Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οση ώρα χρειαστεί μέχρι να φορτίσει η μπαταρία

με κάποια εφαρμογή, πχ root uninstaller

οσον αφορά τα τασκ κιλλερς θα σε γελάσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δλδ δεν εχει στανταρ ωρα πχ. wildfire που ειχα σου λεγε 3ωρες.

το superuser δεν εω καταλαβει τι κανει....να το σβησω?

Link to comment
Share on other sites

Το superuser είναι αυτό που το κάνει ρουταρισμένο. Ανλαμβάνει να ελέγχει τις εφαρμογές που ζητάνε root και ζητάει την άδειά σου όταν μια εφαρμογή θέλει να πάρεια άδεια root.

Όλα αυτά σε περίπτωση που ξέρεις τι είναι το root (πολύ χοντρικά είναι σαν άδεια administrator χρήστη. επιτρέπει αλλαγή σε αρχεία συστήματος)

 

Το superuser λοιπόν πιθανόν να μπορείς να το βγάλεις αλλά δε θα έχεις πια root access. Επίσης νομίζω ότι είναι αρχείο συστήματος, οπότε για να το σβήσεις απαιτεί root. Καταλαβαίνεις ότι υπάρχει ένας κύκλος εδώ..οπότε δεν ξέρω και αν γίνεται να το κάνεις μέσα από το λειτουργικό ή πρέπει να μπεις από recovery. Λογικά θα γίνεται πάντως...

 

Για τη μπαταρία φυσικά δεν υπάρχει όριο στην ώρα φόρτισης...όσο χρειάζεται. Λογικά θα θέλει κάπου τόσες ώρες αλλά δε βρίσκω λόγο να το βγάλεις (ή να μην το βγάλεις) πριν φορτίσει. Το αφήνεις μέχρι να γεμίσει ή μέχρι να πρέπει να φύγεις :)

Edited by kapsidi

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω τι ειναι το root απλα επειδη δεν το χω ψαξει και δεν το κανα εγω το πηρα ετοιμο γιαυτο ρωταω.:)

θα σβησω κατι αλλα και κομπλε. την ωρα φορτισης πανω κατω την ξερει καποιος?

καποιος που ασχολιεται μπορει να μου προτεινει καποια apps που ειναι must?

κατεβασα το astro file manager μου το πε το παλικαρι που μου το πουλησε και κατι για καιρο και facebook.

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω τι ειναι το root απλα επειδη δεν το χω ψαξει και δεν το κανα εγω το πηρα ετοιμο γιαυτο ρωταω.:)

θα σβησω κατι αλλα και κομπλε. την ωρα φορτισης πανω κατω την ξερει καποιος?

καποιος που ασχολιεται μπορει να μου προτεινει καποια apps που ειναι must?

κατεβασα το astro file manager μου το πε το παλικαρι που μου το πουλησε και κατι για καιρο και facebook.

Φορτιση μπαταριας περιπου 2 με 2,5 ωρες και φτανει εως 95 με 96%. 100% δεν φτανει ποτε λογο προστασιας της μπαταριας. Το superuser δεν το σβηνεις. Τα task killer γενικως δεν πολυχρειαζοντε. Διαβασε το link στην πρωτη σελιδα περι task killer. Εχε ενα σε περιπτωση που μια εφαρμογη φαει κανα τρελο κολλημα και δεν ανοιγει ή κολλαει ή οτιδηποτε τετοιο. Τοτε μονο την σκοτωνεις με task killer. Εφαρμογες δεν υπαρχουν must και ξεmust. Το καλο (και κακο) ειναι οτι για το καθε τι που θες να κανεις υπαρχουν πανω απο μια εφαρμογες. Το astro πχ κατα γενικη ομολογια ειναι το καλυτερο. Στην πρωτη σελιδα προτεινει τον ES file explorer. Κατεβαζεις αυτη που σε βολευει

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε τι εφαρμογη να κατεβασω για να σβησω καποια αλλα που θελω? η το astro κανει και τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω....μια ερωτηση...για οποιον εχει βαλει την 4.0.4 να υποθεσω δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο σωστα;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

κανένα νεότερο για το upgrade?

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

κανένα νεότερο για το upgrade?

 

Είμαστε πολύ κοντά. Πριν λίγες ώρες ήρθε αυτόματα σε Ινδία, Τσεχία και Ολλανδία νομίζω. Σε ΗΠΑ ήδη από χθες έρχεται η αναβάθμιση. Είναι μικρή σε μέγεθος για όσους έχουν 4.0.3 ενώ λέγεται ότι όσοι είναι σε 2.3.Χ θα πάνε απευθείας σε 4.0.4

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2 Beta-4

Link to comment
Share on other sites

good news!!!

μια ίσως χαζή ερώτηση. το upgrade θα σκάσει και από 3g/gprs η θα θέλει wlan?

Edited by Sentenced25

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

να κανω και γω αλλη μια χαζη ερωτηση? θα μπει αυτοματα και στα ροοτ? αν δεν μου αρεσει μπορω να την βγαλω ευκολα? η καποια απο αυτα που θα μπουν? :confused:

 

καλημερα παιδια προσπαθησα να σβησω καποιες εφαρμογες που δεν μου χρειαζονται ωστε να μην επιβαρυνω την μπαταρια αλλα μου βγαζει error deleting files γιατι? μπας θελει να ειναι σε moderator κατασταση?(ειναι root το κινητό)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολύ κοντά. Πριν λίγες ώρες ήρθε αυτόματα σε Ινδία, Τσεχία και Ολλανδία νομίζω. Σε ΗΠΑ ήδη από χθες έρχεται η αναβάθμιση. Είναι μικρή σε μέγεθος για όσους έχουν 4.0.3 ενώ λέγεται ότι όσοι είναι σε 2.3.Χ θα πάνε απευθείας σε 4.0.4

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2 Beta-4

Βέβαια αυτό που έχω παρατηρήσει και επισημάνθηκε και στο αντίστοιχο topic του xda είναι πως όσοι έχουν πάρει την αναβάθμιση, ανεξάρτητα από χώρα, είναι όλοι με I9020 και όχι με τα I9023 πού έγινε εισαγωγή στην Ελλάδα οπότε ίσως να μην είμαστε και τόσο κοντά μιάς και προς το παρόν δεν έχει έρθει OTA σε κανένα I9023... :(

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

good news!!!

μια ίσως χαζή ερώτηση. το upgrade θα σκάσει και από 3g/gprs η θα θέλει wlan?

 

Σε ενημερωνει. Υπαρχει διαθεσιμο update, καλυτερα να συνδεθεις σε WiFi (αν δεν εισαι ηδη) και να εχεις γεματη μπαταρια. Αν μαλιστα η μπαταρια σου δεν ειναι αρκετη δεν σ αφηνει να κανεις update.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωνει. Υπαρχει διαθεσιμο update, καλυτερα να συνδεθεις σε WiFi (αν δεν εισαι ηδη) και να εχεις γεματη μπαταρια.

 

 

α ωραια. σπίτι είμαι με λαν στην δουλειά όμως με οριακο gprs και αμα έρθει ειδοποίηση για upgrade θα σκάσω μέχρι να πάω σπίτι. χαχαχα

Edited by Sentenced25

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω βαλει την 4.0.4 και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Οποτε στο skype στειλω καποιο αρχειο ή μου στελνουν καποιο λινκ ή καποιο αρχειο και πατησω να ανοιξω το λινκ/ να δεχτω το αρχειο, το skype τερματιζει (η εφαρμογη skype σταματησε να λειτουργει). Μπορει καποιος που να εκανε το update να τσεκαρει αν συμβαινει και σε αυτον, αν φταιει κατι που εχω κανει λαθος να ξαναπερασω την ρομ, αλλιως αν ειναι καποια ασυμβατοτητα του σκαιπ με την εκδοση να περιμενω καποιο update (ή στην χειροτερη να βαλω αλλη ρομ). Μην ξαναστεινω το κινητο απο την αρχη, ειναι αρκετος κοπος, το ξερετε νομιζω και μαλιστα αν ειναι και αδικος και φταει το προγραμμα ακομα χειροτερα! Να τονισω πως με την 4.0.3 δεν ειχα αυτο το θεμα. Επισης εχω κανει clear cache και date της εφαρμογης! Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε τι εφαρμογη να κατεβασω για να σβησω καποια αλλα που θελω? η το astro κανει και τετοιο?

Εγώ με το app2sd σβήνω και μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα.Μερικές ακόμα και ροοτ να είσαι δεν σβήνονται. Μερικές όμως μεταφέρονται στην κάρτα όταν είσαι ροοτ ενώ κανονικά (χωρίς ροοτ) δεν γινόταν

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ εγω κατι? εχω το nexus s με 4.0.3 ροοταρισμενο, το 9020.. εχω βαλει την cybergrmod, με kernel 3.0.22 matrix και αρκετες φορες την μερα κολλαει ασθητα και μερικες φορες κανει μονο του reboot.. επισης με τον dolphin κολλαει αρκετα.. εχω τις εφαρμογες 3g watchdog, alarm clock extreme, barcode scanner, call meter ng, dialer one, dolphin hd, es file explorer, facebook, fancy widgets, go sms pro, nova launcher(προεγκατεστημενος με την ρομ), poweramp, shazam, swype, titanium backup, viber, whatsapp, widgetsoid. αναφερω τις εφαρμογες γιατι ισως καποια απο αυτες δημιουργει το προβλημα..

 

εβαλα τον καινουργιο airkernel 3.8 http://airkernel.blogspot.com/2012/03/ics-air-kernel-v37-for-nexus-s-3g-and.html αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως εγκατεστησα απο τα αρχεια που εχει εκει καθως ειναι τρια)τα αλλα δυο τα εγκαταστω με τον ιδιο τροπο?) .. ποια η διαφορα του only voodo colours και του 65fps + blue colors? παντως βλεπω διαφορα.. το εκανα κ oc στα 1400..

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να πω ότι μόλις πήρα την 4.0.4 ΟΤΑ δεν είναι να παίζω με τον πόνο του κόσμου:(. Καλό μήνα να έχουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να πω ότι μόλις πήρα την 4.0.4 ΟΤΑ δεν είναι να παίζω με τον πόνο του κόσμου:(. Καλό μήνα να έχουμε.

 

Επειδή την ίδια στεναχώρια είχα κι εγώ και δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος οτι το update θα έρθει σε 3 ή 5 μέρες, οργανώθηκα, το έψαξα εξονυχιστικά να δω αν μπορώ να πάρω την κατασταση στα χέρια μου και τα κατάφερα!

Ακολουθεί λοιπόν "οδηγός" manual αναβάθμισης από: 4.0.3 full stock (ROM, recovery), unrooted, LOCKED bootloader σε 4.0.4 upgrade με locked bootloader, unrooted χωρίς να χαθει απολύτως τίποτα από τα δεδομένα σας - tested and working :)

 

1. Αποκτούμε root δικαιωματα στο κινητό με αυτό τον τρόπο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1479831 KAI MONO, διοτι ΔΕΝ ξεκλειδώνει ο bootloader αρα δεν γινεται wipe στην συσκευή.

2. Εγκαθιστούμε από το play store την εφαρμογή superuser για διαχείριση του root

3. Εγκαθιστούμε από το play store την εφαρμογή superSU (επίσης διαχείριση root αλλά θα μας χρειαστει παρακάτω)

4. Κατεβάζετε από το play store την γνωστή εφαρμογή ROM manager

5. Κάνουμε εγκατάσταση της τελευταιας Clockworkmod (custom recovery) η οποία θα ειναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ αφου το android την κάνει overwrite αυτόματα όταν εγκαθίσταται σε stock και οχι custom ROM (θελει μερικά εξτρα βήματα για να αντικατασταθει μόνιμα, αλλά όπως είπα στην αρχή, θέλουμε μετα την αναβάθμιση να είμαστε τελειως stock)

6. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση και πάλι μεσα απο την εφαρμογή, κάνουμε reboot into recovery (CWM)

7. Κατα τα γνωστα, εγκαθιστουμε το update, το οποιο περνάει τωρα απροβληματιστα χωρις errors, όπως έχουμε πει εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4047874#post4047874 κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4048092#post4048092

8. Απεγκαθιστούμε πλέον την ROM manager και δεν παραλειπουμε να διαγράψουμε και τον φάκελο clockworkmod από την sdcard

9. (ΑΝ ΔΕΝ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ROOT ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ) Μέσα από τις ρυθμισεις της εφαρμογής superSU, επιλέγουμε την επιλογή remove root (δεν θυμαμαι ακριβως ας με διορθώσει καποιος που θα κανει την διαδικασια, αλλά γίνεται ευκολα αντιληπτή) και αφου απαντήσουμε θετικά στο προειδοποιητικό μηνυμα, γινεται UNROOT στην συσκευη και απεγκαθιστανται αυτοματα και η superSU και η superuser!

Bam! Έχουμε λοιπον το κινητό μας 4.0.4 stock, locked, unrooted χωρις καλώδια, χρηση υπολογιστη, terminal commands και το βασικότερο, χωρις να χαθει ΤΙΠΟΤΑ από τα προσωπικά μας δεδομένα :happy:

 

*** Προφανώς δεν φέρω καμμία ευθύνη για οποιαδήποτε δυσλειτουργία στο κινητό ή τον υπολογιστή σας - χρησιμοποιήστε τον παρόντα οδηγό με σύνεση και εφόσον διαθέτετε στοιχειώδεις γνώσεις περί Android ή την όρεξη να μάθετε! ***

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακολουθεί λοιπόν "οδηγός" manual αναβάθμισης από: 4.0.3 full stock (ROM, recovery), unrooted, LOCKED bootloader σε 4.0.4 upgrade με locked bootloader, unrooted χωρίς να χαθει απολύτως τίποτα από τα δεδομένα σας - tested and working :)

 

Συνιστώ να ανεβάσεις τον οδηγό σου εδώ όπου υπάρχουν όλοι οι οδηγοί και για ότι χρειαστείς μη διστάσεις να με ενοχλήσεις.

 

Ενημέρωση: Ο οδηγός προστέθηκε. Ευχαριστούμε τον dbal για την προσφορά του.

 

Για διευκρινήσεις και ότι έχει να κάνει με τον οδηγό μπορείτε να απευθυνθείτε εκεί... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4051452

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έστω και λίγοι να βοηθηθούν να αποκτήσουν την 4.0.4 ταχύτερα και χωρίς...επιπλοκές, χαρα μου θα είναι!

Επί της ουσίας, τωρα και μετά από ενα 24ωρο δοκιμών και...googling η 4.0.4 φαίνεται να διορθώνει

1. Το πρόβλημα αποστολής MMS over 3G.

2. Το ανύπαρκτο backlight της stock recovery στα Nexus με οθόνη SLCD (όλα τα δικά μας δηλαδή)

3. Το μέτριο εως κακό rendering των ιστοσελίδων στον stock browser με τα πολλά redraws - τωρα όλα είναι όπως θα έπρεπε εξαρχής. Smooth και γρήγορα

4. Επιταχύνει γενικά όλη την λειτουργία και την συνολική αίσθηση απόδοσης του τηλεφώνου. No lags, καμμία κενή οθόνη γυρνώντας στην homescreen απότομα, πατώντας το home button, το κινητό θα αρεσει και σε χρήστη iphone :p

5. Για το θέμα της μπαταρίας, ειλικρινα δεν είχα και ποτε ιδιαίτερο προβλημα (περίπου το γνωστό 24ωρο των σύγχρονων smartphones) αλλά και πάλι είναι νωρίς να κρίνουμε...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο dbal και thanks για το feedback ;) Για να δούμε πότε θα μας έρθει ota άρχισε και σε άλλες χώρες σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι σε επιπεδο benchmarking, το Vellamo browser benchmark της Qualcomm εμφανιζεται βελτιωμενο με σκορ 880, περιπου στα ιδια επιπεδα με τον stock browser της 3.2 στο διπυρηνο Χοοm! Και το overall Antutu ξεπερασε τις 3000 μοναδες (3100) απο 2708 στην 4.0.3 αλλα περα απο τα νουμερα, πανω απο ολα μετραει η γρηγορη και βελτιωμενη συνολικη αισθηση του κινητου :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έστω και λίγοι να βοηθηθούν να αποκτήσουν την 4.0.4 ταχύτερα και χωρίς...επιπλοκές, χαρα μου θα είναι!

 

 

Μήπως γίνεται να παραθέσεις και ένα link με τα αρχέια που χρησιμοποίησες ,κυρίως την 4.0.4 για το nexus s

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...