Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια το περίμενα κι εγώ το Ν8 , αλλά το δοκίμασα στο plaisio και απογοητεύτηκα!!!!!! ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ στην απόκριση αφής.....

εκτός και αν είχεπρόβλημα η συγκεκριμένη συσκευή.

Τί εχετε να πείτε επ αυτού????

Πλάκα κάνεις προφανώς. Τι σου φάνηκε αργό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια το περίμενα κι εγώ το Ν8 , αλλά το δοκίμασα στο plaisio και απογοητεύτηκα!!!!!! ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ στην απόκριση αφής.....

εκτός και αν είχεπρόβλημα η συγκεκριμένη συσκευή.

Τί εχετε να πείτε επ αυτού;

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δούλεψα σήμερα σε πλαίσιο Ν8 και Ν900 και μου φάνηκαν πάρα πολύ αργά. Παρόλο που τα δείγματα είναι άδεια ενώ τα δικά μου γεμάτα με εφαρμογές και widgets, ήταν απογοητευτικά αργά (ειδικά στο Ν900 δεν υπάκουγε καθόλου η οθόνη του). Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το Ν8 μου είναι ταχύτατο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα. Δεν ξέρω τι @#$@# έχουν κάνει στις συγκεκριμένες συσκευές και σέρνονται...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα και γω απο κωτσοβολο συγγρου, ειχαν μεινει 2-3 τελευταια κομματια.

χτες πλαισιο ολα ηταν κλεισμενα δε το βρηκα πουθενα!

 

Ειμαι εντυπωσιασμενος! Το πρωτο κινητο μου που ειναι πραγματικα smartphone!

Aτελειωτο ρυθμισμα επιλογες και δυνατοτητες!

 

Αν ειχε και μεγαλυτερη οθονη θα ηταν υπερσουπερ!

 

Αποριες:

 

1. Πως ανοιγω το GPS στο αυτοκινητο?

2. Πως γινεται να κανω sync τις επαφες απο τη sim με οvi.com και να κανω edit της επαφες της sim online? Εγω απετυχα παντως να δω τις επαφες της sim online.

3. Πως γινεται να εχω ενημερωση για το ποιο δικτυο wifi ειναι διαθεσιμο καθε φορα και να μπαινει αυτοματα στο οικιακο δικτυο καθε φορα?

4. Πως απενεργοποιοω το 3G?

5. Aπo που να παρω επειγοντως προστατευτικη θηκη?

 

 

Αυτα για την ωρα, δεν σκεφτομαι αλλες αποριες, αν μου ερθει κατι θα αναφερω.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα και γω απο κωτσοβολο συγγρου, ειχαν μεινει 2-3 τελευταια κομματια.

χτες πλαισιο ολα ηταν κλεισμενα δε το βρηκα πουθενα!

 

Ειμαι εντυπωσιασμενος! Το πρωτο κινητο μου που ειναι πραγματικα smartphone!

Aτελειωτο ρυθμισμα επιλογες και δυνατοτητες!

 

Αν ειχε και μεγαλυτερη οθονη θα ηταν υπερσουπερ!

 

Αποριες:

 

1. Πως ανοιγω το GPS στο αυτοκινητο?

2. Πως γινεται να κανω sync τις επαφες απο τη sim με οvi.com και να κανω edit της επαφες της sim online? Εγω απετυχα παντως να δω τις επαφες της sim online.

3. Πως γινεται να εχω ενημερωση για το ποιο δικτυο wifi ειναι διαθεσιμο καθε φορα και να μπαινει αυτοματα στο οικιακο δικτυο καθε φορα?

4. Πως απενεργοποιοω το 3G?

5. Aπo που να παρω επειγοντως προστατευτικη θηκη?

 

 

Αυτα για την ωρα, δεν σκεφτομαι αλλες αποριες, αν μου ερθει κατι θα αναφερω.

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Καλορίζικο. :)

 

1) Αν κατάλαβα καλά, θες να λειτουργήσεις το GPS. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις την εφαρμογή "Χάρτες" και να περιμένεις να βρει δορυφόρους.

2) Θα πρέπει πρώτα να αντιγράψεις τις επαφές της SIM στον κατάλογο επαφών του τηλεφώνου. Πήγαινε: Επαφές->Επιλογές->Αριθμοί SIM->Αντιγραφή όλων στο τηλέφωνο. Μετά θα τις δει και το OVI Suite και το Nokia Suite.

4) Ρυθμίσεις->Συνδεσιμότητα->Δίκτυο->Λειτουργία δικτύου->GSM

5) Δες αυτή: http://www.nokia.gr/products/accessories/all-accessories/carrying-and-styling/silicone-covers/nokia-silicone-cover-cc-1005-for-nokia-n8

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δούλεψα σήμερα σε πλαίσιο Ν8 και Ν900 και μου φάνηκαν πάρα πολύ αργά. Παρόλο που τα δείγματα είναι άδεια ενώ τα δικά μου γεμάτα με εφαρμογές και widgets, ήταν απογοητευτικά αργά (ειδικά στο Ν900 δεν υπάκουγε καθόλου η οθόνη του). Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το Ν8 μου είναι ταχύτατο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα. Δεν ξέρω τι @#$@# έχουν κάνει στις συγκεκριμένες συσκευές και σέρνονται...

Μήπως φταίει ότι στις συσκευές επίδειξης τρέχουν συνήθως μερικές δεκάδες εφαρμογές στο background, αφού κανένας δεν κάνει τον κόπο να κλείσει ό,τι ανοίγει (και αυτό συνέβαινε και στην επίδειξη στο Πλαίσιο, όπου τα παιδιά είχαν προφανώς άγνοια);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα και το γύρισα πίσω. Αντιμετώπιζα το εξής: Με ασχολία ιντερνετ, ραδιόφωνο, λίγο κάμερα,ovi store κλπ για 3-4 ώρες, η μπαταρία κρατούσε μία μέρα (όλο το βράδυ στη φόρτιση, χρήση όπως είπα παραπάνω από το πρωί, και το βράδυ της ίδιας μέρας τελείωνε η μπαταρία).

 

Αυτο φυσιολογικά δεν θα ήταν πρόβλημα αν μιλούσαμε για άλλη συσκευή, αλλά αν διαβάσεις στο thread Nokia N8 Prerelease, τα παιδιά εδώ μέσα κάνανε διαγωνισμό ποιανού κρατάει πιο πολλές μέρες η μπαταρία με φουλ σκίσιμο! Τα αυτιά μου είχαν ακούσει και 2 και 3 μέρες με ολοήμερη ασχολία τη στιγμή που το δικό μου πέθαινε αυθημερόν.

 

Αν αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο λοιπόν, ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, γρήγορα πίσω με DOA 7 ημερών.

Στο αντικαταστησανε ?

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

.

 

Ένα που θέλω να δω σύντομα είναι η δυνατότητα να αλλάζουμε γλώσσα στο πληκτρολόγιο με ένα πάτημα. Πολύ έξυπνο θα ήταν στις ρυθμίσεις να ορίσουμε κύρια και δευτερεύουσα γλώσσα που θέλουμε και με ένα πλήκτρο να κάνουμε εναλλαγή μεταξύ αυτών των δύο. Ο μέχρι σήμερα τρόπος είναι απίστευτα κουραστικός.

 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Θα ήταν μεγάλη αναβάθμιση στη χρηστικότητα. Αλλά τόσα χρόνια η Nokia δεν το έχει αλλάξει. Δεν πιστεύω και τώρα ότι θα αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να ελεγξω αν πραγματι δεν υπαρχει καμμια ενημερωση software γιατι δε μου βρισκει τπτ εμενα. Αλλαξε σε σας καποια εκδοση πατωντας το *#0000# ? Βασικα ψαχνει ποση ωρα και μετα λεει δε μπορει να βρει μαλλον δε μπορει να συνδεθει για καποιο λογο

 

οταν το πηρα και το πατησα ειχε βρει. Μετα για καποιο λογο (μη ρωτατε γιατι) το εκανα flash με Phoenix κατεβαζοντας με το navifirm το firmware για το ελληνικο Product code που εχω. Απο τοτε δε βρισκει κανενα software update και ψαχνει ποση ωρα..

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμμια καλη συχνοτητα για τον fm transmitter? στο υπογειο που δεν πιανουν καλα οι σταθμοι παιζει τελεια μολισ βγω στο δρομο με τρωνε τα παρασιτα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ότι στις συσκευές επίδειξης τρέχουν συνήθως μερικές δεκάδες εφαρμογές στο background, αφού κανένας δεν κάνει τον κόπο να κλείσει ό,τι ανοίγει (και αυτό συνέβαινε και στην επίδειξη στο Πλαίσιο, όπου τα παιδιά είχαν προφανώς άγνοια);

 

Μπα. Συγκεκριμένα στο Ν8 που χειρίστηκα είχε 6 ανοιχτές εφαρμογές, τις έκλεισα όλες αλλά το κινητό δεν είχε καμία σχέση στην ταχύτητα και στην απόκριση με το δικό μου (το οποίο είναι φορτωμένο). Αυτό που λέω είναι ότι πολλές φορές τα δείγματα στα μαγαζιά δίνουν λάθος εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο αντικαταστησανε ?

 

To έχω στείλει πίσω και αναμένω. Ήθελαν να το πάνε για service αλλά τσακώθηκα και τους είπα δεν έχει βλάβη, είναι ελλατωματικό. Τελικά μετά από πολλά τηλέφωνα μου είπαν να το στείλω πίσω με δικαιολογία "Επιστροφή λόγω DOA". Τώρα περιμένω...

 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Θα ήταν μεγάλη αναβάθμιση στη χρηστικότητα. Αλλά τόσα χρόνια η Nokia δεν το έχει αλλάξει. Δεν πιστεύω και τώρα ότι θα αλλάξει τίποτα.

 

Η δευτερεύουσα γλώσσα είναι υπαρκτό feature και το συναντάμε μεταξύ άλλων στο πολύ ώριμο Ε52. Ας βομβαρδίσουμε με feedback τη ΝΟΚΙΑ μπας και το βάλει και στο Ν8

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βάλεις εικόνα άλμπουμ, ούτε να επεξεργαστείς τις ετικέτες των τραγουδιών αλλά ούτε και να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του ισοσταθμιστή. Πολλές ελλείψεις αλλά η χρηστικότητα είναι απίστευτη. Είναι από τα μενού που είναι πολύ μπροστά σε σχέση με το υπόλοιπο interface της εφαρμογής.

 

Συγνώμη ρε παιδιά.Για να καταλάβω.Τί εννοείς δεν μπορείς να αλλάξεις τις ετικέτες των κομματιών;Δεν μπορείς να το μετονομάσεις μέσα στην εφαρμογή μουσική;Έχει να κάνει με αυτό που έιχαμε στο Symbian 5th edition που πατούσες επιλογές στο κομμάτι έπειτα στοιχεία τραγουδιού και μετά άλλαζες π.χ το όνομα του και το αποθήκευες;Όπως επίσης να αλλάξεις και το equilizer;Αυτα δεν είναι εφικτά στο Ν8;

 

Οχι, το έχουμε πει πως όλες αυτές οι επιλογές δεν είναι εφικτές πλέον.

 

Αυτό τώρα ρε παιδιά δεν το καταλαβαίνω.Εκεί που υποτίθεται ότι πηγαίνει το λογισμικό 3 βήματα μπροστά,ξαφνικά κάνει και ένα πίσω.Πιστεύετε ότι δεν θα μπορούσαν να αφήσουν αυτές τις επιλογές κανονικά να υπάρχουν και στο Ν8;Υπάρχει τόσο σοβαρός λόγος που το απορίψανε αυτό;

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες ερωτηση για μπαταρια! Εχθες το βραδυ εγινε η 1η φορτιση και σημερα(δεδομενου του οτι το βραδυ δεν το χρησιμοποιησα) σημερα μου εχει 50 τις εκατο μπαταρια...και δεν το εκαψα κιολας...λιγο ιντερνετ...τι μπορει να παιζει;;;

 

 

 

Ενημέρωση από την ομάδα διαχείρισης:

Απαγορεύεται η γραφή τύπου "sms":!:

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες ερωτηση γ μπαταρια! Εχθες το βραδυ εγινε η 1η φορτιση κ σημερα(δεδομενου του οτι το βραδυ δν το χρεισημοποιησα) σημερα μου εχει 50 τις εκατο μπαταρια...κ δεν το εκαψα κιολας...λιγο ιντερνετ...τι μπορει να παιζει;;;

 

λογικα κατι δεν παει καλα. για ξαναβαλτο. εκτος αν ειναι χαλασμενη η ενδειξη. γενικα μαλλον υπαρχει καποιο bug με την ενδειξη της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Κανε 4-5 κύκλους φόρτισης και μετά βγαλε συμπέρασμα για την μπαταρία. Όσο περνάνε οι μέρες θα βελτιώνεται η αυτονομία του. Επίσης άσε το να κλείνει από μπαταρία τις πρώτες 2-3 φορές. Εγώ αυτό έκανα και εχω πλέον υπερβολικά καλή αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Κανε 4-5 κύκλους φόρτισης και μετά βγαλε συμπέρασμα για την μπαταρία. Όσο περνάνε οι μέρες θα βελτιώνεται η αυτονομία του. Επίσης άσε το να κλείνει από μπαταρία τις πρώτες 2-3 φορές. Εγώ αυτό έκανα και εχω πλέον υπερβολικά καλή αυτονομία.

 

Μετά που θα ακολουθήσεις τις παραπάνω συμβουλές, αν συνεχίζει να σου κρατάει λίγο η μπαταρία (μία μέρα με κανονική και λίγο παραπάνω χρήση) στείλε μου pm (παθών)

Link to comment
Share on other sites

εχθες αφου μου ειχε κανει μεσα σε 3 ωρες πανω απο 20 επανεκινισεις (ισως κ 30 )καποια στιγμη εσβησε,ηταν περιπου 10 το βραδυ,κατα τις 12 εκανα μια προσπαθεια να το ανοιξω κ ανοιξε ,υστερα ανοιξα σχεδον τα παντα να τρεχουν κ το αφησα ολο το βραδυ για να δω τι θα κανει ,ξυπνησα κατα τις 10 κ δουλευε χωρισ να εχει κανει καμια επανεκινιση ολο τα βραδυ κ μεχρι τωρα ειναι ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

παιδες θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.... Αλλα το 30 % που εχει φθασει ηδη δεν μου πολυ αρεσει... Γιατι μερικες δημοσιευσεις για τρομερη αυτονομια απο το πρωτο φορτισμα...θα δουμε...

 

 

 

:!:Ενημέρωση από την ομάδα διαχείρισης:

Απαγορεύεται η γραφή τύπου "sms":!:

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

παιδες θ ακολουθησω τις συμβουλες σας.... Αλλα τ 30 % που εχει φθασει ηδη δεν μου πολυ αρεσει... Γιατι μερικες δημοσιευσεις γι τρομερη αυτονομια απο το πρωτο φορτισμα...θα δουμε...

 

Εσυ οταν το πηρες το αφησες να αδειασει την πρωτη φορα και μετα να κανεις τους 4-5 πληρεις κυκλους φορτισης-αποφορτισης?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδες θ ακολουθησω τις συμβουλες σας.... Αλλα τ 30 % που εχει φθασει ηδη δεν μου πολυ αρεσει... Γιατι μερικες δημοσιευσεις γι τρομερη αυτονομια απο το πρωτο φορτισμα...θα δουμε...

 

Το 30% από που το καταλαβαίνεις? Έχεις βάλει κάποια εφαρμογή? Σε παλαιότερα μηνύματα αναφέρθηκε ότι δεν είναι και τόσο αξιόπιστες.

Δες και αν σου τρέχει καμιά εφαρμογή ή έχεις ανοιχτό wf, mail, δίκτυο 3g ... κάνε και μια επανεκκίνηση.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

εχθες αφου μου ειχε κανει μεσα σε 3 ωρες πανω απο 20 επανεκινισεις (ισως κ 30 )καποια στιγμη εσβησε,ηταν περιπου 10 το βραδυ,κατα τις 12 εκανα μια προσπαθεια να το ανοιξω κ ανοιξε ,υστερα ανοιξα σχεδον τα παντα να τρεχουν κ το αφησα ολο το βραδυ για να δω τι θα κανει ,ξυπνησα κατα τις 10 κ δουλευε χωρισ να εχει κανει καμια επανεκινιση ολο τα βραδυ κ μεχρι τωρα ειναι ολα καλα

Εγώ θα 'λεγα παρόλα αυτά να πας και να τους πεις για τις επανεκκινήσεις. Είναι άσχημο σημάδι, και μπορεί να σου το παρουσιάσει και αργότερα, όταν δεν θα δικαιούσαι πλέον αντικατάστασης και να μπλέξεις με τα service (15 μέρες χωρίς κινητό τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εκανε το πρωτο κολλημα μετα απο μια βδομαδα την ωρα που εγραφα ενα μυνημα και κατα την εναλαγη απο αλφαριθμιτικο πληκτρολογιο σε landscape. Δεν αντιδρουσε ουτε η οθονη ουτε το πληκτρο για το μενου και ευτυχως πατωντας το power button η συσκευη εκλεισε και μπορεσα να την επαναφερω
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...