Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς ΔΕΝ τα κανει carrier aggregation οσο εχω καταφερει να δω με αποτελεσμα να κανει περισσοτερη ζημια αν ειναι congested. στις μερες μας τα 10 Mhz απο μονα τους καλυτερα να μην υπάρχουν . Παρα ταυτα ...μεγαλη ανασα σε Κυκλαδες τα 700 🙂

 

Σε Γαλλια Γερμανια Ισπανια ολοι τα μαζευουν σε 700 1800 2100.

 

Στις κυκλαδες ειδα και σκετα 900 Mhz σε 4G

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, damierom said:

Μπορεί να σας χαλάσω τη μαγιονέζα..... αλλά που μένω Θέρμη και κινούμαι καθημερινά από Βασιλικά μέχρι Άνω Τούμπα και συχνά Κέντρο Θεσσαλονίκης όχι μόνο δεν έχω παράπονο αλλά αντίθετα οι ταχύτητες ίντερνετ είναι πολλαπλάσιες της μπλε.... Επίσης ο ήχος στην κλήση είναι κρυστάλλινος και αν είχα κάποιες στιγμές πρόβλημα... λύθηκε δια παντός με το wifi calling που δουλεύει άψογα. Βλέπω πολλούς που μιλάνε για "χάλια" στη βόρεια Ελλάδα και λέω μάλλον ζω σε άλλο σύμπαν...κι ας είμαι γέννημα θρέμμα Θεσσαλονικιος.... έλεος δηλαδή...

Κέντρο άγιας Σοφίας , ποιο Θεσσαλονίκη δεν πάει , ΔΕΒ μπορώ να μιλήσω ούτε ξαν στο μπαλκόνι της οικοδομής μου , σε πολλά  στενάκια της περιοχής (πχ Σκρα) είναι με ελάχιστο lte που σε γυρναει σε 2G ,   Τούμπα στην Βόσπορου είμαι με 0.5 mbps down . Ναι πάνω στην Εγνατία έχει καλό δίκτυο με πολύ ξαλες ταχύτητες , αλλά από εκεί και πέρα το χάος . Αν όντως κίνησε μέχρι τούμπα τότε ίσως από τούμπα μέχρι και θερμή να είναι καλά τα πράγματα δεν ξέρω έχω καιρό να πάω . Αλλά και στο cosmos με 5 mbps down είμαι . Και εννοείτε ίχνος 5G , αν και το cosmos από πάνω έως κάτω διαφημίζει το νέο 5G δίκτυο της vf. 

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Δυστυχώς ΔΕΝ τα κανει carrier aggregation οσο εχω καταφερει να δω με αποτελεσμα να κανει περισσοτερη ζημια αν ειναι congested. στις μερες μας τα 10 Mhz απο μονα τους καλυτερα να μην υπάρχουν . Παρα ταυτα ...μεγαλη ανασα σε Κυκλαδες τα 700 🙂

 

Σε Γαλλια Γερμανια Ισπανια ολοι τα μαζευουν σε 700 1800 2100.

 

Στις κυκλαδες ειδα και σκετα 900 Mhz σε 4G

και το 2017 είχα δει  900 και συγκεκριμένα και σε Πάρο και σε Νάξο 

Link to comment
Share on other sites

Λιμένας Χερσονήσου ,έφυγαν οι τουρίστες ανέβηκαν οι ταχύτητες όχι ότι είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα και με απεριόριστα όλο το καλοκαίρι
κάτι έκαναν τελευταία πάλι ? b20 + B3 όπως πρέπει να είναι αντί B7 +
οι ταχύτητες είναι μέσα στο σπίτι μου


https://www.speedtest.net/my-result/a/7846193431



Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη θερίζει η Vodafone σε ποιότητα κλήσεων σήμα και σταθερές( οχι παντού υψηλότερες) ταχύτητες!
Ανυπομονώ να γυρίσω σε 6 μήνες!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα και γλίτωσα από δαύτους, για πολλούς λόγους. Χρόνια σταθερό και συμβόλαιο κινητό. Όταν παρουσιάστηκε βλάβη για μέρες στη σταθερή, δε μου έδιναν δωρεάν GB γιατί λέει δεν είχα καρτοκινητό. Να πάτε λέει να αγοράσετε ένα καρτοκινητό για να σας δώσουμε δεδομένα. Σε συμβόλαιο δε δικαιούστε. Άκουσον Άκουσον

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, cgioris said:

Έφυγα και γλίτωσα από δαύτους, για πολλούς λόγους. Χρόνια σταθερό και συμβόλαιο κινητό. Όταν παρουσιάστηκε βλάβη για μέρες στη σταθερή, δε μου έδιναν δωρεάν GB γιατί λέει δεν είχα καρτοκινητό. Να πάτε λέει να αγοράσετε ένα καρτοκινητό για να σας δώσουμε δεδομένα. Σε συμβόλαιο δε δικαιούστε. Άκουσον Άκουσον

 

περίεργο αυτό που λες. Πριν το γυρίσω σε unlimited ultra το κινητό, ήμουν σε red πρόγραμμα συμβολαίου και πάρα πολλές φορές που είχα θέμα με τη σταθερή μέχρι να μου το επιδιορθώσουν μου έδιναν κανονικά δεδομένα. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mikeone said:

περίεργο αυτό που λες. Πριν το γυρίσω σε unlimited ultra το κινητό, ήμουν σε red πρόγραμμα συμβολαίου και πάρα πολλές φορές που είχα θέμα με τη σταθερή μέχρι να μου το επιδιορθώσουν μου έδιναν κανονικά δεδομένα. 

 

Προφανώς ο φίλος εννοεί ότι θα γλιτώσει φεύγοντας από την πράσινη. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, p_k said:

Προφανώς ο φίλος εννοεί ότι θα γλιτώσει φεύγοντας από την πράσινη. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 

Όχι παιδιά, έφυγα από την κόκκινη και δεν ξαναγυρίζω προσωπικά, αν και οι τιμές της είναι δελεαστικές. Ωστόσο, σε βάθος χρόνου, η ταλαιπωρία (για εμένα πάντα) κόστισε περισσότερο από το να ήμουν σε ένα ακριβότερο δίκτυο με καλύτερη αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά, έφυγα από την κόκκινη και δεν ξαναγυρίζω προσωπικά, αν και οι τιμές της είναι δελεαστικές. Ωστόσο, σε βάθος χρόνου, η ταλαιπωρία (για εμένα πάντα) κόστισε περισσότερο από το να ήμουν σε ένα ακριβότερο δίκτυο με καλύτερη αξιοπιστία.

Η αλήθεια είναι οτι και γω έφυγα απο την vodafone μετά από δεκαετίες γιατί πήρα μια καλή προσφορά (Απο υπηρεσίες ήμουν μια χαρά)και πίστευα οτι η πράσινη είναι αξιόπιστη και τελικά έκανα λάθος!!Οκ ο καθένας στα μέρη του αξιολογεί με βαση την δική του εμπειρία απλά με σιγουριά κανένα δίκτυο δεν είναι τέλειο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

για την b28 που λέτε θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να ξεκινήσει η χρήση της τόσο σε κόκκινη αλλα και στις άλλες?

χρειάζεται προσθήκες ο εξοπλισμός η γίνεται ας πουμε "σηκώνοντας τον διακόπτη"?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, drdedus said:

για την b28 που λέτε θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να ξεκινήσει η χρήση της τόσο σε κόκκινη αλλα και στις άλλες?

χρειάζεται προσθήκες ο εξοπλισμός η γίνεται ας πουμε "σηκώνοντας τον διακόπτη"?

Προφανώς θέλει νέο hardware, licenses κτλ... Λογικά όπου αναβαθμίζουν έχουν έτοιμο και τον εξοπλισμό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα δικαστήρια της Ευελπίδων. Η Vodafone κυριολεκτικά δεν ανοίγει ούτε σελίδα... 🤕 Ούτε speedtest φυσικά. Το βάζω σε 3G only και δεν βρίσκει καθόλου 3G, με πάει κατευθείαν σε 2G, που φυσικά ούτε αυτό λειτουργεί. Είχε που είχε θέματα το δίκτυο γενικά στην περιοχή, ειδικά ψηλότερα στο Πολύγωνο, αλλά σε ώρα αιχμής είναι εντελώς μη λειτουργικό. Μπήκα με το Wi-Fi καφετέριας... 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έκαναν κάτι ή πρόκειται για βλάβη. Πήγα πιο ψηλά και συνδέθηκα με κεραία συνεγκατάσταση WIND και έπαιζε με 13 Mbps. 

Screenshot_2021-11-02-09-10-25-307_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2021-11-02-09-10-16-866_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Κοντά στα δικαστήρια της Ευελπίδων. Η Vodafone κυριολεκτικά δεν ανοίγει ούτε σελίδα... 🤕 Ούτε speedtest φυσικά. Το βάζω σε 3G only και δεν βρίσκει καθόλου 3G, με πάει κατευθείαν σε 2G, που φυσικά ούτε αυτό λειτουργεί. Είχε που είχε θέματα το δίκτυο γενικά στην περιοχή, ειδικά ψηλότερα στο Πολύγωνο, αλλά σε ώρα αιχμής είναι εντελώς μη λειτουργικό. Μπήκα με το Wi-Fi καφετέριας... 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έκαναν κάτι ή πρόκειται για βλάβη. Πήγα πιο ψηλά και συνδέθηκα με κεραία συνεγκατάσταση WIND και έπαιζε με 13 Mbps. 

Screenshot_2021-11-02-09-10-25-307_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2021-11-02-09-10-16-866_cz.mroczis.netmonster.jpg

Εργασίες….

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρούπολη πάλι σήμερα με τη βροχή δεν μας τα λέει πολύ καλά… 

Τουλάχιστον ένα καλό είναι ότι σταμάτησε να πέφτει σε GPRS παντού. Πλέον έχουμε λειτουργικό 3G σε αυτά τα σημεία (έχει κανονικά 4G στα ίδια σημεία, όταν θέλει 🙂 )

Link to comment
Share on other sites

Mediterranean cosmos 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4847907042

Έξω από το κατάστημα της Vodafone έχει μόνο 100mbps

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, damierom said:

Το μεσημέρι στο Mediterranean Cosmos..... https://www.speedtest.net/my-result/i/4847850669 Άψογη η Vodafone!

Σε ποιο σημείο ; Η δίκη μπυ μέτρηση είναι στα καταστήματα εστίασης 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, georgebad said:

Σε ποιο σημείο ; Η δίκη μπυ μέτρηση είναι στα καταστήματα εστίασης 

Εμένα στην είσοδο έξω απ την πλευρά του Μασούτη.

Link to comment
Share on other sites

184/16 σε σπίτι σχετικά κοντά στο κέντρο της Αλεξανδρούπολης.. Είναι η μόνη κεραία που δεν δίνει μονοψήφια. Δεν έλεγξα δυστυχώς μπάντες.. 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4847682995

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο ; Η δίκη μπυ μέτρηση είναι στα καταστήματα εστίασης 

Παρόμοια εικόνα με την δικιά σου είχα από την πλευρά που αναφέρεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Χαλάνδρι. Σταθερή αξία, εδώ και χρόνια. 😝 Πιάνει από το βουνό επάνω, στην περιφερειακή Υμηττού... Δεν άνοιξε ούτε μία σελίδα, ακόμα και σε 1 λεπτό αναμονής. Το τεστ σε ελληνικό σέρβερ (Hyperhosting).

Giga network. 🤪

Screenshot_2021-11-08-17-15-39-137_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2021-11-08-17-15-55-220_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MitsosDaBest13 said:

Έξω από το μετρό Χαλάνδρι. Σταθερή αξία, εδώ και χρόνια. 😝 Πιάνει από το βουνό επάνω, στην περιφερειακή Υμηττού... Δεν άνοιξε ούτε μία σελίδα, ακόμα και σε 1 λεπτό αναμονής. Το τεστ σε ελληνικό σέρβερ (Hyperhosting).

Giga network. 🤪

Screenshot_2021-11-08-17-15-39-137_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2021-11-08-17-15-55-220_cz.mroczis.netmonster.jpg

Τραγικό! Black Friday θα βγάλει πάλι σε προσφορά το Unlimited. Σου λέει δεν πιάνει που δεν πιάνει τίποτα, ας χαρίζω υποσχέσεις!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cgioris said:

Τραγικό! Black Friday θα βγάλει πάλι σε προσφορά το Unlimited. Σου λέει δεν πιάνει που δεν πιάνει τίποτα, ας χαρίζω υποσχέσεις!

Φαντάζομαι αν μένεις έξω από το μέτρο στο Χαλάνδρι, ισχύει αυτό που λες.

Αν μένεις όμως σε περιοχή όπως η δική μου, είναι μονόδρομος.

 

Οπότε ας μην γενικεύουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Το unlimited σε συνδυασμό με την internet 4share υπηρεσία συνδυάζονται άψογα. Καταργείς σταθερή στο σπίτι ή εξοχικό ή ακόμα πουλάς την δεύτερη sim.

Δεν μου αρέσει ποτέ να μετράω ταχύτητες εν κινήση και αυτό γιατί δεν έχουν νόημα. Τι νόημα έχει εάν δεν πιάνω καλή ταχύτητα όταν σε 1 λεπτό θα έχω αλλάξει τοποθεσία και η ταχύτητα θα έχει βελτιωθεί και το ανάποδο.
Πιάνω 5G αλλά σε δυο βήματα γίνετε 3G. Από την άλλη εκεί που δεν πιάνω καλή ταχύτητα ως πεζός εάν ανέβω σε διπλανή πολυκατοικία 2 και 3 ορόφους μπορεί να τρέχει άριστα. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι νεκρά σημεία πάντα θα υπάρχουν, το θέμα είναι εάν έχει καλή ταχύτητα στα σημεία που περνάμε τον περισσότερο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EllinikoNisi said:

Το unlimited σε συνδυασμό με την internet 4share υπηρεσία συνδυάζονται άψογα. Καταργείς σταθερή στο σπίτι ή εξοχικό ή ακόμα πουλάς την δεύτερη sim.

Δεν μου αρέσει ποτέ να μετράω ταχύτητες εν κινήση και αυτό γιατί δεν έχουν νόημα. Τι νόημα έχει εάν δεν πιάνω καλή ταχύτητα όταν σε 1 λεπτό θα έχω αλλάξει τοποθεσία και η ταχύτητα θα έχει βελτιωθεί και το ανάποδο.
Πιάνω 5G αλλά σε δυο βήματα γίνετε 3G. Από την άλλη εκεί που δεν πιάνω καλή ταχύτητα ως πεζός εάν ανέβω σε διπλανή πολυκατοικία 2 και 3 ορόφους μπορεί να τρέχει άριστα. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι νεκρά σημεία πάντα θα υπάρχουν, το θέμα είναι εάν έχει καλή ταχύτητα στα σημεία που περνάμε τον περισσότερο καιρό.

Επειδή ψάχνομαι για φθηνό δεύτερο συμβόλαιο για τα βόρεια αυτό το 4share έχει χρέωση όπως τις  extrasim που έχω στη cosmote ;

 

 

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...