Jump to content

iPhone 4S


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To θέμα είναι πως είναι αρκετά ορατό σε σκουρόχρωμες «οθόνες», π.χ. κατά την διάρκεια της φόρτισης το Slide to unlock δεν έχει την απόχρωση που θα έπρεπε, το background εργασίας στο Photoforge φαίνεται μαυρο-κίτρινο, το κείμενο έχει μία κίτρινη χροιά γύρω από τα γράμματα... Πφ, σπάστηκα. Και σύμφωνα με την έως στιγμής έρευνά μου στο διαδίκτυο δεν υπάρχουν περιοριστικοί παράγοντες. Π.χ. δεν ξέρουμε αν οι συσκευές με το yellow tint ξεκινούν από συγκεκριμένα γράμματα στο SN τους, ή κάτι ανάλογο.

 

 

 

Το να φύγω, θα ήταν το «άλλο άκρο». Μου αρκεί να μου το αντικαταστήσουν χωρίς «μα μου» με γρήγορες και συνοπτικές διαδικασίες. Βέβαια, θέλω να δω: οι φήμες θέλουν τα λευκά να έχουν σωστές οθόνες, τα μαύρα να έχουν σε μεγαλύτερο βαθμό yellow tinted screens. Αλλά, είναι δύσκολο να μάθω με ευκολία και έως αύριο πρωί τι και πως.

Στα 4αρια ισχύει ότι στα λευκά έβλεπες ψυχρά, μπλε χρώματα και στα ,μαύρα πιο ζεστά. Το είδα και σε όσα πέρασαν απο τα χέρια μου, αλλα και σε πάμπολλες συσκευές φίλων.

Αρκεί κάποιος να ανατρέξει στα post μου πέρυσι που φώναζα (όταν όλοι ασχολούνταν με το σήμα) και θα δει τις αναφορές.

Τώρα απο ότι φαίνεται και στα λευκα παίζουν κίτρινες οθόνες, οπότε μάλλον πλέον είναι καθαρά θέμα τύχης.

Πάντως επειδή έχω επιχειρήσει να μου αντικαταστήσουν τέτοια συσκευη, εισέπραξα αρνητική απάντηση στο παρελθόν και απο wind και απο κοτε...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την "μπλε" που παρελαβες είναι άσπρο η μαύρο? Παραλαμβάνω και εγώ το δικό μου την Τρίτη σε άσπρο χρώμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη...

@Manospalin τα δικά σου ήταν και τα 2 μαύρα ή άσπρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την "μπλε" που παρελαβες είναι άσπρο η μαύρο? Παραλαμβάνω και εγώ το δικό μου την Τρίτη σε άσπρο χρώμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη...

@Manospalin τα δικά σου ήταν και τα 2 μαύρα ή άσπρα?

 

Και τα δυο άσπρα... Οπότε φεύγει ο μύθος πως τα άσπρα έχουν μπλε οθόνη...

 

Όσον αφορά το εάν θα έπρεπε να φύγω γιατί δυο τόσο ακριβά τηλέφωνα έχουν αυτο το πρόβλημα, απλά θα γράψω πως απο το 3g που έχω iphone, 3 χρόνια τώρα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Απλά εδω στο φόρουμ σίγουρα θα γράψουμε για τυχων προβλήματα ούτος ή άλλως.

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=37.991077,23.649037

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την "μπλε" που παρελαβες είναι άσπρο η μαύρο? Παραλαμβάνω και εγώ το δικό μου την Τρίτη σε άσπρο χρώμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη...

@Manospalin τα δικά σου ήταν και τα 2 μαύρα ή άσπρα?

 

Εγώ παρέλαβα δύο: ένα λευκό 16άρι (το οποίο τέρμα πάνω δεξιά έχει μαυρη οθόνη, λίγο πάνω απο τη μπαταρία) και θα φύγει για αντικατάσταση χθες, ΟΜΩΣ, η απόχρωσή του είναι ιδανική, και ένα μαυρο 16άρι του οποίου... για να καταλάβεις, θα έπρεπε να βάλεις το γάμμα της οθόνης σου από το 1.0 στο 1.5 και θα διαπιστώσεις πως φαίνεται. Θεωρώ πως ένα color temperature / gamma calibration θα διόρθωνε τα πάντα. Εκτός κι αν είναι θέμα των LEDs. Απο όσα έχω διαβάσει ΕΩΣ στιγμής, υπάρχουν 3 εκδοχές.

 

Α. Με την πάροδο του χρόνου, ένα ειδικό υλικό το οποίο χρησιμοποιείται στην οθόνη εξατμίζεται σωστά, και η οθόνη «στρώνει»

Β. Με την πάροδο του χρόνου, τα LEDs αποκτούν την σωστή θερμοκρασία και η οθόνη διορθώνει.

Γ. Δεν διορθώνει τίποτα.

 

Στα 4αρια ισχύει ότι στα λευκά έβλεπες ψυχρά, μπλε χρώματα και στα ,μαύρα πιο ζεστά. Το είδα και σε όσα πέρασαν απο τα χέρια μου, αλλα και σε πάμπολλες συσκευές φίλων.

Αρκεί κάποιος να ανατρέξει στα post μου πέρυσι που φώναζα (όταν όλοι ασχολούνταν με το σήμα) και θα δει τις αναφορές.

Τώρα απο ότι φαίνεται και στα λευκα παίζουν κίτρινες οθόνες, οπότε μάλλον πλέον είναι καθαρά θέμα τύχης.

Πάντως επειδή έχω επιχειρήσει να μου αντικαταστήσουν τέτοια συσκευη, εισέπραξα αρνητική απάντηση στο παρελθόν και απο wind και απο κοτε...

 

Με το iPhone 4 (στην κατοχή συγγενή μου πλέον), δεν είχα, δεν έχω, και δεν θα έχω κανένα απολύτως παράπονο στην απόδοση των χρωμάτων. Εδώ, η οθόνη είναι όπως η οθόνη του φορητού μου όταν το γαμμα της ανέβει από το 1 στο 1.5.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν μύθος στα 4αρια, έκανα πραγματικά πολλές συγκρίσεις στο παρελθόν. Απλά προφανώς είχαν διαφορετικούς προμηθευτές για τα λευκα και τα μαύρα 4αρια (μαλιστα και διαφορετικά εργοστάσια) και αυτο στα 4s έχει πάψει να υφίσταται.

Συμφωνώ πως μπορεί να είσαι ευχαριστημένος απο τα μήλα, είναι εξαιρετικές συσκευές με μερικά αξεπέραστα προτερήματα, αλλα αυτη η ιστορία με τις οθόνες έχει κουράσει πααααααααρα πολυ και δυστυχώς τώρα αναβιώνει και πάλι...

Και τα δυο άσπρα... Οπότε φεύγει ο μύθος πως τα άσπρα έχουν μπλε οθόνη...

 

Όσον αφορά το εάν θα έπρεπε να φύγω γιατί δυο τόσο ακριβά τηλέφωνα έχουν αυτο το πρόβλημα, απλά θα γράψω πως απο το 3g που έχω iphone, 3 χρόνια τώρα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Απλά εδω στο φόρουμ σίγουρα θα γράψουμε για τυχων προβλήματα ούτος ή άλλως.

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=37.991077,23.649037

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου εξηγώ, ότι είναι καθαρά θέμα τύχης. Προφανώς το 4 που είχες ήταν πολυ καλο Χρωματικα και τώρα όχι. Θα μπορούσε να συνέβαινε και το αντίθετο, απλα τώρα έχεις το μετρο σύγκρισης. Εγω έκανα τις συγκρίσεις απο τότε...

Το color temperature θα μπορούσε να διορθωθεί εύκολα με ένα ρυθμιστικό, απο τη στιγμη που η apple συνεχίζει τις πατάτες με τις οθόνες, μιας και μια universal ρύθμιση προφανώς δε βολεύει.

Αλλα δε μας κάνει τη χάρη και ούτε θα το κάνει ποτε φυσικα...

Εγώ παρέλαβα δύο: ένα λευκό 16άρι (το οποίο τέρμα πάνω δεξιά έχει μαυρη οθόνη, λίγο πάνω απο τη μπαταρία) και θα φύγει για αντικατάσταση χθες, ΟΜΩΣ, η απόχρωσή του είναι ιδανική, και ένα μαυρο 16άρι του οποίου... για να καταλάβεις, θα έπρεπε να βάλεις το γάμμα της οθόνης σου από το 1.0 στο 1.5 και θα διαπιστώσεις πως φαίνεται. Θεωρώ πως ένα color temperature / gamma calibration θα διόρθωνε τα πάντα. Εκτός κι αν είναι θέμα των LEDs. Απο όσα έχω διαβάσει ΕΩΣ στιγμής, υπάρχουν 3 εκδοχές.

 

Α. Με την πάροδο του χρόνου, ένα ειδικό υλικό το οποίο χρησιμοποιείται στην οθόνη εξατμίζεται σωστά, και η οθόνη «στρώνει»

Β. Με την πάροδο του χρόνου, τα LEDs αποκτούν την σωστή θερμοκρασία και η οθόνη διορθώνει.

Γ. Δεν διορθώνει τίποτα.

 

 

 

Με το iPhone 4 (στην κατοχή συγγενή μου πλέον), δεν είχα, δεν έχω, και δεν θα έχω κανένα απολύτως παράπονο στην απόδοση των χρωμάτων. Εδώ, η οθόνη είναι όπως η οθόνη του φορητού μου όταν το γαμμα της ανέβει από το 1 στο 1.5.

Link to comment
Share on other sites

Δε πα να εχει και ροζ οθονη που λεει ο λογος, εδω δε μπορω να κανω και να δεχτω κλησεις! Μεγαλο το προβλημα με το σημα. Απο αλλου διαβασα οτι αν αλλαξω sim ισως φτιαξει. Αλλα την ιδια sim χρησιμοποιουσα στο 4αρι και στο S2 απροβληματιστα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την "μπλε" που παρελαβες είναι άσπρο η μαύρο? Παραλαμβάνω και εγώ το δικό μου την Τρίτη σε άσπρο χρώμα και προσπαθώ να βγάλω άκρη...

@Manospalin τα δικά σου ήταν και τα 2 μαύρα ή άσπρα?

Είναι μαύρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Δε πα να εχει και ροζ οθονη που λεει ο λογος, εδω δε μπορω να κανω και να δεχτω κλησεις! Μεγαλο το προβλημα με το σημα. Απο αλλου διαβασα οτι αν αλλαξω sim ισως φτιαξει. Αλλα την ιδια sim χρησιμοποιουσα στο 4αρι και στο S2 απροβληματιστα.

 

Την έχεις κόψει;

Μπορει στα 4, s2 να έπαιζε καλα αλλα το 4s δε σηκώνει τέτοια. Το 4s έχει εξαιρετικό σήμα, έκανα αρκετές δοκιμές. Άλλαξε sim κι αν δε δεις βελτίωση πας για αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις κόψει;

Μπορει στα 4, s2 να έπαιζε καλα αλλα το 4s δε σηκώνει τέτοια. Το 4s έχει εξαιρετικό σήμα, έκανα αρκετές δοκιμές. Άλλαξε sim κι αν δε δεις βελτίωση πας για αλλαγή...

 

Ναι, ειναι κομμενη. Θα δοκιμασω αυριο με micro sim να δω. Ειναι αγορασμενο απο voda shop χθες. Θα μου το αντικαταστησουν ή θα παει για service;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν μπορείς να κατεβάσεις free χάρτες ή πρόγραμμα για πλοήγηση από το internet?:confused:

πρέπει να πληρώσεις extra?:worry:

Sorry παίδες, αλλά από i-phone είμαι άσχετος...:O

 

Υπάρχει εφαρμογή maps που φορτώνει επιτόπου τον χάρτη της περιοχής που είσαι μέσω της υπηρεσίας googlemaps. Αλλά αν θες για πλοήγηση με φωνητικές οδηγίες τότε πρέπει να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι κομμενη. Θα δοκιμασω αυριο με micro sim να δω. Ειναι αγορασμενο απο voda shop χθες. Θα μου το αντικαταστησουν ή θα παει για service;

 

To πιο πιθανο ειναι μετα την αλλαγη sim να εισαι σουπερ.

Απο οτι βλεπω το μονο παραπονο με την 5.0.1 (το ειχα δει κι εγω) ειναι μετα την απωλεια δικτυου (π.χ. σε υπογειο, μετρο κλπ) δε μπορει να το επανακτησει καποιες φορες και χρειαζεται επανεκκινηση.

Αν δεις οτι αυριο μετα την αλλαγη δεν διορθωνεται το προβλημα κανε αμεσα κινηση γιατι το DOA για τα 4s ειναι 3 εργασιμες. Οποτε θεωρητικα μεχρι την τριτη μπορεις να κανεις κινηση... Παντως αν δεν εχει αλλο προβλημα η συσκευη (κανα μυστηριο home button, οθονη με κακη αποδοση του λευκου κλπ) μη το πας πισω ελαφρα τη καρδια και σου ερθει καμια αλλη μαπα και ψαχνεσαι, imo...

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις οθονες ισχυει.

Για μενα το μεγαλυτερο προβληματακι ειναι η μπαταριουλα...

 

ειδικα αν δεν μενεις κεντρο...που προσπαθει να βρει 3g μονιμα και εκει καταναλωνει.

 

Κατα τα αλλα το κινητο για οποιον θελει κατα 75% να εχει την ιδια εμπειρια χρησης με πριν απο 3 χρονια και στο ιδιο μεγεθος ,κιτρινης,οθονης μια χαρα ειναι....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις οθονες ισχυει.

Για μενα το μεγαλυτερο προβληματακι ειναι η μπαταριουλα...

 

ειδικα αν δεν μενεις κεντρο...που προσπαθει να βρει 3g μονιμα και εκει καταναλωνει.

 

Κατα τα αλλα το κινητο για οποιον θελει κατα 75% να εχει την ιδια εμπειρια χρησης με πριν απο 3 χρονια και στο ιδιο μεγεθος ,κιτρινης,οθονης μια χαρα ειναι....

 

Δημητρη καυστικος, αλλα αληθινος. Απο τους χρηστες που ξερει την αγορα πολυ καλα ;)

Εγω το 4s το ζαχαρωνω, αλλα για... δευτερη συσκευη (επ'ουδενι δε μπορει να αντικαταστησει το εξαιρετικο galaxy note μου), γιατι εχω αδυναμια στα μηλα...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το σημα παιδια το ειχα και εγω εχτες που αγορασα τη συσκευη μου.Με microSim απο Cosmote ενω ανοιγα το τηλεφωνο και ειχα 3-4 γραμμες μολις εμπενε σε αναμονη και το επιανα παλι στα χερια μου δεν μπορουσε καν να συνδεθει με τον παροχο.Μετα απο restart της συσκευης κανονικα σημα.Δοκιμασα διαφορα πραγματα κυριως απο το Location Services και πλεον δεν εχω κανενα προβλημα...Δυστηχως δεν μπορω να καταλαβω τι εκανα και αν απο αυτο εφτιαξε αλλα τωρα δουλευει κανονικοτατα.
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις οθονες ισχυει.

Για μενα το μεγαλυτερο προβληματακι ειναι η μπαταριουλα...

 

ειδικα αν δεν μενεις κεντρο...που προσπαθει να βρει 3g μονιμα και εκει καταναλωνει.

 

Κατα τα αλλα το κινητο για οποιον θελει κατα 75% να εχει την ιδια εμπειρια χρησης με πριν απο 3 χρονια και στο ιδιο μεγεθος ,κιτρινης,οθονης μια χαρα ειναι....

 

Αυτο με το 3g ειναι θεμα hardware που με καποιο προγραματακι απο cydia δεν θα μπορει να σε αφηνει να διαλεξεις ?(2g-3g)?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το σημα παιδια το ειχα και εγω εχτες που αγορασα τη συσκευη μου.Με microSim απο Cosmote ενω ανοιγα το τηλεφωνο και ειχα 3-4 γραμμες μολις εμπενε σε αναμονη και το επιανα παλι στα χερια μου δεν μπορουσε καν να συνδεθει με τον παροχο.Μετα απο restart της συσκευης κανονικα σημα.Δοκιμασα διαφορα πραγματα κυριως απο το Location Services και πλεον δεν εχω κανενα προβλημα...Δυστηχως δεν μπορω να καταλαβω τι εκανα και αν απο αυτο εφτιαξε αλλα τωρα δουλευει κανονικοτατα.

 

Μπορει να το ξαναδεις. Ειδικα με κοτε διαβαζω πολλα προβληματα σαν αυτο που περιγραφεις...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με κομμενη sim( η ιδια που ειχα στο 4ρι)και cosmote.Παντως και εγω το εχω σαν δευτερο,δεν ειναι αρκετο για να παρει την πρωτια απο το S2..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με κομμενη sim( η ιδια που ειχα στο 4ρι)και cosmote.Παντως και εγω το εχω σαν δευτερο,δεν ειναι αρκετο για να παρει την πρωτια απο το S2..

 

Και κοστιζει 250 ευρω περισσοτερο απο ενα S2 αυτη τη στιγμη στην αγορα. Δυστυχως η apple εχει μεινει πισω για τα καλα. Χρειαζεται ριζικη ανανεωση στο λειτουργικο της, κουρασε η ιδια ιστορια τα τελευταια χρονια.

Αυτο που με κραταει εμενα ειναι οχι το παιδικο λειτουργικο (ios), αλλα το κορυφαιο appstore (ακομα αρκετα μπροστα απο το android market) και τα υλικα των τελευταιων μηλων (μεταλλο + γυαλι το ιδανικο για μενα).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω βαγγελη 100%,πιστευω ετσι νιωθουν οι περισοτεροι απο εμας

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδιά, θα πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσω, και να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα, για να έχω πλοήγηση στο κινητό;:mad:

Δεν υπάρχει κάποιο "σπασμένο" στην αγορά;:(

Στα android κινητά μπορείς να κατεβάσεις όποιο πρόγραμμα πλοήγησης θέλεις και μάλιστα free...

 

Φιλικά...!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδιά, θα πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσω, και να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα, για να έχω πλοήγηση στο κινητό;:mad:

Δεν υπάρχει κάποιο "σπασμένο" στην αγορά;:(

Στα android κινητά μπορείς να κατεβάσεις όποιο πρόγραμμα πλοήγησης θέλεις και μάλιστα free...

 

Φιλικά...!

 

Εχεις δικιο να θυμωνεις, ακους εκει να σου ζητανε να πληρωσεις την δουλεια τους. Παντως μην ανησυχεις ολα σπαμενα ειναι μπορεις να κλεψεις οτι θες και εδω οπως και στα android. Εναλλακτικα αν δεν εχεις κανει ακομη jailbreak μπορεις και μεσω maps να κανεις την δουλεια σου αλλα παλι πρεπει να πληρωσεις!!!! για τα δεδομενα που θα φορτωνουν οι χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις περιεργη συμπεριφορα με cosmote; Για λιγο πιανει σημα και μετα μου βγαζει συνεχεια no service.

 

ΥΓ. Απ'οτι βλεπω ειναι γενικο το προβλημα μετα την 5.01.

 

Καλησπέρα.το ίδιο πρόβλημα και με εμένα με wnd.το απόγευμα μου έβγαλε και το μηνυμα : έγγραφη κάρτας απέτυχε .σημα καθόλου μετά την 5.01 :(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...