Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα (σχεδον) γινονται σε ολες τις πλατφορμες, υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις!

 

πχ autocad ή photoshop υπαρχει στο android? (ΔΕΝ γνωριζω πως και αν τρεχουν σε windows ταμπλετ, αλλα φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα)

 

εν τελει, υπαρχει κατι;

Και τα 2 υπάρχουν σε Android Αλλά Δεν πιστεύω ότι καλύπτουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες με τα προγράμματα για Windows.

 

Για αυτό ανέφερα ότι καλύπτονται οι περισσότεροι χρήστες. Σαφώς και δεν υπάρχει πλήρη αντικατάσταση των Windows από Android.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τώρα τελευταία ψιλο-ψάχνομαι να πάρω και γω ταμπλέτα. Βασική χρήση στο σπίτι: σερφάρισμα, fb, παιχνίδια με flash, online ταινίες και σειρές κλπ. Οπότε μ'ενδιαφέρει μόνο wifi/bluetooth (tablet χωρίς sim δηλαδή), υποθέτω και usb-otg, gps καλοδεχούμενο. Δεν έχω βάλει ακόμα κάποιο συγκεκριμένο στο μάτι αλλά θα ήθελα την άποψή σας για:

1) 8άρα ή 10 οθόνη?

2) andoid ή windows?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ψάχνω να αγοράσω κι εγώ ενα ταμπλετ κι έχω χαθεί... Βασική χρηση ως βιβλιο με ανάγνωση απο pdf κυρίως. Θέλω να είναι ευανάγνωστο κ ξεκούραστο απο απόσταση μισο έως ενα μέτρο βαριά οποτε μάλλον θέλω 10 ίντσες, ενω για το λογο οθόνης έχω δει να λένε οτι 4:3 είναι καλυτερα (σκοπεύω να ρίξω κ μια ματια απο κοντά σε κάποιο πλαίσιο για να είμαι απόλυτα σίγουρος για το μέγεθος) . Το μπάτζετ στα 250 περιπου πιστεύω είναι καλα. Για τα υπολοιπα δε καίγομαι αλλά θα ήθελα μια vfm αγορά με έμφαση στην αντοχή στο χρονο κυρίως. Τα λοιπα(παιχνιδια gps καμερα) εφοσον δεν θυσιαζεται το βασικο κριτηριο ειναι ευπροσδεκτα. Όσο για το λειτουργικό είμαι οπαδός android ( έχω το nexus5 root κτλ). Απ όσα έχω δει εδώ μέσα μ χει κανει εντύπωση ενα teclast air ως προς τις δυνατότητες. Η συνδεσιμότητα με 3g δεν είναι απαραίτητη.

Επειδή δεν είχα ποτε μ ταμπλετ θέλω απλα τις γνώμες σας για να ξεκίνησε απο κάπου κ να ξεκαθαρίσω προς τ που να ψαξω ν κινηθω.

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

windows(ΟΧΙ rt) tablet με οθονη 9.7-10.1, 2gb ram, gps, καλη μπαταρια

 

ποιο να δω; ψαχνω οικονομικο, ας ειναι απο εξω (το προτιμω), για αντικατασταση του ainol novo hero 10 που με εχει αφησει πληρως ικανοποιημενο, αλλα θελω να παω σε windows

 

Κοίτα αυτά εδώ.

Gps δεν έχει πολύ νόημα μιας και δεν εχει πχ Here Drive turn by turn navigation,μονο Here Maps και η μόνη εφαρμογή με navigation δεν υποστηρίζει ελληνικά

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/maps-pro/afe19081-5161-4399-8850-06c9a858a072

http://www.onda-tablet.com/onda-v975w-quad-core-win-8-tablet-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-wifi-32gb.html

http://www.pipo.com/product.php?id=145

http://www.pipo.com/product.php?id=177

 

Gps παρ όλα αυτά αν θες υπάρχει αυτό

http://www.pipo.com/product.php?id=168

http://www.skroutz.gr/s/5946174/PiPO-W6-3G-8-9-32GB.html

 

Δες και αυτό που αρκετά αξιόλογο είναι

http://www.skroutz.gr/s/5563843/Vero-Tab-W10i-10-1-32GB.html

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402870

 

Τσέκαρε και αυτό βλέπω πολλές θετικές κριτικές

http://www.amazon.de/Odys-Convertible-Tablet-PC-Quadcore-Bluetooth/dp/B00PIHQL12/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1424260262&sr=1-2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

θενξ!

στα γρηγορα που το ειδα το Onda V975w με εκανε κλικ! ειναι και στο ευρος τιμης που (ισως) μπορω να διαθεσω

θα παρει win10;;;

παω να τσεκαρω το τοπικ του :D

 

 

 

επισης εχω δει καποια που ειναι dual boot (android & windows). αξιζουν αυτα;

Link to comment
Share on other sites

MrMaster88 καλησπέρα. Ο Φόβος μου με τα tablet ήταν ότι βρίσκεις φθηνά σε μία μεγάλη ποικιλία τα οποία υπόσχονται IPS οθόνη, γρήγορο επεξεργαστή «καλό » touch και μεγάλες επιδόσεις με λίγα λεφτά. Στην πράξη είναι πατάτες!!! Ετσι την πάτησα με ένα κινέζικο noname και αποφάσισα μετά από χρόνια να πάω σε κάτι επώνυμο ή τελος πάντων αρκετά πιο επώνυμο!!! Αφού πέρασα μια βδομάδα δοκιμάζοντας διάφορα μοντέλα σε μαγαζιά, κατέληξα στο MLS Rocket 3G. Είμουν έτοιμος να δώσω λιγότερα χρήματα αλλά λέω αφού θα κάνω την αγορά, ας πάω σε κάτι με 3G, 2GB Ram και CPU Octacore ώστε να είναι θηρίο. Θα σου πώ ότι έχω ποιάσει MLS tablet χαμηλότερης αξίας το οποίο ήταν απλά για πέταμα!!!! Στο συγκεκριμένο όμως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Είναι στιβαρό στο κράτημα αν και τα πλαστικά του θέλουν λίγο προσοχή. Από επιδόσεις δεν μασάει πουθενά! Βλέπω ταινίες, Μουσική, ράδιο φωτογραφίες και φυσικά internet. To GPS ποιάνει καλά αν και το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα καθως προτιμό το κινητό. Φυσικά με Android 4.4. Υπήρχε και ένα φτηνότερο Octacore απο την E-star αλλά δεν είχε καμία σχέση με αυτο. Το έχω περίπου 2 μήνες και από όσο το δοκίμασα στο προτείνω! Ειδικά αν έχεις περάσει από εμπειρία Nexus νομίζω ότι θα εκτιμήσεις τις δυνατότητές του!!!
Link to comment
Share on other sites

Windows γιατί προτείνετε κάποιοι;

Εκτός και αν ψάχνετε να δουλέψετε συγκεκριμένες εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε Windows, για ποιο λόγο να ψάχνετε τέτοιο σύστημα που μόνο ακριβά και λίγα ταμπλετ υποστηρίζουν;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Windows γιατί προτείνετε κάποιοι;

Εκτός και αν ψάχνετε να δουλέψετε συγκεκριμένες εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε Windows, για ποιο λόγο να ψάχνετε τέτοιο σύστημα που μόνο ακριβά και λίγα ταμπλετ υποστηρίζουν;

 

Κοίτα πρέπει σώνει και καλά να τρέχει photoshop και autocad για να δικαιολογειται Windows;

Δεν νομίζω.

Υποστηρίζει το Android το πλήθος των περιφεριακων όπως στα Windows.

Όχι η απάντηση.

Υποστηρίζει Full flash απρόσκοπτα χωρίς παρατραγουδα οι καθυστερήσεις η κρεμασματα στο ξεκαρφωτο το Android.

Όχι και εδώ η απάντηση.

Υποστηρίζει πραγματικό multitasking το Android.

Και εδω όχι.

Υπάρχει κανά Browser της προκοπής στο Android πέρα από τον Dolphin

Όχι και εδώ

Firefox-Chrome-Opera και σία είναι για κλάματα.(μέρα με τη νύχτα με τις ντεσκτοπ εκδόσεις των Windows)

Και επειδή μιλάμε για Android στα 150-200 ευρώ τα οποία είναι τα χειρότερα είτε από αστάθεια λειτουργικού,είτε ανεπαρκεις υποστήριξη,είτε κακή υλοποίηση είτε στο λογισμικό είτε στο Hardware,είτε τίγκα στο lag.

 

Ο καθένας κάνει ελεύθερα τις επιλογές του λοιπόν με αυτό που τον καλύπτει περισσότερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θενξ!

στα γρηγορα που το ειδα το Onda V975w με εκανε κλικ! ειναι και στο ευρος τιμης που (ισως) μπορω να διαθεσω

θα παρει win10;;;

παω να τσεκαρω το τοπικ του :D

 

επισης εχω δει καποια που ειναι dual boot (android & windows). αξιζουν αυτα;

 

Όλα τα 8.1 θα πάρουν δωρεάν τα 10.

Τώρα τα dual-boot δεν τα εμπιστεύομαι ειδικά στην low end κατηγορία που η αξιοπιστία σε βάθος χρόνου μπορεί να μην είναι η πρεπουσα.

Καλύτερα καθαρές λύσεις είτε το ένα είτε το άλλο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πρέπει σώνει και καλά να τρέχει photoshop και autocad για να δικαιολογειται Windows;

Δεν νομίζω.

Υποστηρίζει το Android το πλήθος των περιφεριακων όπως στα Windows.

Όχι η απάντηση.

Υποστηρίζει Full flash απρόσκοπτα χωρίς παρατραγουδα οι καθυστερήσεις η κρεμασματα στο ξεκαρφωτο το Android.

Όχι και εδώ η απάντηση.

Υποστηρίζει πραγματικό multitasking το Android.

Και εδω όχι.

Υπάρχει κανά Browser της προκοπής στο Android πέρα από τον Dolphin

Όχι και εδώ

Firefox-Chrome-Opera και σία είναι για κλάματα.(μέρα με τη νύχτα με τις ντεσκτοπ εκδόσεις των Windows)

Και επειδή μιλάμε για Android στα 150-200 ευρώ τα οποία είναι τα χειρότερα είτε από αστάθεια λειτουργικού,είτε ανεπαρκεις υποστήριξη,είτε κακή υλοποίηση είτε στο λογισμικό είτε στο Hardware,είτε τίγκα στο lag.

 

Ο καθένας κάνει ελεύθερα τις επιλογές του λοιπόν με αυτό που τον καλύπτει περισσότερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όλα τα 8.1 θα πάρουν δωρεάν τα 10.

Τώρα τα dual-boot δεν τα εμπιστεύομαι ειδικά στην low end κατηγορία που η αξιοπιστία σε βάθος χρόνου μπορεί να μην είναι η πρεπουσα.

Καλύτερα καθαρές λύσεις είτε το ένα είτε το άλλο.

Είσαι τελείως λάθος σε πολλά πράγματα.

Τα περιφερειακά που χρειάζεται ο μέσος χρήστης μια χαρά τρέχουν στο Android.

Τι, δεν έχει καλούς browser; Πολύ καλούς και περισσότερους από Windows.

Δεν βρίσκεις καλά μηχανήματα στα 150-200€ χωρίς lag; Πάλι λάθος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι στην ελληνική αγορά μέχρι 150 ευρώ που να είναι 3g και να πηγαίνει αξιοπρεπώς;
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

MrMaster88 καλησπέρα. Ο Φόβος μου με τα tablet ήταν ότι βρίσκεις φθηνά σε μία μεγάλη ποικιλία τα οποία υπόσχονται IPS οθόνη, γρήγορο επεξεργαστή «καλό » touch και μεγάλες επιδόσεις με λίγα λεφτά. Στην πράξη είναι πατάτες!!! Ετσι την πάτησα με ένα κινέζικο noname και αποφάσισα μετά από χρόνια να πάω σε κάτι επώνυμο ή τελος πάντων αρκετά πιο επώνυμο!!! Αφού πέρασα μια βδομάδα δοκιμάζοντας διάφορα μοντέλα σε μαγαζιά, κατέληξα στο MLS Rocket 3G. Είμουν έτοιμος να δώσω λιγότερα χρήματα αλλά λέω αφού θα κάνω την αγορά, ας πάω σε κάτι με 3G, 2GB Ram και CPU Octacore ώστε να είναι θηρίο. Θα σου πώ ότι έχω ποιάσει MLS tablet χαμηλότερης αξίας το οποίο ήταν απλά για πέταμα!!!! Στο συγκεκριμένο όμως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Είναι στιβαρό στο κράτημα αν και τα πλαστικά του θέλουν λίγο προσοχή. Από επιδόσεις δεν μασάει πουθενά! Βλέπω ταινίες, Μουσική, ράδιο φωτογραφίες και φυσικά internet. To GPS ποιάνει καλά αν και το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα καθως προτιμό το κινητό. Φυσικά με Android 4.4. Υπήρχε και ένα φτηνότερο Octacore απο την E-star αλλά δεν είχε καμία σχέση με αυτο. Το έχω περίπου 2 μήνες και από όσο το δοκίμασα στο προτείνω! Ειδικά αν έχεις περάσει από εμπειρία Nexus νομίζω ότι θα εκτιμήσεις τις δυνατότητές του!!!

Δεν σ αμφισβητώ φιλε μ αλλά όπως ειπες μετα απο χρόνια πηγες εκεί, τα παντα έχουν αλλάξει με τους ρυθμους που προχωράει η τεχνολογία σε 2-3 χρόνια... Εγώ θέλω αντικειμενική άποψη απο προσωπική εμπειρία κι όσον αφορα τα κριτήρια π έγραψα πιο πριν γιαυτό κραταω το mls π προτεινες για να το δω απο κοντά.

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Λίγο βοήθεια πριν την παραγγελία παρακαλώ. Γενικότερα θέλω ένα tablet από 150-200 Ευρώ. Δεν έχω κανένα θέμα να προτιμήσω κινέζο λόγω τιμής-απόδοσης, Μου έχει καρφωθεί πολύ το Cube talk 9x και απότι βλέπω εχει στο Banggood το λευκό (16Gb) με 153Ε και το μαυρο και ασημί (32Gb) με 179Ε. Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτη τη τιμή ανταγωνιστικό;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ελλαδα μεχρι 150 ευρω μαξιμουμ καποιο ταμπλετ εσεις που τα ξερετε καλυτερα μπορειται να μου προτεινεται?

ειδα υπαρχουν 4πυρηνα με 1gb ram (αν και θα ηθελα παραπανω),με hdmi, εξοδο 3g wifi, εξοδο ακουστικων, usb microsd,audio (εννοω ηχεια ενσωματωμενα) και 9-10 ιντσων(θα προτιμηθει η 10αρα) και πανω απο ολα πολυ καλη οθονη (οσο γινεται με αυτα τα λεφτα) και leitoyrgiko android...ειδα πολλα στο σκρουτζ και μπερδευτικα....

 

χαρακτηριστικα ταμπλετ που επιθυμω εως 150ευρω:

1)4πυρηνο

2)τουλαχιστον 1gb ram(αν υπαρχει πιο πολυ σε αυτα τα λεφτα δεν λεω οχι)

3)εξοδο hdmi

4)3g wifi

5)εξοδο ακουστικων

6)εξοδο usb

7)εισοδο microsd

8)audio(ηχεια ενσωματωμενα)

9)gps δεν θελω αν δεν εχει...

10)λειτουργικο android

 

επισης αποριες:

1)led blacklight αλλα εχουν αλλα οχι λεει τι ειναι αυτο?

2)Οθόνη Πολλαπλής Αφής (Multi Touch) αλλα εχουν αλλα οχι.τι πλεονεκτημα εχουν αυτα που εχουν αυτο?

3)wifi τι διαφορα εχει με το 3g????αλλα λενε wifi αλλο 3g ποια η διαφορα?

4)αλλα ταμπλετ σε φοτο φαινονται ορθια και αλλα στο πλαι...εχουν περιστροφη οθονης οπως τα κινητα η οχι?????αλλα δουλευουν ορθια και αλλα στο πλαι?

 

ειδα markes odys,mls,turbo-x,ainol,lenovo,Point of View(ξερω πως βγαζει καλες οθονες αυτη η μαρκα εχω για το pc),asus,acer,pipo κτλ....

για να παραγγειλω περιμενω απαντησεις σας.....

Link to comment
Share on other sites

Λίγο βοήθεια πριν την παραγγελία παρακαλώ. Γενικότερα θέλω ένα tablet από 150-200 Ευρώ. Δεν έχω κανένα θέμα να προτιμήσω κινέζο λόγω τιμής-απόδοσης, Μου έχει καρφωθεί πολύ το Cube talk 9x και απότι βλέπω εχει στο Banggood το λευκό (16Gb) με 153Ε και το μαυρο και ασημί (32Gb) με 179Ε. Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτη τη τιμή ανταγωνιστικό;;

Δες και το onda v989

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες και το onda v989

 

Χμμμμ... Το είδα.... Με ζορίζεις! Ευχαριστώ πάντως! Απότι βλέπω άλλη CPU/GPU. Υπάρχει καμια σύγκριση μεταξυ αυτών;; Βασικά δεν έχω θέμα με το να σκαλίσω, αλλά θα προτιμούσα να λειτουργούσε το εργαλείο εργοστασιακά απρόσκοπτα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Το είδα.... Με ζορίζεις! Ευχαριστώ πάντως! Απότι βλέπω άλλη CPU/GPU. Υπάρχει καμια σύγκριση μεταξυ αυτών;; Βασικά δεν έχω θέμα με το να σκαλίσω, αλλά θα προτιμούσα να λειτουργούσε το εργαλείο εργοστασιακά απρόσκοπτα.

Λογικα καποια reviews με συγκριση μεταξυ των 2 θα βρεις αν googlareis. Και τα 2 γενικα εχουν αποδεχθει αρκετα καλα και εχουν καλη υποστηριξη σε forums. Κινεζικα ειναι, οσο να' ναι ενα ρουτ θα χρειαστει να το κανεις και ισως θα χρειαζεται να περνας manually εσυ τα updates των rom. Γενικα, η δικη μου αποψη ειναι οτι το onda εχει καλυτερη ποιοτητα υλικων και κατασκευης, καλυτερη οθονη, ενω θα παρει εκτος απροοπτου και lollipop, αλλα δεν εχει gps. Το cube εχει καλυτερη μπαταρια, εχει gps αλλα οχι hdmi. Βαζεις κατω τα χαρακτηριστικα και τις απαιτησεις σου, μελετας καποια νηματα των 2 tab για να παρεις μια αποψη για το τι εχεις να αντιμετωπισεις και επιλεγεις.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και λίγες μέρες έχω μπει στο πειρασμό να αγοράσω ταμπλετ, αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος με αυτό το gadget θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας. Αρχικά θέλω στο tablet που θα αγοράσω, να μπορώ να βάλω κάρτα sim ώστε να λειτουργεί και σαν τηλέφωνο γιατί θα μου λύσει τα χέρια, από οθόνη πιστεύω 8" είναι καλά, δίνω μέχρι 150 πάνω-κάτω, δε χρειάζεται να επεκταθώ σε παραπάνω χαρακτηριστικά, ασφαλώς θέλω να πάρω μηχάνημα με αυτά τα 2 κύρια χαρακτηριστικά που να μπορω να κάνω δουλειά της προκοπής γιατί δε το θέλω τόσο για παιχνίδια και ταινίες, αλλά ουσιαστικά σαν να αντικαθιστώ λάπτοπ :P
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ελλαδα μεχρι 150 ευρω μαξιμουμ καποιο ταμπλετ εσεις που τα ξερετε καλυτερα μπορειται να μου προτεινεται?

ειδα υπαρχουν 4πυρηνα με 1gb ram (αν και θα ηθελα παραπανω),με hdmi, εξοδο 3g wifi, εξοδο ακουστικων, usb microsd,audio (εννοω ηχεια ενσωματωμενα) και 9-10 ιντσων(θα προτιμηθει η 10αρα) και πανω απο ολα πολυ καλη οθονη (οσο γινεται με αυτα τα λεφτα) και leitoyrgiko android...ειδα πολλα στο σκρουτζ και μπερδευτικα....

 

χαρακτηριστικα ταμπλετ που επιθυμω εως 150ευρω:

1)4πυρηνο

2)τουλαχιστον 1gb ram(αν υπαρχει πιο πολυ σε αυτα τα λεφτα δεν λεω οχι)

3)εξοδο hdmi

4)3g wifi

5)εξοδο ακουστικων

6)εξοδο usb

7)εισοδο microsd

8)audio(ηχεια ενσωματωμενα)

9)gps δεν θελω αν δεν εχει...

10)λειτουργικο android

 

επισης αποριες:

1)led blacklight αλλα εχουν αλλα οχι λεει τι ειναι αυτο?

2)Οθόνη Πολλαπλής Αφής (Multi Touch) αλλα εχουν αλλα οχι.τι πλεονεκτημα εχουν αυτα που εχουν αυτο?

3)wifi τι διαφορα εχει με το 3g????αλλα λενε wifi αλλο 3g ποια η διαφορα?

4)αλλα ταμπλετ σε φοτο φαινονται ορθια και αλλα στο πλαι...εχουν περιστροφη οθονης οπως τα κινητα η οχι?????αλλα δουλευουν ορθια και αλλα στο πλαι?

 

ειδα markes odys,mls,turbo-x,ainol,lenovo,Point of View(ξερω πως βγαζει καλες οθονες αυτη η μαρκα εχω για το pc),asus,acer,pipo κτλ....

για να παραγγειλω περιμενω απαντησεις σας.....

 

καμια βοηθεια?????????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ελλαδα μεχρι 150 ευρω μαξιμουμ καποιο ταμπλετ εσεις που τα ξερετε καλυτερα μπορειται να μου προτεινεται?

ειδα υπαρχουν 4πυρηνα με 1gb ram (αν και θα ηθελα παραπανω),με hdmi, εξοδο 3g wifi, εξοδο ακουστικων, usb microsd,audio (εννοω ηχεια ενσωματωμενα) και 9-10 ιντσων(θα προτιμηθει η 10αρα) και πανω απο ολα πολυ καλη οθονη (οσο γινεται με αυτα τα λεφτα) και leitoyrgiko android...ειδα πολλα στο σκρουτζ και μπερδευτικα....

 

χαρακτηριστικα ταμπλετ που επιθυμω εως 150ευρω:

1)4πυρηνο

2)τουλαχιστον 1gb ram(αν υπαρχει πιο πολυ σε αυτα τα λεφτα δεν λεω οχι)

3)εξοδο hdmi

4)3g wifi

5)εξοδο ακουστικων

6)εξοδο usb

7)εισοδο microsd

8)audio(ηχεια ενσωματωμενα)

9)gps δεν θελω αν δεν εχει...

10)λειτουργικο android

 

Σε αυτά τα χρήματα και από Ελλάδα με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν νομίζω να βρεις κάτι... Ζητάς πολλά... Η πρέπει να ανέβεις στο μπατζετ σου, ή να θυσιασεις κάποια χαρακτηριστικά ή να κοιτάξεις προς Κίνα πλευρά...

 

επισης αποριες:

1)led blacklight αλλα εχουν αλλα οχι λεει τι ειναι αυτο?

2)Οθόνη Πολλαπλής Αφής (Multi Touch) αλλα εχουν αλλα οχι.τι πλεονεκτημα εχουν αυτα που εχουν αυτο?

3)wifi τι διαφορα εχει με το 3g????αλλα λενε wifi αλλο 3g ποια η διαφορα?

4)αλλα ταμπλετ σε φοτο φαινονται ορθια και αλλα στο πλαι...εχουν περιστροφη οθονης οπως τα κινητα η οχι?????αλλα δουλευουν ορθια και αλλα στο πλαι?

 

ειδα markes odys,mls,turbo-x,ainol,lenovo,Point of View(ξερω πως βγαζει καλες οθονες αυτη η μαρκα εχω για το pc),asus,acer,pipo κτλ....

για να παραγγειλω περιμενω απαντησεις σας.....

 

1) Ένα μικρό Ledακι που αναβοσβήνει όταν έχεις κάποια ειδοποίηση...

2) Νομίζω όλα έχουν... Είναι η δυνατότητα της οθόνης να αναγνωρίζει πολλά σημεία επαφής ταυτόχρονα (πχ περισσότερα από 1 δάκτυλο)....

3) WiFi έχουν όλα. Αυτά που λένε 3g έχουν επίσης την δυνατότητα να συνδεθούν στο Internet με τη χρήση κάποιας SIM.

4) Περιστρέφονται όλα όπως τα κινητά...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για ένα φθηνό τάμπλετ 7" Max 60 ευρώ, έχω βρει το Chuwi V17HD , αξίζει; το θέλω για ίντερνετ και καθόλου παιχνίδια
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα και από Ελλάδα με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν νομίζω να βρεις κάτι... Ζητάς πολλά... Η πρέπει να ανέβεις στο μπατζετ σου, ή να θυσιασεις κάποια χαρακτηριστικά ή να κοιτάξεις προς Κίνα πλευρά...

 

 

 

1) Ένα μικρό Ledακι που αναβοσβήνει όταν έχεις κάποια ειδοποίηση...

2) Νομίζω όλα έχουν... Είναι η δυνατότητα της οθόνης να αναγνωρίζει πολλά σημεία επαφής ταυτόχρονα (πχ περισσότερα από 1 δάκτυλο)....

3) WiFi έχουν όλα. Αυτά που λένε 3g έχουν επίσης την δυνατότητα να συνδεθούν στο Internet με τη χρήση κάποιας SIM.

4) Περιστρέφονται όλα όπως τα κινητά...

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αλλα ειδα απο ελλαδα και συγκεκριμενα τιμες απο σκρουτζ με αυτα που λεω πως θελω να εχει....

δεν εχω ψαξει απο εξω οτι γραφω πως θελω χαρακτηριστικα σε αυτα τα λεφτα εχει στο σκρουτζ αλλα απο μαρκες δεν ξερω και δεν ξερω πως να ξεχωρισω μια καλη οθονη,εναν καλο επεξεργαστη σαν κυρια πραγματα στο ταμπλετ....

ειδα το pipo m1 σε σκρουτζομαγαζο 142 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για ένα φθηνό τάμπλετ 7" Max 60 ευρώ, έχω βρει το Chuwi V17HD , αξίζει; το θέλω για ίντερνετ και καθόλου παιχνίδια

Πολύ καλό είναι, το πήραν και άλλοι και είναι ευχαριστημένοι, αλλά βεβαιώσου κατόπιν επικοινωνίας με το κατάστημα ότι έχει playstore, γιατί άλλα λένε στην περιγραφή και άλλα στέλνουν ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνομαι για τάμπλετ και έχοντας ως υποψήφιους και τους Κινέζους έχω χαθεί. Ψάχνω λοιπόν για κάτι που να έχει:

τουλάχιστον 1080p οθόνη από 7.9" ως 9.7"

δυνατότητα ανάγνωσης κειμένων pdf και office

το δυνατόν καλύτερα specs (ram, rom, cpu, gpu)

αξιόλογη μπροστά κάμερα για video calls (η πίσω μου περνάει αδιάφορη)

τιμή ως 300 ευρώ αλλά και αυτό ως ανώτατο όριο για επώνυμη συσκευή

Αυτά είναι που με ενδιαφέρουν κυρίως. Από εκεί και πέρα καλό θα είναι να υπάρχει μπόλικη δυνατότητα επέκτασης μνήμης και αξιόλογη μπαταρία. Επίσης το να είναι 3g/LTE κτλ με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Για δώστε προτάσεις για να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου στο χάος που επικρατεί. :)

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...