Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση, κάνεις υπομονή μέχρι να βρει την θέση σου. Αν θέσεις προορισμό και ξεκινήσει πλοήγηση, δεν σβήνει η οθόνη ούτε κλειδώνει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θέσεις προορισμό και ξεκινήσει πλοήγηση, δεν σβήνει η οθόνη ούτε κλειδώνει.

Οκ γιατι μεχρι να βρω σημα κλειδωνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση, κάνεις υπομονή μέχρι να βρει την θέση σου. Αν θέσεις προορισμό και ξεκινήσει πλοήγηση, δεν σβήνει η οθόνη ούτε κλειδώνει.

 

Κλειδώνει και στην πλοήγηση αν περάσει κάποια ώρα σε αδράνεια (πχ μεγάλη ευθεία), δεν έχω δοκιμάσει όμως κάποια αλλη ρύθμιση οθόνης.

 

Πολύχρονος κιόλας, να τα εκατοστήσεις.

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Αρα τι ρυθμιση πρεπει να κανουμε? Υπαρχει στο μενου του ovi οπως υπαρχει στο sygic?

 

EDIT: η ρυθμιση ειναι στην οθονη, παμε στο μενου του ονι/ρυθμισεις/Πλοηγηση/ Φωτισμος οθονης. βαζουμε την επιλογη "παντα ενεργοποιημενος".

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Αρα τι ρυθμιση πρεπει να κανουμε? Υπαρχει στο μενου του ovi οπως υπαρχει στο sygic?

 

EDIT: η ρυθμιση ειναι στην οθονη, παμε στο μενου του ονι/ρυθμισεις/Πλοηγηση/ Φωτισμος οθονης. βαζουμε την επιλογη "παντα ενεργοποιημενος".

 

Με πρόλαβες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

 

εχω αρχισει να νιωθω βλακας με τους ονι.

προσπαθω να κανω αναζητηση, οπως για παραδειγμα στο garmin και δεν καταλαβαινω πως γινεται.

εννοω να εισαγω πολη-οδο-αριθμο κτλ.

αντι για αυτο βαζοντας την οδο εμφανιζει αποτελεσματα απο διαφορες κατηγοριες, ανακατεμενα και καθολου πρακτικα.

καμμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Κλειδώνει και στην πλοήγηση αν περάσει κάποια ώρα σε αδράνεια (πχ μεγάλη ευθεία), δεν έχω δοκιμάσει όμως κάποια αλλη ρύθμιση οθόνης.

 

Πολύχρονος κιόλας, να τα εκατοστήσεις.

Εγώ δύο φορές που είχα κάνει πλοήγηση με το μηχανάκι και το είχα στην τσέπη μου, απ'ότι θυμάμαι, δεν ήταν κλειδωμένο κάθε φορά που το έβγαζα για να το συμβουλευτώ.

 

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου.

καλημερα σας

 

εχω αρχισει να νιωθω βλακας με τους ονι.

προσπαθω να κανω αναζητηση, οπως για παραδειγμα στο garmin και δεν καταλαβαινω πως γινεται.

εννοω να εισαγω πολη-οδο-αριθμο κτλ.

αντι για αυτο βαζοντας την οδο εμφανιζει αποτελεσματα απο διαφορες κατηγοριες, ανακατεμενα και καθολου πρακτικα.

καμμια βοηθεια?

 

Εγώ γράφω τις διευθύνσεις με τον εξής τρόπο (δρόμος κενό αριθμός κόμμα κενό περιοχή)

Πέλλας 8, Ίλιον

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο φορές που είχα κάνει πλοήγηση με το μηχανάκι και το είχα στην τσέπη μου, απ'ότι θυμάμαι, δεν ήταν κλειδωμένο κάθε φορά που το έβγαζα για να το συμβουλευτώ.

 

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου.

 

 

Εγώ γράφω τις διευθύνσεις με τον εξής τρόπο (δρόμος κενό αριθμός κόμμα κενό περιοχή)

Πέλλας 8, Ίλιον

 

σωστα τα λες εγω παντως δεν χρησιμοποιω κομα αλλα βαζω κενο και μου τα βγαζει μια χαρα. ξερεις αν εχουμε δυνατοτητα να κανουμε αναζητηση με συντεταγμενες. δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα θα παιζει. ξερεις για μερη σε επαρχια οπως παρατηρητηρια και αλλα τετοια στα βουνα η στις παραλιες

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες εγω παντως δεν χρησιμοποιω κομα αλλα βαζω κενο και μου τα βγαζει μια χαρα. ξερεις αν εχουμε δυνατοτητα να κανουμε αναζητηση με συντεταγμενες. δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα θα παιζει. ξερεις για μερη σε επαρχια οπως παρατηρητηρια και αλλα τετοια στα βουνα η στις παραλιες

 

μετα απο εναν ελεγχο που εκανα παιρνει και συντεταγμενες. θα πρεπει να τις γραψετε πχ 39 18 25,75 26 14 45,78 δηλαδη κενα μεταξυ μοιρων πρωτου λεπ[του και δευτερου και κομα μεταξυ υποδιαιρεσης δευτερου λεπτου. τι συντεταγμενες μπορειται α τις βρειτε στο google earth στην ακτω πλευρα της οθονησ και μπορουν να φορτοθουν μονο στη μορφη που σας δειχνω. το ελληνικο συστημα ΕΓΣΑ87 δεν το απιρνει. πιστευω θα φανει χρησιμο για να ορισετε παραλιες παρατηρητηρια μονοπατια λιμνες κλπ τα οποια πιθανοτατα δεν θα τα βρειτε με την απλη αναζητηση. οποια αλλη πληροφορια ειμαι στη διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο με τους ovi maps είναι η δορυφορική τους έκδοση.Κατεβάζεις μέσω δικτύου προκαταβολικά σε όποιο ζουμ θέλεις τους χάρτες τους δορυφορικούς και μετά κινείσαι σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου ξέροντας από πριν τι έχεις να δεις.Καταπληκτική επιλογή ειδικά σε ταξίδια στο εξωτερικό που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google maps λογω πακέτων σύνδεσης.Μόνο και μόνο για αυτό χαλάλι τα λεφτά για το νόκια!!!Αν είχε και φωνητική καθοδήγηση με δορυφορικούς χάρτες θα ήταν τέλειο αλλά έστω και να βλέπεις την κουκίδα σου να κινείται ανάμεσα στα βουνά ή τα αξιοθέατα όπως φαίνονται από τον δορυφόρο μια χαρά είναι...
Link to comment
Share on other sites

ενωνωντας το ν8 με το ovi μου εβγαλε καποιες αναβαθμισεις. μεσα σε αυτες ηταν και χαρτες 8ΜΒ. τις κατεβαζει αλλα δεν μπορει να τις κανει install error 17004 βγαζει και λεει να βγω απο το ovi και να το ξανακανω.

το εκανα αλλα τα ιδια. τι αναβαθμιση χαρτων ειναι αυτη? ειναι κατι σημαντικο?

πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου βγάζει να περάσεις μια αναβάθμιση για το ovi maps που ήδη έχεις και γι'αυτό να μην κάνει εγκατάσταση. Άν έχεις την έκδοση 3.06, μπορείς και μόνος σου να δεις αν υπάρχει νέα ενημέρωση πηγαίνοντας στο εικονίδιο ενημέρωση και πατώντας έλεγχος για ενημερώσεις. Εγώ με έκδοση χάρτη 00.02.41.123 μου έβγαλε ότι έχω τον πιο πρόσφατο. Εσύ ποια έκδοση έχεις;
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο με τους ovi maps είναι η δορυφορική τους έκδοση.Κατεβάζεις μέσω δικτύου προκαταβολικά σε όποιο ζουμ θέλεις τους χάρτες τους δορυφορικούς και μετά κινείσαι σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου ξέροντας από πριν τι έχεις να δεις.Καταπληκτική επιλογή ειδικά σε ταξίδια στο εξωτερικό που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google maps λογω πακέτων σύνδεσης.Μόνο και μόνο για αυτό χαλάλι τα λεφτά για το νόκια!!!Αν είχε και φωνητική καθοδήγηση με δορυφορικούς χάρτες θα ήταν τέλειο αλλά έστω και να βλέπεις την κουκίδα σου να κινείται ανάμεσα στα βουνά ή τα αξιοθέατα όπως φαίνονται από τον δορυφόρο μια χαρά είναι...

 

πως το κανεις αυτο ρε φιλε...?

που εχει επιλογη για να κατεβασεις δορυφορικούς χαρτες,,,,???:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα που εχω αποριες

πηρα το καινουργιο nokia n8 και δεν μπορς να κανω αναβαθμιση στους χαρτες

πχ: δεν εχει την κρητη στουσ χαρτες και οταν παω να κανω πλοηγηση απο ενα σημειο να γυρισω σπιτι η καπου αλλου που εχω βαλει στα αγαπημενα δεν με αφηνει αν ξερει κανεις θα ηθελα να μου απαντηση αν κανψ εγω κατι λαθος και να μου το εξηγηση

Καλωσόρισες στο φόρουμ φίλε Κώστα.

 

Κατέβασε την έκδοση 3.06, εγκατέστησέ την στο Ν8 σου και ακολούθησε τα μηνύματα που σου εμφανίζονται κατά την εγκατάσταση. Κάνε επανεκκίνηση στην συσκευή σου και άνοιξε το Ovi Maps, επέλεξε Ενημέρωση και Προσθήκη χαρτών για να περάσεις τους χάρτες που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου βγάζει να περάσεις μια αναβάθμιση για το ovi maps που ήδη έχεις και γι'αυτό να μην κάνει εγκατάσταση. Άν έχεις την έκδοση 3.06, μπορείς και μόνος σου να δεις αν υπάρχει νέα ενημέρωση πηγαίνοντας στο εικονίδιο ενημέρωση και πατώντας έλεγχος για ενημερώσεις. Εγώ με έκδοση χάρτη 00.02.41.123 μου έβγαλε ότι έχω τον πιο πρόσφατο. Εσύ ποια έκδοση έχεις;

εχω την 3.04 και χαρτη 0.1.24.114. πως θα περασω την 3.06 και τον τελευταιο χαρτη?

περναω το αρχειο των 8Μβ(το αρχειο που εδωσες στο λινκ) το σισ και το περναω και το κανω εγκατασταση στο τηλεφωνο σωστα?και μετα παω και κατεβαζω τον χαρτη της ελλαδας . και μεσω ovi τον περναω και αυτον?

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Αφού εγκαταστήσεις την έκδοση 3.06, άνοιξε το Ovi Maps, επέλεξε Ενημέρωση και Προσθήκη χαρτών για να περάσεις τους χάρτες που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Αφού εγκαταστήσεις την έκδοση 3.06, άνοιξε το Ovi Maps, επέλεξε Ενημέρωση και Προσθήκη χαρτών για να περάσεις τους χάρτες που θέλεις.

 

περναω το sis στο τηλεφωνο και το κανω εγκατασταση σωστα? πρεπει να αφαιρεθει η 3.04 η καθεται η αλλη πανω και ειμαστε οκ?

Link to comment
Share on other sites

περναω το sis στο τηλεφωνο και το κανω εγκατασταση σωστα? πρεπει να αφαιρεθει η 3.04 η καθεται η αλλη πανω και ειμαστε οκ?

 

καθεται πανω χωρις να χρειαστει να απεγκαταστησεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το sis αρχειο της 3.06 το κανω εγκατασταση, αλλα στο τελος γραγει σφαλμα ενημερωσης.

κοιταω και βλεπω οτι η εκδοση που εχω ειναι η 3.04.

γιατι δεν την εκανε εγκατασταση την 3.06?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...

μιλησα με ενα καταστημα της νοκια και μου ειπε οτι το κινητο μπορει να δουλεψει αυτονομο σαν gps χωρις την χρηση του δικτυου κινητησ τηλεφωνιας??

ευχαριστω αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το πιστεψω..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...

μιλησα με ενα καταστημα της νοκια και μου ειπε οτι το κινητο μπορει να δουλεψει αυτονομο σαν gps χωρις την χρηση του δικτυου κινητησ τηλεφωνιας??

ευχαριστω αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το πιστεψω..

 

Να το πιστεψεις!!:):lol:

Απλα θα αργει λιγο περισσοτερο να λοκαρη!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για ακομη μια φορα διαπιστωνω ποσο μπροστα ειναι η Νοκια στα gps. Χωρις a-gps και wifi πιανει σημα μεσα στο σπιτι μου!:p Ηταν ενας σημαντικος παραγοντας που με εκανε να ξαναερθω στην Νοκια.

Οσοι ειναι μεσα σε πολη νομιζω οτι το a-gps δεν χρειαζεται, εχει καλο σημα και χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την βοηθεια σας ,

πως μπορω να κατεβασω τους τριδιασταστους χαρτες στο κινητο , ωστε να μην συνδεεται καθε φορα που ζουμαρω και να κατεβαζει δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το δοκίμασα πρώτη φορά και με απογοήτευσε. Με έβλεπε σε λάθος δρόμο (παράλληλο) κ με έβαζε να κάνω έναν μεγάλο κύκλο για να πάω στον προορισμό μου. Θα το δοκιμάσω πάλι μήπως ήταν τυχαίο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...