Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι έχει παρατήρηση κανεις όταν φορτίζεται το κινητό κλειστό βγάζει ένα 10% και μένει κολλημένο η μπάρες βεβαια ανεβοκατεβαίνουν αλλα αν εκείνη την ώρα το βγάλεις από τον φορτιστεί κλειστό όπως είναι και τον ξανά βάλεις ούτε ποσοστό ξανά βγάζει αλλα ούτε η μπάρες ανεβοκατεβαίνουν παρόλο που βγάζει την ένδειξη πάνω δεξιά μπάρα δεν κουνιέται?

Kαι έχω και την εντύπωση ας με διόρθωση κάποιος ενώ φορτίζει και είναι κολλημένο στα 10% η μπάρες κάποια στιγμή θα σταματήσουν και θα δείξει ότι φόρτισε θα είναι πλήρες η γραμμές αλλα το λαμπάκι δεν θα σβήσει γιατί?

Μου το έκανε και το N97 στην αρχή (το 1ο που πήρα). Γι' αυτόν το λόγο και το άλλαξα με άλλο (που επίσης το άλλαξα γιατί κόλλησε στην αρχική οθόνη και δεν άνοιγε, αλλά αυτό ήταν θέμα του firmware όπως αποδείχθηκε μετά). Το 3ο που πήρα επίσης το εμφάνισε, αλλά μετά από λίγο σταμάτησε να το κάνει. Παρεμπιπτόντως, 1 χρόνο μετά το N97 αρνείται να φορτίσει από το φορτιστή (και αυτό αφορά όλους τους φορτιστές) και φορτώνει μόνο από τον υπολογιστή μέσω USB. Και η πλάκα είναι ότι συμβαίνει και σε άλλους (http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/N97-charging-prob/m-p/826005#M240906). Πρόσφατα επίσης, και λίγο πριν συμβεί αυτό που αναφέρω παραπάνω, μου εμφάνισε 2-3 αυτό ακριβώς:

και ακόμα κάτι τώρα που μου φόρτισε έσβησε το λαμπάκι και η μπάρες γεμάτες αλλα όταν έβγαλα το φορτιστεί και τον ξανά έβγαλα ξανά φορτώνει πάλι πάλι η μπάρες πάνω κάτω και το λαμπάκι ανοικτό θα τρελαθώ:blink:

Το κινητό έδειχνε να φορτίζει μόνο του! Και μετά αρνιόταν να φορτίσει από το φορτιστή. Δεν ξέρω αν συνδέονται αυτά τα δύο ή αν ήταν τυχαία η σειρά εμφάνισής τους. Πάντως σε συνδυασμό με τα προβλήματα φόρτισης που εμφανίζει το N8, καθώς και με την ανακοίνωση της Nokia ότι το γνωστό θέμα των ελαττωματικών N8 έχει να κάνει με «πρόβλημα στο power management», αρχίζω να πιστεύω να ότι κάτι δεν πάει καλά με το τμήμα διαχείρισης ενέργειας των κινητών της Nokia. Ίσως κάποιο προβληματικό τσιπάκι, που είναι κοινό τόσο στο N97 όσο και στο N8. Καλό θα είναι να βρουν τι φταίει ώστε να μην εμφανιστούν παρόμοια προβλήματα σε μελλοντικά μοντέλα (C6, C7 και E7 θα τα έχουν σίγουρα, αφού έχουν το ίδιο ακριβώς hardware και είναι ήδη στην παραγωγή). Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κάποια από τα προβλήματα του N97 θα μεταφέρονταν και στο N8.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ το forum. Από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις, το N8 όμως με έκανε να γίνω κι εγώ μέλος.

 

Με επικοινωνία μου μόλις τώρα με την Cosmote σχετικά με επιδοτήσεις, μου δώσανε τιμή για το Ν8 408Ε προ ΦΠΑ, δηλαδή το υπολογίζω στα 501,84Ε (και για το C7 346Ε προ ΦΠΑ, δηλαδή 425,58Ε).

 

Και μία ερώτηση γιατί δεν το κατάλαβα μετά από τόσα post, υπάρχει τρόπος να γίνει debrand από το my view στο Ν8;

 

Συνεχίστε την καλή δουλειά guys! Thanks!

Καλωσόρισες στο φόρουμ. :)

 

Σε περίπτωση που το Ν8 είναι branded, θα κατεβάσεις το ελληνικό firmware με το navifirm και θα το φλασάρεις με το phoenix. Από εκεί και πέρα, θα κάνεις όλες σου τις αναβαθμίσεις μέσω wi-fi.

καλησπερα στην παρεα.......ενδιαφερομε και εγω να αγορασω το Ν8.......!!!! αλλα θελω σαν τρελος την blue εκδοση.....!!!!!! γνωριζει κανεις αν θα ερθει ελλαδα η οχι......και ποτε..??????/

Σίγουρα θα αργήσει να κυκλοφορήσει. Το πότε είναι άγνωστο ακόμα.

Επισης πως μπορω ρε παιδια να απενεργοποιησω να κλειδωνει η οθονη? πηγα να παιξω ενα game και κλειδωσε η οθονη ενω ταυτοχρονα εσβησε και το φως. χρησιμοποιω συνεχεια το πλαινο κουμπι ξεκλειδωματος.

Η οθόνη κλειδώνει πάντα. Εσύ απλά επιλέγεις τον χρόνο που χαμηλώνει ο φωτισμός

και τον χρόνο κλειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή έχει πρόβλημα η συσκευή μου?

Δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτό το θέμα, οπότε δεν βλέπω να είναι πρόβλημα ειδικά της συσκευής σου. Προφανώς θα φτιάξει από μόνο του, όπως έφτιαξε και στο N97 μου. Σοβαρότερα προβλήματα να μην σου βγάλει κι αυτό δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου εκανε ενα τικ και οι μπαρες σταματησαν να ανεβοκατεβαινουν (μετα απο σχεδον δυο ωρες) ενω η ενδειξη εχει κολλησει στο 10% . Μαλλον φορτισε αλλα η ενδειξη κολλησε. να το βγαλω απο τη φορτιση ή οχι? ειναι η πρωτη φορτιση.

 

ιδου για του λογου το αληθες (την μπαρα δεν την πετυχα στο full αλλα ειναι full συνεχεια μετα το τικ)

 

http://d.imagehost.org/t/0918/02122010071.jpg

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν καμμια ωρα το εβαλα για την πρωτη του φορτιση. Σκεφτομαι να το αφησω καμμια 4-5 ωρες. Το προβλημα ειναι οτι απο οτι βλεπω οταν ανοιγει το φως της οθονης (οταν το αγγιζω δηλαδη) μου φαινεται εχει κολλησει η ενδειξη στο 10%..

Επισης πως μπορω ρε παιδια να απενεργοποιησω να κλειδωνει η οθονη? πηγα να παιξω ενα game και κλειδωσε η οθονη ενω ταυτοχρονα εσβησε και το φως. χρησιμοποιω συνεχεια το πλαινο κουμπι ξεκλειδωματος.

 

και σε μενα τα ιδια κανει...μαλλον μιλαμε για μπαγκ...εδω.....(η μπαταρια δεν εχει κανενα προβλημα....)

εχει ρυθμιση που επιλεγεις τον χρονο κλειδωματος για την οθονη......

 

για σας έχω μια απορία έχω ρύθμιση την φωτεινότητα μια σκάλα πριν το μέγιστο αλλα δεν βλέπω να έχει πολύ φωτεινότητα πολύ σκούρα τα βλέπω πεζή ρολο επειδή έχω αφήσει την ζελατίνα ακόμα πάνω το έχει παρατήρηση κάποιος αυτό?

 

μηπως εχεις ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας.....?

Link to comment
Share on other sites

Αριστοτέλη, αν είναι μόνιμα φουλ η μπάρα και έχει σβήσει και το αριστερό πλαϊνό φωτάκι, βγάλε το, είναι έτοιμο.
Link to comment
Share on other sites

Αριστοτέλη, αν είναι μόνιμα φουλ η μπάρα και έχει σβήσει και το αριστερό πλαϊνό φωτάκι, βγάλε το, είναι έτοιμο.

 

για να πω την αληθεια δεν εβλεπα αυτο το αριστερο φωτακι γιατι το χω στην nokia θηκη σιλικονης. Τωρα δε βλεπω να αναβει καποιο φωτακι παντως.

 

Οκ το ανοιξα. η ενδειξη τωρα λεει 100%. Τωρα εφαγε ενα περιστασιακο ή οχι κολλημα θα φανει και απο τη διαρκεια της μπαταριας.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

φιλε βγαλτο και σε μενα τα ιδια κανει......εισαι ετοιμος.....:)

πιστευω ολα αυτα(το 10% κτλ) θα στρωσουν με τα επομενα update.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο bug πρέπει να το έχουν όλες οι συσκευές. Δεν είμαι σίγουρος (γιατί δεν το κλείνω ποτέ - δεν χρειάζεται, κιόλας) αλλά νομίζω οτί σε μια από τις πρώτες φορτίσεις που το έβαλα κλειστό, το παρατήρησα και εγώ. Θα λυθεί σίγουρα με το επόμενο update. Άλλωστε δεν είναι λόγος ανησυχίας.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν υπαρχει προβλημα με την μπαταρια του κινητου ?

 

Εγώ είχα και το γύρισα πίσω. Αντιμετώπιζα το εξής: Με ασχολία ιντερνετ, ραδιόφωνο, λίγο κάμερα,ovi store κλπ για 3-4 ώρες, η μπαταρία κρατούσε μία μέρα (όλο το βράδυ στη φόρτιση, χρήση όπως είπα παραπάνω από το πρωί, και το βράδυ της ίδιας μέρας τελείωνε η μπαταρία).

 

Αυτο φυσιολογικά δεν θα ήταν πρόβλημα αν μιλούσαμε για άλλη συσκευή, αλλά αν διαβάσεις στο thread Nokia N8 Prerelease, τα παιδιά εδώ μέσα κάνανε διαγωνισμό ποιανού κρατάει πιο πολλές μέρες η μπαταρία με φουλ σκίσιμο! Τα αυτιά μου είχαν ακούσει και 2 και 3 μέρες με ολοήμερη ασχολία τη στιγμή που το δικό μου πέθαινε αυθημερόν.

 

Αν αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο λοιπόν, ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, γρήγορα πίσω με DOA 7 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν προλβες να το φορτισεις 3 φορες παντως γιατι απο εκει και περα αρχιζει και φαινεται ποσο κραταει σιγα σιγα.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα του κάνετε όμως 4-5 κύκλους φόρτισης και μετά θα κρίνετε. Και για να μην εξαντλήσετε το 7ήμερο DOA, σκίστε το καθημερινά ώστε να σας βγάζει μέρα το πολύ.

 

Εγώ την δεύτερη βδομάδα χρήσης, είδα θεαματική άνοδο της απόδοσης ενώ 2 από τις 4 αρχικές φορτίσεις το κινητό μου έκλεινε από μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

φιλε βγαλτο και σε μενα τα ιδια κανει......εισαι ετοιμος.....:)

πιστευω ολα αυτα(το 10% κτλ) θα στρωσουν με τα επομενα update.....

 

Οκ ολα αυτα αλλα ενα χρηστης πριν αν δε κανω λαθος παρατηρησε οτι ενω οι μπαρες σταματησαν να γεμιζουν και το φωτακι ειχε σβησει το εβγαλε απο την πριζα το ξαναεβαλε και αρχισε παλι να φορτιζει. Εχει συμβει και σε αλλους απο δω αυτο; Επισης στους πρωτους 4-5 πληρους κυκλους φορτισης αποφορτισης ειναι καλο να αποφευγεται η συνδεση με pc λογω της αναποφευκτης παραλληλης φορτισης της μπαταριας; Απο οτι εχω καταλαβειι οι πιο πολλοι εδω μεσα το συνδεσατε με το pc σας αμεσως σχεδον μετα την πρωτη φορτιση. Να πω την αληθεια και γω το ιδιο εκανα σε ολες μεχρι τωρα τις συσκευες μου.:O

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό κατά την φόρτωση το έχει και το δικό μου λογικά θα διορθωθεί στο μέλλον

 

Τώρα σχετικά με την φωτεινότητα με το που το παρατήρησα σήμερα το μεσημέρι είδα ότι όταν βάζο την φωτεινότητα τέρμα χαμηλά σκοτεινιάζει μετά το ανεβάζω μια σκάλα δεν βάζει φωτεινότητα το ανεβάζω και άλλο αρχίζει και φωτίζει η οθόνη και όσο το ανεβάζω ανεβαίνει η φωτεινότητα απλά όταν το πήρα πήγα και το έβαλα στην προτελευταία σκάλα κατευθείαν και σήμερα όπως έπαιζα μαζί του λέω μα καλά μονο τόση φωτεινότητα έχει στην προτελευταία σκάλα.Kαι έφυγα κατευθείαν για nokia care περιστεριου εκεί το σύγκρινα με την κοπέλα που το είχε αγοράσει και σε αυτήν το ίδιο έκανε λέω ένταξη δεν είναι πρόβλημα στον γυρισμό προς το σπίτι λέω να δοκιμάσω το gps κατευθείαν βρίσκει σήμα και από το περιστέρι μέχρι το καματερό δεν έχασε ούτε μια φορα το σήμα και το είχα και ακουμπισμένο στην θέση του συνοδηγού αυτά είναι επιτέλους ένα αξιόπιστο gps όχι με το n97 που είχα πριν που έκανε 30 λεπτά για να βρει σήμα και αν βρει και με το που έρχομαι σπίτι κοιτάω πάλι την φωτεινότητα πεζό λίγο με την μπάρα και έτσι ξαφνικά έφτιαξε σε κάθε θέση τις μπάρας ανεβαίνει και ο φωτισμός σιγά σιγά όλα κομπλέ τώρα

και δεν είχα εξοικονόμηση ενέργειας το είχα ελένξει από την αρχή

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως, δε θυμαμαι αν το εχει αναφερει κανειςαλλος, φημολογειται η κυκλοφορια μιας αναβαθμισης του λογισμικου συντομα (v13.008 ) με κυριο στοχο την διορθωση bugs παρα την προσθηκη σημαντικων λειτουργιων. Αντε να δουμε ευροσδεκτο φυσικα και φανταζομαι θα πριλαμβανει η διορθωση και οσα εχουμε ανακαλυψει εδω.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό κατά την φόρτωση το έχει και το δικό μου λογικά θα διορθωθεί στο μέλλον

 

Η φωτεινότητα σου φαίνεται χαμηλή γιατί τη ρίχνει αυτόματα όταν είσαι σε σκοτεινό χώρο ώστε να εξοικονομεί ενέργεια. Πώς νομίζεις ότι πετυχαίνει τέτοια απόδοση της μπαταρίας;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

μα το λογικό είναι όταν είσαι σε σκοτεινό χώρο να είναι αυξημένη και όταν είσαι πχ έξω που έχει ήλιο να την ρίχνει αλλα από την άλλη δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο να γίνετε

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το αντιθετο γινετε.σε σκοτεινο χωρο δεν εχει αναγκη να ανεβασει φωτεινοτητα γιατι και με λιγοτερο φως μπορεις να το χρησιμοποιησεις(η οθονη ειναι ορατη και ευδιακριτη) ενω οταν ειμαστε εξω μερα μεσημερι αυξανει τη φωτεινοτητα για να μπορεσει να αποκτησει η οθονη αρκετη αντιθεση σε σχεση με το φυσικο φως και να μπορει να ''διαβαστει'' η οθονη
Link to comment
Share on other sites

μα το λογικό είναι όταν είσαι σε σκοτεινό χώρο να είναι αυξημένη και όταν είσαι πχ έξω που έχει ήλιο να την ρίχνει αλλα από την άλλη δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο να γίνετε

 

Μαλλον ανάποδα τα λες. Οταν εισαι κατω απο τον ηλιο αν η φωτεινοτειτα ειναι πολυ χαμηλη δε θα βλεπεις τιποτα ειδικα στις AMOLED. Πχ δοκιμασε να ενεγοποιησεις την αξοικονομηση ενεργειας σε πολυ φωτεινο μερος και μετα απενεργοποιησε την να δεις την διαφορα. Αντιθετα οταν εισαι σε σκοτεινο μερος οσο χαμηλη και να ειναι η φωτεινοτητα η οθονη σου θα ειναι ορατη γιατι δε χρειαζεται να "ανταγωνιστει" την φωτεινοτητα του περιβαλλοντος. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.;)

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω το πληκτρολογιο του οπερα ον, μου βγαζει μονο Αγγλικα και καποια αλλη γλωσσα. Ισως φιλανδικα...

Κωδικος προιοντος 059F047 και

γλωσσα που εχει επιλεγει 011.012.07.01

Ελληνικα εχω μονο οταν ενεργοποιω το πληκτρολογιο της συσκευης αλλα θελει πολλα κλικ για αλλαγη γλωσσας...

Edited by tsipfi
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω το πληκτρολογιο του οπερα ον, μου βγαζει μονο Αγγλικα και καποια αλλη γλωσσα. Ισως φιλανδικα...λ

Φυσικά, αφού ο Opera δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιό του. Εγώ το έχω ρυθμίσει να εμφανίζεται μόνο στις διευθύνσεις, πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

ενα ''προβλημα'' που εντοπισα ειναι το εξης: αν θελω να συνδεσω στο facebook μεσω του browser ενω το ημεηλ και ο κωδικος πληκτρολογουνται κανονικα δεν μπορω να πατησω στη συνδεση: παταω και το κινητο δεν ανταποκρινεται.

 

εχει συμβει και σε αλλους;

 

Δεν φταιει το κινητο. Το ιδιο κανει και στο 5800 τωρα τελευταια. Μπες στην πληρη ιστοσελιδα και κανε login απο κει. Μετα θα μπαινει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...