Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κάποιος οδηγός root?το χει ένας φίλος και θέλω να του το ελαφρύνω λίγο μέσω titanium.

Κι αν μπορείτε γράψτε μου τι να αφαιρέσω με ασφάλεια.

Απλά θέλει να κερδίσει λίγη ram παραπάνω.ελπίζω το root να κάνει δουλίτσα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και με sd και χωρίς και με sim και χωρίς. Το ίδιο αποτέλεσμα

 

Δοκιμασε να φλασαρεις τη στοκ ρομ μεσω odin. Αν μπαινει σε download mode τοτε θα φτιαχτει δεν εχεις προβλημα. Για δες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι πολύ ενοχλητικό το γεγονός ότι δεν υπάρχει πλήρης υποστήριξη CM για το κινητό. Μου αρέσει το TouchWiz σαν περιβάλλον και πάντοτε το προτιμώ όταν έχω να κάνω με Android αλλά το Y κυριολεκτικά το έχω σιχαθεί!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειχα αγοράσει ενα galaxy y απο το πλαίσιο πριν κανα 3 μηνες και μου το κλεψανε, υπαρχει καποιος τροπος να το εντοπίσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα σε ολους!ειμαι καινουριος εδω και αρκετα αρχαριος με αυτα τηλ!απεκτησα απο αναβαθμηση το sumsumg y του περασα καπια ringtones απο το παλιο μου τηλ μεσω bluetooth και δεν μπορω να τα χρισιμοποιησω ως ηχους κλησης γιατι?τι λαθος κανω?η δεν γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε τους φακέλους media/audio/ringtones και βάλε στον τελευταίο τους ήχους που θες να χρησιμοποιήσεις. Μετά θα σου εμφανίζονται στην λίστα με τους ήχους κλήσης. Για ειδοποιήσεις φτιάχνεις του φακέλους media/audio/notifications και για το ξυπνητήρι τους φακέλους media/audio/alarms.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σε ευχαριστω πολυ αλλα μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?που ακριβως θα διμιουργησω αυτους τους φακελους?ειμαι εντελως αρχαριος
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις εφαρμογές, πάτα το εικονίδιο "Τα Αρχεία μου" και δημιούργησε τους φακέλους εκεί μέσα.

Αν σε δυσκολεύει αυτός ο τρόπος υπάρχει και άλλος. Πήγαινε στο Music Player, βρες το μουσικό αρχείο που θες, πάτα παρατεταμένα πάνω του και στο μενού που θα εμφανιστεί επίλεξε το "ορισμός ως".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρες,

 

το κινητάκι μέχρι πρότινος λειτουργούσε jet... Του είχα περάσει τη Creed v3.5 ROM και όλα good!

Τις προάλλες το πέταξε ο μικρός κάτω και άνοιξε στα 3 (κινητό, μπαταρία, καπάκι). Δεν είναι η πρώτη φορά που το πετάει βέβαια...

 

Αλλά η μπαταρία δυσκολεύτηκε να μπει και απ' ότι είδα είχε αλλοιωθεί το ένα από τα δύο δοντάκια (στο επάνω μέρος της μπαταρίας, δεξιά και αριστερά έχει από δύο δοντάκια που σχηματίζουν μία εγκοπή το οποίο θυληκώνει με το κινητό).

 

Το πίεσα λιγάκι, ήρθε στα ίσια του και η μπαταρία μπαίνει...

 

Αλλά έκτοτε, η μπαταρία κάνει κάτι τρελά, το φορτίζω πλήρως και σε 2-3 κλήσεις, πηγαίνει στο 32%...

Εκεί που μιλάω, μένει από μπαταρία, το ανοίγω και κλείνει. Το βάζω στη φόρτιση και πριν το ανοίξω η στάθμη δείχνει πως είναι τουλάχιστον στο 65%...

 

Παρεμπιπτόντως, μπήκα σε cwm και του έκανα και Wipe Battery Stats αλλά τζίφος (μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη και δω αστεράκια)

 

Είναι συμπτωματικό ή όντως την άκουσε από το πέσιμο?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

 

ο ξάδερφος μου, αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό πριν 2 μήνες σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων κινητών εδώ στης Βρυξέλλες

με σύνδεση.. με το καιρό η μνήμη όμως γέμισε και μου ζήτησε να του το ρουταρο κ να περάσω linksd, πριν προλάβω να κάνω κάτι είδαμε με έκπληξη ότι το κινητό ήταν ήδη ροοτ απλά επειδή δεν γνωρίζω πος είναι στα sumsung μήπως είναι έτσι εξαρχής ?

ευχαριστω

Ευχαριστώ. είστε όλοι σούπερ!!! :rolleyes:

ευα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως υπαρχει καπια εταιρια που πουλα τα κινητα τις ρουταρισμενα, εκτος απο τα κινεζικα. Ειναι σιγουρα ροοτ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

ο ξάδερφος μου, αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό πριν 2 μήνες σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων κινητών εδώ στης Βρυξέλλες

με σύνδεση.. με το καιρό η μνήμη όμως γέμισε και μου ζήτησε να του το ρουταρο κ να περάσω linksd, πριν προλάβω να κάνω κάτι είδαμε με έκπληξη ότι το κινητό ήταν ήδη ροοτ απλά επειδή δεν γνωρίζω πος είναι στα sumsung μήπως είναι έτσι εξαρχής ?

ευχαριστω

 

Ειδες εικονίδιο superuser?

Δουλεψε κανονικα εφαρμογη που χρειαζεται root?

Μηπως απλα ειδες το root που γραφει στην εκδοση kernel (οπως σε ολα) και μπερδευτηκες?

Link to comment
Share on other sites

Ειδες εικονίδιο superuser?

Δουλεψε κανονικα εφαρμογη που χρειαζεται root?

Μηπως απλα ειδες το root που γραφει στην εκδοση kernel (οπως σε ολα) και μπερδευτηκες?

 

Ναι Το είχε μέσα παιδιά κανονικά, κατέβασα το titanium & linksd και έδωσε πρόσβαση..

όπως και στο clean Master.. & σκέφτηκε να το πάει πίσω για το ****το...

άλλα άντε να αποδείξει ότι δν το κανε αυτός αφού το κουτί ήταν σφραγισμένο.

 

Σας ευχαριστώ για της διευκρινήσεις Νικοs523, & RaidenSub

Ευχαριστώ. είστε όλοι σούπερ!!! :rolleyes:

ευα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την official 2.3.6 στο Υ της κοπέλας μου με τις θέσεις ταξινόμησης των εφαρμογων στο "συρτάρι". Ενώ τις φτιάχνουμε όπως θέλουμε και αποθηκευονται κανονικά, στην πρώτη επανεκκίνηση της συσκευής ορισμένες από αυτές έχουν αλλάξει θέση με αποτέλεσμα να γίνεται μπάχαλο εκεί.. μιλάω για 5-6 εφαρμογές (πχ Facebook) που απλώς τις εγκατέστησα απ'το play, ούτε μεταφορές σε sd ούτε τίποτα τέτοιο. Το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος αυτό;

 

Παραλίγο να ξεχάσω, έχω κάνει root τη συσκευη αν έχει να κάνει..

 

Καμία ιδέα; :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια περίεργα γίνονται καμιά φορά σε παλιές εκδόσεις του touchwiz.

Η μόνη σωτηρία όπως καταλαβαίνεις ειναι να βάλεις έναν καλύτερο launcher ( οποιονδήποτε δηλαδή :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια περίεργα γίνονται καμιά φορά σε παλιές εκδόσεις του touchwiz.

Η μόνη σωτηρία όπως καταλαβαίνεις ειναι να βάλεις έναν καλύτερο launcher ( οποιονδήποτε δηλαδή :lol: )

 

Θα "σηκώσει" άραγε τον nova; :p

Link to comment
Share on other sites

Θα "σηκώσει" άραγε τον nova; :p

 

Μπα. Είναι για 4.χ ο νοβα και ο απεξ.

Έχει αρκετούς lightweight όμως δωρεάν. Ρίξε μια ματιά στο κατάλληλο θέμα για να μην φάνε delete εδώ τα ποστ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Είναι για 4.χ ο νοβα και ο απεξ.

Έχει αρκετούς lightweight όμως δωρεάν. Ρίξε μια ματιά στο κατάλληλο θέμα για να μην φάνε delete εδώ τα ποστ :)

 

Έβαλα ADW τελικά και έστρωσε κάπως η κατάσταση, μόνο που δεν με αφήνει να τα βάλω στη σειρά που θέλω εγώ.. κατα τ'αλλα οκ, την βολευουμε κι έτσι. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω το αναφερόμενο κινητό τηλέφωνο, και τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Η κάρτα SD αποσυνδέεται στα καλά καθούμενα. Με αποτέλεσμα να πρέπει να σβήνω και να ξανά ανοίγω το κινητό πράγμα που καταντάει κουραστικό. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει και πως μπορώ να το διορθώσω;

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!

Έχω το αναφερόμενο κινητό τηλέφωνο, και τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Η κάρτα SD αποσυνδέεται στα καλά καθούμενα. Με αποτέλεσμα να πρέπει να σβήνω και να ξανά ανοίγω το κινητό πράγμα που καταντάει κουραστικό. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει και πως μπορώ να το διορθώσω;

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων. :)

Το είχα αυτό το πρόβλημα και δοκίμασα τα πάντα.Φταίει η κακή ποιότητα της εργοστασιακής κάρτας μνήμης του κινητού.Αγόρασε μια κάρτα μνήμης και ξεμπέρδεψες.Αυτό έκανα και εγώ και εδώ και ενάμιση χρόνο δεν μου το ξαναέκανε.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , θελω να μου πειτε τι φταιει και δεν εμφανιζονται ουτε οι εικονες στην συλλογη (αυτες που ειναι στο φακελο download) και ουτε οι ηχοι στην εφαρμογη της μουσικης .

 

Φυσικα και υπαρχουν και εικονες και μουσικα κομματια τα οποια φαινονται με το app "Τα αρχεια μου" , αλλα για καποιο λογω δεν φορτωνονται στις εφαρμογες που ειπα .

 

Κατι σαν να μην γινεται σαρωση δηλαδη των φακελων .

 

Το εχει αντιμετωπισει κανεις ? Τι να κανω ?

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λεω να παιξω να παιξω και γω με τις rom. Θελω να βαλω καμια 4αρα Γινετε; Καμια προταση;

 

Δε νομίζω ρε μαν να παίξει... Θα σέρνεται ρε...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

Πήρα στα χέρια μου ενα galaxy y gt-s5360 ενος φίλου και προσπάθησα να το rootαρω και να του βάλω custom ROm.

Το rooting ηταν επιτυχες, η δε εγκατάσταση της ROM όπως και κάθε ROM που δοκίμασα επειτα (τοποθετώντας τον ανάλογο kernel παντα και ακολουθοντας τις αναλογες οδηγίες του εκάστοτε forum) ολοκληρώθηκε ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ όταν μετα το περασμα της ROM με το που ανοίγει το κινητό μου βγάζει οτι μπορώ να κάνω επείγουσες κλήσεις (φυσικό αφου δεν εχει sim υποθετω) και ΔΕΝ με αφήνει να μπω στο menu του τηλεφώνου καθολου. Αν τοποθετήσω SIM και το αναψω κάνει συνέχεια reboot. Με όλες τις ROM.

Σε Recovery menu Μπαινει κανονικα. (οχι δεν εχω backup:worry: )

Μπορεί κανείς να μου πει που θα βρώ την Stock ROM και οδηγίες πως να την περάσω;

έψαξα στο net και οπου υπόσχονται την stock ROM σε στέλνουν σε ενα direct download site (το ίδιο όλοι) απο το οποίο κατεβαίνει μεν η ROM αλλα ειναι ζιπαρισμένη σε αρχείο που προστατεύεται με password το οποίο δεν αναφέρεται πουθενά.

Ή έστω κάποια άλλη ROM με την πλήρη διαδιακασία και τα links των αρχείων που να την εχετε δοκιμάσει;

Βοηθήστε γιατί το τηλέφωνο ειναι μισο-μπρικαρισμένο έτσι και άχρηστο :cry:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πήρα στα χέρια μου ενα galaxy y gt-s5360 ενος φίλου και προσπάθησα να το rootαρω και να του βάλω custom ROm.

Το rooting ηταν επιτυχες, η δε εγκατάσταση της ROM όπως και κάθε ROM που δοκίμασα επειτα (τοποθετώντας τον ανάλογο kernel παντα και ακολουθοντας τις αναλογες οδηγίες του εκάστοτε forum) ολοκληρώθηκε ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ όταν μετα το περασμα της ROM με το που ανοίγει το κινητό μου βγάζει οτι μπορώ να κάνω επείγουσες κλήσεις (φυσικό αφου δεν εχει sim υποθετω) και ΔΕΝ με αφήνει να μπω στο menu του τηλεφώνου καθολου. Αν τοποθετήσω SIM και το αναψω κάνει συνέχεια reboot. Με όλες τις ROM.

Σε Recovery menu Μπαινει κανονικα. (οχι δεν εχω backup:worry: )

Μπορεί κανείς να μου πει που θα βρώ την Stock ROM και οδηγίες πως να την περάσω;

έψαξα στο net και οπου υπόσχονται την stock ROM σε στέλνουν σε ενα direct download site (το ίδιο όλοι) απο το οποίο κατεβαίνει μεν η ROM αλλα ειναι ζιπαρισμένη σε αρχείο που προστατεύεται με password το οποίο δεν αναφέρεται πουθενά.

Ή έστω κάποια άλλη ROM με την πλήρη διαδιακασία και τα links των αρχείων που να την εχετε δοκιμάσει;

Βοηθήστε γιατί το τηλέφωνο ειναι μισο-μπρικαρισμένο έτσι και άχρηστο :cry:

Ευχαριστώ.

 

Κανε μια εγγραφή στο http://www.sammobile.com και αναζήτησε το firmware για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Σιγουρέψε το μοντέλο. Έχω σαν δεύτερό τηλέφωνο ένα Y τους περνούσα κανονικά custom rom δούλευαν όλες κανονικά. Όταν έπαιξα με kernel άρχισαν τα προβλήματά. Μέχρι που δεν άνοιξε και πήγε στην εταιρία. Το θέμα ήταν ότι το κουτί έλεγε 5360 ενώ βγάζοντας την μπαταριά έλεγε 5369. Στην διεύθυνση που σου έδωσα θα βρεις λύση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...