Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ψάχνω ένα tablet 8in κατά προτίμηση με αναλογίες οθόνης 4:3 (όπως το iPad mini) για χρήση κυρίως για διάβασμα και κανένα Facebook, browsing κλπ.

 

Το budget είναι στα 180-200€.

 

Ευχαριστώ!!

Μήπως να δεις το iPad mini 1 ?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δεις το iPad mini 1 ?

 

Για να πω την αλήθεια, προτιμώ κάτι σε Android.....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

για πειτε ρε παιδια κανενα καλο 8ιντσο με καλη μπαταρια και καλο cpu να μην λαγκαρει γυρο στο 150αρι, γιατι εχω ψιλομπερδευτει με τους intel & rk & mtk

Εκ κινας εννοειτε

Link to comment
Share on other sites

για πειτε ρε παιδια κανενα καλο 8ιντσο με καλη μπαταρια και καλο cpu να μην λαγκαρει γυρο στο 150αρι, γιατι εχω ψιλομπερδευτει με τους intel & rk & mtk

Εκ κινας εννοειτε

Για δες αυτα http://www.hongkongeek.com/en/windows-8-tablets/8224-tactile-tablet-chuwi-vi8-windows-81--android-44.html ,

http://www.hongkongeek.com/en/android-touch-screen-tablets/6531-tactile-tablet-huawei-s8-701w-wifi-android-43-15.html, http://www.hongkongeek.com/en/windows-8-tablets/8169-tactile-tablet-teclast-x80h-windows-81android-44.html

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για ταμπλετ πλην geekbuying ποιο άλλο σάιτ έχει μεγάλη ποικιλία ; για κινητά οκ βρίσκω, για ταμπλετ; εκτός του Ali

Κοιτα και banggood και gearbest. Υπαρχουν και αλλα βεβαια με tablets οπως tinydeal, dealxtreme, αλλα προσωπικα δεν εχω ψωνισει απο αυτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε onda v989 (32ρι) και cube talk 9x, με την πλάστιγγα να γέρνει προς onda. Ψαχνοντας για συμφέρουσα τιμη βλεπω οτι το v989 αλλού το δινουν με κάμερες 2-8, αλλού 2-5, και το εχω δει και 0,3-2! Ποιο απ ολα ισχυει;;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...χρειαζομαι τα φωτα σας και την βοηθεια σας.

θελω να κανω δωρο στους γονεις μου ενα ταμπλετ αλλα θελω να εχει 10αρα οθονη τουλαχιστον καλη οθονη λογω ηλικιας να μην τους πονανε τα ματια για να κοιτανε στο ιντερνετ,κανα youtube,καμια ταινια και να ειναι συμβατο με stickaki usb internet,αλλα να εχει και wifi...

υπολογιζω ενα 10αρι ταμπλετ δηλαδη μαζι με 1gb ram θα ειναι υπεραρκετο και για κανα παιχνιδακι αν το τσιμπαει και ο μικρος μου αδερφος....

ειδα στο σκρουτζ κατι turbox αλλα πιστευω υπαρχουν και καλυτερα.....

τι μου προτεινεται??????????

Link to comment
Share on other sites

turbo x rainbow vs pipo p 7

το ένα κάνει 189 € με όλα τα καλά του ελληνικού καταστήματος και το άλλο περίπου 128 αλλά από Κίνα με όλα τα θετικά και αρνητικά. τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

απο εξω πως δεν μενει τελωνιο?

εχω ρωτησει οτιδηποτε ηλεκτρονικο το σταματανε στο τελωνιο...

συνεργαζομαι με τελωνιακους και ετσι μου εχουν πει...

πως γλυτωνουμε το τελωνιο βαζει χαμηλοτερη τιμη αποδειξης?

επισης το pipo p 7 απο που να το παραγγειλω?να ειναι αξιοπιστο το καταστημα και να εχετε παρει και οι ιδιοι απο αυτο το καταστημα στο εβαυ....

Link to comment
Share on other sites

απο εξω πως δεν μενει τελωνιο?

εχω ρωτησει οτιδηποτε ηλεκτρονικο το σταματανε στο τελωνιο...

συνεργαζομαι με τελωνιακους και ετσι μου εχουν πει...

πως γλυτωνουμε το τελωνιο βαζει χαμηλοτερη τιμη αποδειξης?

επισης το pipo p 7 απο που να το παραγγειλω?να ειναι αξιοπιστο το καταστημα και να εχετε παρει και οι ιδιοι απο αυτο το καταστημα στο εβαυ....

δεν σταματα τελωνειο εκτος κι αν στο στειλουν dhl και γενικα κουριερ.με απλο ταχυδρομειο δεν περναει

Link to comment
Share on other sites

turbo x rainbow vs pipo p 7

το ένα κάνει 189 € με όλα τα καλά του ελληνικού καταστήματος και το άλλο περίπου 128 αλλά από Κίνα με όλα τα θετικά και αρνητικά. τι λέτε;

Τόσα καλά τάμπλετ υπάρχουν σ αυτά τα λεφτά από ελλάδα, γιατί να πάρεις turbo-x και μάλιστα από το πλαίσιο..

Link to comment
Share on other sites

Τόσα καλά τάμπλετ υπάρχουν σ αυτά τα λεφτά από ελλάδα, γιατί να πάρεις turbo-x και μάλιστα από το πλαίσιο..

υπάρχει στην Ελλάδα ταμπλέτ πάνω από εννιά ίντσες με 130 ευρώ με 2 γιγα ραμ σαν το p7?

Link to comment
Share on other sites

windows(ΟΧΙ rt) tablet με οθονη 9.7-10.1, 2gb ram, gps, καλη μπαταρια

 

ποιο να δω; ψαχνω οικονομικο, ας ειναι απο εξω (το προτιμω), για αντικατασταση του ainol novo hero 10 που με εχει αφησει πληρως ικανοποιημενο, αλλα θελω να παω σε windows

Link to comment
Share on other sites

windows(ΟΧΙ rt) tablet με οθονη 9.7-10.1, 2gb ram, gps, καλη μπαταρια

 

ποιο να δω; ψαχνω οικονομικο, ας ειναι απο εξω (το προτιμω), για αντικατασταση του ainol novo hero 10 που με εχει αφησει πληρως ικανοποιημενο, αλλα θελω να παω σε windows

Αλήθεια επειδή ψάχνω κι εγώ για ταμπλετ γίνει θες να πας Windows? κι εγώ ήθελα αλλά ο περιορισμός των λίγων εφαρμογών με έστριψε προς android.Windows,οκ αλλά μόνο στον σταθερό σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

ποιος περιορισμος;;;;;;;;;

 

βαρεθηκα το android.επισης με ενα keyboard και ενα mouse εχω ενα πληρως λειτουργικο netbook ;)

Link to comment
Share on other sites

ποιος περιορισμος;;;;;;;;;

 

βαρεθηκα το android.επισης με ενα keyboard και ενα mouse εχω ενα πληρως λειτουργικο netbook ;)

Προγράμματα gps, πληκτρολογίου, whatsapp, viber και τόσα άλλα! αυτό εννοώ!

αν απλά βλέπεις ταινίες και σερφάρει κάνεις μόνο τι χρειάζονται τα Windows.Για πες την γνώμη σου μήπως μου αλλάξεις την δική μου!

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές όπως Viber βγάζουν και Desktop εκδόσεις για τα Windows. Επίσης ένα μεγάλο θετικό είναι τα προγράμματα που ίσως χρειάζεται για τη δουλειά του...

 

Αν όμως μιλάμε μόνο για Browsing και ταινίες και εγώ ψηφίζω Android...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές όπως Viber βγάζουν και Desktop εκδόσεις για τα Windows. Επίσης ένα μεγάλο θετικό είναι τα προγράμματα που ίσως χρειάζεται για τη δουλειά του...

 

Αν όμως μιλάμε μόνο για Browsing και ταινίες και εγώ ψηφίζω Android...

συν οτι για μενα windows και 2 γιγα ραμ δεν ...4 και πανω για να ειμαστε σιγουροι αλλα ακομα στα 2 εχουν μεινει οι κατασκευαστες..
Link to comment
Share on other sites

για gps, το here maps δεν υπαρχει; (φανταζομαι οτι εφοσον υπαρχει σε wp, θα υπαρχει και στις ταμπλετες

 

πληκτρολογιο: ολα κανουν την βασικη τους δουλεια. εχω δοκιμασει πολλα πληκτρολογια στο android και τελικα καταληγω στο μανισιο

 

γουατς απ, βαιμπερ, κλπ τα χρησιμοποιω στο κινητο.

 

χρηση ταμπλετας που κανω ειναι αποκλειστικα στο σπιτι (browsing κυριως, κανα παιχνιδακι, ισως ταινια/σειρα)

 

επισης οπως προειπα, ψαχνω windows και για χρηση netbook (ισως κανα παιχνιδακι flash στο fb, προγραμματα που υπαρχουν αποκλειστικα στο pc, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές όπως Viber βγάζουν και Desktop εκδόσεις για τα Windows. Επίσης ένα μεγάλο θετικό είναι τα προγράμματα που ίσως χρειάζεται για τη δουλειά του...

 

Αν όμως μιλάμε μόνο για Browsing και ταινίες και εγώ ψηφίζω Android...

Να το πάμε Αλλιώς;

Τι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις σε Android;

Γιατί σχεδόν καλύπτουν το 99% των περισσότερων χρηστών.

Εγώ πλέον κάνω και επαγγελματικές παρουσιάσεις PowerPoint σε Android tablet.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν μίλησα για "επαγγελματικά προγράμματα" δεν αναφερόμουν στο PowerPoint... Μπορεί να είναι ένα ERP πρόγραμμα εως το οτιδήποτε που μπορεί να χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία και συνήθως μιλάμε για πρόγραμμα .exe που αφορά τα Windows... Αυτό είπα... Για αυτές τις δουλειές είναι μονόδρομος... Αν και συμφωνώ με τον ilka71 πως σε ένα Windows Tablet θα ήθελα περισσότερη ισχύ...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ολα (σχεδον) γινονται σε ολες τις πλατφορμες, υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις!

 

πχ autocad ή photoshop υπαρχει στο android? (ΔΕΝ γνωριζω πως και αν τρεχουν σε windows ταμπλετ, αλλα φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα)

 

εν τελει, υπαρχει κατι;

windows(ΟΧΙ rt) tablet με οθονη 9.7-10.1, 2gb ram, gps, καλη μπαταρια

 

ποιο να δω; ψαχνω οικονομικο, ας ειναι απο εξω (το προτιμω), για αντικατασταση του ainol novo hero 10 που με εχει αφησει πληρως ικανοποιημενο, αλλα θελω να παω σε windows

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...