Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το συγκεκριμενο ταμπλετ LENOVO IDEATAB A3500 7'' IPS QUAD CORE 16GB 3G

το 3G ειναι για data μονο? η λειτουργει και ως τηλεφωνο για κλησεις?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα καλο μηνα!

Να ρωτησω , ποιο ειναι το πιο φτηνό windows tablet ?

(Θελω να εχει και υποστηριξη flash για τα παιχνιδια του FB γι αυτό δεν κοιτώ android ) .

Ευχαριστώ και συγνωμη για τη γενικολογη ερωτηση που εθεσα!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα καλο μηνα!

Να ρωτησω , ποιο ειναι το πιο φτηνό windows tablet ?

(Θελω να εχει και υποστηριξη flash για τα παιχνιδια του FB γι αυτό δεν κοιτώ android ) .

Ευχαριστώ και συγνωμη για τη γενικολογη ερωτηση που εθεσα!

Μέχρι πόσα διαθέτεις?

Και ποσες ίντσες?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα διαθέτεις?

Και ποσες ίντσες?

150 το μέγιστο ! (εννοω μέχρι ,αν υπαρχει πχ κατι καλο στα 100 δε θα πω οχι ! ) Ιντσες πιστευω μον 8ρι βρισκω ... Βασικα ποιο ειναι το θεμα μου , σκεφτομαι εαν ενα windows tablet μπορει να αντικαταστήσει ή υποκαταστήσει ενα "αδυναμο" λαπτοπ* .. Με την εννοια δηλαδη να μιλαω στο FB και να παιζω παιχνιδια εκει να περναει η ωρα και φυσικα να σερφαρω ! Ταινιες δεν βλεπω σε μικρες ιντσες , αντε καααμια φορα κανα επεισοδιο σειρας online αλλα πολυ σπανια!

 

*στη χρηση που κανω εγω

 

ευχαριστω για την απαντηση !! :D

:superman:
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας...

ειμαι αναμεσα στο lenovo A8-50 3g και στο lg g pad 4g.....πιο απο τα δυο θα περνατε??ποια τα υπερ και τα κατα απο τα δυο ταμπλετ??

ευχαριστω πολυ.,..

Link to comment
Share on other sites

150 το μέγιστο ! (εννοω μέχρι ,αν υπαρχει πχ κατι καλο στα 100 δε θα πω οχι ! ) Ιντσες πιστευω μον 8ρι βρισκω ... Βασικα ποιο ειναι το θεμα μου , σκεφτομαι εαν ενα windows tablet μπορει να αντικαταστήσει ή υποκαταστήσει ενα "αδυναμο" λαπτοπ* .. Με την εννοια δηλαδη να μιλαω στο FB και να παιζω παιχνιδια εκει να περναει η ωρα και φυσικα να σερφαρω ! Ταινιες δεν βλεπω σε μικρες ιντσες , αντε καααμια φορα κανα επεισοδιο σειρας online αλλα πολυ σπανια!

 

*στη χρηση που κανω εγω

 

ευχαριστω για την απαντηση !! :D

Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα flash παιχνιδια του fb,γιατι με 150ευρω φτανεις μεχρι τα μοντελα με 1gb για αγορα απο ελλαδα και θα προτιμουσα γι'αυτη την χρηση το minimum στα 2GB ram.

 

Αλλα με αγορα απο Κινα,εχεις πληθορα επιλογων:

http://www.banggood.com/Teclast-X89-Z3735F-Quad-Core-7_9-Inch-Windows-8_1Android-4_4-Tablet-p-965055.html

http://www.banggood.com/PIPO-W2F-Baytrail-T-Z3735F-Quad-Core-8-Inch-Win8-Tablet-p-954600.html

http://www.banggood.com/CHUWI-Vi8-Intel-Z3735F-Quad-Core-1_83GHz-8-Inch-Win8-Tablet-p-961182.html

http://www.banggood.com/Onda-V891w-Z3735F-Quad-Core-8_9-Inch-Windows8_1-Tablet-p-953569.html

 

Και πολλα αλλα που μπορεις να κοιταξεις,φτανει να ειναι 2GB ram και 32+GB emmc.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

150 το μέγιστο ! (εννοω μέχρι ,αν υπαρχει πχ κατι καλο στα 100 δε θα πω οχι ! ) Ιντσες πιστευω μον 8ρι βρισκω ... Βασικα ποιο ειναι το θεμα μου , σκεφτομαι εαν ενα windows tablet μπορει να αντικαταστήσει ή υποκαταστήσει ενα "αδυναμο" λαπτοπ* .. Με την εννοια δηλαδη να μιλαω στο FB και να παιζω παιχνιδια εκει να περναει η ωρα και φυσικα να σερφαρω ! Ταινιες δεν βλεπω σε μικρες ιντσες , αντε καααμια φορα κανα επεισοδιο σειρας online αλλα πολυ σπανια!

 

*στη χρηση που κανω εγω

 

ευχαριστω για την απαντηση !! :D

 

Εγώ προτείνω αυτό:

http://www.myphone.gr/d/teclast/x89.454/hands-on/

 

Ήδη το τσίμπησα και το περιμένω πώς και πώς!Εγώ το πήρα με θήκη και screen protector στα 155€!!!

 

Dual Boot και με ότι χαρακτηριστικά ζητάς όσον αφορά τις προδιαγραφές και ταυτόχρονα δουλεύεις ότι σε βολεύει......android ή windows!!! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω αυτό:

http://www.myphone.gr/d/teclast/x89.454/hands-on/

 

Ήδη το τσίμπησα και το περιμένω πώς και πώς!Εγώ το πήρα με θήκη και screen protector στα 155€!!!

 

Dual Boot και με ότι χαρακτηριστικά ζητάς όσον αφορά τις προδιαγραφές και ταυτόχρονα δουλεύεις ότι σε βολεύει......android ή windows!!! :)

 

Εξαιρετικό το teclast, διαμάντι για τα λεφτά του, άνετα. Τρομερό σε οθόνη, πολύ καλό σαν dual boot και χωρίς προβλήματα εδώ και ένα μήνα περίπου που το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω αυτό:

http://www.myphone.gr/d/teclast/x89.454/hands-on/

 

Ήδη το τσίμπησα και το περιμένω πώς και πώς!Εγώ το πήρα με θήκη και screen protector στα 155€!!!

 

Dual Boot και με ότι χαρακτηριστικά ζητάς όσον αφορά τις προδιαγραφές και ταυτόχρονα δουλεύεις ότι σε βολεύει......android ή windows!!! :)

gps εχει ?

σε android ποσο αποθηκευτικο χωρο εχει για εφαρμογες χωρις πειραγματα?

(να φανταστω οτι σε win ο αποθηκευτικος για εφαρμογες ειναι ΚΑΙ της sd εαν βαλεις?)

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το teclast, διαμάντι για τα λεφτά του, άνετα. Τρομερό σε οθόνη, πολύ καλό σαν dual boot και χωρίς προβλήματα εδώ και ένα μήνα περίπου που το έχω.

 

τωρα που σε βρηκα θα σε πριξω λιγο

φορτιζει με micro usb?δηλαδη θα μπορω να το φορτιζω απο τον φορτιστη του κινητού μου?

εγω πηγαινα για το teclast x80h αλλα αυτο φαινεται πιο καλο.

Link to comment
Share on other sites

(να φανταστω οτι σε win ο αποθηκευτικος για εφαρμογες ειναι ΚΑΙ της sd εαν βαλεις?)

Στα windows μονο οι desktop εφαρμογες/προγραμματα/games μπορουν να εγκατασταθουν απευθειας στην sd.Για τις metro(Windows Store) εφαρμογες/app θα πρεπει να περιμενεις τα windows 10(free upgrade) για να εχεις αυτη την δυνατοτητα.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυτό εδώ; http://www.banggood.com/Cube-T9-4G-MT8752-Octa-Core-2_0GHz-9_7-Inch-Android-4_4-Phone-Tablet-p-958642.html

 

Γενικά ψάχνομαι για tablet με αυτά τα χαρακτηριστικά πάνω κάτω, δε θα έλεγα όχι σε 8" οθόνη

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυτό εδώ; http://www.banggood.com/Cube-T9-4G-MT8752-Octa-Core-2_0GHz-9_7-Inch-Android-4_4-Phone-Tablet-p-958642.html

 

Γενικά ψάχνομαι για tablet με αυτά τα χαρακτηριστικά πάνω κάτω, δε θα έλεγα όχι σε 8" οθόνη

 

Εάν δε σε απασχολει το 4G υπάρχει το φθηνότερο CUBE TALK9X (3G) στα $196 http://bestpriceinchina.com/product/cube-talk9x-android-4-4-wcdma-3g-phone-mt8392-octa-core-tablet-pc-w-9-7-2gb-ram-16gb-white/ . Σε 7αρια υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία και σε πολυ πιο λογικές τιμές (σε κινέζικα λέμε πάντα). Και σίγουρα πιο ματζόβολα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επανερχομαι παλι για βοηθεια.

ψαχνω ενα ταμπλετ γυρω στα 150 ευρω με οθονη κοντα στα 10αρι με καλη αναλυση οσο γινεται στα λεφτα του βεβαια...

θελω μινιμουμ 1 γιγα ραμ ,4πιρινο νομιζω θα ειναι πιο δυνατο απο διπιρυνο,για συνδεση στο ιντερνετ με wifi δεν θελω το 3g,να εχει hdmi και usb θα προτιμουσα...το θελω για τανιες,youtube,σερφαρισμα στο ιντερνετ και παιχνιδια....

εσεις τι προτεινεται?απο ελλαδα θα ηθελα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε σε απασχολει το 4G υπάρχει το φθηνότερο CUBE TALK9X (3G) στα $196 http://bestpriceinchina.com/product/cube-talk9x-android-4-4-wcdma-3g-phone-mt8392-octa-core-tablet-pc-w-9-7-2gb-ram-16gb-white/ . Σε 7αρια υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία και σε πολυ πιο λογικές τιμές (σε κινέζικα λέμε πάντα). Και σίγουρα πιο ματζόβολα.

 

το θέμα είναι όμως ότι με ενδιαφέρει το 4G, μπορεί ακόμα εδώ πέρα να είμαστε πολύ πίσω, αλλά γιατί όχι από την άλλη;

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι όμως ότι με ενδιαφέρει το 4G, μπορεί ακόμα εδώ πέρα να είμαστε πολύ πίσω, αλλά γιατί όχι από την άλλη;

Δεν εχεις αδικο, αλλά εαν δε σε απασχολεί αμεσα, δηλαδη εαν δεν εχει η περιοχη σου προοπτικη συντομα να αποκτησει 4G, τζαμπα νομιζω θα το πληρωσεις. Οπως σε ολα τα τεχνολογικα, ολα εξελισσονται και πιθανων οταν ερθει η ωρα σου, η περιοχη σου να χρειαζεται 5G!!!

Προσωπική μου γνωμη! :)

Link to comment
Share on other sites

τα Samsung tab xxx tablets όταν λένε εσωτερικό χώρο π.χ. 8 γιγα εννοούν είναι ενοποιημένος; όλος για εφαρμογές; πλην βέβαια του χώρου που καταλαμβάνει το λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το cube talk x9 τελικα αν και μετανιωσα που πηρα το 16ρι ομως δεν ειχα πολλα λεφτα...

Σκεφτομαι να το κανω root με το που ερθει ξερετε πως μπορω να το κανω αυτο; επίσης μου προτείνετε να βαλω καποια αλλη rom η κατι αλλο;

Περιμενω με αγωνια ποτε θα ερθει....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επανερχομαι παλι για βοηθεια.

ψαχνω ενα ταμπλετ γυρω στα 150 ευρω με οθονη κοντα στα 10αρι με καλη αναλυση οσο γινεται στα λεφτα του βεβαια...

θελω μινιμουμ 1 γιγα ραμ ,4πιρινο νομιζω θα ειναι πιο δυνατο απο διπιρυνο,για συνδεση στο ιντερνετ με wifi δεν θελω το 3g,να εχει hdmi και usb θα προτιμουσα...το θελω για τανιες,youtube,σερφαρισμα στο ιντερνετ και παιχνιδια....

εσεις τι προτεινεται?απο ελλαδα θα ηθελα...

 

καμια βοηθεια?????

ειμαι αναμεσα σε 8 μοντελα που αν το δω απο δυναμη σε επεξεργαστη οπως στα λαπτοπ τα βαζω με αυτη την σειρα.εσεις που τα ξερετε καλυτερα μου λετε παμε λοιπον

1)Bitmore Tab1022Q 10.1" (16GB) (επεξεργαστη στα 1.6- 2gb ram!!!!)

2)Odys Gate 10.1" (16GB) (επεξεργαστη στα 1.6- 1gb ram)

3)OEM APOLLO B910, 9.7'' (επεξεργαστη στα 1.5- 1gb ram) στο σκρουτζ λεει πως το εχει εκπτωση 54% απο 289 το παιρνεις 132 εκει με φοβισε με αυτη την απατη που διαφιμιζει με την τοσο δηθεν εκπτωση...

4)Archos 101 Neon (8GB) (επεξεργαστη στα 1.4- 1gb ram)

5)Point of View Mobii 1046 10" (8GB) (επεξεργαστη στα 1.3- 1gb ram)

6)F&U ETB1064 10.1" (8GB) (επεξεργαστη στα 1.2- 1gb ram)

7)Felix FXT-1043 10.1" (8GB) (επεξεργαστη στα 1.2- 1gb ram)

8)Vero A9740 9.7" (8GB) (επεξεργαστη στα 1.2- 1gb ram)

αποριες για αυτα τα μοντελα εχουν ολα playstore-googleplay για να κατεβαζω εφαρμογες και αν δεν εχουν κατεβαζω με το κινητο και μπορω να τις περασω μεσα στο ταμπλετ????δεν θελω να του περασω custom rom λογω εγγυησης...

το Bitmore Tab1022Q 10.1" ειναι το πιο δυνατο αλλα μαζι με το vero και το oem εχει μονο 1 χρονο εγγυηση ενω τα αλλα 2 χρονια.

σαν πιο δυνατο παω προς το bitmore αλλα με φοβιζει η εγγυηση...

επισης τα δυο πρωτα (bitmore kai odys) εχουν και καλυτερη αναλυση 1280 x 800 pixels ενω τα υπολοιπα 6 εχουν αναλυση 1024 x 600 pixels....

τι λετε και αν εχετε κατι αλλο να προτεινεται στα 150 ευρω πανω κατω μαξ...

Edited by djtasos030
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ψαχνομαι αυτες τις μερες και εγω για αγορα (πρωτου) ταμπλετ απο Κινα μερια και εχω μερικες αποριες..

Γενικα στοχευα σε αγορα μεχρι 200 ευρω και ειχα καταληξει στο Teclast Air 3G που βλεπω προτεινουν και πολλοι μεσα απο αυτο το φορουμ. Επειδη διαβαζα ομως οτι τα 32gb rom δεν θα ειναι αρκετα σε dual boot ειπα να συνεχισω να ψαχνω μεχρι που επεσε το ματι μου στο Teclast x10hd που αν δεν κανω λαθος βγηκε φετος.. (+ του οτι ειναι μαυρο το x10 και θα θελα να αποφυγω ασπρο ταμπλετ αν ειναι δυνατο)

 

x10hd στο xda developers

 

Ειναι στα 260 το φθηνοτερο απο οτι εχω τσεκαρει αλλα ελεγα να περιμενω κανα μηνα ακομα μηπως πεσει πιο κοντα στα 200. Επειδη δεν βλεπω πολλες κριτικες εδω στο forum για το συγκεκριμενο,εχει καποιος καποια προσωπικη εμπειρια με το x10hd?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το cube talk x9 τελικα αν και μετανιωσα που πηρα το 16ρι ομως δεν ειχα πολλα λεφτα...

Σκεφτομαι να το κανω root με το που ερθει ξερετε πως μπορω να το κανω αυτο; επίσης μου προτείνετε να βαλω καποια αλλη rom η κατι αλλο;

Περιμενω με αγωνια ποτε θα ερθει....

 

Αντε καλορίζικο... πολύ καλη αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω το talk x9 υπαρχει κανενα αξιοπιστο μαγαζι που στελνει απο Ευρωπη για να αποφυγω τους φορους? (ζω Κυπρο)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να αγοράσω tablet 8" με dual os και κατέληξα στα chuwi vi8 και teclast x80h.

Και τα δύο έχουν ίδια τιμή με κουπόνια (105$) και τα ίδια χαρακτηριστικά.

Γνωρίζει κανείς πιο είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να αγοράσω tablet 8" με dual os και κατέληξα στα chuwi vi8 και teclast x80h.

Και τα δύο έχουν ίδια τιμή με κουπόνια (105$) και τα ίδια χαρακτηριστικά.

Γνωρίζει κανείς πιο είναι καλύτερο;

Το teclast δεν το ξέρω, αλλά έχω το chuwi V88 ενάμισυ χρόνο σχεδόν και είναι απροβλημάτιστο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...