Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νεα δκιμαστικη εκδοση Nokia Ovi Maps Beta v3.06.533 . Δε ξερω αλλαγες και δεν το εχω δοκιμασει ακομα

 

το εβαλα ειναι minor update εχει βγαλει μερικα bugs. συνδεεται καλυτερα για αναβαθμιση και νεους χαρτες και επισης το αρχικο μενου παιρνει περισσοτερες επιλογες. βελτιωμενο απο το προηγουμενο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον μετα απο παρατεταμενο σκαλισμα συμπεραινω οτι οντως oπως αναφερει και ο freddaras υπαρχει θεμα με του χαρτες. Στις μεγαλυτερες πολεις πχ Αθηνα, Θεσσαλονικη, Πατρα εχει σχεδον ολους τους δρομους μαζι με αριθμους, οταν τους ψαχνεις στην αναζητηση εννοω, ενω σε αλλες μεγαλες πολεις εχει μονο αριθμους κατι που καθυστα δυστυχως σχεδον αχριστη την πλοηγηση. Ειλικρινα δε θυμαμαι τι ακριβως γινοταν στο παλιο μου n86 αλλα ουτε στην εκδοση 3.04 του n8. Δεν ξερω αν φταιει η 3.06 εκδοση η οι χαρτες. Εχω περασει τους τελευταιους παντως. Ισωσ βιαστκικα να περασω την beta εκδοση. ωρα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο παρατεταμενο σκαλισμα συμπεραινω οτι οντως oπως αναφερει και ο freddaras υπαρχει θεμα με του χαρτες. Στις μεγαλυτερες πολεις πχ Αθηνα, Θεσσαλονικη, Πατρα εχει σχεδον ολους τους δρομους μαζι με αριθμους, οταν τους ψαχνεις στην αναζητηση εννοω, ενω σε αλλες μεγαλες πολεις εχει μονο αριθμους κατι που καθυστα δυστυχως σχεδον αχριστη την πλοηγηση. Ειλικρινα δε θυμαμαι τι ακριβως γινοταν στο παλιο μου n86 αλλα ουτε στην εκδοση 3.04 του n8. Δεν ξερω αν φταιει η 3.06 εκδοση η οι χαρτες. Εχω περασει τους τελευταιους παντως. Ισωσ βιαστκικα να περασω την beta εκδοση. ωρα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε.

 

+1 ειμαι σαλονικα τωρα και δειχνει αριθμους κανονικα......αλεξανδρουπολη τιποτα...σε αντιθεση με το ν97 που δειχνει παντου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βρίσκω απαράδεκτο σε κανονική πορεία χωρίς πλοήγηση να μην μπορείς να δεις με τι ταχύτητα πηγαίνεις, ούτε τι υψόμετρο είσαι κλπ. Γιατί αφαίρεσαν την λειτουργία "Πίνακας"; Δε μπορώ να το καταλάβω. Αναγκαζομαι να χρησιμοποιώ την εφαρμογή Le GPS Data, γιατί ούτε η εργοστασιακή εφαρμογή "Δεδομένα GPS" δεν υπάρχει πια στο S^3. Ελπίζω σε επερχόμενες εκδόσεις του OVI Maps να γίνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση. :protest: :wacko:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βρίσκω απαράδεκτο σε κανονική πορεία χωρίς πλοήγηση να μην μπορείς να δεις με τι ταχύτητα πηγαίνεις, ούτε τι υψόμετρο είσαι κλπ. Γιατί αφαίρεσαν την λειτουργία "Πίνακας"; Δε μπορώ να το καταλάβω. Αναγκαζομαι να χρησιμοποιώ την εφαρμογή Le GPS Data, γιατί ούτε η εργοστασιακή εφαρμογή "Δεδομένα GPS" δεν υπάρχει πια στο S^3. Ελπίζω σε επερχόμενες εκδόσεις του OVI Maps να γίνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση. :protest: :wacko:

 

Συμφωνω οτι η ελλειψη του 'πινακα' ειναι ακατανοητη αλλα προσωπικα θεωρω μεγαλυτερο προβλημα αυτο με τους αριθμους και τους δρομους ειδικα οταν θες να πλοηγηθεις σε ενα συγκεκριμνο σημειο σε μια πολη εκτος Αθηνας, Πατρας και Θεσσαλονικης. Ανακαλυψα ομως μια μεσοβεζικη αλλα αποτελεσματικη λυση τουλαχιστον οσον αφορα την αναζητηση. Εγκατεστησα στο n8 τους χαρτες google. Καθε φορα λοιπον που θελω να αναζητησω μια διευθυνση σε οποιαδηποτε πολη το κανω μεσω του google, οπου την βρισκει αμεσως, και την αποθηκευω ως αγαπημενη. Στη συνεχεια ανοιγω τους χαρτες ovi, παω κατευθειαν στα αγαπημενα και εκει βρικω την διευθυνση που εχω αποθηκευσει και μπορω να κανω κανονικοτατα πλοηγηση! Ευτυχως παρα το γεγονος οτι λειπουν οι αριθμοι απο το ovi η χαρτογραφιση ειναι πληρης και συμπιπτει φυσικα με αυτην του google. Προσοχη ομως σε αυτο το σημειο να τονισω οτι για να μπορεις να βλεπεις τα αγαπημενα που αποθηκευεις απο το google και στο ovi θα πρεπει να εχεις την εκδοση 3.0.0.12 (την βρηκα στο getjar για s60v5) και οχι την 4.1.1 για symbian 3 γιατι σε αυτην τα αγαπημενα ΔΕΝ εμφανιζονται και στις δυο εφαρμογες οποτε τζαμπα ο κοπος. Το ξερω οτι η 3.0.0.12 δεν υποστηριζει pinch to zoom αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο μπροστα στη λυση που προσφερει. Μη νομιζετε παντως οτι ειναι κουραστικη η ολη διαδικασια που ανεφερα. Ουσιαστικα ενα βημα παραπανω κανεις. Εμενα με βολευει πολυ παντως μεχρι φυσικα να δουμε τις απαραιτητες διορθωσεις στους χαρτες ovi. Να θυμησω τελος οτι αν ψαχνει κανεις μια διευθυνση σε μια απο τις τρεις μεγαλεις πολεις που προανεφερα μπορει να το κανει κατευθειαν απο το ovi.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

ποτε επιτελουσ βγαινει η τελικη εκδοση των χαρτων ovi maps 3,06 εχουμε που περιμενουμε για αυτην την ιστορια 3μηνες, οποιοσ μαθει κατιν νεοτερο ασ απαντησει ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει φανταζομαι θα το μαθεις.

 

'H θα σου βγει ειδοποιηση απο το κινητο σου να την περασεις μεσω ΟΤΑ,

ή θα συνδεθεις στο Ovi Suite και βουαλα!! θα δεις και απο εκει το update...

ή τελος, θα παρακολουθεις το επισημο θεμα για το Ovi Maps εδω στο Μyphone!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228622

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να διορθωθουν τα προβληματα που ολοι μας εδω εχουμε επισημανει. Λογικα θα μας ερθει μεσα στο γεναρη, ενσωματωμενη στη νεα αναβαθμιση λειτουργικου.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη ενημέρωση δεν υπάρχει για την τελική έκδοση της 3.06. Δε νομίζω να ενσωματωθεί ούτε στην PR 2.0 που αναμένεται αρχές φεβρουαρίου. Μπορεί η 3.06 στην παρούσα μορφή της να λειτουργεί άψογα αλλά το ότι είναι beta τους δίνει την δυνατότητα να πειραματίζονται και να δοκιμάζουν νέες λειτουργίες όπως είναι οι online υπηρεσίες και το ota support. Και η σωστή της λειτουργία είναι το μοναδικό που μετράει αυτή την στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Και ειδικά μετά την σημερινή αναβάθμιση, δεν νομίζω να μπει κάποιος στον κόπο να εγκαταστήσει άλλες εφαρμογές πλοήγησης. Εγώ έχω και το google maps για λεπτομέρειες που τυχόν δεν βρίσκω με το ovi maps αλλά πλέον, το χρησιμοποιώ και αυτό πολύ σπάνια (την 5800 εποχή, το google maps είχε πάρει φωτιά).

 

το ovi maps εχει "αποφυγη διοδιων"?!Γιατι στην Αθηνα με βαζει συνεχεια απο αττικη οδο... :(

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να βάλουμε επιπλέον σημεία ενδιαφέροντος... (π.χ. εστιατορια, τραπεζες κ.τ.λ)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ανημερα τα Χριστουγεννα πηγα Χαλκιδα και ετσι για πλακα εβαλα τους χαρτες στο Χ6 απλα μονο τη θεση μου χωρις πλοηγηση.Ηθελα να ηξερα τι διαολο αναβαθμιση εχουν κανει.Εδω και ενα μιση χρονο υπαρχει νεα εθνικη οδος γαι την Χαλκιδα πολυ καλη δυο λωριδες ανα κατευθυνση μπαρες στην μεση.Λοιπον απο καποια στιγμη και μετα ηταν μια κοκκινη κουκιδα μεσα στο πρασινο χωρις δρομο χωρις τιποτε.Μας εχουν λιγο γραμμενους οι Φιλανδοι ή μου φαινεται?Για να μην πω για το τελικο σιγμα που μου χτυπαει ασχημα στο ματι.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έτσι ήταν για καιρό αλλά πλέον στο navigator τουλάχιστον που χρησιμοποιώ έχει κανονικά το νέο δρόμο τουλάχιστον από θέμα χαρτών εχω μείνει ευχαριστημένος σε σημείο να περιμένω το N8 για βασικό μου τηλέφωνο και λόγο των free αλλά και αρκετά αξιόπιστων χαρτών που δίνει η nokia και για μένα είναι ισχυρό ατού έναντι στον ανταγωνισμο τη παρούσα στιγμή..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

(Φιλε καλησπερα βαλε μονο της ρυθμισεις α)Υποβοηθουμενο GPS και β)Eνσωματονενο GPS!!!Τα αλλα δεν χρειζονται!!!Το Χρηση διακ.εντοπ.θεσ-> το εχεις σωσρα στο αυτοματα!!Οσο αφορα του χαρτες πρεπει να τους φορτωσεις εσυ μεσο του ovi suite αφου συνδεσεις πρωτα το κινητο με το ovi maps!!!Το κινητο απο μονο του δεν εχει κανεναν χαρτη της nokia π.χ της ελλαδας πρεπει να τον βαλεις εσυ εχει μονο την εφαρμογη που σου βρισκει το στιγμα!!)

Να ρωτησω κ εγω κατι σε αυτο που λετε παραπανω; το υποβοηθουμενο gps γιατι να μπει;δεν θα υπαρχει χρεωση;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι στην μουσικη πατας επιλογες-τραγουδια και με παρατεταμενο πατημα στο τραγουδι ποθ θες σου βγαζει αποστολη μεσω bluetooth!!!;)

 

 

 

 

 

Φιλε καλησπερα βαλε μονο της ρυθμισεις α)Υποβοηθουμενο GPS και β)Eνσωματονενο GPS!!!Τα αλλα δεν χρειζονται!!!Το Χρηση διακ.εντοπ.θεσ-> το εχεις σωσρα στο αυτοματα!!Οσο αφορα του χαρτες πρεπει να τους φορτωσεις εσυ μεσο του ovi suite αφου συνδεσεις πρωτα το κινητο με το ovi maps!!!Το κινητο απο μονο του δεν εχει κανεναν χαρτη της nokia π.χ της ελλαδας πρεπει να τον βαλεις εσυ εχει μονο την εφαρμογη που σου βρισκει το στιγμα!!!Καταλαβες τωρα??;)

 

 

 

 

Καλυτερα να κανεις αναβαθμιση μεσο OTA δηλαδη κατευθειαν μεσω του κινητου με wifi!!!Τροπος σιγουρος να αλλαξει το product code νομιζω δεν υπαρχει αν βρεις κατι πες μας!!!;)

 

Εκανα τα βηματα οπως εκανες κατεβασα το Ovi Maps

Αφου εγινε αυτο ζηταει συνδεση να επιλεξω...

 

Cosmote GPRS

Cosmote MMS-GSRS

 

Επιλεγω το πρωτο αλλα μου λεει παλι οτι ειναι εκτος συνδεσης.:(

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω wifi ανοικτο.

εχω μονο επιλεγμενα τα παρακατω

 

υποβοηθουμενο GPS

Eνσωματωμενο GPS

Bασει δικτυου

Ενημερωση χαρτων πως κανουμε?

 

Αυτο λεει οτι ειμαι εκτος συνδεος

 

Μου ζηταει συνδεση δικτυου...

εαν βαλω ομως Cosmote GPRS θα χρεωνομαι

 

δεν το ειπα σωστα ανοιξε το wifi και μεσω αυτού γραψου στο ovi και κατεβασε τους δωρεάν χάρτες τησ nokia. δεν θα έχεις πρόβλημα μετά. εμένα μου το έκανε αυτόματα όταν πρωτο ανοιξα το ovi maps μέσω wifi.;) το wifi σε βοηθάει να πιάνεις στίγμα και μέσα στο σπίτι. είναι βολικο αν θες να κάνεις καμία προεπισκόπιση διαδρομής χωρις να αναγκάζεσαι να βγεις εξω, δηλαδή δεν είναι και τελείως άχρηστο. ίσως και να σου ψιλοχρειάζεται.

Edited by DIM35

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω κ εγω με την σειρα μου μια ερωτηση διοτι 1η φορα οδηγαω symbian...

 

Κατεβασα το ovi maps απο το ovi store...Απο εκει κ υστερα ποια ειναι τα βηματα που κανω...

 

Για να τα ξεκαθαρισω λιγο στο μυαλο μου διοτι προερχομαι απο αλλα λειτουργικα...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις πληροφορίες της εφαρμογής και δες αν η έκδοση που έχει τώρα είναι η νεότερη, 3.06. Αν δεν είναι, την κατεβάζεις από το nokia beta labs. Μέσα από την εφαρμογή κατεβάζεις τους χάρτες που θέλεις και είσαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις πληροφορίες της εφαρμογής και δες αν η έκδοση που έχει τώρα είναι η νεότερη, 3.06. Αν δεν είναι, την κατεβάζεις από το nokia beta labs. Μέσα από την εφαρμογή κατεβάζεις τους χάρτες που θέλεις και είσαι έτοιμος.

 

λεει v 3.06

 

απο την εφαρμογη που κ τουσ κατεβαζω...Αγιε μου Βασιλη...?:):D

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρική σελίδα της εφαρμογής, πας στην κατηγορία Ενημέρωση και πατάς Προσθήκη νέων Χαρτών. Από εκεί, επιλέγεις τις χώρες που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρική σελίδα της εφαρμογής, πας στην κατηγορία Ενημέρωση και πατάς Προσθήκη νέων Χαρτών. Από εκεί, επιλέγεις τις χώρες που θέλεις.

 

Αυτα που βγαζει εμενα ειναι η θεση μου-αναζητηση-check in-αγαπημενα-οδηγηση-πεζοπορια-καιρος-περισσοτερα...αυτα

 

Εκτος αμα εχω παει αλλου...:wacko: Παντως απο το μενου του τηλ παω σε μια πυξιδα... εκει δεν παω?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 3.06 τότε το μενού θα πρέπει να είναι όπως φαίνεται

http://img530.imageshack.us/img530/6307/scr000014t.th.jpg http://img715.imageshack.us/img715/619/scr000016p.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις την νεότερη έκδοση δηλαδή. Μπες εδώ και κατέβασέ την. Πάνω δεξιά πατάς στο πράσινο. Την τρέχεις στο Ν8 και κάνει update.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...