Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

^Δεν κάνω τον δικηγόρο και σαφώς έχεις δίκιο στα λεγόμενά σου αλλά προτιμάς μια έκδοση που άργησε αλλά δουλεύει τέλεια, ή θες μια που βγήκε αμέσως και είναι full στα bugs?

 

έχεις δίκιο αλλά από τη στιγμή που η ICS βγαίνει στο galaxy sII και δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση για το nexus s, τότε είναι άδικο

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά, γιατί το διαβάζω συχνά τελευταία για μη υποστήριξη από google και δεν αξίζει να αγοράσεις το κινητό κλπ κλπ.

Το κινητό (και γενικότερα τα google phones) είναι συγκεκριμένης φιλοσοφίας και απευθύνεται και σε συγκεκριμένο κοινο. Δηλαδή είναι pure android και απευθύνεται κυρίως σε devs και σε χρήστες γενικότερα που τους αρέσει να πειράζουν τις συσκευές τους. Δεν είναι φιγούρα κινητό (αν και σε πολούς αρέσει πολύ εμφανισιακά) στυλ iphone, htc, κλπ δεν έχει πολύπλοκα ui και σε αφήνει να το φτιάξεις μόνος σου όπως σε βολεύει.

 

Με την ics συγκεκριμένα, ήταν το πρώτο gb που πήρε επίσημη αναβάθμιση (άσχετα αν διακόπηκε για διορθώσεις) το οποίο έδωσε και τη δυνατότητα σε devs να πειραματιστούν και να βγάλουν ένα καράβι roms για όλα τα γούστα να παίξεις. Και αν μπεις στο xda forum για το nexus και το διαβάσεις, όλοι οι "παιχνιδιάρηδες" είναι υπέρευχαριστημένοι με την απλότητα και την ευκολία που τους παρέχει το κινητό στο να πειραματίζονται και να προσθέτουν βελτιώσεις. Προσωπικά έχω την ics από τον Δεκέμβρη και χωρίς ιδιαίτερο κόπο την έχω φτιάξει στα μέτρα μου και κάθε φορά που ανοίγω και χρησιμοποιώ το κινητό το απολαμβάνω όπως το απολάμβανα εξαρχής, χωρίς να το βαριέμαι και χωρίς να υστερεί σε σχέση με άλλα πολύ ακριβότερα σε πραγματική χρήση.

 

Δηλαδή έχουμε ένα κινητό που καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του κοινού που απευθύνεται, υποστηρίζεται από την Google πολύ περισσότερο από την πλειοψηφία των android συσκευών και σε εξευτελιστική τιμή για αυτά που προσφέρει.

 

Που είναι η αδικία και η κοροϊδία που λέτε μερικοί ? Εαν δεν ανήκετε στο συγκεκριμένο target group και δεν σας αρέσουν οι πειραματισμοί, τότε έπρεπε να έχετε ψάξει καλύτερα τι συσκευή σας ταιριάζει και όχι να τα ρίχνετε σε μία πραγματικά decent συσκευή.

 

Just my two cents και χωρίς να θέλω να το παίξω δικηγόρος καμίας Google και καμίας Sammy...:)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...δε συμφωνώ και πολύ με αυτό που λές.

Αν θές να "παίζεις" με τις συσκευές σου και σου τη σπάει που οι κατασκευαστές κλειδώνουν του bootloaders απλά επιλέγεις μια συσκευή με ανοιχτό bootloader (πχ. Samsung και SONY νομίζω τελευταία)

π.χ. εγώ πριν καταλήξω στο Nexus S λόγω πολύ καλού συνδιασμού ποιότητας/τιμής έψαχνα διάφορα, αλλά πάντα κοιτούσα κινητά με ανοιχτούς bootloaders και υποστήριξη από CyanogMOD. Ντάξει το oem unlock είναι ωραίο όταν το κάνεις, αλλά αυτά συγκινούν λίγους (λιγότερους από όσους γενικά ενδιαφέρονται για πειραματισμούς).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορείς να "παίξεις" και με άλλες συσκευές και η Google δε νομίζω οτι λανσάρει το κινητό με αυτό τον τρόπο, αν και σίγουρα ενθαρύνει τέτοια χρήση του.

Νομίζω ότι η Google βγάζει branded κινητά κυρίως για να λανσάρει τα μεγάλα updates της, να δώσει μια κατεύθηνση στο επιθυμητό harware και να προσφέρει μία pure android εμπειρία στου καταναλωτές. Σίγουρα μεγάλο μέρος του marketing είναι τα updates και αυτά υπάρχουν και θα υπάρχουν. Δε θα έπρεπε να μας εκνευρίζει τόσο μία ατυχία όπως τώρα με το Nexus S. Ότι και να έγινε, κανείς δεν αμφισβητεί ότι οι πρώτοι που είχαν ICS σε παλιό κινητό, επίσημα, είχαν Nexus S. Θα μπορούσαν να το έχουν όλοι μαζί, αλλά προβλήματα προκύπτουν.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον adimitr στην άποψη ότι ο καθένας ξέρει τι ζητάει από το κινητό και να διαλέγει ότι του ταιριάζει. Καταλαβαίνω την απογοήτευση κάποιου που πήρε Nexus S για τα updates και δεν του έρχεται...αλλά ντάξει...μη φέρνεται και την καταστροφη...περιμένετε να θεωρηθεί stable...νομίζω θα ήταν χειρότερη η απογοήτευση αν ερχόταν το update και δε δούλευε σωστα ή δε σας άρεσε και δεν υπήρχε γυρισμός...

 

Αυτά...εγώ πάντως είμαι χαρούμενος με το Nexus S. Σκόπευα να πάρω το Galaxy S2 με 450 ευρώ. Αλλά με 250 πήρα ένα κινητό που κάνει αυτά που θέλω και με το παραπάνω και έχω ICS (έστω manual) official.

 

υ.γ. enough with the drama! για κινητά μιλάμε :)

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται οτι θα ξαναξεκινησουν τα ota updates αυτόν τον μηνα με την 4.0.5 αλλα επισημα δεν ξερουμε ακομα.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει ανέκδοτο η υπόθεση αναβάθμισης στο ICS.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Καθησετε ακομα κρυο εχει!!! Μολις ζεατανει λιγο ο καιρος θα μας δωσει η google το παγωτο !!! :lol:[/QUO

:p :lol: ετσι ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Kalησπερα παιδες. Εχω ενα nexus s με την 4.0.3 και θελω να βαλω ενα mp3 που εχω αποθηκευμενο σαν ηχο κλησης.. Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν βρισκω πουθενα αυτη την επιλογη.. Ξερει κανεις πως το αλλαζω?? :O
Link to comment
Share on other sites

Kalησπερα παιδες. Εχω ενα nexus s με την 4.0.3 και θελω να βαλω ενα mp3 που εχω αποθηκευμενο σαν ηχο κλησης.. Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν βρισκω πουθενα αυτη την επιλογη.. Ξερει κανεις πως το αλλαζω?? :O

 

Το μεταφέρεις στον φάκελο "Ringtones" και το επιλέγεις μετά απο τις ρυθμίσεις. So simple!

Link to comment
Share on other sites

Kalησπερα παιδες. Εχω ενα nexus s με την 4.0.3 και θελω να βαλω ενα mp3 που εχω αποθηκευμενο σαν ηχο κλησης.. Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν βρισκω πουθενα αυτη την επιλογη.. Ξερει κανεις πως το αλλαζω?? :O

 

Το μεταφέρεις στον φάκελο "Ringtones" και το επιλέγεις μετά απο τις ρυθμίσεις. So simple!

Επισης μπορεις να κατεβασεις το ringdroid απο το google play που μεσα απο αυτο μπορεις να κοβεις ενα mp3 σε οποιο σημειο θελεις και να το κανεις μετα ηχο κλησης, ηχο ειδοποιησεων ή ηχο αφυπνισεως.. Α σου φτιαχνει και απο μονο του τους φακελους που χρειαζονται πχ ringtone κτλ..:)

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο.. εχω την 4.0.3 ics official rooted και χωρις πολλη χρηση μου τρωει 10% μπαταρια καθε ωρα.. βεβαια εχω 3g συνεχεια on και wifi(βασικα αυτο το απενεργοποιω και ενεργοποιειται απο μονο του)..
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το google sky map σε σχέση με τη συσκευή μας: Στο παλιό μου Desire η συγκεκριμένη εφαρμογή συνήθως κολλούσε στην εκκίνησή της (πχ. την «πρόβαλες» προς το βορρά και σου έδειχνε δύση) και για να διορθωθεί αυτό η οδηγία ήταν «να κάνουμε ένα οχτάρι (κάτι σαν το σύμβολο του άπειρου) με το χέρι». Πράγματι, έτσι δούλευε αμέσως σωστά.

 

Με το Nexus S βλέπω ότι η εφαρμογή έχει και πάλι πρόβλημα προσανατολισμού αλλά το «οχτάρι» δεν την ξεμπλοκάρει.

 

Το έχετε προσέξει; Τι κάνετε;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να κατεβασεις το ringdroid απο το google play που μεσα απο αυτο μπορεις να κοβεις ενα mp3 σε οποιο σημειο θελεις και να το κανεις μετα ηχο κλησης, ηχο ειδοποιησεων ή ηχο αφυπνισεως.. Α σου φτιαχνει και απο μονο του τους φακελους που χρειαζονται πχ ringtone κτλ..:)

 

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί αυτό μου το βγάζει incompatible ενώ παλιά το είχα;;;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο.. εχω την 4.0.3 ics official rooted και χωρις πολλη χρηση μου τρωει 10% μπαταρια καθε ωρα.. βεβαια εχω 3g συνεχεια on και wifi(βασικα αυτο το απενεργοποιω και ενεργοποιειται απο μονο του)..

Για την μπαταρια υπαρχουν πολλες αποψεις. Η δικια μου κραταει μιαμιση μερα με 2-3 ωρες wi-fi ή 3g (χωρις καποιο battery saver). Σε αλλους κραταει πιο πολυ, σε αλλους πιο λιγο. Το wi-fi που ανοιγει μονο του ειναι περιεργο. Δοκιμασε ρυθμισεις>πατα πανω στο σηματακι του wi-fi>ρυθμισεις>συνθετα>να παραμεινει ενεργοποιημενο..> εμενα ειναι τικαρισμενο το "παντα" και ανοιγει οταν το ανοιγω εγω και οχι μονο του. Δοκιμασε και τις αλλες δυο επιλογες που εχει να δεις αν λυθει το προβλημα. Αν οχι, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι αν καποια εφαρμογη ανοιγει απο μονη της το wi-fi, αλλα βλεπω λιγο παρατραβηγμενη αυτη την ιδεα. Για εξοικονομιση μπαταριας θα σου προτεινα το power max free απο το play store. Μετα απο 10 ωρες με ενεργοποιημενο το power max, χανει 3-4% μπαταρια. Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι οταν το απενεργοποιεις, ανοιγει μονο του το 3g.

Link to comment
Share on other sites

λογω δουλειας μιλαω πολλες ωρες και εχω αλλη μια μπαταρια καβατζα.. εσεις ποια ρομ/κερνελ θα προτεινατε για μπαταρια?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία σίγουρα Apex+Matrix kernel. Την καλύτερή αυτονομία την είχα με matrix 15.5.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια υπαρχουν πολλες αποψεις. Η δικια μου κραταει μιαμιση μερα με 2-3 ωρες wi-fi ή 3g (χωρις καποιο battery saver). Σε αλλους κραταει πιο πολυ, σε αλλους πιο λιγο. Το wi-fi που ανοιγει μονο του ειναι περιεργο. Δοκιμασε ρυθμισεις>πατα πανω στο σηματακι του wi-fi>ρυθμισεις>συνθετα>να παραμεινει ενεργοποιημενο..> εμενα ειναι τικαρισμενο το "παντα" και ανοιγει οταν το ανοιγω εγω και οχι μονο του. Δοκιμασε και τις αλλες δυο επιλογες που εχει να δεις αν λυθει το προβλημα. Αν οχι, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι αν καποια εφαρμογη ανοιγει απο μονη της το wi-fi, αλλα βλεπω λιγο παρατραβηγμενη αυτη την ιδεα. Για εξοικονομιση μπαταριας θα σου προτεινα το power max free απο το play store. Μετα απο 10 ωρες με ενεργοποιημενο το power max, χανει 3-4% μπαταρια. Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι οταν το απενεργοποιεις, ανοιγει μονο του το 3g.

 

εβαλα το power max αλλα επειδη οπως ειπες εμπενε το 3g και με χρεωνε το εβγαλα.συνεχιζε να μου το ανοιγει και έσβησα το τηλεφωνο και εβγαλα την μπαταρια.

εδω αρχιζει το κουφο.οταν το ανοιξα μου εβγαλε μια οθονη δεν τα ξερω και καλα ακομα τα anroid συγχωρηστεμαι και μου ειχε καποιες επιλογες με το up down του volum και με το power on για reboot ,recover rebot και καποιες αλλες επιλογες δεν θυμαμαι.πατησα αν θυμαμε καλα rebbot normal η κατι τετοιο και ευτυχως ξεκινησε μετα απο αρκετη ωρα μπορω να πω και δεν ειχα χασει τιποτα!!τι λετε να εγινε?και αν μου το ξαναβγαλει τι να πατησω?

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο μπηκε σε recovery menu, δεν σημαινει οτι εχει καποιο πρόβλημα το κινητό σου.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο μπηκε σε recovery menu, δεν σημαινει οτι εχει καποιο πρόβλημα το κινητό σου.

 

οκ.οποτε να μην ανησυχω.και αν μου το ξαναβγαλει τι πρεπει να πατησω?'

και για το θεμα του 3g τελικα δεν εχει φτιαξει.αν θυμαμαι καλα οι τελευταιες εφαρμογες που εβαλα ηταν η rvnkeeper,ad blocker .γιατι μου ανοιγει στο ασχετο?

και τωρα ηδα αυτο εδω που λεει mobile network t...http://prntscr.com/7db2k

μισο το βρηκα.λοιπον οταν εβγαλα μια μια τις τελευταιες εφαρμογες οταν πηγα και στην ad blocker τοτε μου εσβησε και το εν λογο εικονιδιο οποτε λογικα απο αυτο το προγραμμα ηταν.

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις πως γινεται να βλεπουμε σε μια κληση οταν ο αλλοσ μιλαει,παραδειγμα στο ace που ειχα εδειχνε οτι ειμαι σε αναμονη ενα μηνυματακι,τωρα στο nexus s δεν κανει τιποτα απολυτος απλα χτυπαει χωρισ να γνωριζω αν μιλαει ο αλλος..
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το power max αλλα επειδη οπως ειπες εμπενε το 3g και με χρεωνε το εβγαλα.συνεχιζε να μου το ανοιγει και έσβησα το τηλεφωνο και εβγαλα την μπαταρια.

εδω αρχιζει το κουφο.οταν το ανοιξα μου εβγαλε μια οθονη δεν τα ξερω και καλα ακομα τα anroid συγχωρηστεμαι και μου ειχε καποιες επιλογες με το up down του volum και με το power on για reboot ,recover rebot και καποιες αλλες επιλογες δεν θυμαμαι.πατησα αν θυμαμε καλα rebbot normal η κατι τετοιο και ευτυχως ξεκινησε μετα απο αρκετη ωρα μπορω να πω και δεν ειχα χασει τιποτα!!τι λετε να εγινε?και αν μου το ξαναβγαλει τι να πατησω?

Μια φορα και εμενα μπηκε στο recovery χωρις λογο, αλλα μαλλον μαζι με το power button, πατουσα και volume up or down.

Το οτι ανοιγει απο μονο του το 3g ειναι περιεργο. Ο φιλος πιο πανω ειπε οτι ανοιγει μονο του το wi-fi. Ο,τι να,ναι.

Μπορεις να δημιουργησεις ενα ψευτικο apn, ετσι ωστε οταν κλεινεις το power max ή ενεργοποιεις τα δεδομενα καταλαθος, να μην χρεωνεσε. Ειναι πολυ απλο και θελει 30'' για να γινει. Πανε ρυθμισεις--> Περισσοτερα-->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας-->Ονοματα σημειου προσβασης-->Ρυθμισεις-->Νεο APN. Εκει συμπληρωνεις στο ονομα και στο APN οτιδηποτε. πχ ονομα: a και APN: a ή ο,τι αλλο γραμμα ή νουμερο θες (ψευτικα ειναι ετσι και αλλιως) και πας πισω. Τωρα εχεις 3 APN. Εγω πχ εχω:

Vf mobile Internet

oxi

Vf MMS

Το "oxi" ειναι το ψευτικο, το οποιο εχω τικαρισμενο. Οταν κλεινω το power max ή καταλαθος ενεργοποιω τα δεδομενα το κινητο προσπαθει να συνδεθει με APN το oxi. Και φυσικα δεν μπαινει. Αν θελω να μπω με 3g, τικαρω το πρωτο. Στην περιπτωση μου το Vf mobile Internet (vodafone)

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα και εμενα μπηκε στο recovery χωρις λογο, αλλα μαλλον μαζι με το power button, πατουσα και volume up or down.

Το οτι ανοιγει απο μονο του το 3g ειναι περιεργο. Ο φιλος πιο πανω ειπε οτι ανοιγει μονο του το wi-fi. Ο,τι να,ναι.

Μπορεις να δημιουργησεις ενα ψευτικο apn, ετσι ωστε οταν κλεινεις το power max ή ενεργοποιεις τα δεδομενα καταλαθος, να μην χρεωνεσε. Ειναι πολυ απλο και θελει 30'' για να γινει. Πανε ρυθμισεις--> Περισσοτερα-->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας-->Ονοματα σημειου προσβασης-->Ρυθμισεις-->Νεο APN. Εκει συμπληρωνεις στο ονομα και στο APN οτιδηποτε. πχ ονομα: a και APN: a ή ο,τι αλλο γραμμα ή νουμερο θες (ψευτικα ειναι ετσι και αλλιως) και πας πισω. Τωρα εχεις 3 APN. Εγω πχ εχω:

Vf mobile Internet

oxi

Vf MMS

Το "oxi" ειναι το ψευτικο, το οποιο εχω τικαρισμενο. Οταν κλεινω το power max ή καταλαθος ενεργοποιω τα δεδομενα το κινητο προσπαθει να συνδεθει με APN το oxi. Και φυσικα δεν μπαινει. Αν θελω να μπω με 3g, τικαρω το πρωτο. Στην περιπτωση μου το Vf mobile Internet (vodafone)

 

θα το δοκιμασω να δω αν και το βρηκα τι ηταν.

ηταν απο το προγραμμα ad blocker.το εβγαλα και ολα καλα.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια φιλολογική ερώτηση.

Πόσο γρήγορο είναι το κινητό σας;

 

Κολλάει ο browser?Κάνει κανα redraw ο Launcher?

 

εχω ενα τεράστιο θεματάκι με το browsing. το θεωρώ αργό.και το rendering αλλα και το scrolling.

 

Υπάρχει περίπτωση να εχω ελλατωματικό κινητό;

απο την εποχή 2.3.7 μέχρι 4.0.3 τα ίδια. πάρα πολλά κερνελς , ρυθμισεις για governors κλπ κλπ.

 

την καλυτερη επίδοση την είδα με ενα ρομ ενος ελληνα του cybergr

 

το βιντεάκι ειναι δικό μου.στις υπολοιπες λειτουργίες πάει καλά. στο browsing τρώει τρελά σκαλώματα.

δεν μπορώ να καταλαβώ γιατι.

και με τον opera που εχω πάει λιγο καλυτερα αλλα πχ στο desire ειχα καλύτερη εμπειρία.

 

overclock το εχω στα 1200 και παιζω και με Live oc Καμια φορά.

 

αυτα ηθελα να πω τον πόνο μου :p

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...