Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SOS

Καλημέρα

 

Το αγόρασε η κόρη μου χθες και σήμερα κόλλησε. Το έκανα επανεκκίνηση αλλά δεν ξεκινά και μένει στην αρχική οθόνη με το λογότυπο της samsung. Καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει στο μιας ημέρας τηλέφωνο ???

 

φιλε μου δεν νομιζω οτι μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου αλλα μπορεις να μου πεις αν το κινητο ειχε μεσα καρτα μνημης στην συσκευασια του?ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε μου δεν νομιζω οτι μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου αλλα μπορεις να μου πεις αν το κινητο ειχε μεσα καρτα μνημης στην συσκευασια του?ευχαριστω:)

 

Όλα εντάξει ... δεν υπάρχει γιατριά. Το αλλάξαν και μου έδωσαν καινούργιο.

 

Ναι η συσκευασία είχε μέσα κάρτα μνήμης. Μια μικρή νομίζω 2 γίγα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχε καρτα μνημης η συσκευασια, αλλα εγω το εγω παρει απο γερμανια αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο.

my devices

1. iphone 4s jailbroken 5.1.1

2. xperia sola root.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εντάξει ... δεν υπάρχει γιατριά. Το αλλάξαν και μου έδωσαν καινούργιο.

 

Ναι η συσκευασία είχε μέσα κάρτα μνήμης. Μια μικρή νομίζω 2 γίγα.

 

ναι ειχε καρτα μνημης η συσκευασια, αλλα εγω το εγω παρει απο γερμανια αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο.

 

ευχαριστω πολυ παιδια:)

εγω επειδη το πηρα απο φιλο να το κρατησω για λιγο καιρο δεν μου εδωσε καμια καρτα μνημης και απορησα...

εχω βαλει προς το παρον μια παλια καρτα μνημης που ειχα στο νοκια του avatar μου...

 

αξιζει να βαλω καμια γρηγορη καρτα μνημης?γιατι σκεφτομουν να παρω την πιο φτηνη που μπορω να βρω...

 

εφαρμογες πως βαζουμε στην καρτα μνημης?εχετε βαλει antivirus η task killer?

Edited by djnick
Link to comment
Share on other sites

Για λόγους ταχύτητας προτίμησε μια κάρτα class 6 τουλάχιστον.

 

ευχαριστω πολυ:)

γνωριζεις αν αξιζει να κανω root τη συσκευη?

παρολο που η συσκευη δεν εχει τρελα χαρακτηριστικα ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αλλα και ασχετος απο android:p

 

εχει ενα προβλημα με το χωρο βεβαια...κατεβασα κατι update του youtube,maps κλπ και εφυγε ποσος χωρος...:(

 

επισης γιατι παρολο που κλεινω εφαρμογες τις βλεπω να τρωνε ραμ?δεν ξερω και πως λειτουργει το android ακριβως...

 

τα facebook,facebook messenger αξιζει να τα κρατησω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για το κινητό ενός φίλου που προσπαθούμε να του κάνουμε root.Κάνω ακριβώς αυτό που λέει ο οδηγός..Δηλαδή περνάω το αρχείο update.zip στην sd.Βάζω το κινητό σε recovery mode..Επιλέγω apply update from sd card και δεν με βάζει στην sd για να επιλέξω το αρχείο.Μου λέει απλά update from sd card complete χωρίς όμως να έχει γίνει root.Ουσιαστικά δεν έχει γίνει τίποτα.Τσεκαρισμένα δεν έχει γίνει root.Τι μπορώ να κάνω.Επίσης προσπαθώ να κάνω με το superoneclick όπως είχα κάνει παλαιότερα σε ένα δικό μου galaxy 3 και κολλάει στο βήμα 3 χωρίς να προχωράει άλλο..

Πείτε μου τι μπορώ να κάνω για να το ρουτάρω ή έστω ακόμα και να του αλλάξω rom για να είναι ρουταρισμένη.

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα φίλοι μου και καλή χρονιά να έχουμε. Έχω μερικές ερωτήσεις για το Κινητό. Έπεσε πριν λίγες μέρες ένα στα χέρια μου και παρατήρησα το εξής:όταν στέλνω σε αυτό κάτι με bluetooth στην αναζήτηση το βρίσκω σαν 5360. Όλα καλά μέχρι εδώ. Χθες πήρα και εγώ ένα ίδιο για δεύτερό. Σε σύνδεσή σε ασύρματο δίκτυο μου έβγαλε μία ενημέρωσή μέσω κινητού και την έκανα. Σε προσπάθειά να στείλω κάτι με bluetooth στην αναζήτηση το βρίσκω σαν 5369! Δεν είχα τσεκάρει αν είχε άλλη ονομασία πριν την αναβάθμιση. Τι ακριβώς παίζει? Απλή απορία μονό! Συνεχίζω. Μίας και με το android ασχολούμε αρκετά εδώ και ένα χρόνο οπότε ξέρω ότι το θέμα rom σε ένα Κινητό έχει να κάνει και με τα γούστα του καθενός. Είδα ότι υπάρχουν κάποιες για το Κινητό. Επειδή όμως άλλο θεωρία και άλλο πράξη θα ήθελα να ρωτήσω αν και ποια έχει βάλει κάποιος και αν δουλεύουν όλα σωστά στο μετρό που επιτρέπει φυσικά το Κινητό μας. Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο μου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα σε αυτό το thread.

Ένα φιλαράκι μου έδωσε το galaxy y που του έδωσε ο πατέρας του να του βάλω προγραμματάκια και να του το "φτιάξω". Ο πατέρας του είναι ναυτικός και το έφερε απο "Αραβία" να το πώ. Οι γλώσσες που έχει εκτός από αγγλικά είναι αραβικά, περσικά και κάτι τέτοια:wacko:. Δυστυχώς και το πληκτρολόγιο υποστηρίζει τα ίδια δηλαδή δεν έχει Ελληνικά!

 

Υπάρχει τρόπος να το αναβαθμίσουμε με κάποιο τρόπο και να του περάσουμε το Ελληνικό, επίσημο firmware? Που μπορούμε να το βρούμε αυτό το firmware? Αυτή τη στιγμή μάλιστα έχει 2.3.5 (και όχι 2.3.6 που έχουν τα ελληνικά).

 

Αν δεν γίνεται, για πληκτρολόγιο τι προτείνεται? Ενα από αυτά που βρίσκω στο market ή μπορούμε να φτιάξουμε το μανίσιο?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα σε αυτό το thread.

Ένα φιλαράκι μου έδωσε το galaxy y που του έδωσε ο πατέρας του να του βάλω προγραμματάκια και να του το "φτιάξω". Ο πατέρας του είναι ναυτικός και το έφερε απο "Αραβία" να το πώ. Οι γλώσσες που έχει εκτός από αγγλικά είναι αραβικά, περσικά και κάτι τέτοια:wacko:. Δυστυχώς και το πληκτρολόγιο υποστηρίζει τα ίδια δηλαδή δεν έχει Ελληνικά!

 

Υπάρχει τρόπος να το αναβαθμίσουμε με κάποιο τρόπο και να του περάσουμε το Ελληνικό, επίσημο firmware? Που μπορούμε να το βρούμε αυτό το firmware? Αυτή τη στιγμή μάλιστα έχει 2.3.5 (και όχι 2.3.6 που έχουν τα ελληνικά).

 

Αν δεν γίνεται, για πληκτρολόγιο τι προτείνεται? Ενα από αυτά που βρίσκω στο market ή μπορούμε να φτιάξουμε το μανίσιο?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

 

Δες εδω στο post 191

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω στο post 191

Ευχαριστώ πολύ. Το είχα δεί λίγο μετά απλά δεν ήμουν σίγουρος αν αυτό το firmware ήταν Ελληνικό. Ευχαριστώ πολύ πάλι! Προς το παρόν έχω βάλει ένα καλό πληκτρολόγιο (multilink κάπως έτσι). αν δεν κάνω λάθος μετά την "αλλαγή" firmware θα πρέπει να ξανα εγκαταστήσω τις εφαρμογές σωστά? (όχι ότι μου είναι κόπος)

 

Η βοήθεια από αυτό φορουμ είναι πολύ σημαντική.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το είχα δεί λίγο μετά απλά δεν ήμουν σίγουρος αν αυτό το firmware ήταν Ελληνικό. Ευχαριστώ πολύ πάλι! Προς το παρόν έχω βάλει ένα καλό πληκτρολόγιο (multilink κάπως έτσι). αν δεν κάνω λάθος μετά την "αλλαγή" firmware θα πρέπει να ξανα εγκαταστήσω τις εφαρμογές σωστά? (όχι ότι μου είναι κόπος)

 

Η βοήθεια από αυτό φορουμ είναι πολύ σημαντική.

 

Ναι θα πρέπει να της περάσεις εκ νέου. Ένα Πόλυ καλό πληκτρολόγιό επίσης είναι το smart keyboard pro.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ στο galaxy 3 είχα κάνει την ''εξυπνάδα'' και έσβησα το μαμίσιο πληκτρολόγιο όταν ακόμα ήμουν στο ψάξιμο του κινητού αναγκάστηκα να ψάξω άλλο πληκτρολόγιο από το market...Και το smart keyboard που αναφέρεται πιο πάνω είναι πολύ καλό...Αλλά επίσης πολύ καλό είναι και το perfect keyboard..

 

Παιδιά όσον αφορά το root του κινητού που αναφέρω λίγο πιο πάνω μήπως υπάρχει κάποια λύση??Αν είναι τόσο δύσκολο το root σ΄αυτό το κινητό μήπως έχετε να προτείνετε κάποια rom που είναι εξ αρχής rootαρισμένη??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

To root στο κινητο ειναι μια χαρα ευκολο.

Αν εχεις την τελευταια εκδοση λογισμικου θα πρεπει να βρεις και το τελευταιο update zip.

Αυτο που εχουν εδω τα παιδια ειναι για την 2.3.5. Εχει βγει σιγουρα νεοτερο

Ψαξτο στο google και θα το βρεις.

Εδω εχουν βγαλει και sandwich για αυτο το κινητο.

Ειναι ευκολο το root

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ στο galaxy 3 είχα κάνει την ''εξυπνάδα'' και έσβησα το μαμίσιο πληκτρολόγιο όταν ακόμα ήμουν στο ψάξιμο του κινητού αναγκάστηκα να ψάξω άλλο πληκτρολόγιο από το market...Και το smart keyboard που αναφέρεται πιο πάνω είναι πολύ καλό...Αλλά επίσης πολύ καλό είναι και το perfect keyboard..

 

Παιδιά όσον αφορά το root του κινητού που αναφέρω λίγο πιο πάνω μήπως υπάρχει κάποια λύση??Αν είναι τόσο δύσκολο το root σ΄αυτό το κινητό μήπως έχετε να προτείνετε κάποια rom που είναι εξ αρχής rootαρισμένη??

 

Εγώ όταν το άνοιξα είχε 2.3.6. Δοκίμασα τον τρόπο για να κάνω root αλλά μάταια. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Πέρασα κατευθείαν ρουταρισμενη. Chobits Digitalis v2 Reloaded αν την γράφω σωστά και πέρασα και το Link2sd με partition στην sd και πάει πόλυ Καλά. Δεν έχει πλήρης εξελληνισμένο μενού αλλά με 2 και χρόνια εμπειρίας Android και μη γνώστης της Αγγλικής δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το άνοιξα είχε 2.3.6. Δοκίμασα τον τρόπο για να κάνω root αλλά μάταια. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Πέρασα κατευθείαν ρουταρισμενη. Chobits Digitalis v2 Reloaded αν την γράφω σωστά και πέρασα και το Link2sd με partition στην sd και πάει πόλυ Καλά. Δεν έχει πλήρης εξελληνισμένο μενού αλλά με 2 και χρόνια εμπειρίας Android και μη γνώστης της Αγγλικής δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

2.3.6 έχει το κινητό...Κι εγώ όσο κι αν προσπαθώ root δε μπορώ να κάνω..Μπορείτε να βάλετε ενα link για κάποια rootαρισμένη rom και τον οδηγό εγκατάστασής της??Ευχαριστώ πολύ..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

2.3.6 έχει το κινητό...Κι εγώ όσο κι αν προσπαθώ root δε μπορώ να κάνω..Μπορείτε να βάλετε ενα link για κάποια rootαρισμένη rom και τον οδηγό εγκατάστασής της??Ευχαριστώ πολύ..

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα όσο αναφορά το rootάρισμα του κινητού.

Για κάνα 2 μήνες χρησιμοποιούσα αυτό το rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679563 δεν μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος. είχε κάποια θεματάκια. Κάποιες εφαρμογές έκλειναν, δεν άνοιγαν με το πρώτο πάτημα του κουμπιού κ τέτοια.

Μόλις προχθές εγκατέστησα αυτό το ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1881533 κ μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα. το κινητό πηγαίνει πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση λίγο άσχετη αλλά γιατί κάνουμε root; Και γιατί βάζουμε custom rom; Τι κερδίζουμε;;;

μπορούμε για παράδειγμα να αφαιρέσουμε τις χαζές εφαρμογές (bloatware) που έρχονται με την rom (πχ κάποιες samsung εφαρμογές στην περίπτωσή μας) και έτσι ελευθερώνουμε μνημη για να εγκαταστήσουμε δικιές μας. Και άλλα πολλά.

 

Προσωπικά δεν έχω κάνει root γιατί αυτά λιγο με ενδιαφέρουν.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

 

εχει παρει η μανα μου αυτο το κινητο κ απο την μερα που το πηρε ολο της κλεινει στα ξαφνηκα παγωνει και γενικα κανει πολλα κολπα, λογικα ειναι η rom εχετε να προτεινετε κανενα καλο update για να το κατεβασω κ να της το περασω.... δε με πειραζει να ειναι custom απλα να εχει ελληνικα.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

 

εχει παρει η μανα μου αυτο το κινητο κ απο την μερα που το πηρε ολο της κλεινει στα ξαφνηκα παγωνει και γενικα κανει πολλα κολπα, λογικα ειναι η rom εχετε να προτεινετε κανενα καλο update για να το κατεβασω κ να της το περασω.... δε με πειραζει να ειναι custom απλα να εχει ελληνικα.....

δεν μου κάνει για rom.. Δες αν ακουμπάει καλά η SIM. Βγάλε και ξανα βάλτην. Για ρομ λεμε λιγο παραπάνω (η επίσημη κατάλαβα)
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Nitrous, νομιζω ειναι θεμα καποιας εφαρμογης.

Μπορεις να αρχισεις να βγαζεις μερικες η να τα σβησεις ολα και να δεις αν συνεχιζει τα ιδια κολπα (αν συνεχιζει το πας για service).

H sim δεν εχει κανενα θεμα. Αν ειχε, απλα θα σε εβγαζε εκτος δικτυου και θα ελεγε οτι δεν υπαρχει sim. Η συσκευη θα δουλευε κανονικα στις υπολοιπες λειτουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Nitrous, νομιζω ειναι θεμα καποιας εφαρμογης.

Μπορεις να αρχισεις να βγαζεις μερικες η να τα σβησεις ολα και να δεις αν συνεχιζει τα ιδια κολπα (αν συνεχιζει το πας για service).

H sim δεν εχει κανενα θεμα. Αν ειχε, απλα θα σε εβγαζε εκτος δικτυου και θα ελεγε οτι δεν υπαρχει sim. Η συσκευη θα δουλευε κανονικα στις υπολοιπες λειτουργιες.

 

ευχαριστω μαλλον θα του βαλω καμια custom, εχετε να προτεινετε καμια???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...