Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Οποτε οταν ειναι να κανουμε εγκατασταση χειροκινητα μια εφαρμογη την παμε στο mnt/sdcard διοτι εχει και /sdcard στο root folder? Υπαρχει τροπος να εχουμε προσβαση σε αυτα απο PC με Windows? Μου φαινεται οτι οταν ανοιγουμε το κινητο απο windows explorer βλεπουμε τα περιεχομενα του /sdcard, σωστα?

ναι αυτα τα περιεχομενα βλεπεις, εκει βαζει τα αρχεια των εφαρμογων , δε νομιζω οτι χρειαζεται εμεις να κανουμε κατι παραπανω

 

τωρα αν μενουν και τιποτα σκουπιδοαρχεια τα βρισκουμε και τα σβηνουμε, ή στη τελικη δε μας νοιαζει , χωρο εχουμε :p

 

παντως οι περισσοτερες εφαρμογες ακομα και αν σφησουν κανα φακελο αρχεια δεν αφηνουν, ακομα και παιχνιδια που κατεβαζουν ΜΒ ή και GB (ενω το apk τους ειναι μικρο και μπορει στις εγκατεστημενες εφαρμογες να φαινονται μονο αυτα τα λιγοστα MB) τα σβηνουν αυτα κατα την επεγκατασταση

 

λιγες φορες μου χει τυχει να βρω σημαντικο ογκο αρχειων ενω εχω σβησει την εφαρμογη

 

πιστευω παντως οτι σε μελλοντικο update θα ξαναρθει το "misc" στο storage και θα τα βλεπουμε εκει συγκεντρωμενα και θα τα εξαφανιζουμε παλι ευκολα

 

ελπιζω να μην υπαρχει πλεον απο παραλειψη και οχι για να μην πηγαινει ο καθενας να σβηνει μονος του αρχεια εφαρμογων

 

πχ μου χε τυχει σε καποιο game (μαλλον το shadowgun, ή μαλλον κανα dead trigger) να δοκιμασω να σβησω απο κει τα αρχεια και το αποτελεσμα ηταν οτι ενω το apk απο το μαρκετ παρεμεινε εγκατεστημενο , μου ξαναζητησε να κατεβασει τα αρχεια (και φυσικα χαθηκαν μαζι με αυτα και τα save)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.Εγκαθιστω τους drivers με το toolkit,ολα καλα, αλλα δεν μου βγαζει πανω με τιποτα το serial της συσκευης. Να συνεχισω τη διαδικασια ή κατι δεν πηγε καλα?

 

κάτι χαζό θα προτείνω αλλά ίσως δεν το είδες.. έκανες ένα refresh? το 25 είναι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Τελικα κατι εφταιγε με τη θυρα usb.Αλλαξα θυρα και το ξαναεκανα κ ολα καλα,πλεον και γω με Jelly Bean!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τους πιο "μυημενους".

 

Οταν θελω να εγκαταστησω μια εφαρμογη "χειροκινητα" που συνηθως σε αλλες συσκευες παει στην SD card, καθως εδω εχουμε ενα "drive" ποια διαδικασια ακολουθειται? Γινεται μεταφορα του .apk στο root folder (drag & drop απο το PC) και εγκατασταση απο εκει ή υπαρχει καποιο app folder?

 

Επειτα αν θες να κανεις απεγκατασταση σβηνονται και οποιοι φακελλοι (data) εχει δημιουργησει η εγκατασταση? Το ρωτω αυτο γιατι "χαζευοντας" λιγο το root folder μου ειδα ενα folder ονοματι meteo, που παραπεμπει σε αντιστοιχου ονοματος εφαρμογη που ομως εχω απεγκαταστησει.Κοινως κατι σαν απο "σκουπιδια" οπως τις παλιες καλες εποχες των windows. :)

 

χειροκινητο installation εγω κανω μονο μεσα απο τερματικο, με το adb. γινεται και με file manager η δουλεια βεβαια αλλα ετσι γλυτωνεις την διαδικασια αντιγραφη apk στο τηλεφωνο. ψαξε βρες το στον φακελο με τον file manager κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αναφορα την ενταση στο ηχειο (και οχι μονο), κατεβαστε δωρεαν το volume+ απο play store (το δωρεαν ειναι αρκετο για μενα, ανεβαζει μεχρι +4 την ενταση ακουστικου, ηχειου και bluetooth, ενω το paid μεχρι +8). Απλα να θυμοσαστε κατι βασικο, καθε φορα που η συσκευη απενεργοποιητε, οταν την ενεργοποιητε παλι, θα πρεπει απλα να το τρεχετε μια φορα. Μετα και να το κλεισετε απο τις εφαρμογες που τρεχουνε δεν πειραζει καθολου, συνεχιζει να λειτουργει κανονικα. Σε εμενα δουλευει αψογα, με 4.1.1 official. Τελος δεν χρειαζεται η συσκευη σας να ειναι root.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ housing λευκό για galaxy nexus; Έπεσε ενός φίλου μου χωρίς θήκη και θέλει να το αλλάξει αλλά δν βρίσκουμε τίποτα. Η smartec έχει τέτοια και αν ναι έχει κανείς ρωτήσει για τιμή κλπ;
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αναφορα την ενταση στο ηχειο (και οχι μονο), κατεβαστε δωρεαν το volume+ απο play store (το δωρεαν ειναι αρκετο για μενα, ανεβαζει μεχρι +4 την ενταση ακουστικου, ηχειου και bluetooth, ενω το paid μεχρι +8). Απλα να θυμοσαστε κατι βασικο, καθε φορα που η συσκευη απενεργοποιητε, οταν την ενεργοποιητε παλι, θα πρεπει απλα να το τρεχετε μια φορα. Μετα και να το κλεισετε απο τις εφαρμογες που τρεχουνε δεν πειραζει καθολου, συνεχιζει να λειτουργει κανονικα. Σε εμενα δουλευει αψογα, με 4.1.1 official. Τελος δεν χρειαζεται η συσκευη σας να ειναι root.

φιλε μου συμφωνα με το δημιουργο δε δουλευει σε JB. το δοκιμασα τωρα και δεν ειδα διαφορα. εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι "ψυχολογικη" η διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες οταν αφηνω το κινητο το βραδυ, χανει εως και 40% μπαταρια!! Το πρωι το βρισκω ειτε κλειστο ειτε με 1% μπαταρια ετοιμο να κλεισει... Δεν μπορω να καταλαβω τι τρωει την μπαταρια αφου στα στατιστικα ειναι ολα ΟΚ...

 

Καμια ιδεα; Η κανενα προγραμμα που να αναφερει τι τρωει την μπαταρια αναλυτικα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

στο settings->battery σου λεει τι τρωει τη μπαταρια. επισης κοιτα στο multitasking τι εχεις και τρεχει

 

Αυτό λέω. Δεν γράφει τίποτα περίεργο. Τα κλασσικά που γράφει πάντα. Τα ίδια είναι πριν γίνει αυτό το πρόβλημα.

 

Και έχω την εντύπωση πως το κάνει μόνο το βράδυ γιατί την ημέρα όλα καλά...

 

Τεσπα, γίνεται με κάποιον τρόπο να πάρω full back up εφαρμογές, επαφές κτλ και να το κάνω.restore?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Δεν γράφει τίποτα περίεργο. Τα κλασσικά που γράφει πάντα. Τα ίδια είναι πριν γίνει αυτό το πρόβλημα.

 

Και έχω την εντύπωση πως το κάνει μόνο το βράδυ γιατί την ημέρα όλα καλά...

 

Τεσπα, γίνεται με κάποιον τρόπο να πάρω full back up εφαρμογές, επαφές κτλ και να το κάνω.restore?

 

Υπαρχουν τροποι για full backup (titanium backup, mybackup κλτ) αλλα δε νομιζω πως θα λυθει ετσι το προβλημα, γιατι κατα πασα πιθανοτητα καποια εφαρμογη στο προκαλει αυτο.

Υπαρχουν εφαρμογες στο μαρκετ που αναλυουν λιγο καλυτερα τη καταναλωση της μπαταριας σε σχεση με το "μαμα" πχ αυτο και αυτο .

Κοιτα τουλαχιστον αν κατα τη διαρκεια της νυχτας σου κανει καποια pick ή αν η μπαταρια πεφτει ομοιομορφα

Link to comment
Share on other sites

40% ??? Είναι σίγουρα κάποια εφαρμογή... Ακόμα και wifi ανοιχτό να έχεις δεν παίζει να έχει τόσο κατανάλωση. Εκτός και αν έχεις και 3g και αλλάζει όλη την ώρα γιατί δεν έχει καλό σήμα εκεί που είσαι αλλά λαο πάλι μου ακούγεται υπερβολικό το 40%...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω την παρεα. Ειμαι ετοιμος να αποκτησω και εγω το Gnexus και εχω μια ερωτηση για τους κατοχους της συσκευης. Αληθευει οτι το κινητο εχει θεματα με την οθονη του?και μαλλον σοβαρα απο οτι φαινεται. Διαβαζα γενικα για το nexus στο xda και ειδα αυτο το thread "Galaxy Nexus Screen - What's Normal, What's Not."

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1394358

 

τα εχετε και εσεις αυτα τα προβληματα? Γιατι ενας απο τους λογους (και καλος) που θελω το κινητο ειναι φυσικα και η οθονη του. Και αυτα που ειδα και κατι σαν deal breaker για μενα.

thanks

Link to comment
Share on other sites

40% ??? Είναι σίγουρα κάποια εφαρμογή... Ακόμα και wifi ανοιχτό να έχεις δεν παίζει να έχει τόσο κατανάλωση. Εκτός και αν έχεις και 3g και αλλάζει όλη την ώρα γιατί δεν έχει καλό σήμα εκεί που είσαι αλλά λαο πάλι μου ακούγεται υπερβολικό το 40%...

 

πραγματικά όπως τα λέει ο djkostas20 . Ακόμα και το 3g δεν δικαιολογεί τόσο. Κατά την γνώμη μου εντόπισε πρώτα το πρόβλημα , κατέβασε ότι εφαρμογές μπορείς να βρεις για ανάλυση για να βρεις ακριβώς τι στο προκαλεί και πάτα μετά ένα ολικό φορμάτ να ναι σαν καινούργιο αφαιρώντας το πρόβλημα αυτό φυσικά.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συμφωνα με το δημιουργο δε δουλευει σε JB. το δοκιμασα τωρα και δεν ειδα διαφορα. εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι "ψυχολογικη" η διαφορα;

 

Το ξερω οτι λεει οτι δεν δουλευει. Επισης αυτο που ξερω ειναι οτι δουλευει αψογα. Δεν ακουγα ειδοποιησεις, τηλεφωνηματα, τιποτα. Δεν κανει επιλογη στους ηχους, γενικα ανεβαζει την ενταση του ηχειου στα παντα. Στο δικο μου παντως, και με τον αδερφο μου που το τσεκαρα πριν λιγο, δεν ειναι placebo, δουλευει αψογα! Εννοω οτι δεν ειναι ιδεα μου. Για να καταλαβεις οταν ειμαι σπιτι, κατεβαζω και δυο πατηματα την ενταση απο τα κουμπια, γιατι ειναι αρκετα δυνατο τωρα πια. Αρκει να το τρεξεις μια φορα και να κανεις και τις αναλογες ρυθμισεις, οχι απλα να το τρεξεις...εγω εχω βαλει στο 4 την ενταση και στο 2 τα μπασα και στα τρια ( speaker/headset/bluetooth ).

 

Κι εμενα φιλος μου το ειπε με galaxy nexus, με 4.1.1 που δουλευει αψογα!

 

Για ξανακανε μια δοκιμη, αφου φυσικα το ρυθμισεις πρωτα στις επιλογες που εχει. Θα ειναι λιγο παραξενο να μην δουλευει παντως....

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Το εχω λειτουργησει με ανοιχτο 3g και χωρις καθολου σημα και μου εχασε 30% στο 8ωρο.

Το 40% οπως ειπαμε ολοι ειναι θεμα καποιας εφαρμογης που "τραβαει" και μαλιστα αρκετη μπαταρια.

 

@pothead

δε διαβασα ολο το ποστ απο xda αλλα εγω δεν ειχα κανενα θεμα με την οθονη εκτος του οτι μου πηρε λιγη ωρα να συνηθισω την amoled(ειδικα το γκρι της) απλα σου προτεινω να μη μπεις σε αυτη τη διαδικασια.Οσο καιρο παρατηρω το θεμα εδω δεν εχω δει παραπανα..

Παρτο και αν κατι δεν παει καλα το γυρνας με DOA μεσα σε 7 μερες.

Η οθονη του συγκεκριμενου κινητο ειναι το δευτερο μεγαλο ατου του!

Link to comment
Share on other sites

Επισης (οσο αναφορα το volume+), βαλε τα ακουστικα, βαλε ενα τραγουδι να παιζει, και παιξε μεταξυ +4 και 0 στις ρυθμισεις του headset. Ή αν εχεις εναν μεγαλο σε διαρκεια ηχο, επελεξε τον, γυρισε στο volume+ και κανε το ιδιο. Εγω ακουω ξεκαθαρα την διαφορα!
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω την παρεα. Ειμαι ετοιμος να αποκτησω και εγω το Gnexus και εχω μια ερωτηση για τους κατοχους της συσκευης. Αληθευει οτι το κινητο εχει θεματα με την οθονη του?και μαλλον σοβαρα απο οτι φαινεται. Διαβαζα γενικα για το nexus στο xda και ειδα αυτο το thread "Galaxy Nexus Screen - What's Normal, What's Not."

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1394358

 

τα εχετε και εσεις αυτα τα προβληματα? Γιατι ενας απο τους λογους (και καλος) που θελω το κινητο ειναι φυσικα και η οθονη του. Και αυτα που ειδα και κατι σαν deal breaker για μενα.

thanks

 

ο καλυτερος τροπος να βεβαιωθεις για την οθονη ειναι να την δεις live σε καποιο καταστημα τυπου πλαισιο.τα δηθεν προβληματα που αναφερει ο τυπος στο xda ειναι απλως χαρακτηριστηκα μιας pentile matrix οθονης και ειναι φυσιολογικο να βρισκει διαφορες με την οθονη του galaxy s που τα συγκρινει και δεν ειναι pentile.τα galaxy s και s2 εχουν full rgb οθονες πιο χαμηλης αναλυσης.

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω την παρεα. Ειμαι ετοιμος να αποκτησω και εγω το Gnexus και εχω μια ερωτηση για τους κατοχους της συσκευης. Αληθευει οτι το κινητο εχει θεματα με την οθονη του?και μαλλον σοβαρα απο οτι φαινεται. Διαβαζα γενικα για το nexus στο xda και ειδα αυτο το thread "Galaxy Nexus Screen - What's Normal, What's Not."

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1394358

 

τα εχετε και εσεις αυτα τα προβληματα? Γιατι ενας απο τους λογους (και καλος) που θελω το κινητο ειναι φυσικα και η οθονη του. Και αυτα που ειδα και κατι σαν deal breaker για μενα.

thanks

 

Ειχα και εγω διαφορες αμφιβολιες μεχρι που το αγορασα και διαψευστηκα πληρως ως προς αυτες. :p

Η οθονη του ειναι εξαιρετικη και για να την αξιολογησεις στο επακρο θα προτεινα να ανεβασεις στο φουλ την φωτεινοτητα.Προσωπικα θεωρω την οθονη το πιο δυνατο του σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την απίστευτη ******* να περάσω την εφαρμογή LBE Privacy Guard χωρίς να διαβάσω τις αξιολογήσεις. Μακριά δεν δουλεύει στην jelly bean.Το κινητό μπαίνει σε ένα ατελείωτο bootloop, nandroid back up δεν έχω πάρει, την έκατσα.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την απίστευτη ******* να περάσω την εφαρμογή LBE Privacy Guard χωρίς να διαβάσω τις αξιολογήσεις. Μακριά δεν δουλεύει στην jelly bean.Το κινητό μπαίνει σε ένα ατελείωτο bootloop, nandroid back up δεν έχω πάρει, την έκατσα.

 

δοκιμασε να ξεκινησεις το κινητο σε safe mode,οταν δεις τη μαυρη οθονη με τη λεξη google κρατα πατημενο το volume down μεχρι να μπει στην αρχικη οθονη,μπορει να κανει και ενα λεπτο αυτο, και δεις κατω να γραφει safe mode.με αυτο το τροπο ξεκιναει τη λειτουργια του μονο με τις μαμισιες εφαρμογες οποτε θα απεγκαταστησεις αυτο που θες

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να ξεκινησεις το κινητο σε safe mode,οταν δεις τη μαυρη οθονη με τη λεξη google κρατα πατημενο το volume down μεχρι να μπει στην αρχικη οθονη,μπορει να κανει και ενα λεπτο αυτο, και δεις κατω να γραφει safe mode.με αυτο το τροπο ξεκιναει τη λειτουργια του μονο με τις μαμισιες εφαρμογες οποτε θα απεγκαταστησεις αυτο που θες

 

Aδελφέ με έσωσες, αυτό με το safe mode δεν το ήξερα. Αυτό το τηλέφωνο δεν μπρικάρει λέμε :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...