Jump to content

Polls @myphone.gr: Παίζει ρόλο το πλήθος των εφαρμογών για την αγορά κινητού;


XL_31
 Κοινοποίηση

Παίζει ρόλο το πλήθος των εφαρμογών για την αγορά κινητού;  

313 members have voted

  1. 1. Παίζει ρόλο το πλήθος των εφαρμογών για την αγορά κινητού;

    • Ναι παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην επιλογή ενός smartphone
      69
    • Παίζει ρόλο, όχι όμως τον σημαντικότερο
      179
    • Δεν παίζει ρόλο, επιλέγω smartphones με βάση άλλα κριτήρια
      64
    • Δεν ξέρω /δεν απαντώ
      1


Recommended Posts

θεωρω πως παιζει ρολο γιατι αν το θελαμε σαν απλο κινητο απλα δε θα παιρναμε καποιο smartphone !!γιαυτο καταληγω και σε αυτη την απαντηση !!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει ρολο αλλα οχι τον πρωτευον κ ειδικα το πληθος τι να το κανω το πληθος αν δεν εχουν ποιοτητα
Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος για 'μένα, όχι δεν παίζει ρόλο. Αν 2 εφαρμογές εξυπηρετούν τη χρήση που θέλω να κάνω, ποιος ο λόγος να υπάρχουν άλλες 20 - 30 παρόμοιες; Ποιότητα > Ποσότητα. ;)
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα και όχι η ποσότητα παίζει ρόλο. Επίσης κάποιες σημαντικές εφαρμογές, διαφορετικές για τον καθένα, πρέπει να υπάρχουν.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές δεν παίζουν ρόλο μόνο στην χρηστικότητα αλλά και στην διαχρονικότητα. Π.χ. μπορεί να διάλεξες ένα smartphone για 5 λόγους, στο οποίο μετά από κάποιο χρονικό διάστημα διαθέτει (ή ανακαλύπτεις πως διαθέτει) κάποιες εφαρμογές που σου χρησιμεύουν ή κάτι για να περνάς την ώρα σου. Αν δεν είσαι δυσαρεστημένος, είναι ένας λόγος να το κρατήσεις λίγο περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα και όχι η ποσότητα παίζει ρόλο. Επίσης κάποιες σημαντικές εφαρμογές, διαφορετικές για τον καθένα, πρέπει να υπάρχουν.

+1

 

Δεν έχει σημασία να έχεις έναν τεράστιο αριθμό κακογραμμένων εφαρμογών, αλλά να έχεις μια πλούσια (όχι κατ' ανάγκη τεράστια) γκάμα ποιοτικών εφαρμογών. Για μένα μετράνε τα εξής (με σειρά προτεραιότητας):

 

Σταθερότητα και αξιοπιστία (να μην κολλάει και να συνεργάζεται άψογα με το OS).

Πολύ καλή σχεδίαση του user interface (καλαισθησία και έμφαση στη λεπτομέρεια).

Να μην εμφανίζει banner ads (εφαρμογές που εμφανίζουν διαφημίσεις απορρίπτονται).

Ομοιογένεια στο user interface (να ακολουθεί τα πρότυπα του OS).

Να μην έχει ορθογραφικά λάθη στα κείμενά της και ατέλειες στα γραφικά της.

 

Επίσης, κάτι που πρέπει να λάβει υπόψη του ο κάθε χρήστης smartphone είναι η επένδυση σε εφαρμογές που πρόκειται να κάνει. 0,79 € η μία, 1,59 € η άλλη, σιγά σιγά μαζεύονται...

 

Τέλος, θα ακουστεί ακραίο, αλλά αν μια εφαρμογή δεν έχει όμορφο εικονίδιο (είναι προχειροσχεδιασμένο και χαμηλής ανάλυσης) δεν την εγκαθιστώ καν. Απορρίπτεται αμέσως. Αν ο developer δεν σέβεται την ίδια του την εφαρμογή, πώς θα σεβαστεί τους χρήστες της;

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οι εφαρμογες παιζουν το μικροτερο ρολο στην επιλογη.Ετσι και αλλιως για αυτα που θελω να κανω με το κινητο υπαρχουν εφαρμογες σε ολα τα λειτουργικα.

Συνεπως,ποιοτητα συσκευης,ληψης και κλησης,ενταση ηχειου και φυσικα διαρκεια μπαταριας ειναι αυτα που παιζουν μπαλα.

Περασαν απο τα χερια μου ολα τα λειτουργικα πλην των Windows Phone (κακη εμπειρια απο Windows Mobile) και εχω να πω πως μου λειπει ΠΟΛΥ η ποιότητα και αξιοπιστια του Symbian και της NOKIA και ειναι παραπανω απο σιγουρο οτι εκει θα γυρισω ξανα οταν ερθει η ωρα να αλλαξω συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το "πακετο" που εφαγα με το Ν900 θα προσεχω πολυ.Απιθανη συσκευη αλλα δεν ειχε υποστηριξη.

 

 

Οσο υπαρχει community μη σε φοβιζει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό για μένα είναι η ποιότητα των εφαρμογών και όχι η ποσότητα ;)
Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχει community μη σε φοβιζει τπτ

 

Community υπαρχει και εχει δωσει λυσεις αλλα οταν σε android και ios υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες εφαρμογες και games μιλαμε για τεραστια διαφορα.Αυτος ειναι και ο μονος λογος που αποφασισα να μην παρω το Ν9.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και αρκετο καιρο ποθουσα ενα Ν8. Τελικα ομως το Motorola Droid 3 θα καταληξει στα χερια μου.

Ο λογος ηταν οτι το symbian απο οτι φαινεται αργοσβηνει, δυστυχως.. :( Οποτε το κινητο που παιρνω

τωρα θα ηθελα να εχει support απο ποιοτικες εφαρμογες για τουλαχιστον 2 χρονια ακομη! Αλλιως ας

παρω ενα dummy phone πολυ απλα! Αναλογα τη χρηση που κανει ο καθενας!

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Εδω και αρκετο καιρο ποθουσα ενα Ν8. Τελικα ομως το Motorola Droid 3 θα καταληξει στα χερια μου.

Ο λογος ηταν οτι το symbian απο οτι φαινεται αργοσβηνει, δυστυχως.. :( Οποτε το κινητο που παιρνω

τωρα θα ηθελα να εχει support απο ποιοτικες εφαρμογες για τουλαχιστον 2 χρονια ακομη! Αλλιως ας

παρω ενα dummy phone πολυ απλα! Αναλογα τη χρηση που κανει ο καθενας!

 

Μιλάς για αυτό το διπύρινο θηρίο;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

το trial στο Symbian σημαινει οριο στις ανιχνευσεις... πληροφοριακα... αν και η νοκια καποια στιγμη το εδινε free... την πληρη εκδοση

 

 

σε ios δεν ειναι trial? γιατι σε εναν φιλο μου του εβγαζε οτι θα κανει 5 δωρεαν αναζητησεις δωρεαν και εμενα ποτε δεν εχει βγαλει τετοιο μηνυμα.

παιζει ρολο σιγουρα και η ποιοτητα των εφαρμογων. εγω παντως απο το ios δεν εχω κανενα παραπονο.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτό το διπύρινο θηρίο;

 

Ναι! Το περιμενω μεχρι τελη του μηνα απο ebay.. Μονο 210 Ε με μεταφορικα..

Αλλα και παλι στεναχωριεμαι λιγακι που δε πηρα το N8 :( Εχω διαβασει κακες

κριτικες και οτι τρωει πολλα κολλημα το Droid. Θα φανει οταν το παρω..!

Ελπιζω να ειναι απλα κακοηθειες.. !

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

για μένα το όλο θέμα λειτουργεί συνδυαστικά στην παρούσα τουλάχιστον φάση γιαυτό και συνεχίζω να έχω το HTC hd2.εχω βάλει wp7 γιατί μου αρέσει ο αερατος τροπος που λειτουργούν αλλά έχω και μια κάρτα με android γιατί στα WP7 δεν έχω ποικιλία gps προγραμμάτων,viber,flash στον browser.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο μέχρι μια πλατφόρμα να ωριμάσει και να αποκτήσει αρκετές εφαρμογές για όλα τα γούστα και τις χρήσεις. Απο εκεί και πέρα δεν έχει καμία σημασία.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο μέχρι μια πλατφόρμα να ωριμάσει και να αποκτήσει αρκετές εφαρμογές για όλα τα γούστα και τις χρήσεις. Απο εκεί και πέρα δεν έχει καμία σημασία.

 

Συμφωνω απολυτα.

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο μέχρι μια πλατφόρμα να ωριμάσει και να αποκτήσει αρκετές εφαρμογές για όλα τα γούστα και τις χρήσεις. Απο εκεί και πέρα δεν έχει καμία σημασία.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να ωριμάσει ποτέ.. Πάντα δημιουργούντε νέες ανάγκες.. νέες απαιτήσεις.. νέα δεδομένα , νέα hardware που να απαιτούν νέα apps ... Εγώ θέλω να έχω ποικιλία σίγουρα και ένα οργανωμένο market (πχ το android και μόνο από την εμφάνιση δεν με κάνει να το ψάξω).

Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος όχι. Η ποιότητα ναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος όχι. Η ποιότητα ναι.

 

Απο το πληθος λειπουν σε καποια λειτουργικα, αξιολογες εφαρμογες..

 

Κανεις δε νομιζω να αναφερεται σε farts ή τοιουτου ειδους, οταν αναφερει "πληθος εφαρμογων".

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Απο το πληθος λειπουν σε καποια λειτουργικα, αξιολογες εφαρμογες..

 

Κανεις δε νομιζω να αναφερεται σε farts ή τοιουτου ειδους, οταν αναφερει "πληθος εφαρμογων".

 

σε ποια λειτουργικά αναφέρεσαι; Τι εφαρμογές δε βρίσκεις;

Επιπλέον καλό θα είναι το λειτουργικό να έχει βασικές λειτουργίες ενσωματωμένες στο λειτουργικό σύστημα (πχ navigation)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε ποια λειτουργικά αναφέρεσαι; Τι εφαρμογές δε βρίσκεις;

Επιπλέον καλό θα είναι το λειτουργικό να έχει βασικές λειτουργίες ενσωματωμένες στο λειτουργικό σύστημα (πχ navigation)

 

Μη βιαζεσαι.. Δε σπευδω να ψεξω τιποτα. Δε μ αρεσει το παιχνιδακι των flames. Πχ whatsapp στα wm.

Εβαλα android στο hd2 λογω εφαρμογων. Σιχαινομαι το android καθαυτω.. Και υπαρχουν πολλες ακομα..

 

Τα πιο πληρη markets ειτε αρεσει ειτε οχι, ειναι του iOS και android αυτη τη στιγμη.

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...