Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Respect στον Κώστα 1ο Βραβείο εξυπηρέτησης

 

Καλο θα ηταν να γραψεις περιληπτικα τι εγινε και πώς λυθηκε ουτως ωστε αν συμβει και σε καποιον αλλο να υπαρχει το post:)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Respect στον Κώστα 1ο Βραβείο εξυπηρέτησης

 

Ευχαριστώ! Για αυτό είμαστε εδώ μέσα. Άμα μπορούμε να βοηθάμε!!!

 

Καλο θα ηταν να γραψεις περιληπτικα τι εγινε και πώς λυθηκε ουτως ωστε αν συμβει και σε καποιον αλλο να υπαρχει το post:)

 

Λοιπόν δεν ήταν κάτι το σημαντικό. Η διαδικασία(διαφορετική από τον οδηγό μου) που είχε ακολουθήσει το παιδί λογικά κάπου είχε σκαλώσει και δεν μπορούσε να προσπεράσει το στάδιο του boot image(google με την κλειδαριά)

Ωστόσο επειδή το παιδί δεν τα ήξερε πολύ καλά(πλέον τα έμαθε όμως), έλεγε ότι το toolkit δεν βλέπει το κινητό του καν για να δοκιμάσει κάτι! Ωστόσο αυτό ήταν λογικό και το κατάλαβα μιλώντας μαζί του. Δεν είχε απενεργοποιήσει το τηλέφωνο του και δεν είχε μπεί στον bootloader. Είχε αφήσει το κινητόι του σκαλωμένο στο google. Οπότε ήταν λογικό να μην μπορεί να το δεί το toolkit. Μόλις του είπα να βγάλει την μπαταρία και να μπεί στον bootloader το toolkit είδε το κινητό και όλα κομπλέ. Φλάσαραμε την 4.1.1 και τέλος καλό όλα καλά.

 

****Με αφορμή αυτή την περίπτωση να ξαναπώ αυτό που γράφω στον οδηγό και το είπα και στον Ορέστη χθές στην συνομιλία που είχαμε!

Μην κάνετε κάτι αν δεν καταλαβαίνετε ή δεν ξέρετε πράγματα! Ο οδηγός είναι εύκολη διαδικασία για κάποιον που έχει ψιλοκαταλάβει και γελοία για κάποιον που τα ξέρει αλλά για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα μπορεί να του γυρίσει και μπούμερανγκ η όλη διαδικασία!

Παρακαλώ όποιον τον χρησιμοποιεί να ψάχνεται πρώτα για το τι θα κάνει και να μην διαβάζει τα παρακάτω ποστ ότι ήταν εύκολο και γελοίο κλπ κλπ κλπ. Για να μην υπάρχουν άλλες παρόμοιες περιπτώσεις!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Για αυτό είμαστε εδώ μέσα. Άμα μπορούμε να βοηθάμε!!!

 

 

 

Λοιπόν δεν ήταν κάτι το σημαντικό. Η διαδικασία(διαφορετική από τον οδηγό μου) που είχε ακολουθήσει το παιδί λογικά κάπου είχε σκαλώσει και δεν μπορούσε να προσπεράσει το στάδιο του boot image(google με την κλειδαριά)

Ωστόσο επειδή το παιδί δεν τα ήξερε πολύ καλά(πλέον τα έμαθε όμως), έλεγε ότι το toolkit δεν βλέπει το κινητό του καν για να δοκιμάσει κάτι! Ωστόσο αυτό ήταν λογικό και το κατάλαβα μιλώντας μαζί του. Δεν είχε απενεργοποιήσει το τηλέφωνο του και δεν είχε μπεί στον bootloader. Είχε αφήσει το κινητόι του σκαλωμένο στο google. Οπότε ήταν λογικό να μην μπορεί να το δεί το toolkit. Μόλις του είπα να βγάλει την μπαταρία και να μπεί στον bootloader το toolkit είδε το κινητό και όλα κομπλέ. Φλάσαραμε την 4.1.1 και τέλος καλό όλα καλά.

 

Ευχαριστω Κωστα για τη περιληψη :)

Ο λογος που ειπα να γραψει πώς εγινε ειναι για να αποφευγουμε factory reset χωρις λογο.Ετσι οταν καποιος παθει κατι παρομοιο να μπορει να βρει το post.Και παλι ευχαριστω :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση.. χθές πήρα την θήκη Otterbox Commuter είναι πολύ καλή ποιοτικά και με πολύ καλή εφαρμογή.. όμως διαπίστωσα πως να την βγάλεις δεν είναι και κάτι που θα το κάνεις συχνά.. οπότε θέλω να ρωτήσω αν φορτίζω το κινητό με τη θήκη επάνω στο κινητό λέτε να υπερθερμανθεί?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση.. χθές πήρα την θήκη Otterbox Commuter είναι πολύ καλή ποιοτικά και με πολύ καλή εφαρμογή.. όμως διαπίστωσα πως να την βγάλεις δεν είναι και κάτι που θα το κάνεις συχνά.. οπότε θέλω να ρωτήσω αν φορτίζω το κινητό με τη θήκη επάνω στο κινητό λέτε να υπερθερμανθεί?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

δεν νομίζω. Υπερβολικό το βρίσκω(να γίνει κάτι τέτοιο)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση.. χθές πήρα την θήκη Otterbox Commuter είναι πολύ καλή ποιοτικά και με πολύ καλή εφαρμογή.. όμως διαπίστωσα πως να την βγάλεις δεν είναι και κάτι που θα το κάνεις συχνά.. οπότε θέλω να ρωτήσω αν φορτίζω το κινητό με τη θήκη επάνω στο κινητό λέτε να υπερθερμανθεί?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Άμα βάλεις κανα βαρύ παιχνίδι θα δεις για πότε ζεσταίνεται και πόσο

 

Άμα παίζεις mkv στη τηλεόραση και παράλληλα φορτίζεις βαράει πάνω από 50 βαθμούς (κι εγώ με θήκη είμαι )

 

Δε παθαίνει όμως τίποτα , αυτό έχει σημασία , είναι απλά ενοχλητικό αν το πιάνεις και η θήκη μειώνει αρκετά αυτή την ενόχληση στη τελική

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις κανα βαρύ παιχνίδι θα δεις για πότε ζεσταίνεται και πόσο

 

Άμα παίζεις mkv στη τηλεόραση και παράλληλα φορτίζεις βαράει πάνω από 50 βαθμούς (κι εγώ με θήκη είμαι )

 

Δε παθαίνει όμως τίποτα , αυτό έχει σημασία , είναι απλά ενοχλητικό αν το πιάνεις και η θήκη μειώνει αρκετά αυτή την ενόχληση στη τελική

 

Συνήθως τα κινητά τα φορτίζω τελείως κλειστά οπότε ελπίζω να μην έχει θέμα και να μην ανεβάσει πολυ!

Βασικά ρώτησα διότι το ίδιο έχω πάθει με το SG SII με θήκη σιλικόνης!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε ζεσταίνεται αν φορτίζει ανοικτό , ζεσταίνεται η μπαταρία αν κάνει και κάτι απαιτητικό παράλληλα

 

Αλλά αν κάνει κάτι απαιτητικό ζεσταίνεται έτσι κι αλλιώς το πάνω λεπτό μέρος που βρίσκεται η μητρική

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τους ήχους ειδοποίησης:

 

το σύστημα με αφήνει να επιλέξω μόνο από τους ήχους που έχει μέσα το κινητό (Πχ έχω το go sms και στο sms έχω βάλει δικό μου ήχο) αλλά δεν μπορώ πχ στο gmail να βάλω κάποιο δικό μου ήχο

 

υπάρχει κάποια εφαρμογή που να έχει παραπάνω ήχους ειδοποίησης-δυνατότητες να μου συστήσετε;

 

Εχει και για το gmail. Εαν πατησεις τις τρεις τελειες, ρυθμισεις, και επειτα επιλεξεις οχι γενικες αλλα του email σου, στο μενου που βγαινει θα δεις και τις ειδοποιησεις. Αυτο το εχει σε περιπτωση που εχεις πανω απο δυο email λογαριασμους (οπως εχω ςγω πχ τον προσωπικο αλλα και της εταιρειας) και θελεις διαφορετικο ηχο στο καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την barely there της casemate και ταιριάζει καλά με την extended μπαταρία.

 

Οι καλυτερες θηκες οι συγκεκριμενες για ολες τις συσκευες. Επισης αντιστοιχα ποιοτηκη και ομορφη, ειναι η ιδια ακριβως της incipio, που εχει προνοησει και εχει ενα ειδικο μικρο κενο στο πισω πανω μερος, ωστε να μην το πνιγει και να αεριζεται οταν ζεστενεται. Πολυ σημαντικη λεπτομερεια...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πάντα φαίνεται να πάει μέχρι το 100% αλλά αυτό είναι εικονικό. Για αυτό και πολλές φορές από το maximum πέφτει σχετικά γρήγορα στο 95%μόλις το βγάλεις από το φορτιστή και μετά πέφτει με πιο φυσιολογικούς ρυθμούς. Υπάρχουν ορισμένοι kernels που προσφέρουν την επιλογή να βγάλεις αυτό το όριο και να φορτίζεται η μπαταρία μέχρι το πραγματικό 100%.

 

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ SAMSUNG GALAXY NEXUS, ΤΟ ΕΧΩ ΦΟΡΤΙΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ 100 %!ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ Κ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ?ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΙΓΑΝΑ!Κ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙ ΣΕ 4.1, ΕΙΝΑΙ 4.0.4,ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ???

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ SAMSUNG GALAXY NEXUS, ΤΟ ΕΧΩ ΦΟΡΤΙΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ 100 %!ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ Κ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ?ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΙΓΑΝΑ!Κ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙ ΣΕ 4.1, ΕΙΝΑΙ 4.0.4,ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ???

 

Φιλε μη γραφεις με κεφαλαια.Ειναι σαν να φωναζεις:)

Μεχρι που πηγαινει?99%?

Με το ηχειο ειναι γνωστο οτι το nexus δεν εχει το καλυτερο ηχειο.

Δεν σου ερχεται αναβαθμιση γιατι ειναι samsung branded το κινητο σου (yakjuxw).Μπορεις να φλασαρεις την 4.1.1 και να το κανεις google branded (yakju).

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτερες θηκες οι συγκεκριμενες για ολες τις συσκευες. Επισης αντιστοιχα ποιοτηκη και ομορφη, ειναι η ιδια ακριβως της incipio, που εχει προνοησει και εχει ενα ειδικο μικρο κενο στο πισω πανω μερος, ωστε να μην το πνιγει και να αεριζεται οταν ζεστενεται. Πολυ σημαντικη λεπτομερεια...

 

εμενα παντως οταν εφαγε τη σαβουρα στο πεζοδρομιο, η barely there δυστυχως δε προστατεψε το πανω μερος και απεκτησε σημαδι

τουλαχιστον δε βρισκεται οθονη εκει περα (αν και το τζαμι παρεμεινε αθικτο παρολο που τελικα εμεινε με την οθονη προς τα κατω , μονο 2 "αραχνιασματα" εχει που φαινονται στον ηλιο υπο γωνια αμα τα ψαξεις ), στην ουσια το πλαστικο πλαισιο χτυπηθηκε

 

βεβαια στη συνεχεια παρατηρησα 2 αλλα σημεια στο μπροστινο μερος της θηκης που απεκτησαν μονιμο σημαδι και καταλαβα οτι ευτυχως μου προστατεψε και την οθονη , γιατι αν ηταν τετοια τη σημαδια στη πλαστικη μαλακη θηκη, πανω στο κινητο ενδεχεται να εκλαιγα την οθονη ή στη καλυτερη να γεμιζε και αυτη χαρακιες

 

οποτε ναι μεν δε προστατευει τελειως, αλλα τα βασικα τα εκανε

ειχα σκεφτει να βαλω πιο "καποτα" , αλλα δε θελω να κανω το τηλεφωνο πολυ χοντρο

 

 

edit και για να το κανω πιο λιανα.. (και σορρυ για τη φωτο απο το tablet, αλλα μου χουν καβατζωσει τη ψηφιακη)

 

o κοκκινος κυκλος ειναι το σημαδι στο πλαστικο γκρι πλαισιο που ειναι μονιμη ζημια και φαινεται (και με αυτο το σημειο συγκρουστηκε , δυστυχως..) και οι πρασινοι κυκλοι ειναι σημαδια πανω στη θηκη που δεν ειναι ιδιαιτερα ευδιακριτα , ειδικα σε αυτη την εικονα , με την αφη τα καταλαβα τη πρωτη φορα

πιστευω οτι χωρις αυτη το κινητο θα ειχε παθει πολυ χειροτερα , αλλα με μια αλλη θηκη δε θα ειχε παθει και τιποτα

 

τουλαχιστον συνεχιζει και δουλευει αψογα

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20120907_005334-1.jpg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

κριμα το κινητο φιλε, εγω παντως εχω μια υφασματινη pouch και το βαζω μεσα γιατι με τετοιες θηκες δε πιστευω οτι θα εχω αποτελεσματα
Link to comment
Share on other sites

βαριεμαι το βαζε βγαζε, αλλιως σιγουρα ειναι η καλυτερη λυση

απλα πρεπει να ειμαι (ολοι δηλαδη) πιο προσεκτικος

 

στο κατω κατω το βλεπω σαν εργαλειο που με τη χρηση φθειρεται καλως ή κακως

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε δει πουθενα αυτη την τρομερα βολικη και λεπτη θηκη και για το nexus?

 

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε δει πουθενα αυτη την τρομερα βολικη και λεπτη θηκη και για το nexus?

 

 

δεν υπάρχει νομίζω και θα ήταν αδύνατο να είναι τόσο λεπτή λόγω της καμπυλωτής οθόνης μας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μη γραφεις με κεφαλαια.Ειναι σαν να φωναζεις:)

Μεχρι που πηγαινει?99%?

Με το ηχειο ειναι γνωστο οτι το nexus δεν εχει το καλυτερο ηχειο.

Δεν σου ερχεται αναβαθμιση γιατι ειναι samsung branded το κινητο σου (yakjuxw).Μπορεις να φλασαρεις την 4.1.1 και να το κανεις google branded (yakju).

Φτάνει μέχρι το 99% και δεν ανεβαίνει άλλο όση ώρα και να το έχω στην πρίζα!Το ηχείο απαράδεκτο έτσι? Συγγνώμη για τα κεφαλαία δεν το γνώριζα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τους πιο "μυημενους".

 

Οταν θελω να εγκαταστησω μια εφαρμογη "χειροκινητα" που συνηθως σε αλλες συσκευες παει στην SD card, καθως εδω εχουμε ενα "drive" ποια διαδικασια ακολουθειται? Γινεται μεταφορα του .apk στο root folder (drag & drop απο το PC) και εγκατασταση απο εκει ή υπαρχει καποιο app folder?

 

Επειτα αν θες να κανεις απεγκατασταση σβηνονται και οποιοι φακελλοι (data) εχει δημιουργησει η εγκατασταση? Το ρωτω αυτο γιατι "χαζευοντας" λιγο το root folder μου ειδα ενα folder ονοματι meteo, που παραπεμπει σε αντιστοιχου ονοματος εφαρμογη που ομως εχω απεγκαταστησει.Κοινως κατι σαν απο "σκουπιδια" οπως τις παλιες καλες εποχες των windows. :)

Link to comment
Share on other sites

στη 4.0.4 οταν πηγαινες στην επιλογη storage σου εβγαζε τα "miscellaneous" και οποτε το επελεγες εβρισκες πανευκολα τα σκουπιδια που μπορει να ειχαν αφησει οι διαφορες εφαρμογες στο κινητο σου

 

στην 4.1.1 για καποιο περιεργο λογο ενω το γραφει για λιγο μολις επιλεξεις το storage μετα εξαφανιζεται

περιμενω να διορθωθει το ζητημα σε επομενο update

 

YΓ με ενα file manager παντως βλεπεις οτι υπαρχει υποφακελος στη μνημη του κινητου μας που λεγεται sd card

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο απλά τραγικό. Θα μάθεις να ζεις με αυτό.

Η μπορεί να το βελτιώσει θεαματικά, αλλάζοντας ρομ. (βέβαια, πάλι θα χάνει λίγο σε ποιότητα, αλλά τέλος πάντων, μια χαρά θα είναι σε σχέση με το stock)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

στη 4.0.4 οταν πηγαινες στην επιλογη storage σου εβγαζε τα "miscellaneous" και οποτε το επελεγες εβρισκες πανευκολα τα σκουπιδια που μπορει να ειχαν αφησει οι διαφορες εφαρμογες στο κινητο σου

 

στην 4.1.1 για καποιο περιεργο λογο ενω το γραφει για λιγο μολις επιλεξεις το storage μετα εξαφανιζεται

περιμενω να διορθωθει το ζητημα σε επομενο update

 

YΓ με ενα file manager παντως βλεπεις οτι υπαρχει υποφακελος στη μνημη του κινητου μας που λεγεται sd card

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Οποτε οταν ειναι να κανουμε εγκατασταση χειροκινητα μια εφαρμογη την παμε στο mnt/sdcard διοτι εχει και /sdcard στο root folder? Υπαρχει τροπος να εχουμε προσβαση σε αυτα απο PC με Windows? Μου φαινεται οτι οταν ανοιγουμε το κινητο απο windows explorer βλεπουμε τα περιεχομενα του /sdcard, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εγκαθιστω τους drivers με το toolkit,ολα καλα, αλλα δεν μου βγαζει πανω με τιποτα το serial της συσκευης. Να συνεχισω τη διαδικασια ή κατι δεν πηγε καλα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εγκαθιστω τους drivers με το toolkit,ολα καλα, αλλα δεν μου βγαζει πανω με τιποτα το serial της συσκευης. Να συνεχισω τη διαδικασια ή κατι δεν πηγε καλα?

 

Κατι δεν εχει παει καλα με τους drivers.Δοκιμασε να τους βγαλεις και να τους ξαναβαλεις.

Αν δε δεις το σειριακο σημαινει πως το pc σου δεν εχει δει το nexus οποτε τζιφος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...