Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας για επιλογη ταμπλεt.

Με ενδιαφερει να εχει καλη ποιοτητα κατασκευής και απροβλημάτιστη χρήση!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα. Πρόσφατα αγόρασα το LENOVO TAB 2 a10-70f 10.1 ίντσες με 219 € από το public.gr

Με χαρακτηριστικά

-LENOVO® TAB 2 A10-70

Επεξεργαστής

Wi-Fi: MediaTek® MT8165 64-bit 1,7 GHz τετραπλού πυρήνα

 

Λειτουργικό σύστημα

Android™ 4.4 KitKat (συμπεριλαμβάνεται δωρεάν αναβάθμιση σε Android™ 5.0 Lollipop μετά τον Ιούνιο του 2015)

Ήχος

Sound Bar πολλαπλών ηχείων, Dolby Atmos®, υποδοχή 3,5 χιλ.

Μνήμη

RAM: 2 GB LPDDR3

Χώρος αποθήκευσης

Εσωτερικός: eMMC 16 GB

Με δυνατότητα επέκτασης: microSD έως 64GB

Μπαταρία

Τύπος: Ιόντων λιθίου 7.000 mAh, σταθερή

Χρόνος χρήσης: Έως 10 ώρες

Χρόνος αναμονής: Έως 20 ημέρες

Διαστάσεις (Π x Β x Υ)

247 χιλ. x 8,9 χιλ. x 171 χιλ.

Βάρος

509 γρ. (1,10 λίβρες)

Οθόνη

Μέγεθος: 10,1” Full HD (1.920 x 1.200) IPS

Τύπος: Οθόνη αφής χωρητικής τεχνολογίας

Πολλαπλή αφή 10 σημείων

Χρώμα

Λευκό του μαργαριταριού

Μπλε της νύχτας

SIM

Υποδοχή κάρτας Micro SIM

Ενσωματωμένη κάμερα

Πίσω: 8 MP με αυτόματη εστίαση

Μπροστά: 5 MP σταθερής εστίασης

 

Πραγματικά το tablet πάει σφαίρα. Παίζει τα πάντα, ανοίγει πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα χωρίς κανένα lag. Μεγάλη αυτονομία (ξεχνάς να το φορτίσεις).Για τα χρήματα του, είναι ότι καλύτερο. Πιστεύω είναι καλύτερο από LG V800 10.1, SAMSUNG Κ.Λ.Π.

 

Είσαι σίγουρος ότι έχει υποδοχή micro sim, γιατί στα χαρακτηριστικά του δεν το αναφέρει.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

 

Τα χαρακτηριστικά του τα γνωρίζω, ο φίλος όμως παραπάνω αναφέρει ότι αγόρασε από το Public το Lenovo Tab 2 A10-70F το οποίο είναι "Wi-Fi only".

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα ψάχνω ένα τάμπλετ για τους γονείς μου και με μια πρόσφατη-γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα η καλύτερη επιλογή που βρήκα ήταν το Lenovo http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lenovo-tab-2-a10-70f-tablet-101-16gb-leyko/prod7721093pp/ τι άποψη έχετε για το συγκεκριμένο και γενικά τι πιστεύεται είναι καλή εποχή για αγορά ταμπλέτας ή να περιμένω μήπως κυκλοφορήσουν από Οκτώβρη Νοέμβρη νέα μοντέλα…. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα ψάχνω ένα τάμπλετ για τους γονείς μου και με μια πρόσφατη-γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα η καλύτερη επιλογή που βρήκα ήταν το Lenovo http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lenovo-tab-2-a10-70f-tablet-101-16gb-leyko/prod7721093pp/ τι άποψη έχετε για το συγκεκριμένο και γενικά τι πιστεύεται είναι καλή εποχή για αγορά ταμπλέτας ή να περιμένω μήπως κυκλοφορήσουν από Οκτώβρη Νοέμβρη νέα μοντέλα…. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Το συγκεκριμένο ταμπλετ είναι άριστο αλαγκαριστο και το βασικό 2 χρόνια εγγύηση έρχεται στο πέρνει από σπίτι και στο γυρνάει...

Αλλά γιατί να περιμένεις; Δηλαδή τι περισσότερο να αλλάξει που θα χρειαστούν οι γονείς σου; Ακόμα και υπερβολή μπορεί να πει κάποιος τα 220 ευρώ για ένα ταμπλετ όπου απλά θα χαζευοθν οι γονείς..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και εγώ ψάχνω όπως ο φίλος παραπάνω, tablet για τους γονείς.

 

Αυτή τη στιγμή έχουμε ένα Google Nexus 7 (1st generation) που δυστυχώς μας απογοήτευσε. Και λέω μας απογοήτευσε γιατί δεν ξέρω αν κάναμε καλά και το αναβαθμίζαμε στο latest android πάντα αλλά το tablet είναι απίστευτα laggy.

Επάνω του τρέχουν skype, pinterest, mails και κανά soduku. Επιπρόσθετα του έχω απενεργοποιήσει όσες εφαρμογές με έπαιρνε (google περίπτερο, ταινίες κ.λπ.) αλλά εξακολουθεί και έχει πολύ lag. Δε μπορώ να θυμηθώ αν σε παλαιότερες android version πήγαινε καλύτερα αλλά πλέον η κατάσταση είναι εκνευριστική. Και όποτε βλέπω την Ram έχει αρκετό χώρο, άρα να φανταστώ ότι ο αγαπητός επεξεργαστής δεν είναι ικανός να ανταπεξέλθει?

 

Όπως είπα παραπάνω οι απαιτήσεις σε εφαρμογές είναι ελάχιστες. Πέρα από το Lenovo που είναι και σε καλό money range υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που πιστεύετε ότι αξίζει να κοιτάξω?

 

Ευχαριστώ

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Πριν από λίγους μήνες απέκτησα ένα κινεζοτηλέφωνο (Coolpad F2) με πραγματικά εκπληκτικό WiFi. Πιάνει παντού! Και επειδή καλόμαθε η γριά στα σύκα ψάχνω ένα tablet με αντίστοιχες επιδόσεις στο WiFi για να αντικαταστήσω ένα MLS iqtab Sparks που μου κάνει νερά. Μπορεί να μου προτείνει κανείς κάτι;

Λοιπά requirements: τουλάχιστον quadcore, 3/4g, οθόνη 9,7, καλή κάμερα, micro sd και max 270-280€. Θα προτιμούσα κάτι που να υπάρχει στην ελληνική αγορά...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...εγώ, πάλι θέλω ένα tablet, μεγάλων διαστάσεων 13.3" με καλή κάμερα μπρος πίσω και μπαταρία...ώστε, με ένα πληκτρολόγιο να γινεται κ laptop...έχετε κάτι να μου προτείνεται;
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω προβληματιστει αρκετα.....σε 8'' η 10...???

 

επισης LG G PAD 8'' η SAMSUNG GALAXY TAB 3 8.0 3G

 

Eχετε να προτεινετε καποιο αλλο σε αυτο το ευρος τιμης...???:wacko:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω προβληματιστει αρκετα.....σε 8'' η 10...???

 

επισης LG G PAD 8'' η SAMSUNG GALAXY TAB 3 8.0 3G

 

Eχετε να προτεινετε καποιο αλλο σε αυτο το ευρος τιμης...???:wacko:

http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/lenovo-tab-2-a10-70l-tablet-101-4g-16gb-mple/prod7721095pp/

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω παιδια ,η αγορα θα γινει ΜΟΝΟ απο καταστημα Γερμανος,λογω δωροεπιταγης....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να πάρω ένα tablet για καθημερινή χρήση.

Μου αρέσει πού το Xiaomi Mi Pad που έχει και το Miui σαν ROM και έχει πολύ καλή υποστήριξη η Ελληνική κοινότητα.

Όμως θα ήθελα και κάτι με λίγο μεγαλύτερη οθόνη και είδα το lenovo Tab 2 A10-70 που αναφέρεται και δεν είναι κακό. έχει δοκιμάσει κάποιος να περάσει κάποια άλλη ROM και αν ναι ποιά?

Επίσης βλέπω ότι η ανάλυση της οθόνης είναι σχετικά χαμηλή για το μέγεθος και σε σχέση με αντίστοιχα. Ακόμα και το Mi pad που είναι μικρότερο έχει μεγαλύτερη ανάλυση.

 

Από θέμα τιμής ψάχνω κάτι στα 180 - 220€... Το lenovo έχει επίσης 2 χρόνια εγγύηση από Ελληνικό κατάστημα που είναι ένα μεγάλο υπέρ.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για ταμπλετ για browsing-multimedia-navigation

δηλαδη μικρο (γυρω στις 8'') - κορυφαια οθονη - καλος ηχος (ειδικα στα ακουστικα) - δυνατο wifi - απροβληματιστο gps - να παιρνει sim - ωραιο design και ir blaster προαιρετικα

κανω παραχωρηση στην επεξεργαστικη ισχυ και στην αυτονομια. δε με απασχολει το λειτουργικο. δε βαζω οριο τιμης αρκει να αξιζει τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για ταμπλετ για browsing-multimedia-navigation

δηλαδη μικρο (γυρω στις 8'') - κορυφαια οθονη - καλος ηχος (ειδικα στα ακουστικα) - δυνατο wifi - απροβληματιστο gps - να παιρνει sim - ωραιο design και ir blaster προαιρετικα

κανω παραχωρηση στην επεξεργαστικη ισχυ και στην αυτονομια. δε με απασχολει το λειτουργικο. δε βαζω οριο τιμης αρκει να αξιζει τα λεφτα του

Z3 compact tablet.

Θα σε καλύψει απόλυτα σε αυτα που θες.

Το είχα ενα τρίμηνο και ήταν εξαιρετικό σε όλα του.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Z3 compact tablet.

Θα σε καλύψει απόλυτα σε αυτα που θες.

Το είχα ενα τρίμηνο και ήταν εξαιρετικό σε όλα του.

 

450 € στο Σκρουτζ δεν είναι πολλά χρήματα όμως? Ένα βδομαδιάτικο+ με τα CC στα 420 €. Δική μου άποψη βέβαια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για το HANNSPAD 133 TITAN - 13.3 "FHD WIFI στα 280 ευρω;;;;

http://www.hannspree.eu/en/tablet-pc/tablets/sn14t72b

 

που το βρίσκεις αυτό για αγορά?

Link to comment
Share on other sites

450 € στο Σκρουτζ δεν είναι πολλά χρήματα όμως? Ένα βδομαδιάτικο+ με τα CC στα 420 €. Δική μου άποψη βέβαια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

που το βρίσκεις αυτό για αγορά?

Ναι τωρα πολλά ειναι.

Να φανταστείς εγω το πήρα περσι Δεκέμβριο στα 399 ευρω.

Βέβαια έπαιξαν προσφορές σε germano Cosmore στα 349 προσφατα(Αύγουστο)

Πάντως ειναι η πληρέστερη πρόταση σε 8 ίντσες σε android.

 

Εναλλακτική τα νέα 8ιντσα Asus.

Πχ αυτο

http://www.notebookcheck.net/Asus-ZenPad-S-8-0-Z580CA-Tablet-Review.150313.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση! το asus δεν κυκλοφορει ελλαδα; με καλυπτουν ως προς το hardware και το water-dust proof στο sony ειναι χρησιμο για μενα. με χαλαει ομως το vfm. το sony ειναι ενος ετους και εχει ιδια τιμη με οταν πρωτοκυκλοφορησε! ας οψονται τα cc βεβαια αλλα εμαθα πως επιτρεπεται αγορα απο εξωτερικο μεχρι 500 ευρω το μηνα. μηπως εχεις προτασεις απ εξω για αγορα και για τα 2 που ανεφερες;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση! το asus δεν κυκλοφορει ελλαδα; με καλυπτουν ως προς το hardware και το water-dust proof στο sony ειναι χρησιμο για μενα. με χαλαει ομως το vfm. το sony ειναι ενος ετους και εχει ιδια τιμη με οταν πρωτοκυκλοφορησε! ας οψονται τα cc βεβαια αλλα εμαθα πως επιτρεπεται αγορα απο εξωτερικο μεχρι 500 ευρω το μηνα. μηπως εχεις προτασεις απ εξω για αγορα και για τα 2 που ανεφερες;

 

Εγω το πήρα απο γερμανικο Amazon αλλα τωρα η τιμή του ειναι πιο υψηλα απο περσι που το πήρα εγω.

Αν δεν σου ειναι τόσο απαραίτητο το LTE μπορείς να προτιμήσεις το wifi σκέτο.

 

Εδω το Asus

http://www.amazon.de/Z580CA-1A027A%C2%A020-Tablet-PC-PowerVR-Android-schwarz/dp/B014CNNAB6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1443257986&sr=8-2&keywords=asus+zenpad+s+8.0

Όχι άμεσα διαθέσιμο όμως και δεν αναγράφει αν ειναι LTE η όχι.

 

Εδω απο Ελλάδα

http://www.skroutz.gr/s/7359026/Asus-ZenPad-S-8-0-Z580C-64GB.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το ταμπλετ "Lenovo IdeaTab 2 A10-70F 10.1" (16GB)" υπάρχει σε αξιόπιστα κινέζικα sites; σε μια αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι εκτός από ebay και allixpress και τα 220€ που θέλει για αγορά από Ελλάδα είναι πολλά.

Υπάρχει να προτείνετε κάτι άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά από Κίνα μέχρι τα 150€, χωρίς να χρειάζεται "πείραγμα" για surfαρισμα κανένα παιχνίδι και καμία ταινιούλα;

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ταμπλετ μεχρι 150ε απο ελλαδα.να εχει και 3g.

Σκεφτομουνα το Tablet Lenovo A8-50 αλλα μηπως πρεπει να περιμενω να βγουν τα καινουργια μοντελα?

Εχετε καποιο αλλο να προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

SCORPIONE69

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

που το βρίσκεις αυτό για αγορά?

 

Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα...Είναι ωραίο tablet σκεφτόμουν να το αγορασω αλλά δεν έχει windows και δεν θα μπορείς να περάσεις το windows office ενώ συνάμα δεν υπάρχουν θηξες...

Τα στοιχεία τα βρήκα στο facebook

Hannspree Ελλάδα

GR-17561 Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Ελλάδα

Τηλ: +30 211 4009245

Email: ypsilani@hol.gr

Web: http://www.hannspree.com/eu

Edited by xanthoula4ever
Link to comment
Share on other sites

έχω καιρό που αγόρασα το cube talk 9x άλλα δεν είχα χρόνο να ρωτήσω όσα ήθελα

όσοι το έχετε (η ξέρετε κάτι) ας βοηθήσετε

 

1) έχω πρόβλημα με την αφή μερικές φόρες δεν ανταποκρίνεται σωστά δεν καταλαβαίνει αν το κρατάω πατημένο (πχ όταν πάω να μεταφέρω μια εφαρμογή νομίζει ότι ελευθερώνω το χέρι από την οθόνη και το σταματάει) όταν πάω να κάνω slide την οθόνη μου δεν το καταλαβαίνει και γενικά έχω τέτοια ψιλό προβληματάκια ξέρει κάνεις αν μπορώ να κάνω κάτι?

 

2) ποια ROM μου προτείνετε να βάλω? και πως μπορώ να έχω και την μάνα τη του??

 

3) είναι ενοχλητικό που έχει μόνο 2GB χώρο αποθηκεύσεις όταν είναι 16αρι δεν είναι καθόλου βολικό γιατί μαυτον τον τρόπο παρότι τα μεταφέρω όλα στον άλλο χώρο του έχω πολύ μεγάλο περιορισμό στο πόσες εφαρμογές να κατεβάσω γίνεται κάπως να το αλλάξω?

 

4) έχω δοκιμάσει να συνδέσω διάφορα πληκτρολόγια (ακόμα και αυτά που χρησιμοποιώ με το pc) και σε όλα τα γράμματα είναι λάθος άλλα πατάω και άλλα γράφει! ξέρετε πως διορθώνεται?

 

5) το έχω σε μια θήκη "πορτοφόλι" και χθες που το έβγαλα λίγο πρόσεξα ότι το "κασομα" έχει μάλλον λυγίζει ενώ το gorilla είναι κανονικά είναι πιο πίσω και δεν κουμπώνει κανονικά

μου κάνει εντύπωση και δεν κατάλαβα από τι έγινε μιας και το έχω σε 2 θήκες + την μόνιμη και το μεταφέρω ανάμεσα σε ρούχα μου όταν ταξιδεύω δεν μου έπεσε καμιά φορά η κάτι τέτοιο και δεν κατάλαβα πως έγινε...

μπορώ κάπως να το επισκευάσω?

 

αυτά προς το παρόν ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...