Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας πω και εγώ την πικρή ιστορία που πέρασα με το κινητό! την περασμένη εβδομάδα το κινητό ξαφνικά άρχισε να δείχνει ότι φορτίζει χωρίς να έχω συνδεδεμένο κανένα καλώδιο.. έκανε ότι φορτίζει και μετά από 20 δευτερόλεπτα ξαναεπανερχόταν στα κανονικά του και αυτό το έκανε συνέχεια με αποτέλεσμα να μου αναβοσβήνει συνέχεια η οθόνη (να σημειώσω πως ήμουν με custom rom και root).. όργωσα το ίντερνετ για να βρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αυτό το πρόβλημα και βρήκα ολόκληρο thread στους xda με πάνω από 20! σελίδες οι περισσότεροι έλεγαν ότι ήρθε και έφυγε από μόνο του άλλοι να λένε πως χρειάζεται αλλαγή η έξοδος Micro usb κτλ αφού τα επανέφερα όλα σε στοκ μορφή(συνεχιζόταν το πρόβλημα) το πήγα στο service με τον φόβο ότι θα μου πουν ότι δεν με καλύπτει η εγγύηση με δικαιολογίες του τύπου ότι εσύ το χάλασες ή έχει πάρει υγρασία κτλ.. ευτυχώς τίποτα από αυτά δεν συνέβηκε και σήμερα το έχω ξανά στα χέρια μου με αλλαγμένη την υποδοχή micro usb!!!

 

το αναφέρω σε περίπτωση που το κάνει και σε κανέναν άλλον να ξέρει τι φταίει

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να σας πω και εγώ την πικρή ιστορία που πέρασα με το κινητό! την περασμένη εβδομάδα το κινητό ξαφνικά άρχισε να δείχνει ότι φορτίζει χωρίς να έχω συνδεδεμένο κανένα καλώδιο.. έκανε ότι φορτίζει και μετά από 20 δευτερόλεπτα ξαναεπανερχόταν στα κανονικά του και αυτό το έκανε συνέχεια με αποτέλεσμα να μου αναβοσβήνει συνέχεια η οθόνη (να σημειώσω πως ήμουν με custom rom και root).. όργωσα το ίντερνετ για να βρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αυτό το πρόβλημα και βρήκα ολόκληρο thread στους xda με πάνω από 20! σελίδες οι περισσότεροι έλεγαν ότι ήρθε και έφυγε από μόνο του άλλοι να λένε πως χρειάζεται αλλαγή η έξοδος Micro usb κτλ αφού τα επανέφερα όλα σε στοκ μορφή(συνεχιζόταν το πρόβλημα) το πήγα στο service με τον φόβο ότι θα μου πουν ότι δεν με καλύπτει η εγγύηση με δικαιολογίες του τύπου ότι εσύ το χάλασες ή έχει πάρει υγρασία κτλ.. ευτυχώς τίποτα από αυτά δεν συνέβηκε και σήμερα το έχω ξανά στα χέρια μου με αλλαγμένη την υποδοχή micro usb!!!

 

το αναφέρω σε περίπτωση που το κάνει και σε κανέναν άλλον να ξέρει τι φταίει

 

Ακριβώς το ίδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω πριν απο ενα μηνα και μου αλλαξανε ολη τη micri usb υποδοχη! Ειναι πολυ συχνο φαινομενο στο galaxy nexus απο ψαξιμο που εκανα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω πριν απο ενα μηνα και μου αλλαξανε ολη τη micri usb υποδοχη! Ειναι πολυ συχνο φαινομενο στο galaxy nexus απο ψαξιμο που εκανα και εγω.

 

επειδή έχω ένα φόβο ότι θα ξαναγίνει εσένα στο ξανα έκανε? επίσης είσαι με custom ή stock ??? και κάτι τελευταίο τι πιστεύεις ότι το προκάλεσε? εγώ φοβάμαι έναν μη αυθεντικό φορτιστή αυτοκινήτου

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησουλες καθως περιμενω να ερθει το κινητο σε λιγες μερες (απο Mobilehellas.com) και εχω βγαλει τα ματια μου απο το πρωι διαβαζοντας μεχρι στιγμης 220 σελιδες του thread. Εεεε οπου να ναι τελειωνω :p

 

οταν ανοιξω 1η φορα το κινητο και επιλεξω σαν γλωσσα τα αγγλικα θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα? το λεω γιατι με βολευουν πιο πολυ τα αγγλικα menus (πχ windows, office κτλ) . θα μπορω να γραψω SMS, να ποσταρω ελληνικα σε forum, να κανω αναζητηση στο google με ελληνικα ?

 

αν αργοτερα αποφασισω τελικα οτι θελω την ελληνικη γλωσσα στο λειτουργικο μπορω απο τις ρυθμισεις να το κανω η θελει τιποτα τρελο (reset,αλλαγη firmware,format κτλ) ?

 

απο οτι καταλαβα sms μπορουμε πλεον να γραψουμε και στα ελληνικα με την default εφαρμογη του JB 4.1.1 , αλλα μεχρι 60 χαρακτηρες και διχως λεξικο, αλλα για να παμε στους 160 θελουμε καποια 3η εφαρμογη οπως Go SMS Pro , Perfect Keyboard, MultiLing οπου μεσω αυτων γραφουμε και αποστελουμε το SMS μας ?

 

PS: θα επανελθω αργοτερα εχοντας ολοκληρωσει τις 300 σχεδον σελιδες και εχοντας το κινητο στα χερια ζητωντας καποια βοηθεια για update αν δεν ειναι jakju και σχετικα με το τι γινεται με unlock root και bootloader η για καποια διευκρινηση για καποια ρυθμιση η αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησουλες καθως περιμενω να ερθει το κινητο σε λιγες μερες (απο Mobilehellas.com) και εχω βγαλει τα ματια μου απο το πρωι διαβαζοντας μεχρι στιγμης 220 σελιδες του thread. Εεεε οπου να ναι τελειωνω :p

 

οταν ανοιξω 1η φορα το κινητο και επιλεξω σαν γλωσσα τα αγγλικα θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα? το λεω γιατι με βολευουν πιο πολυ τα αγγλικα menus (πχ windows, office κτλ) . θα μπορω να γραψω SMS, να ποσταρω ελληνικα σε forum, να κανω αναζητηση στο google με ελληνικα ?

 

αν αργοτερα αποφασισω τελικα οτι θελω την ελληνικη γλωσσα στο λειτουργικο μπορω απο τις ρυθμισεις να το κανω η θελει τιποτα τρελο (reset,αλλαγη firmware,format κτλ) ?

 

απο οτι καταλαβα sms μπορουμε πλεον να γραψουμε και στα ελληνικα με την default εφαρμογη του JB 4.1.1 , αλλα μεχρι 60 χαρακτηρες και διχως λεξικο, αλλα για να παμε στους 160 θελουμε καποια 3η εφαρμογη οπως Go SMS Pro , Perfect Keyboard, MultiLing οπου μεσω αυτων γραφουμε και αποστελουμε το SMS μας ?

 

PS: θα επανελθω αργοτερα εχοντας ολοκληρωσει τις 300 σχεδον σελιδες και εχοντας το κινητο στα χερια ζητωντας καποια βοηθεια για update αν δεν ειναι jakju και σχετικα με το τι γινεται με unlock root και bootloader η για καποια διευκρινηση για καποια ρυθμιση η αλλαγη

 

Ναι βάζεις κανονικά αγγλικά και όποτε θες τα αλλάζεις πολύ εύκολα από τις ρυθμίσεις!!! Για να ποστάρεις και να κάνεις search με ελληνικά δες παρακάτω.

 

Ναι γράφεις ελληνικά αν έχεις 4.1.1 που σήμερα κάποιος πόσταρε ότι βγήκε και για τα samsung branded κινητά. Διαφορετικά με ICS θές κάποια άλλη εφαρμογή πληκτρολογίου με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ναι sms μόνο 60 ελληνικούς... Αλλιώς Go SMS ή Handcent για παράδειγμα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ωραια :)

 

τωρα μενει να δω αν το κινητο θελει μετατροπη να γινει jakju μεσω Toolkit κανοντας unlock το bootloader, root και περασμα της 4.0.4 ωστε να παρω μετα την 4.1.1 μεσω ΟΤΑ η αν ειμαι jakju και απλα περναω την 4.1.1 διχως να μπω σε μπελαδες, πειραζωντας μονο το root για πληρη ελεγχο του κινητου και τιποτα αλλο.

 

1) ποιος Explorer (που να ειναι free) συστηνεται για unrooted συσκευες και ποιος για rooted ? πχ στο Nokia N95 8gb εχω τον Y-browser για να βλεπω φακελους και να κανω cut/copy/paste/delete αρχειων και φακελων.

2) αν καποιος κανει root στην συσκευη του μπορει να εγκαταστησει εφαρμογες/παιχνιδια το οποια ειναι επι πληρωμη βρισκοντας το .apk αρχειο "στα γνωστα μαγαζια" η να ξεγελασει το Google Play και να γινει install κανονικα με τα προνομια μιας paid εκδοσης (οχι free δηλαδη) ?

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Επειδή διάβασα απο φίλο στο forum πως βγήκε και η 4.1.1 για samsung branded... έκανα έλεγχο και εγώ και δεν μου βγάζει κάτι... μήπως έχω "χάσει" κάτι? Η αναβάθμιση έρχεται μέσω OTA η πρέπει να την πάρω μέσω KIES?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1) ποιος Explorer (που να ειναι free) συστηνεται για unrooted συσκευες και ποιος για rooted ? πχ στο Nokia N95 8gb εχω τον Y-browser για να βλεπω φακελους και να κανω cut/copy/paste/delete αρχειων και φακελων.
Χρησιμοποιώ τον ES explorer εδώ και χρόνια, κάνει τα πάντα και είναι free. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

2) αν καποιος κανει root στην συσκευη του μπορει να εγκαταστησει εφαρμογες/παιχνιδια το οποια ειναι επι πληρωμη βρισκοντας το .apk αρχειο "στα γνωστα μαγαζια" η να ξεγελασει το Google Play και να γινει install κανονικα με τα προνομια μιας paid εκδοσης (οχι free δηλαδη) ?
Μπορείς να εγκαταστήσεις ότι apk θέλεις και εξαρτάται από αυτό πως θα λειτουργεί. Δεν θα συζητήσουμε όμως εδώ για αυτό που ρωτάς.

Καλησπέρα σε όλους!Επειδή διάβασα απο φίλο στο forum πως βγήκε και η 4.1.1 για samsung branded... έκανα έλεγχο και εγώ και δεν μου βγάζει κάτι... μήπως έχω "χάσει" κάτι? Η αναβάθμιση έρχεται μέσω OTA η πρέπει να την πάρω μέσω KIES?
Όλα τα updates έρχονται με OTA. Το KIES είναι για Samsung κινητά, όχι για τη σειρά Nexus, που είναι κινητά της Google. Από εκεί και πέρα, όπως θα σου πουν όλοι, εφόσον αγόρασες αυτό το κινητό, είναι κρίμα να μην είναι yakju. Δεν χάνεις την εγγύηση και δεν περιμένεις πότε θα δεήσει η Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον ES explorer εδώ και χρόνια, κάνει τα πάντα και είναι free. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

Μπορείς να εγκαταστήσεις ότι apk θέλεις και εξαρτάται από αυτό πως θα λειτουργεί. Δεν θα συζητήσουμε όμως εδώ για αυτό που ρωτάς.

Όλα τα updates έρχονται με OTA. Το KIES είναι για Samsung κινητά, όχι για τη σειρά Nexus, που είναι κινητά της Google. Από εκεί και πέρα, όπως θα σου πουν όλοι, εφόσον αγόρασες αυτό το κινητό, είναι κρίμα να μην είναι yakju. Δεν χάνεις την εγγύηση και δεν περιμένεις πότε θα δεήσει η Samsung.

 

Δεν αντιλέγω σε αυτο που λες απλά είμαι σχετικά νέος με τα android και δεν έχω ασχοληθεί πολύ σε τέτοιου είδους αναβαθμίσεις.. απλά μου κάνει εντύπωση έστω και έτσι γιατί δεν μου βγάζει και εμένα την 4.1.1 σαν αναβάθμιση εφόσων ακόμα το κινητό είναι Samsung branded?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να μην κάνει το κινητό του google branded. Δεν είναι μόνο οι μεγάλες αναβαθμίσεις που βγαίνουν κάθε 9-12 μήνες, η google δίνει και μικρές που περιλαμβάνουν bug fixes και μπορεί και έξτρα λειτουργίες. Η gb πχ έφτασε μέχρι τη 2.3.6, η ics είχε ήταν ιδιαίτερη περίπτωση και είχε μία αν δεν κάνω λάθος. Κρίμα είναι να περιμένετε κάθε φορά την samsung. Εξάλλου η διαδικασία μετατροπής είναι πανεύκολη, μόνο οι drivers πρέπει να εγκατασταθούν στα windows, σε mac, linux δεν χρειάζονται καν, και μετά τελείωσε.
Link to comment
Share on other sites

mcde σε ευχαριστω για τον ES Explorer.

 

τελικως λεω να μην πειραξω τιποτα στο κινητο, να βαλω τα προγραμματα/εφαρμογες που συστηνονται στο φορουμ και καποια παιχνιδια και κατσω να πειραματιστω με το λειτουργικο και τις δυνατοτητες του κινητου και αργοτερα οταν θα θελησω κατι παραπανω να παιξω με root και bootloader και τα σχετικα, αφου συνηθισω το android σαν νεο λειτουργικο. το μονο που θα με νοιαζει δηλαδη ειναι να το ρυθμισω οπως θελω και να του περναω τα updates μεσω ΟΤΑ οποτε βγαινουν.

 

εκτος και αν αναγκαστω απο την αρχη και πρεπει να κανω google το κινητο με τον γνωστο οδηγο της μετρατροπης που ελπιζω να μην χρειαστει γιατι εχουμε και δουλειες :p

 

(το ιδιο εκανα και με το Nokia N95 8gb. αναγκαστηκα με το που το ανοιξα να του αλλαξω product code καθοτι ηταν αγορασμενο απο εξωτερικο και αφου εμαθα το μενου του και καθε λειτουργια του Symbian, περασα και εγω μετα πιο βαθια σε firmware updates και hacking :blink: )... γενικως δε μαρεσει να σκαλιζω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αν δε σου αρεσει να σκαλιζεις πολυ πηρες το καταλληλο κινητο (το ιδιο και αν σου αρεσει :p )

 

ενα yakju ομως πρεπει να το κανεις και μετα μην ασχοληθεις με τιποτε αλλο (τα updates θα ερχονται κανονικα over the air απο τη google πλεον) , γιατι μολις το μαθεις περισσοτερο θα σκας που δε θα εχεις τη τελευταια εκδοση ενω εχεις nexus :rolleyes:

 

ειδικα αμα γινει κανα major update (που ισως γινει προς το τελος της χρονιας με νεοτερο nexus) θα τρως τα νυχια σου και θα τραβας τα μαλλια σου :lol:

και ασε τους υπολοιπους να λενε οτι δε τους νοιαζουν να εχουν αμεσα τα update και να ψαχνουν τις νεοτερες εκδοσεις στους xda :cool:

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

1) ποιος Explorer (που να ειναι free) συστηνεται για unrooted συσκευες και ποιος για rooted ? πχ στο Nokia N95 8gb εχω τον Y-browser για να βλεπω φακελους και να κανω cut/copy/paste/delete αρχειων και φακελων.

 

1) Εμένα μου αρέσει πιο πολύ το περιβάλλον του Solid Explorer... Απίστευτος file manager και με drag n drop!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αν δε σου αρεσει να σκαλιζεις πολυ πηρες το καταλληλο κινητο (το ιδιο και αν σου αρεσει :p )

 

ενα yakju ομως πρεπει να το κανεις και μετα μην ασχοληθεις με τιποτε αλλο (τα updates θα ερχονται κανονικα over the air απο τη google πλεον) , γιατι μολις το μαθεις περισσοτερο θα σκας που δε θα εχεις τη τελευταια εκδοση ενω εχεις nexus :rolleyes:

 

ειδικα αμα γινει κανα major update (που ισως γινει προς το τελος της χρονιας με νεοτερο nexus) θα τρως τα νυχια σου και θα τραβας τα μαλλια σου :lol:

και ασε τους υπολοιπους να λενε οτι δε τους νοιαζουν να εχουν αμεσα τα update και να ψαχνουν τις νεοτερες εκδοσεις στους xda :cool:

 

καθε αλλο τα updates με καινε και με παρακαινε να εχω official εκδοσεις γρηγορα στο κινητο διχως μπελαδες και costum roms... θυμαμαι και με το Nokia που αργουσε να βγει για ελληνικο product code firmware update, καθε 2-3 ωρες ανοιγα το pc suite για να δω αν κυκλοφορησε η νεα εκδοση και ειχα κανει το backup μου (αρχεια,επαφες,ρυθμισεις) απο πριν και περιμενα να του περασω το update.σπασιμο μεγαλο να ξερεις οτι κυκλοφορησε και εσυ δε το εχεις, ειναι καπως ψυχολογικο το θεμα.

ακυρο ποστ (λιγο spam :p) ... εχω γνωστο που εχει το Galaxy SII ακομα με εκδοση android 2.3 και του λεω ρε γιατι δε το αναβαθμισεις γιατι δε το σκαλιζεις λιγο με root και τα σχετικα και μου λεει αφου δουλευει και κανει αυτα που θελω γιατι να το πειραξω ? υπαρχει και αλλος με HTC που αν γινοταν να ριξει πυραυλο με το android να τον ειχε ριξει με ολα αυτα που του εχει βαλει/βγαλει και πειραξει :p

Link to comment
Share on other sites

μια μοντα θα χρειαστει να κανεις ολη κι ολη, κανε τη λοιπον και μετα δε χρειαζεται να το ξανασκεφτεις

 

ο οδηγος που υπαρχει εδω στο φορουμ ειναι πολυ αναλυτικος και τον εχουν ακολουθησει 10αδες ατομα με επιτυχια

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

κατσε να ερθει το κινητο και βλεπουμε. αν και απο οτι καταλαβα (εχοντας φτασει στην 255 σελιδα του thread) το μεγαλυτερο ποσοστο των Nexus που κυκλοφορουν στα ελληνικα μαγαζια θελουν μετατροπη σε jakju. η μετατροπη καταλαβα πως γινεται καθοτι διαβασα τον οδηγο απο το φορουμ και ειδα και αντιστοιχο video απο εδω

 

απλα μετα λεω να τα ξανακλειδωσω ολα οσα πειραξα (αυτο ψαχνω τωρα πως γινεται) και να φαινεται σαν να ειναι μια αγορασμενη απο την αρχη μαμισια google brand συσκευη που θα παιρνει τα updates της

 

αντε να μου κατσει μια jakju συσκευη απο την αρχη να μην χρειαστει να κανω τιποτα ... ζηταω πολλα :p ?

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

απλα ξανακλειδωνεις το bootloader με το toolkit και δε φαινεται τιποτα, ειναι αρκετα απλο

 

απλα καλο ειναι να το κανεις πριν περασεις οτιδηποτε για να γλιτωσεις το backup (γιατι στο ξεκλειδωμα του bootloader σβηνονται ολα στη συσκευη σου )

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια καλησπέρα! Πριν απο μισή ώρα αναβαθμίστηκε αυτόματα σε 4.1.Το σύνδεσα στο ίντερνετ και μου πρότεινε η samsung αναβάθμιση.Αγορασμένο από το πλαίσιο.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έγινε ακριβώς το ίδιο σήμερα. Αγορασμένο απο το πλαίσιο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι!! Λοιπόν κατάλαβα γιατί δεν μου έβρισκε το update απο τη samsung γιατι απλά δεν μπορούσε να συνδεθεί με τίποτα στο router με wifi!! Ανακάλυψα λοιπόν το εξής όταν η ασφάλεια είναι WEP/WEP 2 PSK δεν συνδέεται με τίποτα και μου βγάζει συνεχώς (out of range) στο ένα μέτρο απόσταση... βάζοντας λοιπόν το router με προστασία WEP είναι συνδεδεμένο εδώ και ώρα και κατεβάζω apps.. το τηλέφωνο έγινε τελικά google branded (μετά το κράξιμο που άκουσα):lol: και το router είναι NETGEAR DGN 2200!

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα. Το έχω ρυθμίσει να κάνει instant upload ότι φωτογραφίες βγάζω κατευθείαν στο google+(εφόσν έχω WiFi). Όλα καλά ως εδώ. Μπήκα σήμερα(στο Gallery του κινητού) και διέγραψα τις πρώτες 50 φωτογραφίες που είχα βγάλει . Βλέπω όμως πως στην default Gallery εφαρμογή, μου έχει μέσα φάκελο "instant uploads" με τις φωτογραφίες αυτές, σε μικρότερο βέβαια μέγεθος αλλά να ναι εκεί, να πιάνουν χώρο και να μην μπορώ να τις διαγράψω( δεν μου δίνει την επιλογή). Έβαλα το QuickPic και εκεί δεν εμφανίζεται καν ο φάκελος instant upload(είπα μήπως μέσω του QuickPic μπορούσα να τις διαγράψω). Συνέδεσα το κινητό με το Pc μήπως τις βρώ εκεί μέσα και πάλι τίποτα.

 

Το ίδιο και για τον φάκελο "posts" . Ούτε αυτόν μπορώ να τον διαγράψω. Στο κάτω κάτω μπορεί να βγάλω κάποιες φωτογαρφίες που μετά να μην θέλω να υπάρχουν στο κινητό μου, και αυτό δεν μου το επιτρέπει και είναι εκνευριστικό !

 

Οι φωτογραφίες πάντως σίγουρα υπάρχουν, μιας και γράφει στο details και το μέγεθος της κάθε μίας

 

edit: Μόλις δοκίμασα και χωρίς wifi/3g σύνδεση και έκανα reboot το κινητό μπας και οι φάκελοι αυτοί ήταν Internet based. Όχι και πάλι.

 

edit 2 : βρήκα μέσω του Es file explorer : φάκελος pictures -->cache-->com.google.android.googlephotos , είναι αυτό? το διαγράφω και τέλος, ή ,το διαγράφω και διαγράφω κάτι που δεν έπρεπε?

 

edit 3: το μόνο που χω καταφέρει και έχω διαπιστώσει είναι πως και τον φάκελο posts και τον φάκελο instant upload μπορώ να διαγράψω το περιεχόμενο τους ΜΟΝΟ μεσα απο το googole+. Για την ακρίβεια τον φάκελο instant upload τον χειρίζομαι μέσω του google+ , τον φάκελο posts δεν ξέρω πως να τον διαγράψω. Και πάλι δεν είναι αυτή λύση, εγώ θέλω να κάνω instant upload όλες τις φωτογραφίες μου, αλλά, δεν θέλω να υπάρχουν στο κινητό μου εις διπλούν!

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα. Το έχω ρυθμίσει να κάνει instant upload ότι φωτογραφίες βγάζω κατευθείαν στο google+(εφόσν έχω WiFi). Όλα καλά ως εδώ. Μπήκα σήμερα(στο Gallery του κινητού) και διέγραψα τις πρώτες 50 φωτογραφίες που είχα βγάλει . Βλέπω όμως πως στην default Gallery εφαρμογή, μου έχει μέσα φάκελο "instant uploads" με τις φωτογραφίες αυτές, σε μικρότερο βέβαια μέγεθος αλλά να ναι εκεί, να πιάνουν χώρο και να μην μπορώ να τις διαγράψω( δεν μου δίνει την επιλογή). Έβαλα το QuickPic και εκεί δεν εμφανίζεται καν ο φάκελος instant upload(είπα μήπως μέσω του QuickPic μπορούσα να τις διαγράψω). Συνέδεσα το κινητό με το Pc μήπως τις βρώ εκεί μέσα και πάλι τίποτα.

 

Το ίδιο και για τον φάκελο "posts" . Ούτε αυτόν μπορώ να τον διαγράψω. Στο κάτω κάτω μπορεί να βγάλω κάποιες φωτογαρφίες που μετά να μην θέλω να υπάρχουν στο κινητό μου, και αυτό δεν μου το επιτρέπει και είναι εκνευριστικό !

 

Οι φωτογραφίες πάντως σίγουρα υπάρχουν, μιας και γράφει στο details και το μέγεθος της κάθε μίας

 

edit: Μόλις δοκίμασα και χωρίς wifi/3g σύνδεση και έκανα reboot το κινητό μπας και οι φάκελοι αυτοί ήταν Internet based. Όχι και πάλι.

 

edit 2 : βρήκα μέσω του Es file explorer : φάκελος pictures -->cache-->com.google.android.googlephotos , είναι αυτό? το διαγράφω και τέλος, ή ,το διαγράφω και διαγράφω κάτι που δεν έπρεπε?

 

edit 3: το μόνο που χω καταφέρει και έχω διαπιστώσει είναι πως και τον φάκελο posts και τον φάκελο instant upload μπορώ να διαγράψω το περιεχόμενο τους ΜΟΝΟ μεσα απο το googole+. Για την ακρίβεια τον φάκελο instant upload τον χειρίζομαι μέσω του google+ , τον φάκελο posts δεν ξέρω πως να τον διαγράψω. Και πάλι δεν είναι αυτή λύση, εγώ θέλω να κάνω instant upload όλες τις φωτογραφίες μου, αλλά, δεν θέλω να υπάρχουν στο κινητό μου εις διπλούν!

Οι φωτογραφίες αυτές έχουν ανέβει στο google+ και στο picasa web albums και ΔΕΝ καταναλώνουν χώρο εκεί. Ούτε στο κινητό σου καταναλώνουν χώρο. Τις φορτώνει, όπως και οποιοδήποτε άλλο album έχεις (αν έχεις) στο picasa web albums.
Link to comment
Share on other sites

Από θήκες για το nexus, έχει να προτείνει κανείς καμιά αξιόλογη φίρμα; Όχι ακριβή απαραίτητα αλλά ποιοτική.
Link to comment
Share on other sites

Από θήκες για το nexus, έχει να προτείνει κανείς καμιά αξιόλογη φίρμα; Όχι ακριβή απαραίτητα αλλά ποιοτική.

 

εγώ πήρα αυτή και είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Από θήκες για το nexus, έχει να προτείνει κανείς καμιά αξιόλογη φίρμα; Όχι ακριβή απαραίτητα αλλά ποιοτική.

 

http://www.ebay.com/itm/GOOGLE-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-PRIME-3-I9250-I515-MERCURY-JELLY-TPU-GEL-CASE-COVER-/110914525071?pt=PDA_Accessories&hash=item19d305578f

Δεν υπάρχει καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...