Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό περίπου 1,5 μήνα επίσημο με όλες τις αναβαθμίσεις σε λογισμικό. Σε γενικές γραμμές είναι καλό τηλέφωνο αλλά έχει θέματα τα οποία μπορούν να το κάνουν άκρως εκνευριστικό. Το προηγούμενο τηλέφωνό μου ήταν ένα Galaxy S και έχω παράλληλα σε άλλη γραμμή και το LG Optimus One. Ε λοιπόν το τελευταίο (το LG) δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό κόλλημα, πρόβλημα κ.λπ.

Το SE έχει παρουσιάσει ουκ ολίγα, δηλ. επανεκκινήσεις- οι οποίες ευτυχώς σταμάτησαν με την τελευταία αναβάθμιση.

Άρνηση του τηλεφώνου να δει την εξωτερική κάρτα, ανεξαρτήτως μάρκας κάρτας (καταλαβαίνετε τη χαρά μου όταν πρέπει να ανοίξω εφαρμογή στην εξωτερική SD και μου βγάζει μήνυμα η εφαρμογή δεν βρέθηκε).

Οθόνη με ευπάθεια σε γρατζουνιές. Για πρώτη φορά έβαλα ζελατίνα προστασίας. Το Galaxy πέρασε από τα χέρια του επτάχρονου γιου μου χωρίς να πάθει το παραμικρό (εννοείται χωρίς ζελατίνα).

Το μενού του τηλεφώνου (για την πραγματοποίηση κλήσεων) για ένα περίεργο λόγο δεν έχει την ευκολία παραμετροποίησης της SE (η αναζήτηση επαφών και μη αποθηκευμένων τηλεφώνων δεν είναι ό,τι πιο γρήγορο και ευέλικτο).

Εν ολίγοις, είναι καλό αλλά.... Πάντως εάν είχα δώσει λεφτά για την συσκευή αυτή (που δεν έδωσα ευτυχώς γιατί ήταν δώρο) θα είχα πάρει την SE και θα την είχα κράξει. Το τηλέφωνο αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση για 400+ Ευρώ που κοστολογήθηκε στην εμφάνισή του στην αγορά.

Σε σχέση με την οθόνη του όταν το πήρες 1η φορά είδες πως έχει προεγκατεστημένο screen protector από το εργοστάσιο ? Ολα το έχουν,φυσικά αυτό γρατζουνίζεται,αν δεν το έχεις βγάλει(βγαίνει πολύ δύσκολα το προεγκατεστημένο πρεπει να έχεις δυνατά νύχια και να βρεις την γωνία και να αρχίσεις να το γδέρνεις και τελικά με πολύ κόπο θα βγεί-αν δεν τα έχεις κανει αυτά μαλλόν το αρχικό screen protector έχει γρατζουνιστεί και όχι η οθόνη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε σχέση με την οθόνη του όταν το πήρες 1η φορά είδες πως έχει προεγκατεστημένο screen protector από το εργοστάσιο ? Ολα το έχουν,φυσικά αυτό γρατζουνίζεται,αν δεν το έχεις βγάλει(βγαίνει πολύ δύσκολα το προεγκατεστημένο πρεπει να έχεις δυνατά νύχια και να βρεις την γωνία και να αρχίσεις να το γδέρνεις και τελικά με πολύ κόπο θα βγεί-αν δεν τα έχεις κανει αυτά μαλλόν το αρχικό screen protector έχει γρατζουνιστεί και όχι η οθόνη).

 

Ναι το έβγαλα και μετά έβαλα άλλο protector προς αποφυγή ατυχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, καθώς κοίταζα το κινητό είδα με μεγάλη μου έκπληξη ότι πανω αριστερά στην γωνία της οθόνης, η οθόνη να έχει βγει προς τα έξω!!!!!!!ενώ δεξιά να είναι μια χαρά, και ενωειτε ότι το κινητό δεν μου έχει πεσει, αυτό συμβαίνει και σε σας? να πάω στην αντιπροσωπία να ζητήσω να μου το αντικαταστησουν? απογοητευτικα μόλις το είδα, έδωσα 540 ευρω και να είναι έτσι η οθόνη?:(:(:(:

 

Παιδια καλησπερα,μολις προσεξα και εγω την επανω αριστερη γωνια....και ναι η οθονη εχει βγει προς τα εξω

Υπαρχει αλλος με το ιδιο θεμα;Το τηλ δεν εχει πεσει κατω,οποτε κατι τρεχει.(;)

Να ψαχτω με αντιπροσοπεια η το μπλεξαμε το θεμα;

Ελπιζω να ειναι μεχρι εκει και να μην συνεχισει το "βγαλσιμο".

Κατα τ'αλλα σε ενα μηνα συμβιωσης,ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!!

Αντε και σε μας η 2.3.4:)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις γρατζουνιες ειναι θεμα.. Δε ξερω αν ειχε κ το δικο μου εγκατεστημενο προτεκτορ η οχι, αλλα σε ενα σημειο εχει γρατζουνιστει αρκετα. Ελεος ρς γμτ και το προσεχω σα τα ματια μου. Το μηλο τοσο καιρο δεν ειχε παθει τιποτα

 

Επισης..

Μου εβγαλε μηνυμα για αναβαθμιση, την εκανα και...πανε ολες οι φωτογραφιες μου :( 500+ φωτο εξαφανιστηκαν. :(

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις γρατζουνιες ειναι θεμα.. Δε ξερω αν ειχε κ το δικο μου εγκατεστημενο προτεκτορ η οχι, αλλα σε ενα σημειο εχει γρατζουνιστει αρκετα. Ελεος ρς γμτ και το προσεχω σα τα ματια μου. Το μηλο τοσο καιρο δεν ειχε παθει τιποτα

 

Επισης..

Μου εβγαλε μηνυμα για αναβαθμιση, την εκανα και...πανε ολες οι φωτογραφιες μου :( 500+ φωτο εξαφανιστηκαν. :(

 

Αυτο με τις photo μεγαλη πικρα..Αλλα γιατι σου διεγραψε πραγματα?Εγω οταν την εκανα δεν μου σβηστικε τιποτα!

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

@margaritagr: Αποκλείεται να φταίει η αναβάθμιση για απώλεια δεδομένων από την κάρτα μνήμης. Θα το θέσω λίγο άκομψα αλλά εσύ έκανες κάποια πατάτα! :p
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την απώλεια των φωτο που λέει το παλικάρι, όντος πρέπει εσύ να έκανες κατι λάθος. Η Αναβάθμιση δεν "εμπλεκεται" με την καρτα μνήμης. Οσο για την οθόνη που αναφέρθηκε πιο πάνω, κατευθείαν για επισκευή ή αντικατάσταση από το κατάστημα που το αγόρασες. Ειναι υποχρεωμένοι βάση εγγυήσεις να σου το αντικαταστήσουν.
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, καθώς κοίταζα το κινητό είδα με μεγάλη μου έκπληξη ότι πανω αριστερά στην γωνία της οθόνης, η οθόνη να έχει βγει προς τα έξω!!!!!!!ενώ δεξιά να είναι μια χαρά, και ενωειτε ότι το κινητό δεν μου έχει πεσει, αυτό συμβαίνει και σε σας? να πάω στην αντιπροσωπία να ζητήσω να μου το αντικαταστησουν? απογοητευτικα μόλις το είδα, έδωσα 540 ευρω και να είναι έτσι η οθόνη?:(:(:(:

 

Παιδια καλησπερα,μολις προσεξα και εγω την επανω αριστερη γωνια....και ναι η οθονη εχει βγει προς τα εξω

Υπαρχει αλλος με το ιδιο θεμα;Το τηλ δεν εχει πεσει κατω,οποτε κατι τρεχει.(;)

Να ψαχτω με αντιπροσοπεια η το μπλεξαμε το θεμα;

Ελπιζω να ειναι μεχρι εκει και να μην συνεχισει το "βγαλσιμο".

Κατα τ'αλλα σε ενα μηνα συμβιωσης,ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!!

Αντε και σε μας η 2.3.4:)

σε μενα εχει συμβει αλλα αν παω στην αντιπρωσοπεια αστο!!!δεν θα βγαλω ακρη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως παιδια ειχε φαει καποιο κολημα το τηλ και δε μου τις εμφανιζε. το κλεισα, του βγαλα την καρτα, την ξαναβαλα, τα ανοιξα κι ηταν οκ. Ισα ισα να παρω τη λαχταρα:blink:

 

οσο για την οθονη... πρεπει να το παω εκει που το αγορασα η στην αντιπροσωπεια? κι αυτοι θα το δεχτουν? θα μου πουν οτι ηταν δικη μου απροσεξια:mad:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

ε ναι αυτο πιστευω κι εγω, το ειπα για το παιδι που το εγραψε παραπανω.. παντως κινητο των ευρω και να χει τετοια οθονη? εννοοω να γρατζουνιζεται ετσι ευκολα? :mad: και δε μπορω να καταλβω πως στην ευχη εγιναν, αφου και μεσα στις τσαντες η το χω με τη θηκη του η το βαζω σε θηκη της τσαντας, οποτε δεν ερχεται σ επαφη με κλειδια κλπ:(
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά γρατσουνίστηκε το εργοστασιακό screen protector? Για δες στις γωνίες της οθόνης σκοντάφτει το νύχι σου σε 2ο επίπεδο λίγο μετά την αρχή του γυαλιού της οθόνης? Αν ναι , υπάρχει εργοστασιακό protector εγκατεστημένο (το οποίο μάλιστα αφαιρείται και δύσκολα) οπότε η οθόνη από κάτω είναι ανέπαφη!
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω ότι έχει συμβεί mr_element. Αν δεν κάνω λάθος το γυαλί είναι gorilla glass πράγμα που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να γρατζουνιστεί.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το επίσημο site της corning, κανένα S.E. (όπως κανένα ZTE και... Huawei...) δεν έχει gorilla glass.

Ψιλοτραγικό...

Link to comment
Share on other sites

οντως τραγικο να μην εχει gorilla... πρεπει να εχει προτεκτορ γιατι ελαχιστα μετα την αρχη της οθονης το νυχι μου μου οπως λες, βρισκει σε μια επιφανεια.

Φαινεται καπως εδω

http://i229.photobucket.com/albums/ee305/margaritagr/P1030718.jpg

 

 

Αλλα τι να κανω? αν δοκιμασω να το βγαλω, επειδη οπως λετε βγαινει δυσκολα, μηπως μου αφησει τιποτα σημαδια πανω στην οθονη?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω την κληση η το μηνυμα που μου ερχεται να μην χτυπαει ολο το τραγουδι μεχρι να τελειωσει και να χτυπαει σαν φυσιολογικο κινητο ?
Link to comment
Share on other sites

@margaritagr: Το κινητό σου έχει εμφανώς εγκατεστημένο εργοστασιακό screen protector. Αν η γρατσουνιά δεν σε ενοχλεί ιδιαίτερα μην το αφαιρείς ακόμα. Η πικρή μου εμπειρία λέει ότι κανένα άλλο screen protector δεν κάθεται τόσο καλά και για αρκετό καιρό πάνω στην οθόνη του κινητού - πλην του εργοστασιακού.

Οπότε η οθόνη σου αναμενόμενα κάποτε (αφού βαρεθείς να αλλάζεις protectors συνεχώς) θα μείνει γυμνή. Η γρατσουνιά που έχεις αυτή τη στιγμή είναι 99.9% μόνο πάνω στο πλαστικό του προστατευτικού και όχι στην οθόνη σου οπότε μην ανησυχείς!

 

@ThanosDurex: Κόψε το τραγούδι στα σημεία που θέλεις εσύ! Δεν είναι NOKIA 3310 να παίζει για εισερχόμενο μήνυμα τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα από το κομμάτι που του ορίζεις! :p

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

@ThanosDurex: Κόψε το τραγούδι στα σημεία που θέλεις εσύ! Δεν είναι NOKIA 3310 να παίζει για εισερχόμενο μήνυμα τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα από το κομμάτι που του ορίζεις!

 

χαχαχαχαχα μα και το μηνυμα να μην διαβασω θα παιξει ολο το τραγουδι ρε παιδια :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια συμπτώματα! Το ραδιόφωνο ανοίγει μόνο του σε άσχετες φάσεις ενώ το κινητό είναι παρατημένο στο τραπέζι και δεν το πειράζει κανείς. Άντε να δω τι άλλο θα εμφανίσει η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

@Lazp11

Ανοιγει αυτο που εχει το τηλ? Ή εχεις καποιο αλλο.

Αυτο που εχει το κιν για να ανοιξει θελει handsfree,εσυ τα εχεις συνδεδεμενα συνεχεια?

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση αρχαριου:

οι εφαρμογες που κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε απο το μαρκετ, που εγκαθιστανται?

στην καρτα μνημης ή στην εσωτερικη του τηλεφωνου??

 

αν εγκαθιστανται στη μνημη του κινητου πως μπορουμε να τις μεταφερουμε στην καρτα μνημης? θα δουλευουν μετα κανονικα??

Link to comment
Share on other sites

@Lazp11

Ανοιγει αυτο που εχει το τηλ? Ή εχεις καποιο αλλο.

Αυτο που εχει το κιν για να ανοιξει θελει handsfree,εσυ τα εχεις συνδεδεμενα συνεχεια?

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

 

Το δικό του ανοίγει. Κανονικά ανοίγει εάν πατήσεις το κουμπί του hands free. Απλώς τις τελευταίες μέρες ανοίγει το πατήσεις δεν το πατήσεις. Το τηλέφωνο είναι σε νάρκη και ξαφνικά ακούγεται από τα ακουστικά μουσική.

 

ερωτηση αρχαριου:

οι εφαρμογες που κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε απο το μαρκετ, που εγκαθιστανται?

στην καρτα μνημης ή στην εσωτερικη του τηλεφωνου??

 

αν εγκαθιστανται στη μνημη του κινητου πως μπορουμε να τις μεταφερουμε στην καρτα μνημης? θα δουλευουν μετα κανονικα??

 

Ρυθμίσεις>Διαχειριση Εφαρμογών> Όλες οι εφαρμογές. Επιλέγεις κάθε εφαρμογή και βλέπεις πού είναι αποθηκευμένη. Στη συνέχεια πατάς Μετακίνηση στην SD. Με την ανύπαρκτη εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου η αποθήκευση στην κάρτα είναι μονόδρομος. Γενικά δουλεύουν κανονικότατα. Υπάρχουν βέβαια κάποιες εφαρμογές (κυρίως όσες κάνουν μέτρηση δεδομένων και τα αντιβιοτικά) που δουλεύουν με ακρίβεια όταν είναι εγκατεστημένες απευθείας στο κινητό και όχι στην κάρτα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω πρόβλημα.. 1) Το κινητό εμφανίζει συνέχεια μηνυματα ότι απέτυχε ο συγχρονισμός του facebook κι ας έχω όλους τους συγχρονισμούς απενεργοποιημένους και 2) και χειρότερο έχει γύρω στις 3 μέρες που ανα 1 λεπτό εμφανίζει πάνω δίπλα στην μπαταρία το εικονιδιάκι που υπάρχει για το gps και κινείται..αυτό που φαίνεται και όταν προσπαθεί το κινητό να σε εντοπίσει όταν χρησιμοποιείς το foursquare (gps δλδ ξαναλέω) και δεν μπορώ να βρω με τίποτα ποια εφαρμογή είναι ανοιχτή και το χρησιμοποιεί..μου τελειώνει η μπαταρία αμέσως!! Είμαι λίγο noob ρε παιδιά..είναι το πρώτο μου smartphone...HELP! :(
Johnny..la gente esta muy loca.. :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!!!! Σήμερα μόλις είχα ένα ατύχημα έπεσε το κινητό κ εχει κάνει ραγίσματα στην οθόνη...Έχεις κανείς καμιά ιδέα πόσο στοιχίζει?? Πάντως το κινητό δουλεύει μια χαρά έτσι...αλλα είναι πολύ χάλια...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...