Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,το εχω εδω κ 1 ωρα κ μου εχει κανει 10 επανεκινισεις απο μονο του,τι παιζει?το εκανε σε κανεναν αλλο?

 

Δε θελω να σε τρομαξω αλλα σε βλεπω για DOA. Περιμενε βεβαια και 1-2 μερες αλλα10 επανεκινησεις σε 1 ωρα; Απο που το πηρες παρεπηπτοντως?

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα,το εχω εδω κ 1 ωρα κ μου εχει κανει 10 επανεκινισεις απο μονο του,τι παιζει?το εκανε σε κανεναν αλλο?

Μάλλον έπεσες σε ελαττωματικό μοντέλο. Ξεκινάει με επανεκκινήσεις και καταλήγει με «θάνατο» (το τηλέφωνο κλείνει και δεν ανοίγει με τίποτα). Το έχει παραδεχθεί η ίδια η Nokia (http://conversations.nokia.com/2010/11/18/evp-niklas-savander-discusses-nokia-n8-quality/) και σύμφωνα με τα λεγόμενα τους αφορά έναν πολύ μικρό αριθμό συσκευών των πρώτων παρτίδων (ενώ έχει διορθωθεί στις επόμενες). Αν είσαι στις πρώτες 7 μέρες, ζόρισέ το λίγο (με έντονη χρήση), ώστε να σου πεθάνει σύντομα και να ζητήσεις αντικατάσταση από εκεί που το πήρες. Διαφορετικά, αν περάσεις τις 7 μέρες, πας σε Nokia Care για επισκευή.

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται στην Ελλάδα, θα μπορούσες να μας πεις από που το αγόρασες και ποιο είναι το product code;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και αυτη την ιστοσελιδα με χρησιμα tips σχετικα με το βιντεο και τις φωτογραφιες για τους φιλους μας τους αρχαριους :)

 

http://conversations.nokia.com/category/nokia-n8-camera-school/

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

απο την βονταφον εδω στο βολο,το product code που το γραφει?

Πρέπει να το γράφει πάνω στο κουτί, αλλά μπορείς να το δεις κι αν πατήσεις *#0000#. Λογικά θα πρέπει να είναι το 059F047, εφόσον μου λες ότι το πήρες από τη Vodafone.

 

Άλλη μια τελευταία ερώτηση. Τα πρώτα 8 ψηφία του IMEI σου (επίσης γραμμένο στο κουτί, αλλά το βρίσκεις και με *#06#) είναι 35536104 ή 35268404;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες ειναι,στεναχωριθηκα,εχω αλλαξει 50 κινητα κ πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο

Μην ανησυχείς, ελαττωματικά κομμάτια υπάρχουν πάντα σε όλα τα προΐόντα, ιδίως στις πρώτες παρτίδες. Τουλάχιστον η Nokia το αναγνωρίζει και δεν σου είπε ότι το κρατάς λάθος ή να βάλεις θήκη (βλέπε Steve). :p Δεν ξέρω αν θα σου το αντικαταστήσουν απλά λέγοντας ότι κάνει restart (εφόσον δεν μπορείς να το αποδείξεις), αλλά αν ακολουθήσει την προδιαγεγραμμένη πορεία και των υπολοίπων που το εμφάνισαν, λογικά σε λίγες μέρες δεν θα ξεκινάει καθόλου. Γι' αυτό σου λέω να το ζορίσεις λίγο, ώστε να το επιταχύνεις. Σε κάθε περίπτωση, πριν περάσουν οι 7 μέρες να το πας πίσω και να απαιτήσεις αντικατάσταση (στο μαγαζί που το πήρες, όχι σε Nokia Care).

Για ό,τι γίνει κράτα μας ενήμερους. Δεν μου είπες όμως ποια είναι το TAC σου (τα 8 πρώτα ψηφία του IMEI). Επειδή υπάρχουν 2 TAC για το N8, θέλω να δω αν το εμφανίζει και στα 2, ή μόνο σε 1 από αυτά.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,το εχω εδω κ 1 ωρα κ μου εχει κανει 10 επανεκινισεις απο μονο του,τι παιζει?το εκανε σε κανεναν αλλο?

Άποψή μου είναι να το πας αύριο κιόλας πίσω και να ζητήσεις άμεση αντικατάσταση. Το έχω 3 βδομάδες και δεν μου έχει κάνει ΠΟΤΕ επανεκκίνηση. Δεν είναι λογικό να κάνει ούτε μία, πόσο μάλλον 10. Κάτω από ποιες συνθήκες στις έκανε;

Παντως, δε θυμαμαι αν το εχει αναφερει κανειςαλλος, φημολογειται η κυκλοφορια μιας αναβαθμισης του λογισμικου συντομα (v13.008 ) με κυριο στοχο την διορθωση bugs παρα την προσθηκη σημαντικων λειτουργιων. Αντε να δουμε ευροσδεκτο φυσικα και φανταζομαι θα πριλαμβανει η διορθωση και οσα εχουμε ανακαλυψει εδω.

Δεν είναι πολλά τα προβλήματα και τα bug που έχουμε ανακαλύψει αλλά καλό είναι να λυθούν σύντομα (άσε που θα βρούμε και άλλα μικρά).

 

Ένα που θέλω να δω σύντομα είναι η δυνατότητα να αλλάζουμε γλώσσα στο πληκτρολόγιο με ένα πάτημα. Πολύ έξυπνο θα ήταν στις ρυθμίσεις να ορίσουμε κύρια και δευτερεύουσα γλώσσα που θέλουμε και με ένα πλήκτρο να κάνουμε εναλλαγή μεταξύ αυτών των δύο. Ο μέχρι σήμερα τρόπος είναι απίστευτα κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

το imei ειναι το πρωτο απο τα 2 που εγραψες,μονο του τις κανει χωρις να το πειραζω,ανοιξα το κινητο εβαλα την σιμ κ την καρτα μνημης που εχω τα τραγουδια κ μολις αρχισε να να κανει ανανεωση βιβλιοθηκης αρχισε τις επανεκινισεις Edited by riddick333
Link to comment
Share on other sites

το imei ειναι το πρωτο απο τα 2 που εγραψες,μονο του τις κανει χωρις να το πειραζω,ανοιξα το κινητο εβαλα την σιμ κ την καρτα μνημης που εχω τα τραγουδια κ μολις αρχισε να να κανει ανανεωση βιβλιοθηκης αρχισε τις επανεκινισεις

 

Χωρίς κάρτα μνήμης τι κάνει; Υπάρχει παντα η πιθανότητα μία προβληματική κάρτα να ευθύνεται (θυμάμαι το 5800 και τις εργοστασιακές του κάρτες....)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

το imei ειναι το πρωτο απο τα 2 που εγραψες,μονο του τις κανει χωρις να το πειραζω,ανοιξα το κινητο εβαλα την σιμ κ την καρτα μνημης που εχω τα τραγουδια κ μολις αρχισε να να κανει ανανεωση βιβλιοθηκης αρχισε τις επανεκινισεις

Στην ανανέωση της βιβλιοθήκης δουλεύει αρκετά σκληρά για να κάνει το indexing. Γενικά, οι συσκευές που παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα κάνουν συνήθως restart όταν ζορίζονται (κάπου υπάρχει μάλλον κάποιο ελαττωματικό τσιπάκι που υπερθερμαίνεται). Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ κι εδώ. Όλοι περιγράφουν το ίδιο πρόβλημα που έχεις κι εσύ. Η Nokia ανακοίνωσε στις 18/11 ότι το πρόβλημα διορθώθηκε, αλλά προφανώς η συσκευή σου είχε ήδη βγει από το εργοστάσιο από πριν.

Link to comment
Share on other sites

το imei ειναι το πρωτο απο τα 2 που εγραψες,μονο του τις κανει χωρις να το πειραζω,ανοιξα το κινητο εβαλα την σιμ κ την καρτα μνημης που εχω τα τραγουδια κ μολις αρχισε να να κανει ανανεωση βιβλιοθηκης αρχισε τις επανεκινισεις

 

Τωρα που το ειπες μηπως φταιει η καρτα sim; Αυτη που χρησιμοποιεις ειναι πολυ παλια; Στλ λεω γιατι εχουν εμφανιστει περιπτωσεις ασυματοτητας του n8 με παλιες κατες sim οδηγουν σε διαφορα προβληματα μεταξυ ων οποιω και επανεκινησεις. Βεβαια τα συπμπτωματα σου λογικα προμηνυουν ξαφνικο θανατο αλλα αν εχεις την δυνατοτητα δοκιμασε να βαλεις μια καινουρια καρτα sim και δες πως λειτουργει η συσκευη.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ειπες μηπως φταιει η καρτα sim; Αυτη που χρησιμοποιεις ειναι πολυ παλια; Στλ λεω γιατι εχουν εμφανιστει περιπτωσεις ασυματοτητας του n8 με παλιες κατες sim οδηγουν σε διαφορα προβληματα μεταξυ ων οποιω και επανεκινησεις. Βεβαια τα συπμπτωματα σου λογικα προμηνυουν ξαφνικο θανατο αλλα αν εχεις την δυνατοτητα δοκιμασε να βαλεις μια καινουρια καρτα sim και δες πως λειτουργει η συσκευη.

Δεν νομίζω ότι φταίει η SIM. Τα συμπτώματα που έχει είναι τα κλασικά του «ξαφνικού θανάτου» (τα προεόρτια συγκεκριμένα, καθώς δεν είναι και τόσο ξαφνικός όσο υπονοεί η ονομασία που του δόθηκε). Δες τα links που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

hard format πως κανουν?

 

http://www.myphone.gr/forum/../gallery/data/3299/phone.png Soft και Hard Reset στη συσκευή

 

Δες εδώ

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, κρατάς πατημένα το πλήκτρο του μενού, το πλήκτρο της κάμερας, και το πλήκτρο μείωσης του ήχου, ενώ το ανοίγεις. Συνεχίζεις να κρατάς τα 3 αυτά πλήκτρα μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια αλλα το κινητο παρεδωσε πνευμα

Μην ανησυχείς, καλύτερα έτσι. Δεν θα μπορούν να σου αρνηθούν την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το περίμενα κι εγώ το Ν8 , αλλά το δοκίμασα στο plaisio και απογοητεύτηκα!!!!!! ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ στην απόκριση αφής.....

εκτός και αν είχεπρόβλημα η συγκεκριμένη συσκευή.

Τί εχετε να πείτε επ αυτού????

Link to comment
Share on other sites

059f047 kαι imei 35536104

 

εγω λιγο που το δουλεψα μου φανηκε καλη

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...