Jump to content

[ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικά σκότωσα το messaging και άφησα το handcent. Αλλά είδα ότι έχει και άλλες δυνατότητες όπως backup & freezing που θέλουν λίγο παραπάνω ψάξιμο.
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 645
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βασικά σκότωσα το messaging και άφησα το handcent. Αλλά είδα ότι έχει και άλλες δυνατότητες όπως backup & freezing που θέλουν λίγο παραπάνω ψάξιμο.

 

Κι εγώ μόνο αυτό σκότωσα τελικά. Δεν βρήκα κάτι άλλο.

Τον launcher είπα να τον αφήσω να ζήσει.

ΤΟ freezing τί κάνει δηλαδή?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν λειτουργεί όπως στα pc τότε "παγώνει" μία θέση του κινητού, κάνεις εσύ διάφορα και το επαναφέρεις εκεί που ήταν, δηλ στο πάγωμα.. Το χρησιμοποιούν κυρίως στα iNet Caffe για να επαναφέρουν τα pc στο τέλος της ημέρας εκεί που ήταν.
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο απορίες:

2)Πώς μπορώ να επεξεργαστώ την εμφάνιστη του notification bar. Αυτό το διαφανές μου σπάει τα νεύρα.

 

Με το uot kitchen http://uot.dakra.lt/kitchen/. Πριν δοκιμάσεις κάποιο theme που θα κάνεις κάνε ένα nandroid backup.

 

Θα κάνω edit το μήνυμα μόλις μπορέσω για λεπτομέρειες γιατί είναι γεμάτο το site με cooking requests και ίσως δεν σου δώσω καλές οδηγίες.

 

Edit : Πας στην kitchen και επιλέγεις το tab ,status bar. Τσεκάρεις το use this mod και βάζεις μέγεθος οθόνης 480χ800.

 

Πιο κάτω τσεκάρεις το background και επιλέγεις την 2η από τις 3 επιλογές που έχει(default πρέπει να λέει FFFFFF και δίπλα 50%). Πατώντας στο FFFFFF βγάζει πίνακα για να διαλέξεις χρώμα background και δίπλα βάζοντας 100% κάνεις το background αδιαφανές(όσο μειώνεις τόσο πιο διάφανο γίνετε δηλαδή).

Δεξιά πάνω πάτα το generate preview για προεπισκόπηση στις αλλαγές που έκανες(ίσως να θελήσεις να δοκιμάσεις και άλλα , είναι πσιλοκόλλημα άμα τα καταφέρεις μια φορά :) ).

 

Αλλάζεις tab και πας στο file upload . Λογικά θα έχεις το ζιπ της rom που φοράς. Ξεζίπαρέ την και πάρε απο μέσα το framework-res.apk και SystemUI.apk (paths --> system/framework και system/app αντίστοιχα - για το SystemUI.apk δεν είμαι 100% σίγουρος πως είναι εκεί- λογικά είναι παντως).

 

Δεν πειράζεις τίποτα στο upload tab εκτός από την επιλογή Select your rom from kitchen's list, or upload your own files--> system files και κάνεις upload αυτά που έβγαλες από το zip της rom.

 

Τέλος πας στο summary tab και αν σε ότι άλλαξες όλα είναι με πράσινο χρώμα , πατάς submit work to kitchen και περιμένεις να κατεβάσεις το ζιπ μόλις είναι έτοιμο.

 

NANDROID BACKUP 1α και μετά φλασάρεις το theme με cwm.

 

Λογικά θα είσαι οκ έτσι.

 

Αν έχεις άλλο theme περασμένο και θες να κρατήσεις ότι έχει ήδη και να αλλάξεις κάτι που θες: ξεζιπάρεις το theme αυτό και ανεβάζεις το framework-res που θα βρείς μέσα σ'αυτό .

 

Δεν έχω αυτή την rom οπότε δεν το έχω δοκιμάσει. Αν κάνεις backup δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις. Πόσταρε αν δεν έχεις προβλήματα για να το κάνουν και άλλοι που μπορεί να θέλουν.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν λειτουργεί όπως στα pc τότε "παγώνει" μία θέση του κινητού, κάνεις εσύ διάφορα και το επαναφέρεις εκεί που ήταν, δηλ στο πάγωμα.. Το χρησιμοποιούν κυρίως στα iNet Caffe για να επαναφέρουν τα pc στο τέλος της ημέρας εκεί που ήταν.

 

Όχι δεν κάνει αυτό. Κάνοντας "freeze" μια εφαρμογή είναι σαν να μην υπάρχει, σαν να την έχεις απεγκαταστήσει αλλά είναι εκεί και πιάνει χώρο. Έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να την κάνεις unfreeze όποτε θέλεις.

 

Συστήνω να κάνουμε πρώτα freeze μια εφαρμογή και αν δεν δημιουργεί η απουσία της προβλήματα μετά να την απεγκαθιστούμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνει αυτό. Κάνοντας "freeze" μια εφαρμογή είναι σαν να μην υπάρχει, σαν να την έχεις απεγκαταστήσει αλλά είναι εκεί και πιάνει χώρο. Έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να την κάνεις unfreeze όποτε θέλεις.

 

Συστήνω να κάνουμε πρώτα freeze μια εφαρμογή και αν δεν δημιουργεί η απουσία της προβλήματα μετά να την απεγκαθιστούμε.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, γι' αυτό είπα παραπάνω ότι θέλει ψάξιμο :)

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ένα ext partition στην SD για να εκμεταλευτώ την δυνατότητα A2SD που δίνει η Ginger Stir Fry.

 

[για όσους δεν ξέρουν το A2SD σημαίνει η μεταφορά των εφαρμογών στην sd σε ένα partition με ext2 file system. Το πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι πως ακόμα κι όταν συνδέεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή (με windows) οι εφαρμογές λειτουργούν κανονικά (καθώς συνδέεται μόνο το partition με file system fat32) σε αντίθεση με την app2sd ή move2sd κατά την οποία η μεταφορά των εφαρμογών γίνεται στο fat32 partition και οι εφαρμογές δεν λειτουργούν κατά την διαρκεία που το κινητό είναι συνδεδεμένο στο pc. Υπάρχει και το A2SD+ το οποίο εκτός από τις εφαρμογές μεταφέρει και την dalvik cache στο ext2 partition απελευθερώνοντας ακόμη περισσότερη internal memory.]

 

Εκτός από το A2SD που έκανα μετέφερα και το dalvik cache στο ext2 partition με χρήση της εφαρμογής A2SDGUI.

 

Όμως παρατηρώ πως η εσωτερική μνήμη (partition DATA) έχει μειωθεί πάρα πολύ.

Παρατηρώ πως όταν εγκαθιστώ μια εφαρμογή ο κύριος όγκος της αποθηκεύεται στο ext2 όπως θέλω ΟΜΩΣ επιπλέον κάποια αρχεία εγκαθίστανται και στην internal memory στο partition DATA.

Για παράδειγμα όταν κάνω εγκατάσταση το angry birds η χωρητικότητα του ext2 partition μειώνεται κατά 20mb περίπου και ταυτόχρονα της internal memory κατά 2mb.

 

Υποθέτω πως αυτό συμβαίνει για όλες τις εφαρμογές καθώς ο ελεύθερος χώρος των partition μου παρουσιάζει την παρακάτω εικόνα:

 

  • EXT partition (στην sd, applications + dalvik cache):
    Used : 453mb
    Free : 508mb
  • DATA partition (στην internal memory):
    Used : 199mb
    Free : 103mb

 

Όπως είναι εμφανές η εσωτερική μνήμη είναι και πάλι πάρα πολύ μικρή παρά την προσπάθεια με το A2SD (ναι το ξέρω πως έχω εγκαταστήσει άπειρες εφαρμογές αλλά τις θέλω) και όσο περνάει ο καιρός θα μειώνεται κι άλλο λόγω των data των εφαρμογών.

 

Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι αν υπάρχει κάποια λύση για να μεταφέρονται ολόκληρες οι εφαρμογές στο ext partition ωστε να μην μειώνεται ο χώρος της internal memory σε περίπτωση που κάποιος (καλή ώρα) έχει εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές (271 όλες μαζί). Η και οποιαδήποτε άλλη λύση φυσικά.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@stelios_85_07:

Να σε ενημερώσω ότι η ολική μορφοποίηση κειμένου δεν επιτρέπεται για ευνόητος λόγους. Φαντάζεσαι πόσο δυσανάγνωστο θα ήταν το forum αν κάναμε όλοι το ίδιο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@stelios_85_07:

Να σε ενημερώσω ότι η ολική μορφοποίηση κειμένου δεν επιτρέπεται για ευνόητος λόγους. Φαντάζεσαι πόσο δυσανάγνωστο θα ήταν το forum αν κάναμε όλοι το ίδιο;

 

Εγώ για να γίνει πιο ευανάγνωστο το έκανα και να μην φαίνεται στον άλλον ένα κατεβατό με μαύρα γράμματα.

Αν το κρίνεις απαραίτητο πες μου να το αλλάξω.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ένα ext partition στην SD για να εκμεταλευτώ την δυνατότητα A2SD που δίνει η Ginger Stir Fry.

.......................................................................................................

Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι αν υπάρχει κάποια λύση για να μεταφέρονται ολόκληρες οι εφαρμογές στο ext partition ωστε να μην μειώνεται ο χώρος της internal memory σε περίπτωση που κάποιος (καλή ώρα) έχει εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές (271 όλες μαζί). Η και οποιαδήποτε άλλη λύση φυσικά.

 

Χρησιμοποιώ το Darktremor Apps2SD και μεταφέρει τα πάντα στην sd(λογικά μειώνει και την ζωή της). Έχω την ss rls5 που το είχε μέσα.

 

LInky http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=7021325#post7021325.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Darktremor Apps2SD και μεταφέρει τα πάντα στην sd(λογικά μειώνει και την ζωή της). Έχω την ss rls5 που το είχε μέσα.

 

LInky http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=7021325#post7021325.

 

Η μείωση της διάρκειας ζωής της είναι λεπτομέρεια. Σε λίγα χρόνια θα κυκλοφορούν κάρτες 1ΤΒ και θα είναι για πέταμα αυτές.

 

Ως προς το θέμα, είδα την λίστα συμβατότητας ROM και η ginger stir fry δεν είναι μέσα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Darktremor Apps2SD = Darktremor A2SD = A2SD... χρησιμοποιείται το ίδιο πράγμα. Η GSF δεν είναι μέσα γιατί όταν γράφτηκε το ποστ δεν υπήρχε. Το GUI του A2SD λέγεται darktremor A2SDGUI, ή αλλιώς Α2SDGUI... να το και στο μαρκετ. Η GSF έχει ενσωματωμένα τα a2sd scripts οπότε δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

 

Με 271 εφαρμογές εγκατεστημένες, και 100ΜΒ ακόμα ελεύθερα, δεν είναι και άσχημα... sorry που στο λέω, αλλά αν θες τόσες πολλές εφαρμογές δεν σε καλύπτει το blade. Αν έχεις μεταφέρει τα πάντα που μπορεί να μεταφέρει το a2sd στην sd, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις netbook.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Με 271 εφαρμογές εγκατεστημένες, και 100ΜΒ ακόμα ελεύθερα, δεν είναι και άσχημα... sorry που στο λέω, αλλά αν θες τόσες πολλές εφαρμογές δεν σε καλύπτει το blade. Αν έχεις μεταφέρει τα πάντα που μπορεί να μεταφέρει το a2sd στην sd, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις netbook.

 

:lol::lol::lol:

Δεν έχεις και άδικο, ίσως έχω πολλές απαιτήσεις απ το blade.

 

Ως προς το θέμα όμως, βλέπω τα περιεχόμενα της internal memory με το DiscUsage και από τα 199mb τα 21mb ειναι τα data των εφαρμογών και 178mb είναι λέει system data:

 

  • Τα 21mb είναι προφανώς μεταφέρσιμα αλλά είναι μια δυνατότητα που το A2SDGUI δεν υποστηρίζει ακόμα (στο market λέει πως θα το υποστηρίζει σε επόμενη έκδοση).
  • Στα 178mb περιλαμβάνονται και τα lib files με την κατάληξη .so τα οποία είναι κι αυτά μεταφέρσιμα (π.χ. το LINK2SD τα μεταφέρει).

 

Τα υπόλοιπα τι είναι? Δηλαδή θεωρητικά δεν γίνεται να μεταφέρει κανείς τα ΠΑΝΤΑ στην sd και να μην έχει κανέναν περιορισμό στον αριθμό των εφαρμογών?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, γιατί στα battery stats δεν γράφονται τα games? πχ jewellust gaming κοντά στην μισή ώρα και η μπαταρία κατέβηκε 4 μονάδες αλλά στα stats δεν αναφέρεται καν. Επίσης το είχα παρατηρήσει και στις άλλες rom, η κατανάλωση μπαταρίας από το 3G γίνεται να μετρηθεί με κάποιο τρόπο??
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μεταφέρεις και όλα τα data στην SD που τωρα είναι λογικά στην internal με a2sd datasd από terminal, αφού πρώτα γίνεις superuser με such φυσικά. Νομίζω πως αυτό δεν το λέει στο a2sdgui

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μεταφέρεις και όλα τα data στην SD που τωρα είναι λογικά στην internal με a2sd datasd από terminal, αφού πρώτα γίνεις superuser με such φυσικά. Νομίζω πως αυτό δεν το λέει στο a2sdgui

 

Ναι, το έψαξα αυτό που λες, είδα ένα αντίστοιχο thread στο modaco αλλά δεν κατάλαβα και πολλά και δεν ήξερα τι να κάνω.

 

1.To terminal που λες είναι αυτή η εφαρμογή που γράφεις commands?

2.Superuser δεν είμαι έτσι κι αλλιώς έχοντας την ginger stir fry μέσω της εφαρμογης superuser που είναι προεγκατεστημένη? (Εξάλλου και για να χρησιμοποιήσεις το A2SDGUI πρέπει να είσαι superuser)

3.Το such που λες τι είναι????

 

4.Όντας superuser και έχοντας εγκαταστήσει το terminal emulator (αν όντως αυτό εννοείς ως terminal), γράφω αυτά που διάβασα εδώ?

 

However you also can do it by yourse if you already have A2SD enabled (this is necessary, as well as root access).

 

start the terminal and type (without |):

 

in order to move /data/data:

 

| su

| cp -pr /data/data /system/sd

| rm -r /data/data

| ln -s /system/sd/data /data/data

 

Be careful! you will loose all your application data if this fails. however usually the default data can be restored by android using the .apk file. I recommend creating a Titanium Backup before doing this (as well as an nandroid backup).

 

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή κάτι που κατάλαβα λάθος?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. όχι

3. εννοούσα "su" αλλά το Τ9 το έγραψε λάθος σε such

4. όχι

 

Είναι πολύ πιο εύκολο από όσο το κάνουν να φαίνεται, γιατί τα ποστ που διάβασες, είναι μεν σωστά αλλά είναι σχετικά παλιά. Θα χρειαστείς τον terminal emulator. To a2sd είναι προεγκατεστημένο στην GSF... επομένως γλυτώνεις πολύ κόπο και χρόνο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: το a2sd datasd είναι ακόμα experimental... σε εμένα πάντως δούλεψε μια χαρά, αλλά αν χάσεις τα data μην κατηγορήσεις ούτε εμένα αλλά ούτε και το a2sd...

 

Στο terminal γράφεις:

su

Το Blade θα σε ρωτήσει για να σου δώσει άδεια superuser, και φυσικά θα δεχτείς. Τώρα πλέον είσαι superuser για το συγκεκριμένο session του terminal. Αν το κλείσεις και το ξανανοίξεις (το terminal) δεν είσαι πλέον superuser και πρέπει να ξαναδώσεις su.

 

Πάντα στο terminal σαν superuser, για να δεις μια σειρά από εντολές που μπορείς να δώσεις στο a2sd, με περιγραφή τους, μπορείς να γράψεις:

a2sd help

 

Συνοπτικά σου γράφω τα παρακάτω commands που είναι από το logfile του a2sd... Για να τα χρησιμοποιήσεις, γράφεις (πάντα έχοντας πρώτα κάνει su):

a2sd <command>

(χωρίς τα <>)

 

Standard Apps2SD Commands:

--------------------------------------------------

reinstall

Moves free and paid apps to the ext2/ext3/ext4

partition on your secure digital card. Removes

the No A2SD flag file.

 

This is used if you have already executed an

a2sd remove command. Otherwise, this part is

automatically performed when Apps2SD is

started.

 

File removed: /data/.noa2sd

 

remove

Moves free and paid apps to the internal phone

storage. Creates the No A2SD flag file.

 

File created: /data/.noa2sd

 

 

Swap Partition Commands:

--------------------------------------------------

reswap

Removes the No Swap flag. Allows A2SD to

activate the swap partition.

 

This is used if you have already executed an

a2sd noswap command. Otherwise, this part is

automatically performed when Apps2SD is

started.

 

File removed: /data/.noswap

 

noswap

Creates the No Swap flag. Prevents A2SD from

activating the swap partition.

 

File created: /data/.noswap

 

swappyxx

Sets swap partition swappiness value to xx.

Example: To set the swappiness of the swap

partition to 30%, type:

a2sd swappy30

To set at 75%, type:

a2sd swappy75

 

File created: /data/dtswap

 

 

Dalvik Cache Commands:

--------------------------------------------------

cachesd

Moves Dalvik cache files to the ext2/ext3/ext4

partition on your secure digital card. Creates

Dalvik Cache to SD flag.

 

File created: /data/.dalvikcacahe

File removed: /data/.dcpartition

 

cachesdreset

Performs the same function as cachesd, plus

erases the contents of Dalvik-Cache, forcing

a rebuild on reboot.

 

File created: /data/.dalvikcache

File removed: /data/.dcpartition

 

cachepart

Moves Dalvik cache files to the /cache partition

in your phone. Creates Dalvik Cache to Cache

Partition flag.

 

File created: /data/.dcpartition

File removed: /data/.dalvikcache

 

cachepartreset

Performs the same function as cachepart, plus

erases the contents of Dalvik-Cache, forcing

a rebuild on reboot.

 

File created: /data/.dcpartition

File removed: /data/.dalvikcache

 

nocache

Moves Dalvik cache files to the internal phone

storage. Removes all Dalvik Cache flags.

 

File removed: /data/.dcpartition

/data/.dalvikcache

 

nocachereset

Performs the same function as nocache, plus

erases the contents of Dalvik-Cache, forcing

a rebuild on reboot.

 

File removed: /data/.dcpartition

/data/.dalvikcache

 

resetcache

Clears the dalvik cache and restarts phone.

 

 

Apps2SD Diagnostic Commands:

--------------------------------------------------

check

Performs a symlink and flag file check on your

setup. Outputs a report that shows you if

there are issues with your Apps2SD setup.

 

repair

Performs a repair of all symlinks based on

flag file activation.

 

diskspace

Shows disk space statistics for the ext

partition.

 

sysinfo

Displays information about your phone,

partitions, swap, and more.

 

Also writes a dump file that has an

entire profile of your phone. This

is for troubleshooting only.

 

File Created: /data/dtsysdump.txt

 

swapspace

Shows swap space statistics for all

swap space active on the phone.

 

partlist

Shows the supported EXT partitions

available for your particular ROM.

 

 

ZipAlign Commands:

--------------------------------------------------

align

Performs a one-time zipalign on all APK files

in /data/app, /data/app-private and /system/app.

 

zipalign

Allows ZipAlign to execute during the boot

process. Creates the ZipAlign flag file.

 

File Created: /data/.zipalign

 

nozipalign

Prevents ZipAlign from executing during the

boot process. Removes the ZipAlign flag file.

 

File Removed: /data/.zipalign

 

 

Dalvik Setting Commands:

--------------------------------------------------

jit

Installs DalvikVM JIT.

WARNING: Do not run this command if your phone

has NAND protection active.

 

nojit

Removes DalvikVM JIT.

WARNING: Do not run this command if your phone

has NAND protection active.

 

heapsizexx

Sets Dalvik Heap Size to xx, or heapsize0 resets

heap size to default settings.

 

Ex: If you want to set the Dalvik Heap Size to

24mb, type a2sd heapsize24

 

File Created: /data/a2sdheapsize (value > 0)

File Removed: /data/a2sdheapsize (value = 0)

 

Έχει και άλλα, κυρίως για low memory killers, τα οποία όμως δεν νομίζω να σε ενδιαφέρουν και ανησυχώ μην σε μπερδέψουν πιο πολύ.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνοψίζοντας :

 

1.Εγκαθιστώ το terminal emulator.

2.Γράφω su και δίνω την άδεια για superuser.

3.Γράφω a2sd datasd.

 

Αυτά θα μεταφέρουν τα data στο ext partition ή στο fat32?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

στο ext... το a2sd δεν διαχειρίζεται το fat32 της sd για κανένα λόγο.

 

Ναι, μόλις το έκανα και το διαπίστωσα. Αυτό που έχω να πω είναι πως είσαι φοβερός.

 

Βλέπω τώρα με το DiskUsage (φοβερό app) ta περιεχόμενα της internal memory:

 

Applications data : 21,6 mb

System data : 110.3 mb

free space : 170.9 mb !!!!

 

Δηλαδή έσωσα 68mb που άνηκαν στο system data. Εγώ περίμενα πως θα μεταφέρονταν μόνο αυτά τα 21,6 που υποθέτω πως είναι τα data των applications.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι, αφου δεν μεταφέρθηκαν τελικά αυτά, όταν χρησιμοποιώ μια εφαρμογή, για παράδειγμα το angry birds και με τον καιρό μαζεύονται δεδομένα λόγω της χρήσης, αυτά θα πηγαίνουν στο ext σύμφωνα με την μεταφορά data που έκανα ή θα είναι μέρος των τώρα 21,6 mb τα οποία θα αυξάνονται όσο περνάει ο καιρός και θα μου δημιουργήσουν κάποτε νέο πρόβλημα χώρου?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με την GSF που δεν ειχα με καμια αλλη rom ως τωρα (2.1 η 2.2, με cyanogen δεν ειχα ασχοληθει ποτε σοβαρα).

Οταν ανοιγω το handcent να συνταξω ενα sms, γραφω το ονομα του παραληπτη επανω αλλα δεν ψαχνει στις επαφες μου να το βρει. Στα ελληνικα μονο, στα αγγλικα δουλευει οκ.. Sorry αν εχει απαντηθει καπου αλλου :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω αλλά σε μένα δουλεύει κανονικά, δηλ με το πρώτο γραμμα σου βγάζει όλα τα contacts που ξεκινούν με αυτό (για τα Ελληνικά μιλάμε πάντα)

GSF-B18

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω αλλά σε μένα δουλεύει κανονικά, δηλ με το πρώτο γραμμα σου βγάζει όλα τα contacts που ξεκινούν με αυτό (για τα Ελληνικά μιλάμε πάντα)

GSF-B18

 

και εγω b18 εχω. Ποιο πληκτρολογιο φορας? εγω εχω το htc 2.2

 

-edit- Με το μαμα messaging οπως και με το go sms pro δεν εχω προβλημα

Μαλλον εχουν κανει πατατα στην τελευταια εκδοση 3.9.8.1 του handcent οποτε μην κανετε update...

Edited by gusS
Link to comment
Share on other sites

Ginster Stir Fry beta18 colour theme updated (MD5:3EBB8050AB66332182FDE266BEA70445)

 

Εχει καποιες μικροαλλαγές σε σχεση με την b15 , καθως και αλλο bootanimation , μικροτερο σε μεγεθος.

Edited by jonskil
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...