Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

 

γνωριζει κανεις αν η wind το φερνει απο Ελλαδα ή ειναι παραεισαγωγη?!

Εχουμε μια εταιρικη επιδοτηση ;) :)

Καννονικα ελληνικοτατο ειναι απο wind,εγω το πηρα την περασμενη παρασκευη και επειδη ηταν νωριτερα απο οτι ειχε ανακοινωθει ειχα ενα φοβο. Τελικα ομως ηταν καρα ελληνικο με product code 059F047

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιχάλη καλημέρα και καλό μήνα! Μεγειά και σε σένα. Οι θήκες σιλικόνης που παραθέτεις είναι όντως πολύ καλές. Έχω πάρει ήδη την μαύρη για το δικό μου. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία μπήκα στη σελίδα στο φορουμ της νόκια και είδα να παραπονιούντε πολλοί ότι τους "πεθανε" το Ν8 .

Πολύς κόσμος όμως! Τι γίνεται ξέρει κανείς; Είμουνα έτοιμος να το αγοράσω και τώρα το σκέφτομαι... :confused:

 

"Έσβησε και δεν ξαναάναψε" λένε οι περισσότεροι! Ελπίζω να είναι software πρόβλημα και όχι hardware...

Edited by Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για hardware πρόβλημα το οποίο παρουσιάστηκε στις πρώτες παρτίδες.

Ανακοινώθηκε πως πλέον έχει λυθεί με αλλαγή στη γραμμή παραγωγής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία μπήκα στη σελίδα στο φορουμ της νόκια και είδα να παραπονιούντε πολλοί ότι τους "πεθανε" το Ν8 .

Πολύς κόσμος όμως! Τι γίνεται ξέρει κανείς; Είμουνα έτοιμος να το αγοράσω και τώρα το σκέφτομαι... :confused:

Ναι, κάποια πεθαίνουν ξαφνικά, αλλά αυτό συμβαίνει και... με τα μωρά. Δεν θα κάνεις παιδί γιατί υπάρχει μια πιθανότητα να σου πεθάνει; :p

Σοβαρά τώρα, υπάρχει ένα μικρό ποσοστό αστοχίας στις πρώτες παρτίδες (και αν δεις τα παράπονα στο forum, η πλειοψηφία των ελαττωματικών εντοπίζεται στη Μαλαισία - κάποιοι βέβαια λένε ότι το πρόβλημα υπάρχει κι αλλού, αλλά βγήκε εκεί λόγω ζεστού καιρού). Η Nokia το έχει παραδεχθεί, έχει βγάλει επίσημη ανακοίνωση και δήλωσε ότι το διόρθωσε (ήταν λάθος στη γραμμή παραγωγής). Η ανακοίνωση βγήκε στις 18/11. Δεν ξέρουμε πότε ακριβώς διορθώθηκε και πόσο χρόνο κάνουν οι συσκευές να φτάσουν από το εργοστάσιο στην αγορά, όμως ακούγεται ότι στην Ελλάδα έρχονται οι διορθωμένες παρτίδες (να και ένα καλό της καθυστέρησης). Σε κάθε περίπτωση, αν σου εμφανίσει το πρόβλημα μέσα σε 7 μέρες, μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση, διαφορετικά επισκευή μέσα στην εγγύηση.

 

Αν πάντως παρατηρήσεις το forum της Nokia, θα δεις ότι οι αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα ήταν πολύ πιο συχνές στις αρχές Νοεμβρίου απ' ότι τώρα.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάποια πεθαίνουν ξαφνικά, αλλά αυτό συμβαίνει και... με τα μωρά. Δεν θα κάνεις παιδί γιατί υπάρχει μια πιθανότητα να σου πεθάνει; :p

Σοβαρά τώρα, υπάρχει ένα μικρό ποσοστό αστοχίας στις πρώτες παρτίδες (και αν δεις τα παράπονα στο forum, η πλειοψηφία των ελαττωματικών εντοπίζεται στη Μαλαισία - κάποιοι βέβαια λένε ότι το πρόβλημα υπάρχει κι αλλού, αλλά βγήκε εκεί λόγω ζεστού καιρού). Η Nokia το έχει παραδεχθεί, έχει βγάλει επίσημη ανακοίνωση και δήλωσε ότι το διόρθωσε (ήταν λάθος στη γραμμή παραγωγής). Η ανακοίνωση βγήκε στις 18/11. Δεν ξέρουμε πότε ακριβώς διορθώθηκε και πόσο χρόνο κάνουν οι συσκευές να φτάσουν από το εργοστάσιο στην αγορά, όμως ακούγεται ότι στην Ελλάδα έρχονται οι διορθωμένες παρτίδες (να και ένα καλό της καθυστέρησης). Σε κάθε περίπτωση, αν σου εμφανίσει το πρόβλημα μέσα σε 7 μέρες, μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση, διαφορετικά επισκευή μέσα στην εγγύηση.

 

Αν πάντως παρατηρήσεις το forum της Nokia, θα δεις ότι οι αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα ήταν πολύ πιο συχνές στις αρχές Νοεμβρίου απ' ότι τώρα.

 

Φιλε μου terrestial μακαρι να εχεις δικιο γιατι δεν θελω να μεινω χωρις τηλεφωνο. Ειδικα αν αποφασισει να χαλασει αφου εχει ληξει το DOA. :(

ΤΟ μονο που με κραταει πισω απο την αγορα ειναι τα χρηματα ( επιλυσημο ) και το ανχος μηπως μου τυχει προβληματικη συσκευη.:(:(

Edited by impreza_sti
Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

Ναι διάολε αυτό ήταν! Να 'σαι καλά ρε Γιώργο. :D

Απλά θέλει να πας σε κάθε e-mail account και να ρυθμίσεις ξεχωριστά τη συχνότητα συγχρονισμού μηνυμάτων.

Είδες πόσο απλή ήταν η λύση;

Έχετε προσέξει τι γίνεται αν ακούς μουσική και συνδέσεις ή αποσυνδέσεις ακουστικά; Κάνει PAUSE! Ακόμα μία λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά. Φαντάσου να ακούς μεταλιές στο χίλια και να σου βγουν τα ακουστικά σε χώρο που δεν πρέπει. Η συσκευή κάνει pause, ώστε να μην έρθεις σε ...δύσκολη θέση!

Πολύ καλή προσθήκη και καλή ανακάλυψη, Πάνο. Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ.

Άρα αν το βάλω να συγχρονίζει κάθε 4 ώρες π.χ. Και με τις σωστές ρυθμίσεις δε θά'χω πρόβλημα λογικά. Τώρα κάτι άλλο.Όλοι όσοι το χρησιμοποιείται και αναφέρεστε στην καλή διάρκεια μπαταρίας το έχετε μόνιμα σε gsm δηκτιο; εγώ που χρησιμοποιώ συχνά πακέτο δεδομένων μάλλον θα το εχω στη διπλή λειτουργία. Λέτε να είναι τόσο μεγαλη η διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας;Αν είναι να βολεύτω με ταχύτεσ EDGE. Κάποιος που να το έχει σε διπλή λειτουργία εδώ;

Εγώ το έχω βάλει στις 12 ώρες και οποιαδήποτε στιγμή, αν θέλω να τσεκάρω τα e-mail μου, είναι απλά ένα κλικ μακριά με το αντίστοιχο widget.

 

Το έχω μόνιμα σε gsm δίκτυο αλλά το έβαλα τις τελευταίες 5 μέρες. Πριν το είχα στην διπλή λειτουργία και πάλι η αυτονομία ήταν καλή. Απλά τώρα έχει αυξηθεί και άλλο.

Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις στο Ν8 όπως στο iphone, τον όγκο αποστολής και λήψης δεδομένων δικτύου; Δηλαδή πόσα ΚΒ ή ΜΒ πήρες και πόσα έστειλες;

Από το μητρώο υπάρχει η κατηγορία μετρητής δεδομένων όπου αναφέρονται το σύνολο των upload και download ενώ μπορείς να τσεκάρεις ακριβώς πόσα δεδομένα κατέβασες σε κάθε σύνδεση από το αναλυτικό μητρώο (δεξιά καρτέλα).

Καλημέρα & Καλό μήνα !

Είδα και το πορτοκαλί Ν8 από κοντά ,δεν είναι καθόλου άσχημο τελικά .

Καλό μήνα Μιχάλη. :)

 

Θα το πάρεις ή το σκέφτεσαι ακόμα;

Μιχάλη καλημέρα και καλό μήνα! Μεγειά και σε σένα. Οι θήκες σιλικόνης που παραθέτεις είναι όντως πολύ καλές. Έχω πάρει ήδη την μαύρη για το δικό μου. :)

Δε νομίζω να το πήρε. Θα το μάθαινα. :p

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή σε όσους ανησυχούν ότι μπορεί και η δική τους συσκευή να εμφανίσει το πρόβλημα του «ξαφνικού θανάτου» που αναφέρεται από κάποιους χρήστες. Επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται μετά από έντονη χρήση (παρατεταμένη χρήση του Wi-Fi, χρήση του GPS, προβολή ταινίας μέσω HDMI, κλπ), και γενικά σε καταστάσεις όπου το κινητό υπερθερμαίνεται (αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που εμφανίζεται με μεγαλύτερη συχνότητα σε χώρες όπως η Μαλαισία), και επειδή η αντικατάσταση ισχύει μόνο στις πρώτες 7 μέρες, καλό είναι να το σκίσετε όσο περισσότερο μπορείτε στην αρχή, ώστε αν είναι να σας βγάλει πρόβλημα να σας το βγάλει πριν περάσουν οι 7 μέρες, και να μην μπλέξετε με το service (που θα σας κρατήσει τη συσκευή για 15 μέρες τουλάχιστον). Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο εμενα,επεσε στα χερια μου ενα νοκια ν8,το παραξενο ειναι οτι δεν αναγνωριζεται απο το νοκια pc suite.να σημειωσω οτι δεν ειναι ελληνικο και στο site της νοκια για το pc suite δεν εχει το ν8 σαν υποστηριζομενο μοντελο!τι κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

H απάντηση είναι εδώ:

Παιδια το πηρα και εγω, απο το Mediamarkt Θεσ.νικης, (υπαρχουνε ακομα 4 τεμ.).

Γι αυτους που θελουνε να το συγχρονισουν με PC Suite απλα κατεβαστε την Nokia PC Suite 7.1.40.6, με αυτην δουλευει,μολις τωρα το δοκιμασα.

 

Επίσημα το Ν8 είναι συμβατό μόνο με το Ovi Suite.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω σκοπο να χρησημοποιησω ποτε το gps, πολυ λιγο μονο και σπανια το wi-fi, τι να κανω? Να βρω αλλους τροπους να τι σκισω η να μην κανω τπτ εφοσον δεν εχω σκοπο να του κανω βαρια χρηση ? Δηλαδη μονο μουσικη, καμια φοτο και video να βγαλω και πολλα sms εχω σκοπο να στειλω. Λετε να κινδυνευω?
Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο εμενα,επεσε στα χερια μου ενα νοκια ν8,το παραξενο ειναι οτι δεν αναγνωριζεται απο το νοκια pc suite.να σημειωσω οτι δεν ειναι ελληνικο και στο site της νοκια για το pc suite δεν εχει το ν8 σαν υποστηριζομενο μοντελο!τι κανουμε?

Το πρόβλημα είναι συνήθως του Ovi Suite, και δημιουργείται όταν έχεις ταυτόχρονα και το PC Suite ή κάποιο από τα συνοδευτικά του. Απεγκατέστησε το Ovi Suite, το PC Suite (χρησιμοποιώντας το PC Suite Cleaner) και οποιοδήποτε άλλο application της Nokia (Software Updater, Map Loader, Connectivity Protocol κλπ). Αφού απεγκαταστήσεις τα πάντα, σβήσε και τους ανάλογους φακέλους από το Program Files και Program Files (x86).

Κατόπιν κάνε ένα restart, και ξαναβάλε την τελευταία έκδοση του Ovi Suite και μόνον αυτή. Κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψει. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, με το N97 και το N95.

Link to comment
Share on other sites

να συγχρονισω τις επαφες μου και το ημερολογιο με ενδιαφερει κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα.αν υπαρχει αλλος τροπος πειτε μου.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω σκοπο να χρησημοποιησω ποτε το gps, πολυ λιγο μονο και σπανια το wi-fi, τι να κανω? Να βρω αλλους τροπους να τι σκισω η να μην κανω τπτ εφοσον δεν εχω σκοπο να του κανω βαρια χρηση ? Δηλαδη μονο μουσικη, καμια φοτο και video να βγαλω και πολλα sms εχω σκοπο να στειλω. Λετε να κινδυνευω?

Δες καμιά ταινία μέσω του HDMI, εγκατέστησε εφαρμογές κλπ, γενικά προσπάθησε να το κάνεις να ζεσταθεί. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να εντοπίσεις ένα ελαττωματικό μοντέλο τώρα, και σου το αντικαταστήσουν άμεσα, παρά μετά από καιρό, ή ακόμη χειρότερα το καλοκαίρι που θα ανέβει η θερμοκρασία και ενδέχεται να σου πεθάνει και χωρίς σκίσιμο (όπως συμβαίνει τώρα στη Μαλαισία). Γενικά, αν η συσκευή σου δεν έχει πρόβλημα, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα με την έντονη χρήση. Αν όμως έχει, θα σε σώσει από μελλοντικά τρεχάματα. ;)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο εμενα,επεσε στα χερια μου ενα νοκια ν8,το παραξενο ειναι οτι δεν αναγνωριζεται απο το νοκια pc suite.να σημειωσω οτι δεν ειναι ελληνικο και στο site της νοκια για το pc suite δεν εχει το ν8 σαν υποστηριζομενο μοντελο!τι κανουμε?

Η έκδοση 7.1.40.6 του PC Suite σύμφωνα με αυτό το μήνυμα αναγνωρίζει το N8.

 

Περισσότερα στο αντίστοιχο θέμα!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις θέλουμε τις θήκες, τι έχουμε, iPhone4, να χρειάζεται bumper; :lol:

Πες μου ότι το πορτοκαλί το είδες στην Ελλάδα!

 

Κάποια προστασία ,την χρειάζεται πάντως :p

Ναι,στην Ελλάδα το είδα ,όχι προς πώληση ακόμα όμως.

Ωραίο χρωματάκι από κοντά είναι, διαφέρει σίγουρα.

 

Μιχάλη καλημέρα και καλό μήνα! Μεγειά και σε σένα. Οι θήκες σιλικόνης που παραθέτεις είναι όντως πολύ καλές. Έχω πάρει ήδη την μαύρη για το δικό μου. :)

Thank you Πάνο ,επίσης . ;)

Μάλλον θα την χτυπήσω και εγώ κάποια στιγμή.

 

 

Καλό μήνα Μιχάλη. :)

 

Θα το πάρεις ή το σκέφτεσαι ακόμα;

 

Δε νομίζω να το πήρε. Θα το μάθαινα. :p

 

Μόλις το έμαθες :p (χτες στην 19:00)

να συγχρονισω τις επαφες μου και το ημερολογιο με ενδιαφερει κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα.αν υπαρχει αλλος τροπος πειτε μου.

 

Εάν έχεις τις επαφές σου και το ημερολόγιο στο google , δοκίμασε τον παρακάτω

τρόπο:

http://techblog.gr/mobile/nokia-n8-symbian-synchronise-google-contacts-3995/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή σε όσους ανησυχούν ότι μπορεί και η δική τους συσκευή να εμφανίσει το πρόβλημα του «ξαφνικού θανάτου» που αναφέρεται από κάποιους χρήστες. Επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται μετά από έντονη χρήση (παρατεταμένη χρήση του Wi-Fi, χρήση του GPS, προβολή ταινίας μέσω HDMI, κλπ), και γενικά σε καταστάσεις όπου το κινητό υπερθερμαίνεται (αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που εμφανίζεται με μεγαλύτερη συχνότητα σε χώρες όπως η Μαλαισία), και επειδή η αντικατάσταση ισχύει μόνο στις πρώτες 7 μέρες, καλό είναι να το σκίσετε όσο περισσότερο μπορείτε στην αρχή, ώστε αν είναι να σας βγάλει πρόβλημα να σας το βγάλει πριν περάσουν οι 7 μέρες, και να μην μπλέξετε με το service (που θα σας κρατήσει τη συσκευή για 15 μέρες τουλάχιστον).

 

Παιδιά καλό μήνα καί καλό απόγευμα σε όλους,επίσης καλορίζικο το Ν8 για τούς νέους ιδιοκτήτες του!Έχω το κινητόπουλο από τις 6-11ου(Γερμανικό,ασημένιο με φλασαρισμένα τα Ελληνικά....μάλιστα δίς γιατί την πρώτη μέρα έκανα μαγκιές με το nokia software updater νομίζοντας ότι με το φλασάρισμα είχε πάρει και το Ελληνικό product code καί κατάφερα καί τα έβγαλα σαν ζώον!-άσχετο)Διαβάζοντας την παραπάνω δημοσίευση και επειδή τρέμω και εγώ με όλα αυτά που ακούω για ξαφνικούς θανάτους θέλω να ρωτήσω αν ύστερα από 24 περίπου ημέρες που το έχω στην κατοχή μου και το γεγονός ότι το έχω λιώσει με απεριόριστη χρήση wi fi,gps,πομπού(ώρες ατελείωτου παιξίματος μουσικής),κάμερας καί ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί παραμένω στην ομάδα υψηλού κινδύνου ή όχι.Μια επανεκκίνηση μου έκανε προχθές όταν πήγα να καλέσω μια 'ταχεία'κλήση από το πληκτρολόγειο(αφού κοκκάλωσε για λίγα δευτερόλεπτα)αλλά εκείνη την στιγμή δεν εκτελούσα κάποια βαριά εργασία,μάλιστα ήταν αφημένο στο τραπέζι για αρκετή ώρα και-συνεπώς-υποθέτω 'κρύο'.Επίσης μου κοκκάλωσε κάποιες φορές κυρίως πάνω στην αλλαγή θέματος και χρειάστηκε να το σβήσω με παρατεταμμένο πάτημα του power off αλλά αυτό το θεωρώ ώς bug του λειτουργικού(τί να πεί και αυτό το έρμο που του έχω φυτέψει...250 θέματα στην κάρτα μνήμης μια και έξω μέσω τών private,δεν έχω και εγώ τον Θεό μου!!!!).Εσείς τί πιστεύετε παιδιά,είναι όλα τα παραπάνω απλές παιδικές αρρώστιες του λογισμικού ή προεόρτια αποδημίας είς...τόπον χλοερόν;Ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά για την συνδρομή σας με τίς διαφωτιστικότατες δημοσιεύσεις στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι τίποτα Χρήστο. :)

 

Προχθές μου κόλλησε και εμένα για πρώτη φορά και μάλιστα σε σημείο που δεν το πίεσα καθόλου. Πάτησα κλήση και έκανα αναζήτηση για ένα όνομα. Μόλις πληκτρολόγησα τα ψηφία κόλλησε και με το power του έκανα επανεκκίνηση. Στις 3 βδομάδες που το έχω είναι η μοναδική περίπτωση που έχει κάνει το παραμικρό. Κατά τ'άλλα, είναι η πιο απροβλημάτιστη συσκευή που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό μήνα καί καλό απόγευμα σε όλους,επίσης καλορίζικο το Ν8 για τούς νέους ιδιοκτήτες του!Έχω το κινητόπουλο από τις 6-11ου(Γερμανικό,ασημένιο με φλασαρισμένα τα Ελληνικά....μάλιστα δίς γιατί την πρώτη μέρα έκανα μαγκιές με το nokia software updater νομίζοντας ότι με το φλασάρισμα είχε πάρει και το Ελληνικό product code καί κατάφερα καί τα έβγαλα σαν ζώον!-άσχετο)Διαβάζοντας την παραπάνω δημοσίευση και επειδή τρέμω και εγώ με όλα αυτά που ακούω για ξαφνικούς θανάτους θέλω να ρωτήσω αν ύστερα από 24 περίπου ημέρες που το έχω στην κατοχή μου και το γεγονός ότι το έχω λιώσει με απεριόριστη χρήση wi fi,gps,πομπού(ώρες ατελείωτου παιξίματος μουσικής),κάμερας καί ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί παραμένω στην ομάδα υψηλού κινδύνου ή όχι.Μια επανεκκίνηση μου έκανε προχθές όταν πήγα να καλέσω μια 'ταχεία'κλήση από το πληκτρολόγειο(αφού κοκκάλωσε για λίγα δευτερόλεπτα)αλλά εκείνη την στιγμή δεν εκτελούσα κάποια βαριά εργασία,μάλιστα ήταν αφημένο στο τραπέζι για αρκετή ώρα και-συνεπώς-υποθέτω 'κρύο'.Επίσης μου κοκκάλωσε κάποιες φορές κυρίως πάνω στην αλλαγή θέματος και χρειάστηκε να το σβήσω με παρατεταμμένο πάτημα του power off αλλά αυτό το θεωρώ ώς bug του λειτουργικού(τί να πεί και αυτό το έρμο που του έχω φυτέψει...250 θέματα στην κάρτα μνήμης μια και έξω μέσω τών private,δεν έχω και εγώ τον Θεό μου!!!!).Εσείς τί πιστεύετε παιδιά,είναι όλα τα παραπάνω απλές παιδικές αρρώστιες του λογισμικού ή προεόρτια αποδημίας είς...τόπον χλοερόν;Ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά για την συνδρομή σας με τίς διαφωτιστικότατες δημοσιεύσεις στο φόρουμ.

Δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις, αν ήταν να σου βγάλει το πρόβλημα θα σου το είχε βγάλει ήδη. Συνήθως το βγάζει 1η-2η βδομάδα (τουλάχιστον απ' ό,τι διαβάζω εδώ κι εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια δεύτερη δημοσίευση σήμερα στο φόρουμ γαι να καταθέσω τίς εντυπώσεις μου από την χρήση της κάμερας του Ν8.Δυστυχώς ο ουδέτερος χρήστης που θα ασχοληθεί επιφανειακά να τραβήξει φωτό με την συσκευή αυτή δεν θα ευχαριστηθεί με το αποτέλεσμα και το λέω αυτό γιατί στο αυτόματο είναι πολύ 'φλάτ'.Γιατί ο κατασκευαστής επέλεξε αυτόν τον δρόμο δεν μπορώ να το καταλάβω,αυτό που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι ότι με κάποιες τροποποιήσεις μέσα από τίς ρυθμίσεις της φωτογράφησης ο κάτοχος θα βιώσει την εμπειρία λήψεων που δεν έχει ξαναβιώσει μέχρι σήμερα από κινητό ΚΥΡΙΩΣ στον τομέα της λεπτομέρειας του θέματος (ιδιαίτερα ανίχνευσης προσώπου)ύστερα από διευρυμμένο ζούμ στην οθόνη ενός υπολογιστή.Έτσι αξιοποιούνται στο έπακρο τα 12mp της κάμερας και δικαιολογείται κατά την ταπεινή μου γνώμη το εστιακό βάθος του φακού.Για τον λόγο αυτό πρέπει να ανέβει η ευκρίνεια και ο κορεσμός στο μάξιμουμ,δοκιμάστε το και θα καταλάβετε,από εκεί και πέρα μην περιμένετε να αντικαταστήσετε την ψηφιακή σας κάμερα έστω και αν η καμερίτσα του Ν8 είναι ότι πλησιέστερο σε αυτήν.Το φλάς ξένον είναι αρκετά αδύναμο και γενικότερα η όλη επεξεργασία έχει τα όριά της.Ωστόσο η κάμερα του Ν8 είναι ο μοναδικός αισθητήρας που κάνει την διαφορά από τον σωρό και ξεπερνάει τον ανώτερο αισθητήρα που μπήκε μέχρι σήμερα σε μοντέλο κινητού,αυτόν του Samsung i8510 innov8,μιας συσκευής πού αγαπήθηκε με πάθος από τους λίγους που την αγόρασαν μιας και-κακά τα ψέματα-η Samsung τρώει τα παιδιά της.......Ευχαριστώ όλους τους φίλους μου αφιέρωσαν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους για να διαβάσουν την δημοσίευση μου,φιλικά,Χρήστος.

 

Μην φοβάσαι τίποτα Χρήστο. :)

 

Προχθές μου κόλλησε και εμένα για πρώτη φορά και μάλιστα σε σημείο που δεν το πίεσα καθόλου. Πάτησα κλήση και έκανα αναζήτηση για ένα όνομα. Μόλις πληκτρολόγησα τα ψηφία κόλλησε και με το power του έκανα επανεκκίνηση. Στις 3 βδομάδες που το έχω είναι η μοναδική περίπτωση που έχει κάνει το παραμικρό. Κατά τ'άλλα, είναι η πιο απροβλημάτιστη συσκευή που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

 

Να 'σαι καλά φίλε μου,εύχομαι κανένα πρόβλημα να μην εμφανιστεί σε κανενός την συσκευή γιατί όλοι τα αγοράσαμε με μεράκι,είπαμε χαλάλι την αναμονή και χαλάλι τα 500euro που δεν τα βρήκαμε και στον δρόμο....

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια δεύτερη δημοσίευση σήμερα στο φόρουμ γαι να καταθέσω τίς εντυπώσεις μου από την χρήση της κάμερας του Ν8.Δυστυχώς ο ουδέτερος χρήστης που θα ασχοληθεί επιφανειακά να τραβήξει φωτό με την συσκευή αυτή δεν θα ευχαριστηθεί με το αποτέλεσμα και το λέω αυτό γιατί στο αυτόματο είναι πολύ 'φλάτ'.Γιατί ο κατασκευαστής επέλεξε αυτόν τον δρόμο δεν μπορώ να το καταλάβω,αυτό που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι ότι με κάποιες τροποποιήσεις μέσα από τίς ρυθμίσεις της φωτογράφησης ο κάτοχος θα βιώσει την εμπειρία λήψεων που δεν έχει ξαναβιώσει μέχρι σήμερα από κινητό ΚΥΡΙΩΣ στον τομέα της λεπτομέρειας του θέματος (ιδιαίτερα ανίχνευσης προσώπου)ύστερα από διευρυμμένο ζούμ στην οθόνη ενός υπολογιστή.Έτσι αξιοποιούνται στο έπακρο τα 12mp της κάμερας και δικαιολογείται κατά την ταπεινή μου γνώμη το εστιακό βάθος του φακού.Για τον λόγο αυτό πρέπει να ανέβει η ευκρίνεια και ο κορεσμός στο μάξιμουμ,δοκιμάστε το και θα καταλάβετε,από εκεί και πέρα μην περιμένετε να αντικαταστήσετε την ψηφιακή σας κάμερα έστω και αν η καμερίτσα του Ν8 είναι ότι πλησιέστερο σε αυτήν.Το φλάς ξένον είναι αρκετά αδύναμο και γενικότερα η όλη επεξεργασία έχει τα όριά της.Ωστόσο η κάμερα του Ν8 είναι ο μοναδικός αισθητήρας που κάνει την διαφορά από τον σωρό και ξεπερνάει τον ανώτερο αισθητήρα που μπήκε μέχρι σήμερα σε μοντέλο κινητού,αυτόν του Samsung i8510 innov8,μιας συσκευής πού αγαπήθηκε με πάθος από τους λίγους που την αγόρασαν μιας και-κακά τα ψέματα-η Samsung τρώει τα παιδιά της.......Ευχαριστώ όλους τους φίλους μου αφιέρωσαν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους για να διαβάσουν την δημοσίευση μου,φιλικά,Χρήστος.

Κάνεις λάθος φίλε μου, οι αυτόματες ρυθμίσεις είναι οι ιδανικές για να πάρεις όσο πιο φυσικές φωτογραφίες γίνεται. Τα δυνατά σημεία του N8 δεν είναι μόνο ο αισθητήρας και ο φακός, αλλά και η απουσία κάποιων «τεχνικών» (όπως ενίσχυση ακμών, αύξησηαντίθεσης και κορεσμός χρωμάτων), που χρησιμοποιούν άλλοι κατασκευαστές για να δώσουν την ψευδαίσθηση πιο «ζωντανών» εικόνων, που όμως καταστρέφουν εντελώς τη φωτογραφία. Για να διαπιστώσεις την ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει το N8 δεν έχεις παρά να τις εξετάσεις σε μεγέθυνση. Δες για παράδειγμα την ίδια σκηνή βγαλμένη από ένα N8 και ένα Samsung Pixon12. Με την πρώτη ματιά ίσως σου αρέσει περισσότερο η φωτογραφία του Samsung, όμως αν την εξετάσεις καλύτερα θα δεις ότι μοιάζει περισσότερο με πίνακα παρά με φωτογραφία. Δες τες σε μεγένθυνση, και παρατήρησε τα φυσικά χρώματα αλλά και τη λεπτομέρεια του N8. Κοίτα το γρασίδι και τους ανθρώπους στο βάθος και θα καταλάβεις.

 

Φυσικά, όποιος προτιμά αυτό το τεχνητό look στις φωτογραφίες του μπορεί να επιλέξει την αύξηση της αντίθεσης και του κορεσμού.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είχε κανένας σας πρόβλημα με το Τ9; Νομίζω είχε αναφερθεί παλιότερα, αλλά δε θυμάμαι τι λύση υπάρχει. Συγκεκριμένα βγάζει το μήνυμα: "Δεν διατίθεται πρόβλεψη εισαγωγής κειμένου για την επιλεγμένη γλώσσα". Τώρα τι παίζει, hard reset; :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιοφωνω εχει μια ταση να κολλαει οταν αλλαζεις σταθμους.... 3φορες μου το εχει κανει ως τωρα και δεν κλεινει με τιποτα... Πρεπει να κανεις επανακινηση το τηλεφωνο.. Δεν το κολλαει αλλα μενει ανοιχτη η εφαρμογη...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...