Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κι εγω θεμα με τη μπαταρια τελικα. το εβγαλα 7 το πρωι απο πριζα και τωρα 3 το μεσημερι ειναι στο 40. Ειναι φυσιολογικο. 25 λεπτα ομιλιας και κανα 25λεπτο wifi. Τι να καμω για να στρωσει; Ετσι οπως παει σε λιγο δε θα βγαζει μερα μεχρι να γυρισω βραδυ σπιτι να φορτισω. Στο μεταξυ εβγαλα ολες τις εφαρμογες που νομιζα τρωνε μπαταρια και δουλευω σε 2g.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

HUAWEI power adapter

OUTPUT 5.0V…1.0A

Ο φιλος πηρε τον φορτιστη που ειναι καταλληλος για της προδιαγραφες του κατασκευαστη. Λιγοτερα Α ποιο αργή φορτιση.

Περισσοτερα Α μπορει να προκαλεσει ζημια στην μπαταρια και στο ίδιο το τηλέφωνο.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς από προσωπική εμπειρία ή απλά υποθέτεις; Δοκίμασε όσα λες και μετά τα ξαναλέμε. :rolleyes:

 

Προφανώς μιλάω απο προσωπική εμπειρία αφου το κινητό το έχω σε αντίθεση με εσένα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πολύ θα ήθελα να το πάρω αλλά μια με την μπαταρία και μια με το video ..ξενέρωσα!

παίζει άλλο στα λεφτά αυτά με τα ίδια χαρακτηριστικά?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για φορτιστή αυτοκινήτου δεν ισχύει αυτό. Κατά τη διάρκεια της πλοήγησης χρειάζεται αρκετά περισσότερα mah για να μπορεί να φορτίζει παράλληλα τη συσκευή. Τουλάχιστον 1000mah λοιπόν.

mA, όχι mAh !

 

Επίσης, ο ισχυρισμός σου είναι μεν λογικοφανής αλλά δεν ισχύει στην πράξη. Το smartphone δεν καταναλώνει τόση ισχύ ώστε να μην του επαρκεί μια τροφοδοσία των 500mA.

 

Αυτό είναι δοκιμασμένο και με το X5 και με το παλιό μου HTC που συνδεδεμένα με φορτιστή αυτοκινήτου 0,5A @ 5V και τρέχουν το πρόγραμμα πλοήγησης και φορτίζονται επαρκώς.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο κινητο το πουλαει η wind 199,00 ευρω. Το θεμα ειναι οτι διαφημιζει πως το δινει με 32gb καρτα μνημης αλλα μεχρι τωρα 2 φιλοι μου το εχουν παρει και δεν τους εχουν δωσει την εν λογω καρτα.. Εδω σας παραθετω το link της wind που αναφερει οτι περιλαμβανεται 32gb καρτα μνημης micro sd.

 

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=242

 

Τελικα την δινουν την καρτα η την τρωνε απο τα τοπικα υποκαταστηματα της wind.

 

Το βρηκα στην wind 199,00 ευρω μαζι με 32GB micro sd.

 

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=242

 

Χερει κανεις αν δινουν και την καρτα μνημης 32gb mazi ετσι διαφημιζει η wind sto πιο πανω link

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος ότι πρόκειτε για τυπογραφικό στο site. Στη πρώτη αναφορά στα χαρακτηριστικά αναφέρει τι τύπο μνήμης και τη μέγιστη μνήμη που μπορεί να δεχθεί το κινητό. Στη συνεχεία απλά έκανα copy paste παρακάτω στα περιεχόμενα της συσκευασίας. Αν σκεφτεί κανείς ότι 32gb micro sd κάνουν τουλάχιστον 49 ευρώ δύσκολα το βλέπω να το δίνουν δώρο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα κ εγω μια 16αρα sd κ μολις την εβαλα είχα κάποια θεματάκια. Αρχικά μου διέγραψε ένα πρόγραμμα (mobo player) και 2 παιχνίδια.. Βέβαια σήμερα παρατηρησα (εχθες βραδυ την έβαλα) ότι δεν μου έρχονται και τα μηνύματα, αλλά δεν νομίζω να έχει κάποια σχεση αυτο. Ξέρετε αν ευθύνεται η sd γι αυτά τα θεματάκια;Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να σου διέγραψε τίποτα. Απλά τα είχες εγκατεστημένα στην εσωτερική SD (την εσωτερική μνήμη που θεωρεί SD) και τώρα που έβαλες εξωτερική δεν τη βλέπει. Βγάλτη, μετακίνησε τα στο κινητό, ξαναβάλε την SD και μετακίνησε τα εκεί.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκεφτομαι να το αγορασω το χ5 αλλα πριν θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. θα υπαρξει αναβαθμηση απο android 2.2 σε 2.3 αν ναι ποτε????
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
mA, όχι mAh !

 

Ορθόν.

 

Επίσης, ο ισχυρισμός σου είναι μεν λογικοφανής αλλά δεν ισχύει στην πράξη. Το smartphone δεν καταναλώνει τόση ισχύ ώστε να μην του επαρκεί μια τροφοδοσία των 500mA.

 

Καλώς. Όλοι καταθέτουμε απόψεις και εμπειρίες, ο κόσμος διαβάζει και καταλαβαίνει αναλόγως.

 

Προφανώς μιλάω απο προσωπική εμπειρία αφου το κινητό το έχω σε αντίθεση με εσένα. :rolleyes:

 

Σε αυτό το post δεν παίρνω θέση μιας και απαντάω μόνο όταν υπάρχει λόγος και ουσία.

 

Ας επανέλθουμε στα της συσκευής.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για το στρωσιμο της μπαταριας εχουμε τιποτα να προτεινουμε???? Φορτίζει 100% δεν εχω προβλημα καλιμπραρισματος δηλαδη αλλα τελειωνει σε 16 ωρες περιπου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμένα η μπαταρία έστρωσε μετα απο καμια 10αριά φορτίσεις, τώρα με κανα μισάωρο wifi (updates από market και ψάξιμο καμια καινουρια app), περιστασιακά 3g (update FB,hotmail), αρκετό gps (οδηγός γαρ) και λίγες κλήσεις κρατάει 2 μέρες εύκολα και το φορτίζω το βραδυ της δεύτερης για ασφάλεια, πραγμα ικανοποιητικό και αναμενόμενο για smartphone

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να κανω τα ακουστικα του Ipod να υποστηριζονται απο το ideos γιατι τωρα οταν τα συνδεω ακουω ενα τικ τικ και δν εχει ηχο ???
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια, αλλα ξερεις καποιος να μου πει ποιος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που αναφερει οτι σε περιπτωση που επιστραφει ενα προιον εντος 7 ημερων απο την αγορα του, προβλεπεται η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του ή η επιστροφη χρηματων απο τη πλευρα του πωλητη? (Wind στη συγκεκριμενη περιπτωση)

 

Εψαξα στο φορουμ αλλα αλλοι λενε για 7 μερες, αλλοι για 14. Υπαρχει καποιο επισημο εγγραφο που να το αποδεικνυει αυτο?

 

Το κινητο μου χαλασε την 7η μερα και μου ειπαν οτι θα το στειλουν στο σερβις να ελεγχθει και αν κρινουν οτι χρειαζεται αντικατασταση, θα το κανουν. Κατι μου λεει ομως οτι μετα απο 1 μηνα (το λιγοτερο) θα μου επιστρεψουν το αρχικο κινητο επισκευασμενο. Για επιστροφη χρηματων ουτε συζητηση, δεν ειναι πολιτικη του καταστηματος λενε να επιστρεφουν χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια, αλλα ξερεις καποιος να μου πει ποιος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που αναφερει οτι σε περιπτωση που επιστραφει ενα προιον εντος 7 ημερων απο την αγορα του, προβλεπεται η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του ή η επιστροφη χρηματων απο τη πλευρα του πωλητη? (Wind στη συγκεκριμενη περιπτωση)

 

Εψαξα στο φορουμ αλλα αλλοι λενε για 7 μερες, αλλοι για 14. Υπαρχει καποιο επισημο εγγραφο που να το αποδεικνυει αυτο?

 

Το κινητο μου χαλασε την 7η μερα και μου ειπαν οτι θα το στειλουν στο σερβις να ελεγχθει και αν κρινουν οτι χρειαζεται αντικατασταση, θα το κανουν. Κατι μου λεει ομως οτι μετα απο 1 μηνα (το λιγοτερο) θα μου επιστρεψουν το αρχικο κινητο επισκευασμενο. Για επιστροφη χρηματων ουτε συζητηση, δεν ειναι πολιτικη του καταστηματος λενε να επιστρεφουν χρηματα.

ασχετοι πωλητες και ΖΩΑ. Το DOA ισχυει για 14 μερες.

 

Παρε τηλ την wind στη Ν. Ιονια, ισως οι μοναδικοι που ξερουν τι τους γινεται.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω θεμα με τη μπαταρια τελικα. το εβγαλα 7 το πρωι απο πριζα και τωρα 3 το μεσημερι ειναι στο 40. Ειναι φυσιολογικο. 25 λεπτα ομιλιας και κανα 25λεπτο wifi. Τι να καμω για να στρωσει; Ετσι οπως παει σε λιγο δε θα βγαζει μερα μεχρι να γυρισω βραδυ σπιτι να φορτισω. Στο μεταξυ εβγαλα ολες τις εφαρμογες που νομιζα τρωνε μπαταρια και δουλευω σε 2g.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

 

Μετά την κάθε φόρτιση δοκίμασε restart (κλείσε-άνοιξε)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια, αλλα ξερεις καποιος να μου πει ποιος ειναι ο ΝΟΜΟΣ που αναφερει οτι σε περιπτωση που επιστραφει ενα προιον εντος 7 ημερων απο την αγορα του, προβλεπεται η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του ή η επιστροφη χρηματων απο τη πλευρα του πωλητη? (Wind στη συγκεκριμενη περιπτωση)

 

Εψαξα στο φορουμ αλλα αλλοι λενε για 7 μερες, αλλοι για 14. Υπαρχει καποιο επισημο εγγραφο που να το αποδεικνυει αυτο?

 

Το κινητο μου χαλασε την 7η μερα και μου ειπαν οτι θα το στειλουν στο σερβις να ελεγχθει και αν κρινουν οτι χρειαζεται αντικατασταση, θα το κανουν. Κατι μου λεει ομως οτι μετα απο 1 μηνα (το λιγοτερο) θα μου επιστρεψουν το αρχικο κινητο επισκευασμενο. Για επιστροφη χρηματων ουτε συζητηση, δεν ειναι πολιτικη του καταστηματος λενε να επιστρεφουν χρηματα.

 

κατέβασε και τύπωσε από ΕΔΩ το νόμο 3043/2002 (αναθεώρηση του 2251/1994), και εξήγησε του κ. μα..κα.. ότι:

 

Άρθρο 537 Ευθύνη για ελλείψεις

 

Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, εκτός αν ο αγοραστής κατά τη σύναψη της σύμβασης γνώριζε ότι το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση ή η μη ανταπόκριση οφείλεται σε υλικά που χορήγησε ο αγοραστής.

 

Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παράδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβάζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης.

 

το ελάττωμα που εμφανίστηκε στις 7 ημέρες, αν και δεν είμαι νομικός(κάποιος ειδικότερος??), θεωρώ, ότι λογίζεται για πραγματικό ελάττωμα που ΠΡΟΫΠΉΡΧΕ και κατά την παράδοση.. (ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από την εγγύηση καλής λειτουργίας, όπου εμπίπτει οποιοδήποτε πρόβλημα, μετά την παρέλευση του 6μήνου), οπότε έχει ευθύνη ο πωλητής =>

 

Άρθρο 540 Δικαιώματα του αγοραστή

 

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. να μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

 

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

 

μην ξεχνάμε βέβαια.. ότι,

 

Άρθρο 546 Δικαιώματα του πωλητή

 

Το δικαίωμα αντικατάστασης του πράγματος κατά το άρθρο 540 το έχει με τους ίδιους όρους και ο πωλητής, εφόσον η άσκησή του δεν είναι ασύμφορη για τον αγοραστή.

 

Αν ο αγοραστής προβάλλει ευθύνη του πωλητή για ελαττώματα ή για έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων, ο πωλητής δικαιούται να του τάξει εύλογη προθεσμία για να απαιτήσει αντικατάσταση του πράγματος ή να υπαναχωρήσει. Αν η προθεσμία παρέλθει άπρακτη, η άσκηση των δικαιωμάτων αυτών αποκλείεται.

 

θεωρητικά έχει και τη δυνατότητα να σε καθυστερήσει κάποιο "εύλογο" χρονικό διάστημα.

 

Άρθρο 554

 

Παραγραφή

 

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.

που σημαίνει εμμέσως πλην σαφώς, ότι καθ'όλη τη διάρκεια των 2 χρόνων μπορείς να ασκήσεις τα δικαιώματα του άρθρου 540, βάση του ότι ναι μεν το πραγματικό ελάττωμα εμφανίστηκε μέσα στο 6μηνο... αλλά δεν ήταν αρκετά ενοχλητικό(τότε..) για να ασκήσεις τα δικαιώματά σου.. (το τεκμήριο της αθωότητας το έχει ο αγοραστής, όχι ο πωλητής, ΑΥΤΟΣ πρέπει να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι το ελάττωμα εμφανίστηκε μετά το 6μηνο, οπότε εμπίπτει στην εγγύηση καλής λειτουργίας)

Edited by papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα που το πήρα και εμένα μου είχαν πει 7 μέρες DOA. Όταν πήρα τηλέφωνο στη wind μου είπαν 14 μέρες. Αν σου λένε 7 στο μαγαζί πες τους να πάρετε επιτόπου τη wind. Δεν ξέρω αν το λένε απο ασχετοσύνη ή για να γλιτώσουν τη μια βδομάδα αλλά φαίνεται οτι στα περισσότερα μαγαζιά το κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηρα σημερα το πρωι τηλεφωνο στη Wind στη Ν.Ιωνια (οπως ειπε ενας φιλος) και μου ειπαν οτι αν επιστραφει το κινητο μεσα στις πρωτες 7 (!) μερες, τοτε η διαδικασια που ακολουθειται ειναι να το στειλουν στο σερβις και απο εκει αν παρει εγκριση θα γινει αντικασταση (και οχι επισκευη).

 

Περασα και μια βολτα απο τη Wind απο την οποια πηρα το κινητο για να ζητησω ενα χαρτι, κατι τελος παντων που να αποδεικνυει οτι το κινητο χαλασε την 7η μερα (για να ειμαι καλυμμενος να μη μου δωσουν το ιδιο επισκευασμενο,αλλα καινουριο κινητο). Δεν μου εδωσαν κατι τετοιο ,αλλα με διαβεβαιωσαν οτι το εχουν ηδη στειλει με DOA στο σερβις και περιμενουν απαντηση. Το κακο με την υποθεση ειναι οτι η συσκευη ειναι σε ελλειψη και δεν ξερουν ποτε θα παραλαβουν την επομενη παρτιδα. Καλο Σεπτεμβριο λεω εγω και αν...

 

Μου εδωσαν επισης ενα χαρτι με την πολιτικη της εταιρειας (δυστυχως δεν μπορω να το ανεβασω γιατι δεν εχω scanner ή φωτογραφικη) το οποιο λεει οτι αν το κινητο χαλασει τις πρωτες 14 ημερολογιακες μερες, γινεται ΑΝΤΙΚΑΣΤΑΣΗ. Το DOA επομενως και επισημα απο την εταιρεια ειναι 14 μερες, οποτε μην πιστευετε τι σας λενε οι πωλητες.

 

Ευχαριστω τα παιδια που απαντησαν στο ερωτημα μου και ελπιζω να παραλαβω νεα συσκευη οσο πιο συντομα γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για να μπορέσουμε να μιλήσουμε με το service της wind? Παίρνω στο 2103316892 αλλά δεν το σηκώνει κανείς.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βασιστω σε αυτο που λες, υπαρχει καποιος νομος, κατι τελος παντων για να το παρω και να τους το τριψω στη μουρη?

 

ημουν διακοπες και το ειδα τωρα.

 

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/37-cat-exasfalisi-asfalon-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

 

κατεβασε και διαβασε αυτα.

 

(απαντησα χωρις να διαβασω τα επομενα μηνυματα οποτε αν απαντησε και καποιος αλλος sorry ^^ )

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να το αγορασω και θα ηθελα την γνωμη σασ ... Καταρχασ σασ εχει βολεψει ???? ειναι ζημιαρικο ??? γινεται να του κανω καποιο update η καποια αλλαγη του firmware του και να το κανω android 2.3 gingerbread ??? μπορω να του φορτωσω ο ιδιοσ χαρτεσ gps οστε να μην χρειαζεται internet ???? μπορρειται να μου δωσεται μερικεσ πληρωφοριεσ ακομα ??? (εκτοσ των τεχνικων χαρακτηρηστικων του ) Ευχαριστω εκ των προτερων !!!:O Edited by hack_power
Prime owner of Samsung GT-S5230 Star:D
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! εκανα root το κινητο μου, και κατεβασα το connectbot, για να χαζεψω λιγακι μεσα.

και τωρα η ανοητη απορια: δεν μπορω με τιποτα να βρω το πληκτρολογιο!οταν εχω συνδεθει local.,βλεπω μονο το command line αλλα το keyboard αφαντο!!!ετσι δεν μπορω να γραψω τιποτα..απλα βλεπω το $..

τι κανω λαθος?

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...