Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει και αυτό το λινκ

http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-306

οπου μπορείτε να κάνετε σχόλια και προτάσεις για τους Χάρτες.

 

Αν δεν τους τα πούμε εμείς που χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα, ποιος θα τους τα πεί;

Link to comment
Share on other sites

βγήκε στο ovi suite το πρόγραμμα χάρτες version 3.06 οχι beta τωρα την εβαλα

 

αυτη αν προσεξεις ειναι πιο παλια απο την τελευταια beta. Δεν εχει ενημερωση χαρτων απο το κινητο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα εχω και εγω. μπορω να πω και στον δρομο αυτο.

δεν ειναι ακριβης η θεση του στήγματος.

 

παιδια το ovi maps ΤΑ ΣΠΑΕΙ....!!!!!!

το εχω δοκιμασει και τα παντα ειναι τελεια και η θεση του στήγματος!!!!

για δοκιμαστε κατι αλλο....και πειτε μου....?

την πρωτη φορα που συνδέομαι και μενα με βγαζει μερικους δρομους πριν....

μολις ομως πατησω το κοκκινο κουμπακι πανω αριστερα με παει στην θεση που πρεπει να ειμαι ακριβως....δειτε λιγο μηπως φταιει αυτο.....:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια επαιζα σημερα με ενα n97 ενος φιλου μου που εχει την προηγουμενη εκδοση του ovi maps και παρατηρησα το εξης εχοντας τα διπλα διπλά με το n8 μου...

στο n97 εβγαζε την διεύθυνση που ημασταν με τον ΑΡΙΘΜΟ ενω στο n8 εβγαζε απλα την διεύθυνση...

πχ στο ν97 εγραφε αμφιπολεως 13 πανω και σε μενα μονο αμφιπολεως.....

ειναι ετσι η κατι δεν παει καλα ....?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επαιζα σημερα με ενα n97 ενος φιλου μου που εχει την προηγουμενη εκδοση του ovi maps και παρατηρησα το εξης εχοντας τα διπλα διπλά με το n8 μου...

στο n97 εβγαζε την διεύθυνση που ημασταν με τον ΑΡΙΘΜΟ ενω στο n8 εβγαζε απλα την διεύθυνση...

πχ στο ν97 εγραφε αμφιπολεως 13 πανω και σε μενα μονο αμφιπολεως.....

ειναι ετσι η κατι δεν παει καλα ....?

 

και στο δικο μου ν8 δεν βγαζει αριθμο. μονο διευθυνση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι σε μενα βγαζει και αριθμο και διευθυνση.

καποια στιγμη δεν εβγαζε ονοματα δρομων αλλα μπορουσε και εκανε πλοηγηση και αναζητηση.

το διορθωσα σβηνοντας ενα αρχειο. το εχω ποσταρει σε προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

οχι σε μενα βγαζει και αριθμο και διεύθυνση.

καποια στιγμη δεν εβγαζε ονοματα δρομων αλλα μπορουσε και εκανε πλοηγηση και αναζητηση.

το διορθωσα σβηνοντας ενα αρχειο. το εχω ποσταρει σε προηγουμενο.

 

σε μενα ονοματα βγαζει κανονικα.....

δεν βγαζει ομως αριθμο στην διεύθυνση βασικα δεν θα το προσεχα ποτε αν δεν το εβλεπα σημερα στο n97...ειναι μαγκια ομως ο αριθμος απο οποια πλευρα και αν το δεις..

θελω να πιστευω οτι αυτο συμβαινει επειδη μιλαμε για beta εκδοση και ολα τα σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

οχι σε μενα βγαζει και αριθμο και διευθυνση.

καποια στιγμη δεν εβγαζε ονοματα δρομων αλλα μπορουσε και εκανε πλοηγηση και αναζήτηση. Το διορθωσα σβηνοντας ενα αρχειο. το εχω ποσταρει σε προηγουμενο.

Ποιο αρχείο έσβησες;

παιδια επαιζα σημερα με ενα n97 ενος φιλου μου που εχει την προηγουμενη εκδοση του ovi maps και παρατηρησα το εξης εχοντας τα διπλα διπλά με το n8 μου. Στο n97 εβγαζε την διεύθυνση που ημασταν με τον ΑΡΙΘΜΟ ενω στο n8 εβγαζε απλα την διεύθυνση. πχ στο ν97 εγραφε αμφιπολεως 13 πανω και σε μενα μονο αμφιπολεως. Ειναι ετσι η κατι δεν παει καλά;

Αριθμό δεν βγάζει πάντα. Πχ μπορεί σε έναν δρόμο να σου βγάζει κανονικά νούμερα και όταν προχωρήσεις λίγο πιο κάτω, σταματάει να σου δείχνει το νούμερο. Ίσως να μην έχει περαστεί στις πληροφορίες το νούμερο του συγκεκριμένου δρόμου.

σε μενα ονοματα βγαζει κανονικα. δεν βγαζει ομως αριθμο στην διεύθυνση βασικα δεν θα το προσεχα ποτε αν δεν το εβλεπα σημερα στο n97. Ειναι μαγκια ομως ο αριθμος απο οποια πλευρα και αν το δεις. Θελω να πιστευω οτι αυτο συμβαινει επειδη μιλαμε για beta εκδοση και ολα τα σχετικα...

Μπορεί και να είναι bug - δεν αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αρχείο έσβησες;

 

mirror δε θυμαμαι το αρχειο. ειναι ενα μεσα στο cities>diskcache

το εχω αναφερει σε προηγουμενη σελιδα.

το ειδα απο το θεμα στο nokia labs "no road names"

Link to comment
Share on other sites

Mirror τα εχω και τα 2 κινητα διπλα μου αυτη την στιγμη και παλι...

το n97 δειχνει αριθμο(και μιλαμε για τρομερη ακριβεια ακριβως τον αριθμο που ειμαστε η βελτιωση του κινητου αν αλλαξεις το καπακι της καμερας ειναι απιστευτη) το ν8 δειχνει μονο δρομο...!!!!!:(

ελπιζω να το διορθώσουν στο μελλον......πολυ σημαντικη λεπτομέρεια για μενα....

Link to comment
Share on other sites

η βελτιωση του κινητου αν αλλαξεις το καπακι της καμερας ειναι απιστευτη

 

το καπακι της καμερας

δεν ειχε καμια σχεση με

με την ληψη του gps στο Ν97

το fix για το gps ηταν αλλο

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Mirror τα εχω και τα 2 κινητα διπλα μου αυτη την στιγμη και παλι. το n97 δειχνει αριθμο(και μιλαμε για τρομερη ακριβεια ακριβως τον αριθμο που ειμαστε η βελτιωση του κινητου αν αλλαξεις το καπακι της καμερας ειναι απιστευτη) το ν8 δειχνει μονο δρομο.

Ναι, σε πιστεύω. Αυτό που λέω είναι ότι στο Ν8 όντως μερικές φορές δείχνει μόνο τον δρόμο αλλά, σε άλλα σημεία, ακόμα και στον ίδιο δρόμο, δείχνει και αριθμούς. Στο δικό σου Ν8 δεν δείχνει σε κανέναν δρόμο αριθμούς;

 

Στο Ν97 έχει περασμένη την 3.06 ή την 3.04;

Link to comment
Share on other sites

το καπακι της καμερας

δεν ειχε καμια σχεση με

με την ληψη του gps στο Ν97

το fix για το gps ηταν αλλο

 

οκκκ τελος παντων οτι και αν κανανε το κινητο πεταει τωρα....:)

 

 

 

Ναι, σε πιστεύω. Αυτό που λέω είναι ότι στο Ν8 όντως μερικές φορές δείχνει μόνο τον δρόμο αλλά, σε άλλα σημεία, ακόμα και στον ίδιο δρόμο, δείχνει και αριθμούς. Στο δικό σου Ν8 δεν δείχνει σε κανέναν δρόμο αριθμούς;

 

Στο Ν97 έχει περασμένη την 3.06 ή την 3.04;

 

θα το δοκιμασω τωρα που θα παρω το αμαξι mirror και θα σου πω...

το n97 εχει την 3.04 εκδοση.......

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι θα τρελαθω με το θεμα...

εχω αυτη την στιγμη μπροστα μου το n8 μου ενα n97 mini και το n97 που σας ελεγα...

το κινητο μου εχει την beta εκδοση τα 2 97αρια την 3.04....

και απο τα 3 κινητα το μοναδικο που δειχνει αριθμο στους δρομους ειναι το n97...

το n97 εχει την ιδια εκδοση και τους ιδιους χαρτες με το n97 mini...αλλα το mini δεν δειχνει αριθμο επισης...:wacko::wacko::wacko:

εψαξα ολες τις ρυθμισεις και δεν καταφερα να βρω κατι.......

το n97 εχει περασμένη την τελευταια εκδοση φιρμ(την 22) την οποια εβαλα προχθες....

για οσους δεν πιστευουν εδω και Photo...

http://d.imagehost.org/view/0061/279_1

απο αριστερα εχω το mini και απο δεξια το απλο 97 που βγαινει το νουμερο στην διεύθυνση κανονικοτατα......(η photo ειναι τραβηγμενη απο το N8 μου...:p)...

οποτε τι γινεται εδω βρε παιδια γνωριζει κανεις....?

Link to comment
Share on other sites

Μην σκας. Το πιο πιθανό είναι να λυθεί όταν το 3.06 γίνει επίσημο. Ίσως η έκδοση λογισμικού της κάθε συσκευής και η έκδοση του ovi maps επηρεάζει το αν και που θα δείχνει αριθμούς ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι θα τρελαθω με το θεμα...

εχω αυτη την στιγμη μπροστα μου το n8 μου ενα n97 mini και το n97 που σας ελεγα...

το κινητο μου εχει την beta εκδοση τα 2 97αρια την 3.04....

και απο τα 3 κινητα το μοναδικο που δειχνει αριθμο στους δρομους ειναι το n97...

το n97 εχει την ιδια εκδοση και τους ιδιους χαρτες με το n97 mini...αλλα το mini δεν δειχνει αριθμο επισης...:wacko::wacko::wacko:

εψαξα ολες τις ρυθμισεις και δεν καταφερα να βρω κατι.......

το n97 εχει περασμένη την τελευταια εκδοση φιρμ(την 22) την οποια εβαλα προχθες....

για οσους δεν πιστευουν εδω και Photo...

http://d.imagehost.org/view/0061/279_1

απο αριστερα εχω το mini και απο δεξια το απλο 97 που βγαινει το νουμερο στην διεύθυνση κανονικοτατα......(η photo ειναι τραβηγμενη απο το N8 μου...:p)...

οποτε τι γινεται εδω βρε παιδια γνωριζει κανεις....?

 

βεβαια στην φωτογραφια που δειχνεις το καθε κινητο εει και διαφορετικη εκδοση χαρτη!! για προσεξε κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

katsaplian και τα 2 97αρια φορανε την 3.04....

εδω ειναι που εχω κουφαθει....

δεν τα πειραξαμε καθολου...βαλαμε το τελευταιο φιρμ(στο καθε κινητο) και καναμε Update το ovi maps απο τις ενημερωσεις λογισμικου με wi fi....

στην συνεχεια βαλαμε τους χαρτες με τον Nokia Map Loader και το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπεις....

το απλό ν97 βγαζει κανονικα τους αριθμους στος δρομους το n8 και το mini οχι...

τεσπα μου κανε τρομερη εντυπωση για αυτο το ανεφερα.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Γενικα κατι δε παει καλα με την αριθμηση των δρομων. Πχ ειδικα στις μεγαλες λεωφορους δυστυχως εχει αραια και που αριθμους ενω στους μικροτερους δρομους τα εχει ολα! Εντελως περιεργο αυτο και δε ξερω αν φταινε ο χαρτες οι η εκδροση 3.06. Επιζω να διορθωθει...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ο ενας χαρτης την ηροδοτου στην εχει κεντρικοδηλαδη κιτρινη και ο αλλος οχι. δεν το βλεπεις στην φωτο?
Link to comment
Share on other sites

ρε συ ο ενας χαρτης την ηροδοτου στην εχει κεντρικοδηλαδη κιτρινη και ο αλλος οχι. δεν το βλεπεις στην φωτο?

 

Και όχι μόνο, κάποιοι κάθετοι είναι διαφορετικοί.

Δείχνει να έχουν διαφορετικά δεδομένα χαρτών. (σβήστους και από τα δύο και ξαναπέρνα τους. Μπορεί να πάψει και το Ν97 να δείχνει αριθμό!!!!)

 

 

Υ.Γ.

Εμένα πάντως, το Ν97 μου, μου γράφει τον αριθμό σχεδόν πάντα.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τα ξερω ολα αυτα...

να τα ξαναπω:p

εχουμε και τα 3 κινητα βαζουμε τα τελευταια φιρμς και κανουμε Update το ovi maps..

(μαλιστα στο ν97 τα εκανα ολα αυτα προχθες. απο την 12 εκδοση φιρμ περασα την 22 και εβαλα τους χαρτες κτλ κτλ κτλ...)..

το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπετε...

το μοναδικο κινητο που δειχνει αριθμους ειναι το ν97...

και αντε το n8 ειναι μπετα οκ το καταλαβαινω...

το n97 ΜΙΝΙ δεν δειχνει αριθμους και εχει διαφορετικους χαρτες οπως λετε με την 3.04 εκδοση .....!!!!

την ιδια εχει και το N97.....

ειναι λιγο περιεργα ολα αυτα......δεν νομιζετε....?

να συμπληρωσω οτι το δοκιμασα και στην οδηγηση το N97 βγαζει αριθμους ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Π Α Ν Τ Ο Υ...

τα αλλα 2 οχι....

 

να ρωτησω λιγο κατι αλλο υπαρχει τροπος απο την 3.06 να γυρισουμε στην 3.04...?

ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει αν το κανω στο ν8 μου...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τα ξερω ολα αυτα...

να τα ξαναπω:p

εχουμε και τα 3 κινητα βαζουμε τα τελευταια φιρμς και κανουμε Update το ovi maps..

(μαλιστα στο ν97 τα εκανα ολα αυτα προχθες. απο την 12 εκδοση φιρμ περασα την 22 και εβαλα τους χαρτες κτλ κτλ κτλ...)..

το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπετε...

το μοναδικο κινητο που δειχνει αριθμους ειναι το ν97...

και αντε το n8 ειναι μπετα οκ το καταλαβαινω...

το n97 ΜΙΝΙ δεν δειχνει αριθμους και εχει διαφορετικους χαρτες οπως λετε με την 3.04 εκδοση .....!!!!

την ιδια εχει και το N97.....

ειναι λιγο περιεργα ολα αυτα......δεν νομιζετε....?

να συμπληρωσω οτι το δοκιμασα και στην οδηγηση το N97 βγαζει αριθμους ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Π Α Ν Τ Ο Υ...

τα αλλα 2 οχι....

 

να ρωτησω λιγο κατι αλλο υπαρχει τροπος απο την 3.06 να γυρισουμε στην 3.04...?

ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει αν το κανω στο ν8 μου...

 

Άλλο το πρόγραμμα ovi maps και άλλο οι χάρτες. Σύνδεσέ τα όλα με το pc, σβήσε τους χάρτες από το nokia map updater και πέρνα τους ξανά. Οι χάρτες ανανεώνονται ανεξάρτητα απο το πρόγραμμα. (αν το έχεις κάνει και αυτό, πάω πάσο)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το πρόγραμμα ovi maps και άλλο οι χάρτες. Σύνδεσέ τα όλα με το pc, σβήσε τους χάρτες από το nokia map updater και πέρνα τους ξανά. Οι χάρτες ανανεώνονται ανεξάρτητα απο το πρόγραμμα. (αν το έχεις κάνει και αυτό, πάω πάσο)

 

το εκανα και αυτο......τιποτα....!!!!!!!!!!!!

σε ν8 κανενας αριθμος σε ν97 μινι μπηκε το μπετα και παλι χωρις αριθμους.....!!!!!!! το ν97(μια και ειναι να το επιστρεψω αυριο) δεν τολμω να το πειραξω....!!!!!!:)

 

παιδια το ξαναλεω δεν εκανα κατι το ιδιαιτερο εβαλα το τελευταιο φιρμ στα 2 97ρια και μετα περασα προγραμμα και χαρτες απο πανω...

τα αποτελεσματα ειναι ολα αυτα που ειπα πιο πανω.....

υπαρχει χαος στο ovi maps....λυπαμαι που το λεω αλλα υπαρχει.....ελπιζω να το στρωσουν......

Link to comment
Share on other sites

νεα δκιμαστικη εκδοση Nokia Ovi Maps Beta v3.06.533 . Δε ξερω αλλαγες και δεν το εχω δοκιμασει ακομα
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...