Jump to content

[ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε λογικά θα ανοίξει κάποιο άλλο δεν μπορει...

 

απότι βλέπω έχεις και εσυ την 17. εχεις λυσει το θέμα με την ωρα τοων ληφθεντων ?μηνυματων??

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 645
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και απο μενα.περασ τη b18 το πρωι,ειχα την 13 πριν και τωρα βλεπω πως δεν εχει το market περασμενο:wacko::wacko: ... πως το περναω?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το default bacκround στη Blue ginger? Δεν υπάρχει στις ταπετσαρίες και δε ξέρω σε πιο φάκελο του συστήματος μπορεί να είναι αποθηκευμένο.

Ευχαριστώ:)

THL W200

Huawei Honor

Ideos X5/Cyanogen 2.3.5/1.5Ghz

Zte Blade/512Ram/Blue Ginger V5

Link to comment
Share on other sites

παντως η διάρκεια της μπαταριας στην ΒΕΤΑ17 μου φαίνεται χειροτερη από την 13. Εχω κάνει wipe battery stats και ειναι 2η μερα του κυκλου... Ιδωμεν

 

Το θέμα με τα sms παραμένει

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την gsf18, μια ερώτηση: για να έχω στο κάτω μέρος πάνω από τρεις συντομεύσεις (όχι μόνο τηλέφωνο-εφαρμογές-browser) πρέπει να αλλάξω launcher ή γίνεται κι αλλιώς; Αν πρέπει να αλλάξω launcher, ποιον συνιστάτε;

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

θέλει αρκετούς κύκλους για να μπορέσει να έρθει στα ίσια της η μπαταρία του blade.

έχω την green v5 απο τότε που βγήκε και πλέον ξεχνάω να το φορτίσω! Ένας απο τους λόγους που το σκέφτομαι να περάσω την blue v5 είναι κι αυτός - άντε να περιμένεις πάλι να έρθει η μπαταρία στα ίσια της!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την gsf18, μια ερώτηση: για να έχω στο κάτω μέρος πάνω από τρεις συντομεύσεις (όχι μόνο τηλέφωνο-εφαρμογές-browser) πρέπει να αλλάξω launcher ή γίνεται κι αλλιώς; Αν πρέπει να αλλάξω launcher, ποιον συνιστάτε;

 

Ο launcher pro έχει 5 συντομεύσεις κάτω, τον προτείνω είναι πολύ καλός.

Κι αν μπορείς να βρεις και την plus έκδοση ακόμα καλύτερα...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την gsf18, μια ερώτηση: για να έχω στο κάτω μέρος πάνω από τρεις συντομεύσεις (όχι μόνο τηλέφωνο-εφαρμογές-browser) πρέπει να αλλάξω launcher ή γίνεται κι αλλιώς; Αν πρέπει να αλλάξω launcher, ποιον συνιστάτε;

 

οι πιο καλοί είναι o Launcher Pro και ο ADW Launcher, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τον δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μόλις έβαλα την gsf18, μια ερώτηση: για να έχω στο κάτω μέρος πάνω από τρεις συντομεύσεις (όχι μόνο τηλέφωνο-εφαρμογές-browser) πρέπει να αλλάξω launcher ή γίνεται κι αλλιώς; Αν πρέπει να αλλάξω launcher, ποιον συνιστάτε;

 

Για τους launcher συζητάμε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282395

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστός κι εγώ μόλις το παρατήρησα, προσπάθησα να κάνω move το dalvik εκεί με το A2SDGUI αλλά μου έλεγε πως δεν επαρκεί ο χώρος. Τελικά το μετέφερα στο ext partition.

 

Επομένως να υποθέσω πως το πραγματικό μέγεθος του cache partiotion είναι 512 - (302 + 136) = 74 mb??

(η εσωτερική μνήμη είναι ακριβώς 512 mb??)

Στις αρχικές official και custom android 2.2 και 2.1 custom roms υπήρχε ένα σταθερό μέγεθος cache, όπως είναι άλλοστε και το ορθό, οπότε μπορούσε κανείς να δει πόσο είναι το cache partition. Με αρχή την CM (σε άλλα κινητά και όχι στο blade) υπήρξε η ιδέα ο άχρηστος χώρος της cache να μηδενιστεί (σχεδόν) και να χρησιμοποιείται άλλη μνήμη για cache, μόνο όταν υπάρχει ανάγκη. Επομένως, στην GSF η μνήμη 210ΜΒ που βλέπεις είναι δυναμική μνήμη, είναι δηλαδή η θεωρητικά πιθανή μέγιστη cache μνήμη η οποία όμως δεν είναι δεσμευμένη συνέχεια. Τις σχετικές αλλαγές μπορείτε να τις βρείτε το init.prop.

 

Το πραγματικό μέγεθος cache partition είναι 2MB...

 

 

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το default bacκround στη Blue ginger? Δεν υπάρχει στις ταπετσαρίες και δε ξέρω σε πιο φάκελο του συστήματος μπορεί να είναι αποθηκευμένο.

Ευχαριστώ:)

να το:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21435&stc=1&d=1312184468

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα η διάρκεια της μπαταρίας είναι χειρότερη από την CM7-RC1 αλλά επειδή είναι στον πρώτο κύκλο μετά το wipe, δεν "μιλάω" ακόμη, μην την πατήσω όπως με την CM7 RC1 ....
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Στις αρχικές official και custom android 2.2 και 2.1 custom roms υπήρχε ένα σταθερό μέγεθος cache, όπως είναι άλλοστε και το ορθό, οπότε μπορούσε κανείς να δει πόσο είναι το cache partition. Με αρχή την CM (σε άλλα κινητά και όχι στο blade) υπήρξε η ιδέα ο άχρηστος χώρος της cache να μηδενιστεί (σχεδόν) και να χρησιμοποιείται άλλη μνήμη για cache, μόνο όταν υπάρχει ανάγκη. Επομένως, στην GSF η μνήμη 210ΜΒ που βλέπεις είναι δυναμική μνήμη, είναι δηλαδή η θεωρητικά πιθανή μέγιστη cache μνήμη η οποία όμως δεν είναι δεσμευμένη συνέχεια. Τις σχετικές αλλαγές μπορείτε να τις βρείτε το init.prop.

 

Το πραγματικό μέγεθος cache partition είναι 2MB...

 

Και δεν μου λες, τι είδους δεδομένα αποθηκεύονται στην μνήμη cache και όταν χρειαστεί χώρος από ποιο partition θα αποδεσμευτεί?

Από τα data υποθέτω ε?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα η διάρκεια της μπαταρίας είναι χειρότερη από την CM7-RC1 αλλά επειδή είναι στον πρώτο κύκλο μετά το wipe, δεν "μιλάω" ακόμη, μην την πατήσω όπως με την CM7 RC1 ....

 

πάντως εγώ που είμαι στον 3ο κύκλο μπορώ να πω οτι ειναι χάλια... η Β13 στον 3ο κύκλο ήταν σούπερ. Αν δεν στρωσει θα γυρίσω στην 13 ή 14

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μου λες, τι είδους δεδομένα αποθηκεύονται στην μνήμη cache και όταν χρειαστεί χώρος από ποιο partition θα αποδεσμευτεί?

Από τα data υποθέτω ε?

 

αποθηκεύονται τα downloads του market, και δεσμεύει χώρο από την ram. Με κλείσιμο του market ο χώρος αποδεσμεύεται αυτόματα.

 

πάντως εγώ που είμαι στον 3ο κύκλο μπορώ να πω οτι ειναι χάλια... η Β13 στον 3ο κύκλο ήταν σούπερ. Αν δεν στρωσει θα γυρίσω στην 13 ή 14

 

παράξενο, εμένα κρατάει περίπου το ίδιο σε όλες τις beta, από 12 και μετά, χωρίς να έχω κάνει wipe stats ποτέ. Δοκίμασε στο chainfire 3d να επιλέξεις "reduce texture size". Δεν καταλαβαίνεις διαφορά και υπόσχεται 4x επιδόσεις στον graphic driver (θεωρητικό φυσικά, όχι πρακτικά ορθό, και όχι με βάση τον dev της GSF αλλά με βάση τον dev του chainfire)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει λίγο πίσω με τις ROM του Blade. Έχω ακόμα την SS RLS5 και δουλεύει απροβλημάτιστα. Η GSF βελτιώνει κάτι σε τέτοιο βαθμό για να την περάσω;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kogos, σχετικά με το πρόβλημα με τον proximity sensor, εάν κάνουμε calibrate μέσω emode διορθώνεται το πρόβλημα? Αν ναι πως ακριβώς γίνεται το καλιμπράρισμα?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kogos, σχετικά με το πρόβλημα με τον proximity sensor, εάν κάνουμε calibrate μέσω emode διορθώνεται το πρόβλημα? Αν ναι πως ακριβώς γίνεται το καλιμπράρισμα?

 

ZTE dialer: *983*0# πας sensors και πατάς calib.

 

ZTE Emode Helper (beta18): στην πρώτη επιλογή menu, πας sensors και πατάς calib.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, επιτέλους μια custom rom στην οποία αξιοποιείται ο δέκτης ραδιοφώνου.

Όμως παρόλα αυτα την εφαρμογή του ραδιοφώνου θα την χαρακτήριζα το λιγότερο ερασιτεχνική.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για ραδιόφωνο στην οποία

 

  • να λειτουργεί το RDS
  • να μπορείς να αποθηκεύσεις πολλούς σταθμούς και με τα ονόματά τους
  • να μπορείς να κάνεις ηχογράφηση
  • να έχει ένα interface που να βλέπεται

 

και γενικά να έχει κάποιες λειτουργίες πέρα από τις βασικές?

 

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν πάρα πολύ καλές εφαρμογές για την παραμικρή βλακεία και δεν υπάρχει μια αξιοπρεπής εφαρμογή για το ραδιόφωνο.

Βαριούνται δηλαδή εκεί την ZTE? Η λογική να φτιάχνουν εφαρμογή ραδιοφώνου που δεν υποστηρίζει RDS ενώ η συσκευή το υποστηρίζει ποιά μπορεί να είναι?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kogos μια ακόμα ερώτηση. Όταν έχεις κάνει partition τη sd ,και θες να την αλλάξεις τι γίνεται τότε? Και τι κάρτα προτείνεις επειδή θέλω να αλλάξω?

Ευχαριστώ :)

 

Υ.Γ. Κανα νέο για τη blue ginger έχουμε?

Edited by mcrae13

THL W200

Huawei Honor

Ideos X5/Cyanogen 2.3.5/1.5Ghz

Zte Blade/512Ram/Blue Ginger V5

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, επιτέλους μια custom rom στην οποία αξιοποιείται ο δέκτης ραδιοφώνου.

Όμως παρόλα αυτα την εφαρμογή του ραδιοφώνου θα την χαρακτήριζα το λιγότερο ερασιτεχνική.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για ραδιόφωνο στην οποία

 

  • να λειτουργεί το RDS
  • να μπορείς να αποθηκεύσεις πολλούς σταθμούς και με τα ονόματά τους
  • να μπορείς να κάνεις ηχογράφηση
  • να έχει ένα interface που να βλέπεται

 

και γενικά να έχει κάποιες λειτουργίες πέρα από τις βασικές?

 

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν πάρα πολύ καλές εφαρμογές για την παραμικρή βλακεία και δεν υπάρχει μια αξιοπρεπής εφαρμογή για το ραδιόφωνο.

Βαριούνται δηλαδή εκεί την ZTE? Η λογική να φτιάχνουν εφαρμογή ραδιοφώνου που δεν υποστηρίζει RDS ενώ η συσκευή το υποστηρίζει ποιά μπορεί να είναι?

 

+1111111111

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο απορίες:

 

1) Πώς μπορώ να απεγκαταστήσω κάποιες από τις εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν μαζί με την ROM.

2)Πώς μπορώ να επεξεργαστώ την εμφάνιστη του notification bar. Αυτό το διαφανές μου σπάει τα νεύρα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Πώς μπορώ να απεγκαταστήσω κάποιες από τις εφαρμογές που εγκαταστάθηκαν μαζί με την ROM.

 

https://market.android.com/details?id=com.anttek.am&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Κι εγώ ευχαριστώ.

Ποιες εφαρμογές του συστήματος απεγκαταστήσατε με αυτό?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...