Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την δουλεία σου την κάνεις[/quote

 

Εγω με κατοσταρικο πηρα το Chuwi VI8 τετραπυρηνο στα 1.8...

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_144806.html

Πληρως ικανοποιημενος...Ειδικα στην αναπαραγωγη ταινιων ειναι σφαιρατο

Εδω το νημα του

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412735

 

++++++++ :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω ένα tablet με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

-8.0 εως 9.0 ίντσες οθόνη Full HD και πάνω

-Dual boot Windows+Android

-GPS

-2GB Ram ή περισσότερο

-Miracast ή WiDi για ασύρματη μετάδοση οθόνης

-4G ή 3G

-Κινέζικο :p

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειδα ενα ταμπλετ στο ιντερνετ και μου κινησε την περιεργια.

http://www.skroutz.gr/s/4227945/TrekStor-SurfTab-Xiron-10-1-16GB.html

Στην επισημη ιστοσελιδα υπαρχει σε δυο εκδοσεις.(http://www.trekstor.de/home-en.html)

Μια με intel και μια με τον cortex a7. Και οι δυο εκδοσεις ομως εχουν 1gb ραμ οπως και σε βιντεο που ειδα επισης με 1 ραμ. Στο skroutz το δινουν με τον a9 και με 2 ραμ. Το εχει κανεις στη κατοχη του η μηπως ξερει να μου πει εντυπωσεις?? Και αν ισχουν τα χαρακτηριστικα στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλησπέρα.

Φίλος μου θέλει να αγοράσει ένα tablet για χρήση σε taxi με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

- 8.0 έως 9.0 ίντσες οθόνη με καλή γωνία θέασης και καλή φωτεινότητα

- Πολύ αξιόπιστο και καλό GPS

- 2GB Ram ή περισσότερο

- Ταχύτητα tablet στα σημερινά δεδομένα, αλλά ας μην είναι σφαίρα δε θα παίζει παιχνίδια. Κατα βάση θα τρέχει το taxibeat Driver και πιθανότατα Garmin Navigator

- 3G σίγουρα να έχει. (χωρίς να είναι απαραίτητο το 4G, άμα υπάρχει καλό είναι)

- Σίγουρα αγορά από Ελλάδα

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μοντέλο; Βοηθήστε με εσείς που ξέρετε..

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by mikekgr
Ανάγκη για να έχει 3G
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

κοιταω για tablet απο ελλαδα αλλα να πω την αληθεια στα λεφτα που θελω να δωσω (περιπου 200€) τα κινεζικα φαινονται πολυ ανωτερα τουλαχιστον απο τα χαρακτηριστικα τους.

εχει κανεις αποψη για τα onda ή τα cube;

υπαρχει καποιος που να εχει εμπειρια με καποιο απο αυτα;

ξερει κανεις κατα ποσο χρησιμο ειναι το dual OS που βλεπω σε αρκετα απο τα κινεζικα;

οποιαδηποτε αλλη αποψη ή γνωμη ειναι φυσικα ευπροσδεκτη.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

κοιταω για tablet απο ελλαδα αλλα να πω την αληθεια στα λεφτα που θελω να δωσω (περιπου 200€) τα κινεζικα φαινονται πολυ ανωτερα τουλαχιστον απο τα χαρακτηριστικα τους.

εχει κανεις αποψη για τα onda ή τα cube;

υπαρχει καποιος που να εχει εμπειρια με καποιο απο αυτα;

ξερει κανεις κατα ποσο χρησιμο ειναι το dual OS που βλεπω σε αρκετα απο τα κινεζικα;

οποιαδηποτε αλλη αποψη ή γνωμη ειναι φυσικα ευπροσδεκτη.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτα τα 2 απο κινα:

- cube talk 9x u65gt mtk8392 9.7''

- onda v919 mtk 8392 9.7''

 

ξερει επισης κανεις αν υπαρχει νημα στο forum για καποιο απο αυτα;

 

ευχαριστω πολυ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

 

Κάποιος που να μπορεί να μου κάνει κάποια καλή πρόταση?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλησπέρα.

Φίλος μου θέλει να αγοράσει ένα tablet για χρήση σε taxi με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

- 8.0 έως 9.0 ίντσες οθόνη με καλή γωνία θέασης και καλή φωτεινότητα

- Πολύ αξιόπιστο και καλό GPS

- 2GB Ram ή περισσότερο

- Ταχύτητα tablet στα σημερινά δεδομένα, αλλά ας μην είναι σφαίρα δε θα παίζει παιχνίδια. Κατα βάση θα τρέχει το taxibeat Driver και πιθανότατα Garmin Navigator

- 3G σίγουρα να έχει. (χωρίς να είναι απαραίτητο το 4G, άμα υπάρχει καλό είναι)

- Σίγουρα αγορά από Ελλάδα

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μοντέλο; Βοηθήστε με εσείς που ξέρετε..

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλησπέρα.

Φίλος μου θέλει να αγοράσει ένα tablet για χρήση σε taxi με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

- 8.0 έως 9.0 ίντσες οθόνη με καλή γωνία θέασης και καλή φωτεινότητα

- Πολύ αξιόπιστο και καλό GPS

- 2GB Ram ή περισσότερο

- Ταχύτητα tablet στα σημερινά δεδομένα, αλλά ας μην είναι σφαίρα δε θα παίζει παιχνίδια. Κατα βάση θα τρέχει το taxibeat Driver και πιθανότατα Garmin Navigator

- 3G σίγουρα να έχει. (χωρίς να είναι απαραίτητο το 4G, άμα υπάρχει καλό είναι)

- Σίγουρα αγορά από Ελλάδα

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μοντέλο; Βοηθήστε με εσείς που ξέρετε..

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάτι πολύ βασικό δεν μας είπες, μέεχρι πόσα θέλει να δώσει; :p

Link to comment
Share on other sites

140-160€ αλλά μπορεί να γίνει και κάποια εξαίρεση για κάτι πολύ καλό...

Κάτι πολύ βασικό δεν μας είπες, μέεχρι πόσα θέλει να δώσει; :p
Link to comment
Share on other sites

σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτα τα 2 απο κινα:

- cube talk 9x u65gt mtk8392 9.7''

- onda v919 mtk 8392 9.7''

 

ξερει επισης κανεις αν υπαρχει νημα στο forum για καποιο απο αυτα;

 

ευχαριστω πολυ και παλι

 

Και γω σε αντίστοιχη αναζήτηση βρίσκομαι. Όρεξη να έχεις να διαβάσεις.

Εκτενής συζήτηση για το cube εδώ

Edited by Kostadinho
Link to comment
Share on other sites

Και γω σε αντίστοιχη αναζήτηση βρίσκομαι. Όρεξη να έχεις να διαβάσεις.

Εκτενής συζήτηση για το cube εδώ

σε ευχαριστω πολυ. το βρηκα μετα απο λιγο ψαξιμο χτες βραδυ και το διαβασα ολο το νημα ....:wacko:

δεν μπορω να πω οτι το cube με επεισε απολυτα συμφωνα παντα με τις γνωμες των φιλων στο νημα. δεν ξερω γιατι αλλα μου κανει πιο πολυ κλικ το onda. αν επιτρεπεται εχεις εντοπισει καποιο αλλο με αντιστοιχα χαρακτηριστικα με αυτα τα 2 tablets;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ. το βρηκα μετα απο λιγο ψαξιμο χτες βραδυ και το διαβασα ολο το νημα ....:wacko:

δεν μπορω να πω οτι το cube με επεισε απολυτα συμφωνα παντα με τις γνωμες των φιλων στο νημα. δεν ξερω γιατι αλλα μου κανει πιο πολυ κλικ το onda. αν επιτρεπεται εχεις εντοπισει καποιο αλλο με αντιστοιχα χαρακτηριστικα με αυτα τα 2 tablets;

 

Πότε πρόλαβες να το διαβάσεις όλο βρε θηρίο; :p

 

Εγώ όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Το cube μου φαίνεται πιο πλήρες από χαρακτηρηστικά (3G, μπαταρία, megapixels κάμερα + φλας) και μου έχει τραβήξει περισσότερο το ενδιαφέρον πάντως αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Δεν είναι και λίγα τα χρήματα...

 

Τα άλλα αντίστοιχα πάνω κάτω σε τιμές και χαρακτηριστικά που έχω δει είναι το onda v989 και τα teclast x98 (dual boot) και teclast p98.

 

Αν καταλήξεις και συ κάπου ενημέρωσε. Καλή μας αναζήτηση...

Edited by Kostadinho
Link to comment
Share on other sites

Πότε πρόλαβες να το διαβάσεις όλο βρε θηρίο; :p

 

Εγώ όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Το cube μου φαίνεται πιο πλήρες από χαρακτηρηστικά (3G, μπαταρία, megapixels κάμερα + φλας) και μου έχει τραβήξει περισσότερο το ενδιαφέρον πάντως αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Δεν είναι και λίγα τα χρήματα...

 

Τα άλλα αντίστοιχα πάνω κάτω σε τιμές και χαρακτηριστικά που έχω δει είναι το onda v989 και τα teclast x98 (dual boot) και teclast p98.

 

Αν καταλήξεις και συ κάπου ενημέρωσε. Καλή μας αναζήτηση...

ασε με επιασε μανια και εκατσα να διαβασω μηπως βγαλω ακρη αλλα τελικα μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο. παντως το onda δεν απεχει πολυ απο το cube. μικροτερη μπαταρια αλλα με αυτα που διαβασα λιγο θορυβηθηκα. εχω βρει και απο εδω συσκευες αλλα ως γνωστον στην ελλαδα για να παρεις κατι καλο και αντιστοιχο με τα χαρακτηριστικα των κινεζικων πρεπει να χωσεις αρκετα. δες στο σκρουτζ που πουλανε cube & onda και θα παθεις πλακα με τις τιμες που δινουν. προτιμω να το παρω απο κινα εκτος και αν εδω πετυχω καμια ευκαιρια. παντως εξακολουθω να ειμαι πιο κοντα στο onda μονο και μονο γιατι το cube εχει τα θεματακια του συμφωνα με το αντιστοιχο νημα. κριμα παντως που δεν υπαρχει νημα και για το onda για να δουμε γνωμες απο αλλους φιλους εδω μεσα. θα τσεκαρω και τα αλλα που μου ειπες και θα σου πω γνωμη.

ερωτηση:

εχει κανεις καταλαβει το λογο υπαρξης 2 OS σε καποια tablet; με ποια λογικη και σε τι εξυπηρετουν; δεν τρωνε πιο πολλα gb απο την υφισταμενη χωρητικοτητα;

ευχαριστω εκ των προτερων

 

υ.γ. @Kostadinho μια χαρα μου φαινεται και το teclast p98 και δεν εχει μεγαλες διαφορες με το onda. ξερεις εχει νημα στο forum;

Edited by sakdim
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το lg gpad 8" 4g στα 16gb τι λέτε; βίντεο hd ,streaming video & browsing την παλεύει; προφανώς και δουλεύει και Σαν τηλέφωνο Ε; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Έβγαλε το e-shop αυτό εδω το crypto σε προσφορά στα 100€.

http://www.e-shop.gr/tablet-crypto-q8001-8-ips-quad-core-8gb-3g-wifi-gps-bt-fm-android-44-black-p-PER.903269

 

Έχετε άποψη για την μαρκα ή το tablet;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Έβγαλε το e-shop αυτό εδω το crypto σε προσφορά στα 100€.

http://www.e-shop.gr/tablet-crypto-q8001-8-ips-quad-core-8gb-3g-wifi-gps-bt-fm-android-44-black-p-PER.903269

 

Έχετε άποψη για την μαρκα ή το tablet;

Ευχαριστώ!

Σε αυτά τα λεφτά πάρε καλυτερα ενα lenovo...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι Lenovo στις 8" και 3g είναι σχεδόν στα 150 στο skroutz! Είναι πολύ παραπάνω. Τόσο χαλι Σαν μαρκα ή η συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι Lenovo στις 8" και 3g είναι σχεδόν στα 150 στο skroutz! Είναι πολύ παραπάνω. Τόσο χαλι Σαν μαρκα ή η συσκευή;

Ναι με το 3g ανεβαίνει αλλιώς το α8-50 σκέτο είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Περί τα 110 ευρω. Τώρα τι να σου πω crypto δεν θα έπαιρνα. Καλυτερα να πήγαιναν προς Κίνα μεριά.

Πολύ καλό είναι και το Asus phonepad αλλά είναι 7 ίντσες με 3g στα 110 ευρώ.

Επίσης Σκέψου μηπως πάρεις χωρίς 3g και κανεις tether με το κινητό σου για 3g όταν είσαι εκτός σπιτιού και δεν εχει WiFi.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ψαχνω ταμπλετ μεχρι 250-270 ευρω βαρια , ειμαι μεταξυ των παρακάτω

1. TABLET LENOVO YOGA 2 http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-yoga-2-59-439316-101-fhd-quad-core-32gb-wifi-bt-gps-android-44-silver-p-PER.910423

2. Samsung Galaxy Tab Pro 8.4"

3. Samsung Galaxy Tab 4 10.1"

4. Lenovo IdeaTab S8-50 8"

5. Huawei MediaPad M1 8.0" 3G

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ψαχνω ταμπλετ μεχρι 250-270 ευρω βαρια , ειμαι μεταξυ των παρακάτω

1. TABLET LENOVO YOGA 2 http://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-yoga-2-59-439316-101-fhd-quad-core-32gb-wifi-bt-gps-android-44-silver-p-PER.910423

2. Samsung Galaxy Tab Pro 8.4"

3. Samsung Galaxy Tab 4 10.1"

4. Lenovo IdeaTab S8-50 8"

5. Huawei MediaPad M1 8.0" 3G

 

Όλα καλά είναι, αποκλείεται να μη σε ικανοποιήσουν - δε μας λες και τι θέλεις όμως :)

 

Παρεμπιπτόντως, για επώνυμο tablet έως 150€ υπάρχει καμιά πρόταση? Σκέφτομαι το LG V480.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και συγνωμη που ξαναρωταω αλλα μιλωντας με πωλητη του e-shop μου ειπε οτι το tablet αυτο http://www.e-shop.gr/tablet-crypto-q8001-8-ips-quad-core-8gb-3g-wifi-gps-bt-fm-android-44-black-p-PER.903269 δεν μπορει να κανει κλησεις/sms παρα μονο data .... αν και στα χαρακτηριστικα του λεει 3G (Call function SIM / 3G micro SIM) που καταλαβαινω οτι μπορει να κανει κληση... εκτος και αν κανω λαθος.

ξερετε κατι εσεις για αυτο το θεμα data και κλησεων/sms στα 3g tablets?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, είμαι ανάμεσα στο Dell Venue 8 Pro και στο Asus MeMO Pad 8 ME181CX . Προσανατολίζομαι περισσότερο στο dell, γιατί θέλω να δοκιμάσω τάμπλετ με windows, αλλά με προβληματίζει το 1gb ram. Έχει κάποιος εμπειρία με windows tablet με 1gb ram; Θα κολλάει, θα μπορεί να παίζει παιχνίδια χωρίς πρόβλημα; Δεν θέλω να ξεφύγω από αυτά τα χρήματα, ευχαριστώ. Το dell είναι αυτό: http://www.skroutz.g...G-1GB-32GB.html , και το asus αυτό: http://www.multirama.../prod6730001pp/ . Edited by kratous
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και συγνωμη που ξαναρωταω αλλα μιλωντας με πωλητη του e-shop μου ειπε οτι το tablet αυτο http://www.e-shop.gr/tablet-crypto-q8001-8-ips-quad-core-8gb-3g-wifi-gps-bt-fm-android-44-black-p-PER.903269 δεν μπορει να κανει κλησεις/sms παρα μονο data .... αν και στα χαρακτηριστικα του λεει 3G (Call function SIM / 3G micro SIM) που καταλαβαινω οτι μπορει να κανει κληση... εκτος και αν κανω λαθος.

ξερετε κατι εσεις για αυτο το θεμα data και κλησεων/sms στα 3g tablets?

ευχαριστω!

Θα σου προτείνω να βρείς το τηλέφωνο και να πάρεις την ίδια την εταιρεία (Ελληνική είναι) ώστε να βεβαιωθείς γιά τις δυνατότητες του τάμπλετ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω tablet κάτω από 500 ευρώ για διάβασμα pdf, σερφάρισμα και παιχνίδια. Καλό θα ήταν να είναι 4G για τις σπάνιες περιπτώσεις στις οποίες δεν έχω wifi (δεν θα με χάλαγε να λειτουργεί και ως τηλέφωνο). Σίγουρα θα ήθελα η οθόνη να είναι υψηλής ανάλυσης με αρκετή μνήμη. Για pdf μου έχουν πει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ιντσών. Επίσης να υπάρχει αρκετή χωριτικότητα γιατί διαβάζω πως το android 5 αφήνει λίγο υπόλοιπο η 5η έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...