Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Και γω το ίδιο σκεφτόμουν στην αρχή γιατί υπήρχαν περιπτώσεις που είχα 7 μπάρες και μου έβγαζε 46%. Οπότε δεν το χρησιμοποιούσα. Όμως, διαπίστωσα ότι μπορεί όντως να λέει την ακριβή στάθμη της μπαταρίας. Και αυτό γιατί μπορεί όντως να έχουμε ~50% και να έχουμε6-7 μπάρες και μετά να βλέπουμε να πέφτουν απότομα.

 

Το θέμα είναι όμως ότι με το δικό μου Ν8, αυτές τις 3 μέρες το κοίταζα συνέχεια και από το 40% και κάτω έπεφτε πάρα πολύ αργά. Πάνω από 1 μέρα με έβγαλε με 40% και αυτό το λέω κατόρθωμα.

 

Έχω θέσει τα widgets εκτός σύνδεσης και όταν θέλω τα ενεργοποιώ, το χρονικό όριο φωτισμού στα 15", το δίκτυο σε gsm, και έχω απενεργοποιημένη την ανάδραση και τους ήχους πλήκτρων (βασικά, σε όλες τις συσκευές μου έχω αυτές τις ρυθμίσεις). Η οθόνη βέβαια είναι μόνιμα σε φουλ φωτεινότητα και το βράδυ το βάζω σε power safe mode. Με βαριά χρήση μου βγάζει πάντα 2 μέρες ενώ στην τελευταία φόρτιση σάββατο βράδυ, το ξαναέβαλα στον φορτιστή σήμερα στις 16:30.

 

βρε μιρορ πριν ημουν φουλ και μου εβγαζε 46% τωρα ειμαι ενα κουτακι κατω και μου βγαζει παλι 45%.........

λιγες ωρες πριν ενω οταν το φορτισα ημουν στα 75% σε 15 λεπτα μεσα με πηγε σε 46...και τωρα παραμενει...

που θελω να καταληξω....?

δεν βγαζεις ακρη με αυτα...ισα ισα αγχώνεσαι περισσοτερο......:)

το ποσο δυνατη ειναι η μπαταρια σου το καταλαβαινεις μονο στην καθημερινή χρηση...που κανεις εσυ ο ιδιος ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεμε...

εγω ξερω οτι το n900 το φόρτιζα απο τις 12 το μεσημερι(μετα απο φουλ φόρτιση το πρωι) και με το n8 με την ιδια χρηση βγαζω 2 μερες....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βρε μιρορ πριν ημουν φουλ και μου εβγαζε 46% τωρα ειμαι ενα κουτακι κατω και μου βγαζει παλι 45%.........

λιγες ωρες πριν ενω οταν το φορτισα ημουν στα 75% σε 15 λεπτα μεσα με πηγε σε 46...και τωρα παραμενει...

που θελω να καταληξω....?

δεν βγαζεις ακρη με αυτα...ισα ισα αγχώνεσαι περισσοτερο......:)

το ποσο δυνατη ειναι η μπαταρια σου το καταλαβαινεις μονο στην καθημερινή χρηση...που κανεις εσυ ο ιδιος ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεμε...

εγω ξερω οτι το n900 το φόρτιζα απο τις 12 το μεσημερι(μετα απο φουλ φόρτιση το πρωι) και με το n8 με την ιδια χρηση βγαζω 2 μερες....:)

 

Θα συμφωνησω απολυτα με το freddaras. Ειχα μια εφαρμοφη για τον υπολογισμο του ποσοστου της μπαταριας στο n86 μου το οποιο ομως ελεγε στην κυριολεξια οτι ηθελε :lol: ακριβεια 0. Ο μονος τροπος να το κανει κανεις να γινει καπως πιο ακριβες ειναι να το αφησει να δουλεψει αρκετο καιρο και μετα απο 4-5 πληρους κυκλους φορτισης αποφορτισης μπορει να δει μια βελτιωση. Αλλα και παλι λιγα πραγματα.... Επειδη ολες αυτου του ειδους οι εφαρμογες εφαρμοζουν λιγο πολυ τον ιδιο αλγοριθμο φανταζομαι το ιδιο αποτελεσμα θα εχουν.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

βρε μιρορ πριν ημουν φουλ και μου εβγαζε 46% τωρα ειμαι ενα κουτακι κατω και μου βγαζει παλι 45%.........

λιγες ωρες πριν ενω οταν το φορτισα ημουν στα 75% σε 15 λεπτα μεσα με πηγε σε 46...και τωρα παραμενει...

που θελω να καταληξω....?

δεν βγαζεις ακρη με αυτα...ισα ισα αγχώνεσαι περισσοτερο......:)

το ποσο δυνατη ειναι η μπαταρια σου το καταλαβαινεις μονο στην καθημερινή χρηση...που κανεις εσυ ο ιδιος ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεμε...

εγω ξερω οτι το n900 το φόρτιζα απο τις 12 το μεσημερι(μετα απο φουλ φόρτιση το πρωι) και με το n8 με την ιδια χρηση βγαζω 2 μερες....:)

 

Παιδιά το τι μου λέει το προγραμματάκι το ακούω βερεσε. Εγώ ξέρω ότι με φουλ μπαταρία και με κανονική χρήση που του έκανα χθες, το βράδυ ήθελε φόρτιση (με όλα απενεργοποιημένα και τη μισή μέρα στο power save mode)

Μόλις το έστειλα πίσω με αίτημα DOA και επισύναψη των σχετικών άρθρων του αστικού κώδικα, καθώς και με εκτυπώσεις που αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα από το nokia.discussions. Και όλα αυτά μαζί με μια ωραιοτάτη επιστολή που δείχνει ότι είμαι διαβασμένος και ότι δε σηκώνω μ......κίες.

Βεβαίως πριν από όλα αυτά, τσακώθηκα τόσο με τη Vodafone όσο και με το service της καθώς ήθελαν να μου το πάνε για service!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζεις ακρη με αυτα...ισα ισα αγχώνεσαι περισσοτερο......:)

το ποσο δυνατη ειναι η μπαταρια σου το καταλαβαινεις μονο στην καθημερινή χρηση...που κανεις εσυ ο ιδιος ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεμε...

εγω ξερω οτι το n900 το φόρτιζα απο τις 12 το μεσημερι(μετα απο φουλ φόρτιση το πρωι) και με το n8 με την ιδια χρηση βγαζω 2 μερες....:)

Έτσι είναι. Έχω δει τεράστια διαφορά σε σχέση με το Ν900. Από την άλλη, σε κάθε συσκευή μου, αν με έντονη χρήση καταφέρει να με βγάζει μία γεμάτη μέρα, είμαι ευχαριστημένος. Με το Ν8 και την τρομερή του αυτονομία, είμαι κάτι περισσότερο. :)

 

Ένα bug που βρήκα είναι στο αναλυτικό μητρώο. Μου έχει τύχει δύο φορές να πάω να δω τις λεπτομέρειες μιας καταχώρησης του αναλυτικού μητρώου (δεξιά καρτέλα) και να μου βγάζει πλήρης μνήμη. Δεν μπορώ όμως να αναπαράγω το πρόβλημα καθώς μου έχει συμβεί μόνο δύο φορές από τις δεκάδες που ανοίγω κάθε μέρα το μητρώο.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση απο εμενα για την εφαρμογη για την μπαταρια...

 

πρεπει να γινουν καποιοι κυκλοι φορτισης ωστε να μαζεψει καμποσα δεδομενα για να εχει πιο πραγματικα αποτελεσματα...

 

φυσικα αυτο που σας ενδιαφερει οταν το συμβουλευεστε θα πρεπει να ειναι το ποσοστο που απομενει και οχι οι ωρες μιας και αυτες μπορουν να κατεβουν πολυ γρηγορα αναλογως τη χρηση γινεται για καποιο διαστημα(πχ ταινια που τρωει την μπαταρια πολυ γρηγορα)...

 

να σκεφτεστε την χρηση του προγραμματος και το τι σας λεει οπως λειτουργουν τα laptop...

αλλο η διαρκεια αναμονης και αλλο οταν χρησιμοποιειται κατι στην συσκευη...

 

αυτα απο εμενα μιας και σε αυτο το θεμα το εχω μαθει αρκετα καλα και στα nokia γενικα το θεμα ποσο δειχνει με τις μπαρες δεν ειναι απλα πλασματικο αλλα εως λαθος (το 5800 παντα ριχνει μια μπαρα οταν εχει φθασει στο 54-56% πραγματικου χρονου που απομενει)...

 

καλη συνεχεια σε ολους και να χαρειται το κινητο στο μεγιστο βαθμο!

 

//ελπιζω μετα το τελος απο το φανταριλικι και λιγο καιρο ακομα να το αποκτησω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα μια ταινια με ενα φιλο με το tv out. περιποθ 120 λεπτα.

Επαιξα 20 λεπτα hero of sparta.

Σερφαρα 15 λεπτα με wifi.

Μιλησα 10 περιπου λεπτα.

Εστειλα 5 γιγα ταινιες απο το φλασακι μου στο κινητο και μετα απο το κινητο στο φλασακι ενος φιλου.

Αποτελεσμα.

Μεχρι το βραδυ το κινητο ηταν ανοιχτο!

Πεθανε το πρωι.

Για εμενα οτι κραταει μια ημερα μου ειναι αρκετο.

Τελος να πω οτι που και που λαγκαρει ,ειδικα οταν παω να ανοιξω το φακελο εφαρμογες φτανει τα 7 sec!! To N93 εκανε εως και 53 sec...

Αρκετες εφαρμογες και παιχνιδια εχουν κρασαρει αλλα το εχω κανει πειραματοζωο.

Τελος η αποκριση της οθονης δεν ειναι παντα τοσο τελεια οσο νομιζα αλλα σε γενικες γραμμες καμμια σχεσει με το Ν97

Link to comment
Share on other sites

@Tsipfi, αν έχεις πολλές εφαρμογές χύμα σε έναν φάκελο, θα αργεί να τον ανοίξει. Δοκίμασε να τις οργανώσεις σε υποφακέλους, ανάλογα με την κατηγορία τους. Και θα εμφανίζονται πολύ πιο γρήγορα, αλλά και θα είναι ευκολότερο να βρεις κάθε φορά αυτό που ψάχνεις. Μπορείς να φτιάξεις όσα επίπεδα υποφακέλων θέλεις, ακριβώς όπως και στον υπολογιστή. ;)

Ένα από τα χαρακτηριστικά που μόνο το Symbian έχει, και που το κάνουν ανώτερο όλων των άλλων...

Link to comment
Share on other sites

@Tsipfi, αν έχεις πολλές εφαρμογές χύμα σε έναν φάκελο, θα αργεί να τον ανοίξει. Δοκίμασε να τις οργανώσεις σε υποφακέλους, ανάλογα με την κατηγορία τους. Και θα εμφανίζονται πολύ πιο γρήγορα, αλλά και θα είναι ευκολότερο να βρεις κάθε φορά αυτό που ψάχνεις. Μπορείς να φτιάξεις όσα επίπεδα υποφακέλων θέλεις, ακριβώς όπως και στον υπολογιστή. ;)

Ένα από τα χαρακτηριστικά που μόνο το Symbian έχει, και που το κάνουν ανώτερο όλων των άλλων...

 

Οντως ειναι σημαντικη αυτη η δυνατοτητα γιατι η αληθεια ειναι οτι απο την μανα τους τα εικονιδια των εφαρμογων ειναι καπως ξεμπαρκα τοποθετημενα θα ελεγα. Ειδικα για οσους πανε για πρωτη φορα σε symbian ειναι ενας μικρος μπελας να ξετρυπωσουνε τις διαφορες ρυθμισεις. Αυτο εναι ενα σημειο που θα επρπεπε να το δουλεψει περισοτερο η Nokia γιατι πεφτει θεμα συγκρισης με αλλα πιο απλα λειτουργικα κυριως το iOS.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι σημαντικη αυτη η δυνατοτητα γιατι η αληθεια ειναι οτι απο την μανα τους τα εικονιδια των εφαρμογων ειναι καπως ξεμπαρκα τοποθετημενα θα ελεγα. Ειδικα για οσους πανε για πρωτη φορα σε symbian ειναι ενας μικρος μπελας να ξετρυπωσουνε τις διαφορες ρυθμισεις. Αυτο εναι ενα σημειο που θα επρπεπε να το δουλεψει περισοτερο η Nokia γιατι πεφτει θεμα συγκρισης με αλλα πιο απλα λειτουργικα κυριως το iOS.

Να το δουλέψει, δεν λέω (με άλλα λόγια να κάνει απλά μια αναδιοργάνωση των εικονιδίων), αλλά ελπίζω να μην καταργήσει τη δυνατότητα οργάνωσης σε φακέλους απλά επειδή κάποιοι Αμερικάνοι bloggers δεν μπορούν να κατανοήσουν τη χρησιμότητά τους και επιμένουν να την κατακρίνουν γιατί δεν ακολουθεί το flat-like μοντέλο του iOS και του Android. Θα ήταν μεγάλο πισωγύρισμα να το κάνει αυτό (και δυστυχώς, έχω την αίσθηση ότι κάτι τέτοιο πάει να γίνει, τόσο στο Symbian^4, όσο και στο MeeGo).

 

Λοιπόν, το ξαναείδα σήμερα, και μετά τον πρώτο εντυπωσιασμό οφείλω να ομολογήσω ότι κάποια πράγματα με προβλημάτισαν. Μαθημένος στις resistive οθόνες, δεν μπορώ να συνηθίσω τις capacitive και πατάω πράγματα κατά λάθος (αρκεί ένα απλό άγγιγμα). Συνηθισμένος επίσης στο πληκτρολόγιο του N97, πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα καταφέρω να γράφω τόσο γρήγορα και με ακρίβεια και στο εικονικό του N8. Μόνο το Swype θα μας σώσει, αλλά κι αυτό δεν το βλέπω να υποστηρίζει ελληνικά στο άμεσο μέλλον. Θα ήθελα επίσης μια λίγο μεγαλύτερη οθόνη, ενώ μου λείπει η ακρίβεια που μπορείς να πετύχεις στις resistive με το νύχι (capacitive screens are the ones to blame, again). Είμαι σίγουρα ο ιδανικός πελάτης για το N9 κι όχι για το N8, αλλά κι αυτό δεν το βλέπω να εμφανίζεται πριν το καλοκαίρι.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος προβλημα με το widget "koiνωνική Δικτύωση"?

Εμενα δε μπορει να συνδεθει , κολλάει στο connecting ειτε ειμαι με wifi είτε με 3g

Στο ovi μαγαζι κλπ μπαινει κανονικα , κανει login και ολα

 

Κανενας ομοιοπαθής?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,παιδια με το battery monitor κατι παιζει,δεν ειναι εμπιστοσυνης ,και εγω με το ν97μινι ειχα προβλημα και το εβγαλα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση σε όσους το έχουν πάω στις επαφές και βάζο μια φωτογραφία στην επαφή αλλα δεν την εμφανίζει καθόλου έχω bali φωτογραφία πιο μικρή και πάλι τίποτα ξέρει κανεις κάτι?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ξαναείδα σήμερα, και μετά τον πρώτο εντυπωσιασμό οφείλω να ομολογήσω ότι κάποια πράγματα με προβλημάτισαν. Μαθημένος στις resistive οθόνες, δεν μπορώ να συνηθίσω τις capacitive και πατάω πράγματα κατά λάθος (αρκεί ένα απλό άγγιγμα). Συνηθισμένος επίσης στο πληκτρολόγιο του N97, πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα καταφέρω να γράφω τόσο γρήγορα και με ακρίβεια και στο εικονικό του N8. Μόνο το Swype θα μας σώσει, αλλά κι αυτό δεν το βλέπω να υποστηρίζει ελληνικά στο άμεσο μέλλον. Θα ήθελα επίσης μια λίγο μεγαλύτερη οθόνη, ενώ μου λείπει η ακρίβεια που μπορείς να πετύχεις στις resistive με το νύχι (capacitive screens are the ones to blame, again). Είμαι σίγουρα ο ιδανικός πελάτης για το N9 κι όχι για το N8, αλλά κι αυτό δεν το βλέπω να εμφανίζεται πριν το καλοκαίρι.

Η οθόνη του έχει απίστευτη απόκριση και μετά από μία μέρας χρήση μαθαίνεις πως πρέπει να της συμπεριφέρεσαι και ποια περιοχή του δαχτύλου πρέπει να χρησιμοποιείς. Και εγώ μετά από τα 5800 και Ν900 (το οποίο έχει την καλύτερη resistive που έχω συναντήσει), μου φάνηκε παράξενη η αίσθηση της capacitive αλλά πλέον, δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω πίσω σε resistive.

 

Θυσιάζω άνετα την ακρίβεια της γραφίδας με την εκπληκτική ευαισθησία της capacitive. Πλέον διπλά, τριπλά και πολλές φορές πενταπλά κλικ σε ένα εικονίδιο για να ανοίξει στο 5800, απλά το χαϊδεύεις και άνοιξε, στο Ν8. Χρησιμοποιώ το stand του 5800 για το Ν8 και δεν χρειάζεται να το σηκώσω για να κάνω κάποια πράγματα γιατί το κινητό δεν φεύγει από την θέση του. με τις resistive αυτό είναι απλά αδύνατο.

 

Όσον αφορά την πληκτρολόγηση, ξέχνα τα qwerty γιατί με το Τ9 γράφεις σφαίρα. Το μόνο που ίσως θα σου λείψει είναι η ακρίβεια ενός φυσικού qwerty για επιλογή και επεξεργασία κειμένου (εκεί δυσκολεύομαι και καθυστερώ λίγο).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για οσους ενδιαφερονται το eshop παρελαβε καποια κινητα απο ελληνικη αντιπροσωπεια οπως μου ειπαν πριν λιγο. Η παραλαβη ηρθε σημερα στις 7.40 το απογευμα. Αυτο που λεει το site μαλλον θα ανανεωθει σε λιγες ωρες. Εγω θα το εχω αυριο το πολυ μεθαυριο οπως βλεπω και απο την εξελιξη της παραγγελιας μου (ετοιμο να αποσταλει!)! Ο καιρος γαρ εγγυς! ;)

 

Οταν το παρω θα σας πω αν ειναι ελληνικο πραγματικα οπως λενε και το Product code.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση σε όσους το έχουν πάω στις επαφές και βάζο μια φωτογραφία στην επαφή αλλα δεν την εμφανίζει καθόλου έχω bali φωτογραφία πιο μικρή και πάλι τίποτα ξέρει κανεις κάτι?

Έχω αλλάξει φωτογραφίες σε πάρα πολλές επαφές μου και τις εμφανίζει όλες μια χαρά. Ο τρόπος που το κάνω είναι ανοίγω την επαφή και πατάω πάνω στην φωτο, βγαίνει pop up επιλογή προσθήκη φωτο, την επιλέγω και διαλέγω από την έκθεση.

 

Όλες μου τις φωτογραφίες που βάζω στις επαφές τις κόβω μέσα από το κινητό σε φωτογραφίες ορθογώνιες στυλ ταυτότητας ώστε να βλέπω κυρίως το πρόσωπο. Για ξαναδοκίμασε Αντρέα και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει φωτογραφίες σε πάρα πολλές επαφές μου και τις εμφανίζει όλες μια χαρά. Ο τρόπος που το κάνω είναι ανοίγω την επαφή και πατάω πάνω στην φωτο, βγαίνει pop up επιλογή προσθήκη φωτο, την επιλέγω και διαλέγω από την έκθεση.

 

Όλες μου τις φωτογραφίες που βάζω στις επαφές τις κόβω μέσα από το κινητό σε φωτογραφίες ορθογώνιες στυλ ταυτότητας ώστε να βλέπω κυρίως το πρόσωπο. Για ξαναδοκίμασε Αντρέα και πες μας.

 

Από τις επιλογές στα θέματα τι εξής βάλει?Αυτό κάνω αλλα δεν την βγάζει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του έχει απίστευτη απόκριση και μετά από μία μέρας χρήση μαθαίνεις πως πρέπει να της συμπεριφέρεσαι και ποια περιοχή του δαχτύλου πρέπει να χρησιμοποιείς. Και εγώ μετά από τα 5800 και Ν900 (το οποίο έχει την καλύτερη resistive που έχω συναντήσει), μου φάνηκε παράξενη η αίσθηση της capacitive αλλά πλέον, δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω πίσω σε resistive.

 

Θυσιάζω άνετα την ακρίβεια της γραφίδας με την εκπληκτική ευαισθησία της capacitive. Πλέον διπλά, τριπλά και πολλές φορές πενταπλά κλικ σε ένα εικονίδιο για να ανοίξει στο 5800, απλά το χαϊδεύεις και άνοιξε, στο Ν8. Χρησιμοποιώ το stand του 5800 για το Ν8 και δεν χρειάζεται να το σηκώσω για να κάνω κάποια πράγματα γιατί το κινητό δεν φεύγει από την θέση του. με τις resistive αυτό είναι απλά αδύνατο.

 

Όσον αφορά την πληκτρολόγηση, ξέχνα τα qwerty γιατί με το Τ9 γράφεις σφαίρα. Το μόνο που ίσως θα σου λείψει είναι η ακρίβεια ενός φυσικού qwerty για επιλογή και επεξεργασία κειμένου (εκεί δυσκολεύομαι και καθυστερώ λίγο).

Κάθε αρχή και δύσκολη. :p Ελπίζω ότι θα το συνηθίσω κι εγώ όπως λες. Θα περίμενα για το E7, αλλά θέλω την κάμερα του N8. Οπότε N8, καθώς το N9 (που μάλλον θα έχει την κάμερα του N8 συν πολλά ακόμη, όπως φυσικό πληκτρολόγιο, λειτουργικό MeeGo κλπ) αργεί.

Το T9 δεν το χρησιμοποιώ ποτέ (είναι πολλές οι λέξεις που δεν ξέρει, και καθυστερώ περισσότερο για του τις μάθω), προτιμώ να γράφω με τον παραδοσιακό τρόπο πατώντας πολλές φορές κάθε πλήκτρο. Δυστυχώς, απ' ό,τι είδα, οι capacitive οθόνες δεν προσφέρονται γι΄αυτόν τον τρόπο γραψίματος. Γενικά, δεν πολυχωνεύω τις αυτόματες διορθώσεις, θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο, ό,τι πατάω αυτό να βγαίνει. Πάντα ήμουν υπέρ των resistive, γιατί όπως και να το κάνουμε έχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, αλλά έλα που η μόδα απαιτεί capacitive, και αναγκάστηκε και η Nokia να την ακολουθήσει (αφού πρώτα έφαγε τρελό κράξιμο τόσο καιρό που, καλώς κατά τη γνώμη μου, επέμενε στις resistive). Ιδανικό για εισαγωγή κειμένου στις capacitive οθόνες είναι νομίζω το Swype (αν και πρέπει επίσης να του μάθεις τις λέξεις που δεν ξέρει), και από τη δοκιμή του στο N97 έμεινα εντυπωσιασμένος, όμως δεν βλέπω να υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα σύντομα. Τελοσπάντων, στη χειρότερη παίρνω κι ένα bluetooth keyboard και είμαι κομπλέ. ;)

 

Α, και φυσικά περιμένουμε το νέο πληκτρολόγιο από τη Nokia τον Ιανουάριο, που ελπίζω ότι θα είναι καλύτερο από το (αρκετά άβολο) υπάρχον. Το portrait qwerty που ζητάνε πολλοί (η μόδα που λέγαμε) δεν με ενδιαφέρει καθόλου, γιατί αν δεν μπορείς να στοχεύσεις σωστά τα πλήκτρα του landscape qwerty, φαντάσου τι έχει να γίνει με τα πολύ μικρότερα του portrait. Αλλά είπαμε, πολλοί επηρεάζονται απ' αυτά που διαβάζουν, και κάθε χαζομάρα που γράφει ο κάθε κολλημένος Αμερικάνος blogger (που θεωρεί πως ότι κάνουν η Apple και η Google είναι εξορισμού σωστό, οπότε αφού αυτές έχουν portrait qwerty πρέπει να έχουν όλοι) καταλήγει να γίνεται παγκόσμιο trend.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα το ίδιο να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν βρίσκω έχω βγάλει σε μια οθόνη από τις 3 τις αγαπημένες επαφές και έχω προσθέσει 3 πως μπορώ να τις βγάλω και να βάλω άλλες?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το νυχι τσαμπα το αφησα και δεν μπορω να πατησω το δεσμο στον οπερα...

Λοιπον αποριες.

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ εφαρμογη του πορφυρα με το εορτολογιο τρεχει σε εμας?

Κατι εναλλακτικο υπαρχει?

Αν θελω να βαλω wallpaper κοινο στις 3 οθονες (περιπου οπως ειχαν οι χρηστες στο Ν900)

πως το κανω αυτο?

Τελος καποια καλη εφαρμογη για Youtube υπαρχει?

Edited by tsipfi
Link to comment
Share on other sites

Κάθε αρχή και δύσκολη. :p Ελπίζω ότι θα το συνηθίσω κι εγώ όπως λες. Θα περίμενα για το E7, αλλά θέλω την κάμερα του N8. Οπότε N8, καθώς το N9 (που μάλλον θα έχει την κάμερα του N8 συν πολλά ακόμη, όπως φυσικό πληκτρολόγιο, λειτουργικό MeeGo κλπ) αργεί.

Το T9 δεν το χρησιμοποιώ ποτέ (είναι πολλές οι λέξεις που δεν ξέρει, και καθυστερώ περισσότερο για του τις μάθω), προτιμώ να γράφω με τον παραδοσιακό τρόπο πατώντας πολλές φορές κάθε πλήκτρο. Δυστυχώς, απ' ό,τι είδα, οι capacitive οθόνες δεν προσφέρονται γι΄αυτόν τον τρόπο γραψίματος. Γενικά, δεν πολυχωνεύω τις αυτόματες διορθώσεις, θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο, ό,τι πατάω αυτό να βγαίνει. Πάντα ήμουν υπέρ των resistive, γιατί όπως και να το κάνουμε έχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, αλλά έλα που η μόδα απαιτεί capacitive, και αναγκάστηκε και η Nokia να την ακολουθήσει (αφού πρώτα έφαγε τρελό κράξιμο τόσο καιρό που, καλώς κατά τη γνώμη μου, επέμενε στις resistive). Ιδανικό για εισαγωγή κειμένου στις capacitive οθόνες είναι νομίζω το Swype (αν και πρέπει επίσης να του μάθεις τις λέξεις που δεν ξέρει), και από τη δοκιμή του στο N97 έμεινα εντυπωσιασμένος, όμως δεν βλέπω να υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα σύντομα. Τελοσπάντων, στη χειρότερη παίρνω κι ένα bluetooth keyboard και είμαι κομπλέ. ;)

 

 

 

Θα το συνηθισεις πολυ γρηγορα!!! Το εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου(δεν το αγορασα. ανταλλαξα για μια μερα με ενα φιλο μου με το galaxy s) κ ειναι εκπληκτικη η ακριβεια του! Φυσικα (για να πω την αληθεια) δεν φτανει του galaxy το οποιο -δεν ξερω πως- κ με νυχι να πατας την οθονη του ''ακουει''. Κ οντως αυτο που ελεγες... Σου δινει την αισθηση οτι η οθονη υποχωρει στο αγγιγμα! Καλα για ποιοτητα ουτε λογος... Μακραν το ποιοτικοτερο κινητο που εχω πιασει...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα το ίδιο να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν βρίσκω έχω βγάλει σε μια οθόνη από τις 3 τις αγαπημένες επαφές και έχω προσθέσει 3 πως μπορώ να τις βγάλω και να βάλω άλλες?

Πάνω στην κυλιόμενη μπάρα υπάρχει το εικονίδιο προσθήκη και αφαίρεση. Πατάς το δεύτερο και αφαιρείς όσες επαφές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα το συνηθισεις πολυ γρηγορα!!! Το εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου(δεν το αγορασα. ανταλλαξα για μια μερα με ενα φιλο μου με το galaxy s) κ ειναι εκπληκτικη η ακριβεια του! Φυσικα (για να πω την αληθεια) δεν φτανει του galaxy το οποιο -δεν ξερω πως- κ με νυχι να πατας την οθονη του ''ακουει''. Κ οντως αυτο που ελεγες... Σου δινει την αισθηση οτι η οθονη υποχωρει στο αγγιγμα! Καλα για ποιοτητα ουτε λογος... Μακραν το ποιοτικοτερο κινητο που εχω πιασει...

Η ανάδρασή του είναι καταπληκτική. Ορίστε και οι λεπτομέρειες για το πώς το πέτυχαν (το άρθρο αναφέρεται στο C7, όμως προφανώς το ίδιο ισχύει και για το N8):

"So the project team implemented a new method of haptic feedback, using a linear vibra to offer the feedback instead of using a traditional rotary vibra (the vibra is a mechanical device which causes the vibration you sense from the haptic feedback). This enabled them to better tune the response so it was just right for the volume of texting Tim and his team felt users would be doing."

http://conversations.nokia.com/2010/11/16/nokia-c7-the-smartphone-for-everyone/

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν το πιστευω! Το πηρα!!!!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Σημερα το απογευμα απο vodafone Χαλανδριου. Πρωτες εντυπωσεις? Οτι καλυτερο εχω δει απο τη nokia. Αριστη ποιοτητα κατασκευης και ταχυτατο παρολο που δεν του εχω βγαλει ακομα το προστατευτικο οθονης.

Ακομα δεν εχω ψαξει πολλα πραγματα, πριν λιγη ωρα αρχισα να το σκαλιζω για να του αδειασω και την μπαταρια (ειχε τεσσερις γραμμες ανοιγοντας το) και να κανω την πρωτη φορτιση.

 

Θα επενελθω :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...