Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι έχετε πάρει την θήκη Mercury, μήπως την έχετε δοκιμάσει σε extended μπαταρία να μου πείτε τι εφαρμογή έχει;

 

Μετά από ένα μικρό search βρήκα αυτό http://www.galaxynexusforum.com/forum/galaxy-nexus-accessories/347-master-list-galaxy-nexus-accessories-8.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απεδειξα στο φιλο τη μπουρδα περι "ελληνικων" τηλεφωνων που κυκλοφορει :)

 

Πως το απεδειξες?

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ,

Φαίνεται να μην έχει πρόβλημα στην εφαρμογή, οπότε παρήγγειλα μια άσπρη να την δοκιμάσω...

Ήθελα πιο πολύ και μια προσωπική άποψη, αν την έχει κανείς καιρό με την extended, αλλά θα σας πω την δική μου μόλις παραλάβω.

Για τα 5 ευρώ που κάνει, νομίζω αξίζει μια δοκιμή...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με την extended θα εφαρμόζει καλύτερα γιατί είναι λίγο μπόσικια. Εγώ έχω την κίτρινη και μόλις παράγγειλα την πράσινη να τις αλλάζω.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ την extended μπαταρία, την έβαλα και όλα καλά! Περιμένω μετά τις πρώτες φορτίσεις να αρχίσει να αποδίδει στα μέγιστα

 

καλό θα ήταν να κάνεις και ένα clean τα battery stats σου αφού φτάσεις στο 100% και να το αφήσεις να κλείσει από μπαταρία και πάλι φόρτιση 100% για να έχεις καλά battery stats. Πιθανόν να μην έχεις προβλήματα αλλά καμιά φορά έχει παρατηρηθεί πρόβλημα λόγων κακών στατιστικών!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να κάνεις και ένα clean τα battery stats σου αφού φτάσεις στο 100% και να το αφήσεις να κλείσει από μπαταρία και πάλι φόρτιση 100% για να έχεις καλά battery stats. Πιθανόν να μην έχεις προβλήματα αλλά καμιά φορά έχει παρατηρηθεί πρόβλημα λόγων κακών στατιστικών!

 

Πως το κάνουμε αυτό το clean? Μάλλον δεν το έχει στην stock που είμαι...

Εγώ βέβαια την extended την έχω καμιά δεκαριά μέρες και δεν το ήξερα αυτό να το κάνω.

Παρόλα αυτά δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω κ εγω κατι

Πως γινεται στα μυνηματα με ελληνικους χαρακτηρες να φτανω στο οριο χαρακτηρων τοσο γρηγορα??Θελω να γραψω κατι σχετικα συντομο κ μου βγαζει μετα ενδειξη για δευτερο μηνυμα

Με greeklish λυνεται το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του ανωτέρω διαβάζω πολλά θέματα σε android forums σχετικά με προβλήματα σύνδεσης του nexus με routers που έχουν προστασία WPA2.. δεν έχει παρατηρήσει άλλος κάτι? Σε όλους συνδέεται κανονικά??Το κακό είναι πως μου το έκανε απο την αρχή και με την 4.0.4 και μετά με τη 4.1.1...

Και εγω αν δεις πιο πανω ανεφερα προβληματα με το wifi της συσκευης ενω ειμαι σε 4.1.1 Το προβλημα το εφτιαξα εν μερει βαζοντας αλλον kernel που μου προτεινε ο djkostas20.....ειδα διαφορα αλλα το θεμα ειναι ψυχολογικο αν δεν βλεπεις τις μπαρες γεματες:p

παντως υπαρχουν παραπονα απο πολλους και στο εξωτερικο, ενω ηδη η google κανει investigate για το θεμα του wifi, οποτε ελπιζουμε σε καποιο update fix.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω κ εγω κατι

Πως γινεται στα μυνηματα με ελληνικους χαρακτηρες να φτανω στο οριο χαρακτηρων τοσο γρηγορα??Θελω να γραψω κατι σχετικα συντομο κ μου βγαζει μετα ενδειξη για δευτερο μηνυμα

Με greeklish λυνεται το προβλημα....

 

Τα ελληνικα εχουν οριο 70 χαρακτηρες αγαπητε.Αλλα υπαρχουν εφαρμογες (third party) που λυνουν το προβλημα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αν δεις πιο πανω ανεφερα προβληματα με το wifi της συσκευης ενω ειμαι σε 4.1.1 Το προβλημα το εφτιαξα εν μερει βαζοντας αλλον kernel που μου προτεινε ο djkostas20.....ειδα διαφορα αλλα το θεμα ειναι ψυχολογικο αν δεν βλεπεις τις μπαρες γεματες:p

παντως υπαρχουν παραπονα απο πολλους και στο εξωτερικο, ενω ηδη η google κανει investigate για το θεμα του wifi, οποτε ελπιζουμε σε καποιο update fix.....

εγω ελυσα το προβλημα με αλλαγη του ρουτερ, ειχα το netfaster της hol και εβαλα linksys wag200g, με WPA2.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επαναφερω το κινητο σε αρχικη κατασταση και να κρατησω ομως τις φωτογραφιες, επαφες κτλ... εφαρμογες θα ξαναβαλω απο την αρχη εγω. Hard reset ονομαζεται αυτο or Soft? και πως γινεται;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επαφες με ενα συγχρονισμο στο gmail ξκαθαριζεις....Για φωτογραφιες και αρχεια συνιστω ενα back up, αν και απο προσωπικη εμπειρια,εχοντας αλλαξει 2-3 ROM δεν μου πειραξε φωτογραφιες, βιντεο και μουσικη.....Για γενικο backup παμε σε root και titamium backup....

Για να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πας Ρυθμισεις- Αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα-επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

Edited by nikosm10

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως αναφέρω πιο πάνω το έκανα WEP και συνδέθηκε αλλά το θέμα είναι πως δεν είναι σωστό νατο έχουμε το router σε WEP διότι είναι ουσιαστικά χωρίς προστασία!

 

καλα δεν ειναι και τοσο συχνο να μενεις κοντα σε τυπους που ξερουν να σπανε τα wep , αλλα ακομα και αν το κανουν μπορεις παντα να βλεπεις ποιος συνδεθηκε στο ρουτερ σου και αν ειναι κανας "sakis-pc" και τον καταλαβεις να πας να του πεις δυο κουβεντουλες :shifty: ή απλα να αλλαξεις το κωδικο

 

εγω και αρκετοι φιλοι μου παντως στα σπιτια βαζουμε το φοβερο κωδικο "spiti" :p

Πως το απεδειξες?

 

μα δεν υπαρχει και κατι να αποδειξει.. αφου υπαρχουν συγκεκριμενοι κωδικοι και αυτα που πουλουνται στην ευρωπη ειναι ειτε yakju (τα ευρωπαικα google branded, τα αμερικανικα ειναι takju και βασικα αυτα παιρνουν πρωτα την αναβαθμιση, με μια μερα διαφορα πηραν την 4.1 αν θυμαμαι σωστα ) και yakjuwx που ειναι για τη δυτικη ευρωπη γενικοτερα

 

δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο για αλλη ευρωπαικη χωρα ή την ελλαδα, αμα βρειτε κανα thread στο xda με τους κωδικους τους αναφερουν ολους

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επαναφερω το κινητο σε αρχικη κατασταση και να κρατησω ομως τις φωτογραφιες, επαφες κτλ... εφαρμογες θα ξαναβαλω απο την αρχη εγω. Hard reset ονομαζεται αυτο or Soft? και πως γινεται;

 

όπως στα είπε ο nikosm10. Επαφές συγχρόνισε τες με gmail και τέλος, όλα τα άλλα κράτησε τα μέσω pc, σύνδεσε το και κράτα έναν φάκελο. Έτσι κάνω πάντα πριν το φορμάτ. Πάντως, αφού το χα ψάξει αρκετά, full format να διαγράφει τα πάντα κάνεις ως εξής(αν ισχύει κάτι διαφορετικό στο nexus απο ότι στο Galaxy Note ας το πει κάποιος) : Κάνεις επαναφορά σε factory defaults, και μετά συνδέεις κινητό με pc και διαγράφεις τα πάντα(χειροκίνητα) απο το κινητό(όλους τους φακέλους). Έτσι όταν το ανοίξεις ξανά είναι πλήρως καθαρό.

 

Σε αυτό κατέληξα όταν μετά απο μερικά full wipe φλασαρίσματα παρατηρούσα πως έμεναν μέσα φάκελοι απο εφαρμογές που είχα βάλει αλλά τις είχα βγάλει στην συνέχεια και ώς ψείρας( :p ) ήθελα να μην υπάρχει τίποτα και ναι πεντακάθαρο.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του ανωτέρω διαβάζω πολλά θέματα σε android forums σχετικά με προβλήματα σύνδεσης του nexus με routers που έχουν προστασία WPA2.. δεν έχει παρατηρήσει άλλος κάτι? Σε όλους συνδέεται κανονικά??Το κακό είναι πως μου το έκανε απο την αρχή και με την 4.0.4 και μετά με τη 4.1.1...

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα σε κάποια παλαιότερη συσκευή. Δοκίμασε firmware update στο router. Ποιό radio έχεις;

 

 

Α και έχεις δίκιο για το wep. Καμία ααφάλεια.

Edited by firiel
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

και το factory data reset μεσα απο το κινητο διαγραφει τα παντα απο οτι λεει το ιδιο το κινητο τουλαχιστον. settings, system data, apps, music, photos, user data..τα παντα ολα :p
Link to comment
Share on other sites

και το factory data reset μεσα απο το κινητο διαγραφει τα παντα απο οτι λεει το ιδιο το κινητο τουλαχιστον. settings, system data, apps, music, photos, user data..τα παντα ολα :p

 

πάντως στο Note μένουν μέσα .. Πχ μετά απο αυτό το reset είχα παρατηρήσει πως οι φωτογραφίες που είχα λάβει μέσω του viber όπως και το blackbirthday(αν λεγεται έτσι το χω ξεχάσει ) είχαν μείνει. Το πρώτο περίμενα να χουν διαγραφεί και η δεύτερη εφαρμογή είχε μπει και την είχα βγάλει σε μία μέρα και όμως άφησε μέσα υπολείματα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερικη μνημη την βλεπει σαν sd, οποτε οταν κανεις factory reset δεν διαγραφει τα αρχεια σου,παρα μονο εφαρμογες και τα data τους.....Εδω το γραφει και επισημα.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνουμε αυτό το clean? Μάλλον δεν το έχει στην stock που είμαι...

Εγώ βέβαια την extended την έχω καμιά δεκαριά μέρες και δεν το ήξερα αυτό να το κάνω.

Παρόλα αυτά δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

 

2 τρόποι! Ο ένας είναι με εφαρμογή που σου διαγράφει τα stats. Π.χ. battery calibration

 

Ο άλλος είναι μέσω CMW > advanced > wipe battery stats

 

 

Και στους 2 όμως πρέπει πριν τα σβήσεις να είσαι στο 100%(εδώ λένε καλό είναι και λίγο παραπάνω ώρα-περίπου μία ώρα-από την ώρα που το κινητό δείξει 100) και (ιδανικά) να αφήσεις το κινητό να αποφορτίσει τελείως και να κλείσει και στη συνέχεια πάλι μία πλήρη φόρτιση χωρίς διακοπές!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερικη μνημη την βλεπει σαν sd, οποτε οταν κανεις factory reset δεν διαγραφει τα αρχεια σου,παρα μονο εφαρμογες και τα data τους.....Εδω το γραφει και επισημα.....

 

άρα του κάνουμε μια επαναφορά και μετά πατάμε και ενα delete χειροκίνητα :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα αν γινει hard reset απο recovery mode εξαφανιζονται τα παντα τελειως

 

δηλαδη και οι φωτογραφιες μου πρεπει να ειχαν εξαφανιστει

μια φορα το χω κανει μονο και παει καποιος καιρος , αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αυτο εκανε τη δουλεια

 

Την εσωτερικη μνημη την βλεπει σαν sd, οποτε οταν κανεις factory reset δεν διαγραφει τα αρχεια σου,παρα μονο εφαρμογες και τα data τους.....Εδω το γραφει και επισημα.....

 

στο site της verizon που μιλαει μονο για τη συσκευη μας , τα σβηνει ολα λεει

 

http://support.verizonwireless.com/clc/devices/knowledge_base.html?id=51446

 

επισης και στο tablet μου (με ics) που εχει ιδια μνημη και τη βλεπει "σαν sd" 100% τα σβηνει ολα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πάρω back up τις φώτο και όλα για καλό και για κακό και μετά από τις ρυθμίσεις πατάω επαναφορά ρυθμίσεων.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πάρω back up τις φώτο και όλα για καλό και για κακό και μετά από τις ρυθμίσεις πατάω επαναφορά ρυθμίσεων.

 

Το καλυτερο. Και μετα, μας λες τι διαφραφηκε και τι οχι για να ξερουμε.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο. Και μετα, μας λες τι διαφραφηκε και τι οχι για να ξερουμε.:)

 

ακριβώς! αυτό θα έλεγα. Να ξέρουμε στα σίγουρα :) . Άντε με το καλό λοιπόν ! γιατί πολλά νερά σου έκανε!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστέψετε! Εκανα clear data την εφαρμογη facebook και βλεπω η μπαταρια παει πολυ καλα... ασχετα αν παλια εκανα logout και ξαναμπηκα/την εσβησα να μην τρεχει κτλ... !! 4% το βραδυ εφαγε μονο! (πρωτακουστο για εμενα) :p

 

Μωρε λες.. να γλυτωσω; Θα δω σημερα πως θα παει και αν παλι κανει χαζα τοτε δε θα το ψαξω αλλο και θα παω για επαναφορα ρυθμισεων.

 

Ας παρω ενα backup τωρα να μαι ετοιμος :D

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...