Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπα δε ρισκαρω τετοιο πραγμα...

 

Κι όμως, κι εγώ έτσι έκανα όταν αναβάθμισα σε 3.06. Διέγραψα τους χάρτες και μετά ξαναπέρασα τους πιο πρόσφατους με το Nokia Map Loader. Δεν εμπεριέχεται κανένα ρίσκο. Είναι ο επίσημος τρόπος. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης, στην 3.06 πρόσθεσαν την απίστευτη δυνατότητα να κατεβάζεις τους χάρτες κατευθείαν στην συσκευή σου μέσω wi-fi χωρίς την ανάγκη υπολογιστή. Πας στο αντίστοιχο μενού, διαλέγεις την χώρα που σε ενδιαφέρει και τελείωσες. Τόσο απλά.
Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι εχετε γραψει.

διεγραψα ξανακατεβασα. το ιδιο ομως.

 

νομιζω οτι δεν ειναι ακριβες το σημα.

ενω ειμαι σε σταθερο σημειο διχνει οτι ειμαι ενα στενο παραπανω.

επισεις η πλοηγηση εν κοινηση δεν εμφανιζει στην σωστη λωρίδα κυκλοφορίας.

υπαρχει καποια εξήγηση γι'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι εχετε γραψει.

διεγραψα ξανακατεβασα. το ιδιο ομως.

 

νομιζω οτι δεν ειναι ακριβες το σημα.

ενω ειμαι σε σταθερο σημειο διχνει οτι ειμαι ενα στενο παραπανω.

επισεις η πλοηγηση εν κοινηση δεν εμφανιζει στην σωστη λωρίδα κυκλοφορίας.

υπαρχει καποια εξήγηση γι'αυτο?

 

Μέσα απο το αμάξι ή έξω; Μήπως κάποια μεμβράνη ή ειδικό τζάμι εμποδίζει τη λήψη απο το δορυφόρο;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το αμάξι ή έξω; Μήπως κάποια μεμβράνη ή ειδικό τζάμι εμποδίζει τη λήψη απο το δορυφόρο;

 

εξω απο το αυτοκινητο αλλα και μέσα.

δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.

ας απαντησει καποιος που το εχει ψάξει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λογικό αυτό που συμβαίνει στην συσκευή σου γιατί έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που βλέπω στην δική μου συσκευή. Έχω ακριβές σήμα ακόμα και μέσα στο σπίτι μου ενώ όπου και αν έχω βρεθεί, λοκάρει αμέσως με πολύ καλή ακρίβεια.

 

Αν είσαι μέσα σε σπίτι ή αυτοκίνητο, είναι πολύ πιθανό και αναμενόμενο να υπάρχει απόκλιση. Θα φτιάξει όμως μόλις σε λοκάρει πραγματικά ή αρχίσεις να κάνεις πλοήγηση.

 

Το κινητό σου είναι ελληνικό; Έχεις περάσει την έκδοση 3.06 ή έχεις την 3.04;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λογικό αυτό που συμβαίνει στην συσκευή σου γιατί έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που βλέπω στην δική μου συσκευή. Έχω ακριβές σήμα ακόμα και μέσα στο σπίτι μου ενώ όπου και αν έχω βρεθεί, λοκάρει αμέσως με πολύ καλή ακρίβεια.

 

Αν είσαι μέσα σε σπίτι ή αυτοκίνητο, είναι πολύ πιθανό και αναμενόμενο να υπάρχει απόκλιση. Θα φτιάξει όμως μόλις σε λοκάρει πραγματικά ή αρχίσεις να κάνεις πλοήγηση.

 

Το κινητό σου είναι ελληνικό; Έχεις περάσει την έκδοση 3.06 ή έχεις την 3.04;

 

 

Ελληνικό είναι 059F04......

TI NA ΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ.

δηλαδη αν αλλαξω λωρίδα η αν υπαρχει καποια νυσιδα με παραλληλους δρομους με δίχνει οπου θελει.

 

εχω την 3.06

 

διεγραψα τον φάκελο citys και ανοιξα το προγραμμα και μαλλον κατεβασε απο μονο του τους χάρτες.

πριν απο αυτο ομως ειχα μπει στο ovi suite και απο εκει είχα κατεβάσει τους χάρτες για την ελλαδα. όπως και τις γλώσες

 

τώρα, μπορω με κάποιον ασφαλή τροπο να διαγράψω τα πάντα και να τα κάνω απο την αρχή.? τι να πω αυτο μένει.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που λέτε ότι δεν κλειδώνει γρήγορα μετά την αναβάθμιση στην 3.06. Εμένα πλέον κλειδώνει σε δευτερόλεπτα όπου και αν βρίσκομαι.

 

και εμενα σε δευτερολεπτα, ακομα και μεσα στο σπιτι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαναλετε μια πως κανουμε εγκασταση την εκδοση 3.06?

και πως εχουμε ελληνικα στους δρομους οχι greeklish

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαναλετε μια πως κανουμε εγκασταση την εκδοση 3.06?

και πως εχουμε ελληνικα στους δρομους οχι greeklish

 

απλα την κατεβαζεις και την εγκαθιστας. δεν εχει καποια ιδιαιτερη διαδικασια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα το κινητό να κάνει με το οβή κάποιες ενημέρωσης και μαζί με τα παιχνίδια μου δίνη χάρτες ovi με δωρεάν πλοήγηση αυτό είναι το πρόγραμμα χάρτες η είναι ενημερωμένοι χάρτες ελληνική?

 

Μίλησα πριν λίγο με φίλο που δουλεύει στην WIND και μου είπε ότι του έχουν πάει άλλα δύο με το ίδιο πρόβλημα....

 

εγώ απτόητος...μήπως σου είπε ο φίλος σου πότε θα προμηθεψουν τα μαγαζιά με κομμάτια ?

 

Εχω αλλα μου λειεπει το n8 :X

 

 

Τι λετε να παω αυριο το απογευμα να το παρω ή να περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα καμια προσφορα?! (θα το παρω σαν συσκευή οχι με επιδοτηση)

 

εάν δεν βιάζεσαι και δεν εχεις επιδότηση στην μέση καλύτερα να περιμένεις λίγο ακόμα θα σου πρότεινα

 

H wind έχει από ότι ξέρω..

εγώ από ότι ξέρω δεν έχει ( κάθε μέρα τους πέρνω τηλ )

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, δεν υπάρχει απλός και εύκολος τρόπος να δεις την ταχύτητά σου. Σε προηγούμενες εκδόσεις υπήρχε ο "Πίνακας", όπου έβλεπες την ταχύτητά σου, τι πορεία ακολουθείς, ελάχιστη, μέση και μέγιστη ταχύτητα κ.ο.κ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα αφαίρεσαν. Επίσης λείπει η εφαρμογή Δεδομένα GPS που παρείχε παρόμοιες πληροφορίες. Παράξενες επιλογές αν μη τι άλλο... :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα το κινητό να κάνει με το ovi κάποιες ενημερωσεις και μαζί με τα παιχνίδια μου δίνει χάρτες ovi με δωρεάν πλοήγηση αυτό είναι το πρόγραμμα χάρτες η είναι ενημερωμένοι χάρτες ελληνική?

 

έβαλα σήμερα το κινητό να κάνει με το ovi suite κάποιες ενημέρωσης και μαζί με τα παιχνίδια μου δίνη χάρτες ovi με δωρεάν πλοήγηση αυτό είναι το πρόγραμμα χάρτες η είναι ενημερωμένοι χάρτες ελληνική?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα ψηθηκα απο τα καλα σας λογια και τωρα την περναω και γω.

 

μια μικρη βοηθεια σε αυτους που ενδιαφερονται:

1] κατεβαζουμε το .sis αρχειο απο το nokia labs

2] διπλο κλικ στο αρχειο στον υπολογιστη μας

3] ανοιγμα με το Νοkia Ovi Suite

4] ακολουθουμε τις οδηγιες στην οθονη του κινητου μας

 

φυσικα ολα αυτα με το κινητο συνδεδεμενο στο pc.

 

μολις τελειωσα την εγκατασταση, κλειδωσε σε 1-2 δευτερολεπτα παιδες απιστευτο!

ισως γιατι ειχα ανοιξει λιγο πριν την 3.04 και ειχα κλειδωσει παλι.

 

Απλα μια απορια.

Οταν οδηγω με βγαζει ακριβως στη θεση μου.

Οταν ομως ειμαι σπιτι και οι 2 εκδοσεις με βγαζουν 1 δρομο πιο πανω... γιατι? διορθωνεται?

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Οταν οδηγω με βγαζει ακριβως στη θεση μου.

Οταν ομως ειμαι σπιτι και οι 2 εκδοσεις με βγαζουν 1 δρομο πιο πανω... γιατι? διορθωνεται?

 

το ιδιο προβλημα εχω και εγω. μπορω να πω και στον δρομο αυτο.

δεν ειναι ακριβης η θεση του στήγματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν είστε μέσα σε σπίτι και γενικά σε κλειστό χώρο, δεν μπορεί το κινητό να έχει άμεση επαφή με δορυφόρους, οπότε είναι λογική η όποια απόκλιση από την θέση της. Το θέμα είναι όταν κάνουμε πλοήγηση να μας δείχνει στην θέση μας. Δεν θα κάνουμε ποτέ πλοήγηση μέσα στο σπίτι μας, το πολύ πολύ να σχεδιάσουμε κάποια διαδρομή ή να κάνουμε μία αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

ή να καθομαστε να προσθετουμε favourite places οπως εγω!

 

κατι επαθε ο χαρτης της ελλαδας. δε μου βγαζει καθολου ονοματα δρομων.

δοκιμασα επανεκκινηση τπτ, επανεγκατασταση χαρτη απο το κινητο μεσω wifi τπτ.

 

τι να κανω?

 

edit: δοκιμασα και επανεγκατασταση της εκδοσης 3.06 τπτ...

μηπως θελει χειροκινητο σβησιμο καποιου αρχειου, ποιου ομως?

 

edit: το προβλημα λυθηκε απο το discussion στο nokia labs

 

* Exit Maps

* Go to the folder where your map-data is located (presumable e:\cities\diskcache)

** Use Filemanager or when connected to PC

* Delete the file CachedatHeader.cdt

* Restart Maps

Edited by jason72
συνεχόμενα μηνύματα ,δεν είναι chatroom !
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να πει πως σβηνουμε τα περιττα voice guidance files?

οι περισσοτεροι μονο ελληνικα και αγγλικα χρειαζομεθα!

Link to comment
Share on other sites

το εψαχνα χτες το βραδυ αλλα δε μπορεσα. το ξανακοιταω τωρα.

 

edit: το κοιταξα και εχει μονο την επιλογη delete all...

Edited by jason72
Link to comment
Share on other sites

μέσο του ovi suite σβήνεις τους περιττούς χάρτες και την φωνητικές

 

είναι λάθος η εντύπωσή μου ότι σου λέει μόνο Delete All?

Επίσης, πως μπορείς να κάνεις multiple selection χαρτών και να τους περάσεις, χωρίς να περιμένεις μια μια τις χώρες να κατέβουν;

Link to comment
Share on other sites

συνδέεις το κινητό με το n8 ανοίγεις το suite πας απάνω που έχει την πυξίδα από εκεί θα δεις κάτω αριστερά κάπου λέει devise και θα αρχίζει να ψάχνει τι έχεις από χάρτες στο κινητό σβηστά όλα και μετά περνα μονο τους ελληνικούς

 

είναι λάθος η εντύπωσή μου ότι σου λέει μόνο Delete All?

Επίσης, πως μπορείς να κάνεις multiple selection χαρτών και να τους περάσεις, χωρίς να περιμένεις μια μια τις χώρες να κατέβουν;

 

νομίζω ότι έτσι γίνετε τους περνάς έναν έναν βεβαια εμενα δεν με πολύ ενδιαφέρει γιατί μονο τους ελληνικούς θέλω αν κάνω κάποιο λάθος ας με διόρθωση κάποιος που γνωρίζει κάτι περισσότερο

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...