Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και δύο χρόνια είμαι στο δίκτυο της cosmote(what's up), και ποτέ το σήμα δεν ήταν πολύ καλο στο σπίτι μου, αλλά εδώ και 7-8 μήνες δεν αντέχεται..έχω σκεφτεί οτι ίσως να φταίει που η κάρτα sim μου είναι λίγο φθαρμένη. Ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να έχω καλύτερο σήμα, εκτος του να αλλάξω δίκτυο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και δύο χρόνια είμαι στο δίκτυο της cosmote(what's up), και ποτέ το σήμα δεν ήταν πολύ καλο στο σπίτι μου, αλλά εδώ και 7-8 μήνες δεν αντέχεται..έχω σκεφτεί οτι ίσως να φταίει που η κάρτα sim μου είναι λίγο φθαρμένη. Ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να έχω καλύτερο σήμα, εκτος του να αλλάξω δίκτυο?

 

Johnny έχεις δοκιμάσει να μένεις σταθερός την ώρα που μιλάς, θα μου πεις κινητό το είπαν για κάποιο λόγο :p απλα πιστεύω οτι θα είναι καλύτερα...

Πάντως πήγαινε να κάνεις κ μια αλλαγή στην κάρτα σου 5€ κοστίζει, επίσης δοκίμασε κ κάποια άλλη συσκευή μήπως έχει θέμα το τηλέφωνο σου.

Επίσης αν η συσκευή σου είναι 3G και δεν υπάρχει καλή 3G κάλυψη μες το σπίτι κλείσε το και γύρνα το μόνο σε GSM.

Edited by bambis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δεν βρήκα κάποια ίδια συζητηση γι'αυτο και ρωτάω.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy ace και του έχω What's up. Λοιπόν με 3€ μου βάζει 120mb + 60mb που δίνει δώρο λόγο ανανέωσης κάρτας. Οπότε έχουμε ένα σύνολο 180mb(το έλεγξα και με την υπηρεσία της Cosmote στο 1313)! Ωραία ως εδω.... έχω εγκαταστήσει στο κινητό το NETWORK COUNTER για να μου μετράει τον όγκο δεδομένων και σήμερα συγκεκριμένα που έκανα την δοκιμή, ο μετρητης έλεγε ότι έχω χρησιμοποιήσει 50mb απο την κεραία μου, οπότε μου απομένουν άλλα 130mb! Αλλά όταν έστειλα INFO στο 1313 με ενημέρωσε ότι μου απομένουν 90mb... Μιλάμε για μεγάλη απόκλιση. Όταν πήρα την Cosmote τηλέφωνο εννοείται πως μου είπαν ότι φταέι το προγραμμα μέτρησης που χρησιμοποιω... :mad:

 

Έχετε συναντήσει παρόμοια προβλήματα? και αν ναι πως αντιμετωπίστηκαν??

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψιν σου ότι τα 60 ΜΒ είναι για 7 ημέρες. Μήπως λήξανε?
Link to comment
Share on other sites

  • Έχω συμβόλαιο cosmote.
  • Γίνεται το internet στο κινητό μου να λειτουργεί κάπως σαν κάρτα? Δηλαδή να ορίζω ένα ποσό και να λειτουργεί μέχρι τόσο εκτός αν μετά το ξαναορίσω.
  • Το ρωτάω αυτό ώστε να μην έχω κάποια δυσάρεστη έκπληξη μεγάλης κατανάλωσης και πληρώσω άπειρα όπως την έχουν πατήσει πολλοί.
  • Το να ανοιγοκλείνω την λειτουργία 3G από το κινητό μου δεν το θεωρώ λύση.
  • Για τον παραπάνω λόγο έχω το smartophone με μια κάρτα Q και την σύνδεση την έχω σε άλλο τηλέφωνο.
  • Όμως είναι κουραστικό να κουβαλάς 2 συσκευές.

 

Τι έχετε να προτείνετε??

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις android κινητο μπορεις να βαλεις την εφαρμοφη droid stats.Με αυτη την εφαρμογη μπορεις να ρυθμισεις ποσο ιντερνετ θες να καταναλώσεις.Πχ στα 100 mb internet μπορεις να το ρυθμισεις να σου μπλοκαρει την πρόσβαση και να μην χρεώνεσαι παραπανω.Τωρα κατι ασχετο.Παρολο που η cosmote δεν εχει σημα καλο σε πολλα σημεια,μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το σημα 3g στο νησι Αμοργος.Εκει βρισκομαι τώρα.Και εχω 3g/και h σημα,σε συγκριση με στικακι 3g vodafone που ειχα περυσι,το οποια σερνοτανε!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες... έχω ένα LG optimus 2x και μόλις πρόσφατα χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το 3g (διακοπές :p)

έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να μ λύσει... έκανα απο το κινητό το speedtest με το app και μου έβγαλε χτές τα εξής:

 

 

Test Date: Jul 28, 2011 2:39:01 am

Connection Type: Umts

Server: Athens

Download: 65 kbps

Upload: 85 kbps

Ping: 93 ms

 

με αυτά τα στοιχεία το ιντερνετ πήγαινε πολύ αργά.

 

 

 

σήμερα μπήκα πάλι και μ έβγαλε τα εξής

 

Test Date: Jul 28, 2011 10:09:36 pm

Connection Type: Hspa

Server: Athens

Download: 2917 kbps

Upload: 2913 kbps

Ping: 73 ms

 

και πήγαινε πολύ σφαίρα το ιντερνετ. ακόμα και μετά αφού πέρασα το όριο των 20MB και έπεσε η ταχύτητα στα ίδια επίπεδα με της πρώτης μέρας, πάει πολύ γρήγορα ... τόση διαφορά έχει το UMTS με το HSPA...? και πώς θα καταφέρνω να συνδέομαι πάντα με το HSPA? ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το mobile internet? Μετά από 1.5 χωρίς κανένα πρόβλημα σύνδεσης, από σήμερα το απόγευμα δε συνδέεται ούτε με 3G ούτε με GPRS/EDGE.

 

Το μόντεμ δε φταίει γιατί έβαλα SIM Wind και Vodafone και συνδέεται κανονικά. Ούτε οι ρυθμίσεις δικτύου της Cosmote φταίνε, τσέκαρα και είναι οι σωστές.

 

Και μη μου πείτε να πάρω την εξυπηρέτηση πελατών. Τρεις κλήσεις, με χρέωση φυσικά και μετά από 20 λεπτά αναμονής, το κλείνουν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ , και η εξυπηρέτηση μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι ελπίζω να γράφω στο σωστό post.

αυτό τον καιρό είμαι στην καρδίτσα και εδώ και 3 μέρες δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet μέσω κινητου. έχω το πρόγραμμα i20 της cosmote σε ένα Motorola Droid 2 Global. το πρόβλημα είναι πως ενώ δείχνει να έχει σήμα 3G,δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet. δοκίμασα την sim και σε άλλα 2 smartphones που έχουν τις ρυθμίσεις και παλιότερα εμπαίνα απο κείνα,αλλά μάταια. δοκίμασα την what's up ενός φίλου μου και δουλεύει κανονικά και στα 3 smartphones.

επικοινώνησα με την cosmote,αλλά δεν πήρα απάντηση.

ξερεί κανείς τι παίζει; το έχει παρατηρήσει κι άλλος;

Δεν έχεις βάλει APN. Το droid 2 global είναι Αμερικάνικο μοντέλο και δεν σεττάρει αυτόματα τα Ελληνικά APN.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ότι συνδέομαι συχνά με HSDPA σε μέρη που δεν υπήρχε(π.χ Γκάζι, Αιγάλεω, Δάφνη)

 

Έχουν ξεκινήσει αναβαθμίσεις ή υπήρχε αυτό το δίκτυο;

 

Οι χρεώσεις μένουν ίδιες ανεξαρτήτου GPRS,3G,HSDPA, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ότι συνδέομαι συχνά με HSDPA σε μέρη που δεν υπήρχε(π.χ Γκάζι, Αιγάλεω, Δάφνη)

 

Έχουν ξεκινήσει αναβαθμίσεις ή υπήρχε αυτό το δίκτυο;

 

Οι χρεώσεις μένουν ίδιες ανεξαρτήτου GPRS,3G,HSDPA, έτσι;

 

Oι χρεώσεις είναι ίδιες απλά τα ΜΒ κατεβαίνουν πιό γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα η κοτε ειναι λιγο οτι νανε, πχ εχει full hspa στην κακια θαλασσα και δεν εχει στο γαλατσι:lol:

κυκλοφορεί κανα χρονοδιάγραμμα ή καποιος χαρτης καλυψης για hspa να ενημερωνόμαστε και λιγο η klain?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τελευταία η cosmote έχει ότι να ναι χρεώσεις?

 

Οι χρεώσεις της Cosmote είναι συγκεκριμένες .

Για οποιαδήποτε περίεργη χρέωση κάλεσε 13838 να διορθώσουν το λάθος τους

Link to comment
Share on other sites

βασικα η κοτε ειναι λιγο οτι νανε, πχ εχει full hspa στην κακια θαλασσα και δεν εχει στο γαλατσι:lol:

 

Λογικό, αν στο Γαλάτσι της κατεβάζουν τους σταθμούς βάσης.

Link to comment
Share on other sites

Την... αύξηση της ταχύτητας στο 3G ΠΟΥ ακριβώς την είδε η κοσμοτέ και τί ώρα τη μέτρησε; Μήπως στις 04:30 για να μην έχει συμφόρηση; Γιατί το δίκτυο 3ης γενιάς της σέρνεται σχεδόν παντού! Επειδή τυγχάνει να κυκλοφορώ και με κινητό άλλου δικτύου, όπου και αν κάνω μετρήσεις με speed test, 9 στις 10 η κοσμοτέ είναι χάλια...

Εκτός αν πιάνει μόνο στις κορυφές των βουνών, σε απόμακρες παραλίες και πάνω σε καράβι σε κίνηση (αυτό και αν είναι απάτη) !!!

Δεν κοιτάει να κάνει κάτι για το μόνιμα υπερφορτωμένο μη-δίκτυό της και να σταματήσει να παραπλανά τον κόσμο για κάτι που με βεβαιότητα δεν διαθέτει στον πραγματικό κόσμο;;;:X

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Την... αύξηση της ταχύτητας στο 3G ΠΟΥ ακριβώς την είδε η κοσμοτέ και τί ώρα τη μέτρησε; Μήπως στις 04:30 για να μην έχει συμφόρηση; Γιατί το δίκτυο 3ης γενιάς της σέρνεται σχεδόν παντού! Επειδή τυγχάνει να κυκλοφορώ και με κινητό άλλου δικτύου, όπου και αν κάνω μετρήσεις με speed test, 9 στις 10 η κοσμοτέ είναι χάλια...

Εκτός αν πιάνει μόνο στις κορυφές των βουνών, σε απόμακρες παραλίες και πάνω σε καράβι σε κίνηση (αυτό και αν είναι απάτη) !!!

Δεν κοιτάει να κάνει κάτι για το μόνιμα υπερφορτωμένο μη-δίκτυό της και να σταματήσει να παραπλανά τον κόσμο για κάτι που με βεβαιότητα δεν διαθέτει στον πραγματικό κόσμο;;;:X

 

Και εγώ όπου κάνω μετρήσεις με speedtest με vodafone (που την εχει φιλος μου, στην περιοχη μου) την ιδια στιγμη, στο ιδιο σημειο, η vodafone σερνεται. (Πχ κατεβάζει με 20kB/s ενώ Cosmote πιάνει 320kB/s).

 

οπως το πάρει κανείς ;) Δεν σημαινει οτι η κοσμοτε ειναι καλυτερη παντου αλλα ουτε και χειροτερη :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπου κάνω μετρήσεις με speedtest με vodafone (που την εχει φιλος μου, στην περιοχη μου) την ιδια στιγμη, στο ιδιο σημειο, η vodafone σερνεται. (Πχ κατεβάζει με 20kB/s ενώ Cosmote πιάνει 320kB/s).

 

οπως το πάρει κανείς ;) Δεν σημαινει οτι η κοσμοτε ειναι καλυτερη παντου αλλα ουτε και χειροτερη :)

 

Μιλάμε για συγκεκριμένη περιοχή; Δεν αποκλείεται σε μια συγκεκριμένη περιοχή να υπάρχει διαφορά υπέρ της μίας ή της άλλης. Αν όμως κάνεις ΠΟΛΛΕΣ μετρήσεις σε πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ περιοχές, 99% η κοσμοτέ σέρνεται και η vodafone πάει σαφέστατα πιο γρήγορα με διαφορά. ΓΕΝΙΚΑ η κοσμοτέ σέρνεται και όλοι γνωρίζουμε την αίτία. Θεωρώ ότι το 4χ% ΑΥΞΗΣΗ ταχύτητας είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΤΗ εκτός αν πήραν μετρήσεις την ώρα που όλοι κοιμούνται... :X

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τι apn βαζουμε για να εχουμε ιντερνετ στο κινητο?

 

APN : internet

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για συγκεκριμένη περιοχή; Δεν αποκλείεται σε μια συγκεκριμένη περιοχή να υπάρχει διαφορά υπέρ της μίας ή της άλλης. Αν όμως κάνεις ΠΟΛΛΕΣ μετρήσεις σε πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ περιοχές, 99% η κοσμοτέ σέρνεται και η vodafone πάει σαφέστατα πιο γρήγορα με διαφορά. ΓΕΝΙΚΑ η κοσμοτέ σέρνεται και όλοι γνωρίζουμε την αίτία. Θεωρώ ότι το 4χ% ΑΥΞΗΣΗ ταχύτητας είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΤΗ εκτός αν πήραν μετρήσεις την ώρα που όλοι κοιμούνται... :X

 

Ναι, για την περιοχή που μένω μιλάω γίνεται σύγκριση με |Vodafone. Αν και κατα καιρούς που πήγα και σε άλλες περιοχές (Καβάλα/Τρικαλα Κορινθιας) τερμάτιζε η γραμμή (ανεβασα κ σχετικα screenshots στα παλαια μηνυματα).

 

Από την άλλη στην περιοχή μου παλιά μια ζωή η Voda ήταν μπροστά ΟΠΟΥ ειχε 3G κάλυψη βεβαια... αλλά αυτό μέσα σε μερικούς μήνες άλλαξε πολύ προς την μεριά της Cosmote (Σίγουρα έκανε αναβάθμιση)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χάλια η υποστήριξη σε σήμα 3G. Όπου κι αν πας σε νησί, εκτός της "χώρας", μόνο GPRS, ούτε καν Edge. Το ήξερα ήδη, αλλά μία βδομάδα στη Λευκάδα βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που έχω δύο νούμερα Cosmote. Κατά τα άλλα το διαφημίζουν με μανία το G G G... :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...