Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αλλα ειδα απο ελλαδα και συγκεκριμενα τιμες απο σκρουτζ με αυτα που λεω πως θελω να εχει....

δεν εχω ψαξει απο εξω οτι γραφω πως θελω χαρακτηριστικα σε αυτα τα λεφτα εχει στο σκρουτζ αλλα απο μαρκες δεν ξερω και δεν ξερω πως να ξεχωρισω μια καλη οθονη,εναν καλο επεξεργαστη σαν κυρια πραγματα στο ταμπλετ....

ειδα το pipo m1 σε σκρουτζομαγαζο 142 ευρω...

 

Βάλε links από αυτά που βρήκες, γιατί εγώ δεν είδα κάποιο ... Το pipo m1 που ανέφερες δεν έχει ούτε 3G, ούτε HDMI που έχεις στα «θέλω» σου ενώ έχει και διπύρηνο επεξεργαστή...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνομαι για τάμπλετ και έχοντας ως υποψήφιους και τους Κινέζους έχω χαθεί. Ψάχνω λοιπόν για κάτι που να έχει:

τουλάχιστον 1080p οθόνη από 7.9" ως 9.7"

δυνατότητα ανάγνωσης κειμένων pdf και office

το δυνατόν καλύτερα specs (ram, rom, cpu, gpu)

αξιόλογη μπροστά κάμερα για video calls (η πίσω μου περνάει αδιάφορη)

τιμή ως 300 ευρώ αλλά και αυτό ως ανώτατο όριο για επώνυμη συσκευή

Αυτά είναι που με ενδιαφέρουν κυρίως. Από εκεί και πέρα καλό θα είναι να υπάρχει μπόλικη δυνατότητα επέκτασης μνήμης και αξιόλογη μπαταρία. Επίσης το να είναι 3g/LTE κτλ με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Για δώστε προτάσεις για να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου στο χάος που επικρατεί. :)

Σε επώνυμα windows τα εξης.

http://www.amazon.de/Toshiba-Satellite-L9W-B-100-Tablet-PC-Touchscreen/dp/B00SYAFYS6/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1424772735&sr=1-1&keywords=toshiba+satellite+click+mini

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408212

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LENOVO-MIIX3-10-30-10.1%27%27--Quad-Core-1.33-GHz--32GB---%2880HV0042GM%29,99452,480513,1738013.html?langId=-18

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=406734

 

Σε αντίστοιχα android επώνυμο

http://www.amazon.de/ME581C-1D001A-Tablet-PC-interner-Touchscreen-IPS-Display/dp/B00ORJ5VX6/ref=sr_1_41?s=computers&ie=UTF8&qid=1424773177&sr=1-41&keywords=asus+tablet

http://www.notebookcheck.net/Asus-Memo-Pad-8-ME581CL-1B027A-Tablet-Review.134378.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το ανέφερες, Windows ή Android για tablet? Το κινητό μου είναι android και γενικά μου αρέσει πολύ το περιβάλλον του και πόσο μπορείς να το αλλάξεις και η πληθώρα των εφαρμογών που υπάρχουν στο play store. Μόνο από ανάγνωση και επεξεργασία εγγράφων δεν ξέρω αν αξίζει. Γενικά ποια η άποψή σου?

Από μη επώνυμα έχεις καμία ιδέα ?

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το ανέφερες, Windows ή Android για tablet? Το κινητό μου είναι android και γενικά μου αρέσει πολύ το περιβάλλον του και πόσο μπορείς να το αλλάξεις και η πληθώρα των εφαρμογών που υπάρχουν στο play store. Μόνο από ανάγνωση και επεξεργασία εγγράφων δεν ξέρω αν αξίζει. Γενικά ποια η άποψή σου?

Από μη επώνυμα έχεις καμία ιδέα ?

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως κατανάλωση περιεχομένου και πληθώρα εφαρμογών τότε καλύτερα android όπου υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε εφαρμογές,εφοσον σου αρέσει και η παραμετροποιηση

Και για ανάγνωση και επεξεργασία θα σε καλύψει εξίσου το android.

Windows κυρίως αν θες να έχεις ένα PC on the go με τα θετικά και αρνητικά των windows.

Από μην επώνυμα περίμενε να σου προτείνουν άλλα παιδια που ξέρουν περισσότερο.

Πάντως το Asus είναι πολύ καλή περίπτωση σε επώνυμο στις 8 ίντσες.

 

Δες και αυτό σε Samsung που αν εξαιρέσουμε κάποια lag(του πετάς έναν Nova launcher και τα μειώνεις στο ελαχιστο)είναι εξαιρετική πρόταση.

http://www.skroutz.gr/s/5080061/Samsung-Galaxy-Tab-S-8-4-Wi-Fi-16GB.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και λίγες μέρες έχω μπει στο πειρασμό να αγοράσω ταμπλετ, αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος με αυτό το gadget θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας. Αρχικά θέλω στο tablet που θα αγοράσω, να μπορώ να βάλω κάρτα sim ώστε να λειτουργεί και σαν τηλέφωνο γιατί θα μου λύσει τα χέρια, από οθόνη πιστεύω 8" είναι καλά, δίνω μέχρι 150 πάνω-κάτω, δε χρειάζεται να επεκταθώ σε παραπάνω χαρακτηριστικά, ασφαλώς θέλω να πάρω μηχάνημα με αυτά τα 2 κύρια χαρακτηριστικά που να μπορω να κάνω δουλειά της προκοπής γιατί δε το θέλω τόσο για παιχνίδια και ταινίες, αλλά ουσιαστικά σαν να αντικαθιστώ λάπτοπ :P

 

Γεια και πάλι, με συγχωρείτε που ξανα βάζω το μήνυμα, αυτή τη φορά όμως έχω και ένα λινκ για να μου πείτε και την άποψή σας, άμα γνωρίζετε για το συγκεκριμένο ταμπλετ. http://www.geekbuying.com/item/VOYO-X7-MTK8392-Octa-Core-1-7GHz-8-Inch-3G-Tablet-PC-Android-4-4OS-1280-x-800-IPS-Screen-2GB---16GB-BT---Silver-333584.html

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

θάλω να αγοράσω tablet μεχρο 200 ευρώ. κοιταξα και στο νημα του αυτό εδω.

http://www.aliexpress.com/store/product/9-7-Teclast-X98-3G-Intel-Bay-Trail-T-Quad-Core-Tablet-PC-1-83GHz-Retina/609719_1862203196.html

τα παιδια μου είπαν όμως οτι επειδή με ενδιαφέρει μονο το android καλό είναι να ψάξω πιθανον να υπάρχουν καλύτερα στα χρήματα αυτά.

εχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο?

σας ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως κατανάλωση περιεχομένου και πληθώρα εφαρμογών τότε καλύτερα android όπου υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε εφαρμογές,εφοσον σου αρέσει και η παραμετροποιηση

Και για ανάγνωση και επεξεργασία θα σε καλύψει εξίσου το android.

Windows κυρίως αν θες να έχεις ένα PC on the go με τα θετικά και αρνητικά των windows.

Από μην επώνυμα περίμενε να σου προτείνουν άλλα παιδια που ξέρουν περισσότερο.

Πάντως το Asus είναι πολύ καλή περίπτωση σε επώνυμο στις 8 ίντσες.

 

Δες και αυτό σε Samsung που αν εξαιρέσουμε κάποια lag(του πετάς έναν Nova launcher και τα μειώνεις στο ελαχιστο)είναι εξαιρετική πρόταση.

http://www.skroutz.gr/s/5080061/Samsung-Galaxy-Tab-S-8-4-Wi-Fi-16GB.html

 

Nαι όντως μάλλον για android είμαι. Με ψήνει πάρα πολύ και η ιδέα του PC on the go αλλά αν πήγαινα εκεί ανεβαίνει το κόστος γιατί αυξάνονται και οι απαιτήσεις. Θα γίνει και αυτό αλλά σε μεταγενέστερο στάδιο.

Όσο για τις 2 συσκευές που πρότεινες, και εγώ αυτά τα 2 γλυκοκοιτάζω και κλείνω προς το Samsung. Κυρίως γιατί τα 299 που κυκλοφορεί το Asus επειδή μάλλον μόλις βγήκε, τα θεωρώ πολλά. Και αν εξαιρέσεις τον επεξεργαστή και το magazine ui, το Samsung έχει τα υπέρ του. Έχεις βρει κανένα άλλο review για το συγκεκριμένο Asus?

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Windows γιατί προτείνετε κάποιοι;

Η απαντηση ειναι πολυ απλη!

Οταν κολλησει το android κινητο τους και δεν bootαρει,με το tablet του να ΜΠΟΡΕΙ να ξανα φλασαρει την rom!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές όπως Viber βγάζουν και Desktop εκδόσεις για τα Windows. Επίσης ένα μεγάλο θετικό είναι τα προγράμματα που ίσως χρειάζεται για τη δουλειά του...

 

Αν όμως μιλάμε μόνο για Browsing και ταινίες και εγώ ψηφίζω Android...

1.Εκτος απο την desktop εφαρμογη για το viber,υπαρχει και η metro,που σε αντιθεση με τα WP,υποστηριζει και video κλισεις!

2.Γιατι επιλεγεις για browsing και ταινιες το android?

α.Γιατι ειναι πιο γρηγορο και πιο σμουθ?

β.Γιατι εχει πληρης υποστηριξη,flash player,που η τελευταια φορα που αναβαθμηστικε το apk που χρησιμοποιηται στο android ειναι πριν 3 χρονια,γι'αυτο τα κρασαρισμα αλλα και η πορτα που τρωει απο πολλα sites,λογο ασφαλειας?

γ.Γιατι streamαρει ταινιες,σειρες,αθλητικους αγωνες,ακουει μουσικη/ραδιο,live tv και τ.λ. χωρις να βγει απο τον browser?

δ.Γιατι μππορει να κανει τις τραπεζικες και λοιπες συναλλαγες,χωρις να χρειαστει να τρεξει το app για την καθε χρηση!

 

Σκεψου μονο οτι στο nexus 7 ειχα 15 εφαρμογες,ενω στο t100 εχω απλα 15σελιδες bookmark,γι'αυτες τις εφαρμογες!

Εχω αδεια του office 2013 δωρακι μαζι με το t100 και δε το εχω ενεργοποιησει ακομη,γιατι απλα ακομη και τα word/excel απο τον browse τα δουλευω!

 

Οσο για τα 2GB ram που εχει αναφερει ο ilka71,οποιος εχει windows tablet,ξερει πολυ καλα αν φτανουν ή οχι!

 

Και για να τελειωνει αυτη η ιστορια με το γιατι να διαλεξει καποιος,τα windows tablet?

Επειδη ΠΡΟΤΙΜΑ τα windows tablet,ακομη και για απλη χρηση!

Υπαρχουν 3 κυρια λογισμικα για τα tablet.IOS,android και windows και ο καθενας περνει οτι γουσταρει,χωρις να δωσει λογαριασμο σε κανενα!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως μάλλον για android είμαι. Με ψήνει πάρα πολύ και η ιδέα του PC on the go αλλά αν πήγαινα εκεί ανεβαίνει το κόστος γιατί αυξάνονται και οι απαιτήσεις. Θα γίνει και αυτό αλλά σε μεταγενέστερο στάδιο.

Όσο για τις 2 συσκευές που πρότεινες, και εγώ αυτά τα 2 γλυκοκοιτάζω και κλείνω προς το Samsung. Κυρίως γιατί τα 299 που κυκλοφορεί το Asus επειδή μάλλον μόλις βγήκε, τα θεωρώ πολλά. Και αν εξαιρέσεις τον επεξεργαστή και το magazine ui, το Samsung έχει τα υπέρ του. Έχεις βρει κανένα άλλο review για το συγκεκριμένο Asus?

 

Δεν έχω βρει,εχει κάποια βίντεο review αλλά στα ιταλικά.

Κατά τη γνώμη θα έπαιρνα το Samsung έστω και αν ο επεξεργαστής του είναι όχι όπως θα άρμοζε όπως αν ήταν ο 5430 η 5433 σε επώνυμη πρόταση ειδικά τώρα που έπεσε κάτω των 300 ευρώ που εκεί μόνο αξίζει πλέον βάση αυτά που προσφέρει.

Αν ήταν 400 σε καμία περίπτωση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

7-2 παραγγειλα απο την αννα και ηρθε σημερα θα παω να το παρω απο τα ελτα το απογευμα.

Συνολο 18 μερες πολυ καλα αν αναλογιστει κανεις το φορτο αποστολης που υπηρχε στην κινα και οτι πηγε ολλανδια πρωτα.

 

Λοιπον για πειτε μου τωρα τι προγραμμα να βαλω ωστε να εχω gps με ελληνικους χαρτες και οδηγιες οπως και 10 top εφαρμογες

και παιχνιδια.

Επισης τι πρεπει να κανω για να ξυλωσω οτιδηποτε κινεζικο blotatware και να του αναβαθμισω το android στην ποιο προσφατη "καθαρη" εκδοση ? (το ξερω οτι εχει ξαναγραφτει αλλα ειναι τεραστιο το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

θάλω να αγοράσω tablet μεχρο 200 ευρώ. κοιταξα και στο νημα του αυτό εδω.

http://www.aliexpress.com/store/product/9-7-Teclast-X98-3G-Intel-Bay-Trail-T-Quad-Core-Tablet-PC-1-83GHz-Retina/609719_1862203196.html

τα παιδια μου είπαν όμως οτι επειδή με ενδιαφέρει μονο το android καλό είναι να ψάξω πιθανον να υπάρχουν καλύτερα στα χρήματα αυτά.

εχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο?

σας ευχαριστώ πολυ.

 

Γενικά τα specs του είναι τούμπανο είτε ψάχνεις android είτε windows. Για μόνο android όμως ναι υπάρχουν και άλλες προτάσεις. Έχουμε και λέμε:

1. Teclast T98/P98

2. PiPO M6

3. Cube Talk 9X

4. Onda v975m/v989

Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές αλλά πρέπει να είναι κάτω από 200 και είναι θεωρητικά ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει αυτές οι εταιρίες. Υπάρχουν threads και εδώ στο myphone να δεις τις εμπειρίες των χρηστών και να αποφασίσεις.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 και HTC Nexus 9, τι θα προτιμούσατε; Γενικά θέλω κάτι ελαφρύ και μεγάλο (πάνω από 8 ίντσες) για εύκολη ανάγνωση κειμένου. Μέχρι 400 euro περίπου. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 και HTC Nexus 9, τι θα προτιμούσατε; Γενικά θέλω κάτι ελαφρύ και μεγάλο (πάνω από 8 ίντσες) για εύκολη ανάγνωση κειμένου. Μέχρι 400 euro περίπου. Ευχαριστώ!

Σαν εμπειρία χρήσης το nexus δεν εχει αντίπαλο.. Γιατί δεν κοιτάς και iPad?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι πολυ απλη!

Οταν κολλησει το android κινητο τους και δεν bootαρει,με το tablet του να ΜΠΟΡΕΙ να ξανα φλασαρει την rom!:wink:

Και ποιος σου είπε ότι στο Android δεν γίνεται;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φλασαρεις το android κινητο σου,απο το android tablet?

Δωσε καποιο link!

Δεν το πρόσεξα Όπως το έθεσες.

Ναι, χρειάζεται windows για να φλασαρεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σαν εμπειρία χρήσης το nexus δεν εχει αντίπαλο.. Γιατί δεν κοιτάς και iPad?
Όχι δεν με ενδιαφέρει το ipad. Σκεφτόμουν και το lenovo miix3 αλλά το είδα από κοντά και δεν μου άρεσε το μέγεθος του (μεγάλη κορνίζα γύρω από την οθόνη).
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με ενδιαφέρει το ipad. Σκεφτόμουν και το lenovo miix3 αλλά το είδα από κοντά και δεν μου άρεσε το μέγεθος του (μεγάλη κορνίζα γύρω από την οθόνη).

Δεν υπάρχουν πολλά android tablet που να αξίζουν και να αποδίδουν τα μέγιστα.

Μόνο το z3 tablet που όμως είναι 8ιντσες.

Το tab s έχει έναν προβληματικό λογισμικο και ένα μετριο επεξεργαστή και η η εμπειρία χρήσης δεν είναι η καλύτερη συν μια έτσι και έτσι αυτονομία.

Το nexus 9 από την άλλη δεν έχει micro sd(απαραδεκτο),μετρια αυτονομία,μετρια οθόνη(κυριως σε φωτεινότητα πάσχει)

Άρα βλέπεις είναι εξαιρετικά περιορισμένες οι επιλογές

 

Πρέπει να επιλέξεις που θα κάνεις συμβιβασμό αναγκαστικά.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό φαίνεται το Ζ3! Δεν το ήξερα και με έβαλες σε προβληματισμούς τώρα. Το Ζ2 που είναι 10άρι δεν είναι το ίδιο καλό; Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό φαίνεται το Ζ3! Δεν το ήξερα και με έβαλες σε προβληματισμούς τώρα. Το Ζ2 που είναι 10άρι δεν είναι το ίδιο καλό;

 

Αν μπεις στο νήμα του θα διαπιστώσεις ότι ευχαριστημένοι είναι με μοναδική παραφωνία τα bezels.

Από σπιρταδα, αυτονομία, οθόνη, ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Btw θα ανακοινώσει z4 10ιντσο σε λίγες ημέρες αλλά η τιμή του μην περιμένεις κάτω από 500 ευρώ επομένως οι επιλογές είναι αυτές που ανέφερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@helios21 δες και το tab PRO 10.1 LTE της Samsung. Ναι έχει βαρύ UI αλλά τα PRO με LTE βγήκαν με τον Snapdragon που θεωρώ μειώνει κατά πολύ τα lags του δήθεν 8πύρηνου Exynos.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάτι θα υπάρχει.. :P Εγώ γνωρίζω τα: Onda v819 και v820, Teclast x80h και P89, Colorfly G808. Και με λιγότερα από 150 που είπες.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...