Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα το έχει κανονικά! Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

Μαλλον δεν το ειπα σωστα. Εννοω τα google cards. Γιατι η αναζητηση δουλευει μια χαρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μαλλον δεν το ειπα σωστα. Εννοω τα google cards. Γιατι η αναζητηση δουλευει μια χαρα.

 

Εμένα στα settings έχει 4 καρτέλες.

 

Google Now και από κάτω λέει "off"

Voice

Phone search

Privacy etc

 

Δεν μιλάω για την αρχική που σου δείχνει το μικρόφωνο αλλά όταν πατήσεις μενού και μετά ρυθμίσεις(settings)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στα settings έχει 4 καρτέλες.

 

Google Now και από κάτω λέει "off"

Voice

Phone search

Privacy etc

 

Δεν μιλάω για την αρχική που σου δείχνει το μικρόφωνο αλλά όταν πατήσεις μενού και μετά ρυθμίσεις(settings)

:blink::blink:

Οσο ειχα τη γλωσσα στα ελληνικα, η επιλογη google now δεν υπηρχε.

Γυρισα τη γλωσσα στα αγγλικα και εμφανιστηκε. Μετα ομως εβαλα το google now στο off, οπως εσυ και ξαναγυρισα τη γλωσσα στα ελληνικα και η επιλογη αυτη εξαφανιστηκε.

Τωρα που γυρισα παλι σρα αγγλικα, δεν μου το ξαναεμφανιζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink:

Οσο ειχα τη γλωσσα στα ελληνικα, η επιλογη google now δεν υπηρχε.

Γυρισα τη γλωσσα στα αγγλικα και εμφανιστηκε. Μετα ομως εβαλα το google now στο off, οπως εσυ και ξαναγυρισα τη γλωσσα στα ελληνικα και η επιλογη αυτη εξαφανιστηκε.

Τωρα που γυρισα παλι σρα αγγλικα, δεν μου το ξαναεμφανιζει.

 

Ποια αγγλικά έβαλες? Έχει πολλές χώρες. Μήπως παίζει μόνο με τα US?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποια αγγλικά έβαλες? Έχει πολλές χώρες. Μήπως παίζει μόνο με τα US?

Το δοκιμασα και αυτο αλλα μπα...

Τρελα πραγματα!!

Ευχαριστω παντως Κωστα...

 

EDIT: Επανεφερα ενα backup που ειχα παρει πριν λιγες μερες και ολα καλα τωρα.

Δεν ξερω τι ειχε παθει. Μαλλον εγω κατι ειχα κανει λαθος...

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο αλλα μπα...

Τρελα πραγματα!!

Ευχαριστω παντως Κωστα...

 

EDIT: Επανεφερα ενα backup που ειχα παρει πριν λιγες μερες και ολα καλα τωρα.

Δεν ξερω τι ειχε παθει. Μαλλον εγω κατι ειχα κανει λαθος...

 

 

 

Και μένα το είχε κάνει αυτο και μετά καμμια 20αρια μέρες γυρισα τη γλώσσα στα αγγλικά και μου εμφάνισε την επιλογή ενεργοποίησης του Google now.

Πριν δε μπορούσα να το ενεργοποιησω με τίποτα.

Παράξενα πράγματα.: )

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Aν το παρακάτω κυκλοφορήσει (σχεδόν σίγουρα) στα 599 ευρώ (ή το ισότιμο σε δραχμές :lol: ) τότε στα 369 το i9250 εξακολουθεί να αποτελεί την απόλυτη αγορά!

 

http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Nexus-successor-said-to-pack-a-1.5GHz-dual-core-CPU-same-4.65-inch-screen_id33514

 

άν έχει όντως micro sd + λίγο μεγαλύτερη οθόνη και εγώ το παίρνω με μιας πουλώντας το note μου!

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: πως μπορώ σε stock 4.1.1 να έχω 160 χαρακτήρες στα sms πέρα απο το GO SMS PRO ? Κάπου είχε αναφερθεί αλλά δεν το βρίσκω..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

άν έχει όντως micro sd + λίγο μεγαλύτερη οθόνη και εγώ το παίρνω με μιας πουλώντας το note μου!

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: πως μπορώ σε stock 4.1.1 να έχω 160 χαρακτήρες στα sms πέρα απο το GO SMS PRO ? Κάπου είχε αναφερθεί αλλά δεν το βρίσκω..

 

Εγκατέστησε το Handcent SMS και είσαι μια χαρά.

 

Το έκαναν update προχθές και δουλεύει χωρίς πρόβλημα στην υποστήριξη ελληνικών.

 

Πέρα από αυτό, εξαφανίστηκε και το πρόβλημα που είχε "Hidden Sender Address"

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το Handcent SMS και είσαι μια χαρά.

 

Το έκαναν update προχθές και δουλεύει χωρίς πρόβλημα στην υποστήριξη ελληνικών.

 

Πέρα από αυτό, εξαφανίστηκε και το πρόβλημα που είχε "Hidden Sender Address"

 

Από ότι κατάλαβα για να μην θέλει το GO SMS δεν θέλει γενικά third party εφαρμογή αλλά την στοκ

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: πως μπορώ σε stock 4.1.1 να έχω 160 χαρακτήρες στα sms πέρα απο το GO SMS PRO ? Κάπου είχε αναφερθεί αλλά δεν το βρίσκω..

 

Σου απάντησα στο άλλο thread που έχεις ρωτήσει το ίδιο γιατί είναι mod που υπάρχει.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το Handcent SMS και είσαι μια χαρά.

 

Το έκαναν update προχθές και δουλεύει χωρίς πρόβλημα στην υποστήριξη ελληνικών.

 

Πέρα από αυτό, εξαφανίστηκε και το πρόβλημα που είχε "Hidden Sender Address"

 

Από ότι κατάλαβα για να μην θέλει το GO SMS δεν θέλει γενικά third party εφαρμογή αλλά την στοκ

 

Σου απάντησα στο άλλο thread που έχεις ρωτήσει το ίδιο γιατί είναι mod που υπάρχει.

 

one2377 το έβαλα αλλά και πάλι στα Ελληνικά δεν μου δίνει 160. (το δοκίμασα με μόνο κεφαλαία, είτε με swype keyboard είτε με android keyboard)

 

djkostas20 thanks αλλά θέλω καθαρά stock rom οπότε θα καταφύγω σε 3d Party app..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

one2377 το έβαλα αλλά και πάλι στα Ελληνικά δεν μου δίνει 160. (το δοκίμασα με μόνο κεφαλαία, είτε με swype keyboard είτε με android keyboard)

 

djkostas20 thanks αλλά θέλω καθαρά stock rom οπότε θα καταφύγω σε 3d Party app..

 

Ουσιαστικά και η άλλη καθαρή στοκ είναι. Απλώς επιτρέπει να γίνουν πιο εύκολα τα μονταρίσματα διότι είναι deodexed! Πάντως διάβασε εδώ και στο xda. Δεν είμαι σίγουρος αν θέλει deodexed...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... αφού έβαλα το handy sms το κινητό όπως είναι κλειδωμένο φωτίζει η οθόνη(σαν να πατάς το πλήκτρο ξεκλειδώματος) ανά 2 λεπτά απο μόνο του όσα restart και να του έχω κάνει. Εννοείται πως απεγκατέστησα την εφαρμογή αλλά αυτό συνεχίζει .... για factory defaults το κόβω σύντομα.... Το rout χάνεται με το factory defaults?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... αφού έβαλα το handy sms το κινητό όπως είναι κλειδωμένο φωτίζει η οθόνη(σαν να πατάς το πλήκτρο ξεκλειδώματος) ανά 2 λεπτά απο μόνο του όσα restart και να του έχω κάνει. Εννοείται πως απεγκατέστησα την εφαρμογή αλλά αυτό συνεχίζει .... για factory defaults το κόβω σύντομα.... Το rout χάνεται με το factory defaults?

 

Δεν μου κάνει σε πρόβλημα της εφαρμογής!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Aν το παρακάτω κυκλοφορήσει (σχεδόν σίγουρα) στα 599 ευρώ (ή το ισότιμο σε δραχμές :lol: ) τότε στα 369 το i9250 εξακολουθεί να αποτελεί την απόλυτη αγορά!

 

http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-Nexus-successor-said-to-pack-a-1.5GHz-dual-core-CPU-same-4.65-inch-screen_id33514

Η κάμερα φαίνεται να είναι η ουσιαστική διαφορά (και οι 2) και φυσικά οι κάρτες.

Ίσως να μην είναι ακριβό. Μπορεί στα σκρούτζια να χει κανα 400ρι! (ή είμαι πολύ αισιόδοξη;) :rolleyes:

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα φαίνεται να είναι η ουσιαστική διαφορά (και οι 2) και φυσικά οι κάρτες.

Ίσως να μην είναι ακριβό. Μπορεί στα σκρούτζια να χει κανα 400ρι! (ή είμαι πολύ αισιόδοξη;) :rolleyes:

Νομίζω ότι το επόμενο νέξους θα έχει περισσότερες διαφορές. Αλλά δεν θα έχει κάρτα μνήμης. Αυτή ηθελημένα δεν μπαίνει σε νέξους. (για λόγους ταχύτητας - σταθερότητας).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά το θέμα της sd card πάντως, αν τα πράγματα γίνουν όπως με το Galaxy S3 όπου έχει minimum 16GB δικής του μνήμης, δε βλέπω για ποιο λόγο να δημιουργηθεί πρόβλημα. Έχεις όλες τις εφαρμογές στο κινητό και όλα τα multimedia στην sd card και όλα καλά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά το θέμα της sd card πάντως, αν τα πράγματα γίνουν όπως με το Galaxy S3 όπου έχει minimum 16GB δικής του μνήμης, δε βλέπω για ποιο λόγο να δημιουργηθεί πρόβλημα. Έχεις όλες τις εφαρμογές στο κινητό και όλα τα multimedia στην sd card και όλα καλά.

 

16gb σαφώς και δεν είναι αρκετά την σημερινή εποχή . Αν έχει έκδοση 32 gb , τότε οκ, ας μην έχει sd(αν και πάλι θα την ήθελα).

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

16gb σαφώς και δεν είναι αρκετά την σημερινή εποχή . Αν έχει έκδοση 32 gb , τότε οκ, ας μην έχει sd(αν και πάλι θα την ήθελα).

 

Εμένα όχι μόνο αρκετά μου είναι. Υπεραρκετά μου είναι τα 16gb. Άπειρα τραγούδια χωράει, παιχνίδια εφαρμογές ταινίες. Ότι θέλω. Είναι καθαρά στον κάθε χρήστη!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όχι μόνο αρκετά μου είναι. Υπεραρκετά μου είναι τα 16gb. Άπειρα τραγούδια χωράει, παιχνίδια εφαρμογές ταινίες. Ότι θέλω. Είναι καθαρά στον κάθε χρήστη!

 

Και ολα αυτά σε 16gb? Ο χουντινι είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου αρκούν τελικά τα 16GB, και ήταν ο μόνος ενδοιασμός που είχα για να αγοράσω το Nexus. Μάλλον επειδή δεν ασχολούμαι με ταινίες στο κινητό, γι αυτό μου αρκούν. Ειδικά αν το συνδυάσει με ένα cloud storage τότε δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα.

Πάντως είναι θέμα χρήσης του καθενός και δεν θα χαλούσε κανέναν η προσθήκη αυτής της λειτουργίας...

Και μου την σπάει αυτό γιατί είναι ένας σοβαρός λόγος που βρίζω και την μηλο-εταιρία...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το επόμενο νέξους θα έχει περισσότερες διαφορές. Αλλά δεν θα έχει κάρτα μνήμης. Αυτή ηθελημένα δεν μπαίνει σε νέξους. (για λόγους ταχύτητας - σταθερότητας).

 

Μακάρι να μην ισχύουν αυτές που φήμες γιατί θα είναι πολύ fail αναβάθμιση

 

Αν και δε το αποκλείω προκειμένου να μην απειληθεί το "πολύτιμο" gs3..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην ισχύουν αυτές που φήμες γιατί θα είναι πολύ fail αναβάθμιση

 

Αν και δε το αποκλείω προκειμένου να μην απειληθεί το "πολύτιμο" gs3..

 

Καπου εκει θα κινηθει πιστευω. Στα χαρακτηριστικα του s3, αλλα χωρις καρτα μνημης. Τουλαχιστον αυτο εγινε με το GN και το S2.

Ειμαι της γνωμης παντως οτι αν το επομενο νεξους δεν ειναι κατι το καταπληκτικο, η αναβαθμιση δεν θα αξιζει για αρκετο καιρο, δεδομενου οτι το GN τρεχει υπεροχα την jb και λογικα θα αναβαθμιζεται για τουλαχιστον 1 χρονο ακομα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι το τηλέφωνο αυτό βγάζει χαλαρά τη διετία+ , εγώ τουλάχιστον με αυτή τη προοπτική το πήρα (για αυτο και έδωσα βάση στις αναβαθμίσεις ) ασχέτως τι θα κυκλοφορήσει

 

Αν δε μου ξανασκασει σε κανα πεζοδρόμιο να γίνει ρημαδιό :p θα κρατηθεί για αρκετό καιρό ακόμα

 

Απλά θα ήθελα το επόμενο να βασιζόταν στο s3 , αντί να ήταν απλά ένα facelift

 

Εμείς εδώ στη πλειοψηφία μας πιστεύω ότι κοιτάμε για το μεθεπόμενο μοντέλο , οπότε μάλλον λίγο μας αφορά αυτό που πρόκειται να βγει στο τέλος του χρόνου

 

Η sd πάντως κι εμένα μου φαίνεται τελείως "άκυρη"..

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καπου εκει θα κινηθει πιστευω. Στα χαρακτηριστικα του s3, αλλα χωρις καρτα μνημης. Τουλαχιστον αυτο εγινε με το GN και το S2.

Ειμαι της γνωμης παντως οτι αν το επομενο νεξους δεν ειναι κατι το καταπληκτικο, η αναβαθμιση δεν θα αξιζει για αρκετο καιρο, δεδομενου οτι το GN τρεχει υπεροχα την jb και λογικα θα αναβαθμιζεται για τουλαχιστον 1 χρονο ακομα.

 

ναι ρε συ. Εδώ το άλλο με τον μονοπύρηνο και τα 512ram πήρε JB, αυτό άνετα KLP και μετά ίσως(75%) και 6.0 .

 

Να ρωτήσω πάλι κάτι. Με το default Calendar του nexus υπάρχει κάπου η επιλογή να το βάλω να μου δείχνει στο widget του τα γενέθλια του καθενός ? Στου Note που το calendar είναι της Samsung(αν δεν κάνω λάθος) όταν το έχω το widget είτε σε month display mode είτε σε day/day mode, όσα γενέθλια έχω περασμένα μέσα στις επαφές μου τα βγάζει σαν ειδοποίηση ημέρας. ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ! στου nexus βλέπω πως και μέσα στο καλενταρ να μπω δεν τα βλέπω τα γενέθλια.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ. Εδώ το άλλο με τον μονοπύρηνο και τα 512ram πήρε JB, αυτό άνετα KLP και μετά ίσως(75%) και 6.0 .

 

Να ρωτήσω πάλι κάτι. Με το default Calendar του nexus υπάρχει κάπου η επιλογή να το βάλω να μου δείχνει στο widget του τα γενέθλια του καθενός ? Στου Note που το calendar είναι της Samsung(αν δεν κάνω λάθος) όταν το έχω το widget είτε σε month display mode είτε σε day/day mode, όσα γενέθλια έχω περασμένα μέσα στις επαφές μου τα βγάζει σαν ειδοποίηση ημέρας. ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ! στου nexus βλέπω πως και μέσα στο καλενταρ να μπω δεν τα βλέπω τα γενέθλια.

 

Α, καταλαβα. Θελεις να περναει αυτοματα τα γενεθλια των επαφων στο ημερολογιο.

Η εφαρμογη ημερολογιο απο μονη της δεν εχει τετοια δυνστοτητα (νομιζω το ειχαν τα wm αυτο, πριν χρονια.) ειναι κολπο της σαμσουγκ συτο.

Καλυτερα κανε μια ερωτηση στις εφαρμογες για android (παραγωγικοτητα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...