Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις απολυτο δικαιο προσπαθω απλα να μαθω και τα βασικα :( συγνωμη που εκανα spamming .... αν ξερεις εσυ σε παρακαλω ειμαι απελπιστικα απογοητευμενος βοηθησε με ... το μονο που σου ζηταω ειναι να μου πεις τι ακριβως κατεβαζω στον υπολογιστη και μετα θα ακολουθησω τα βηματα!

 

Κατεβάζεις το τελευταίο Ελληνικό λογισμικό από - εδώ - .

Κατεβάζεις Odin από - εδώ -.

 

Τα χρειάζεσαι στον υπολογιστή σου και όχι στη συσκευή σου.

Κάνεις εξαγωγή (unzip) και τα 2 αρχεία που θα κατεβάσεις.

 

* Κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή Odin

* Βάζεις τη συσκευή σου σε Download mode (κρατάς παρατεταμένα Πλήκτρο Έντασης κάτω, Home πλήκτρο και πλήκτρο κλειδώματος)

* Κλείνεις KIES να μην τρέχει στο παρασκήνιο αλλά έχεις φροντίσει να έχει τους drivers της συσκευής σου ο υπολογιστής στον οποίο κάνεις τη διαδικασία.

* Τρέχεις Odin με δικαιώματα διαχειριστή

* Συνδέεις τη συσκευή σου με τον υπολογιστή περιμένοντας στο Odin να φωτίσει το σημείο που γράφει COM είτε μπλε είτε κίτρινο.

* Επιλέγεις στο Odin την επιλογή AP/PDA και ψάχνεις το αρχείο του λογισμικού που προηγουμένως έκανες εξαγωγή.

* Σιγουρέψου πως το repartition ΔΕΝ είναι τικαρισμένο.

* Πάτα το Έναρξη και περιμένεις να τελειώσει η διαδικασία.

 

Θα πρέπει να γράψει Pass εφόσον όλα πάνε καλά.

Υπόψιν πως η πρώτη επανεκκίνηση θέλει το χρόνο της.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω ανάλυση παρακαλώ για 2η φορά στο σωστό νήμα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβάζεις το τελευταίο Ελληνικό λογισμικό από - εδώ - .

Κατεβάζεις Odin από - εδώ -.

 

Τα χρειάζεσαι στον υπολογιστή σου και όχι στη συσκευή σου.

Κάνεις εξαγωγή (unzip) και τα 2 αρχεία που θα κατεβάσεις.

 

* Κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή Odin

* Βάζεις τη συσκευή σου σε Download mode (κρατάς παρατεταμένα Πλήκτρο Έντασης κάτω, Home πλήκτρο και πλήκτρο κλειδώματος)

* Κλείνεις KIES να μην τρέχει στο παρασκήνιο αλλά έχεις φροντίσει να έχει τους drivers της συσκευής σου ο υπολογιστής στον οποίο κάνεις τη διαδικασία.

* Τρέχεις Odin με δικαιώματα διαχειριστή

* Συνδέεις τη συσκευή σου με τον υπολογιστή περιμένοντας στο Odin να φωτίσει το σημείο που γράφει COM είτε μπλε είτε κίτρινο.

* Επιλέγεις στο Odin την επιλογή AP/PDA και ψάχνεις το αρχείο του λογισμικού που προηγουμένως έκανες εξαγωγή.

* Σιγουρέψου πως το repartition ΔΕΝ είναι τικαρισμένο.

* Πάτα το Έναρξη και περιμένεις να τελειώσει η διαδικασία.

 

Θα πρέπει να γράψει Pass εφόσον όλα πάνε καλά.

Υπόψιν πως η πρώτη επανεκκίνηση θέλει το χρόνο της.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω ανάλυση παρακαλώ για 2η φορά στο σωστό νήμα.

 

Ευχαριστω πολυ! Όμως θελω κατι τελευταιο και μετα θα γραψω για οποιαδηποτε απορια στο αλλο νημα.. πρωτον τι σημαινει repartition και δευτερον πως θα φροντισω να έχει τους drivers της συσκευής μου ο υπολογιστής στον οποίο κάνω τη διαδικασία??? μονο αυτα τα δυο και πιστευω θα τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά οπότε καλύτερα να το πας στο γερμανό.

 

εχεις απολυτο δικαιο πηγα να το κανω και το εκανα αλλα το διεκοψα στην μεση..λες να εκανα καμια βλακεια?? αυριο θα το παω στον γερμανο αν μετα απο ολα αυτα που το εκανα δεν φτιαχτει ποτε? υπαρχει περιπτωσηη?? :( :cry:

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικαιο πηγα να το κανω και το εκανα αλλα το διεκοψα στην μεση..λες να εκανα καμια βλακεια?? αυριο θα το παω στον γερμανο αν μετα απο ολα αυτα που το εκανα δεν φτιαχτει ποτε? υπαρχει περιπτωσηη?? :( :cry:

 

Σπάνιο αλλά δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να το κόψεις στη μέση.

Τώρα ότι έγινε έγινε, κατά 90% θα στο φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Σπάνιο αλλά δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να το κόψεις στη μέση.

Τώρα ότι έγινε έγινε, κατά 90% θα στο φτιάξουν.

 

Επισης κατι τελευταιο. Στο odin επιλεγω μονο το ap Και απο εκει το αρχειο που αποσιμπιεσα? Ή επιλεγω και αλλες επιλογες? Βεβαια εγω μονο αυτο κανω παταω start και ακολουθω τις οδηγιες και μου λεει αντι για pass , μου λεει fail.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Εχω το samsung galaxy y GT S5369. Είναι αγορασμένο απο την vodafone. Έχει έκδοση android 2.3.6. Tώρα τελευταία το κινητό σβήνει απο μόνο του. Δοκίμασα και του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά κάνει ξανά τα ίδια . Επειδή το κινητό το χρειάζομαι εαν του περάσω μια καινούργια rom θα λυθεί το πρόβλημα ή να παω να αγοράσω ενα καινούργιο κινητό. Όποιο μέλος έχει την καλοσύνη θα ήθελα να μου εξηγήσει και ποία είναι η διαδικασία εγκατάστασης rom . Εχω διαβάσει ήδη το topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3875469#post3875469 αλλά δεν κατάφερα να το διορθώσω.Ευχαριστω Edited by meletis_m
Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ήταν πειραγμενη η συσκευή, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος για φλασαρισμα.

Κάτι έπαθε η συσκευή λογικά.

 

Επειδή η συσκευή είναι εκτός εγγύησης και δεν συμφέρει να το παω σε κέντρο επισκευής samsung υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί ή αναγκαστικά πρέπει να αγοράσω καινούργια συσκευή. Ευχαριστω

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, αν δεν γίνεται με φλασαρισμα στοκ ρομ και wipe, λογικά φταίει η πλακέτα.

Πλακέτα δεν αξίζει να αγοράσεις σε φτηνές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα παιδια... μπηκα σημερα στο recovery menu του κινητου μου και το εκανα φορματ καταλαθος... απο εκει και επειτα οταν το ανοιγω μου κολλαει στο logo screen που λεει την μαρκα του κινητου και δεν ανοιγει... εχω φαει σημερα ολη την μερα να ψαχνω στο google αλλα τιποτα απο οτι βρηκα δεν λειτουργησε... καμια βοηθεια με το τι να κανω ??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!! με λενε τρυφωνα ειμαι απο εδεσσα εχω προβλημα με την συσκευη μου εκει που παει να ενεργοποιηθη σβηνει ξανα αναβει ξανα σβηνει και αυτο συνεχεια μεχρι να τελειωσει η μπαταρια!!!!!!!!!!!!!!!!!! μηπως ειναι για τον καδο???????????? βοηθηστε σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

παιδια καλησπερα εκει που δουλευε κανονικα ....εσβησε λες και πατησα το off αμεσως ενεργοποιητε μονο του δειχνει μονο το λογοτυπο και ξανα σβηνει και ξανα το ιδιο και αυτο το κανει συνεχεια μεχρι να εξαντληθη η μπαταρια!!!!!!! μπορειτε να βοηθησετε ? να το στειλω στον καδο η κατι μπορει να γινει?

Edited by Sofos_5
Συνένωση Θεμάτων και Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!! με λενε τρυφωνα ειμαι απο εδεσσα εχω προβλημα με την συσκευη μου εκει που παει να ενεργοποιηθη σβηνει ξανα αναβει ξανα σβηνει και αυτο συνεχεια μεχρι να τελειωσει η μπαταρια!!!!!!!!!!!!!!!!!! μηπως ειναι για τον καδο???????????? βοηθηστε σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

παιδια καλησπερα εκει που δουλευε κανονικα ....εσβησε λες και πατησα το off αμεσως ενεργοποιητε μονο του δειχνει μονο το λογοτυπο και ξανα σβηνει και ξανα το ιδιο και αυτο το κανει συνεχεια μεχρι να εξαντληθη η μπαταρια!!!!!!! μπορειτε να βοηθησετε ? να το στειλω στον καδο η κατι μπορει να γινει?

 

 

Καλησπέρα Τρύφωνα,

 

λογικά θα χρειαστεί να κάνεις ένα recovery αλλά θα χάσεις ότι έχει μέσα...

 

ΥΓ: Αθηναίος μεν, αλλά σήμερα στα μέρη σου για δουλειά!! χαχαχ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολους!μου εφερε ενας φιλος το συγκεκριμενο τηλεφωνο και μεσα εχει γλωσσα αγγλικα και 2-3 αλλες.πως μπορω να κατεβασω τα ελληνικα?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανεις ??

 

Αν θέλεις στο μενού Ελληνικά πρέπει να αλλάξεις την rom. Σε παλαιότερες σελίδες θα βρεις κάποια links με roms που έχουν ελληνικά. (ψάξε λέξεις κλειδιά firmware ή rom ή Ελληνικά ή και τα δύο στα προηγούμενα replies)

 

Αν θέλεις απλά να γράφεις ελληνικά είναι πιο εύκολο. Απλά εγκαθιστάς ένα πληκτρολόγιο που γράφει ελληνικά (από τα δεκάδες στο play, πχ αυτό).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις στο μενού Ελληνικά πρέπει να αλλάξεις την rom. Σε παλαιότερες σελίδες θα βρεις κάποια links με roms που έχουν ελληνικά. (ψάξε λέξεις κλειδιά firmware ή rom ή Ελληνικά ή και τα δύο στα προηγούμενα replies)

 

Αν θέλεις απλά να γράφεις ελληνικά είναι πιο εύκολο. Απλά εγκαθιστάς ένα πληκτρολόγιο που γράφει ελληνικά (από τα δεκάδες στο play, πχ αυτό).

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου..μπορεις να μου πεις επειδη ειμαι λιγο αρχαριος σε αυτα πως αλλαζω rom?πρεπει να γινει root καταρχας?

Link to comment
Share on other sites

Ο συνφορουμήτης δύο ποστ παραπάνω παραθέτει ένα link πως να περάσεις rom στο κινητό σου. Το link αναφέρεται σε δυο rom (odin και official χωρίς να ξέρω αν έχει ελληνικά καμία από τις δύο).

 

Οκ παιδια το εφτιαξα χρησιμοποιωντας αυτο το guide.

 

Ένας ακόμα οδηγός είναι αυτός (με links για αρκετά galaxy). Καλή τύχη :cool:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!μου εφερε ενας φιλος το συγκεκριμενο κινητο το οποιο δεν εχει ελληνικα εγκατεστημενα και δεν μπορει να το βολευτει εφοσον δεν γνωριζει αγγλικα.η ερωτηση μου ειναι υπαρχει τροπος με καποιον οδηγο να εγκαταστησω τα ελληνικα μεσα στο κινητο?καθε βοηθεια δεκτη..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!μου εφερε ενας φιλος το συγκεκριμενο κινητο το οποιο δεν εχει ελληνικα εγκατεστημενα και δεν μπορει να το βολευτει εφοσον δεν γνωριζει αγγλικα.η ερωτηση μου ειναι υπαρχει τροπος με καποιον οδηγο να εγκαταστησω τα ελληνικα μεσα στο κινητο?καθε βοηθεια δεκτη..

 

Δοκίμασε το more locale.https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&hl=en

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

τα εγκατεστησα αλλα δεν μου αλλαζει την γλωσσα.μονο μεσα στην εφαρμογη.χρειαζετε να εχω sd card?

 

να εγκαταστήσεις εκ νέου τη rom

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

να εγκαταστήσεις εκ νέου τη rom

 

φιλε μου επειδη ειμαι λιγο αρχαριος με αυτο το θεμα..εξηγησε μου με απλα λογια τι πρεπει να κανω για να εχω ελληνικα στο κινητο?υπαρχει καποιος απλο οδηγος?

σε ευχαριστω για το χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...