Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά εάν τροποποιούσες το /etc/ringtones θα έφτιαχνε ο ήχος :)

πως γινεται αυτο ; καθοτι δηλωνω ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω για γουρι το κανω :p

:p:D

Μολις μου ηρθε η 20.2010.36-maemo15. Δεν βρηκα το changelog αλλα επειδη εκανα Update/upgarde απο τερματικο ειδα νεο πακετο για το camera ui. Πιθανον το διορθωσανε.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Σε λίγο την περνάω και εγώ..

 

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Qt reverted to 4.7.0 with some custom fixes applied (Maemo's upstream is now at 4.7.4, I gave it a try and it has the raster bug, but 4.8 doesn't, so I'll work on getting 4.7.4 back as stable in the CSSU).

 

hildon-desktop's portrait task manager now shows landscape apps properly.

 

camera-ui now keeps the screen unblanked, and reacts to camera key in preview mode, I also added a -dbg package to help with debugging.

It also received many fixes from nicolai, such as sound support.

 

osso-pdf-viewer received fixes from the Diablo CSSU.

 

I actually wanted to get the new hildon-home with background support in the CSSU, but the patch didn't work properly.

 

Anyway, this is just a minor "changelog" before the wiki's updated.

Αυτα βρηκα.

confirm camera issue, only able to reproduce the blank screen if I increase the exposure and choosing other than automatic ISO

 

so far havent found other problem with the latest update

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα update upgrade μου βγαλε ολα αυτα που γραφει ο songles_bird αλλα στο about community μου γραφει package not installed. αυτο το γραφει απο τοτε που περασα ενα ui για την καμερα επειδη με την 14.1 ειχα προβλημα.τωρα πως μπορω να δω ποια εκδοση του cssu φοραω?

 

μετα το σημερινο update upgrade που εκανα η καμερα δουλευει μια χαρα.αρα φοραω την νεα 15 εκδοση

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν 2 προβλήματα. Της κάμερας που ανέφερε κι ο songless_bird και του pdf viewer που κρασάρει.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια παλι εγω με τα προβληματα μου ειμαι.στη διαχειριση εφ. στο καταργηση εχω μονο το community ssu enabler.νομιζω οτι επρεπε να εχω αλλα δυο πακετα του cssu.μπορει καποιος να το τσεκαρει?

στο about community ssu ακομα μου γραφει community ssu meta package not installed.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα.παει κι αυτο.αφαιρωντας μια-μια ολες μου τις εφαρμογες και κανοντας επανεκκινηση καθε φορα μπορεσα ν αλλαξω ηχο αφυπνησης μολις εβγαλα το qcpufreq.φυσικα χρειαστηκε πανω απο μια ωρα υπομονη και δυο μπυρες αλλα τα καταφερα.τωρα τι σχεση εχει το qcpufreq με τον ηχο αφυπνισης και τις μπυρες μη με ρωτησετε.παντως ειναι απαραιτητες καμμια φορα.

τωρα θα με πειτε τρελλο αλλα εγω επιμενω.το qcpufreq επηρεαζει την εφαρμογη του ρολογιου.την πρωτη φορα που το αφαιρεσα διορθοθηκε το προβλημα που ειχα με τον ηχο αφυπνισης .μετα το ξαναπερασα κι ολα καλα.σημερα το πρωι το ξαναεβγαλα για να κανω το update της κοινοτητας μηπως μου βγαλει παλι θεμα.απο κεινη την ωρα μου εμφανιστηκαν ξυπνητηρια που ειχα ρυθμισει κανα δυο μηνες πριν.τυχαιοαδε νομιζω.

 

για φουντο ειμαι.συνεχομενα ποστ απαντηση στον εαυτο μου αβερτα τροποποιησεις.ουφ.μαλλον ειχα δυσκολα παιδικα χρονια.περιμενω κυρωσεις.ολες δεκτες

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το qcpufreq αλλα δνε εχω κανενα προβλημα με το ρολοι...Μηπως τη ζημια στην κανει καποια επιλογη αυτοματης ενημερωσης ή ακομη καποιο προγραμμα gps; Το gps recorder παντως μου αλλαζει την ωρα εμενα οταν κατεβαζει το gps fix και κανει συγχρονισμο με τους δορυφορους...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το qcpufreq αλλα δνε εχω κανενα προβλημα με το ρολοι...Μηπως τη ζημια στην κανει καποια επιλογη αυτοματης ενημερωσης ή ακομη καποιο προγραμμα gps; Το gps recorder παντως μου αλλαζει την ωρα εμενα οταν κατεβαζει το gps fix και κανει συγχρονισμο με τους δορυφορους...

δεν εχω κανενα προγραμμα gps.δεν χρησιμοποιω.και τις δυο φορες που ειχα προβλημ διορθωθηκε μολις εβγαλα το qcpufreq.κατι αλλο.ειδα στον app manager ενα αρχειο tar-gnu .τελευταια εβαλα ukeyboard και touchsearch.τα εβγαλα και τα δυο αλλα το tar-gnu παραμενει.ξερει κανεις αν το χρησιμοποιει καποια απο τις παραπανω εφαρμογες η ειναι μερος του χθεσινου update?

Link to comment
Share on other sites

Μια και είπατε για gps. Τις τελευταίες μέρες κάνει αρκετή ώρα να βρει θέση μέσω internet και αρκετές φορές κάνει αποσυνδέσεις. Σε ποιο server το έχετε βάλει να συνδέετε εσείς?
Link to comment
Share on other sites

Μια που ειπΑτε για το ρολοι , εμενα τις μισες φορες δε παιζει καν. Δηλαδη ξυπναω και το βρισκω κολυμενο στο σημειο που πατας αναβολη , αλλα χωρις να εχει χτυπησει καθολου. Το μπ3 δεν εχει μετακινηθει καθολου και ειναι στη μνημη του κινητου. Αλλες φορες παλι χτυπαει τη πρωτα φορα παταω αναβολη και κολαει στη δευτερη. Δε ξερω γιατι γινεται αυτο..
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με το προχθεσινο update? εχω φοβερα κολληματα,δυσλειτουργιες γενικοτερα.π.χ. δεν μπορω να μετακινησω/αντιγραψω αρχεια απο την εσωτ. μνημη στην καρτα μνημης απο διαχ. αρχειων κι επισης μου κανει πολλες επανεκκινησεις (καμμια δεκαρια στις δυο μερες).ποτε δε μου κσνε στον εναμιση χρονο που το εχω.εσεις κανενα προβλημα?

 

το πρωι πηγα σε καταστημα νοκια και ζητησα να μου το επαναφερουν σε official maemo.μου ειπαν οτι δεν γινεται υποβαθμιση κι οτι μπορουν να το επαναφερουν αλλα χψρις την εγγυηση.ετσι εδωσα 16 ευρω και το εκαναν.τωρα ειμαι γνησιος κι ολα δουλευουν ρολοι.οταν γινει πιο σταθερο το cssu το ξαναδοκιμαζω.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα και πάει μια χαρά. Μην σου πω έχει και καλύτερη απόκριση από πριν.

 

Eτσι.

Το ιδιο και εγω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

μη μου λετε τετοια γιατι στο τσακ ειμαι να πατησω το πρασινο testing .το παληκαρι απ τη νοκια μου το ξεκαθαρισε:αν του το ξαναπαω για τον ιδιο λογο δεν θα μου το κανει.φιλικα βεβαια.μολις τελειωσα κι απ το δευτερο 8ωρο και ανοιξα την πρωτη μπυρα.πιστευω μεχρι ν ανοιξω την τριτη θα το εχω πατησει.ειδωμεν.

 

οσο για τις μπυρες εννοω κουτακια απο LIDL οχι μπουκαλια ετσι;μη με περασετε για κανενα μεθυστακα.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

μη μου λετε τετοια γιατι στο τσακ ειμαι να πατησω το πρασινο testing .το παληκαρι απ τη νοκια μου το ξεκαθαρισε:αν του το ξαναπαω για τον ιδιο λογο δεν θα μου το κανει.φιλικα βεβαια.μολις τελειωσα κι απ το δευτερο 8ωρο και ανοιξα την πρωτη μπυρα.πιστευω μεχρι ν ανοιξω την τριτη θα το εχω πατησει.ειδωμεν.

 

οσο για τις μπυρες εννοω κουτακια απο LIDL οχι μπουκαλια ετσι;μη με περασετε για κανενα μεθυστακα.

Τι να μην σου κανει; flasharισμα σε stock maemo firmware; Αυτο το κανεις και μονος στο σπιτι σου...Την πρωτη φορα μπερδευτικα λιγο γιατι το κανεις απο τερματικο. Αλλα ειναι μια διαδικασια που δεν παιρνει πανω απο 10 λεπτα ολο το φλασαρισμα..

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην σου κανει; flasharισμα σε stock maemo firmware; Αυτο το κανεις και μονος στο σπιτι σου...Την πρωτη φορα μπερδευτικα λιγο γιατι το κανεις απο τερματικο. Αλλα ειναι μια διαδικασια που δεν παιρνει πανω απο 10 λεπτα ολο το φλασαρισμα..

δηλαδη μπορω να το φλασαρω με το x-term χωρις pc?πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορω να το φλασαρω με το x-term χωρις pc?πως γινεται;
Ολες οι οδηγιες για windows, linux και MacOS εδω http://wiki.maemo.org/Updating_the_tablet_firmware Και για φλασαρισμα παντα θες pc... Τερματικο εννουσα με cmd στα windows ή terminal σε linux.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

μετα το τελευταιο update του cssu δεν μπορουσα να μετακινησω/διαγραψω αρχεια απο τη μνημητων 32 γιγα στην καρτα μνημης.τωρα που γυρισα σε stock maemo παλι τα ιδια.μου γραφει συνεχεια οτι τα αρχεια ειναι μονο για αναγνωση.το κανει και σε κανεναν αλλο; Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις λιγο πως πας να τα μετακινησεις; Μεσα απο το κινητο με τον file manager; Απο το pc ως mass storage ;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις λιγο πως πας να τα μετακινησεις; Μεσα απο το κινητο με τον file manager; Απο το pc ως mass storage ;

απ το κινητο με τον file manager.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο θεμα με την sd καρτα σου; Να την εχεις "κλειδωσει" με καποιο τροπο; Δοκιμασες με αλλη καρτα;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο θεμα με την sd καρτα σου; Να την εχεις "κλειδωσει" με καποιο τροπο; Δοκιμασες με αλλη καρτα;

αμα σου πω οτι μαλλον η καρτα εφταιγε;πριν δυο βδομαδες την εβαλα απ το Ν 96 μου (μια kingston 4gb) κι απο τοτε ολο σπαστικα μικροπροβληματα μου εβγαζε.πριν δυο ωρες την εβγαλα και ειδα διαφορα.εσβησα κι αυτα που ηθελσ απο file manager.τι καρτα μου προτεινετε στα 8γιγα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τόσες μέρες προσπαθώ να βάλω την τελευταία αναβάθμιση της κοινότητας, και δεν μπορώ γιατί κολλάει στο σημείο που λέει να συνδέσω το κινητό με usb με το pc. Έβαλα και το NSU αλλά τίποτα.Τι κάνω λάθος???

 

edit: Τελικά βρήκα αυτό και όλα μια χαρά!

Edited by tempelakos
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...