Jump to content

[ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει δείξει προτίμηση στη συγκεκριμένη ROM και σε όλες όσες βασίζονται πάνω σε αυτή. Τα ποστ που αφορούν την GSF (Ginger Stir Fry) είναι πλέον αρκετά ώστε να δικαιολογούν ένα καινούργιο thread...

 

Ginger Stir Fry

Η Ginger Stir Fry είναι έργο του χρήστη wbaw@modaco, άνθρωπος με εξαιρετικά ευαίσθητα νεύρα :) αλλά έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, και όχι μόνο στην συγκεκριμένη rom αλλά και στην ανάπτυξη των CM ή SS.

 

Η Ginger Stir Fry Beta θα είναι για πάντα beta... και ο λόγος είναι απλός. Η GSF είναι βασισμένη πάνω σε μία leaked έκδοση του 2.3.4 kernel της ΖΤΕ (2.6.35.7-perf+zte-kernel@Zdroid-SMT), και εφόσον είναι leaked δεν είναι διαθέσιμη εμπορικά σε κάποιο κινητό. Επομένως, όσο είναι beta ο kernel, άλλο τόσο θα είναι beta και η ROM. Δυστυχώς, η ΖΤΕ δεν έχει διαθέσει και τον source code, κάτι που έχει υποσχεθεί ότι θα κάνει τον Σεπτέμβριο '11, επομένως, όλες οι ROM που είναι βασισμένες στην leaked 2.3.4 zte rom δεν μπορούν να γίνουν overclock. Όπως έχει αναφέρει και ο ίδιος ο developer: "It uses a ZTE compiled kernel which they haven't released the source code for yet. Overclocking needs a kernel modification, which is close to impossible if you don't have the source code & can't compile a custom kernel."

 

Συμπληρωματικά, δεν μπορούν να γίνουν σημαντικές αλλαγές στην rom, εκτός της υποστήριξης init αρχείων (όπως init.d support κ.α.) για να ενεργοποιηθούν/απενεργοποιηθούν συγκεκριμένες και μόνο λειτουργίες (όπως το hardware acceleration). Αυτή είναι και η σημαντική διαφορά με τις cyanogenrom based roms, διότι η cyanogen team έχει "φτιάξει" τον δικό της kernel, οπότε και έχει το source code.

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα της rom είναι πως ο kernel έχει φτιαχτεί από την ZTE για συσκευή ZTE. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως δουλεύουν τα πάντα σε επίπεδο hardware (ραδιόφωνο, GPS, κλπ) χωρίς προβλήματα και με την μέγιστη εξοικονόμηση ενέργειας. Έχουν αναφερθεί 5 μέρες αυτονομίας με μέση χρήση, και προσωπικά έχω δει 8 μέρες αυτονομίας για κινητό που χρησιμοποιούνταν μόνο για κλίσεις ομιλίας 20 λεπτών περίπου κάθε μέρα, χωρίς να έχει κλείσει το κινητό το βράδυ. Επίσης, η ταχύτητα απόκρισης είναι πολύ καλύτερη από όλες τις 2.2 froyo roms και από αρκετές CM7 nightlies. Αν το κινητό είναι πραγματικά πιο γρήγορο ή όχι, εσείς θα το κρίνεται.

 

Το σημαντικότερο μειονέκτημα έχει αναφερθεί. Δεν είναι διαθέσιμος ο source code, οπότε το να προσθέσει κανείς κάτι καινούργιο στην rom είναι πιο δύσκολο (notification power bar κλπ) αν και έχουν γίνει αρκετές βελτιώσεις και σε αυτό τον τομέα.

 

Υπάρχουν πολλά themes και addons για την συγκεκριμένη rom και υποστηρίζεται και από το UOT ώστε να φτιάξετε τα δικά σας themes ανεβάζοντας κάποια αρχεία μόνο. Ελπίζω περισσότερες πληροφορίες να προσθέσουν οι φίλοι που ασχολούνται με theming στο blade.

 

Χαρακτηριστικά: A2sd support, etc/init.d support, nano, bash, busybox, rooted, adb, deodexed, replaced bootanimation, removed some zte apps, replaced ril, gps fix, edited gps.conf, increased network buffer sizes, increased sdcard & internal nand buffer sizes, updated google apps, cm7 apns, edited build.prop, edited init.rc, stock kernel, 64mb /cache on tmpfs, min speed 122mhz, hw acceleration on, fixed usb behaviour, andorko's fm radio, resigned, re-compressed & zipaligned.

 

Ginger Stir Fry Beta 19 md5: bfe7c2ebdcad27f5c6093274d93cfa9e

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21401&stc=1&d=1311836587

 

Μερικά addons για όλες τις GSF versions (τα φλασάρετε με CWM):

ZTE Dialler, Engineering Mode, Messaging & contacts addon:

Περιλαμβάνει τον stock zte dialer που δέχεται engineering codes και ηχογράφηση συνομιλίας. Με τον ZTE dialer δεν λειτουργεί το facebook contact sync και δεν λειτουργούν οι SIP κλήσεις με τις ενσωματομένες λειτουργίες του blade (γιατί ποτέ δεν τις έχει συμπεριλάβει η ZTE). Παρ'όλα αυτά, εφαρμογές facebook και SIP τύπου skype λειτουργούν κανονικά φυσικά. Αν το βάλετε πρέπει να κάνετε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μετά, εκτός κι αν το φλασάρετε αμέσως μετά νέα rom έχοντας κάνει wipe data από CWM.

 

XT9 Keyboard Addon:

Είναι το default keyboard που είχαν και οι επίσημες froyo αναβαθμίσεις της wind.

 

ZTE Apps Addon:

Περιλαμβάνει: ZTE Alarm Clock, ZTE File Manager, ZTE FM Radio, ZTE Note Pad, ZTE Stopwatch, ZTE Task Manager. Αντικαθιστά Desk Clock, CM File Manager, Andorko's FM Radio. ΠΡΟΣΟΧΗ: το ΖΤΕ alarm clock δεν λειτουργεί σωστά λόγο του CRT animation. Επομένως, αν θέλετε τα παραπάνω zte programs μπορείτε απλά να σβήσετε απο το zip το zte alarm και να φλασάρετε με CWM το zip, ώστε να μην αντικατασταθεί το deskclock (το οποίο είναι και καλύτερο κατά τη γνώμη μου από το zte alarm)

 

Περισσότερες πληροφορίες

 

Blue Ginger

Η Blue Ginger είναι μια ελαφριά παραλλαγή της Ginger Fry... τουλάχιστον έτσι άρχισε. Ο χρήστης Psyloid@modaco, πήρε την ginger fry, της έβαλε ένα δικό του theme, το οποίο είναι φυσικά μπλε, πρόσθεσε και κάποια προγράμματα που μπορεί κανείς να τα βρει και στο market, και την ονόμασε blue ginger... αρχικά, τίποτα το ιδιαίτερο. Αλλά....

 

Η blue ginger έχει ένα θετικό... Και στις δύο rom γίνεται cpu και ram optimization ώστε το κινητό να μπορεί να τρέξει πιο smooth όταν οι απαιτήσεις είναι υψηλές, αλλά και για να μην "κολλάει" σε υψηλές ταχύτητες χρονισμού, καταναλώνοντας έτσι άσκοπα μπαταρία, αλλά να ρίχνει τα MHz, εξασφαλίζοντας βέβαια γρήγορη αλλαγή χωρίς κολλήματα αν χρειαστούν περισσότερα MHz. Αλλά ο τρόπος που χρησιμοποιούν οι δύο rom για το optimization είναι διαφορετικός. Η Blue Ginger υπόσχεται καλύτερο optimization, χωρίς όμως να έχει φανεί κάποια αξιόλογη διαφορά σε ταχύτητα ή αυτονομία μπαταρίας. Η τελευταία μάλιστα έκδοση (v5) υπόσχεται 30% αύξηση επιδόσεων από την Ginger Fry, κάτι το οποίο δεν μπορεί φυσικά να είναι αληθές σε τόσο μεγάλο βαθμό. Προσωπικά, θα δοκιμάσω την v5 όπως δοκίμαζα και όλες τις προηγούμενες ώστε να μπορώ να βγάλω συμπεράσματα και να μην διαδίδω απλές υποθέσεις... και ελπίζω να βγω ψεύτης και να είναι πραγματικά 30% πιο γρήγορη.

 

Χαρακτηριστικά: Σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με την Ginger Fry αφού είναι βασισμένη πάνω σε αυτή. Συμπληρωματικά, περιλαμβάνει ES Explorer, Launcher Pro, Titanium backup, flashlight, barcode scanner κ.α. Σχεδόν όλα τα addons της Ginger Fry (αν όχι όλα) λειτουργούν και στην Blue Ginger φυσικά.

 

Blue Ginger v5 (MD5: DB64039D31D8CD1795F2915E40405AED) (system size needed: 120mb) (θα γίνεται updated μέσα από τα post του thread)

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21398&stc=1&d=1311836484http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21399&stc=1&d=1311836484http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21400&stc=1&d=1311836490

 

Περισσότερες πληροφορίες

Edited by athanaso77
rom update

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 645
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με μία λέξη... όχι... οι αλλαγές έχουν να κάνουν περισσότερο με σωστές μεταφράσεις και text to speach, που εδώ στην Ελλάδα δεν μας νοιάζει αφού η Ελληνική γλώσσα δεν έχει ακόμα καλή υποστήριξη από την google... Έχουν προστεθεί ψιλοπρογραμματάκια, έχουν αφαιρεθεί άλλα, τίποτα όμως που δεν μπορείς να βάλεις από το market (terminal για παράδειγμα) Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, thx! :) ...άμα κάποια μεταγενέστερη έκδοση έχει σημαντικές διαφορές τότε ενημερωσε σχετικά. :D

 

Και keep up the good work, απλά κορυφή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην beta 16 αναφερεται ότι έχει αφαιρεθεί το CRT animation από το κλείδωμα του τηλεφώνου επειδή δημιουργεί πρόβλημα στο ZTE alarm.

Απ'οτι λέει ο developer μπορεί να ξαναπροστεθεί αλλάζοντας το framework-res.apk με αυτό από την beta15.

Συμαντική και η προσθήκη του chainfire 3D.

Το changelog από τον developer για την beta16 συνοψίζεται στα παρακάτω:

Added Chainfire 3D - Allows CM7 style 'night mode' & other 3D config options

Added Magic Smoke live wallpapers - only just noticed they were missing

Removed tts data

Removed unnecessary kernel modules

Disabled crt style screen off animation, it breaks ZTE alarm clock

Replaced Gallery with CM7 Gallery

Increased cache dirty writeback time, should improve battery use & speed

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά για να είμαι ειλικρινής, είμαι τόσο ευχαριστημένος με την Beta 13, που σκέφτομαι να την αλλάξω μόνο όταν η BETA γίνει release official και final.

 

Η ζωή της μπαταρίας είναι άψογη, όλες οι εφαρμογές τρέχουν μια χαρά, έχω βάλει και το mms.apk με delivery reports, έχω σβήσει stock εφαρμογές με το root explorer και γενικά μου φωνάζει "i'm working, don't mess with me :P"

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ποστ updated για να περιλαμβάνει και την blue και screenshots

 

Φίλε kogos επείδη μας έχουν "τρελάνει" με τις νέες εκδόσεις της ginger (b16 τώρα) υπάρχει κάπιος σοβαρός λόγος να την περάσω? το μόνο που βέπω είναι οτι μίκρυνε περιπου 20 mb αλλα τι αφαιρέθηκε άγνωστο για μένα. Αυτη τη στιγμή έχω b15 και όλα δουλεύουν ρολόι ούτε bugs τιποτα! Σίγουρα θέλω να έχω την τελευταία έκδοση , απλά ρωτάω επειδή στο σαιτ της modaco λέει π.χ οτι αν θες να βάλεις και τον dialer πρέπει να κάνεις full wipe.Δεν μπορεί ας πουμε να τον περάσει μέσα,η μήπως δεν χρειάζεταο ο dialer πια?Ο μόνος λόγος βασικά που τον θέλω είναι γιατι στον default όταν πληκτρολογείς έναν αριθμό που υπάρχει ήδη στις επαφές δε σου το δείχνει + οτι λείπουν κάπιες επιλογές στις επαφές.Οπότε η λύση είναι ή b16 χωρίς zte dialer, ή μένω στην b15 για να αποφύγω το full wipe ?

 

Και με τους ρυθμούς που βγάζει τις νεες beta o wbaw αν είναι κάθε φορά να κάνουμε full wipe άστα να πάνε :P

 

αν το έχεις στήσει το κινητό σου όπως το θες, τότε καλύτερα μείνε στην b15 και μην κάνεις αναβάθμιση. Περίμενε για καμία έκδοση που πραγματικά έχει κάτι πολύ σημαντικό και δικαιολογεί το wipe...

 

Αν έχεις b15 με zte dialer και θες να μετακινηθεί σε b16 με zte dialer, δεν χρειάζεται να κάνεις wipe... αρκεί να έχεις τον zte dialer στην b15. Απλά, στο zip της b16 αντικατέστησε/πρόσθεσε τα αρχεία Contacts.apk, ContactsProvider.apk, Emode.apk, Mms.apk από το zte dialer zip, και φλάσαρέ το... θα εγκατασταθεί μαζί με τι rom και ο dialer, χωρίς να κάνεις wipe, και επειδή τον είχες και στην b15 δεν χρειάζεται να κάνεις restore to factory defaults.

 

 

Έχω μείνει εδώ και καιρό σε gen 1 και ss. Είχα δοκιμάσει και την cm7 με μετατροπέα για gen1 αλλα δεν με συγκίνησε. Τωρα λέω να προχωρήσω.

 

Είδα πως παίζουν 2 Romς, η ginger stir fry που την προτείνουν οι πιο πολλοί και η blue ginger v5 που υποτίθεται είναι και αρκετά γρηγορη. Πάντα σε gen2. Τελικά ποια να βάλω;

 

Αν βάλω την ginger stir fry να δοκιμάσω το πακέτο που κάνει μετατροπή gen1-->gen2 και εγκατάσταση rom μαζι ή ξεχωριστά; Αν τα βάλω ξεχωριστά μπορώ να βάλω την v16. Επίσης υπάρχει κάποιος λογος για να μην κάνω την μετατροπή με το custom partition για επιπλέον χώρο για τις εφαρμογές; Έχω βαρεθεί να ειμαι συνεχώς στο όριο.

 

Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω αλλα έχω μείνει λίγο πίσω και πρέπει να μπω σε ρυθμό...

 

δεν υπάρχει λόγος να μην χρησιμοποιήσεις τον μετατροπέα gen1->gen2. Μην νομίζεις πως είναι πιο ασφαλές αν κάνεις πρώτα την μετατροπή και μετά βάλεις την rom... είναι ακριβώς το ίδιο. Αν χρησιμοποιήσεις gen1->gen2 & rom μαζί, το κινητό πλέον θα είναι gen2 και δεν χρειάζεται από εκεί και μετά να ξαναχρησιμοποιήσεις μετατροπέα σε gen2. Απλά θα φλασάρεις όποια gen2 rom θες. Οπότε, και την b16 μπορείς να βάλεις, και την blue και CM και όποια θες.

 

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μην χρησιμοποιήσεις τα custom partition... αν το κινητό χρειαστεί επισκευή είναι το ίδιο εύκολο να γυρίσεις στα stock partition, οπότε γιατί να μένει στο σύστημα χώρος αχρησιμοποίητος;;;

 

Ανάμεσα ginger και blue ginger... η blue ginger ακολουθεί μία λίγο διαφορετική λογική από την ginger, αλλά είναι βασισμένη πάνω σε αυτή. Προσωπικά δεν έχω δει σημαντικές διαφορές, εκτός από το look φυσικά, που μπορεί κανείς να βάλει theme σε όποια από τις δύο για να την κάνει να μοιάζει ίδια με την άλλη. Βγήκε και καινούργια έκδοση blue που είναι όμως βασισμένη πάνω σε παλαιότερη ginger, και υπόσχεται 30% παραπάνω απόδοση, κάτι που φυσικά είναι αδύνατο. Βελτιωμένη απόδοση μπορεί να έχει, αλλά όχι τόσο πολύ. Έχω σκοπό να την δοκιμάσω εκτενώς αυτό το σαββατοκύριακο, και ελπίζω για τα καλύτερα...

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος mod να αλλάξει τον τίτλο του thread σε: Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

 

...γιατί εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

αν το έχεις στήσει το κινητό σου όπως το θες, τότε καλύτερα μείνε στην b15 και μην κάνεις αναβάθμιση. Περίμενε για καμία έκδοση που πραγματικά έχει κάτι πολύ σημαντικό και δικαιολογεί το wipe...

 

Αν έχεις b15 με zte dialer και θες να μετακινηθεί σε b16 με zte dialer, δεν χρειάζεται να κάνεις wipe... αρκεί να έχεις τον zte dialer στην b15. Απλά, στο zip της b16 αντικατέστησε/πρόσθεσε τα αρχεία Contacts.apk, ContactsProvider.apk, Emode.apk, Mms.apk από το zte dialer zip, και φλάσαρέ το... θα εγκατασταθεί μαζί με τι rom και ο dialer, χωρίς να κάνεις wipe, και επειδή τον είχες και στην b15 δεν χρειάζεται να κάνεις restore to factory defaults.

Λοιπόν γι'αυτούς που το σκέφτονται για την beta16, εγώ από την beta15 με ZTE dialer έκανα τα εξής:

Αντικατέστησα στο zip της Ginger Stir Fry Beta 16 τα αρχεία που λέει ο kogos και επιπλέον το Deskclock.apk με αυτό του ZTE alarm (το έχω συνηθίσει) και το framework-res.apk με αυτό της beta15 (για να μην χάσω το CRT animation της lockscreen). Έβαλα το αλλαγμένο zip στην sd card, μπήκα clockworkmod, έκανα wipe cache και wipe dalvik cache και το flashaρα. Έκανα reboot και όταν το ολοκλήρωσε ξαναμπήκα clockworkmod και flashαρα ένα θέμα που είχα φτιάξει στο UOT με το framework της beta15. Μετά reboot και τέλος.

 

Σημείωση: Στην GSF όταν το CRT animation συνδιάζεται με την stock lockscreen το ZTE alarm δεν δουλεύει. Η λύσεις που υπάρχουν (προς το παρόν) είναι τρεις. Ή αφαιρείς το CRT animation (το οποίο έχει γίνει στην beta16) ή αντικαθιστάς την stock lockscreen με το widgetlocker ή απλά δεν flashάρεις το ZTE alarm.

 

Πάντως η πρώτη αίσθηση που μου δίνει η beta16 είναι ότι έχει γρηγορότερη απόκριση τόσο στις εναλλαγές των homescreens όσο και στο άνοιγμα των menu και των παραθύρων. Για τα υπόλοιπα ...είδωμεν!!!!

 

Επίσης ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν δοκιμάσει την GSF. Παρατηρώ ότι κατα το boot-άρισμα του τηλεφώνου η splash screen παραμένει για περίπου 50 με 60 sec προτού εμφανιστεί το bootanimation κάτι που μου φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με την SS. Η δική σας αίσθηση ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχθες φλασαρα την beta 16 αλλα το crt animation δεν χαθηκε.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

αν το έχεις στήσει το κινητό σου όπως το θες, τότε καλύτερα μείνε στην b15 και μην κάνεις αναβάθμιση. Περίμενε για καμία έκδοση που πραγματικά έχει κάτι πολύ σημαντικό και δικαιολογεί το wipe...

 

Αν έχεις b15 με zte dialer και θες να μετακινηθεί σε b16 με zte dialer, δεν χρειάζεται να κάνεις wipe... αρκεί να έχεις τον zte dialer στην b15. Απλά, στο zip της b16 αντικατέστησε/πρόσθεσε τα αρχεία Contacts.apk, ContactsProvider.apk, Emode.apk, Mms.apk από το zte dialer zip, και φλάσαρέ το... θα εγκατασταθεί μαζί με τι rom και ο dialer, χωρίς να κάνεις wipe, και επειδή τον είχες και στην b15 δεν χρειάζεται να κάνεις restore to factory defaults.

 

 

 

 

Λοιπόν γι'αυτούς που το σκέφτονται για την beta16, εγώ από την beta15 με ZTE dialer έκανα τα εξής:

Αντικατέστησα στο zip της Ginger Stir Fry Beta 16 τα αρχεία που λέει ο kogos και επιπλέον το Deskclock.apk με αυτό του ZTE alarm (το έχω συνηθίσει) και το framework-res.apk με αυτό της beta15 (για να μην χάσω το CRT animation της lockscreen). Έβαλα το αλλαγμένο zip στην sd card, μπήκα clockworkmod, έκανα wipe cache και wipe dalvik cache και το flashaρα. Έκανα reboot και όταν το ολοκλήρωσε ξαναμπήκα clockworkmod και flashαρα ένα θέμα που είχα φτιάξει στο UOT με το framework της beta15. Μετά reboot και τέλος.

 

Σημείωση: Στην GSF όταν το CRT animation συνδιάζεται με την stock lockscreen το ZTE alarm δεν δουλεύει. Η λύσεις που υπάρχουν (προς το παρόν) είναι τρεις. Ή αφαιρείς το CRT animation (το οποίο έχει γίνει στην beta16) ή αντικαθιστάς την stock lockscreen με το widgetlocker ή απλά δεν flashάρεις το ZTE alarm.

 

Πάντως η πρώτη αίσθηση που μου δίνει η beta16 είναι ότι έχει γρηγορότερη απόκριση τόσο στις εναλλαγές των homescreens όσο και στο άνοιγμα των menu και των παραθύρων. Για τα υπόλοιπα ...είδωμεν!!!!

 

Επίσης ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν δοκιμάσει την GSF. Παρατηρώ ότι κατα το boot-άρισμα του τηλεφώνου η splash screen παραμένει για περίπου 50 με 60 sec προτού εμφανιστεί το bootanimation κάτι που μου φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο σε σχέση με την SS. Η δική σας αίσθηση ποια είναι?

 

Kogos ευχαριστώ για την οπως πάντα γρήγορη απάντησή σου.Βασικά σκεφτόμουν να μείνω στη b15 ού όντως δεν αλλάζει κάτι σπουδαίο,αλλά ακούγεται ότι είναι λίγο πιο smooth όπως λέει και ο φίλος kandilak ίσως λίγο γρηγορότερη ,έτσι σκέφτομαι να την περάσω άλλα έχω μια ερώτηση. Επειδή δεν το έχω κάνει ποτέ,μήπως χρειάζεται που και που ,μιας που κάθε 3 και λίγο αλλάζω rom, να κάνω και format data/cache κλπ? κερδίζεις κάτι?

Κάτι άλλο, επειδή χρησιμοποιώ go launcher, αυτά τα θέματα που υπάρχουν για gsf , λείτουργουν σαν launcher ή καμία σχέση?και αν υπάρχει κάπιο λινκ με screenshots.:)

 

Όσο για αυτό που ρώτας φίλε kandilak -Ναι αργεί λίγο στο βoot ,αρκετά περισσότερο απο RLS5

THL W200

Huawei Honor

Ideos X5/Cyanogen 2.3.5/1.5Ghz

Zte Blade/512Ram/Blue Ginger V5

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει ενα θεμα για την συγκεκριμενη rom αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω το στυλ κλειδωματος , και να το κανω rotary οπως στην cyanogenmod . Χρειαζεται να κανω wipe για να αλλαξει;
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει ενα θεμα για την συγκεκριμενη rom αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω το στυλ κλειδωματος , και να το κανω rotary οπως στην cyanogenmod . Χρειαζεται να κανω wipe για να αλλαξει;

 

Αν θυμάμαι καλά, χρειάζεται μόνο wipe cache, wipe dalvik cache και στο πρώτο reboot θα τα κάνει rebuild το κινητό μόνα τους...

 

Θέλουμε screenshot και download link για τα themes αν είναι εύκολο...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν βρέθηκε λύση για τα ad-hoc με δεύτερο τηλ που μου έδωσε φίλος και αποφάσισα να κατεβάσω την TPT b15 που έχει στο modaco. Την κάνω unzip κλπ και boot με home & vol + αφού πρώτα κάνω wipe και factory reset από το CWM. Αν δεν μου αρέσει (λέμε τώρα :p) το κινητό πλέον θα είναι gen2 το μόνο που θα χρειαστεί (εκτός wipe/reset) θα είναι να φλασάρω την cm-rc1 & google apps από CWM ??? Υπάρχει περίπτωση να κρατήσω backup μέσα από το CWM και να το επαναφέρω?? (τώρα που έχω και 8 gb!)

Για να πάμε στην blue (έτσι για δοκιμή) φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται wipe αφού έχει τον ίδιο kernel...

Ευχαριστώ

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, χρειάζεται μόνο wipe cache, wipe dalvik cache και στο πρώτο reboot θα τα κάνει rebuild το κινητό μόνα τους...

 

Θέλουμε screenshot και download link για τα themes αν είναι εύκολο...

Εκανα wipe cache και dalvik αλλα το στυλ κλειδωματος δεν αλλαξε.

Τα themes θα τα ανεβασω σε λιγο.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

αποσυμπιέζεις τον φάκελο image στην SD.... Αν δηλαδή είναι D:/ η sd card σου, θα έχεις ένα φάκελο D:/image/ μέσα εκεί με όλα τα αρχεία του zip.

Αν το έκανες αυτό και δεν κάνει update, δοκίμασε να το ανοίξεις το κινητό χωρίς να πατάς το (volume+), ή να το ανοίξεις πατώντας menu+(volume+) ή menu+(volume+)+(volume-)

Τελικά αν δε σε θέλει κάτι ... έχω δοκιμάσει τους παραπάνω συνδυασμούς

menu & vol + δεν κάνει boot, μένει κολλημένο στο πράσινο android

μόνο menu (χωρίς vol +) κάνει boot στην cm7

με menu & vol + & vol - ανοίγει το CWM

μήπως έχω κάνει κάτι λάθος??? :mad:

Χρησιμμοποίησα τις παρακάτω οδηγίες:

This is an all in one rom + gen2 radio firmware + clockworkmod install for 'Gen1' ZTE Blades & Orange San Franciscos which were sold with Android 2.1 (Eclair). It will upgrade your phone to Gen2 radio firmware, install the rom & the latest ClockworkMod all in one step, even on unrooted phones.

 

To install: Unzip the file to the root of your sdcard, it will create an 'image' folder. Check the integrity of the files using AFV (available from android market) to find the nandroid.md5 file in the image directory, then long press on it & verify nandroid backup. Turn off your phone, leave it for at least 30 seconds, then hold menu & volume + when you power it on. You should see some green text (may be just a blank screen) then it should reboot & you should see a big android while it is performing it's first boot (this will take a while). Once it has successfully started up don't forget to delete the image folder on your sd card, to prevent any accidents.

Μέχρι και το AFV κατέβασα και το verified βγήκε success!! :blink: δε το λέει πουθενά αλλά μήπως πρέπει να κάνω πρώτα wipe/factory reset??

 

Μέσα στο zip με τα ZTE apps δεν βρήκα πουθενά να υπάρχει το ZTE Alarm αντίθετα μέσα στα apps υπάρχει το DeskClock. Να υποθέσω ότι δεν χρειάζεται να σβήσω τίποτα??

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν δε σε θέλει κάτι ... έχω δοκιμάσει τους παραπάνω συνδυασμούς

menu & vol + δεν κάνει boot, μένει κολλημένο στο πράσινο android

μόνο menu (χωρίς vol +) κάνει boot στην cm7

με menu & vol + & vol - ανοίγει το CWM

μήπως έχω κάνει κάτι λάθος??? :mad:

Χρησιμμοποίησα τις παρακάτω οδηγίες:

 

Μέχρι και το AFV κατέβασα και το verified βγήκε success!! :blink: δε το λέει πουθενά αλλά μήπως πρέπει να κάνω πρώτα wipe/factory reset??

 

Μέσα στο zip με τα ZTE apps δεν βρήκα πουθενά να υπάρχει το ZTE Alarm αντίθετα μέσα στα apps υπάρχει το DeskClock. Να υποθέσω ότι δεν χρειάζεται να σβήσω τίποτα??

 

μάλλον έχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν το CM7 converter για να βάλεις CM σε gen1... δοκίμασε να κάνεις wipe κι αν δεν πιάσει, τότε πρέπει να φλασάρεις πρώτα ένα gen1 TPT και μετά το GSF TPT.

 

Τα zte apps έχουν το deskclock.apk αρχείο (όχι το deskclock) που είναι το zte alarm με άλλο όνομα, ώστε να αντικατασταθεί το deskclock.apk που είναι στο system/app folder.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

φτούυ δε π΄ροσεξα ότι έβγαλε το crt animation. πού ήταν αυτό θέλω να το προσθέσω.

Στην beta 16 αναφερεται ότι έχει αφαιρεθεί το CRT animation από το κλείδωμα του τηλεφώνου επειδή δημιουργεί πρόβλημα στο ZTE alarm.

Απ'οτι λέει ο developer μπορεί να ξαναπροστεθεί αλλάζοντας το framework-res.apk με αυτό από την beta15.

Συμαντική και η προσθήκη του chainfire 3D.

Το changelog από τον developer για την beta16 συνοψίζεται στα παρακάτω:

Added Chainfire 3D - Allows CM7 style 'night mode' & other 3D config options

Added Magic Smoke live wallpapers - only just noticed they were missing

Removed tts data

Removed unnecessary kernel modules

Disabled crt style screen off animation, it breaks ZTE alarm clock

Replaced Gallery with CM7 Gallery

Increased cache dirty writeback time, should improve battery use & speed

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν το CM7 converter για να βάλεις CM σε gen1... δοκίμασε να κάνεις wipe κι αν δεν πιάσει, τότε πρέπει να φλασάρεις πρώτα ένα gen1 TPT και μετά το GSF TPT.

 

Τα zte apps έχουν το deskclock.apk αρχείο (όχι το deskclock) που είναι το zte alarm με άλλο όνομα, ώστε να αντικατασταθεί το deskclock.apk που είναι στο system/app folder.

 

Ναι την cm7 την πέρασα με converter... αν κάνω wipe/factory reset και δεν πιάσει, θα μπορέσεις να γράψεις ή αν υπάρχουν κάπου να δώσεις το link για gen1 TPT ??

 

edit: Επίσημα GSF B15 δούλεψε το wipe και τώρα αρχίζει το φόρτωμα με τα apps.

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

εγώ έχω κάνει ήδη modifications στο framework του 16. Δε μπορεί να μας πεί που είναι? Έλεος κ αυτός.

λοιπόν αντικατέστησα το res/anim και το AndroidManifest.xml από το framework-res.apk της 16 με της 15 και πήρα πίσω το CRT animation. Το εξτρά animation είναι κάπου μέσα στο anim και θέλει και κάποια δήλωση στο Manifest.

 

Γιατί πεδεύεστε ακόμα με GEN1 και TPT?

Η επίσημη WIND δε κάνει όλα τα κινητά GEN2 πλέον?

Πιο πολλές πιθανότητες να σας μείνει το κιν στο χέρι είναι από TPT flash.

Στα GEN2 με stock recovery είναι σπάνιο να μείνει τηλ στο χέρι.

 

Αν το θέμα είναι το Backup ρυθμίσεων εφαρμογών κλπ περάστε το MyBackup Root ή το titanium και πάρτε data+apk.

Εγώ συνήθως κάνω export και τις επαφές στην SD.

 

Όταν πάτε από την GSF13->14->15 κλπ της ίδιας σειράς δεν είναι απαραίτητο να κάνετε wipe data defaults.

Μπορείτε να κάνετε wipe cache και davlik cache. Ίδιος Kernel και ίδιες βιβλιοθήκες είναι.

Οι εφαρμογές και οι ρυθμίοσεις τους είναι στο /data/app και /data/data.

Αν δείτε ότι υπάρχει πρόβλημα το κάνετε το data defaults μετα.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Ναι την cm7 την πέρασα με converter... αν κάνω wipe/factory reset και δεν πιάσει, θα μπορέσεις να γράψεις ή αν υπάρχουν κάπου να δώσεις το link για gen1 TPT ??

 

Gen1 with stock partitions & ClockworkMod 3.0.14 (16.4mb) (MD5: fddc02f6f48a53910c317fbef38cf7e4)

 

δεν έχει rom, οπότε θα μπει σε CWM μόνο

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

To htc ime δεν παιζει σε αυτη τη ρομ?καποιο παρομοιο πληκτρολογιο γτ το ειχα συνηθισει αυτο ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

To htc ime δεν παιζει σε αυτη τη ρομ?καποιο παρομοιο πληκτρολογιο γτ το ειχα συνηθισει αυτο ευχαριστω

Smart Keyboard PRO αλλά είναι "paid";)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...