Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να γράφουμε Ελληνικά χωρίς τη χρήση του Multi-Ling, δηλαδή με το stock πληκτρολόγιο? Για κάποιο λόγο η ακρίβεια του multi-ling είναι πολύ χειρότερη από του stock και έχω σχεδόν σταματήσει να στέλνω μηνύματα εξαιτίας αυτής της κούρασης.

 

Είμαι με την 2.3.6 ακόμα, μήπως έχει αλλάξει αυτό σε επόμενες εκδόσεις?

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχει αλλάξει στην ICS. Για να μπορείς να στέλνεις Ελληνικά με το stock πληκτρολόγιο θα πρέπει να είσαι Root ώστε να μπορέσεις να αλλάξεις το πλητρκολόγιο του συστήματος .
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει στην ICS. Για να μπορείς να στέλνεις Ελληνικά με το stock πληκτρολόγιο θα πρέπει να είσαι Root ώστε να μπορέσεις να αλλάξεις το πλητρκολόγιο του συστήματος .

 

Ok, για το root υπαρχουν οδηγίες στην 1η σελίδα, οπότε θα το κάνω. Το ελληνικό πληκτρολόγιο που το βρίσκω έπειτα για να το περάσω?

 

Ευχαριστώ

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Για την Gignerbread κατεβάζεις ολόκληρη κάποια ROM που το περιέχει (π.χ. CM7) αντιγράφεις το αρχείο /system/app/LatinIME.apk στο κινητό μετά με κάποιον file explorer με root δικαιώματα αντιγράφεις το αρχείο LatinIME.apk στο /system/app/ του κινητού βάζεις τα permissions σε rw-r--r-- και κάνεις επανεκκίνηση. Αν λειτουργεί κανονικά τότε σβήνεις το προηγούμε πληκτρολόγιο πιθανόν το LatinImeGoogle.apk. Για την IceCreamSandwich υπάρχει στο forum link του lionheart που το έφτιαξε.

 

Υ.Γ.: Αν θες να μην κατεβάζεις ολόκληρη την ROM μπορώ να σου το στείλω εγώ το πληκτρολόγιο. Ίσως και με πιο εύκολο τρόπο να το περάσεις. Με ένα flashable .zip.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για την Gignerbread κατεβάζεις ολόκληρη κάποια ROM που το περιέχει (π.χ. CM7) αντιγράφεις το αρχείο /system/app/LatinIME.apk στο κινητό μετά με κάποιον file explorer με root δικαιώματα αντιγράφεις το αρχείο LatinIME.apk στο /system/app/ του κινητού βάζεις τα permissions σε rw-r--r-- και κάνεις επανεκκίνηση. Αν λειτουργεί κανονικά τότε σβήνεις το προηγούμε πληκτρολόγιο πιθανόν το LatinImeGoogle.apk. Για την IceCreamSandwich υπάρχει στο forum link του lionheart που το έφτιαξε.

 

Υ.Γ.: Αν θες να μην κατεβάζεις ολόκληρη την ROM μπορώ να σου το στείλω εγώ το πληκτρολόγιο. Ίσως και με πιο εύκολο τρόπο να το περάσεις. Με ένα flashable .zip.

 

Ok ευχαριστώ, συνεχίζουμε με pm!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει και εμένα το πληκτρολόγιό με τα ελληνικα γιατι με το σμαρτ κιμπορντ τρώει κολλήματα το κινητο. Μονο το απκ.

 

Ειμαι στο 4.0.3

 

 

Τηνκσ

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, εδώ είναι το πληκτρολόγιο του Lionheart. Το ανέβασα γιατί δεν έβρισκα στις σελίδες που είναι το δικό του link και γιατί είχε αναφερθεί ότι το link είχε σταματήσει να λειτουργεί. Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε UnRooted συσκευές.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς προτείνω σε όλους να αφήσετε τα κλασσικά πληκτρολόγια και να κοιτάξετε το swype - http://www.swype.com/. Θα με θυμηθείτε ;)
Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα σήμερα μετά το post σου. Απλά μαγικό!! Εφεύρεση! "Reinventing typing" :-) Δυστυχώς όμως δεν βλέπω καμιά επιλογή για υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα μηνύματα :-( θα το κρατήσω όμως για κάθε άλλη χρήση πληκτρολογίου όπως το post που γράφω αυτή τη στιγμή...ζωγραφίζοντας :-D

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...και το greek ime που χρησιμοποιω για τα160 ομως δεν ειναι εφαρμογη μηνυματων αλλα το υποστηριζει...

Anyway, το swype θα μεινει για ολες τις αλλες χρησεις! Αντε και για αναλυσεις tablet - my xoom is waiting...! :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς προτείνω σε όλους να αφήσετε τα κλασσικά πληκτρολόγια και να κοιτάξετε το swype - http://www.swype.com/. Θα με θυμηθείτε ;)

 

Πόσο υπεραπίστευτο είναι! Βέβαια, θα ξαναμάθω να πληκτρολογώ, αλλά χαλάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά δεν έχει; Το κατέβασα αλλά δεν μπορώ να τα βρω

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edit Άκυρο, το βρήκα

Edited by Cadfael
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που χαρήκατε όλοι με το Swype και για να είμαι ειλικρηνής μου κάνει εντύπωση που δεν το ξέρατε :)

Ελληνικά έχει, τα κατεβάζεις από τις ρυθμίσεις.

Όσο για τους 160 χαρακτήρες, έχω κι εγώ την εντύπωση ότι έχει να κάνει με την εφαρμογή μηνυμάτων και όχι με το πληκτρολόγιο. Εγώ πάντως δουλεύω Swype με GoSMS και είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι θα το ηξεραν οπως κι εγω αλλα το post σου ηταν η αφορμη την καταλληλη στιγμη και σε ευχαριστω θερμα!

Εχεις απολυτο δικιο και για τους 160 χαρακτηρες, οπως εχουν αναφερει κι αλλοι φιλοι στο thread του swype. Ειναι απαραιτητη η χρηση μιας sms εφαρμογης που να υποστηριζει την δυνατοτητα αυτη εφοσον δεν την ενσωματωνει ενα πληκτρολογιο οπως το swype στις δικες του ρυθμισεις

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα σήμερα μετά το post σου. Απλά μαγικό!! Εφεύρεση! "Reinventing typing" :-) Δυστυχώς όμως δεν βλέπω καμιά επιλογή για υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα μηνύματα :-( θα το κρατήσω όμως για κάθε άλλη χρήση πληκτρολογίου όπως το post που γράφω αυτή τη στιγμή...ζωγραφίζοντας :-D

 

Χμμμ...και το greek ime που χρησιμοποιω για τα160 ομως δεν ειναι εφαρμογη μηνυματων αλλα το υποστηριζει...

Anyway, το swype θα μεινει για ολες τις αλλες χρησεις! Αντε και για αναλυσεις tablet - my xoom is waiting...! :)

 

Βαλε το handcete sms για 160 χαρακτηρες. Μαζι με το swype τελειο. Απο οτι ειδα και στο περιπου να "ζωγραφισεις" τη βρισκει τη λεξη. Απιστευτο. +1 στον φιλο που μας ενημερωσε

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το handcete sms για 160 χαρακτηρες. Μαζι με το swype τελειο. Απο οτι ειδα και στο περιπου να "ζωγραφισεις" τη βρισκει τη λεξη. Απιστευτο. +1 στον φιλο που μας ενημερωσε

 

Thnx :) Εγώ θα πρότεινα GoSMS αντί Handcent βέβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, εδώ είναι το πληκτρολόγιο του Lionheart. Το ανέβασα γιατί δεν έβρισκα στις σελίδες που είναι το δικό του link και γιατί είχε αναφερθεί ότι το link είχε σταματήσει να λειτουργεί. Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε UnRooted συσκευές.

 

Ευχαριστω για το απκ. Εσβησα ολα τα αλλα και εμεινα μονο με αυτο. Πολυ καλη δουλια του Lionheart.

 

Μια ακομα ερωτηση σχετικη. Για αλλαγη γλωσσασ δεν εχει οπωσ το galaxy s να περνασ το δαχτυλο στιλ swype στο space ε? Πατασ το space και βγαζει επιλογη 1. ENGLISH 2. GREEK, ή απο την taskbar με τισ ιδιεσ επιλογεσ?

 

Και μια τελευταια ερωτηση...ο κολλητοσ μου χρησημοποιει το wifi tether και ενο το pc μου βλεπει το "δικτυο" και συνδεετε το κινητο τπτ..υπαρχει καποιο κολπο για να βλεπει ad hoc το nexus s σε ICS? (ΕΧΩ STOCK ICS 4.0.3 ΜΕ SIMPLE KERNEL)

 

τηνκσ

Edited by vasilios79
VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χρησιμοποιεί wifi tether εννοεείς το application;

Εγώ έχω Nexus S με ICS 4.0.3 official και υπάρχει εσωτερικό tether μέσα στις ρυθμίσεις δικτύου της συσκευής. WIFI, USB και Bluetooth.

Το έχω δοκιμάσει μια φορά κια δούλεψε άψογα. Αν δε χρησιμοποιεί αυτό ο φίλος σου, κοιτάξτε το...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χρησιμοποιεί wifi tether εννοεείς το application;

Εγώ έχω Nexus S με ICS 4.0.3 official και υπάρχει εσωτερικό tether μέσα στις ρυθμίσεις δικτύου της συσκευής. WIFI, USB και Bluetooth.

Το έχω δοκιμάσει μια φορά κια δούλεψε άψογα. Αν δε χρησιμοποιεί αυτό ο φίλος σου, κοιτάξτε το...

 

Eυχαριστω για το info.. μολισ το δοκιμασα και δουλευει μια χαρα...8α δω αν το εχει και στο galaxy 2 toy φιλου..

 

τηνκσ

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένουμε την ICS.

 

Και περιμένουμε ... και περιμένουμε ... και περιμένουμε ...

 

Εκεί στην Google, παρατήσανε την υποστήριξη των pure android RECOMMENDED κινητών τους και το ρίξανε στο παιχνίδι με τους φελούς μέχρι να ωριμάσει το ουίσκι. :lol:

 

Αγαπούσα Google, λίγο η μούφα υποστήριξη του προτεινούμενου κινητού της, λίγο η αλλαγή πολιτικής προς την πλήρη παρακολούθηση, έρχεται μια τεράστια μούτζα στην επόμενη αγορά κινητού.

 

Αχ, που είσαι λατρεμένη μου Nokia, που πήγες και έκανες το διάβημα προς το γκρεμό και μού φόρεσες Windows; Δεν γινόταν να βάλεις android;

 

Μπορεί κανείς να εμπιστευτεί να πάρει pure android κινητό της Google πάλι; Κρίμα google, απέτυχες.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

^Δεν κάνω τον δικηγόρο και σαφώς έχεις δίκιο στα λεγόμενά σου αλλά προτιμάς μια έκδοση που άργησε αλλά δουλεύει τέλεια, ή θες μια που βγήκε αμέσως και είναι full στα bugs?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...