Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικα ηταν τελειως τυχη που το βρηκα,αυτο το κολπο το εγραψε ενας τυπος με μολις 6 post στο thread του asus transformer:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1151105&page=2

ειναι στο τελος

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτο παντως ειναι αλλο ενα επιχειρημα γιατι ειναι καλο να εχουμε τη τελευταια εκδοση του λειτουργικου.. :rolleyes:

δεν ειναι και λιγα τελικα αυτα που βελτιωνονται , εστω και αν ειναι μικρα και ασημαντα, δε ξερεις ποτε θα τα χρειαστεις (γιατι στο 4.1 το μεγαλυτερο βαρος των συζητησεων εχει δοθει -δικαιως- στο butter) , αλλα δυστυχως μερικοι χαρακτηριζουν αναβαθμισολαγνεια το να θελουμε συνεχες και διαρκες support..

σκεφτηκα δηλαδη φιλο μου με razr που σκεφτοταν το hdmi σα λυση σε καποιους χωρους, αλλα τον απετρεπε το συγκεκριμενο προβλημα

ακομα και την ics που εχει κυκλοφορησει εξω να βαλει, λυση δε θα εχει και jb δε νομιζω οτι υπαρχει ακομα..

(και επισημο δε θα υπαρξει μαλλον ποτε)

ειναι κριμα να εχεις το hw και να μην εχεις το καταλληλο sw να το εκμεταλλευτεις οσο το δυνατον καλυτερα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε την 4.0.4 εκδοση πότε θα δώσει η Samsung την 4.1 ή πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας;
Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε την 4.0.4 εκδοση πότε θα δώσει η Samsung την 4.1 ή πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας;

 

Και βέβαια θα σας τη δωσει , απλά θα το κάνει με κάποιους μήνες καθυστέρηση ως συνήθως (τη τελευταία φορά έκανε 4 μήνες )

 

Κι εμένα samsung branded ήταν πάντως , αλλά δεν πήρα nexus για να την περιμένω τη samsung και τη κάθε samsung , η λύση είναι αρκετά απλή

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ξερει μηπως κανεις που μπορω να βρω αυθεντικο μπροστινο κρυσταλο για την οθονη; μου εχει γρατσουνιστει και θελω να το αλλαξω. Χωρις digitizer. Βλεπω στο eBay καποια με 10€ αλλα δν πιστευω οτι ειναι αυθεντικα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει μηπως κανεις που μπορω να βρω αυθεντικο μπροστινο κρυσταλο για την οθονη; μου εχει γρατσουνιστει και θελω να το αλλαξω. Χωρις digitizer. Βλεπω στο eBay καποια με 10€ αλλα δν πιστευω οτι ειναι αυθεντικα.

 

Το μπροστινο κρυσταλλο που λες ειναι το Digitizer.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Εχω την εντυπωση πως ειναι 2 στρωματα. Ενα το εξωτερικο που ειναι και η προστασια και ενα το εσωτερικο που ειναι το digitizer. Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια. Το θεμα ειναι μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω αυθεντικο και οχι κινεζικο χωρις να παω στην αντιπροσωπεια και να φυγω χουφτωμενος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Εχω την εντυπωση πως ειναι 2 στρωματα. Ενα το εξωτερικο που ειναι και η προστασια και ενα το εσωτερικο που ειναι το digitizer. Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια. Το θεμα ειναι μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω αυθεντικο και οχι κινεζικο χωρις να παω στην αντιπροσωπεια και να φυγω χουφτωμενος.

 

 

Δες εδω για το κοστος.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1474979

 

δεν ξερω πόσο ευκολα μπορεις να το κανεις μονο σου

 

και εδω στο ebay για να στο αλλαξουν http://www.ebay.co.uk/itm/REPAIR-SERVICE-FOR-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-i9250-COMPLETE-LCD-DIGITIZER-SCREEN-/200812559847?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item2ec15c7de7

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρει και μένα. Αλλάζει μόνο το τζάμι μπροστά ή πρέπει να αλλαχτεί όλη η οθόνη(200€ στην Ελλάδα)? Έχει σπάσει το νέξους του φίλου μου αλλά το touch υπακούει παντού. Απλώς έχει σπάσει το κρύσταλλο.

 

Από το xda με μία προχειρη ανάγνωση του OP καταλαβαίνω ότι αλλάζει όλη η οθόνη!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρει και μένα. Αλλάζει μόνο το τζάμι μπροστά ή πρέπει να αλλαχτεί όλη η οθόνη(200€ στην Ελλάδα)? Έχει σπάσει το νέξους του φίλου μου αλλά το touch υπακούει παντού. Απλώς έχει σπάσει το κρύσταλλο.

 

Από το xda με μία προχειρη ανάγνωση του OP καταλαβαίνω ότι αλλάζει όλη η οθόνη!

 

Δυστυχως το εξωτερικο στρωμα ειναι κολλημενο με ολη την υπολοιπη οθονη και θελει ολο αλλαγη.

Ειχα διαβασει για αυτο σε ενα disassembly review του galaxy s3 και ελεγε πως ειναι ακριβως οπως και στο galaxy nexus οποτε προσοχη στην οθονη!

Link to comment
Share on other sites

Όλο αλλαγή θέλει παιδιά και λέγεται digitizer, δεν είναι ένα απλό τζαμάκι γιατί μιλάμε για οθόνες αφής.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω για το κοστος.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1474979

 

δεν ξερω πόσο ευκολα μπορεις να το κανεις μονο σου

 

και εδω στο ebay για να στο αλλαξουν http://www.ebay.co.uk/itm/REPAIR-SERVICE-FOR-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-i9250-COMPLETE-LCD-DIGITIZER-SCREEN-/200812559847?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item2ec15c7de7

Απ οτι φαινεται δεν ειναι οσο ευκολο νομιζα.ειδικα το κοματι με το heat gun. Στο link του eBay ειναι για να σου αλλαξουν και οθονη μαζι που ναι μεν ειναι πιο ευκολο αλλα κοστιζει πολυ ακριβα.

Μπορεις να αλλαξεις μονο το κρυσταλο αλλα πρεπει να το ξεκολησεις απο την οθονη και πρεπει να ειναι τραγικα δυσκολο να το κανεις και μετα να το ξανακολησεις σωστα..

http:// http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=170902771609&index=3&nav=SEARCH&nid=61891084815

Εδω αυτος δινει το μπροστινο καλυμα αλλα δεν ξερω αν ειναι αυθεντικο.

Edited by Arvylas
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι φαινεται δεν ειναι οσο ευκολο νομιζα.ειδικα το κοματι με το heat gun. Στο link του eBay ειναι για να σου αλλαξουν και οθονη μαζι που ναι μεν ειναι πιο ευκολο αλλα κοστιζει πολυ ακριβα.

Μπορεις να αλλαξεις μονο το κρυσταλο αλλα πρεπει να το ξεκολησεις απο την οθονη και πρεπει να ειναι τραγικα δυσκολο να το κανεις και μετα να το ξανακολησεις σωστα..

http:// http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=170902771609&index=3&nav=SEARCH&nid=61891084815

Εδω αυτος δινει το μπροστινο καλυμα αλλα δεν ξερω αν ειναι αυθεντικο.

 

Πρόσεχε γιατι τον τελευταίο μήνα έχει φάει κάμποσες κόκκινες κάρτες στο ebay ο συγκεκριμένος

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να στελνω sms με παραπανω χαρακτηρες? δοκιμασα προγραμματακια τυπου handcent αλλα μου φαινονται παραφορτωμενα με αχρηστα πραγματα και σερνονται...εχετε να προτεινετε καποιο καλυτερο?
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις στοκ ρομ οι μονες 2 επιλογες ειναι χαντσεντ η go SMS.δοκιμασε το go SMS αλλα θα πας settings-application settings-running mode και θα επιλεξεις lite.ετσι θα σου εχει μονο τα απαραιτητα και θα ελαφρυνει πολυ σαν εφαρμογη

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις στοκ ρομ οι μονες 2 επιλογες ειναι χαντσεντ η go SMS.δοκιμασε το go SMS αλλα θα πας settings-application settings-running mode και θα επιλεξεις lite.ετσι θα σου εχει μονο τα απαραιτητα και θα ελαφρυνει πολυ σαν εφαρμογη

 

εγώ με το go sms με android greek keyboard δεν μου δίνει 160 χαρακτήρες. Θέλει κάποια ρύθμιση ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

εγώ με το go sms με android greek keyboard δεν μου δίνει 160 χαρακτήρες. Θέλει κάποια ρύθμιση ?

 

ναι

πας settings(του go sms)->καρτελα "advanced"-> send settings->enable locale support και στο supported languages επελεξε greek

Μπορει να χρειαστει επανεκκινηση η εφαρμογη για να στρωσει

Link to comment
Share on other sites

ναι

πας settings(του go sms)->καρτελα "advanced"-> send settings->enable locale support και στο supported languages επελεξε greek

Μπορει να χρειαστει επανεκκινηση η εφαρμογη για να στρωσει

 

άψογος! thanks! Τώρα μένει ένας άλλος launcher για να κάνω customize τα icons κάτω κάτω ..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

σε πολλα καινουρια ειναι ετσι η οθονη, το κοιτουσα γιατι εσπασε ενος φιλου το arc s. ειναι ακριβο ανταλλακτικο αλλα αν ξερεις ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια. δεν ειναι βεβαια iphone, αλλα... αν θες να το αλλαξεις μη παρεις μονο digitizer αλλα ολοκληρο το κομματι, με οθονη
Link to comment
Share on other sites

Στα samsung είναι έτσι από το gs1

Μα και η apple δεν έλεγαν ότι στο 5 θα υιοθετήσει αυτή τη λύση για να χει πιο λεπτή οθόνη ?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω εδω,αλλα θελω τη γνωμη σας.Εχω το galaxy s2 κανα χρονο τωρα.Ειμαι υπερευχαριστημενος μεχρι στιγμης απ το κινητο,χωρις πολλα προβληματα.Τον τελευταιο καιρο εχω φαει σκαλωμα κ ψηνομαι να το αλλαξω για το nexus.Κατι η τιμη του που επεσε στα 350ευρω,κατι η μεγαλυτερη κ καλυτερη οθονη οπως κ η pure ics που εχει,χωρις να εξαρτωμαι απ την καθε samsung για το ποτε θα δωσει τη νεοτερη εκδοση android,μ εχουν βαλει σ αυτο το τριπακι...Αξιζει να δωσω το s2 για το nexus ??
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω εδω,αλλα θελω τη γνωμη σας.Εχω το galaxy s2 κανα χρονο τωρα.Ειμαι υπερευχαριστημενος μεχρι στιγμης απ το κινητο,χωρις πολλα προβληματα.Τον τελευταιο καιρο εχω φαει σκαλωμα κ ψηνομαι να το αλλαξω για το nexus.Κατι η τιμη του που επεσε στα 350ευρω,κατι η μεγαλυτερη κ καλυτερη οθονη οπως κ η pure ics που εχει,χωρις να εξαρτωμαι απ την καθε samsung για το ποτε θα δωσει τη νεοτερη εκδοση android,μ εχουν βαλει σ αυτο το τριπακι...Αξιζει να δωσω το s2 για το nexus ??

 

Pure ics? ε, εχεις μεινει πισω. Εμεις εχουμε εδω και καιρο jb :)

Η αποψη μου ειναι να περιμενεις λιγο, οσως συντομα παρουσιαστει το επομενο (ή τα επομενα ) νεξους.

Ισως βεβαια, ακομη και μετα την παρουσιαση του διαδοχου, να αξιζει τελικα να αγορασεις το παρον μοντελο. Αλλα καλυτερα ειναι να περιμενεις πρωτα να δεις και μετα να αποφασισεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Pure ics? ε, εχεις μεινει πισω. Εμεις εχουμε εδω και καιρο jb :)

Η αποψη μου ειναι να περιμενεις λιγο, οσως συντομα παρουσιαστει το επομενο (ή τα επομενα ) νεξους.

Ισως βεβαια, ακομη και μετα την παρουσιαση του διαδοχου, να αξιζει τελικα να αγορασεις το παρον μοντελο. Αλλα καλυτερα ειναι να περιμενεις πρωτα να δεις και μετα να αποφασισεις.

 

Εξαρτάται από το τι ζητάει και από τι μπάτζετ διαθέτει!

Σωστα ναα περιμένει αν έχει σκοπό να δώσει 500+ για να μην πώ 599 με σιγουριά! Αλλιώς δεν θεωρώ ότι θα πέσει κάτω από τα 300 εύκολα το νεξους όπως δεν έκανε και το S οπότε άμα είναι να περιμένει για να βγούν για να πέσει η τιμή πάλι δεν αξίζει. Είναι ήδη σε πολύ καλή τιμή για αυτά που δίνει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι ζητάει και από τι μπάτζετ διαθέτει!

Σωστα ναα περιμένει αν έχει σκοπό να δώσει 500+ για να μην πώ 599 με σιγουριά! Αλλιώς δεν θεωρώ ότι θα πέσει κάτω από τα 300 εύκολα το νεξους όπως δεν έκανε και το S οπότε άμα είναι να περιμένει για να βγούν για να πέσει η τιμή πάλι δεν αξίζει. Είναι ήδη σε πολύ καλή τιμή για αυτά που δίνει.

 

Σιγουρα εξαρταται απο το μπατζετ.

Απλα περιμενοντας δεν εχει να χασει κατι. Ισως ουτε και να κερδισει τελικα, αλλα ποτε δεν ξερεις. Το καινουριο θα εχει 599, αλλα μπορει να του αρεσει τοσο, που να αποφασισει να τα δωσει. Γι αυτο το λεω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ασε που οταν βγει το καινουριο πιθανοτατα να εχει να διαλεξει κατασκευαστη και design, αλλα και η τιμη του τωρινου θα πεσει!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...