Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με τις συνδέσεις και την επιβεβαίωσή τους, μόλις είδα

, όπου φαίνεται πως ζητάει επιβεβαίωση πριν συνδεθεί, όπως ακριβώς συμβαίνει και στο Symbian^1. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχετε προσέξει;

 

Οι προορισμοί, που κάποιους φαίνεται να σας δυσκολεύουν, μπορούν να φανούν πολύ χρήσιμοι, αρκεί να κατανοήσετε τη χρήση τους. Μπορείτε να φτιάξετε ομάδες (προορισμούς) και να οργανώσετε τα access points σας σε αυτές, δίνοντάς τους προτεραιότητες. Αν ενεργοποιήσετε και την επιβεβαίωση πριν τη σύνδεση, κάθε φορά που θα θέλει να συνδεθεί θα σας ρωτάει ποιον προορισμό προτιμάτε, και απ' αυτόν θα διαλέγει το πρώτο διαθέσιμο access point. Φροντίστε να βάλετε τα Wi-Fi πρώτα, ώστε να διαλέγει αυτά και όχι το δίκτυό σας.

 

Για παράδειγμα, μπορείτε να φτιάξετε έναν προορισμό που θα ονομάσετε «Προσωπικό», όπου θα βάλετε το Wi-Fi του σπιτιού σας και το access point του δικτύου σας, κι έναν άλλον που θα ονομάσετε «Δημόσια Wi-Fi», όπου θα βάλετε όλα τα public Wi-Fi hotspots στα οποία έχετε συνδεθεί (κάθε φορά που συνδέεστε σε οποιοδήποτε Wi-Fi hotspot, το τηλέφωνο το αποθηκεύει στους προορισμούς, και μπορείτε κατόπιν να το μεταφέρετε σε όποιο φάκελο θέλετε). Έτσι, έστω ότι είστε κάπου έξω, σε μέρος όπου υπάρχει public Wi-Fi hotspot και θέλετε να μπείτε σε κάποιο ενημερωτικό site. Στην ερώτηση που θα σας κάνει πριν συνδεθεί θα επιλέξετε τον προορισμό «Δημόσια Wi-Fi» ώστε να μην πληρώνετε. Αν όμως θέλετε να μπείτε στο e-banking σας, και δεν εμπιστεύεστε το δημόσιο Wi-Fi, μπορείτε να επιλέξετε τον προορισμό «Προσωπικό», ώστε να συνδεθεί μέσω του δικτύου σας. ;)

Τουλάχιστον έτσι λειτουργεί το Symbian^1, και απ΄ό,τι είδα στο βίντεο, δεν έχει αλλάξει στο Symbian^3.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα δυστιχώς δε δουλεύουν τα ακουστικά (τα κουμπιά βασικά) του 5800 στο Ν8 κ μάλιστα δεν ακο�γεται κ καλά ο ήχος όταν τα συνδέω με αυτό.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μέχρι που παρατήρησα ότι το βύσμα δεν κούμπωνε σωστά.

Το πίεσα παραπάνω (θέλει λίγο δύναμη) και δούλεψε!

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα! Μόλις μου τηλεφώνησαν απ το eshop και μου είπαν ότι το πολυπόθητο καταφθάνει!

.... :-) :-) :-) Εχω μια ανησυχία για το εάν είναι το της ελληνικής αντιπροσωπίας... αν κάποιος αδελφός γνωρίζει ας απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα των συνδεσεων,εγω εχω βαλει στις ρυθμισεις,

αλλαγη σε wlan--μονο γνωστα wlan

χρ.δεδ. σε εικιειο δικτυο--ερωτηση παντα

χρηση δεδομ.---ερωτηση παντα

και οταν θελω να συνδεθω μου βγαζει pop up παραθυρο που με ρωταει

συνδεση στο διαδικτυο

συνδεση αυτοματα η συνδεση αυτη τη φορα

και αναλογα επιλεγω

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα! Μόλις μου τηλεφώνησαν απ το eshop και μου είπαν ότι το πολυπόθητο καταφθάνει!

.... :-) :-) :-) Εχω μια ανησυχία για το εάν είναι το της ελληνικής αντιπροσωπίας... αν κάποιος αδελφός γνωρίζει ας απαντήσει...

 

Τα έχουμε ξαναπεί βέβαια...

1) Κοιτάζεις την ταινία ασφαλείας να γράφει NOKIA SEALED και να είναι ολόγραμμα.

(είχα πέσει παλαιότερα σε παραεισαγωγή που έγραφε nokia sealed σε λευκό ταμπελάκι :lol:)

2) Στα στοιχεία του τηλεφώνου στο κουτί γράφει GREECE (ακριβώς δεν θυμάμαι αλλά αν ψάξεις λίγο στο νήμα θα το βρεις).

 

Υπάρχει και ο έλεγχος του ΙΜΕΙ αλλά πιστεύω οτι δε χρειάζεται εφόσον υπάρχει το 1 & το 2.

Αν ένα από τα 2 δεν υπάρχει, μη ανοίξεις το κουτί και τους το πας πίσω.

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το δικο μου απο eshop. Ισα που το ανοιξα ακομα. Το κινητο ηταν σφραγισμενο (nokia sealed) και εχει product code 059F047 ιδιο δηλαδη με αυτο απο τα nokia care. Τα λεμε μετα που θα το δω καλυτερα. Για την ωρα η οθονη ειναι απιστευτη απλα.. και το εχω με τη ζελατινα ακομα φυσικα Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια για τις συνδεσεις πολυ απλα αφου βαλετε τις ρυθμισεις που θελετε ψαχνετε πρωτα για γουαι φαι συνδεεστε και μετα ανοιγετε οποια εφαρμογη θελετε..αυτο κανω εγω και δεν συνδεται ποτε με το ιντερνετ του κινητου....
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζυκο σε όσους το πήραν!

 

Μια ερώτηση, ο ήχος στην ένταση του ραδιόφωνου πως είναι;

Μετά το Ν82 όσα ΝΟΚΙΑ είχα κατά καιρούς δεν είχαν καμία σχέση όσω αναφορά την ένταση αυτού!!

 

Για πείτε μου τη γνώμη σας...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Nokia N86 είχα. Μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά...λίγο το πληκτρολόγιο θέλει εξοικείωση. Άντε να βρει το swype μπας και σωθούμε :))
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστιχώς δε δουλεύουν τα ακουστικά (τα κουμπιά βασικά) του 5800 στο Ν8 κ μάλιστα δεν ακούγεται κ καλά ο ήχος όταν τα συνδέω με αυτό.

Δουλεύει με τον αντάπτορα του 5800. Και σε μένα την πρώτη φορά που το σύνδεσα δεν λειτουργούσε τίποτα και ο ήχος ήταν πάρα πολύ χαμηλός. Όταν το ξαναδοκίμασα όμως δούλεψε κανονικά και μάλιστα με διάφορα σετ ακουστικών που έχω. Για κάνε και άλλες προσπάθειες και ίσως μια επανεκκίνηση στο Ν8.

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος στα ακουστικά είναι πεντακάθαρος και πολύ δυνατός. Και εννοείται πολύ δυνατότερος από το Ν82, το οποίο το έχω ακόμα και μπορώ να κάνω σύγκριση. Για το ηχείο ούτε λόγος. Εννοείται ότι το Ν8 έχει πιο δυνατό και πιο καθαρό ήχο, παρότι μονοφωνικός.

 

Όσο για την οθόνη, έχω ενθουσιαστεί με την ταχύτητα που γράφω με το Τ9. Ίσως κάποιες στιγμές πιάνω ταχύτητες κοντά στο σχετικά άβολο πληκτρολόγιο του Ν82. Για το qwerty ούτε λόγος, έχω πολύ δρόμο ακόμα για να πλησιάσω σε αποδεκτά επίπεδα την ευστοχία και την ταχύτητα που χρειάζεται ώστε να πω ότι είναι εύχρηστο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

H μπαταρια δινει ρεσιταλ, το εβγαλα απο το φορτιστη τριτη πρωι στις 8 και με κανα μισαωρο τη μερα τηλεφωνα καμια 100σταρια μυνηματα/μερα και 2 ωρες ακροαση μουσικης και καμια 10ρια φωτογραφιες σημερα η συσκευη ειναι με 3 γραμμες ακομα!!!

 

κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οταν πληκτρολογεις ενα νουμερο για να το παρεις τηλεφωνο το πληκτρολογιο δουλευει ΚΑΙ με Τ9 τατοχρονα και σου βγαζει και τα αντιστοιχα ονομα( πχ πατας 6932 και περα απο το νουμερα βγαζει τις επαφες που περιεχουν τα αντοιστιχα γραμματα 6(κ λ μ) 3(δ ε ζ) κοκ.) Πολυ ωραιο αυτο,που σε αλλες εταιριες που πλασαρονται σαν πληρης(βλεπε ρομποτακι) πρεπει να βαλεις εξτρα εφαρμογη για να κουτσο δουλεψει

Link to comment
Share on other sites

:happy::happy::happy::happy: Μολις μου ηρθέ.... Και μετα απο μικρο ψαχουλεμα ωραιο γρηγορο και φοβερη καμερα(με καταλληλες ρυθμισεις...)!!! Παιδες για την πρωτη φορτιση???? Το κλασσικο....???? Οση ωρα παρει να γεμισει????
Link to comment
Share on other sites

:happy::happy::happy::happy: Μολις μου ηρθέ.... Και μετα απο μικρο ψαχουλεμα ωραιο γρηγορο και φοβερη καμερα(με καταλληλες ρυθμισεις...)!!! Παιδες για την πρωτη φορτιση???? Το κλασσικο....???? Οση ωρα παρει να γεμισει????

 

Ναι, αρκεί να ξοδέψεις πρώτα όλη τη μπαταρία που έχει εργοστασιακά. Μετά κατά τα γνωστά, 3-4 κύκλους πλήρων φορτίσεων-αποφορτίσεων και είσαι οκ.
Μεγειά και σε σένα. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι έχει παρατήρηση κανεις όταν φορτίζεται το κινητό κλειστό βγάζει ένα 10% και μένει κολλημένο η μπάρες βεβαια ανεβοκατεβαίνουν αλλα αν εκείνη την ώρα το βγάλεις από τον φορτιστεί κλειστό όπως είναι και τον ξανά βάλεις ούτε ποσοστό ξανά βγάζει αλλα ούτε η μπάρες ανεβοκατεβαίνουν παρόλο που βγάζει την ένδειξη πάνω δεξιά μπάρα δεν κουνιέται?

Kαι έχω και την εντύπωση ας με διόρθωση κάποιος ενώ φορτίζει και είναι κολλημένο στα 10% η μπάρες κάποια στιγμή θα σταματήσουν και θα δείξει ότι φόρτισε θα είναι πλήρες η γραμμές αλλα το λαμπάκι δεν θα σβήσει γιατί?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι έχει παρατήρηση κανεις όταν φορτίζεται το κινητό κλειστό βγάζει ένα 10% και μένει κολλημένο η μπάρες βεβαια ανεβοκατεβαίνουν αλλα αν εκείνη την ώρα το βγάλεις από τον φορτιστεί κλειστό όπως είναι και τον ξανά βάλεις ούτε ποσοστό ξανά βγάζει αλλα ούτε η μπάρες ανεβοκατεβαίνουν παρόλο που βγάζει την ένδειξη πάνω δεξιά μπάρα δεν κουνιέται?

Kαι έχω και την εντύπωση ας με διόρθωση κάποιος ενώ φορτίζει και είναι κολλημένο στα 10% η μπάρες κάποια στιγμή θα σταματήσουν και θα δείξει ότι φόρτισε θα είναι πλήρες η γραμμές αλλα το λαμπάκι δεν θα σβήσει γιατί?

 

Ναι, το Έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό. Δεν ξέρω τι είναι. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

και ακόμα κάτι τώρα που μου φόρτισε έσβησε το λαμπάκι και η μπάρες γεμάτες αλλα όταν έβγαλα το φορτιστεί και τον ξανά έβγαλα ξανά φορτώνει πάλι πάλι η μπάρες πάνω κάτω και το λαμπάκι ανοικτό θα τρελαθώ:blink:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum. Από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις, το N8 όμως με έκανε να γίνω κι εγώ μέλος.

 

Με επικοινωνία μου μόλις τώρα με την Cosmote σχετικά με επιδοτήσεις, μου δώσανε τιμή για το Ν8 408Ε προ ΦΠΑ, δηλαδή το υπολογίζω στα 501,84Ε (και για το C7 346Ε προ ΦΠΑ, δηλαδή 425,58Ε).

 

Και μία ερώτηση γιατί δεν το κατάλαβα μετά από τόσα post, υπάρχει τρόπος να γίνει debrand από το my view στο Ν8;

 

Συνεχίστε την καλή δουλειά guys! Thanks!

Edited by Soti_
Link to comment
Share on other sites

Κάνω παράθεση το παρακάτω post ώστε να μην επαναλαμβάνομαι:

Αυτή τη στιγμή απ' όσο ξέρω κι έχω διαβάσει γενικά στα διάφορα site, τρόπος αλλαγής product code (debrand) δεν υπάρχει. Ούτε απλός ούτε περίπλοκος. Αλλαγή product code δε γίνεται προς το παρόν ούτε με NSS, ούτε με jaf, ούτε με phoenix. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να φλασαρει κάποιος το ελληνικό firmware με το phoenix για να έχει την ελληνική γλώσσα σε ένα κινητό που προορίζεται πχ για την Αγγλία ή τη Γερμανία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το δικο μου απο eshop. Ισα που το ανοιξα ακομα. Το κινητο ηταν σφραγισμενο (nokia sealed) και εχει product code 059F047 ιδιο δηλαδη με αυτο απο τα nokia care. Τα λεμε μετα που θα το δω καλυτερα. Για την ωρα η οθονη ειναι απιστευτη απλα.. και το εχω με τη ζελατινα ακομα φυσικα

 

Που ακριβώς το γράφει το product code ?

Το made in Finland που τα γράφει?

Edited by panosntok
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Platform FAQ

Product Codes

 

Στη συσκευασία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

για σας έχω μια απορία έχω ρύθμιση την φωτεινότητα μια σκάλα πριν το μέγιστο αλλα δεν βλέπω να έχει πολύ φωτεινότητα πολύ σκούρα τα βλέπω πεζή ρολο επειδή έχω αφήσει την ζελατίνα ακόμα πάνω το έχει παρατήρηση κάποιος αυτό?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν καμμια ωρα το εβαλα για την πρωτη του φορτιση. Σκεφτομαι να το αφησω καμμια 4-5 ωρες. Το προβλημα ειναι οτι απο οτι βλεπω οταν ανοιγει το φως της οθονης (οταν το αγγιζω δηλαδη) μου φαινεται εχει κολλησει η ενδειξη στο 10%..

 

Επισης πως μπορω ρε παιδια να απενεργοποιησω να κλειδωνει η οθονη? πηγα να παιξω ενα game και κλειδωσε η οθονη ενω ταυτοχρονα εσβησε και το φως. χρησιμοποιω συνεχεια το πλαινο κουμπι ξεκλειδωματος.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...