Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, εγώ έχω σταματήσει στην (ελβετική) επίσημη JVR με Semaphore 1.6 εδώ και ένα 3/μηνο, και γενικά δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Από τη σελίδα με τα επίσημα firmwares βλέπω ότι έχει δοθεί σε Αγγλία και Πορτογαλία η 2.3.5. Δύο ερωτήσεις προς τους φίλους που ξέρουν/τις έχουν δοκιμάσει:

1. Η πορτογαλική 2.3.5 που έχει ελληνικό swype δουλεύει σωστά ή έχει τα γνωστά κολλήματα με το τελικό "ς" και πρέπει να περάσουμε την έκδοση του τυχεράκια;

2. Βλέπω σήμερα στην αρχική σελίδα του φόρουμ ότι δόθηκε η επίσημη 2.3.5 στην Αγγλία. Τότε και αυτή που δόθηκε στις 29 Σεπτέμβρη τι είναι (I9000XΧJVT);

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τον ίδιο τρόπο οπως περασες το cf root περνάς και τον semaphore και λινκ υπάρχει στις οδηγίες για ροοτ προς το τέλος του post. Custom kernel ειναι που σε κανει και ροοτ και εχει και επιπλεον δυνατοτητες.

cwm σου δίνει και το cf-root και ο semaphore και μπαίνεις σε αυτό περίπου όπως μπαίνεις στο download mode. Απλά πατάς το πάνω πλήκτρο έντασης, κεντρικό πλήκτρο, και power.

 

λοιπον ειμαι με I9000XXJVT

ποιο απο τα παρακατω πρεπει να κατεβασω?

 

 

File Type: tar Semaphore_kernel_JVS_1.7.5.tar - [Click for QR Code] (7.34 MB, 18705 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVS_1.7.5bm.tar - [Click for QR Code] (7.33 MB, 6239 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVT_1.8.0.tar - [Click for QR Code] (6.74 MB, 28124 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVT_1.8.0bm.tar - [Click for QR Code] (6.74 MB, 18338 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVT_1.8.1.tar - [Click for QR Code] (6.77 MB, 11219 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVT_1.8.1bm.tar - [Click for QR Code] (6.77 MB, 6271 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVT_1.8.2.tar - [Click for QR Code] (6.77 MB, 25106 views)

File Type: tar Semaphore_kernel_JVT_1.8.2bm.tar - [Click for QR Code] (6.77 MB, 18992 views)

Link to comment
Share on other sites

JVU δεν ειχες πριν? Δεν υπηρχε λογος να αλλαξεις. Τον πιο καινουριο jvt 1.8.2. H bm εκδοση δινει περισσοτερη ραμ αλλα δεν γραφει βιντεο σε 720p.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους οδηγός για semaphore :lol: να 'σαι καλά! Κι εγώ σκεφτόμουν να το κάνω αλλά βαριόμουν ολίγον.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους οδηγός για semaphore :lol: να 'σαι καλά! Κι εγώ σκεφτόμουν να το κάνω αλλά βαριόμουν ολίγον.

 

Δεν γινόταν άλλο. Τον τελευταίο καιρό απαντάμε συνέχεια στις ίδιες ερωτήσεις για τον Semaphore! Ελπίζω τώρα να καλυτερέψουν τα πράγματα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,μόλις ολοκλήρωσα διαδικασία fuguroot (μετά απο ερκετή σκέψη) και θα ήθελα μια πληροφορία όσον αφορά τους kernel που μας δίνει στον οδηγό ο tyxerakias.Αφορά τους επίσημους της samsung,σε περίπτωση που θέλουμε να μην είμαστε πλέον root?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,μόλις ολοκλήρωσα διαδικασία fuguroot (μετά απο ερκετή σκέψη) και θα ήθελα μια πληροφορία όσον αφορά τους kernel που μας δίνει στον οδηγό ο tyxerakias.Αφορά τους επίσημους της samsung,σε περίπτωση που θέλουμε να μην είμαστε πλέον root?

 

E... ναι, είναι οι επίσημοι αλλά δεν έχει σχέση με το unroot... το fuguroot πώς το έκανες αν δεν ξαναέβαλες τον επίσημο kernel?

 

Εγκατάσταση Semaphore:

.....

Ωραίος SU, προστέθηκε στην πρώτη σελίδα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος SU, προστέθηκε στην πρώτη σελίδα.

 

Υπήρξα και εγώ αρχάριος στον κόσμο του Android (και ακόμα είμαι σε ορισμένα θέματα) οπότε είπα να βοηθήσω όσο μπορώ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Superuser + Nikospot

Σας ευχαριστώ πολυ. Εβαλα και το semaphore κι ολα μια χαρα

 

η εφαρμογη που ειναι?

Στην εφαρμογή Semaphore Script Manager τίκαρε το Netfilter

 

το κινητο παει σφαιρα, οντως σαν να ειναι αλλο

 

Αν θελω να αλλαξω τα εικονιδια σηματος,μπαταριας κλπ (αυτα που ειναι πανω πανω στην οθονη) τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Superuser + Nikospot

Σας ευχαριστώ πολυ. Εβαλα και το semaphore κι ολα μια χαρα

 

η εφαρμογη που ειναι?

Στην εφαρμογή Semaphore Script Manager τίκαρε το Netfilter

 

το κινητο παει σφαιρα, οντως σαν να ειναι αλλο

 

Αν θελω να αλλαξω τα εικονιδια σηματος,μπαταριας κλπ (αυτα που ειναι πανω πανω στην οθονη) τι πρεπει να κανω?

 

Τελικά έβαλες την JVT ή την JVU? (από περιέργεια ρωτάω)

Βάζοντας τον semaphore πρέπει να μπήκε και η εφαρμογή αυτόματα. Κάπου στο μενού είναι λογικά.

Για εικονίδια κλπ μπορείς να βρεις κάποιο θέμα στο xda όπως αυτό εδώ που κατά τα προσωπικά μου γούστα είναι πολύ ωραίο :happy: Γενικά θα κοιτάς να λέει ότι είναι για ODEXED και όχι για DEODEXED roms γιατι η στοκ ρομ είναι odexed. Και φυσικά να λέει την έκδοση που έχεις πχ JVT.

Ή μπορείς να βάλεις αυτό από τον Somator το οποίο από ότι βλέπω δεν έχει πολλές αλλαγές στο θέμα (έχει βάλει εικονίδιο μπαταρίας με ποσοστό %) και έχει και κάποια fixes. Όλα αυτά τα πετάς χύμα μέσα στην μνήμη του κινητού και τα βάζεις από το cwm recovery > install zip from sdcard και πρώτα να κρατήσεις ένα backup όλης της ρομ μέσα από το cwm ώστε αν δε δουλέψει κάτι σωστά να το επαναφέρεις.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλες την JVT ή την JVU? (από περιέργεια ρωτάω)

Βάζοντας τον semaphore πρέπει να μπήκε και η εφαρμογή αυτόματα. Κάπου στο μενού είναι λογικά.

Για εικονίδια κλπ μπορείς να βρεις κάποιο θέμα στο xda όπως αυτό εδώ που κατά τα προσωπικά μου γούστα είναι πολύ ωραίο :happy: Γενικά θα κοιτάς να λέει ότι είναι για ODEXED και όχι για DEODEXED roms γιατι η στοκ ρομ είναι odexed. Και φυσικά να λέει την έκδοση που έχεις πχ JVT.

Ή μπορείς να βάλεις αυτό από τον Somator το οποίο από ότι βλέπω δεν έχει πολλές αλλαγές στο θέμα (έχει βάλει εικονίδιο μπαταρίας με ποσοστό %) και έχει και κάποια fixes. Όλα αυτά τα πετάς χύμα μέσα στην μνήμη του κινητού και τα βάζεις από το cwm recovery > install zip from sdcard και πρώτα να κρατήσεις ένα backup όλης της ρομ μέσα από το cwm ώστε αν δε δουλέψει κάτι σωστά να το επαναφέρεις.

 

Κοιτα επειδη ειμαι και λιγο μπερδεμενος.. :)

Ξεκινησα με τον οδηγο και εβαλα αυτο

I9000XWJVU (EUR) (έκδοση 29 Σεπτεμβρίου - αρχικά για Πορτογαλία)

 

μετα διαπιστωσα οτι δεν ημουν root (ή ετσι νομιζα τουλαχιστον) και συμφωνα με τον οδηγο εβαλα

CF-Root-XX_OXA_JVT-v4.3-CWM3RFS.zip (και μολις διαπιστωσα οτι δεν επρεπε!! :rolleyes:

επρεπε να βαλω CF-Root-XW_TMN_JVU-v4.3-CWM3RFS.zip

 

Χωρις να προλαβω να το τεσταρω και πολυ (δουλευε μια χαρα παντως)

ειπα να γινω της μοδας :) και εβαλα το semaphore....

 

Τωρα τουλαχιστον προς το παρον μια χαρα δουλευει

Μηπως πρεπει να βαλω τελικα το CF-Root-XW_TMN_JVU-v4.3-CWM3RFS.zip ??

 

Οσον αφορα τα εικονιδια...

κατι καταλαβα απο τις οδηγιες αλλα

πως κραταω backup όλης της ρομ?

 

* γενικα το κινητο θελω να ειναι κυριως μαυρο αλλα τα εικονιδια τα θελω σε μπλεδακι :) (το ηλεκτρικ)

Αν εσυ ή καποιος φιλος εχει κανενα λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις την JVU δηλαδή! Από την στιγμή που έβαλες τον semaphore πάει το cf-root έφυγε :p

Για backup μπαίνεις στο cwm recovery όπως σου είπα σε προηγούμενο ποστ με τα 3 πλήκτρα. Εκεί μέσα με τα πλήκτρα της έντασης πας πάνω κάτω, και με το power πατάς ΟΚ. Και κάπου εκεί μέσα γράφει backup and restore (Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λέει και επιλέγεις backup all) Αυτό ξεκινάει και δημιουργεί backup όοοολης της rom στην εσωτερική κάρτα μνήμης στο φακελο clockworkmod.

Link to comment
Share on other sites

nikos

θα εισαι εδω για κανα μισαωρο? λεω να αλλαξω και τα εικονιδια...

ναι τελικα τωρα που το τσεκαρα ειμαι jvu

 

ειχα βρει κατι σε μπλεδακι

αλλα πρεπει να κοιταω για jvu τωρα

 

το odexed παραμενει υποθετω.

 

** δεν μπορεσα να βρω θεματα για jvu..

και εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενος :)

 

Baseband version: i9000xxjvt

kernel version:2.6.35.7-i9000xxjvt-cl617736 .....$semaphore jvt 1.8.2

Build num: gingerbread.xwjvu

 

φαινονται ενταξει αυτα?

και τελικα τι θα πρεπει να ψαξω σχετικα με τα εικονιδια?

Edited by gup_
Link to comment
Share on other sites

το odexed παραμενει υποθετω.

 

Baseband version: i9000xxjvt

kernel version:2.6.35.7-i9000xxjvt-cl617736 .....$semaphore jvt 1.8.2

Build num: gingerbread.xwjvu

 

φαινονται ενταξει αυτα?

και τελικα τι θα πρεπει να ψαξω σχετικα με τα εικονιδια?

 

Odex είναι όλες οι stock roms.

Τα στοιχεία που έχεις είναι μια χαρά.

 

EDIT: Απ' ότι είδα εννοούσες τα εικονίδια στην statusbar οπότε κάνεις ότι σου λέει ο Πάρης από κάτω!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη ειμαι και λιγο μπερδεμενος.. :)

Ξεκινησα με τον οδηγο και εβαλα αυτο

I9000XWJVU (EUR) (έκδοση 29 Σεπτεμβρίου - αρχικά για Πορτογαλία)

 

μετα διαπιστωσα οτι δεν ημουν root (ή ετσι νομιζα τουλαχιστον) και συμφωνα με τον οδηγο εβαλα

CF-Root-XX_OXA_JVT-v4.3-CWM3RFS.zip (και μολις διαπιστωσα οτι δεν επρεπε!! :rolleyes:

επρεπε να βαλω CF-Root-XW_TMN_JVU-v4.3-CWM3RFS.zip

 

Χωρις να προλαβω να το τεσταρω και πολυ (δουλευε μια χαρα παντως)

ειπα να γινω της μοδας :) και εβαλα το semaphore....

 

Τωρα τουλαχιστον προς το παρον μια χαρα δουλευει

Μηπως πρεπει να βαλω τελικα το CF-Root-XW_TMN_JVU-v4.3-CWM3RFS.zip ??

 

Οσον αφορα τα εικονιδια...

κατι καταλαβα απο τις οδηγιες αλλα

πως κραταω backup όλης της ρομ?

 

* γενικα το κινητο θελω να ειναι κυριως μαυρο αλλα τα εικονιδια τα θελω σε μπλεδακι :) (το ηλεκτρικ)

Αν εσυ ή καποιος φιλος εχει κανενα λινκ...

Πηγαινε εδω

ειχα φιαξει ενα μοντακι με αυτα που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Λοιπο εδω και καποιες μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα. Το κινητο ολη την ωρα κολλαει. Κρασαρει, αλλου παταω και αλλα κουμπια πατιουνται. Μετα απο καποια ωρα επανερχεται για να μου ξανακανει τα ιδια πιο μετα. Τι λετε να κανω?? Τι μπορει να φταιει??

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

nikos

θα εισαι εδω για κανα μισαωρο? λεω να αλλαξω και τα εικονιδια...

ναι τελικα τωρα που το τσεκαρα ειμαι jvu

 

ειχα βρει κατι σε μπλεδακι

αλλα πρεπει να κοιταω για jvu τωρα

 

το odexed παραμενει υποθετω.

 

** δεν μπορεσα να βρω θεματα για jvu..

και εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενος :)

 

Baseband version: i9000xxjvt

kernel version:2.6.35.7-i9000xxjvt-cl617736 .....$semaphore jvt 1.8.2

Build num: gingerbread.xwjvu

 

φαινονται ενταξει αυτα?

και τελικα τι θα πρεπει να ψαξω σχετικα με τα εικονιδια?

 

σορρυ φίλε μου έλειπα πριν ποστάρεις και δεν το είδα καν, αλλά από ότι βλέπω σου απάντησαν :) Όσο να ναι με τα themes δεν τα πάω καλά εγώ ούτως η άλλος, μόνο τα βασικά ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε εδω

ειχα φιαξει ενα μοντακι με αυτα που θελεις.

 

το μοντακι του αλεξ ποιο ειναι?

μηπως μπορεις να δωσεις καμμια οδηγια πως το περναω?

 

αυτο το αρχειο ειναι ζιπ

το βαζω ετσι στην sd (εσωτερικη ή εξωτερικη ?) η χρειαζεται κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

E... ναι, είναι οι επίσημοι αλλά δεν έχει σχέση με το unroot... το fuguroot πώς το έκανες αν δεν ξαναέβαλες τον επίσημο kernel?

 

 

Ωραίος SU, προστέθηκε στην πρώτη σελίδα.

 

Ακολούθησα τον οδηγό σου,και μου εμφανίστηκε στις εφαρμογές το superuser,αλλά δεν γνώριζα αν είναι οι επίσημοι kernel.Στην περίπτωση τώρα που θέλω να γίνω unroot,φαντάζομαι πως ξαναφλασάρω τον kernel που χρησιμοποίησα για το fuguroot απο την λίστα που παραθέτεις με τους kernel;Όντας λίγο αρχάριος με τη διαδικασία του root,δικαιολογείστε με λίγο..:O

Link to comment
Share on other sites

το μοντακι του αλεξ ποιο ειναι?

μηπως μπορεις να δωσεις καμμια οδηγια πως το περναω?

 

αυτο το αρχειο ειναι ζιπ

το βαζω ετσι στην sd (εσωτερικη ή εξωτερικη ?) η χρειαζεται κατι αλλο

 

Το δικό μου μοντάκι εννοεί για το crt off... είναι 2-3 ποστ παραπάνω απ'αυτό που είδες. Το περνάς μέσω cwm recovery, απλά το αντιγράφεις στην sd το ζιπάκι χύμα, και μετά το διαλέγεις και το εγκαθιστάς από το cwm recovery. (install zip from sdcard - choose zip)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

το μοντακι του αλεξ ποιο ειναι?

μηπως μπορεις να δωσεις καμμια οδηγια πως το περναω?

 

αυτο το αρχειο ειναι ζιπ

το βαζω ετσι στην sd (εσωτερικη ή εξωτερικη ?) η χρειαζεται κατι αλλο

 

Το βάζεις στην εσωτερική sd του κινητού και μέσα από το cwm recovery πας install zip from sdcard> choose zip και επιλέγεις το αρχείο που θες να περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μοντάκι εννοεί για το crt off... είναι 2-3 ποστ παραπάνω απ'αυτό που είδες. Το περνάς μέσω cwm recovery, απλά το αντιγράφεις στην sd το ζιπάκι χύμα, και μετά το διαλέγεις και το εγκαθιστάς από το cwm recovery. (install zip from sdcard - choose zip)

 

Επειδη ειναι και αργα...

Βαζω πρωτα το δικο σου... το κινητο ανοιγει ή περναω κατευθειαν και του Παρη

 

Επειδη σκοπευω να παρα backup την ρομ, αν κατι στραβωσει μεσα απο το μενου cwm θα το γυρισω?

 

προκειτε καποιος απο εσας να ειναι διαθεσιμος για κανενα μισαωρο? :)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό σου,και μου εμφανίστηκε στις εφαρμογές το superuser,αλλά δεν γνώριζα αν είναι οι επίσημοι kernel.Στην περίπτωση τώρα που θέλω να γίνω unroot,φαντάζομαι πως ξαναφλασάρω τον kernel που χρησιμοποίησα για το fuguroot απο την λίστα που παραθέτεις με τους kernel;Όντας λίγο αρχάριος με τη διαδικασία του root,δικαιολογείστε με λίγο..:O

Μετά το fugoroot περνάς τον στοκ κερνελ πάλι οπότε αυτή τη στιγμή έχεις τον κανονικό κέρνελ της samsung. Το ροοτ σου το δίνουν 2-3 αρχεία που μπήκαν από το πρώτο αρχείο που φλάσαρες, οπότε για να φύγει το ροοτ πρέπει να σβήσεις τα αρχεία. (ο Άλεξ θα ξέρει σίγουρα ποια αρχεία είναι αυτά :))

 

Επειδη ειναι και αργα...

Βαζω πρωτα το δικο σου... το κινητο ανοιγει ή περναω κατευθειαν και του Παρη

Επειδη σκοπευω να παρα backup την ρομ, αν κατι στραβωσει μεσα απο το μενου cwm θα το γυρισω?

προκειτε καποιος απο εσας να ειναι διαθεσιμος για κανενα μισαωρο? :)

 

Ναι επαναφέρεις το backup από cwm αν χρειαστεί. Καλύτερα νομίζω πως είναι να ανοίξει το κινητό πρώτα και μετά να περάσεις και το άλλο zip, αν και δεν πρέπει να παίζει ρόλο βέβαια. Μην αγχώνεσαι δε θα πάθει τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό σου,και μου εμφανίστηκε στις εφαρμογές το superuser,αλλά δεν γνώριζα αν είναι οι επίσημοι kernel.Στην περίπτωση τώρα που θέλω να γίνω unroot,φαντάζομαι πως ξαναφλασάρω τον kernel που χρησιμοποίησα για το fuguroot απο την λίστα που παραθέτεις με τους kernel;Όντας λίγο αρχάριος με τη διαδικασία του root,δικαιολογείστε με λίγο..:O

 

Όχι, ο kernel από μόνος του δε σε κάνει unroot, τον χρησιμοποιείς ήδη αφού ακολούθησες τις οδηγίες.

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να γίνεις unroot, εκτός από το να το πας στη Samsung επειδή κάτι χάλασε. Τότε απλά φλασάρεις ολόκληρη τη rom και το στέλνεις καθαρό, είναι πολύ πιο απλό, πιο εύκολο και πιο γρήγορο από το να σου γράφω ποια αρχεία να βγάλεις με το χέρι μέσω adb, που υποθέτω ότι δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς.

Αν ποτέ λοιπόν (ο μη γένοιτο) χρειαστείς εγγύηση, απλά φλάσαρε ολόκληρη τη rom από πάνω, και στείλτο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...