Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες εχω στα χερια μου εναν γαλαξια για ενα φιλαρακι μου...:)

τον αγορασαμε απο το φορουμ.

το κινητο φοραει πανω 2.2.1 jve και kernel dark core 1.4

το φιλαρακι μου δεν θελει πολλα..

να σερφαρει να διαβαζει κανα mail και θελει να κανει και χρηση του gps..

ετσι οπως ειναι το κινητο μου φαινεται πολυ καλο.!

αξιζει τον κοπο να του βαλω την τελευταια 2.3.4 για αυτα που ζηταει η να το αφησω ετσι...?(φοβαμαι απλα οτι στα τελευταια φιρμ το gps λειτουργει καλυτερα!)

και αν ναι για πειτε μου προτασεις..?(για καποια αλλη custom rom?)

ευχαριστω..:)

τελικα αυτο το φορουμ δεν μπορω να το αποχωριστώ...:lol::lol::lol:

 

 

Καλώς τον! :)

Πέρασε του την jvq. κλείδωμα gps σε 1 δευτερόλεπτο σε 10 δορυφόρους τουλάχιστον σε μενα και καλό σήμα! (χωρίς gps aids!)

παλιά δεν μπορούσα να πιασω 5 και να κλειδώσει,ούτε σε 30-40 sec!(με gps aids!)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χμ κόλησε το κινητάκι.

Αυτή τη στιγμή μου αναβοσβήνει το logo Galaxy S δεν λέει να κάνει boot με τίποτα.

 

Έχω JVQ με kernel semaphore 1.3.2.

 

Μόλις πριν έκανα αλλαγή σε ext4.

Παρατήρησα ότι είχα ένα lag με το touch και πήγα tweaks και τσέκαρα το touch. Save, reboot και μπαμ!

 

Τι να κάνω;

Recovery και factory reset;

Καμιά άλλη μόντα;

 

Αν κάτι δεν πάει καλά, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που έχω πλέον ext4 και θέλω να ξαναφλασάρω με ODIN;

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον! :)

Πέρασε του την jvq. κλείδωμα gps σε 1 δευτερόλεπτο σε 10 δορυφόρους τουλάχιστον σε μενα και καλό σήμα! (χωρίς gps aids!)

παλιά δεν μπορούσα να πιασω 5 και να κλειδώσει,ούτε σε 30-40 sec!(με gps aids!)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

οκ thanks μαλλον αυτο θα κανω..:)

και εχεις δικιο στον αδερφο μου(τον πρωην γαλαξια μου) που περασα jvq το gps εχει μεγαλη βελτιωση!

απλα ελεγα μηπως γλυτωσω το φλασαρισμα!:p

θα του το αφησω κατα 90% με στοκ απλα απο περιέργεια απο custom ποια ειναι η καλυτερη τωρα.?

οσο μπορεις βεβαια να απαντησεις σε ενα τετοιο ερωτημα!:)

παντως ρε παιδια ο πρωτος γαλαξιας ακομη και αν εχεις τον δευτερο ειναι μεγαλη λατρεία:)

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks μαλλον αυτο θα κανω..:)

και εχεις δικιο στον αδερφο μου(τον πρωην γαλαξια μου) που περασα jvq το gps εχει μεγαλη βελτιωση!

απλα ελεγα μηπως γλυτωσω το φλασαρισμα!:p

θα του το αφησω κατα 90% με στοκ απλα απο περιέργεια απο custom ποια ειναι η καλυτερη τωρα.?

οσο μπορεις βεβαια να απαντησεις σε ενα τετοιο ερωτημα!:)

παντως ρε παιδια ο πρωτος γαλαξιας ακομη και αν εχεις τον δευτερο ειναι μεγαλη λατρεία:)

 

Καλή είναι η juwe 5.2.

Σύντομα βγαίνει και η simply με base jvq.

Εγώ είμαι με στοκ jvq και speedmod τ24 και ρολαρει πολύ καλά το κινητό. (μόνο το increasing ringtone μου τη σπαει στις στοκ..!)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η juwe 5.2.

Σύντομα βγαίνει και η simply με base jvq.

Εγώ είμαι με στοκ jvq και speedmod τ24 και ρολαρει πολύ καλά το κινητό. (μόνο το increasing ringtone μου τη σπαει στις στοκ..!)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

θυμαμαι που τα λεγαμε μαζι και τις προαλες για το κινητο του αδερφου μου..:)

σε εκεινον εβαλα jvq και speedmod τ24(νομιζω το ξαναλεω μαζι τα λεγαμε) και το κινητο "φυσαει"...

thanks φιλε! εκει καταληγω και εγω παλι!

και απο την στιγμη που το παιδι δεν την ψαχνει σαν και εμας νομιζω οτι το "πακετο" αυτο ειναι μια χαρα:)

Link to comment
Share on other sites

Χμ κόλησε το κινητάκι.

Αυτή τη στιγμή μου αναβοσβήνει το logo Galaxy S δεν λέει να κάνει boot με τίποτα.

 

Έχω JVQ με kernel semaphore 1.3.2.

 

Μόλις πριν έκανα αλλαγή σε ext4.

Παρατήρησα ότι είχα ένα lag με το touch και πήγα tweaks και τσέκαρα το touch. Save, reboot και μπαμ!

 

Τι να κάνω;

Recovery και factory reset;

Καμιά άλλη μόντα;

 

Αν κάτι δεν πάει καλά, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που έχω πλέον ext4 και θέλω να ξαναφλασάρω με ODIN;

 

Ήδη έκανα factory reset από recovery αλλά τίποτα.

Έχω ext4 αυτή τη στιγμή. Να φλασάρω πάλι με ODIN την JVQ;

Κανείς διαθέσιμος για συμβουλή;

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω και γω απο χθες εναν γαλαξια στα χερια μου,και θα ηθελα να μου πειτε αν χρειαζετε κατι αλλο εκτος απο αυτα που εχει ηδη επανω,απο αποψη "μοντας".

φοραει 2.3.4 Ι9000ΧΧJVP

Kαι kernel 2.6.35.7-Ι9000XXJVP-CL264642SE.infra@SEP-40#2.

Εχει εγκατεστημενο το clockwork κι ενα αλλο προγραματακι που λεει Tweaks και εχει διαφορες επιλογες για ραμ ταχυτητα κλπ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έκανα factory reset από recovery αλλά τίποτα.

Έχω ext4 αυτή τη στιγμή. Να φλασάρω πάλι με ODIN την JVQ;

Κανείς διαθέσιμος για συμβουλή;

 

ξαναφλασαρε την κανωντας και repartition

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια απο χθες κι εγω κατοχος του εν λογω τηλεφωνου. υπαρχει τιποτα που να πρεπει να κανω ωστε να υπαρξουν θετικες αλλαγες;
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την κυπριακη js8 που ειναι καλυτερη και εχει παντου ελληνικα.

 

Ήταν η πρώτη που κατέβασα απο το σχετικό οδηγό του Αλέξανδρου αλλά δεν περιείχε τα αρχεία που υποτίθεται οτι έπρεπε να βρω για να φλασάρω μέσω odin και ως εκ τούτου κατέφυγα στην JPU η οποία περιέιχε τα σωστά αρχεία αλλά δυστυχώς δεν περιελάμβανε ελληνικο πληκτρολόγιο. Για την ακρίβεια τα περιεχόμενα του φακέλου που κατεβάζω ακολουθώντας το ενεργό link στη σελίδα με τους σχετικούς οδηγούς είναι τα εξής αρχεία:

cache.rfs

factoryfs.rfs

param.lfs

zImage

modem.bin

 

Παράκληση αν έχετε κάποιο άλλο link για την κυπριακή 2.2.1 ας μου το στείλετε με pm. Ευχαριστω

Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήταν η πρώτη που κατέβασα απο το σχετικό οδηγό του Αλέξανδρου αλλά δεν περιείχε τα αρχεία που υποτίθεται οτι έπρεπε να βρω για να φλασάρω μέσω odin και ως εκ τούτου κατέφυγα στην JPU η οποία περιέιχε τα σωστά αρχεία αλλά δυστυχώς δεν περιελάμβανε ελληνικο πληκτρολόγιο. Για την ακρίβεια τα περιεχόμενα του φακέλου που κατεβάζω ακολουθώντας το ενεργό link στη σελίδα με τους σχετικούς οδηγούς είναι τα εξής αρχεία:

cache.rfs

factoryfs.rfs

param.lfs

zImage

modem.bin

 

Παράκληση αν έχετε κάποιο άλλο link για την κυπριακή 2.2.1 ας μου το στείλετε με pm. Ευχαριστω

Μια χαρα ειναι το λινκ που δινει ο Αλεξ,το JS8_JS5_JPY.tar που ειδες,δεν το αποσυμπιεζεις,το βαζεις μονο του στο PDA του odin χωρις να βαλεις κατι αλλο και το φλασαρεις,ετσι απλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το λινκ που δινει ο Αλεξ,το JS8_JS5_JPY.tar που ειδες,δεν το αποσυμπιεζεις,το βαζεις μονο του στο PDA του odin χωρις να βαλεις κατι αλλο και το φλασαρεις,ετσι απλα!!!

 

Ευχαριστω πολύ και συγνώμη αλλά δεν το είχα καταλάβει.... Όμως όταν τελειώνει το φλασάρισμα και βγάζει PASS το τηλέφωνο δεν bootαρει αλλά με βγάζει σε recovery mode.... Εκεί πρέπει να επιλέξω εγώ manual reboot ?

 

Δυστυχώς το τηλέφωνο δεν ανοίγει μετά το reboot.... Παράκληση για βοήθεια όποιος/α είναι online....

Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ως νεος χρηστης δυο ερωτησεις...

 

α. το gmail μου βγαζει παντα ολα τα mail εγω θελω καθε φορα που θα το επιλεγω να ζητα τον κωδικο μου.

και

β. το gps χωρις ιντερνετ δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

ως νεος χρηστης δυο ερωτησεις...

 

α. το gmail μου βγαζει παντα ολα τα mail εγω θελω καθε φορα που θα το επιλεγω να ζητα τον κωδικο μου.

και

β. το gps χωρις ιντερνετ δουλευει;

 

β)χωρίς internet δούλευει το gps.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
β. το gps χωρις ιντερνετ δουλευει;

 

Ναι αν βάλεις ένα από τα αυτόνομα προγράμματα της αγοράς για τα οποία συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ και συγνώμη αλλά δεν το είχα καταλάβει.... Όμως όταν τελειώνει το φλασάρισμα και βγάζει PASS το τηλέφωνο δεν bootαρει αλλά με βγάζει σε recovery mode.... Εκεί πρέπει να επιλέξω εγώ manual reboot ?

 

Δυστυχώς το τηλέφωνο δεν ανοίγει μετά το reboot.... Παράκληση για βοήθεια όποιος/α είναι online....

 

Φίλε μου καλημέρα!

Όταν έκανες το φλασάρισμα με τη χρήση μόνο του ενός αρχείου μήπως είχες τικαρισμένο και το πεδίο "repartition"?

Αν ναι μάλλον το μπρίκαρες το κινητό..

Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία και μετά να φλασάρεις πάλι τη ROM μόνο τικάροντας το πεδίο pda (όχι τα υπόλοιπα πεδία και φυσικά ΟΧΙ το πεδίο repartition)!!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Tι γινεται ρε γμτ,μας πεταξαν 2 leaked 2.3.4 και απο την τελευταια περασε ενας μηνας,ουτε γραμμα ουτε γραφη απο εκει και περα :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να βάλεις πολλά τηλέφωνα ή mail σε μια επαφή

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Tι γινεται ρε γμτ,μας πεταξαν 2 leaked 2.3.4 και απο την τελευταια περασε ενας μηνας,ουτε γραμμα ουτε γραφη απο εκει και περα :blink:

Πάρη τρώγεσαι να φλασάρεις πάλι;;; Ε, που θα πάει, θα βγάλουν επίσημη τώρα:p (νομίζω πέρασε όντως αρκετός καιρός ώστε πλέον να βγουν τελικές)!

 

Ευχαριστω πολύ και συγνώμη αλλά δεν το είχα καταλάβει.... Όμως όταν τελειώνει το φλασάρισμα και βγάζει PASS το τηλέφωνο δεν bootαρει αλλά με βγάζει σε recovery mode.... Εκεί πρέπει να επιλέξω εγώ manual reboot ?

 

Δυστυχώς το τηλέφωνο δεν ανοίγει μετά το reboot.... Παράκληση για βοήθεια όποιος/α είναι online....

Ποιο firmware έβαλες; Χρησιμοποίησες μόνο το PDA αρχείο στο ODIN ή και τα 3 (+phone+csc δηλαδή); Αν έβαλες ενα αρχείο ξαναδοκίμασε και με τα 3 (πρέπει να υπάρχουν στo firmware που κατέβασες, αν όχι κατέβασε το js8 απο το θέμα "Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης" και ξαναδοκίμασε...

Download mode έχεις έτσι δεν είναι; Αυτό είναι το βασικό, αν έχουμε αυτό όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται!!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες συμβουλές για το Titanium Backup. Εάν κάνω ολικό backup δηλαδή διαλέξω την επιλογή"Μαζική λειτουργία" και "Αντιγραφή αντιγράφων ασφαλείας όλων των εφαρμογών χρήστη + δεδομένων συστήματος" και έχοντας επιλέξει ναι σε όλα , είμαι καλυμένος_?

Δηλαδή μετά από πιθανό φλασάρισμα θα έχω αυτόματα τα sms , τις επαφές μου,τα σημεία πρόσβασης wifi , κτλ. ή αυτά θα χαθούν ?

Επίσης τι γίνεται στην περίπτωση μετά το πιθανό φλασάρισμα , που θα προσπαθήσω να φορτώσω τις εφαρμογές από το backup και θα βρεί κάποια εφαρμογή ήδη εγκαταστατημένη ή σε καινούργια έκδοση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες συμβουλές για το Titanium Backup.

 

Για εφαρμογές συζητάμε σε ξεχωριστό μέρος... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249

 

Απευθύνσου εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάρη τρώγεσαι να φλασάρεις πάλι;;; Ε, που θα πάει, θα βγάλουν επίσημη τώρα:p (νομίζω πέρασε όντως αρκετός καιρός ώστε πλέον να βγουν τελικές)
Η αληθεια Βασιλη ειναι οτι περιμενω καποια καινουρια 2.3.4 να εχει λυθει κι εκεινο το θεματακι με τα σποραδικα fc,κατα τα αλλα δεν βρισκω καπου αλλου προβλημα,ειδικα η jvq μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη ρομ που εχω περασει, για αυτο και μου φαινεται περιεργο που υπαρχει αυτη η καθυστερηση.

 

Με την ευκαιρια να πω κατι που διαπισωσα για την jvq.Αφου δοκιμασα πολλους κερνελς κι εβλεπα οτι ολοι ειχαν τα θεματακια τους (απο την στιγμη που δεν εχει δωσει τον νεο κωδικα η σαμυ δεν φταινε και τα παιδια που τους φιαχνουν),κατεληξα στο να φλασαρω τον stock.Μακραν ο καλυτερος,τον εχω 4 μερες τωρα κι εχω την καλυτερη και γρηγοροτερη λειτουργια στην jvq.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ς

Η αληθεια Βασιλη ειναι οτι περιμενω καποια καινουρια 2.3.4 να εχει λυθει κι εκεινο το θεματακι με τα σποραδικα fc,κατα τα αλλα δεν βρισκω καπου αλλου προβλημα,ειδικα η jvq μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη ρομ που εχω περασει, για αυτο και μου φαινεται περιεργο που υπαρχει αυτη η καθυστερηση.

 

Με την ευκαιρια να πω κατι που διαπισωσα για την jvq.Αφου δοκιμασα πολλους κερνελς κι εβλεπα οτι ολοι ειχαν τα θεματακια τους (απο την στιγμη που δεν εχει δωσει τον νεο κωδικα η σαμυ δεν φταινε και τα παιδια που τους φιαχνουν),κατεληξα στο να φλασαρω τον stock.Μακραν ο καλυτερος,τον εχω 4 μερες τωρα κι εχω την καλυτερη και γρηγοροτερη λειτουργια στην jvq.

 

Και πως εκανες root Παρη με 1superclick..;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια Βασιλη ειναι οτι περιμενω καποια καινουρια 2.3.4 να εχει λυθει κι εκεινο το θεματακι με τα σποραδικα fc,κατα τα αλλα δεν βρισκω καπου αλλου προβλημα,ειδικα η jvq μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη ρομ που εχω περασει, για αυτο και μου φαινεται περιεργο που υπαρχει αυτη η καθυστερηση.

 

Με την ευκαιρια να πω κατι που διαπισωσα για την jvq.Αφου δοκιμασα πολλους κερνελς κι εβλεπα οτι ολοι ειχαν τα θεματακια τους (απο την στιγμη που δεν εχει δωσει τον νεο κωδικα η σαμυ δεν φταινε και τα παιδια που τους φιαχνουν),κατεληξα στο να φλασαρω τον stock.Μακραν ο καλυτερος,τον εχω 4 μερες τωρα κι εχω την καλυτερη και γρηγοροτερη λειτουργια στην jvq.

 

Eίναι λογικό οι custom 2.3.4 kernels να έχουν θεματάκια, από τη στιγμή που όπως μας είπε και ο Στράτος είναι compiled από τα sources της 2.3.3...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...