Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα δεν κρατηθηκα...μολις εγινα google branded και πηρα jelly bean...οταν μπουμε στον bootloader μετα πως βγαινουμε? απλα παταμε το power ετσι?

EDIT: Ok το βρηκα...αναλογα με το τι θες να κανεις πατας τα volume up,down και για να επιλεξεις αυτο που θες πατας το power...

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και ιδιαιτερα τον djkostas

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα δεν κρατηθηκα...μολις εγινα google branded και πηρα jelly bean...οταν μπουμε στον bootloader μετα πως βγαινουμε? απλα παταμε το power ετσι?

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και ιδιαιτερα τον djkostas

με το volume κινεισαι στις επιλογες, μια απο αυτες ειναι το Start οπου ανοιγει κανονικα το κινητο, τα υπολοιπα ειναι προφανη τι σημαινουν :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβες όπως οι υπόλοιποι το βρίσκω! Ωστόσο γιατι στέλνεις μήνυμα στη voda? Η εφαρμογή της είναι πολύ καλή!

 

αν το ψοθντερ αυτο δουλευει καλα γιατι να εχω κι αλλη εφαρμογη να τρεχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το ερωτημα σου απο sam σε google το βρισκω σχεδον απιθανο να αντιμετωπισεις προβλημα.Αρκει ο bootloader να ειναι κλειδωμενος και να ειναι unrooted το κινητο

 

ο κλειδωμενος ή ξεκλειδωτος booloader δε παιζει κανενα ρολο, εγω εκανα ΟΤΑ με ξεκλειδωτο, τον εχω μονιμα ετσι

 

το root μπορει οντως να προκαλεσει θεμα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ο κλειδωμενος ή ξεκλειδωτος booloader δε παιζει κανενα ρολο, εγω εκανα ΟΤΑ με ξεκλειδωτο, τον εχω μονιμα ετσι

 

το root μπορει οντως να προκαλεσει θεμα

 

Με bootloader ξεκλείδωτο και rooted, το κινητο παίρνει μια χαρά τα ΟΤΑ, απλά θα χαθεί το root. Αυτό που εννοεί ο afilopou είναι ότι αν χρειαστεί να πάει στο service, τότε το κινητό πρέπει να γίνει unrooted και ο bootloader να είναι κλειδωμένος.

Link to comment
Share on other sites

ο κλειδωμενος ή ξεκλειδωτος booloader δε παιζει κανενα ρολο, εγω εκανα ΟΤΑ με ξεκλειδωτο, τον εχω μονιμα ετσι

 

το root μπορει οντως να προκαλεσει θεμα

 

 

Για OTA απλώς χρειάζεται ο στοκ recovery και όχι κάποιος άλλος! Δεν μας ενδιαφέρει ο bootloader και λογικά θα χαυεί το root!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για ΟΤΑ updates, υπενθυμίζω ότι μπορείτε να βάλετε και κάποιο OTA Rootkeeper για να μη χρειάζεται να το κάνετε ρουτ κάθε φορά μετά από ενημερώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για ΟΤΑ updates, υπενθυμίζω ότι μπορείτε να βάλετε και κάποιο OTA Rootkeeper για να μη χρειάζεται να το κάνετε ρουτ κάθε φορά μετά από ενημερώσεις.

 

Πολύ ενδιαφέρον. Δώσε καμμιά πληροφορία παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα τροπο να παιξω μια ταινια 720p 6.7gb μεσω hdmi στην τηλεοραση αλλα για να περασουν και οι υποτιτλοι στην οθονη επρεπε να παιξει με s/w acceleration και ειχε πολυ lag ετσι.ενας τυπος στο xda ομως προτεινε μια λυση η οποια μου δουλεψε.πας στις ρυθμισεις-επιλογες για προγραμματιστες και τικαρεις αυτο που λεει "απενεργοποιηση επικαλυψεων h/w".μετα εβαλα τον bs player να παιξει μια ταινια με h/w acceleration bs engine και εμφανιστηκαν κανονικα οι υποτιτλοι στην οθονη.απλα απ οτι εγραφε αυτος που το προτεινε μονο ο bs για την ωρα παιζει καλα με h/w acceleration

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε πιο νωρις ο djkostas, ειναι λιγο κουραστικο το ολο θεμα "ρωταω το παραμικρο γιατι βαριεμαι να ψαξω ενα λεπτο τα threads". Εγω οταν πηρα την συσκευη, και καταλαβα οτι δεν βγαζει το 4.1.1 update, εκανα ενα απλο google search "galaxy nexus 4.1.1 ota update" και στα results μου εβγαλε και τον οδηγο του Κωστα στο myphone.gr. Τοσο απλο ητανε.

 

Και οσο αναφορα την περιπτωση της εγγυησης, πρεπει να ειναι κλειδωμενος ο bootloader και να μην ειναι root η συσκευη. Δεν τους νοιαζει τιποτε αλλο σχετικα με google και samsung.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κάτι το κινητό μου και θα ήθελα να δώ αν το έχει προσέξει και κάποιος άλλος.

Στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης όπως το κοιτάω, εκεί που ενώνεται η οθόνη με το πλαίσιο, δεν κάνει αυτό το "δοντάκι", την διαφορά επιπέδου που έχει σε όλη την υπόλοιπη οθόνη.

Δηλαδή περνώντας το δάχτυλο απο εκεί, η οθόνη είναι στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με το πλαίσιο, ενώ σε όλα τα υπόλοιπα σημεία είναι ελαφρώς "χωστή".

 

Τώρα το παρατήρησα, αλλά δεν ξέρω αν απο την αρχή ήταν έτσι. Εϊναι 1 μήνα απο το πλαίσιο.

Βέβαια αν το πιέσω εκεί, δεν έχει καθόλου μπαλάντζο, δεν κουνιέται τίποτα, ούτε τρίζει...φαίνεται να είναι έτσι απο τη μάνα του.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος??

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κάτι το κινητό μου και θα ήθελα να δώ αν το έχει προσέξει και κάποιος άλλος.

Στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης όπως το κοιτάω, εκεί που ενώνεται η οθόνη με το πλαίσιο, δεν κάνει αυτό το "δοντάκι", την διαφορά επιπέδου που έχει σε όλη την υπόλοιπη οθόνη.

Δηλαδή περνώντας το δάχτυλο απο εκεί, η οθόνη είναι στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με το πλαίσιο, ενώ σε όλα τα υπόλοιπα σημεία είναι ελαφρώς "χωστή".

 

Τώρα το παρατήρησα, αλλά δεν ξέρω αν απο την αρχή ήταν έτσι. Εϊναι 1 μήνα απο το πλαίσιο.

Βέβαια αν το πιέσω εκεί, δεν έχει καθόλου μπαλάντζο, δεν κουνιέται τίποτα, ούτε τρίζει...φαίνεται να είναι έτσι απο τη μάνα του.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος??

 

Και μένα έτσι είναι! Νομίζω καθαρά θέμα κατασκευής...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Υπαρχει περιπτωση η εφαρμογη της samsung Social Hub να περαστει με καποιο τροπο στο Nexus και να δουλεψει;Βρηκα ενα λινκ απο xda οπου με root manager μεταφερεις την εφαρμογη στο system/app και μετα τρεχει κανονικα..Το δοκιμασα αλλα τιποτα..Καμια ιδεα;Αν γινεται φυσικα...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κάτι το κινητό μου και θα ήθελα να δώ αν το έχει προσέξει και κάποιος άλλος.

Στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης όπως το κοιτάω, εκεί που ενώνεται η οθόνη με το πλαίσιο, δεν κάνει αυτό το "δοντάκι", την διαφορά επιπέδου που έχει σε όλη την υπόλοιπη οθόνη.

Δηλαδή περνώντας το δάχτυλο απο εκεί, η οθόνη είναι στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με το πλαίσιο, ενώ σε όλα τα υπόλοιπα σημεία είναι ελαφρώς "χωστή".

 

Τώρα το παρατήρησα, αλλά δεν ξέρω αν απο την αρχή ήταν έτσι. Εϊναι 1 μήνα απο το πλαίσιο.

Βέβαια αν το πιέσω εκεί, δεν έχει καθόλου μπαλάντζο, δεν κουνιέται τίποτα, ούτε τρίζει...φαίνεται να είναι έτσι απο τη μάνα του.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος??

 

 

Το ίδιο ακριβώ είναι και στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κάτι το κινητό μου και θα ήθελα να δώ αν το έχει προσέξει και κάποιος άλλος.

Στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης όπως το κοιτάω, εκεί που ενώνεται η οθόνη με το πλαίσιο, δεν κάνει αυτό το "δοντάκι", την διαφορά επιπέδου που έχει σε όλη την υπόλοιπη οθόνη.

Δηλαδή περνώντας το δάχτυλο απο εκεί, η οθόνη είναι στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με το πλαίσιο, ενώ σε όλα τα υπόλοιπα σημεία είναι ελαφρώς "χωστή".

 

Τώρα το παρατήρησα, αλλά δεν ξέρω αν απο την αρχή ήταν έτσι. Εϊναι 1 μήνα απο το πλαίσιο.

Βέβαια αν το πιέσω εκεί, δεν έχει καθόλου μπαλάντζο, δεν κουνιέται τίποτα, ούτε τρίζει...φαίνεται να είναι έτσι απο τη μάνα του.

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος??

Εμένα δεν είναι έτσι. Η οθόνη απέχει εξίσου από κάθε πλευρά του πλαισίου. Δε χρειάζεται να σε προβληματίζει βέβαια γιατί πολλές συσκευές έχουν αυτό το "πρόβλημα". Είναι καθαρά θέμα δικό σου, αν σε πειράζει ή όχι όταν πηγαίνει σε αυτό το σημείο το μάτι σου.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

ενταξει κι εσεις , τι καθεστε και παρατηρειτε ? :p

 

εψαχνα τροπο να παιξω μια ταινια 720p 6.7gb μεσω hdmi στην τηλεοραση αλλα για να περασουν και οι υποτιτλοι στην οθονη επρεπε να παιξει με s/w acceleration και ειχε πολυ lag ετσι.ενας τυπος στο xda ομως προτεινε μια λυση η οποια μου δουλεψε.πας στις ρυθμισεις-επιλογες για προγραμματιστες και τικαρεις αυτο που λεει "απενεργοποιηση επικαλυψεων h/w".μετα εβαλα τον bs player να παιξει μια ταινια με h/w acceleration bs engine και εμφανιστηκαν κανονικα οι υποτιτλοι στην οθονη.απλα απ οτι εγραφε αυτος που το προτεινε μονο ο bs για την ωρα παιζει καλα με h/w acceleration

 

φιλε μου το δοκιμαζω τωρα , αν οντως δουλεψει εισαι απλα ενας μικρος θεουλης! :D

 

παντως ναι τελικα μονο ο bs παιζει τα παντα, αλλα δυστυχως το ui του ειναι λιγο ενοχλητικο στη συσκευη μας

ελπιζω να το βελτιωσουν στο μελλον

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα ακολουθησα τις οδηγιες που εδινε ο τυπος στο xda,δεν το ανακαλυψα εγω το κολπο.να διορθωσω οτι με h/w accel. bs engine παει λιγο αργα,αλλα με h/w acceleration system παλι στον bs παει σφαιρα και δειχνει και υποτιτλους.

οντως ειναι λιγο ενοχλητικος ο bs στη χρηση αλλα με αυτον γινεται δουλεια μονο για την ωρα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ολα τα υπολοιπα τα ειχα ψαξει μεχρι αηδιας, αλλα τη συγκεκριμενη developer option δεν την ηξερα , συνεπως δεν ειχα υποτιτλους με hw decoding

 

και μαλιστα απο οτι βλεπω στα γρηγορα και στο tablet μου με ics , δεν υπαρχει η συγκεκριμενη επιλογη

 

α ρε jelly bean, για αυτο σε αγαπαμε!:p

 

EDIT

οντως δουλευει!! παει και το ui του player πλεον στην οθονη, αρα μαζι και οι υποτιτλοι

επισης πλεον μπορεις να κανεις resize και σε hw acc , οποτε δε σε νοιαζει και σε ποια τηλεοραση το παιζεις

 

ΥΓ το bs engine , δουλευει απροβληματιστα σε οτιδηποτε και αν του εχω πεταξει

το hw system , ειναι στην ουσια οτι παιζει ο στοκ player , οποτε μπορει να μην εχεις ηχο ή να μην ανοιγει και καθολου

μου κανει εντυπωση που ειχες αυτη την εμπειρια, γιατι στην ουσια αυτο θελουμε να κανουν οι επιπλεον Players , να κανουν hw decoding την εικονα και sw τον ηχο

 

αυτο κανει και ο dice, απλα ο bs το κανει καλυτερα

 

για την ιστορια , δοκιμασα τωρα ταινια 7.4 GB 720p ,η οποια εχει και 1280x720 αναλυση και 5.1 ηχο

 

μονο με bs engine ανοιγει, με system οχι, με dice ουτε , με mx ψοφος

και εχω υποτιλους , ειμαι πανευτυχης!!!

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ενα br rip εβαλα των 2.6 giga και με bs engine πηγαινε αργα,οταν εβαλα hw system ολα μια χαρα,βαζω τωρα ενα 720p 6.8 giga να δω πως θα πηγαινει απο θεμα ταχυτητας

παντως media player το καναμε το nexus τελικα

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

δε λες παλι καλα που εχουμε την επιλογη και κανουμε τη δουλεια μας ?

το 6.8 παντως πιθανολογω οτι με system δε θα ανοιγει καν και στα tv rip που μπορει να ανοιγουν δε θα εχεις ηχο

 

απο περιεργεια αυτο το οποιο ελεγες πριν ηταν mp4, avi , mkv?

 

για δοκιμασε και πες μας

 

ΥΓ εγω θα το κανω media player το κινητο, θα κλεινω το pc που εχω στο σαλονι να γλιτωνω ρευμα :p:p:p

 

μη σου πω οτι θα κατεβαζω απευθειας torrent σε αυτο για μηδενικη καταναλωση

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δε λες παλι καλα που εχουμε την επιλογη και κανουμε τη δουλεια μας ?

το 6.8 παντως πιθανολογω οτι με system δε θα ανοιγει καν και στα tv rip που μπορει να ανοιγουν δε θα εχεις ηχο

 

απο περιεργεια αυτο το οποιο ελεγες πριν ηταν mp4, avi , mkv?

 

για δοκιμασε και πες μας

 

ΥΓ εγω θα το κανω media player το κινητο, θα κλεινω το pc που εχω στο σαλονι να γλιτωνω ρευμα :p:p:p

 

μη σου πω οτι θα κατεβαζω απευθειας torrent σε αυτο για μηδενικη καταναλωση

 

λοιπον το 6.8 γιγα που εβαλα ειναι mkv με 6 καναλο ηχο,με h/w system επαιξε κανονικα με φουλ ταχυτητα αλλα χωρις ηχο,με bs engine h/w παλι με φουλ ταχυτητα αλλα και ηχο.

αυτο που μου πηγαινε αργα με bs engine ηταν BRRip XviD και μικρο κιολας μονο 700 mb:wacko:

οσο για το τορρεντ στη δουλεια που εχουμε wifi κατεβαζω επεισοδια σειρων στο nexus,μετα και τους υποτιτλους και ειναι ετοιμο.με το νεξους δε χρειαζεσαι pc τελικα

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ενταξει συμβαινουν και περιεργα, τα μεγαλα mkv ηταν το προβλημα , γιατι τα 700αρια ειδικα τα avi παιζουν και με sw

μπορει ομως να υπαρχουν αρχεια σαν και αυτο που ανεφερες που ο στοκ player μπορει να το παιζει καλυτερα, απλα να θες εναν επιπλεον player για υποτιτλους

το συγκεκριμενο δηλαδη θα το επαιζες με οποιονδηποτε αν εβαζες σκετο hw decoding (ειτε με mx , ειτε με dice γιατι στην ουσια αυτο κανει το hw system παιζει οτι παιζει κανονικα η συσκευη σου, αναλογα τη συσκευη. σε πιο αδυναμη συσκευη που ειχα παλια προτιμουσα αυτο το decoding για τα avi, γιατι κανενoς player δεν ηταν εξισου καλο με το στοκ ) , ομως για τα γομαρια hd τη σωστη δουλεια τη κανει η bs engine :cool:

 

εβαλα τωρα κι αλλο ενα 5.5 GB για να δω το βραδυ και παιζει επισης περιφημα :D

 

σε ευχαριστω και παλι, πραγματικα μου φτιαξες τη μερα γιατι ειχα παρει τον mhl adaptor ξεροντας το θεμα (απο προηγουμενη συσκευη) και ηξερα οτι θα περιοριζομουν στα avi λογω υποτιτλων, επειδη ομως προτιμω παντα να βλεπω hd , τωρα θα παρει φωτια το κινητο :p

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...