Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και εγω μια φιλολογική ερώτηση.

Πόσο γρήγορο είναι το κινητό σας;

 

Κολλάει ο browser?Κάνει κανα redraw ο Launcher?

 

εχω ενα τεράστιο θεματάκι με το browsing. το θεωρώ αργό.και το rendering αλλα και το scrolling.

 

Υπάρχει περίπτωση να εχω ελλατωματικό κινητό;

απο την εποχή 2.3.7 μέχρι 4.0.3 τα ίδια. πάρα πολλά κερνελς , ρυθμισεις για governors κλπ κλπ.

 

την καλυτερη επίδοση την είδα με ενα ρομ ενος ελληνα του cybergr

 

το βιντεάκι ειναι δικό μου.στις υπολοιπες λειτουργίες πάει καλά. στο browsing τρώει τρελά σκαλώματα.

δεν μπορώ να καταλαβώ γιατι.

και με τον opera που εχω πάει λιγο καλυτερα αλλα πχ στο desire ειχα καλύτερη εμπειρία.

 

overclock το εχω στα 1200 και παιζω και με Live oc Καμια φορά.

 

αυτα ηθελα να πω τον πόνο μου :p

Με stock ics το μόνο που μου κάνει είναι ότι είναι θαμπό για 1-2 δευτερόλεπτα όταν κάνω zoom ή όταν σκρολαρω γρήγορα τη σελίδα πάνω κάτω. Άμα φάει κάνα γερό σκάλωμα (σπάνια), task killer ή clear cache.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνηθιζετε να οριζετε ξεχωριστους ηχους κλησης για ορισμενες επαφες σας? Και αν ναι, σας εχει συμβει να τους μπερδευει το κινητο, δηλαδη να χτυπαει σε ολους με τον default ηχο η να μπερδευει τον ηχο του...Γιωργου με τον...Κωστα??? Μου συμβαινει συχνα απο την αρχη και συνεχιζεται με ICS και το βρισκω πολυυυυ εκνευριστικο για την κλαση του...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στην εσωτερική SDCard μπορείς να τις μεταφέρεις (όσες το επιτρέπουν) μέσα από την διαχείριση των εφαρμογών πατώντας "Μετακίνηση στην κάρτα SD".

Στην εξωτερική SDCard απλά δεν γίνεται (τουλάχιστον όχι χωρίς να "πειράξεις" το κινητό σου).

 

Επειδή εδώ είμαστε off topic οι υπόλοιπες απορίες σου που αφορούν το Galaxy S μπορούν να γίνουν στα αντίστοιχα θέματα που υπάρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια φιλολογική ερώτηση.

Πόσο γρήγορο είναι το κινητό σας;

 

Κολλάει ο browser?Κάνει κανα redraw ο Launcher?

 

εχω ενα τεράστιο θεματάκι με το browsing. το θεωρώ αργό.και το rendering αλλα και το scrolling.

 

Υπάρχει περίπτωση να εχω ελλατωματικό κινητό;

απο την εποχή 2.3.7 μέχρι 4.0.3 τα ίδια. πάρα πολλά κερνελς , ρυθμισεις για governors κλπ κλπ.

 

την καλυτερη επίδοση την είδα με ενα ρομ ενος ελληνα του cybergr

 

το βιντεάκι ειναι δικό μου.στις υπολοιπες λειτουργίες πάει καλά. στο browsing τρώει τρελά σκαλώματα.

δεν μπορώ να καταλαβώ γιατι.

και με τον opera που εχω πάει λιγο καλυτερα αλλα πχ στο desire ειχα καλύτερη εμπειρία.

 

overclock το εχω στα 1200 και παιζω και με Live oc Καμια φορά.

 

αυτα ηθελα να πω τον πόνο μου :p

 

Ε τότε αφού είναι για τον πόνο σου να απαντήσω :)

 

Δε μου φαίνεται ότι έχει πρόβλημα η συσκευή σου. Αργεί περισσότερο στο σερφάρισμα, σε σχεση με άλλες λειτουργίες απο ότι βλέπω, αλλά ρε φίλε νομίζω ότι και πάλι το scrolling δεν έχει κάποιο σοβαρό θέμα. Έχεις ανοικτές όλες τις επιλογές προσθέτων, εικόνων κλπ?

 

Εχω official 2.3.6 τώρα και ακόμα και εδώ δε φαίνεται οτι υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα (φαντάσου δλδ!). Δυστυχώς ο προεγκαταστημενος broswer δεν είναι το δυνατό στοιχείο της συσκευης, αλλα δεδομένου ότι έχω εγκαταστήσει flash player 11 και έχω ενεργοποιημένα τα πάντα, όλα τα πρόσθετα/φόρτωση εικόνων/αυτόματη προσαρμογή/javascript μου φαίνεται ότι πάει καλά αν όχι εξαιρετικά για μονοπύρηνο και πόσο μάλλον αν αναλογιστείς το hardware του 1,5 χρόνου που κατέχει. Υπάρχουν γρηγορότερες συσκευές σε απόκριση scrolling και ανοίγματος σελίδων σε custom ics, αλλά όλες είναι 2πύρηνες. Το ότι πάει καλά δε στο λέω έτσι αυθαίρετα, το συγκρίνω άμεσα με evo3d και ταμπλέτα ipad2 που έχω καιρό και είναι και τα 2 διπύρηνα. Ακόμα και στη 2η σύγκριση που δεν είναι αντικειμενική εξαιτίας πολλών παραγόντων, νομίζω ότι το nexus s είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Ειδικά αν το συγκρίνω με galaxy s (που είχα παλιότερα) σε official 2.3.3 πολύ απλά το κινητό δεν την πάλευε στο broswing με την καμία (το scrolling είναι ανύπαρκτο εξαιτίας του lag).

 

Την ρομ σου δεν την έχω δοκιμάσει, συνεπώς δε ξέρω να σου πω με άνεση. Πάντως έχοντας δοκιμάσει άπειρες custom ρομ σε πολλά

μοντέλα(και nexus s), υπάρχουν χαοτικές διαφορές. Υπάρχουν ρομ που ενώ βγάζουν γενικά μεγαλύτερο σκορ σε quadrant, στην πραγματικότητα είναι πιο αργές σε απόκριση/άνοιγμα εφαρμογών απο άλλες. Υπάρχουν ρομ που ενώ γενικά είναι γρήγορες παντού, στο σερφάρισμα σκαλώνουν συγκεκριμένα. Αυτό το ξέρεις όμως και δε συνεχίζω, το point είναι οτι μπορεί να έχει θέμα και αυτή η ρομ με το σερφάρισμα.

 

Εμένα πάντως δε μου φαίνεται οτι παίζει πρόβλημα με τη συσκευή. Οτι αργεί στο broswing σε σχέση με την γενική απόκριση ναι, αλλα όχι οτι έχεις θέμα ελαττώματος. Νομίζω οτι πέρα απο ενα σημείο οτι και να κάνεις το hardware απλά δε μπορεί να σου δώσει παραπάνω. Eδω συγκρίνοντας μόνο το σερφάρισμα στα nexus s και evo3d με official ρομ και τα 2, δεν παρατηρώ ουσιαστική διαφορά σε απόκριση, μη σου πω ότι και το evo3d παίζει να ειναι πιο αργό σε απόκριση και άνοιγμα σελίδων.

 

Συνεπώς ίσως να ήρθε η στιγμή να θες να αγοράσεις νέα και γρηγορότερη συσκευή (πχ galaxy nexus) και απλώς να περιμένεις να σου δώσει κάποιος την επιβεβαίωση να το κάνεις :X

 

επίσης η google είχε πει οτι κυρίως το θέμα της απόκρισης σε σερφαρισμα του nexus s θα φροντίσει να κοιτάξει που παραπονέθηκαν πολλοί χρήστες με την αναβάθμιση σε ics.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε το update σε 4.0.4!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1569116

 

Αν καταφέρουμε να το εγκαταστήσουμε...

--Install /sdcard ...

Finding update package...

Opening update package...

Verifying update package...

Installing update...

Verifying current system...

assert failed: apply_patch_space(15916988)

E:Error in /tmp/sideload/package.zip

(Status 7)

Installation aborted.

 

Το θέμα απασχολεί πολύ κόσμο και συμβαίνει σε root / unrooted stock 4.0.3 συσκευές όπως φαινεται απο την πρωτη κιολας σελιδα του thread του XDA...

Ιδεες κανεις???

Επισης, τι σημαινει το σημερινο official tweet "Android 4.0.4 in AOSP" που συζητιεται εδω (https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!topic/android-building/YoBlTfntDvo) ???

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Android Open Source Project

 

Μάλλον δόθηκε ο πηγαίος στην κοινωνία

 

OTA update από Wind πότε να περιμένουμε.... βαρέθηκα....

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

To OTA update στο nexusS δεν έχει να κάνει και πολύ με τους παρόχους...ελπίζουμε σε γρήγορο rollout από την Google και πάνω από ολα να μην προκύψει πάλι κανένα πρόβλημα και αποσυρθει, χάνοντας την επαφή για κανενα τρίμηνο! :p

Το ερώτημα είναι καταφερε κανεις να αναβαθμιστεί με το συγκεκριμένο zip που οι πρώτες εντυπώσεις μιλάνε για τεράστια βελτίωση?? Ας αναφέρει και την κατάσταση του κινητού (stock, rooted, custom rom κλπ) μπας και βγάλουμε καμια άκρη...

 

update: Ειναι και επίσημο πλέον η διανομή του μέσα από tweet της Google. Προσευχηθείτε να δουλέψει -όταν έρθει - γιατί αυτη η manual εγκατάσταση που δεν προχωράει πολύ με προβληματίζει...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας !! να σας ενημέρωσο ότι πέρασα την 4,0,4 με επιτυχία ! εκανα αυτα τα βήματα : είχα την 2.3.6 Stock πέρασα την 4,0,3 (VQ8PQk_V) και δεν δούλευε το recovery...έκανα unlock το Bootloader και μετά πέρασα το custom recovery δούλεψε και πέρασα την 4,0,4 με επιτχύα..κλείδωσα ξανά τον bootloader και έκανα Factory Reset απο της ριθμήσεις χωρίς κανένα πρόβλμα..
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας !! να σας ενημέρωσο ότι πέρασα την 4,0,4 με επιτυχία ! εκανα αυτα τα βήματα : είχα την 2.3.6 Stock πέρασα την 4,0,3 (VQ8PQk_V) και δεν δούλευε το recovery...έκανα unlock το Bootloader και μετά πέρασα το custom recovery δούλεψε και πέρασα την 4,0,4 με επιτχύα..κλείδωσα ξανά τον bootloader και έκανα Factory Reset απο της ριθμήσεις χωρίς κανένα πρόβλμα..

 

αλλιως το ΟΤΑ δεν ερχοταν;

 

εμενα ακομα τιποτα το περιμενω στην μερα!

 

εχουν προσθεσει ελληνικο πληκτρολογιο στην 4.0.4;

 

και μια ερωτησουλα...

καποιες φορες το κινητο μου βγαζει με ενα + διπλα στο notification bar κατι σαν διαφημιση και με προτρεπει να παω να κατεβασω καποια εφαρμογη...

αυτο εχει να κανει με καποια αλλη εφαρμογη που εχω κατεβασει ηδη;

να για τι πραγμα μιλαω

 

http://i44.tinypic.com/2ignc5h.png

 

δεν το κανει ολη την ωρα αλλα αν μη τι αλλο ειναι λιγο ενοχλητικο

Τι μπορει να ειναι;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάβαζα κι εγω στο XDA - το ερωτημα είναι γιατί να χρειάζονται όλες αυτες οι διαδικασίες και να κολλάει το update με την stock recovery, σε stock unrooted κινητα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

αλλιως το ΟΤΑ δεν ερχοταν;

 

εμενα ακομα τιποτα το περιμενω στην μερα!

 

εχουν προσθεσει ελληνικο πληκτρολογιο στην 4.0.4;

 

και μια ερωτησουλα...

καποιες φορες το κινητο μου βγαζει με ενα + διπλα στο notification bar κατι σαν διαφημιση και με προτρεπει να παω να κατεβασω καποια εφαρμογη...

αυτο εχει να κανει με καποια αλλη εφαρμογη που εχω κατεβασει ηδη;

να για τι πραγμα μιλαω

 

δεν το κανει ολη την ωρα αλλα αν μη τι αλλο ειναι λιγο ενοχλητικο

Τι μπορει να ειναι;

 

Κατέβασε το lookout ad network detector. Κανε scan και δες ποιες εφαρμογές βγαζει στις πρωτες κατηγορίες.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το lookout ad network detector. Κανε scan και δες ποιες εφαρμογές βγαζει στις πρωτες κατηγορίες.

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση....ειχες απολυτο δικιο βρηκα την εφαρμογη που εφταιγε!

να σαι καλα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και εγώ την 4.0.4 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Είμουν με stock 4.0.3 rooted και cwm recovery. Απλά μετονόμασα το αρχείο που βρήκα εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1569116 σε update.zip και το πέρασα απο το cwm. Επειδή μετά έχασα το custom recovery (cwm) και το root, έκανα ξανά την one-click διαδικασία απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755 (δουλεύει άψογα και σε 4.0.4). Όλα λοιπόν όπως πρίν και χωρίς να χάσω τίποτα. Περιμένω με αγωνία να δώ το θέμα αυτονομίας και θα σας ενημερώσω.

 

http://oi42.tinypic.com/9pmfzr.jpg

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα από brokesmack: Για τα errors σε όλους όσους δεν μπορούμε να αναβαθμίσουμε ΔΕΝ φταιει το root (πόσο μάλλον χωρις unlock του bootloader) και το κατάφερε με custom και ΟΧΙ stock recovery! Επειδή 1 στους 2 δεν καταφέρνει να αναβαθμίσει (!!) (βλ. thread του XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1570632), παρά μόνο με CWM, πολλοί αρχίζουν να υποψιάζονται

1. την ίδια την stock recovery (που ετσι κι αλλιως είναι ****ed up εξαρχής όπως ξέρουμε από το backlight bug)

2. το ίδιο το update package ως προβληματικό (οπότε θα μιλάμε για πραγματικό epic FAIL της Google)

3. το package ως προωρη leaked έκδοση, οπότε αθωα η Google που της υποκλέψανε μη τελικό προιον

4. Λόγω της ιστορίας με την 4.0.3 που αποσύρθηκε αλλά παρολα αυτά ο μισός πλανήτης την εγκατέστησε manually, αυτή την φορά η εταιρεία έβαλε ένα κώδικα ελέγχου ωστε το ενδιάμεσο αυτό update να εγκαθίσταται μόνο ΟΤΑ (εκτός κι αν ο χρήστης χρησιμοποιεί custom recovery κλπ) και ετσι να εξασφαλίσει οτι όλοι θα έχουν την "σωστή" έκδοση...

Δειτε χαρακτηριστικά post http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24183688&postcount=13 και http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24188497&postcount=172 και την καλύτερη εξήγηση όλων στο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24192479&postcount=175

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η εξήγηση είναι αυτή dbal

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24192479&postcount=175

Με λίγα λόγια, η Google δεν θέλει να φλασάρουμε πια τα updates, γι' αυτό και το πρόβλημα εμφανίζεται με την στοκ recovery, ενώ με cwm δούλευει κανονικά.

Υπομονή μέχρι την ειδοποίηση όσοι είναι στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς :( Μετά από 24 ώρες αναζήτησης, case closed, πάω να δω ποδόσφαιρο...! :) Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και το έργο συνεχίζεται .................

 

30 Μαρτίου πλέον και OTA ICS τίποτα ...... 2.3.6 ακόμα .......

 

Συγχαρητήρια στην υπερμαμάτη εταιρεία.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Και το έργο συνεχίζεται .................

 

30 Μαρτίου πλέον και OTA ICS τίποτα ...... 2.3.6 ακόμα .......

 

Συγχαρητήρια στην υπερμαμάτη εταιρεία.

 

Γιατί είσαι τόσο αρνητικός? Σε Αμερική και μερικές χώρες της Ευρώπης που είδα ήρθε η ειδοποίηση. Όπου να'ναι θα έρθει και σε εμάς. Όπως μας ήρθε και τον Δεκέμβριο. Τώρα γιατί δεν είχε έρθει σε εσένα είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να γραψει τα βηματα για να φλασαρουμε

στα ''τυφλα το update'' μιας και δεν βλεπουμε πια

την stock recovery λογω 403??

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον το κανει.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα γιατί αν διάβαζες πέντε post πιο πάνω θα έβλεπες ότι με stock recovery δεν γίνεται. Μόνο με custom

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια νεο μελος και με νεο κινητο nexus s το πηρα προσφατα μεταχειρο ρουταρισμενο με την τελευταια εκδοση και οσο πιο ελαφρυ γινεται. εχω καποιες ερωτησεις...οποιος μπορει να με φωτισει!!!

ποσες ωρες θελει φορτισμα?

πως μπορω να σβησω καποιες εφαρμογες που δεν χρειαζομαι?

και τελικα με τα task killer τι παιζεται χρειαζονται η οχι?

ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...