Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το restart του κινητου ΔΕΝ ειναι η λυση... (δεν κανει και κακο βεβαια ^^).

 

Η ΣΩΣΤΗ λυση ειναι η εξης και δουλευει με ολες τις 2.2 (froyo) roms (την οποια εχω αναφερει ξανα) : οταν πατησετε το κουμπι κλειδωματος του κινητου (power button, και με widget να το κανετε το ιδιο πραγμα ειναι) και σβησει η οθονη ΤΟΤΕ πατηστε το παλι (η τα volume buttons) ωστε να ΑΝΑΨΕΙ ξανα, τοτε αφηστε την να σβησει παλι ΜΟΝΗ της χωρις να πατησετε κατι. (αυτο μπορει να γινει και αφηνοντας το να σβησει μονο του την οθονη χωρις να το κλειδωσετε πριν, αλλα ετσι θελει αρκετο χρονο ενω αν ειναι ηδη κλειδωμενο και αναψει παλι θελει 5-10sec μονο).

 

με αυτο ^ το "τρικ" 100% ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα μπαινει σε deep sleep.

 

επισης σε deep sleep καταναλωνει λιγοτερο απο 3% το 8ωρο (σε μενα τουλαχιστον).

 

εδω κανεις ενα λαθακι...

δοκιμασα ολες τις πιθανες λυσεις απο την στιγμη που το ειδα οτι δε μπορει να μπει σε deep sleep και καμια μα καμια δεν εδωσε λυση...

το reboot τα διορθωνει ολα και τουλαχιστον εμενα σπανια δε μπαινει σε deep sleep...

εδω και 2 βδομαδες ειχα το cpu spy και ειχα αποφασισει να ασχοληθω εκτενεστατα με το θεμα αυτο οποτε και ειδα για μενα καποια πραγματα με πειραματισμο...

 

1)αν ξεκινησει και δεν μπαινει σε deep sleep για καποιο λογο απο εκεινη τη στιγμη και μετα λειτουργει στα 122 (βασικα οτι ισχυει στο "screen off")

 

2) με οποιοδηποτε τροπο μπορεις να φανταστεις σε συνδυασμο , αναψε σβησε , πατα κουμπια ,αφησε το μονο του , το προβλημα δε λυνεται (iakobos7 φυσικα δοκιμασα τον τροπο σου πολλες φορες για να ειμαι σιγουρος)...

 

3)λυνεται με reboot (σε μισο λεπτο πρακτικα η συσκευη σας ειναι ετοιμη και φρεσκια)

 

4)επισης εμενα μου το κανει αρκετα σπανια αυτο το προβλημα.... σε ολο αυτο το διαστημα που δοκιμαζα 3 φορες το ειδα και ηταν ευκαιρια για δοκιμες μιας και ολο το υπολοιπο διαστημα εμπαινε κανονικα σε deep sleep)

 

για στοιχεια extra να πω οτι φοραω την b160 του stockwell (δηλαδη ειναι 2.2 και η πρωτη που ειχε βγει)

με το cpu spy εβλεπα τις λετομερειες

ελεγχος στο κινητο γενικα γινοταν μεσα σε μια ωρα αρκετες φορες...

επισης να πω οτι εμενα μεσα σε 8 ωρες deep sleep (και γενικα οταν κοιμαμαι) δε χανει ουτε 2%....

 

αυτα απο εμενα και μακαρι σε καποιον να δουλευει ο τροπος του iakobos7 και να μην χρειαζεται reboot αν και για μενα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο παντα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φίλε και εγώ αύριο θα το πάω να το δούν στην wind ελπίζω να βγάλω άκρη. Οταν λές ενεργοποίηση των χαρτών δηλαδή να είναι δωρεάν η πλοήγηση;

 

Ναι! Εμαθα οτι δικαιουμαι 1 χρονο δωρεαν πλοηγηση.

Ειδη το εδωσα για τους χαρτες, αναβαθμιση σε 2.3 και ελεγχο της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

το restart του κινητου ΔΕΝ ειναι η λυση... (δεν κανει και κακο βεβαια ^^).

 

Η ΣΩΣΤΗ λυση ειναι η εξης και δουλευει με ολες τις 2.2 (froyo) roms (την οποια εχω αναφερει ξανα) : οταν πατησετε το κουμπι κλειδωματος του κινητου (power button, και με widget να το κανετε το ιδιο πραγμα ειναι) και σβησει η οθονη ΤΟΤΕ πατηστε το παλι (η τα volume buttons) ωστε να ΑΝΑΨΕΙ ξανα, τοτε αφηστε την να σβησει παλι ΜΟΝΗ της χωρις να πατησετε κατι. (αυτο μπορει να γινει και αφηνοντας το να σβησει μονο του την οθονη χωρις να το κλειδωσετε πριν, αλλα ετσι θελει αρκετο χρονο ενω αν ειναι ηδη κλειδωμενο και αναψει παλι θελει 5-10sec μονο).

 

με αυτο ^ το "τρικ" 100% ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα μπαινει σε deep sleep.

 

επισης σε deep sleep καταναλωνει λιγοτερο απο 3% το 8ωρο (σε μενα τουλαχιστον).

 

Φίλε το γράφεις και το ξαναγράφεις αυτό, αλλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Σου είπα και πριν οτι πάντα αφήνω την οθόνη να σβήσει μόνη της και μερικές φορές (σπάνια φυσικά) έχω το πρόβλημα με το sleep.

 

Τα πράγματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα γράφει ο φίλος nothing απο πάνω. Οτι συνδιασμό και να κάνεις αν είναι να μην μπει σε sleep δεν θα μπει. Και όταν αρχίσει να μην μπαίνει η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ είναι το restart.

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαινεις ρε φiλε οτι το τηλ. βρισκετε σε deap sleep και δεν τρεχει ο επεξεργαστης αφου ειναι κλειστη η οθονη,δηλ. πως το καταλαβαινεις?
Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαινεις ρε φiλε οτι το τηλ. βρισκετε σε deap sleep και δεν τρεχει ο επεξεργαστης αφου ειναι κλειστη η οθονη,δηλ. πως το καταλαβαινεις?

 

Λίγο παραπάνω αν διάβαζες θα έβλεπες πως το καταλαβαίνεις... cpu spy :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το γράφεις και το ξαναγράφεις αυτό, αλλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Σου είπα και πριν οτι πάντα αφήνω την οθόνη να σβήσει μόνη της και μερικές φορές (σπάνια φυσικά) έχω το πρόβλημα με το sleep.

 

Τα πράγματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα γράφει ο φίλος nothing απο πάνω. Οτι συνδιασμό και να κάνεις αν είναι να μην μπει σε sleep δεν θα μπει. Και όταν αρχίσει να μην μπαίνει η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ είναι το restart.

 

τι να σου πω... σε μενα εδω και 2μηνες που το κανω εχει επιτυχία 100% επιβεβαιωμένο και απο τον nnn (moderator του adsl.gr) που εχει το ιδιο κινητο και μαλιστα με stock rom (Εγω ειμαι με genokolar v8.4).

 

ο μονος λογος που μπορω να φανταστω για οταν "σκαλωνει" και δεν γουσταρει να μπει με τιποτα σε deep sleep ειναι καποια εφαρμογη που δεν λειτουργει οπως πρεπει... οταν συμβαινει αυτο για δοκιμασε να τρεξεις αυτο: https://market.android.com/details?id=com.greatbytes.fastreboot&feature=search_result να δεις αν ξεκολαει...

 

οσο για το restart... δεν ειναι και μισο λεπτο δουλεια... αν εχεις κοντα 1,5gb εφαρμογες οπως εγω θελει πανω απο 2 λεπτα για να ανοιξει full (να σταματησει το "Rape" στον επεξεργαστη κλπ). βεβαια εγω απο παντα και γενικα 1 restart καθε 1-2 μερες το κανω... ισως γιαυτο να μην μου εχει "σκαλωσει" ποτε.

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

βεβαια εγω απο παντα και γενικα 1 restart καθε 1-2 μερες το κανω... ισως γιαυτο να μην μου εχει "σκαλωσει" ποτε.

 

Ε πες το έτσι....

Με restart κάθε 2 μέρες προφανώς δεν στο κάνει. Εμένα μου το κάνει μια φορά το μήνα και restart κάνω μόνο όταν το κάνει ή συμβεί κάτι έκτακτο. Τώρα πχ έχω καμια 10ρια μέρες να κάνω restart.

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη βάλε το patch του geno και μετά βάλε όλες τις εφαρμογές στην internal memory. Θα σου ξεκινάει σαφώς πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε αυτη τη gingerbread, έλεος πια!!!!

Ερώτηση για τη δωρεάν πλοήγηση...

Το πήρε η κοπέλα μου με επιδότηση(για την ακρίβεια το πήρα :shifty: ) πρέπει να τους το αφήσω...;;

Beer Inspiredhttp://briefcase.pathfinder.gr/download/OverClocker_/14396/164008/0/AMD+Rotating+Logo.gif
Link to comment
Share on other sites

το fast reboot σαυτο το θεμα δε κανει κατι μιας και το εχω οποτε αυτο σιγουρο δοκιμασμενο οχι και δεν ειναι εφαρμογη αλλα οπως υποψιαζομαι καποιος driver (λογικα??) κολλαει και μετα στρωνει μονο με reboot κανονικο...

 

ακυρο : αλλα 1,5gb εφαρμογες? τι εχεις βαλει βρε ανθρωπε???? να τις χαιρεσαι φυσικα απλα πιστευω οτι σε λιγο θα εχεις ολο το market εκει μεσα :P

50+ εφαρμογες εχω βαλει και απο αυτες ζητημα να χρησιμοποιω σχετικα συχνα τις 10 που λεει ο λογος... (και μιας και το σκεφτομαι twit,dolphin,titanium,hextacy,memory trainer,market,k9,shazam,youtube,imdb,fast reboot,websharing,es file explorer,apergia.gr βασικα ειναι τα κυριοτερα... τα υπολοιπα ααααν και οοοοταν χρειαστει...)

Link to comment
Share on other sites

Ε πες το έτσι....

Με restart κάθε 2 μέρες προφανώς δεν στο κάνει. Εμένα μου το κάνει μια φορά το μήνα και restart κάνω μόνο όταν το κάνει ή συμβεί κάτι έκτακτο. Τώρα πχ έχω καμια 10ρια μέρες να κάνω restart.

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη βάλε το patch του geno και μετά βάλε όλες τις εφαρμογές στην internal memory. Θα σου ξεκινάει σαφώς πιο γρήγορα.

τοτε ισως γιαυτο σου κολλαει εσενα... το pc σου το εχεις 1 μηνα χωρις restart κανοντας του συνεχεια install/uninstall/update προγραμματων? ενταξει ειπαμε linux ειναι αλλα οχι και 1 μηνα ετσι... ισα ισα που το θελει το restart του που και που... το ξεκολλάει λιγο...

 

μωρε ΟΛΕΣ στην internal ειναι (την εχω 2gb) και παλι παιρνει ωρα μεχρι να σταματησει να βιαζει την cpu ;)

αλλιως οταν το ειχα σχεδον γυμνο (ε καμια 10-20 εφαρμογες δηλαδη) μεσα σε 30 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα πατησω restart (μεσω app) ηταν ετοιμο.

 

ακυρο : αλλα 1,5gb εφαρμογες? τι εχεις βαλει βρε ανθρωπε???? να τις χαιρεσαι φυσικα απλα πιστευω οτι σε λιγο θα εχεις ολο το market εκει μεσα :P

50+ εφαρμογες εχω βαλει και απο αυτες ζητημα να χρησιμοποιω σχετικα συχνα τις 10 που λεει ο λογος... (και μιας και το σκεφτομαι twit,dolphin,titanium,hextacy,memory trainer,market,k9,shazam,youtube,imdb,fast reboot,websharing,es file explorer,apergia.gr βασικα ειναι τα κυριοτερα... τα υπολοιπα ααααν και οοοοταν χρειαστει...)

 

105 εχω μονο απο το market... αλλες 70+- εκτως market (μπορει και παραπανω), καμια 40αρια ειναι games ομως για τις βαρετες ωρες και αυτα ποιανουν αρκετο χωρο καμια φορα... πχ 3 games που εχω πιανουν 40-53mb!!! ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

τοτε ισως γιαυτο σου κολλαει εσενα... το pc σου το εχεις 1 μηνα χωρις restart κανοντας του συνεχεια install/uninstall/update προγραμματων? ενταξει ειπαμε linux ειναι αλλα οχι και 1 μηνα ετσι... ισα ισα που το θελει το restart του που και που... το ξεκολλάει λιγο...

 

οχι φιλε μου δεν εχεις δικιο εδω

συνεχομενο uptime 110days χωρις ρεσταρτ με μονιμη χρηση προγραμματων επεξεργασιας φωτογραφιας και δεν εχει βγαλει κιχ.Αναγκαστηκα να κανω ρεσταρτ λογω αλλαγης οδηγων.

Αν ειναι καλοστημενο το λειτουργικο δε χρειαζεσαι restart..ειτε στη μια μερα ειτε στα 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το κολπο του iakoboss7 δουλευει μια χαρα,11 ωρες απο την τελευταια φορτιση και η μπαταρια ειναι στο 94%,σημερα μου ηρθε και η θηκουλα η sikai και ειναι οντος πολυ καλη και διαφανη(και οχι ποντικι που φαινετε στις φωτο)περιμενω και μια ακομη θηκη (την neoprene android)που ανεφερε αλλος φιλος εδω μεσα και τα καλα τα ακριβα screen protectors και το Χ5 θα ειναι τζετ!

Κριμα που θα το σκοτωσω σε 1 μηνα γιατι λιγουρευoμαι το Honor!

Τι λετε θα πιασει 140-150 ευρω ενος μηνος Χ5 με ολα τα καλουδια?

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν το χαρηκες θα το δωσεις; αυτα ειναι.

οντως την αδικουν οι φωτο την σικαι ειναι πολυ καλυτερη.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα τοσο καιρο το Χ6 η το Honor αλλα δεν ελεγαν να τα κυκλοφορισουν με τιποτα,2 μερες τωρα μολις πηρα το Χ5 εμαθα οτι η wind θα φερει τελος Οκτωμβριου αρχες Δεκεμβριου το Honor και φυσικα αν εχει μεχρι 250 ευρω και μπορεσω να δοσω το Χ5 στα λεφτα που ειπα θα τα χωσω αλλα 100 ευρω!

Πιστευω οτι θα πωληθει σαν ζεστο ψωμι το Χ5 στα 150 ευρω γιατι εψαχνα και γω να βρω κανα ελαφρος μεταχειρισμενο πριν το παρω μπας και γλυτωνα κανα φραγκο και τα Χ5 ηταν δυσευρετα!

Σουπερ η θηκη αλλα οι 2 μεμβρανες πηγαν για πεταμα,εχω αχρηστεψει 8 μεμβρανες συνολικα γιατι οταν τις περναω η θα εχουν κανα ελαχιστο σκουπιδακι η καμια φουσκαλα και τρελαινομαι και ετσι την ξυλωνω κατευθειαν και στα σκουπιδια,ευτυχος ειναι οι φθηνες,αντε να δω πως θα βαλω σωστα την ακριβη μεμβρανη που θα ερθει οπου να'ναι!

Πιστευω οτι κανεις δεν μπορει να περασει τελεια ενα screen protector,εχω δει βιντεακια στο youtube με διαφορους τροπους περασματος και τους προσπαθησα αλλα η φουσκαλιτσα-φουσκαλιτσα!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Με τα μούφα screen protectors τις φουσκάλες δεν τις γλυτώνεις. Φταίει η ποιότητά τους γιαυτό.

Όσον αφορά τα σκουπιδάκια, πάλι δύσκολο, χρειάζεται κάποιο πανί που να μην αφήνει χνούδι. Γι' αυτό το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις από την πρώτη χρήση screen protector. Έτσι η οθόνη δε χρειάζεται καθάρισμα. Εγώ είχα αυτό που είχε πάνω η συσκευή για καμία εβδομάδα, και μόλις χάλασε έβαλα αμέσως ένα που μου είχε μείνει από άλλη συσκευή και κάλυψα το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης μέχρι να παραλάβω αυτά από ebay.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το κολπο του iakoboss7 δουλευει μια χαρα,11 ωρες απο την τελευταια φορτιση και η μπαταρια ειναι στο 94%,σημερα μου ηρθε και η θηκουλα η sikai και ειναι οντος πολυ καλη και διαφανη(και οχι ποντικι που φαινετε στις φωτο)περιμενω και μια ακομη θηκη (την neoprene android)που ανεφερε αλλος φιλος εδω μεσα και τα καλα τα ακριβα screen protectors και το Χ5 θα ειναι τζετ!

Κριμα που θα το σκοτωσω σε 1 μηνα γιατι λιγουρευoμαι το Honor!

Τι λετε θα πιασει 140-150 ευρω ενος μηνος Χ5 με ολα τα καλουδια?

καλησπερα 140 ε κ δικα μου μεταφορικα???

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε απο τωρα.

εγω το δινω 230 αφου ειναι δυσευρετα

αξιζουν κ παραπανω ετσι δεν παει χαχαχαχα.

στο ομνια 2 που ειχα πραγματικα καταφερα να βαλω ζελατινα τελεια αλλα ηταν πολυ καλη η ποιοτητα της κ επειδη ηταν κ η πρωτη μου μαλλον ειχα την τυχη του πρωταρη.

το ειχα κανει στο μπανιο του σπιτιου μετα απο πλωτα κ με σακουλα απο κατω.πραγματικα δεν υπηρχε σκονη οποτε κ τα καταφερα.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/huawei-x5-1ghz-cpu-3996/

αυτο το ειδατε?:blink:

 

Δηλαδη με το που βγει η επισημη αναβαθμιση του κινητου μας, η εταιρια θα βγαλει το ιδιο μοντελο αναβαθμισμενο στην 2.3 και με ξεκλειδωμενο επεξεργαστη! Δεν καταλαβαινω τον λογο.

Γιατι να περιμενει καποιος να αγορασει αυτο και να μην αγορασει ενα glory η ενα honor?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το που βγει η επισημη αναβαθμιση του κινητου μας, η εταιρια θα βγαλει το ιδιο μοντελο αναβαθμισμενο στην 2.3 και με ξεκλειδωμενο επεξεργαστη! Δεν καταλαβαινω τον λογο.

Γιατι να περιμενει καποιος να αγορασει αυτο και να μην αγορασει ενα glory η ενα honor?

 

Πιθανόν να πέσει και η τιμή του όταν βγει το Honor ή το Glory. ;)

Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by smilentfish  View Post

U8800 with qualcomm 7230 was supposed to come into market last September, but unfortunately the wifi defects of qualcomm 7230 delayed the large-scale shipment of U8800 to this May. That's why I called U8800 an old product. From now on, newly produced U8800 (so called Pro or Plus version) will use qualcomm 8255 instead, which supports Android 2.3. 2.3 ROM for U8800 will be provided, please be patient

Αυτός είναι και ο λόγος της ύπαρξης το "νέου" μοντέλου

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουν μονον τον επεξεργαστη και τιποτα αλλο στο τηλ. γιατι το wi-fi παρουσιαζε προβληματα σε μερικες συσκευες,δηλ.τον αλλαζουν για θεμα πιστοτητας!

Εδω λεει οτι ο 7230 και ο 8255 ειναι σχεδον ιδιοι(τους αποκαλει μια παραλλαγη της ιδιας αρχιτεκτονικης) και οτι η ουσιαστικη διαφορα τους ειναι ο διαφορετικος χρονισμος γιατι ο ενας τρεχει στα 800 και ο αλλος στα 1000MHz!

Δηλ αν δεν εχετε προβλημα με το wifi δεν χανεις και τιποτα !

http://smartphonebenchmarks.com/forum/index.php?/topic/100-msm7x30-msm7230-msm7630-msm8x55-msm8255-msm8655-and-qsd8x50a-qsd8250a-qsd8650a-are-qualcomms-2nd-gen-snapdragon-processors-how-fast-are-they/

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει οτι θα εχει και ραδιο http://www.vivagadget.com/1711/huawei-ideos-x5-pro-specifications/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το βιντεο που κανεθ σπασιματα το λυσατε;;; Κατεβασα το lgcamera αλλα δεν σωζει τα βιντεο στη εσωτερικη 2gb και εβαλα σωστο path. Τι φταιει;

 

Tapatalked from Φώτης ο...Άνετος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει οτι θα εχει και ραδιο http://www.vivagadget.com/1711/huawei-ideos-x5-pro-specifications/

 

επισεις λεει οτι θα εχει android 2.2.2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...