Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μοναδικός που αντιμετωπίζω πρόβλημα με ΟΛΑ τα handsfree που έχω δοκιμάσει στο ZTE Blade G2 (android 2.2). Όλα είναι τραγικά χαμηλά, τόσο χαμηλά που μπορείς να ακούσεις μόνο στο σπίτι με απόλυτη υσηχία.

 

Το μόνο Handsfree που είναι συμπαθητικό, αλλά και πάλι τραγικά χαμηλό, είναι αυτό που είχε η συσκευασία. Σε όλα τα υπόλοιπα δεν ακούω τίποτα !!! Κατέβασα κάτι χαζοεφαρμογές που υποτίθεται ότι δυναμώνουν την ένταση, αλλά όλα ήταν στο full και ο χαμηλός ήχος παραμένει.

 

Any ideas ??????

 

Γεια σου φίλε μου... Η μόνη λύση είναι να κατεβάσεις ένα δωρεάν πρόγραμμα απ την Αγορά που να περιέχει ισοσταθμιστή. Δεν ξέρω αν τελικά βρήκες λύση μιας και το σχόλιό σου είναι αναρτημένο εδώ και δυο μήνες αλλά θεώρησα καλό να παραθέσω και γω τη γνώμη μου... Προσωπικά συστήνω το MixZing Basic, πολύ καλό και ανεβάζει πολύ την ένταση... Όσο για τα ακουστικά του ΖΤΕ (τα εργοστασιακά) δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Το κινητό είναι που δεν δίνει πολύ ισχύ. Αυτά από μένα... Ελπίζω να βοήθησα αν και καθυστερημένα.

 

Φιλικά, Φωτεινή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα ειχα σκεφτει να διαβασω την sd στο pc και να περασω μια οποιαδηποτε rom, απλα για να εχω τηλεφωνο μεχρι να δω τι θα κανω. Καταφερα και την εχω ανοιγμενη στο pc, αλλα εχω μια απορια. Θυμαμαι σε εναν οδηγο που ειχα διαβασει ελεγε οτι οσοι πηραν το blade μετα τα χριστουγεννα δε δουλευε ενας συνδυασμος πληκτρων. Ισχυει αυτο στο vol + και menu ή προχωραω αφοβα?

Σε ευχαριστω μαν για τις απαντησεις.

 

edit: Εσβησα ο,τι ειχε η sd μεσα και τωρα οταν το ανοιγω μενει στο πρασινο ρομποτακι. Τι να κανω απο εδω?

 

Μάλλον μιλάς για τα Gen2 Blade που έρχονται με 2,2...δεν γνωρίζω αν έχουν κάποια διαφορά στα πλήκτρα.

 

Όπως σου είπα και πριν, κατέβασε αυτό το zip, ανοιξέ το και κάνε μέσα στην SD unzip όπως είναι τον φάκελο image. Μετά άνοιξε το κινητό πατώντας ταυτόχρονα "Power(ON/OFF)", "Menu" και "Vol+".

Θα σου βγάλει πάλι αυτά τα πράσινα γράμματα για λίγο..μετά θα βγάλει ένα μεγάλο Android Robot και θα το αφήσεις να περιμένει λίγη ώρα μέχρι να κάνει το πρώτο boot...μέτα ρυθμίσεις ό,τι θες εσυ(γλώσσα κλπ.) και είναι έτοιμο με Ginger Stir Fry B15! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μοναδικός που αντιμετωπίζω πρόβλημα με ΟΛΑ τα handsfree που έχω δοκιμάσει στο ZTE Blade G2 (android 2.2). Όλα είναι τραγικά χαμηλά, τόσο χαμηλά που μπορείς να ακούσεις μόνο στο σπίτι με απόλυτη υσηχία.

 

Το μόνο Handsfree που είναι συμπαθητικό, αλλά και πάλι τραγικά χαμηλό, είναι αυτό που είχε η συσκευασία. Σε όλα τα υπόλοιπα δεν ακούω τίποτα !!! Κατέβασα κάτι χαζοεφαρμογές που υποτίθεται ότι δυναμώνουν την ένταση, αλλά όλα ήταν στο full και ο χαμηλός ήχος παραμένει.

 

Any ideas ??????

αστα να πανε φιλε ,δοκιμασα να ακουσω μεσω hands free μεσα σε ΚΤΕΛ και ακουγα μονο τα τσιριχτα απο τα παιδακια που ηθελα να αποφυγω.Ειναι ενα προβλημα που θα παραμεινει νομιζω αυτο

www.snowguide.gr/forum/index.php
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι αρκετοι εχετε προβλημα στο πως να περασετε τις επαφες σας στο Blade.

 

Το πολυ καλο Myphone explorer http://www.fjsoft.at/en/downloads.php το οποιο συγχρονιζει με επαφες outlook κτλ, υποστηριζει και android.

Μπορουμε να παρουμε back up απο αλλο τηλεφωνο τις επαφες μας, να αποθηκευσουμε το αρχειο και στη συνεχεια να περασουμε αυτες στο blade μας ως εξης:

 

Αρχικα κατεβαζουμε απο το market αυτη την εφαρμογη: https://market.android.com/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client την τρεχουμε, ανοιγουμε bluetooth στο blade, το κανουμε ορατο (discoverable) και κανουμε pair με το pc μας.

(Η συνδεση γινεται και με usb, απλα δεν το δοκιμασα ακομα)

 

Κανουμε καινουριο user στο my phone exp. (File -> User -> New) επιλεγουμε android, συνδεση μεσω bluetooth και συνδεση.

 

Στη συνεχεια επιλεγουμε restore back up (Extras -> Restore backup) και επιλεγουμε το αρχειο που σωσαμε νωριτερα απο το αλλο μας τηλεφωνο.

 

Η διαδικασια αργει αρκετα (κανα δεκαλεπτο μου πηρε για 340 τηλεφωνα) αλλα παρολο που προειδοποιει για πιθανο προβλημα συμβατοτητας, περναει αψογα τις επαφες στο Blade.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα με το καπάκι που δεν εφαρμόζει καλά στην κάτω δεξιά γωνία το έχει κανείς άλλος?

Το είχα ξαναακούσει και πιο παλιά από διάφορους.

 

Έχει κάνει κανείς τίποτα για να το διορθώσει? Καμιά ιδεά?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα με το καπάκι που δεν εφαρμόζει καλά στην κάτω δεξιά γωνία το έχει κανείς άλλος?

Το είχα ξαναακούσει και πιο παλιά από διάφορους.

 

Έχει κάνει κανείς τίποτα για να το διορθώσει? Καμιά ιδεά?

 

υπήρχε μία extreme λύση που λύνει το πρόβλημα για πάντα, αλλά πρέπει να κόψεις/λυάνεις μία μικρή περιοχή από την μπαταρία. Το είχε ποστάρει κάποιος παλιότερα εδώ ή εδώ αλλά δεν μπορώ να βρω το σχετικό post. Ψάξε λίγο εκεί, μπορεί να είσαι πιο τυχαιρός από εμένα στο search

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό μήνα! έχω 2 μέρες το κινητό από wind και παρατήρησα οτι με το που μπενει σε sleep mode/stundby πως το λεν το wifi χανει την συνδεση! και πρεπει να κανω restart η το router η το κινητό! με το wifi fix δεν διορθώνετε δυστυχώς! καμιά άλλη λύση υπάρχει?
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα και καλό μήνα! έχω 2 μέρες το κινητό από wind και παρατήρησα οτι με το που μπενει σε sleep mode/stundby πως το λεν το wifi χανει την συνδεση! και πρεπει να κανω restart η το router η το κινητό! με το wifi fix δεν διορθώνετε δυστυχώς! καμιά άλλη λύση υπάρχει?

 

Δοκίμασε αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο φιλε μου δεν λεω πολυ καλο πρόγραμμα αλα δε θελω να τρωει μπαταρια οταν δε το χρησιμοποιώ! θελω οταν το ξεκλειδωνω να μπενει αυτοματα στο δυκτιο παλι! συγκεκριμενα το κανει σε oxygen router (το δοκιμασα σε linksys και zte) και εμπενε αυτοματα απο μονο του μετα το ξεκλειδομα. πρεπει να κανω καμια ρυθμισει στο ρουτερ?
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο φιλε μου δεν λεω πολυ καλο πρόγραμμα αλα δε θελω να τρωει μπαταρια οταν δε το χρησιμοποιώ! θελω οταν το ξεκλειδωνω να μπενει αυτοματα στο δυκτιο παλι! συγκεκριμενα το κανει σε oxygen router (το δοκιμασα σε linksys και zte) και εμπενε αυτοματα απο μονο του μετα το ξεκλειδομα. πρεπει να κανω καμια ρυθμισει στο ρουτερ?

Αν το to wifi στο router σου έχει κλείδωμα WPA δοκίμασε να το κάνεις WEP. 'Ετυχε τις προάλλες σε ένα ξαδερφό μου το ίδιο με ένα macbook και το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή του κλειδώματος του wifi από WPA σε WEP.

Link to comment
Share on other sites

Αν το to wifi στο router σου έχει κλείδωμα WPA δοκίμασε να το κάνεις WEP. 'Ετυχε τις προάλλες σε ένα ξαδερφό μου το ίδιο με ένα macbook και το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή του κλειδώματος του wifi από WPA σε WEP.

 

άσχετο αλλά το να υποβαθμίσεις την ασφάλεια (WPA -> WEP) μόνο γι' αυτό, δεν είναι και ότι καλύτερο...

ΥΓ. Εξάλου το WEP σπάει σε λιγότερο από 10' :X

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

υπήρχε μία extreme λύση που λύνει το πρόβλημα για πάντα, αλλά πρέπει να κόψεις/λυάνεις μία μικρή περιοχή από την μπαταρία. Το είχε ποστάρει κάποιος παλιότερα εδώ ή εδώ αλλά δεν μπορώ να βρω το σχετικό post. Ψάξε λίγο εκεί, μπορεί να είσαι πιο τυχαιρός από εμένα στο search

 

Ακραία και επικίνδυνη λύση μου ακούγεται πάντως.

Όπως φυσικά ακραία είναι και η zte που δεν μπορεί να φτιάξει ένα καπάκι.

Το έχετε πολλοί αυτό το πρόβλημα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο θα εγραφα τωρα με αυτους του γειτονες που εχω αν βαλω wep party θα κανουνε με το ιντερνετ μου! :p

 

αν δε βρω κατι θα δηλωσω στην wind οτι χαλασε το router να μου στειλουν το καινουριο. την ασπρη κινεζα! τι να πω..

NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αγόρασα το Blade πριν μερικούς μήνες. Κάποια στιγμή αποφάσισα να γυρίσω το πληκτρολόγιο στα ελληνικά και τώρα δεν μπορώ να το βάλω στα αγγλικά.

 

Το μήνυμα σφάλματος είναι: The application XT9 Text Input(process com.nuance.xt9.input) has stopped unexpectedly. Please try again.

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω λύση ψάχνοντας με τα περιορισμένα αποτελέσματα αναζήτησης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΣ. Δεν έχω βάλει κανένα custom rom ή οτιδήποτε άλλο στο κινητό μου ούτε και προσπάθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας, έχω σοβαρό πρόβλημα με το gps... δεν βρίσκει δορυφόρους με τίποτα.....οτι και αν εχω κανει ...:(

εκδοση 2.3.4 ginger stir fry beta 19....

αλλά και μαμα που το πηρα ...δεν.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, έχω σοβαρό πρόβλημα με το gps... δεν βρίσκει δορυφόρους με τίποτα.....οτι και αν εχω κανει ...:(

εκδοση 2.3.4 ginger stir fry beta 19....

αλλά και μαμα που το πηρα ...δεν.....

 

ε αν είχε πρόβλημα και με την rom της wind τότε μάλλον πρέπει να τους το πας πίσω...

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια σας, έχω σοβαρό πρόβλημα με το gps... δεν βρίσκει δορυφόρους με τίποτα.....οτι και αν εχω κανει ...:(

εκδοση 2.3.4 ginger stir fry beta 19....

αλλά και μαμα που το πηρα ...δεν.....

 

Έχεις δοκιμάσει κάποια εφαρμογή τύπου gps test για να δεις αν βλέπει δορυφόρους;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εδω και ενα μηνα περιπου αντιμετωπιζω προβλημα με τη φορτιση και αποφορτιση του κινητου.Εβαλα το κινητο ενα βραδυ να φορτισει και απο 67% πηγε... 5% !!!Ωρες ωρες αρνηται πεισματικα να φορτωσει και οταν καταφερω και το φορτισω λιγο η μπαταρια αδειαζει πολυ γρηγορα.Εχω αλλαξει ρομς,εκανα wipe οοοολα τα stats,παραγγειλα μπαταριες απο ebay.Ολο χαρα χτες το βραδυ βαζω την νεα μπαταρια και το αφηνω να φορτισει.Το αποτελεσματα ηταν να φορτισει μεχρι το 66%,το εβγαλα και το ξαναεβαλα και επεσε στο 65% και δεν φορτιζει αλλο...Ειναι δυνατον να φταιει το κινητο;Ελπιζω να μην καταφυγω σε service γιατι εχω πολυ ασχημη εμπειρια.
Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες και με αλλο φορτιστη και καλώδιο, και σου κάνει τα ιδια, τοτε μάλλον εχει πρόβλημα το κύκλωμα φόρτισης της συσκευης σου, αρα το πας στο service.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι ορισμενα βιντεο του youtube δεν τα παιζει το blade? μου βγαζει μυνημα "This video can not be played on mobile" Εχω την wind 2.2 με ξεκλειδωτα 512 μονο, εαν αυτο παιζει καποιο ρολο...

 

Χτες μου ηρθε αναβαθμιση της εφαρμογης youtube και παλι παπαλα...

 

Σε καποια video HD, δε τα παιζει ακομα και αν ξε-τσεκαρω την επιλογη HD (κοκκινο κουμπι κατω απο το παραθυρο του video).

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει κάποια εφαρμογή τύπου gps test για να δεις αν βλέπει δορυφόρους;

 

ναι το εχω δοκιμασει μαζι με πολλα αλλα .... αλλα αρνείται πεισματικά να εντοπίσει δορυφορους.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπει καν ή απλά δεν κλειδώνει;

 

δεν βλεπει καθόλου ......:( τιποτα ουτε δειγμα....

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπει καθόλου ......:( τιποτα ουτε δειγμα....

 

δυστυχως σε βλεπω για σερβις...καλα ξεμπερδεματα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...