Jump to content

[ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

GSF beta19 colour theme (MD5:9720387AAFBF63492A5A1138F78FD47F)

Αλλαγές: εικονιδιο μπαταριας, window animation,popup window colour.

Νομίζω ότι το θέμα σου πρέπει να συνοδεύεται και από μια ανάλογη Splash screen, αντικαθιστώντας το μεγάλο πράσινο ανδροειδές που εμφανίζεται στο bootαρισμα της συσκευής.

 

Ιδού λοιπόν,

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21527&d=1312804974

 

SplashBlueGSF.zip (flashάρισμα μέσω clockworkmod). Επισημαίνω ότι με αυτό αντικαθιστάτε το μεγάλο στατικό πράσινο ανδροειδές και όχι το bootanimation.

 

Σημείωση: Το λογότυπο "Blade" που εμφανίζεται το τσίμπησα από εδώ

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 645
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι το θέμα σου πρέπει να συνοδεύεται και από μια ανάλογη Splash screen, αντικαθιστώντας το μεγάλο πράσινο ανδροειδές που εμφανίζεται στο bootαρισμα της συσκευής.

 

Ιδού λοιπόν,

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21527&d=1312804974

 

SplashBlueGSF.zip (flashάρισμα μέσω clockworkmod). Επισημαίνω ότι με αυτό αντικαθιστάτε το μεγάλο στατικό πράσινο ανδροειδές και όχι το bootanimation.

 

Σημείωση: Το λογότυπο "Blade" που εμφανίζεται το τσίμπησα από εδώ

 

Πολυ καλο, αλλα αν θελω να επιστρεψω στο default πρασινο ανθρωπακι τι κανω;

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, αλλα αν θελω να επιστρεψω στο default πρασινο ανθρωπακι τι κανω;

 

Sent from my ZTE-BLADE

 

Κατεβάζεις και flashάρεις το bigdroid_splash.zip

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:

 

 

 

Αυτό προέκυψε από τότε που αποφάσισα να διαγράψω την εφαρμογή GMAIL που ήταν εφαρμογή του συστήματος. Μετά έβαλα μια εφαρμογή από το market που λεγόταν GMAIL αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Τί μπορώ να κάνω για να μην βγαίνει το μήνυμα?

Αφαίρεσε την εφαρμογή που έβαλες από το market και μετά μπες clockworkmod και ξαναφλάσαρε τη rom (χωρίς wipe!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε την εφαρμογή που έβαλες από το market και μετά μπες clockworkmod και ξαναφλάσαρε τη rom (χωρίς wipe!!!)

 

Θα κάνω πρώτα nandroid backup και θα φλασάρω την 19 αν είναι.

 

Βέβαια αυτό λύνει το πρόβλημά μου γιατί δεν θα βγαίνει το μήνυμα αλλά την εφαρμογή δεν θα την ξεφορτωθώ...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω πρώτα nandroid backup και θα φλασάρω την 19 αν είναι.

 

Βέβαια αυτό λύνει το πρόβλημά μου γιατί δεν θα βγαίνει το μήνυμα αλλά την εφαρμογή δεν θα την ξεφορτωθώ...

Δοκίμασε πριν φλασάρεις την 19 να αφαιρέσεις από το zip αρχείο στο φάκελο app το αρχείο Gmail.apk και μετά να την φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πριν φλασάρεις την 19 να αφαιρέσεις από το zip αρχείο στο φάκελο app το αρχείο Gmail.apk και μετά να την φλασάρεις.

 

Ναι κι εγώ αυτό σκεφτόμουν τώρα, thanks.

Αλήθεια η 19 τι διαφορές έχει απ την 17?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

GSF beta19 colour theme (MD5:9720387AAFBF63492A5A1138F78FD47F)

Αλλαγες: εικονιδιο μπαταριας, window animation,popup window colour.[/quote

το εχεις ανεβασει και καπου αλλου?δε κατεβαινει με τιποτα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πριν φλασάρεις την 19 να αφαιρέσεις από το zip αρχείο στο φάκελο app το αρχείο Gmail.apk και μετά να την φλασάρεις.

 

Κατέβασα την 19, την ξεζίπαρα, διέγραψα την gmail.app και μερικές ακόμα άχρηστες, το ξαναζίπαρα, πήγα να το κάνω instal από το clockwork αλλά μου έλεγε ότι η εγκατάσταση aborted. Προφανώς δεν αναγνώριζε το zip αρχείο μου, δεν ξέρω γιατί.

 

Τελικά έβαλα την κανονική 19 και την δέχτηκε.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

GSF beta19 colour theme (MD5:9720387AAFBF63492A5A1138F78FD47F)

Αλλαγες: εικονιδιο μπαταριας, window animation,popup window colour.[/quote

το εχεις ανεβασει και καπου αλλου?δε κατεβαινει με τιποτα...

GSF beta19 colour theme

Μπορείς να το κατεβασεις απο δω.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Φορούσα την CM7.0.0 (GEN1) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Παρόλα αυτά είπα να δοκιμάσω την GSF, οπότε ακολούθησα τις οδηγίες, την εγκατέστησα με τη μέθοδο TPT (για να κάνω GEN2 το κινητό) και επειδή δεν μου άρεσε τελικά, είπα να γυρίσω στην CM.

 

Δυστυχώς όμως, ενω μπαίνω σε Clockwork recovery, κάνω wipe/format τα πάντα και μετά restore το backup που είχα πάρει με το ROM Manager, μου εμφανίζεται ένα μήνυμα λάθους (not enough space) και μετά από reboot αξακολουθεί να εμφανίζεται το μεγάλο ανθρωπάκι της GSF και όχι το κλασικό της CM...

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να επαναφέρω το backup? Τελευταία λύση είναι να κατεβάσω πάλι την CM7.0.0 και να περάσω το Image στην κάρτα, ελπίζοντας πως έτσι θα δουλέψει... έμεινα χωρίς κινητό τώρα!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Φορούσα την CM7.0.0 (GEN1) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Παρόλα αυτά είπα να δοκιμάσω την GSF, οπότε ακολούθησα τις οδηγίες, την εγκατέστησα με τη μέθοδο TPT (για να κάνω GEN2 το κινητό) και επειδή δεν μου άρεσε τελικά, είπα να γυρίσω στην CM.

 

Δυστυχώς όμως, ενω μπαίνω σε Clockwork recovery, κάνω wipe/format τα πάντα και μετά restore το backup που είχα πάρει με το ROM Manager, μου εμφανίζεται ένα μήνυμα λάθους (not enough space) και μετά από reboot αξακολουθεί να εμφανίζεται το μεγάλο ανθρωπάκι της GSF και όχι το κλασικό της CM...

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να επαναφέρω το backup? Τελευταία λύση είναι να κατεβάσω πάλι την CM7.0.0 και να περάσω το Image στην κάρτα, ελπίζοντας πως έτσι θα δουλέψει... έμεινα χωρίς κινητό τώρα!

 

το κινητο σου ειναι τωρα gen2 πρεπει να το ξανακανεις gen1 αλλα δεν εχω ιδεα πως...

Link to comment
Share on other sites

^ Με την ίδια διαδικασία (TPT) το κάνεις και πάλι GEN1. Κατεβάζεις το αντίστοιχο αρχείο από αυτό το thread (κάτω-κάτω στο 1ο post).
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

GSF beta19 colour theme (MD5:9720387AAFBF63492A5A1138F78FD47F)

Αλλαγες: εικονιδιο μπαταριας, window animation,popup window colour.

 

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το παλιό σύμβολο της κεραίας που γραφει "G η Η"?

Προσωπικά με βόλευε γιατί έβλεπα στα γρήγορα τι δίκτυο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, έχω ένα πρόβλημα με την GSF, δεν με αφήνει να αλλάξω τον ήχο κλήσης. Μπαίνω στις ρυθμίσεις, επιλέγω άλλον ήχο αλλά μόλις ξαναμπώ για να το τσεκάρω, δεν έχει αλλάξει τίποτα. Ξέρετε κάτι γι' αυτό;

 

EDIT: Λύνεται δημιουργώντας φακέλο "ringtones" στην SD. Παλιό πρόβλημα που είχε λυθεί σε άλλες rom με άλλο τρόπο.

Edited by mikelostre

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το παλιό σύμβολο της κεραίας που γραφει "G η Η"?

Προσωπικά με βόλευε γιατί έβλεπα στα γρήγορα τι δίκτυο υπάρχει.

 

GSF beta19 colour original

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

^ Με την ίδια διαδικασία (TPT) το κάνεις και πάλι GEN1. Κατεβάζεις το αντίστοιχο αρχείο από αυτό το thread (κάτω-κάτω στο 1ο post).

 

Σε ευχαριατώ για το λινκ, με βοήθησε πολύ. Τελικά κατέβασα λάθος αρχείο (πάλι το GEN1->GEN2), έμεινα με το GEN2 και αποφάσισα να πάω για την CM 7.0.3 για να γλυτώσω τη βαβούρα του GEN2->GEN1. Το κινητό δουλεύει πλέον κανονικά, με apps & settings περασμένα, χάρη στο λινκ!

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είχα την 17 και είπα να βάλω την 19. Μόλις έβαλα την 19 διαπίστωσα πως έπρεπε να κάνω κάπως τις επαφές της sim να μην εμφανίζονται (για να μην έχω 2πλες καταχωρήσεις). Αυτό στην 17 το είχα κάνει μέσω του dialer που υπάρχει στην σελίδα 1 του thread. Όμως όταν τον εγκατέστησα αυτόν στην 19 μου έβγαζε μόνιμα ένα μήνυμα σφάλματος. Προφανώς δεν είναι συμβατός για την 19.

Υπάρχει κάποια λύση?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 17 και είπα να βάλω την 19. Μόλις έβαλα την 19 διαπίστωσα πως έπρεπε να κάνω κάπως τις επαφές της sim να μην εμφανίζονται (για να μην έχω 2πλες καταχωρήσεις). Αυτό στην 17 το είχα κάνει μέσω του dialer που υπάρχει στην σελίδα 1 του thread. Όμως όταν τον εγκατέστησα αυτόν στην 19 μου έβγαζε μόνιμα ένα μήνυμα σφάλματος. Προφανώς δεν είναι συμβατός για την 19.

Υπάρχει κάποια λύση?

Αν εννοείς ότι έβαλες τον ZTE dialer στην 19, τον οποίο δεν είχες στην 17 θα πρέπει να γνωρίζεις ότι έπρεπε να κάνεις πρώτα wipe data/factory reset γιατί διαφορετικά εμφανίζονται τα προβλήματα που περιγράφεις. Τώρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να φλασάρεις εκ νέου την beta19 γυρίζοντας στον προηγούμενο dialer ή αν θες οπωσδήποτε τον ZTE dialer να προχωρήσεις σε wipe data/factory reset με ότι αυτό σημαίνει!!!!

Εγώ που χρησιμοποιώ τον ZTE dialer πάντα όταν αλλάζω beta πριν την φλασάρω στο κινητό , ανοίγω το zip της rom και αντικαθιστώ τα αρχεία Contacts.apk , ContactsProvider.apk , Emode.apk και Mms.apk με αυτά που βρίσκονται στο zip του ZTE dialler addon. Αυτή την διαδικασία πρέπει να ακολουθείς όταν αλλάζεις beta στην GSF και θέλεις ZTE dialer.!!!!

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να το κάνω αυτό?

Έχει κάτι σημαντικό η 19?

 

Αν εννοείς ότι έβαλες τον ZTE dialer στην 19, τον οποίο δεν είχες στην 17 θα πρέπει να γνωρίζεις ότι έπρεπε να κάνεις πρώτα wipe data/factory reset γιατί διαφορετικά εμφανίζονται τα προβλήματα που περιγράφεις. Τώρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να φλασάρεις εκ νέου την beta19 γυρίζοντας στον προηγούμενο dialer ή αν θες οπωσδήποτε τον ZTE dialer να προχωρήσεις σε wipe data/factory reset με ότι αυτό σημαίνει!!!!

Εγώ που χρησιμοποιώ τον ZTE dialer πάντα όταν αλλάζω beta πριν την φλασάρω στο κινητό , ανοίγω το zip της rom και αντικαθιστώ τα αρχεία Contacts.apk , ContactsProvider.apk , Emode.apk και Mms.apk με αυτά που βρίσκονται στο zip του ZTE dialler addon. Αυτή την διαδικασία πρέπει να ακολουθείς όταν αλλάζεις beta στην GSF και θέλεις ZTE dialer.!!!!

 

Προσπαθώ να το κάνω αλλά όταν ξεzipάρω ένα zip αρχείο για να προσθαφαιρέσω στοιχεία και το ξαναzipπάρω μετά δεν το αναγνωρίζει.

Τι να κάνω για να δημιουργήσω σωστά zip αρχεία που να τα αναγνωρίζει το clockwork?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να το κάνω αυτό?

Έχει κάτι σημαντικό η 19?

Αν έχεις κρατήσει backup από την 17, επανέφερε το. Καμιά σημαντική διαφορά από την 19.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μπηκε και η GSF....Δεν εχει τις ρυθμισεις τις CM αλλα ελπιζω να αποζημιωσει με αποδοση μπαταριας...

Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω....Εφοσον εγινε μονη της η ολη εγκατασταση εχει γινει και full wipe κτλ, σωστα...?

Στην CM7 ειχα περασει τις εφαρμογες μου στην sd και τωρα επρεπε να τις ξαναπερασω...γιατι...? Και ενω ο χωρος στην sd ηταν 1,3 εγινε 1,5 (ο κατηλλημενος)...καθε φορα δλδ που αλλαζω ρομ και μετακινω τις εφαρμογες θα χανω και λιγη απο την καρτα...??

Τι παιζει..?

 

...................?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κρατήσει backup από την 17, επανέφερε το. Καμιά σημαντική διαφορά από την 19.

 

OK αλλά όταν θέλω να επεξεργαστώ μια ROM ένα ξεζιπάρισμα και ένα ξαναζιπάρισμα δεν αρκεί? Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

OK αλλά όταν θέλω να επεξεργαστώ μια ROM ένα ξεζιπάρισμα και ένα ξαναζιπάρισμα δεν αρκεί? Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

Εγώ δεν ξεζιπάρω και ξαναζιπάρω. Κάνω ένα αντίγραφο της rom και το αντίγραφο αυτό το ανοίγω με το winrar. Κάνω όποια αλλαγή θέλω μέσα από το winrar και αν μου το ζητήσει (όταν προσθέτεις ή αντικαθιστάς αρχεία το κάνει) αποθηκεύω της αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...