Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την καλησπερα μου μετα απο αρκετο καιρο (λογω θητειας:happy:) σε ολους στην γαλαξοπαρεα...επειδη το modding του γαλαξια μας ειναι ατελειωτο να ενημερωσω οτι βγηκε και ο νεος semaphore 1.9.0 beta με 341mb διαθεσιμη ραμ κι αλλα σημαντικα καλουδια...keep working well stratosk :)

 

Κι αυτός έχει πρόβλημα στο βίντεο (720p);

Απο οτι βλέπω, μάλλον...

 

EDIT: Μπορούμε να τον βάλουμε και κατ' ευθείαν σε στοκ JVQ 2.3.3 που έχω, απο οτι κατάλαβα;

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με το changelog που διάβασα η εγγραφή σε 720p πρέπει να δουλεύει κανονικά στην 1.9.0(Beta). Ο Semaphore δεν έχει πρόβλημα με την εγγραφή βίντεο σε 720p απλά ο stratosk σε αφήνει να επιλέξεις αν θέλεις εγγραφή βίντεο σε 720p (κανονική έκδοση) ή μερισσότερη μνήμη (bm έκδοση).

Μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλες τις Gingerbread εκδόσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το changelog που διάβασα η εγγραφή σε 720p πρέπει να δουλεύει κανονικά στην 1.9.0(Beta). Ο Semaphore δεν έχει πρόβλημα με την εγγραφή βίντεο σε 720p απλά ο stratosk σε αφήνει να επιλέξεις αν θέλεις εγγραφή βίντεο σε 720p (κανονική έκδοση) ή μερισσότερη μνήμη (bm έκδοση).

Μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλες τις Gingerbread εκδόσεις.

 

Αφού μπαίνει σε όλες γιατί σε κάθε έκδοση γράφει την έκδοση την οποία "υποστηρίζεται"?

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ συχνά το thread του Semaphore στο xda και κάθε φορά που ρωτάει κάποιος αν μπορεί να φλασάρει τον kernel σε JVQ, JVR, JVS κ.τ.λ. η απάντηση που παίρνει είναι αυτή που έγραψα και εγώ. Κάθε φορά που βγαίνει καινούργια έκδοση (π.χ. JVT) γράφει στο changelog: "compiled with JVT initramfs". Χωρίς να γνωρίζω τι είναι ακριβώς έχω παρατηρήσει ότι δεν επηρεάζει την συμβατότητα του kernel με τις προηγούμενες εκδόσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνει σε όλες γιατί σε κάθε έκδοση γράφει την έκδοση την οποία "υποστηρίζεται"?

 

Η έκδοση αναγράφεται για να είναι εμφανές, όπως ανέφερε ο φίλος μας ο Superuser , από ποιά ακριβώς έκδοση έχει χρησιμοποιηθεί το initramfs. Στο initramfs βρίσκονται το αρχικό σύστημα αρχείων που χρησιμοποιεί ο πυρήνας, κάποιοι drivers (modules) της Samsung κ.λ.π.

 

O Semaphore, όπως και όλοι οι custom πυρήνες χρησιμοποιούν το κώδικα που έχει δημοσιοποιήσει η Samsung για την JVQ. Κάνοντας compile τον κώδικα με ένα συγκεκριμένο initramfs εξασφαλίζεις την μέγιστη συμβατότητα με την συγκεκριμένη έκδοση, χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν θα παίζει ο πυρήνας στις υπόλοιπες gingerbread εκδόσεις. Ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να υπάρχουν κάποιες αλλά σίγουρα θα το ακούσεις αν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεισ να περασει thunderbolts scripts με semaphore kernel. Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθουν conflicts?? Αν ναι με τι ρυθμισεισ?
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση αναγράφεται για να είναι εμφανές, όπως ανέφερε ο φίλος μας ο Superuser , από ποιά ακριβώς έκδοση έχει χρησιμοποιηθεί το initramfs. Στο initramfs βρίσκονται το αρχικό σύστημα αρχείων που χρησιμοποιεί ο πυρήνας, κάποιοι drivers (modules) της Samsung κ.λ.π.

 

O Semaphore, όπως και όλοι οι custom πυρήνες χρησιμοποιούν το κώδικα που έχει δημοσιοποιήσει η Samsung για την JVQ. Κάνοντας compile τον κώδικα με ένα συγκεκριμένο initramfs εξασφαλίζεις την μέγιστη συμβατότητα με την συγκεκριμένη έκδοση, χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν θα παίζει ο πυρήνας στις υπόλοιπες gingerbread εκδόσεις. Ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να υπάρχουν κάποιες αλλά σίγουρα θα το ακούσεις αν ισχύει αυτό.

 

Ευχαριστούμε για την επεξήγηση που μας έδωσες. Τώρα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον kernel σου σε όλες τις εκδόσεις των Gingerbread χωρίς να έχουμε την παραμικρή αμφιβολία! Συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση αναγράφεται για να είναι εμφανές, όπως ανέφερε ο φίλος μας ο Superuser , από ποιά ακριβώς έκδοση έχει χρησιμοποιηθεί το initramfs. Στο initramfs βρίσκονται το αρχικό σύστημα αρχείων που χρησιμοποιεί ο πυρήνας, κάποιοι drivers (modules) της Samsung κ.λ.π.

 

O Semaphore, όπως και όλοι οι custom πυρήνες χρησιμοποιούν το κώδικα που έχει δημοσιοποιήσει η Samsung για την JVQ. Κάνοντας compile τον κώδικα με ένα συγκεκριμένο initramfs εξασφαλίζεις την μέγιστη συμβατότητα με την συγκεκριμένη έκδοση, χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν θα παίζει ο πυρήνας στις υπόλοιπες gingerbread εκδόσεις. Ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να υπάρχουν κάποιες αλλά σίγουρα θα το ακούσεις αν ισχύει αυτό.

 

Ένα μεγάλο μπράβο και απο εμένα, τα thanks του XDA απλά δεν αρκούν για επιβράβευση... Keep up the good work!

 

ΥΓ: ο semaphore 1.9 beta δουλέυει αψεγάδιαστα (& με smartass V2 governor)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε εδω

ειχα φιαξει ενα μοντακι με αυτα που θελεις.

 

Καλημέρα

προχθές έκανα εγκατασταση το παραπάνω και ήθελα να ρωτησω

1. Αν θέλω να κάνω απεγκατάσταση τους, αρκει να τρέξω το αρχειο που δίνει ο τυχερακιας και γυρνάνε όπως ήταν?

2. Αν θέλω να κρατήσω μόνο τα εικονίδια και να μην αλλάξει το Notification Bar, υπάρχει τρόπος?

3. Σε περιπτωση που είχα βρει (δεν εχω) κάποια αλλα εικονιδια statusbar, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθησω?

Πρέπει με καποιο τροπο να κανω απεγκατασταση και μετα να περασω τα νεα ή περνανε "απο πάνω"?

 

Ευχαριστώ

Edited by gup_
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο και απο εμένα, τα thanks του XDA απλά δεν αρκούν για επιβράβευση... Keep up the good work!

 

ΥΓ: ο semaphore 1.9 beta δουλέυει αψεγάδιαστα (& με smartass V2 governor)!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια... :O

 

Ευχαριστώ όλους που δοκιμάζουν τον Semaphore και μου δίνουν ιδέες.

Ουσιαστικά το μπράβο πηγαίνει σε πολλούς developers που έχουν κάνει τόση δουλειά... και σ' όλους τους χρήστες που με τις παρατηρήσεις τους και τις δοκιμές τους προωθούν αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

προχθές έκανα εγκατασταση το παραπάνω και ήθελα να ρωτησω

1. Αν θέλω να κάνω απεγκατάσταση τους, αρκει να τρέξω το αρχειο που δίνει ο τυχερακιας και γυρνάνε όπως ήταν?

2. Αν θέλω να κρατήσω μόνο τα εικονίδια και να μην αλλάξει το Notification Bar, υπάρχει τρόπος?

3. Σε περιπτωση που είχα βρει (δεν εχω) κάποια αλλα εικονιδια statusbar, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθησω?

Πρέπει με καποιο τροπο να κανω απεγκατασταση και μετα να περασω τα νεα ή περνανε "απο πάνω"?

 

Ευχαριστώ

1. Ναι

2. οχι αν δεν εχεις ασχοληθει με το αντικειμενο

3. αναλογα με τις οδηγιες που δινει αυτος που το εχει φιαξει

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον οδηγό σου.Στον οδηγό,δεν αναφέρονται κάποιες εκδόσεις του fuguroot..:worry:Για να βρώ αρχικά τον /system/bin θα χρειαστώ καποιο root explorer?

 

Ναι, προφανώς.

Αν και αφού δεν έβαλες παλιότερη έκδοση, θεωρητικά δε θα έπρεπε να τα σβήνει αυτά.

 

Υποθέτω ότι έβγαλες το USB debugging (εντοπισμός σφαλμάτων usb) πριν προσπαθήσεις να συνδεθείς με το Kies?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εδω και μερικες μερες εχω περασει την 2.3.5 και ολα ηταν οκ. Πριν μερικα λεπτα πηγα να συνδεθω στο δικτυο του σπιτιου μου και συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια. Ετσι ξαφνικα. Καμια λυση???
Link to comment
Share on other sites

Ναι, προφανώς.

Αν και αφού δεν έβαλες παλιότερη έκδοση, θεωρητικά δε θα έπρεπε να τα σβήνει αυτά.

 

Υποθέτω ότι έβγαλες το USB debugging (εντοπισμός σφαλμάτων usb) πριν προσπαθήσεις να συνδεθείς με το Kies?

 

Το USB debugging,δέν ήταν καθόλου ενεργοποιημένο εξαρχής (αν και μου το ζητάει το Titanium Backup να γίνει).Επί την ευκαιρία τα συγχαρητήρια μου για τους οδηγούς σου,όπως και στα υπόλοιπα παιδία του forum!Αποφάσισα να το ''σκαλίσω''(παντα με προσοχή),και έχω βοηθηθεί αρκετά,ωστόσο είναι τόσα πολλά post,που φαντάζομαι ότι τυχόν απορίες ''νέων''στη διαδικασία του root,μπορεί να έχουν απαντηθεί ήδη.Για τον λόγο αυτό υπάρχει κάποιος αντίστοιχως οδηγός,που να συνοψίζονται κάποια βασικά θέματα του rooting πάνω στην παραμετροποίηση της συσκευής μας?Είναι τόσα αυτά που θέλω να ρωτήσω,που πραγματικά δεν θέλω να γίνω κουραστικός..

Link to comment
Share on other sites

Το USB debugging,δέν ήταν καθόλου ενεργοποιημένο εξαρχής (αν και μου το ζητάει το Titanium Backup να γίνει).Επί την ευκαιρία τα συγχαρητήρια μου για τους οδηγούς σου,όπως και στα υπόλοιπα παιδία του forum!Αποφάσισα να το ''σκαλίσω''(παντα με προσοχή),και έχω βοηθηθεί αρκετά,ωστόσο είναι τόσα πολλά post,που φαντάζομαι ότι τυχόν απορίες ''νέων''στη διαδικασία του root,μπορεί να έχουν απαντηθεί ήδη.Για τον λόγο αυτό υπάρχει κάποιος αντίστοιχως οδηγός,που να συνοψίζονται κάποια βασικά θέματα του rooting πάνω στην παραμετροποίηση της συσκευής μας?Είναι τόσα αυτά που θέλω να ρωτήσω,που πραγματικά δεν θέλω να γίνω κουραστικός..

 

Nα'σαι καλά, αλλα δεν είμαι σίγουρος τι ζητάς, το επισημασμένο θέμα με τον οδηγό για root το είδες υποθέτω... τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; αυτό εδώ το θέμα για τέτοιες απορίες υπάρχει..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση στον semaphore για SD card read ahead που είναι καλύτερα να τη βάλω; Αφορά την εσωτερική κάρτα SD ή την εξωτερική;

Για εξωτερική έχω μια Samsung 8GB class 10

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο "256kb-64kb" και είμαι ικανοποιημένος. Αν θες δοκίμασε και τα άλλα και δες ποιο δουλεύει καλύτερα για τα γούστα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στον καινούργιο semaphore, οι εφαρμογές Superuser και CWM δεν υπάρχουν? Γιατί βλέπω στο changelog που αναφέρει ο Στράτος "dropped CWM, Superuser applications".
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στον καινούργιο semaphore, οι εφαρμογές Superuser και CWM δεν υπάρχουν? Γιατί βλέπω στο changelog που αναφέρει ο Στράτος "dropped CWM, Superuser applications".

 

Ναι δεν τις εχειε περασει, τις περνας εσυ. Ημουν ακριβως οπως εσυ αλλα χωρις ext4 νομιζω πως ειναι περιττο. Η 1.9 αφηνει ακομα πιο πολυ μνημη, το τηλεφωνο γινεται αισθητα πιο γρηγορο και εχεις και 720p. Περασε την, διχως αμφιβολια η πιο τελειοποιημενη προσωπικως. Νιωθω οτι δε θα το ξανα πειραξω, λεμε τωρα...

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω θέμα με τη μπαταρία.Μου δίνει την εντύπωση οτι αποφορτίζεται πολύ πιο γρήγορα απότι πριν την αναβάθμηση (είχα 2.3.3 και πήγα σε 2.3.5 JVU πορτογαλική και έβαλα και semaphore 1.8.2).

Βάζω ένα βιντεάκι των 15 λεπτών και από πχ 60% πάει η μπαταρία στο 48%.Έχω απενεργοποιημένο το συγχρονισμό,η φωτεινότητα της οθόνης είναι κάτω από το μισό πάντα,δεν έχω κινούμενο wallpaper, ο semaphore είναι απείραχτος.Ούτε overclock ούτε τίποτα.Τι σκατά συμβαίνει;

Να και ένα screenshot που πήρα από την εφαρμογή της μπαταρίας.Αν μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη ας μου πει τι να κάνω.

IMG

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα calibration στην μπαταρία με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ στο νούμερο 7.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν τις εχειε περασει, τις περνας εσυ. Ημουν ακριβως οπως εσυ αλλα χωρις ext4 νομιζω πως ειναι περιττο. Η 1.9 αφηνει ακομα πιο πολυ μνημη, το τηλεφωνο γινεται αισθητα πιο γρηγορο και εχεις και 720p. Περασε την, διχως αμφιβολια η πιο τελειοποιημενη προσωπικως. Νιωθω οτι δε θα το ξανα πειραξω, λεμε τωρα...

 

Να τις προσθέσεις πρέπει τις εφαρμογές Su και cwm, ή να τις σβήσεις;

 

Αν το δει ο Στρατός, αυτή είναι η πρώτη έκδοση semaphore που μου φριζαρουν τα 1200 mhz. Άλλαξε κάτι στο overclocking ?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αλλά το βλέπεις λογικό αυτό; Να αναβαθμιστώ από την 2.3.3 που όλοι λένε οτι έχει battery drain και να πάω στην 2.3.5 και να έχω χειρότερα αποτελέσματα;

Αυτό με το calibration θα το δοκιμάσω μόλις εξαντληθεί η μπαταρία γιατί τώρα είναι στο 40% αν και δεν πιστεύω οτι με μια διαγραφή αρχείου θα διορθωθεί τίποτα.Μακάρι να δουλέψει

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Να τις προσθέσεις πρέπει τις εφαρμογές Su και cwm, ή να τις σβήσεις;

 

Αν το δει ο Στρατός, αυτή είναι η πρώτη έκδοση semaphore που μου φριζαρουν τα 1200 mhz. Άλλαξε κάτι στο overclocking ?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αν φλασάρεις την 1.9.0 χωρίς να είχες πριν άλλη έκδοση θα πρέπει να περάσεις μόνος σου τις εφαρμογές SU και CWM. Αν αναβάθμισες από προηγούμενη έκδοση θα τις έχεις γιατί η νέα έκδοση δεν τις σβήνει οπότε αν δεν τις θες θα πρέπει να τις σβήσεις μόνος σου.

 

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αλλά το βλέπεις λογικό αυτό; Να αναβαθμιστώ από την 2.3.3 που όλοι λένε οτι έχει battery drain και να πάω στην 2.3.5 και να έχω χειρότερα αποτελέσματα;

Αυτό με το calibration θα το δοκιμάσω μόλις εξαντληθεί η μπαταρία γιατί τώρα είναι στο 40% αν και δεν πιστεύω οτι με μια διαγραφή αρχείου θα διορθωθεί τίποτα.Μακάρι να δουλέψει

 

Γενικά είναι πολύ καλύτερη η 2.3.5! Υπάρχει περίπτωση να στρώσει γιατί αν δεν έχει γίνει calibration τότε η μπαταρία αδειάζει σε άλλα σημεία πιο γρήγορα και σε άλλα πιο αργά.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...