Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην έξοδο από Γιάννενα προς Εγνατία οδό είχα δει τέτοια τοποθέτηση, αλλά δεν ξέρω ποιας εταιρείας ήταν η κεραία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά με τραγικές ταχύτητες, παρεμβολές και πιθανόν εικονικό σήμα. Λύση ανάγκης.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Στην Κηφισιας έχω δει αρκετούς σταθμούς της Cosmote δε τετεοια διάταξη, ακομα και σε κτήρια ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 99% των ανθρώπων δεν τον νοιάζει η διάταξη των σταθμών βάσης ή το αυτοκίνητο τους αν έχει ιμάντα χρονισμού ή καδένα. Αυτό που τον νοιάζει είναι ότι και αν χρησιμοποιεί να λειτουργεί σωστά για να μπορεί να κάνει την δουλειά του.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 99% των ανθρώπων δεν τον νοιάζει η διάταξη των σταθμών βάσης ή το αυτοκίνητο τους αν έχει ιμάντα χρονισμού ή καδένα. Αυτό που τον νοιάζει είναι ότι και αν χρησιμοποιεί να λειτουργεί σωστά για να μπορεί να κάνει την δουλειά του.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προφανώς, γι αυτό το γράφουμε στο θέμα κάλυψης της Vodafone σε φόρουμ για κινητά και όχι σε news site :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μοναδική B3 στην Σπάρτη, πιθανόν micro cell, απέναντι από το κατάστημα Vodafone (έκανα το τεστ). Τώρα με τον περιορισμό κυκλοφορίας έχει ανέβει κι άλλο σε ταχύτητα. Τα στατιστικά της αν θυμάμαι καλά, RSRP -95 dBm και RSRQ -6 dB.

 

Το ωραίο είναι ότι 2 τετράγωνα πιο πέρα, πιάνει μόνο 2 σκάλες με 20 Mbps και συχνά προτιμά το 3G από 2100... :wacko:

 

Screenshot-2020-04-14-14-07-14-272-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

 

EDIT Κι ένα απογευματινό τεστ στην ταράτσα του σπιτιού, ίδια κεραία. Έχω την εντύπωση ότι έχει δυναμώσει και το σήμα της κεραίας, αλλά δεν ξέρω μήπως έφταιγε η κίνηση.

 

Screenshot-2020-04-14-16-40-50-890-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω σπίτι το απλό 24ρι της βοντ (μένω Θεσσαλονίκη), παρόλο που κατεβάζω πολλά... παιχνίδια ταινίες 4κ στριμαρω είτε YouTube είτε νετφλιξ ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα, οκ καμία φόρα ανάλογα ωραρίου έβλεπα χαμηλότερες ταχύτητες αλλά μέχρι εκεί. Τι παίζει αυτό το μήνα? Υποθέτω μπουκωσαν τα συστήματα λόγω φόρτου εργασίας υψηλότερης χρήσης με την καραντίνα? Κάνω μονίμως αποσυνδέσεις την μία ή τβ την άλλη το κινητό τη Τρίτη το ταμπλετ (εννοώ δεν μπαίνει ενώ άλλες συσκευές μπαίνουν!!!) ρισταρτ ριμπουτ και κάθε τρεις και λίγο τα ίδια. Γενικά συμβαίνει κάι σε άλλους αυτό το διάστημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να κάνω μια ερώτηση δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω αλου

Έχω Vodafone και λόγω που είμαι σπίτι έχω να βάλω σχεδίων 2 μήνες κάρτα

Μου ήρθε sms ότι τα λεφτά που έχω λίγους σε λίγες μέρες

Το ερώτημα είναι αν δεν βάλω κάρτα καθόλου θα μου διακόψουν τον αριθμό;

Πόσο περιθώριο έχω;

Link to comment
Share on other sites

Στους 2 μήνες θα σου μηδενίσει το υπόλοιπο της κάρτας, στους 3 μήνες θα μπει φραγή εισερχομένων κλήσεων και το νούμερο παύει να ισχύει στους 12-13 μήνες από την τελευταία ανανέωση.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν το έχει παρατηρήσει κανείς. Διαθέτω συσκευή Samsung A70 dual sim με snapdragon 675 και android 10. Έχω 2 κάρτες sim vodafone συμβόλαιο και cosmote whats up. Η συσκευή χρησιμοποιείται στο Μπουρναζι όπου διαμένω όπου πολύ κοντά υπάρχουν σταθμοί από όλες τις εταιρίες. Έχω παρατηρήσει ότι χρησιμοποιώντας το 4g δίκτυο της Vodafone κάποιες φορές παγώνει η λήψη data και είτε αν είμαι σε browser καθυστερεί να γίνει λήψη ιστοσελίδας ή αν εχω ανοικτή κάποια εφαρμογή που θέλει δεδομένα (π.χ. twitter) κολλάει και καθυστερεί η λήψη δεδομένων. Αν εκείνη τη στιγμή βάλω airplane mode στιγμιαία και ξαναβρεί το δίκτυο το πρόβλημα επιλύεται μέχρι να παρουσιαστεί εκ νέου κάποια άλλη στιγμή. Με τη δεύτερη κάρτα sim της cosmote δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Επίσης με WiFi δεν εμφανίζεται το παραπάνω. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα; Ενημερωτικά εχω κάνει επαναφορά του τηλεφώνου πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έκανε παρόμοια περιστατικά όλη την Μεγάλη εβδομάδα εδώ στην Κρήτη. Ίσως να έχει φορτώσει το δίκτυο στην περιοχή σου. Έχεις σήμα μόνο από μία κεραία εκεί που είσαι ή πιάνεις από περισσότερες;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν το έχει παρατηρήσει κανείς. Διαθέτω συσκευή Samsung A70 dual sim με snapdragon 675 και android 10. Έχω 2 κάρτες sim vodafone συμβόλαιο και cosmote whats up. Η συσκευή χρησιμοποιείται στο Μπουρναζι όπου διαμένω όπου πολύ κοντά υπάρχουν σταθμοί από όλες τις εταιρίες. Έχω παρατηρήσει ότι χρησιμοποιώντας το 4g δίκτυο της Vodafone κάποιες φορές παγώνει η λήψη data και είτε αν είμαι σε browser καθυστερεί να γίνει λήψη ιστοσελίδας ή αν εχω ανοικτή κάποια εφαρμογή που θέλει δεδομένα (π.χ. twitter) κολλάει και καθυστερεί η λήψη δεδομένων. Αν εκείνη τη στιγμή βάλω airplane mode στιγμιαία και ξαναβρεί το δίκτυο το πρόβλημα επιλύεται μέχρι να παρουσιαστεί εκ νέου κάποια άλλη στιγμή. Με τη δεύτερη κάρτα sim της cosmote δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Επίσης με WiFi δεν εμφανίζεται το παραπάνω. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα; Ενημερωτικά εχω κάνει επαναφορά του τηλεφώνου πρόσφατα.

 

Στο εμφανίζει μόνο σε αυτή τη συσκευή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εμένα μου έκανε παρόμοια περιστατικά όλη την Μεγάλη εβδομάδα εδώ στην Κρήτη. Ίσως να έχει φορτώσει το δίκτυο στην περιοχή σου. Έχεις σήμα μόνο από μία κεραία εκεί που είσαι ή πιάνεις από περισσότερες;

 

Το πάγωμα είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει με υπερφόρτωση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στους 2 μήνες θα σου μηδενίσει το υπόλοιπο της κάρτας, στους 3 μήνες θα μπει φραγή εισερχομένων κλήσεων και το νούμερο παύει να ισχύει στους 12-13 μήνες από την τελευταία ανανέωση.

 

Ευχαριστώ

Έχω 0.74 €

Αν αν βάζω κάρτα τα λεφτά που έχω μπορώ να τα μεταφέρω σε άλλο νούμερο ;

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα samsung s7 με exynos επεξεργαστή δεν το είχα παρατηρήσει. Επίσης το ίδιο πρόβλημα ίσχυε και πριν την αναβάθμιση σε android 10 και γενικότερα σε άλλες περιοχές. Επίσης αν κλειδωσω τη συσκευή σε 3g είναι πιο αργό αλλά πιο σταθερό ασχέτως έντασης σήματος. Με cosmote δεν παρουσιάζει κανένα θέμα. Μου κάνει σκεφτόμουν μήπως κάποια modem είναι καλύτερα συμβατά με cinfiguration κάποιου δικτύου. Εν τω μεταξύ γιατί μετα απο airplane mode λύνεται; Αλλάζει η ip που παίρνει από τι δίκτυο; Με έχει προβληματίσει λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα samsung s7 με exynos επεξεργαστή δεν το είχα παρατηρήσει. Επίσης το ίδιο πρόβλημα ίσχυε και πριν την αναβάθμιση σε android 10 και γενικότερα σε άλλες περιοχές. Επίσης αν κλειδωσω τη συσκευή σε 3g είναι πιο αργό αλλά πιο σταθερό ασχέτως έντασης σήματος. Με cosmote δεν παρουσιάζει κανένα θέμα. Μου κάνει σκεφτόμουν μήπως κάποια modem είναι καλύτερα συμβατά με cinfiguration κάποιου δικτύου. Εν τω μεταξύ γιατί μετα απο airplane mode λύνεται; Αλλάζει η ip που παίρνει από τι δίκτυο; Με έχει προβληματίσει λίγο.

 

Αν όντως με άλλη συσκευή δεν είχες θέμα, να περιμένεις για update. Το πρόβλημα είναι ότι η Samsung Europe αν δεν είναι επίσημο τηλέφωνο της περιοχής που διαχειρίζεται μπορεί να σου αρνηθούν υποστήριξη. Προσπάθησε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7134975507c8f14fd484634d5ee420a6.jpg

 

Τουρισμός μηδέν ταχύτητες Κάτω Σταλός στο φούλ.Η Cosmote στο ίδιο σημείο με το ζόρι δέχεται κλήσεις.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλου Αλεξάνδρου, Κατερίνη Β3.d0120413f6efd8b1fd5eaed66d3e41ab.jpg Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που πήγε ο χάρτης κάλυψης στην ιστοσελίδα της εταιρείας;

 

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχει εξαφανιστεί. Άμα γκουγκλάρεις Vodafone κάλυψη 4G θα τον βρεις. Βέβαια έχουν να τον ενημερώσουν περίπου 2 χρόνια, αλλά από το τίποτα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτή η vodafone; Την παλεύουν καθολου; Εχω πανω απο ενα μηνα που περιμένω το 24αρι να γινει vdsl 50αρι. Εχω πάρει δυο τηλεφωνα... ουτε ο εξοπλισμός δεν εχει ερθει...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχει εξαφανιστεί. Άμα γκουγκλάρεις Vodafone κάλυψη 4G θα τον βρεις. Βέβαια έχουν να τον ενημερώσουν περίπου 2 χρόνια, αλλά από το τίποτα...
Ευχαριστώ.

 

Προφανώς για να τον εξαφανίσουν που τον είχαν καμαρώτα στην πρώτη σελίδα θέλουν να κρύψουν την κάλυψη 4G στην ηπειρωτική Ελλάδα ;)

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εστειλαν το ρουτερ και την άλλη μερα μου ειπαν πως τελικα η πολυκατοικια μου δεν εχει διαθεσιμοτητα ενω η διπλανη εχει! Μου ακυρωσαν την αιτηση! Μιλάμε για ακαταλαβιστικα πραγματα..... Δηλαδή έκανα αίτηση για 50αρα γραμμή, μου ειπαν πως εχω διαθεσιμοτητα, συμφωνήσαμε, μου στελνουν ρουτερ και μαλιστα πολυ γρηγορα και μετα μου λενε πως τελικα δε γινεται!

Η πλάκα είναι πως δε μου είπαν να τους δώσω πίσω το ρούτερ. Έχω βρεθεί δηλαδή με ένα ολοκαίνουργιο ρούτερ αμανάτι...

Ομορφιές. Τι να πω, δεν ξέρω.

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έχουν να τον ενημερώσουν περίπου 2 χρόνια
Μην παίρνεις και όρκο ότι όντως άλλαξε κάτι στο δίκτυο της Vodafone από τότε... :p Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτήν τη στιγμή δεν υπάρχει χάρτης κάλυψης στη σελίδα της εταιρείας;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτήν τη στιγμή δεν υπάρχει χάρτης κάλυψης στη σελίδα της εταιρείας;
Χωρίς Google search όχι από ότι φαίνεται.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...