Jump to content

Polls @myphone.gr: Παίζει ρόλο το πλήθος των εφαρμογών για την αγορά κινητού;


XL_31
 Κοινοποίηση

Παίζει ρόλο το πλήθος των εφαρμογών για την αγορά κινητού;  

313 members have voted

  1. 1. Παίζει ρόλο το πλήθος των εφαρμογών για την αγορά κινητού;

    • Ναι παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην επιλογή ενός smartphone
      69
    • Παίζει ρόλο, όχι όμως τον σημαντικότερο
      179
    • Δεν παίζει ρόλο, επιλέγω smartphones με βάση άλλα κριτήρια
      64
    • Δεν ξέρω /δεν απαντώ
      1


Recommended Posts

Τα Windows Phone, όλοι τα ξέρετε. Το πιο «διαφορετικό» mobile λειτουργικό της Microsoft έκανε την παρουσία του πριν 2 χρόνια περίπου στο Mobile World Congress 2010 και από τότε η ηγέτιδα στο χώρο των λειτουργικών κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της ώστε όχι μόνο να φτάσει σε επίπεδο τον ανταγωνισμό, αλλά να τον ξεπεράσει κιόλας.

 

Τα αποτελέσματα είναι μάλλον ενθαρρυντικά αφού τα Windows Phone παρουσιάζουν αργή μεν, αλλά σταθερή άνοδο στις προτιμήσεις του κοινού. Πρόσφατα μάλιστα το MarketPlace «άγγιξε» τον αριθμό – ορόσημο για το νέο λειτουργικό των 50.000 «ποιοτικών» εφαρμογών, όπως ακούγεται από τη Microsoft. Μπορεί ο ρυθμός ανάπτυξής του να είναι ταχύτερος από εκείνον του iOS ή του Android μα οι αναλυτές λένε πως οι δύο προαναφερθέντες ηγούνται στην πρωτοτυπία και ύστερα στην ποικιλία των εφαρμογών. Μάλιστα, ο blogger Robert Scoble δήλωσε καυστικά πως υπολείπονται 450.000 εφαρμογές από τα Windows Phone ώστε να φτάσουν τον ανταγωνισμό.

 

Η Microsoft, μη μπορώντας να κάνει αλλιώς, μπήκε στο παιχνίδι των αριθμών προσπαθώντας να προσελκύσει developers από άλλες πλατφόρμες, ώστε να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των εφαρμογών. Επίσης, σύναψε συμφωνία με εταιρείες όπως η Electronic Arts ώστε να διαθέσει αποκλειστικά στις συσκευές της συναρπαστικά παιχνίδια. Μήπως όμως έτσι χάνεται η ουσία;

 

Κοιτώντας ένα χώρο πώλησης εφαρμογών θα συναντήσει κανείς τόσο χρήσιμες εφαρμογές, όσο και χαμηλής ποιότητας αλλά και αρκετούς… κλώνους άλλων πρωτότυπων εφαρμογών. Οι εφαρμογές που χρειάζεται ένας μέσος χρήστης είναι τόσο λίγες που οι 50.000 φαίνονται άπειρες. Πόσο μάλλον οι 500.000 του App Store της Apple. Η ανάγκη φυσικά της ύπαρξης ποιοτικών εφαρμογών έναντι του πλήθους μη ποιοτικών υπερισχύει στις προτιμήσεις όλων. Όμως η λαϊκή φράση «λίγα και καλά» δεν φαίνεται να ισχύει στις προτιμήσεις του κοινού, το οποίο χρησιμοποιώντας ως πρόφαση την ελευθερία επιλογών προτιμά συσκευές με γεμάτα τα ράφια του αντίστοιχου application store.

 

Με αφορμή το παραπάνω άρθρο, πόση σημασία δίνετε στο πλήθος των διαθέσιμων εφαρμογών ενός smartphone ώστε να προβείτε στην αγορά του; Πιστεύετε ότι η αγορά ενός κινητού με «περιορισμένο» application store στερεί τις επιλογές σας;

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα παίζει έναν ρόλο, όμως οι εφαρμογές που με ενδιαφέρουν υπάρχουν πλέον σχεδόν όλες σε όλες τις πλατφόρμες όποτε σίγουρα όχι τον σημαντικότερο.
Blackberry 9780 Bold | Blackberry Playbook 16gb
Link to comment
Share on other sites

Το 99% των χρηστων χρησιμοποιει 30-40 εφαρμογες !!! Το θεμα δεν ειναι οι πολλες εφαρμογες αλλα να υπαρχουν αυτες που θελεις και χρησιμοποιεις ...

Και στα νεα πλατφορμα της MS λειπουν ακομα 2-3 σοβαρες εφαρμογες (π.χ skype) που ξερουμε οτι ερχονται συντομα !!!

 

Και μια παρατηρηση ..

Το Windows Phone δεν ειναι 2 χρονια στην αγορα..Παρουσιαστηκαν τον Οκτωβριο του 2010

Link to comment
Share on other sites

Για μένα παίζει ρόλο η εφαρμογές που βγαίνουν.

 

Άμα βγαίνει μια εφαρμογή μετά σημερινά δεδομένα ios android windwos rim και αλλά, πιο θα επιλέξεις σαφώς τα τρία πρώτα με τέσσερα.

 

είχα κατεβάσει shazman για symbian και ήταν trial!!!!!! ενώ για ios android ήταν ελεύθερη, σαφώς υπήρχε και με πληρωμή που σου έδινε 3 παραπάνω δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

καμια 20-30 εφαρμογές δούλευα με symbian, κάπου τόσες και με android. Βγάζω εντελώς εκτός τα παιχνίδια.

 

Αρα δεν είναι τόσο το πόσες εφαρμογες υπάρχουν (μιας και όλα τα smartfone έχουν πλέον τις βασικές) αλλά το αν δουλευουν καλά και δεν έχουν κολλήματα.

 

Πάντως μετά απο 1.5 χρόνο λειτουργίας android μου έχει λείψει η σταθερότητα του symbian...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο κυρίως η ποιότητα. Πολλές φορές μπορεί μια εφαρμογή σε μια πλατφόρμα να μην είναι τοσό καλογραμμένη ή ακόμα και να λείπουν εντελώς κάποια χαρακτηριστικά.

Πχ και τα blackberry έχουν skype αλλά δεν κάνουν videocall...

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο αλλα οχι τον σημαντικοτερο. νομιζω οτι οι περισσοτερες καλες εφαρμογες ειναι και σε ios και σε android.

πριν καιρο οταν το android market ηταν πισω σε σχεση με το apple store μπορει να επαιζε αλλα τωρα νομιζω οτι δεν εχει και πολυ σημασια.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το τηλεφωνο μου καθαρα λογω εφαρμογων..εξαρταται απ το τι θελει ο καθενας να κανει.
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα κριτήριο στην αγορά ενος smartphone είναι να με εξυπηρετεί όπως θα το πάρω στα χέρια μου με τις εφαρμογές που έχει από τη μάνα του! Απο κει και πέρα οι επιπλέον εφαρμογές είναι ευπρόσδεκτες για κάποια παραπάνω λειτουργία η απλά για να περνάει η ώρα...
Link to comment
Share on other sites

είχα κατεβάσει shazman για symbian και ήταν trial!!!!!! ενώ για ios android ήταν ελεύθερη, σαφώς υπήρχε και με πληρωμή που σου έδινε 3 παραπάνω δυνατότητες.

 

το trial στο Symbian σημαινει οριο στις ανιχνευσεις... πληροφοριακα... αν και η νοκια καποια στιγμη το εδινε free... την πληρη εκδοση

 

Οχι δεν ειναι κυριος λογος αγορας... τις βασικες θελω να εχω και τις εχω :) ας εχω 2 twitter clients οχι 80, φτανουν ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι εφαρμογές είναι το σημαντικότερο κομμάτι ενός smartphone. Αν δε σε νοιάζουν οι εαρμογές, τότε καλύτερα να πάρεις ένα dummy phone που είναι και φθηνότερο.
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο.πέρασαν οι εποχές που έψαχνα δεξιά και αριστερά εφαρμογές,είτε να δοκιμασω είτε να της έχω μόνιμα...εψαχνα με symbian και Wm.τώρα κοιταω στο market και κατεβαζω. Πρόσφατα αποκτησα tablet που δεν έχει το επίσημο market και έχω τρελαθει να ψάχνω τι θα κάνω και βαρεθηκα.

Σίγουρα 20-30 εφαρμογές δουλέψουν όλοι συνήθως αλλά καλά είναι να βρίσκεις και να δοκιμάσεις και άλλες.υπάρχουν εφαρμογές που υπάρχουν σε iOS και περιμένω πως και πως να της δοκιμασω στο android και αργότερα στα wp.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

@dimgeo

ψαξε στο google και θα βρεις πως να περασεις το market! κατι τετοια παραξενα εχουν τα περισσοτερα tablet αλλα πιστευω πως ολο και κατι θα βρεις!

 

Τωρα σε σχεση με το poll οχι δεν εχω κριτηριο τις εφαρμογες..τις βασικες και παραπανω να εχουμε και ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε ρε παιδια πως παιζουν ρολο! Γι αυτο λεγονται smartphones και εχουν το μαρκετ τους! Αλλιως μπορουμε πολυ απλα να παρουμε ενα κανονικο κινητο και να κανουμε απλα και ομορφα τη δουλεια μας, εχοντας τα παντα σε στοκ μορφη!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι εφαρμογές είναι το σημαντικότερο κομμάτι ενός smartphone. Αν δε σε νοιάζουν οι εαρμογές, τότε καλύτερα να πάρεις ένα dummy phone που είναι και φθηνότερο.

 

Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Θα έλεγα ότι εξαρτάτε από τί εφαρμογές χρησιμοποιεί ο καθένας και τί χρήση θέλει να κάνει. Π.χ. εμένα που το βασικότερο μου θέμα είναι το email και μετά twitter και watsapp με ολίγον από fb, msn, shazaam, θεωρητικά θα μπορούσα να διαλέξω οποιοδήποτε λειτουργικό. Έχω επιλέξει λοιπόν blackberry για μία σειρά από άλλους λόγους, γιατί πρακτικά δεν χρησιμοποιώ πάνω από 10 εφαρμογές, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή δεν θελώ πολλές εφαρμογές μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά με dumb phone.

 

Cheers

Blackberry 9780 Bold | Blackberry Playbook 16gb
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα.δλδ στην αρχη διαλεγεις λειτουργικο επειδη εχει περισοτερες απ τ αλλα, στην αρχη πορονεσαι αλλα με τον καιρο τις βαριεσε και χρησιμοποιεις το πολυ 10
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα δεν παίζει ρόλο η ποσότητα των εφαρμογών... Άλλωστε όποτε διαβάζω σχετικά άρθρα ή λίστες των (καλύτερων !!) εφαρμογών με πιάνουν τα γέλια. Γιατί οι πραγματικά χρήσιμες εφαρμογές δεν νομίζω να ξεπερνούν τις 10-15 άντε 20 το πολύ...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πλεον με τις εφαρμογες ΔΕΝ επιλεγουμε/ω. Προσωπικα εχω ξοδεψει γυρο στα 100 ευρω μεχρι τωρα για εφαρμογες στο iPad. Στεναχωριέμαι γιατι δεν τις εχω στο N8 μου, αναγκαστικα δηλαδη παω για iPhone 5. Τελικα οι εφαρμογες μας περιοριζουν στις επομενες αγορες μας.
"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και παιζει ρολο, αλλα πλεον οι πιο γνωστές εφαρμογες που χρειαζεται καθε χρηστης υπαρχουν σε ολες τις πλατφόρμες οπ.οτε πιο σημαντικό νομίζω είναι οι δυνατ΄τητες, η ποιότητα του υλικού και σαφως η τιμη του τηλεφωνου...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο πλέον, άλλωστε για αυτό λέγονται κ smartphones. Αλλά να μη ξεχνάμε πως ένα Android ,για παράδειγμα, smartphone θα είναι σαν ανάπηρο αν δεν έχει τις παραίτητες δυνατότητες για να τρέξει και να αξιοποιήσει όλες αυτές τις εφαρμογές που κυκλοφορούν στο market. Οπότε ναι μεν παίζουν μεγάλο ρόλο στην αγορά κινητού αλλά το κύριο κριτήριο επιλογής πέφτει πάλι στις δυνατότητες του κινητού σε συνδιασμό πάντα με τις απαιτήσεις του αγοραστή.

 

Χρησιμοποιεις 5-10 βασικές εφαρμογές δικτύωσης; Υπάρχουν πολύ φθηνά smartphones που θα σου κάνουν γάντι.

Εγώ είμαι της άποψης "πάρε όλα όσα μπορεί να σου προσφέρει η τεχνολογία" και για αυτό έχω εφαρμογή σχεδόν για ό,τι μπορεί να χρειαστώ μέσα στην μέρα!

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παιζει ρόλο το πλήθος εφαρμόγων αλλά η ποιότητα των εφαρμογών στήν επιλογή os είναι πιο σημαντική για εμένα.
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια απέφευγα το symbian, γιατί είχα ψαρώσει και εγώ με το θέμα των εφαρμογών. Όταν δούλεψα για λίγο Symbian^3 και είδα ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές ελλείψεις, άλλαξα γνώμη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...