Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως αυτό:

https://market.android.com/details?id=com.yota.screentest&feature=search_result

Αν στο κάνει πάντως μόνο σε κάποια εφαρμογή, το πιθανότερο είναι η εφαρμογή να έχει πρόβλημα και όχι ή οθόνη.

 

Αυτό είναι για να βρίσκεις καμμένα pixel. Για το touch βάλε το phone tester.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα το δοκιμασω μολις το ανοιξω, φορτιζει τωρα κ θα ενημερωσω.

το εχει δοκιμασει κανενας στο κινητο μας αν δουλευει

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το προβλημα με την οθονη το επαθα και εγω, το εχω για σερβις κατι ημερες περιπου.

τι...? θελουν και 40 ευρω?

Πριν λιγο το πηρα πισω και δεν με χρεωσαν.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δευτερο Χ5(μου το αλλαξαν το πρωτο λογο ελατωματικου bluetooth)οπως το πρωτο η μπαταρια μετα απο μια βδομαδα χρησης μου βγαζει 1 μερα(μονο μερα,ουτε νυχτα)δηλ 12-14 ωρες,με μιση ωρα παιχνιδι,μιση ιντερνετ,και καμια 15αρια τηλεφωνα!

Επιηκος απαραδεκτη η μπαταρια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δευτερο Χ5(μου το αλλαξαν το πρωτο λογο ελατωματικου bluetooth)οπως το πρωτο η μπαταρια μετα απο μια βδομαδα χρησης μου βγαζει 1 μερα(μονο μερα,ουτε νυχτα)δηλ 12-14 ωρες,με μιση ωρα παιχνιδι,μιση ιντερνετ,και καμια 15αρια τηλεφωνα!

Επιηκος απαραδεκτη η μπαταρια!!!!!!!

 

Ποση ωρα μιλας γιατι και 15 τηλεφωνα δεν ειναι λιγα σε μια μερα.

 

Σημερα το εβαλα να παιζει ενα σταθμο μεσω wifi επι 6 ωρες και η μπαταρια, που ηταν ειδη 6 ωρες σε standby (νυχτα) επεσε στο μισο. Ελπιζω να μην χαλασει τοσο γρηγορα η μπαταρια. Κανονικα αντεχουν τουλαχιστον ενα 6μηνο.

Edited by RaZoR333
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια δεν φταιει κατι φταιει στο συστημα σας κατι τρεχει απο πισω + το ιδιο το λειτουργικο.

παντως αυτο που ελεγαν για το αντριντ οτι διαχειριζεται απο μονο του τις εφαρμογες εγω δεν το βλεπω οτι ναναι τρεχει απο πισω κ αν δεν τις κλεινω τρωνε την μπαταρια για πλακα.

σε προηγουμενο μηνυμα ανεφερα οτι εχει σχεδον διπλασιαστει η διαρκεια της μπαταριας αλλα ξεχασα να αναφερω οτι αυξηθηκε απο τοτε που εβαλα task killer κ το fast reboot.

τυχαιο η μη δεν ξερω.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια δεν φταιει κατι φταιει στο συστημα σας κατι τρεχει απο πισω + το ιδιο το λειτουργικο.

παντως αυτο που ελεγαν για το αντριντ οτι διαχειριζεται απο μονο του τις εφαρμογες εγω δεν το βλεπω οτι ναναι τρεχει απο πισω κ αν δεν τις κλεινω τρωνε την μπαταρια για πλακα.

σε προηγουμενο μηνυμα ανεφερα οτι εχει σχεδον διπλασιαστει η διαρκεια της μπαταριας αλλα ξεχασα να αναφερω οτι αυξηθηκε απο τοτε που εβαλα task killer κ το fast reboot.

τυχαιο η μη δεν ξερω.

 

Οχι απαραιτητα, πολλες εφαρμογες ειναι στην ram, αλλα αν δεις στις ρυθμισεις τι καταναλωνει την μπαταρια δεν φαινονται πουθενα, οποτε ειναι απλα φορτωμενες, αυτο δεν σε πειραζει και ο task manager το μονο που κανει ειναι να τις κλεινει και μετα να ξαναφορτωνουνε μονες τους και μετα τις ξανακλεινει και παει λεγοντας. ;)

Ο μονος λογος να βαλεις taskmanager ειναι να σου βγαζει μυνημα out of memory, δυσκολα θα το δεις αυτο με 512MB.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω.

η ραμ δεν καταναλωνει ενεργεια;τι να πω εγω το αφηνω πιο πολυ για οταν θελω να δω

ταινια η να παιξω να ελευθερωνει μνημη για παν ενδεχομενο

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω.

η ραμ δεν καταναλωνει ενεργεια;τι να πω εγω το αφηνω πιο πολυ για οταν θελω να δω

ταινια η να παιξω να ελευθερωνει μνημη για παν ενδεχομενο

 

Οχι βέβαια, είτε γεμάτη είτε άδεια καταναλώνει ακριβώς την ίδια ενέργεια. Βγάλε τον task killer και βάλε το autokiller (δεν είναι task killer αλλά είναι κακή επιλογή το όνομα του) και πες του να σου αφήνει λίγο παραπάνω μνήμη ελεύθερη. Τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το android.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος του Χ5.

Μία ερώτηση μόνο...

Είτε στις "Επαφές", είτε στο "Go Contacts" που δοκίμασα δε μου βγάζει ελληνικό αλφάβητο στα δεξιά που έχει τη γρήγορη αναζήτηση παρά μόνο αγγλικό.

Γίνεται κάπως να βάλω ελληνικό αλφάβητο?

Όλες μου οι επαφές είναι στα ελληνικά.

 

Ευχαριστώ πολύ

Κάτοχος ενός Huawei U8800 IDEOS X5
Link to comment
Share on other sites

Αν πιέσεις και σύρεις με το δάχτυλο πάνω ή κάτω χωρίς να το αφήσεις εμφανίζεται δεξιά ένα κουμπί κύλισης.

Άφησε το δάχτυλο και μετά αμέσως πάτα επάνω του και σύρε το δάχτυλο πάνω η κάτω. Τότε εμφανίζονται τα γράμματα, και ανάλογα με τι επαφές έχεις οι αγγλικοί και/ή οι ελληνικοί χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το widget greek eortologio και απο τοτε μολις επιστρεφω απο το μενου πισω στην οθονη με τα widgets δεν με βγαζει στην κεντρικη οθονη αλλα με παει στην δεξια που εχω το widget eortologio.Το ιδιο μου κανει αμα το γυρισω στην οριζοντια προβολη.απο την κεντρικη οθονη μου ειμαι με παει στην δεξια με το eortologio.μπορω να το ρυθμισω καπως απο το go lancher?
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε επιτελους να μου πει κανεις εαν υπαρχει μητροω στο τηλ. για να μπορεσω να δω τον συνολικο χρονο ομιλιαςολων των κλησεων,εχω φαει τον τοπο και δεν μπορω να το βρω!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως αυτο που ψαχνεις γινεται μονο με εφαρμογη απο το μαρκετ

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε επιτελους να μου πει κανεις εαν υπαρχει μητροω στο τηλ. για να μπορεσω να δω τον συνολικο χρονο ομιλιαςολων των κλησεων,εχω φαει τον τοπο και δεν μπορω να το βρω!

 

https://market.android.com/details?id=com.carl.trafficcounter&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το widget greek eortologio και απο τοτε μολις επιστρεφω απο το μενου πισω στην οθονη με τα widgets δεν με βγαζει στην κεντρικη οθονη αλλα με παει στην δεξια που εχω το widget eortologio.Το ιδιο μου κανει αμα το γυρισω στην οριζοντια προβολη.απο την κεντρικη οθονη μου ειμαι με παει στην δεξια με το eortologio.μπορω να το ρυθμισω καπως απο το go lancher?

 

Αν καταλαβα καλα δηλαδη οταν επιστρεφεις στις τρεις η πεντε αρχικες οθονες η οσες εχεις(επιφανεια εργασιας) δε σε παει στην κεντρικη οθονη! Οποτε οπως εισαι στην αρχικη οθονη πατας το πληκτρο που ειναι διπλα απο το πληκτρο back (βελακι) μετα πας preferences μετα πας homescreen settings κ μετα default screen οπου εκει μεσα διαλεγεις σε ποια απο τις αρχικες οθονες θες να ειναι μετα απο ενα restart η μετα απο επιστροφη απο το menu!

Ελπιζω να καταλαβα καλα!!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Xθές δοκίμασα το ESET RC antivirus.

Είναι release candidate και για την ώρα είναι δωρεάν.

Πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά αλλά η μπαταρία πέφτει αρκετά γρηγορότερα.

Το απεγκατέστησα μετά απο μισή μέρα χρήσης.

 

Θέλω κάτι που να προστατεύει real time κατά το σερφάρισμα.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως πολλοι δεν ξέρουν για το "no sleep bug" και παραπονιούνται για την μπαταρία ας εξηγήσω λίγο τι συμβαίνει με το τηλεφωνο.

Κανονικά όταν η οθόνη είναι κλειστή, η cpu πρέπει να μπαίνει μετά απο μισό λεπτό σε deep sleep.

Αν γίνει αυτό το τηλέφωνο καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία, περίπου 5%-8% το οκτάωρο, εννοείται με κλειστή οθόνη.

Στο Χ5 υπάρχει ένα bug, (κατα 99% εξαιτίας του driver του wifi,) κατα το οποίο εντελώς ξαφνικά το τηλέφωνο ενώ κλείνει η οθόνη, αντι η cpu να μπαίνει σε deep sleep, συνεχίζει να δουλεύει με 122Μhz, (αυτο σημαίνει περίπου 30% κατανάλωση μπαταρίας στο οκτάωρο).

Όπως καταλαβαίνει κανείς η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Σε deep sleep θα αποφορτιστεί σε 5-6 ημέρες (αν δεν το χρησιμοποιήσουμε καθόλου) ενώ στα 122Mhz σε 24 ώρες.

Η λύση είναι απλή. Όταν σταματήσει να μπαίνει σε deep sleep κάνουμε απλώς επανεκκίνηση και είναι εντάξει μέχρι φυσικά να το ξανακάνει. Για να βλέπετε αν μπαίνει σε deep sleep κατεβάστε το Cpu spy από το μάρκετ.

Οριστική λύση στο bug δεν έχω καταφέρει να βρω και από ότι διαβάζω το κάνει και σε custom rom (εγώ έχω την official). Ας ελπίσουμε να διορθωθεί με την 2.3 από την Huawei.

Link to comment
Share on other sites

το restart του κινητου ΔΕΝ ειναι η λυση... (δεν κανει και κακο βεβαια ^^).

 

Η ΣΩΣΤΗ λυση ειναι η εξης και δουλευει με ολες τις 2.2 (froyo) roms (την οποια εχω αναφερει ξανα) : οταν πατησετε το κουμπι κλειδωματος του κινητου (power button, και με widget να το κανετε το ιδιο πραγμα ειναι) και σβησει η οθονη ΤΟΤΕ πατηστε το παλι (η τα volume buttons) ωστε να ΑΝΑΨΕΙ ξανα, τοτε αφηστε την να σβησει παλι ΜΟΝΗ της χωρις να πατησετε κατι. (αυτο μπορει να γινει και αφηνοντας το να σβησει μονο του την οθονη χωρις να το κλειδωσετε πριν, αλλα ετσι θελει αρκετο χρονο ενω αν ειναι ηδη κλειδωμενο και αναψει παλι θελει 5-10sec μονο).

 

με αυτο ^ το "τρικ" 100% ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα μπαινει σε deep sleep.

 

επισης σε deep sleep καταναλωνει λιγοτερο απο 3% το 8ωρο (σε μενα τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τη stock rom, πάντως στην oxygen με τον franco kernel που έχω τις τελευταίες εβδομάδες, η κατανάλωση μπαταρίας με κλειστή οθόνη είναι 1-3% στο 7ωρο. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί το πρόβλημα στη ρομ αυτή, εμένα πάντως δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ αυξημένη κατανάλωση όταν η οθόνη είναι σβηστή(τουλάχιστον με αυτό το συνδυασμό rom/kernel).
Link to comment
Share on other sites

το restart του κινητου ΔΕΝ ειναι η λυση... (δεν κανει και κακο βεβαια ^^).

 

Η ΣΩΣΤΗ λυση ειναι η εξης και δουλευει με ολες τις 2.2 (froyo) roms (την οποια εχω αναφερει ξανα) : οταν πατησετε το κουμπι κλειδωματος του κινητου (power button, και με widget να το κανετε το ιδιο πραγμα ειναι) και σβησει η οθονη ΤΟΤΕ πατηστε το παλι (η τα volume buttons) ωστε να ΑΝΑΨΕΙ ξανα, τοτε αφηστε την να σβησει παλι ΜΟΝΗ της χωρις να πατησετε κατι. (αυτο μπορει να γινει και αφηνοντας το να σβησει μονο του την οθονη χωρις να το κλειδωσετε πριν, αλλα ετσι θελει αρκετο χρονο ενω αν ειναι ηδη κλειδωμενο και αναψει παλι θελει 5-10sec μονο).

 

με αυτο ^ το "τρικ" 100% ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα μπαινει σε deep sleep.

 

επισης σε deep sleep καταναλωνει λιγοτερο απο 3% το 8ωρο (σε μενα τουλαχιστον).

Στο δικο μου με αλλη ρομ 1-2% στο 8ωρο!

Κανω αυτο που αναφερεις ασυναισθητα οταν το κλειδωνω.

Γνωμη μου(ο καθενας εχει και απο μια σαν την κ@%νια): μην μπλεξετε με σερβις για αυτο το θεμα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

το restart του κινητου ΔΕΝ ειναι η λυση... (δεν κανει και κακο βεβαια ^^).

 

Η ΣΩΣΤΗ λυση ειναι η εξης και δουλευει με ολες τις 2.2 (froyo) roms (την οποια εχω αναφερει ξανα) : οταν πατησετε το κουμπι κλειδωματος του κινητου (power button, και με widget να το κανετε το ιδιο πραγμα ειναι) και σβησει η οθονη ΤΟΤΕ πατηστε το παλι (η τα volume buttons) ωστε να ΑΝΑΨΕΙ ξανα, τοτε αφηστε την να σβησει παλι ΜΟΝΗ της χωρις να πατησετε κατι. (αυτο μπορει να γινει και αφηνοντας το να σβησει μονο του την οθονη χωρις να το κλειδωσετε πριν, αλλα ετσι θελει αρκετο χρονο ενω αν ειναι ηδη κλειδωμενο και αναψει παλι θελει 5-10sec μονο).

 

με αυτο ^ το "τρικ" 100% ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα μπαινει σε deep sleep.

 

επισης σε deep sleep καταναλωνει λιγοτερο απο 3% το 8ωρο (σε μενα τουλαχιστον).

 

Δηλ. παταω το πανω κουμπι ελαφρια μια φορα για να σβησει η οθονη μετα παταω το volume για να ανοιξει (ειναι κλειδωμενο οταν ανοιγει)και μετα το αφηνω και σβηνει μονο του?

Δηλ. αν καταλαβα καλα πρεπει να το αφηνω μονο του το τηλ. να σβηνει η οθονη για να μπει σε sleep mode?

Απο χθες τα μεσανυχτα μεχρι τωρα δηλ. 10 ωρες με το τηλ. σε αχρησια η μπαταρια μου εχει υπολοιπο 47% !!!!!!

Τις περισσοτερες φορες παταω το πανω κουμπι για να σβησει η οθονη και δεν περιμενω να σβησει απο μονη της ,λες να φταει αυτο?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε επιτελους να μου πει κανεις εαν υπαρχει μητροω στο τηλ. για να μπορεσω να δω τον συνολικο χρονο ομιλιαςολων των κλησεων,εχω φαει τον τοπο και δεν μπορω να το βρω!

 

Δες και το PhoneUsage

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. παταω το πανω κουμπι ελαφρια μια φορα για να σβησει η οθονη μετα παταω το volume για να ανοιξει (ειναι κλειδωμενο οταν ανοιγει)και μετα το αφηνω και σβηνει μονο του?

Απο χθες τα μεσανυχτα μεχρι τωρα δηλ. 10 ωρες με το τηλ. σε αχρησια η μπαταρια μου εχει υπολοιπο 47% !!!!!!

Τις περισσοτερες φορες παταω το πανω κουμπι για να σβησει η οθονη και δεν περιμενω να σβησει απο μονη της ,λες να φταει αυτο?

 

Σιγουρα κατι παιζει, μαλλον εχεις την μανισια rom ετσι? Γιατι απο οτι καταλαβαινω στις custom δεν το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα δηλαδη οταν επιστρεφεις στις τρεις η πεντε αρχικες οθονες η οσες εχεις(επιφανεια εργασιας) δε σε παει στην κεντρικη οθονη! Οποτε οπως εισαι στην αρχικη οθονη πατας το πληκτρο που ειναι διπλα απο το πληκτρο back (βελακι) μετα πας preferences μετα πας homescreen settings κ μετα default screen οπου εκει μεσα διαλεγεις σε ποια απο τις αρχικες οθονες θες να ειναι μετα απο ενα restart η μετα απο επιστροφη απο το menu!

Ελπιζω να καταλαβα καλα!!

 

Μια χαρά κατάλαβες!! :) Αλλά τελικά εφταιγε το widget γιατί μόλις το απεγκατέστησα ήταν μια χαρά.Τώρα το ξαναέβαλα και πάλι τα ίδια!Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...