Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν και δεν μου εχει ερθει ακομα το κινητο με το τελευταιο θεμα συζητησης μου δημιουργηθηκε μια απορια.

 

δηλαδη στο κινητο οταν εγκαθιστα καποιος εφαρμογες/παιχνιδια και καποια στιγμη κανει απεγκατασταση καποιας εφαρμογης/παιχνιδιου κατα πασα πιθανοτητα εχει αφησει καπου μεσω στο "σκληρο δισκο" να το πω ετσι υπολειπομενα αρχεια, οπως ακριβως τυχαινει παρα πολλες φορες με unistall προγραμματων στα windows (και κοιτας μετα στο Programs Files και στην regedit.exe)

 

αυτο τελικα πως λυνεται οταν καποιος μετα απο καποιους μηνες χρησης του κινητου εχει βαλει/βγαλει αρκετες εφαρμογες/παιχνιδια και τελικα εχει καταξηξει σε 5-10 που θελει να εχει ωστε να τις περασει απο την αρχη και να εχει ενα καθαρο κινητο απο θεμα install/unistall ?

 

Να καθεται να παρακολουθει τι γραφει και που γραφει καθε εφαρμογη/παιχνιδια τα δεδομενα στην SD καρτα θεωρω οτι ειναι αρρωστεια και δυσκολο. οποτε προτιμοτερο δεν ειναι αφου το τρελανεις στα βαλε/βγαλε να θες να επαναφερεις την SD καρτα στην αρχικη κατασταση και να ξαναπερασεις αυτες τις 5-10 εφαρμογες/παιχνιδια ? στην χειροτερη ξαναπερνας φωτογραφιες και μουσικη αλλα εχεις ενα καθαρο κινητο διχως υπολειπομενα αρχεια παλιων εφαρμογων. Τελικως ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν και δεν μου εχει ερθει ακομα το κινητο με το τελευταιο θεμα συζητησης μου δημιουργηθηκε μια απορια.

 

δηλαδη στο κινητο οταν εγκαθιστα καποιος εφαρμογες/παιχνιδια και καποια στιγμη κανει απεγκατασταση καποιας εφαρμογης/παιχνιδιου κατα πασα πιθανοτητα εχει αφησει καπου μεσω στο "σκληρο δισκο" να το πω ετσι υπολειπομενα αρχεια, οπως ακριβως τυχαινει παρα πολλες φορες με unistall προγραμματων στα windows (και κοιτας μετα στο Programs Files και στην regedit.exe)

 

αυτο τελικα πως λυνεται οταν καποιος μετα απο καποιους μηνες χρησης του κινητου εχει βαλει/βγαλει αρκετες εφαρμογες/παιχνιδια και τελικα εχει καταξηξει σε 5-10 που θελει να εχει ωστε να τις περασει απο την αρχη και να εχει ενα καθαρο κινητο απο θεμα install/unistall ?

 

Να καθεται να παρακολουθει τι γραφει και που γραφει καθε εφαρμογη/παιχνιδια τα δεδομενα στην SD καρτα θεωρω οτι ειναι αρρωστεια και δυσκολο. οποτε προτιμοτερο δεν ειναι αφου το τρελανεις στα βαλε/βγαλε να θες να επαναφερεις την SD καρτα στην αρχικη κατασταση και να ξαναπερασεις αυτες τις 5-10 εφαρμογες/παιχνιδια ? στην χειροτερη ξαναπερνας φωτογραφιες και μουσικη αλλα εχεις ενα καθαρο κινητο διχως υπολειπομενα αρχεια παλιων εφαρμογων. Τελικως ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ?

 

Στο Note συμβαίνει σίγουρα. Αλλά και στο Nexus διαπίστωσα το ίδιο ακριβώς με την εφαρμογή Dark Birthday. Την είχα βάλει, αλλά επειδή βρήκα τρόπο να συγχρονίσω τα γενέθλια των επαφών με το gmail την έβγαλα. Εν το μεταξύ την έβγαλα όπως βγάζω κάθε εφαρμογή, πρώτα clear data, μετά clear cache και μετά Uninstall και πάλι άφησε μέσα φάκελο με την εφαρμογή.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πρώτα clear data, μετά clear cache και μετά Uninstall και πάλι άφησε μέσα φάκελο με την εφαρμογή.

 

αυτο που μου ανεφερες τα 3 βηματα γινεται σε καθε εφαρμογη/παιχνιδι και με ποιον τροπο ? (με καποιο αλλο προγραμματακι οπως το ES Explorer η απο την λειτουργια του android) ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου ανεφερες τα 3 βηματα γινεται σε καθε εφαρμογη/παιχνιδι και με ποιον τροπο ? (με καποιο αλλο προγραμματακι οπως το ES Explorer η απο την λειτουργια του android) ?

 

Αυτό είναι ότι καλύτερο θεώρησα εγώ(ίσως και αχρείαστο) για να καθαρίζει πλήρως ή τέλος πάντως όσο καλύτερα γίνεται το κινητό.

 

Settings->apps διαλέγεις ποιά εφαρμογή θέλεις να δεις και όταν μπεις μέσα της σου έχει αυτές τις επιλογές(μαζί με κάποιες ακόμα)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα κάτι πολύ κουλό. Ενώ έχω μια επαφή στο κινητό μου όταν πατάω search είτε από τις επαφές είτε από την μπάρα αναζήτησης google δεν μου την βγάζει και πρέπει να την βρω πηγαίνοντας στο αντίστοιχο γράμμα. Αυτό συμβαίνει με κάποιες συγκεκριμένες επαφές.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα κάτι πολύ κουλό. Ενώ έχω μια επαφή στο κινητό μου όταν πατάω search είτε από τις επαφές είτε από την μπάρα αναζήτησης google δεν μου την βγάζει και πρέπει να την βρω πηγαίνοντας στο αντίστοιχο γράμμα. Αυτό συμβαίνει με κάποιες συγκεκριμένες επαφές.

εγώ σε μπέρδεμα ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων θα το απέδιδα. νομίζεις ότι μπορεί να είναι γραμμένο με ελληνικά πχ Α Μ Ν Τ αλλά στην πραγματικότητα είναι με λατινικά και γι αυτό δεν στην βρίσκει όταν ψάχνεις με ελληνικό πληκτρολόγιο. κάνε μια διόρθωση σε μια επαφή που ξέρεις ότι δεν στην βγάζει και ξαναδοκίμασε!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα κάτι πολύ κουλό. Ενώ έχω μια επαφή στο κινητό μου όταν πατάω search είτε από τις επαφές είτε από την μπάρα αναζήτησης google δεν μου την βγάζει και πρέπει να την βρω πηγαίνοντας στο αντίστοιχο γράμμα. Αυτό συμβαίνει με κάποιες συγκεκριμένες επαφές.

 

εγώ σε μπέρδεμα ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων θα το απέδιδα. νομίζεις ότι μπορεί να είναι γραμμένο με ελληνικά πχ Α Μ Ν Τ αλλά στην πραγματικότητα είναι με λατινικά και γι αυτό δεν στην βρίσκει όταν ψάχνεις με ελληνικό πληκτρολόγιο. κάνε μια διόρθωση σε μια επαφή που ξέρεις ότι δεν στην βγάζει και ξαναδοκίμασε!!

 

Ισχύει αυτό. Μέσω του gmail(contacts) θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος. Αν είναι πάνω πάνω το όνομα και το γράμμα του δεν αντιστοιχεί στην σειρά που το χει τότε είναι όπως τα λέει ο psybill. Το χα πάθει και εγώ και έβλεπα κάτι ονόματα με N να ναι πάνω πάνω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς. Τα έχω ταξινομημένα με το επίθετο των επαφών. Πατάω ελληνικό α δεν μου βγάζει μια συγκεκριμένη επαφή και μου βγάζει όλες τις άλλες και όταν πάω στο ελληνικό α για να κάνω κλήση την βρίσκω μαζί με τις άλλες...
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συγκίνηση εχθές το βράδυ... το nexus μου αναβαθμίστηκε σε JB! Μέχρι στιγμής πέρα απο κάποιες μικροδιαφορές στην εμφάνιση δεν έχω δει καμία αλλη σοβαρή διαφορα απο την ICS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις επαφές μου συμβαίνει και εμένα. Δεν έχει σχέση με ελληνικά-λατινικά γράμματα. Απλά κάποιες επαφές αρνείται να μου τις εμφανίσει από οποιοδήποτε search.

Όπως π.χ. όταν είσαι μέσα στο πρόγραμμα των sms και ψάχνεις παραλήπτες.

Περίεργο, αλλά παρατήρησα ότι είναι σε συγκεκριμένες επαφές.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς. Τα έχω ταξινομημένα με το επίθετο των επαφών. Πατάω ελληνικό α δεν μου βγάζει μια συγκεκριμένη επαφή και μου βγάζει όλες τις άλλες και όταν πάω στο ελληνικό α για να κάνω κλήση την βρίσκω μαζί με τις άλλες...

 

Στη βγάζει μαζί με τις άλλες... Είναι όμως σε αλφαβητική καθαρά σειρά! Δηλαδή ταιριάζει η σειρά που σου τη δείχνει με βάση τα άλλα γράμματα? Αν όχι τότε πιθανό το A να είναι λατινικό και όλα τα άλλα ελληνικά...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε ότι όλες οι επαφές είναι του ίδιου τύπου (πχ google contacts, phone contacts κλπ).

Εάν έχεις δημιουργήσει επαφές στο τηλέφωνο σαν phone contacts και στην αναζήτηση ψάχνει μόνο google contacts, προφανώς δεν θα στις εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συγκίνηση εχθές το βράδυ... το nexus μου αναβαθμίστηκε σε JB! Μέχρι στιγμής πέρα απο κάποιες μικροδιαφορές στην εμφάνιση δεν έχω δει καμία αλλη σοβαρή διαφορα απο την ICS

 

μαλλον πρεπει να παρατηρησεις λιιιγο καλυτερα :p

 

στη ταχυτητα δηλαδη σου φαινεται ιδιο ?

Αυτό με τις επαφές μου συμβαίνει και εμένα. Δεν έχει σχέση με ελληνικά-λατινικά γράμματα. Απλά κάποιες επαφές αρνείται να μου τις εμφανίσει από οποιοδήποτε search.

Όπως π.χ. όταν είσαι μέσα στο πρόγραμμα των sms και ψάχνεις παραλήπτες.

Περίεργο, αλλά παρατήρησα ότι είναι σε συγκεκριμένες επαφές.

 

αμα εχεις κανει εισαγωγη απο αλλο κινητο μεσω αρχειου μπορει να ειναι θεμα γραμματοσειρας

 

πηγαινε και μετονομασε την επαφη ειτε απο gmail ειτε απο το κινητο με γραμματοσειρα που "βλεπει" το κινητο και ξαναδοκιμασε

 

ειχα αναλογο προβλημα σε παλιοτερο κινητο

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε με τις επαφές ισχύει και με τα τραγούδια. Πρέπει να είναι γραμμένα σωστά το ονόματα και δεν έχει να κάνει με το κινητό μόνο. Το ίδιο ισχύει και στον υπολογιστή. Τώρα για το άλλο που λέτε για τις εφαρμογές που όταν σβήνονται αφήνουν φακέλους ισχύει σε όλα τα android κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Κάποιες εφαρμογές ή παιχνίδια όταν σβήνονται αφήνουν φακέλους. Εγώ πάω settings>apps κάνω clear data και uninstall στην εφαρμογή που θέλω και μετά συνδέω το κινητό στο pc και ψάχνω γενικά στην sd card και ειδικότερα στον φάκελλο android>data και τα σβήνω χειροκίνητα. Όταν έχω καταλήξει στις εφαρμογές που θέλω να έχω και θέλω ένα ''καθαρό'' κινητό παίρνω το back up μου και μετά μέσω cwm clear όλα, αφού πρώτα έχω σβήσει όλους τους φακέλους στην sd card γιατί πάλι μένουν φάκελοι. Πέρασα την codename android προχτές και είχαν μείνει οι περισσότεροι. Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

reset απο recovery δεν εχει κανει κανεις? γιατι ειμαι σχεδον βεβαιος οτι εφυγαν τα παντα και το κινητο εγινε "του κουτιου"

 

στο κατω κατω ακομα και σε κινητα με sd σε ενα factory reset μετα εκανες και format στην sd και δεν εμενε τιποτα, εδω δηλαδη δε προεβλεψαν να εξαφανιζονται τα παντα?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σβήνονται τα πάντα αλλά μόνο στο κομμάτι της sd card που κρατάει το λειτουργικό. Ένα άλλο που μου έκανε λίγο κουφό. Πέρασα ρομ κέρνελ έσβησα φακέλους, άδειο το κινητό και πέρασα μια μια τις εφαμογές ξανά (δεν είχα πάρει back up από το titanium) και όταν κατέβασα το tune-in από το market είχε κρατήσει όλους τους σταθμούς που είχα φυλάξει. Υπ' όψιν δεν έχω επιλέξει να μου κρατάει back up το google τις εφαρμογές. Αυτό πως έγινε; Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συγκίνηση εχθές το βράδυ... το nexus μου αναβαθμίστηκε σε JB! Μέχρι στιγμής πέρα απο κάποιες μικροδιαφορές στην εμφάνιση δεν έχω δει καμία αλλη σοβαρή διαφορα απο την ICS

 

Το κινητό σου ήταν samsung branded και το γύρισες εσύ σε google? Ή περίμενες την αναβάθμιση από samsung?

Samsung Galaxy Nexus (i9250) & Asus Nexus 7 (soon)
Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να παρατηρησεις λιιιγο καλυτερα :p

 

στη ταχυτητα δηλαδη σου φαινεται ιδιο ?

 

Δεν έχω κάτσει με τις ώρες να ασχοληθώ μαζί του αλλά όσες εφαρμογές έχω ανοίξει τον ίδιο χρόνο μου κάνουν

 

Το κινητό σου ήταν samsung branded και το γύρισες εσύ σε google? Ή περίμενες την αναβάθμιση από samsung?

 

Είναι samsung branded και περίμενα την αναβάθμιση από samsung. Δεν το πείραξα το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ώρες για να καταλάβεις τη διαφορά στην απόκριση και τη ταχύτητα

Με το καιρό ίσως τη καταλάβεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτσει με τις ώρες να ασχοληθώ μαζί του αλλά όσες εφαρμογές έχω ανοίξει τον ίδιο χρόνο μου κάνουν

 

Η ταχύτητα της JB είναι κάτι παραπάνω από εμφανής με την πρώτη κιόλας ματιά!

 

Είναι samsung branded και περίμενα την αναβάθμιση από samsung. Δεν το πείραξα το τηλέφωνο.

 

Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου??? :p:p

Κρίμα να έχεις τέτοιο τηλέφωνο, πρώτο πάντα στις αναβαθμίσεις και να περιμένεις την κάθε samsung...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα της JB είναι κάτι παραπάνω από εμφανής με την πρώτη κιόλας ματιά!

 

 

 

Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου??? :p:p

Κρίμα να έχεις τέτοιο τηλέφωνο, πρώτο πάντα στις αναβαθμίσεις και να περιμένεις την κάθε samsung...

 

Τι να σου πω για την ταχύτητα... για παράδειγμα το winamp που έχω για μουσική τον ίδιο ακριβώς χρόνο μου κάνει για να ανοίξει.

 

Να σου πω την αλήθεια παρ' όλο που δουλεύω σε ΙΤ δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με το άθλημα. Ίσως επειδή είμαι με τον υπολογιστή αγκαλιά 8 ώρες δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτά και στον ελεύθερο μου χρόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε ότι όλες οι επαφές είναι του ίδιου τύπου (πχ google contacts, phone contacts κλπ).

Εάν έχεις δημιουργήσει επαφές στο τηλέφωνο σαν phone contacts και στην αναζήτηση ψάχνει μόνο google contacts, προφανώς δεν θα στις εμφανίσει.

 

Το έχω να εμφανίζει μόνο τα google contacts. Η συγκεκριμένη είναι google contact και απλά την έχω συνδέσει με το facebook account της επαφής μέσω haxsync.

Link to comment
Share on other sites

καντης ενα remame οπως εισαι (ξαναγραψε την ιδια λεξη) γραφοντας με το πληκτρολογιο του κινητου, να δεις αν θα στη βρισκει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά την jb δεν μπορώ να συγχρονίσω με outlook calender, καμιά ιδέα?

δεν θέλω να ανεβάσω το ημερολόγιο στο gmail, όσο ήμουν στο ics, συγχρόνιζα μια χαρά με το my phone explorer.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά την jb δεν μπορώ να συγχρονίσω με outlook calender, καμιά ιδέα?

δεν θέλω να ανεβάσω το ημερολόγιο στο gmail, όσο ήμουν στο ics, συγχρόνιζα μια χαρά με το my phone explorer.

 

Πώς προσπαθείς να κάνεις τον συγχρονισμό; Χειροκίνητα; Αν ναι τότε πρεπει να ορίσεις να γίνεται άμεσα ο συγχρονισμός. Δηλ πρεπει να το κάνει μόνο του για την πρώτη φορά και μετά μπορείς να αλλάξεις την συχνότητα του συγχρονισμού σε χειροκίνητη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...